skeleton - en to tr_TR translation catalogue (302 entries)

en: 
    									<span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published</span>
    									<time class="meta-date" datetime="%1$s">%2$s</time>
    									at
    									<a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in
    									<a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>.
tr_TR: 
    									<span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Yayınlandı</span>
    									<time class="meta-date" datetime="%1$s">%2$s</time>
    									at
    									<a href="%3$s" title="Tam-boyut resime link">%4$s &times; %5$s</a> in
    									<a href="%6$s" title="Geri dön %7$s" rel="gallery">%7$s</a>.

en:  ago
tr_TR:  önce

en:  more...
tr_TR:  daha fazla...

en: %d Comments
tr_TR: %d Yorumlar

en: %s Comment | %s Comments
tr_TR[0]: %s Yorum
tr_TR[1]: %s Yorumlar

en: %s Continue reading ...
tr_TR: %s Okumaya devam et...

en: %s Newer posts
tr_TR: %s Yeni Yazılar

en: %s Read
tr_TR: %s Oku

en: %s Read More
tr_TR: %s Devamını Oku

en: %s Read more
tr_TR: %s Devamını oku

en: %s Return to entry
tr_TR: %s İçeriğe dön

en: %s more
tr_TR: %s devamı

en: %s more...
tr_TR: %s daha fazla...

en: %s post | %s posts
tr_TR[0]: %s yazı
tr_TR[1]: %s yazılar

en: %s posts | %s posts
tr_TR[0]: %s yazılar
tr_TR[1]: %s yazılar

en: %s read more
tr_TR: %s devamı

en: %s visit | %s visits
tr_TR[0]: %s ziyaret
tr_TR[1]: %s ziyaretler

en: &laquo; Previous
tr_TR: &laquo; Önceki

en: &larr; Previous
tr_TR: &larr; Önceki

en: 0 Comments
tr_TR: 0 yorum

en: 1 Comment
tr_TR: 1 Yorum

en: 1 selected
tr_TR: 1 tane seçildi

en: 404 Not Found
tr_TR: 404 Sayfa Bulunamadı

en: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Next</span>
tr_TR: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Sonraki</span>

en: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Previous</span>
tr_TR: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Önceki</span>

en: <span>Comments on</span> %s
tr_TR: <span>Yorumlar</span> %s

en: About %s
tr_TR: %s hakkında

en: About Me
tr_TR: Hakkımda

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Activate map
tr_TR: Harita etkinleştir

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add Post
tr_TR: Yazı Ekle

en: Address
tr_TR: Adres

en: Administrator was notified about account renew request.
tr_TR: Hesap yenileme talebiniz, yöneticiye bildirildi.

en: Administrator was notified about account upgrade request.
tr_TR: Hesap güncelleme talebiniz, yöneticiye bildirildi.

en: All
tr_TR: Tüm

en: All Posts from This Category
tr_TR: Bu Kategorideki tüm mesajlar

en: All Posts from This Month
tr_TR: Bu ay gelen tüm mesajlar

en: All posts by %s
tr_TR: %s tarafından tüm yazılar

en: Alphabetical
tr_TR: Alfabetik

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
tr_TR: Üzgünüz, fakat hiçbir sonuç bulunamadı. Belki arama yapmak sizi ilgili yazıya götürebilir.

en: Archives:
tr_TR: Arşivler:

en: Archives:
tr_TR: Arşivler:

en: Archives: %s
tr_TR: Arşivler: %s

en: Are You Lost?
tr_TR: Kayıp mı Oldun?

en: Ascending
tr_TR: Azalan

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Author:
tr_TR: Yazar:

en: Author: %s
tr_TR: Yazar: %s

en: Back to Admin
tr_TR: Yönetici'ye geri dön

en: Back to Top
tr_TR: Başa dön

en: Blog Post Location
tr_TR: Blog yazısı konumu

en: Captcha check failed
tr_TR: Güvenlik kodu doğrulaması başarısız

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Categories:
tr_TR: Kategoriler:

en: Categories:
tr_TR: Kategoriler:

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Category Archives: %s
tr_TR: Kategori Arşivleri: %s

en: Category:
tr_TR: Kategori:

en: Clear Filter
tr_TR: Filtreyi temizle

en: Coming Soon
tr_TR: Yakında

en: Comment navigation
tr_TR: Yorum gezintisi

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Comments %s
tr_TR: Yorumlar %s

en: Comments (%s)
tr_TR: Yorumlar (%s)

en: Comments Count
tr_TR: Yorum Sayısı

en: Comments are closed.
tr_TR: Yorumlamaya kapalı.

en: Comments on %s
tr_TR: %s üzerindeki yorumlar

en: Comments:
tr_TR: Yorumlar:

en: Comments:
tr_TR: Yorumlar:

en: Compatibility
tr_TR: Uyumluluk

en: Compatible Browsers
tr_TR: Uyumlu tarayıcılar

en: Compatible services:
tr_TR: Uyumlu Hizmetler:

en: Compatible themes:
tr_TR: Uyumlu Temalar:

en: Contact
tr_TR: İletişim

en: Contact:
tr_TR: İletişim:

en: Continue reading ...
tr_TR: Okumaya devam et...

en: Count
tr_TR: Say

en: Created
tr_TR: Yaratıldı

en: Creation Date
tr_TR: Oluşturulma Tarihi

en: DAYS
tr_TR: GÜN

en: Daily Archives: %s
tr_TR: Günlük Arşivler: %s

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date:
tr_TR: Tarih:

en: Deactivate map
tr_TR: Harita'yı devre dışı bırak

en: Descending
tr_TR: Artan

en: Development
tr_TR: Geliştirme

en: Duration
tr_TR: Süre

en: Duration:
tr_TR: Süre:

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email already exists
tr_TR: E-posta zaten var

en: Entry Thumbnail
tr_TR: Giriş Küçükresimi

en: Featured Post
tr_TR: Öne çıkmış yazı

en: Featured Theme
tr_TR: Öne Çıkmış Tema

en: Featured post
tr_TR: Öne çıkmış yazı

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Free
tr_TR:  Ücretsiz

en: Free Version
tr_TR: Ücretsiz Versiyon

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: Get All Themes
tr_TR: Tüm Temaları Al

en: HRS
tr_TR: SAAT

en: Have posts
tr_TR: Yazı var

en: Home
tr_TR: Anasayfa

en: Info: Enter some content to the textarea in the Text element, please.
tr_TR: Not: Lütfen, metin editörü alanına birşey girin.

en: Info: Insert some pictures into the gallery in plugin, please.
tr_TR: Bilgi: Lütfen eklentideki galeriye biraz fotoğraf ekleyin.

en: Info: Insert some pictures into the gallery in theme, please.
tr_TR: Bilgi: Lütfen temadaki galeriye biraz fotoğraf ekleyin.

en: Info: Select plugin in the Theme Gallery element, please.
tr_TR: Bilgi: Lütfen Tema Galerisi elementinden eklenti seçin.

en: Info: Select some member in the Member element, please.
tr_TR: Bilgi: Lütfen üye elementinden biraz üye seçiniz.

en: Info: Select theme in the Theme Gallery element, please.
tr_TR: Not: Lütfen, Tema Galerisinden temanızı seçin.

en: Info: There are no featured items.
tr_TR: Not: Öne Çıkarılmış öğe yok

en: Info: There are no items created, add some please.
tr_TR: Bilgi: Oluşturulmuş hiçbir öğe yok, lütfen biraz ekleyin.

en: Info: There are no last and previous matches.
tr_TR: Bilgi: Önceki ve sonraki maç yok.

en: Info: There are no panels created, add some please.
tr_TR: Not: Oluşturulmuş hiçbir panel yok, lütfen ekleyin.

en: Info: There are no widgets in selected area, add some please.
tr_TR: Bilgi: Seçilen alanla ilgili hiç bileşen bulunamadı, lütfen ekleyin.

en: It seems we can't find what you're looking for.
tr_TR: Görünüşe göre aradığınızı bulamıyoruz.

en: It seems we can't find what you're looking for. Perhaps searching can help.
tr_TR: Görünüşe göre aradığınız şeyi bulamıyoruz. Belki arama yapmak yardımcı olabilir.

en: Item Order
tr_TR: Öğe Sırası

en: Items
tr_TR: Ögeler

en: Last Update
tr_TR: Son Güncelleme

en: Latest Match
tr_TR: Son Maç

en: Layout
tr_TR: Şablon

en: Leave a comment
tr_TR: Yorum bırak

en: Link to daily archives: %s
tr_TR: Günlük arşivlere link: %s

en: Link to monthly archives: %s
tr_TR: Aylık arşivlere link: %s

en: Link to yearly archives: %s
tr_TR: Yıllık arşivlere link: %s

en: Loading&hellip;
tr_TR: Yükleniyor&hellip;

en: Location
tr_TR: Yer

en: Location:
tr_TR: Yer:

en: Locations
tr_TR: Konumlar

en: Login
tr_TR: Giriş Yap

en: Logout
tr_TR: Çıkış

en: MENU
tr_TR: MENÜ

en: MINS
tr_TR: DAKIKA

en: Mail sent to %s
tr_TR: Mail %s kişisine gönderildi

en: Map of All Posts by %s
tr_TR: %s Tarafından Yazılmış Yazıların Haritası

en: Merge
tr_TR: Birleştir

en: Minute %1$s
tr_TR: Dakika %1$s

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Monthly Archives: %s
tr_TR: Aylık Arşivler: %s

en: More Features
tr_TR: Daha Fazla Özellik

en: More Info
tr_TR: Daha Fazla Bilgi

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: My Blog
tr_TR: Blog'um

en: My Items
tr_TR: Öğelerim

en: New Theme, no updates available
tr_TR: Yeni Tema, güncelleştirme yok

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next &raquo;
tr_TR: Sonraki &raquo;

en: Next &rarr;
tr_TR: Sonraki &rarr;

en: Next Match
tr_TR: Sonraki Maç

en: No items defined, please add some
tr_TR: Tanımlanan hiçbir öğe yok, lütfen biraz tanımlayın

en: No posts
tr_TR: Yazı yok

en: No posts to display
tr_TR: Görüntülenecek yazı yok

en: No posts to get
tr_TR: Görüntülenecek yazı yok

en: Not a valid email form
tr_TR: Geçerli bir e-posta formu değil

en: Nothing Found
tr_TR: Hiçbir şey Bulunamadı

en: Number of Sidebars
tr_TR: Kenar çubuğunu sayısı

en: OK
tr_TR: TAMAM

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Older posts %s
tr_TR: Eski yazılar %s

en: Opening Hours
tr_TR: Çalışma Saatleri

en: Order
tr_TR: Sıra

en: Order:
tr_TR: Sıra:

en: Page %d
tr_TR: Sayfa %d

en: Page %s
tr_TR: Sayfa %s

en: Pages:
tr_TR: Sayfalar:

en: Please enter Twitter API keys in settings.
tr_TR: Lütfen ayarlardan Twitter API keyini girin.

en: Please fill out all registration fields
tr_TR: Lütfen tüm kayıt alanları doldurun

en: Posted by %s
tr_TR: %s tarafından gönderildi

en: Posted in
tr_TR: Yayınlandı

en: Posts
tr_TR: Yazılar

en: Pre sale questions and comments
tr_TR: Satın alma öncesi sorular ve Yorumlar

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Price:
tr_TR: Fiyat:

en: Purchase
tr_TR: Satın Al

en: Q:
tr_TR: S:

en: Question:
tr_TR: Soru:

en: Radius:
tr_TR: Yarıçap:

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Rating
tr_TR: Puan

en: Read >>>
tr_TR: Oku >>>

en: Read less
tr_TR: Daha az bilgi

en: Read more
tr_TR: Daha fazlası

en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
tr_TR: İlk yazınızı yayınlamaya hazır mısınız? <a href="%s">Buradan başlayın</a>.

en: Register
tr_TR: Üye Ol

en: Reply
tr_TR: Cevapla

en: Reply <span>&darr;</span>
tr_TR: Cevap <span>&darr;</span>

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Resources
tr_TR: Kaynaklar

en: Reviews
tr_TR: İncelemeler

en: SECS
tr_TR: SANIYE

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search Documentations
tr_TR: Dokümanları Ara

en: Search Results for: %s
tr_TR: Arama Sonuçları: %s

en: Search Results: %s
tr_TR: Arama sonuçları: %s

en: Search keyword
tr_TR: Aranacak kelime

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
tr_TR: &quot;%1$s&quot; için arama sonuçları

en: Select Theme
tr_TR: Tema Seçin

en: Share
tr_TR: Paylaş

en: Show More
tr_TR: Daha Fazla Göster

en: Show changelog
tr_TR: Değişiklikler listesini göster

en: Sign up!
tr_TR: Kayıt ol!

en: Skills and Experiences
tr_TR: Beceri ve Deneyimler

en: Skip to content
tr_TR: İçeriğe geç

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
tr_TR: Üzgünüz, fakat arama kriterlerinizle eşleşen hiçbir şey bulunamadı. Lütfen daha farklı kelimelerle tekrar deneyin.

en: Sorry, but we can't seem to find the page you are looking for.
tr_TR: Üzgünüz, fakat görünüşe göre aradığınız sayfayı bulamıyoruz.

en: Sort by
tr_TR: Sırala

en: Sort by:
tr_TR: Sırala:

en: Split
tr_TR: Böl

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Tag Archives:
tr_TR: Etiket Arşivleri:

en: Tag Archives: %s
tr_TR: Etiket Arşivleri: %s

en: Tags:
tr_TR: Etiketler:

en: Tags: %s
tr_TR: Etiketler: %s

en: Telephone
tr_TR: Telefon

en: Thank you for your subscription
tr_TR: Aboneliğiniz için teşekkür ederiz

en: There is no excerpt because this is a protected post.
tr_TR: Bu bir korumalı yazı olduğundan yazı özeti gizlidir.

en: There was an error during registration, please check name and email. If the problem persists, please contact website administrator
tr_TR: Kayıt sırasında bir hata oluştu, lütfen adınızı ve e-posta adresinizi kontrol edin. Sorun devam ederse, Web sitesi yöneticisine başvurun

en: This Page on
tr_TR: Bu sayfada

en: This is somewhat embarrassing, isn't it?
tr_TR: Bu utanç verici bir şey, değil mi?

en: This website was created from:
tr_TR: Bu Web sitesi şu üzerinden oluşturulmuştur:

en: Thursday
tr_TR: Peşembe

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Top
tr_TR: Üst

en: Translated Languages
tr_TR: Çevrilmiş diller

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: User successfully registered, email was sent to your email address.
tr_TR: Kullanıcı başarılı biçimde kaydoldu, e-posta adresinize gönderildi.

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Username or email already registered
tr_TR: Kullanıcı adı veya e-posta zaten kayıtlı

en: Validity
tr_TR: Geçerlilik

en: Validity:
tr_TR: Geçerlilik:

en: View Match
tr_TR: Maçı Gör

en: View Themes
tr_TR: Temaları Görüntüle

en: View all posts by %s
tr_TR: %s ile ilgili tüm yazıları göster

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr_TR: %s tarafından gönderilen tüm yazılar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View more
tr_TR: Detayları göster

en: View product
tr_TR: Ürünü Görüntüle

en: Visits
tr_TR: Ziyaretler

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Week %1$s
tr_TR: Hafta %1$s

en: Welcome, this is your blog
tr_TR: Hoş geldiniz, bu sizin blogunuz

en: Widget Ready
tr_TR: Widget kullanımına hazır

en: Wordpress Theme: %s
tr_TR: WordPress Tema: %s

en: Yearly Archives: %s
tr_TR: Yıllık Arşivler: %s

en: You are here:
tr_TR: Buradasınız:

en: Your browser does not support the HTML5 canvas tag.
tr_TR: Tarayıcınız HTML5 canvas etiketlerini desteklemiyor.

en: Your comment is awaiting moderation.
tr_TR: Yorumunuz onay bekliyor.

en: by
tr_TR: tarafından

en: by %s
tr_TR: %s tarafından

en: changelog
tr_TR: değişiklikler listesi

en: comments
tr_TR: yorumlar

en: hours
tr_TR: saat

[ctx: item taxonomy]
en: Showing %1$s from %2$s Items
tr_TR: %1$s %2$s öğeler gösteriliyor

[ctx: job position]
en: %1$sPosition:%2$s %3$s
tr_TR: %1$sPozisyon:%2$s %3$s

[ctx: label]
en: Search for:
tr_TR: Arama sonuçları:

en: more info
tr_TR: daha fazla bilgi

[ctx: name of element]
en: Advertisements
tr_TR: Reklamlar

[ctx: name of element]
en: Assets
tr_TR: Varlıklar

[ctx: name of element]
en: Assistances
tr_TR: Destek

[ctx: name of element]
en: Authors
tr_TR: Yazarlar

[ctx: name of element]
en: Documentation
tr_TR: Belgeleme

[ctx: name of element]
en: Events
tr_TR: Olaylar

[ctx: name of element]
en: FAQ
tr_TR: SSS

[ctx: name of element]
en: Facilities
tr_TR: İmkanlar

[ctx: name of element]
en: Featured Items
tr_TR: Öne Çıkarılmış Öğeler

[ctx: name of element]
en: Infopanel
tr_TR: İnfopanel

[ctx: name of element]
en: Job Offers
tr_TR: İş Teklifleri

[ctx: name of element]
en: Lists
tr_TR: Listeler

[ctx: name of element]
en: Matches
tr_TR: Maçlar

[ctx: name of element]
en: Member
tr_TR: Üye

[ctx: name of element]
en: Members
tr_TR: Üyeler

[ctx: name of element]
en: Partners
tr_TR: Ortaklar

[ctx: name of element]
en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

[ctx: name of element]
en: Posts
tr_TR: Yazılar

[ctx: name of element]
en: Price tables
tr_TR: Fiyat tabloları

[ctx: name of element]
en: Products
tr_TR: Ürünler

[ctx: name of element]
en: Services
tr_TR: Hizmetler

[ctx: name of element]
en: Testimonials
tr_TR: Görüşler

[ctx: name of element]
en: Text
tr_TR: Yazı

[ctx: name of element]
en: Theme Gallery
tr_TR: Tema Galerisi

[ctx: name of element]
en: Themes
tr_TR: Temalar

[ctx: name of element]
en: Widget Area
tr_TR: Bileşen Alanı

[ctx: newer]
en: Newer %s
tr_TR: Daha Yeni %s

en: next
tr_TR: sonraki

[ctx: next]
en: Next %s
tr_TR: Sonraki %s

[ctx: next post]
en: Next %s
tr_TR: Sonraki %s

[ctx: older]
en: %s Older
tr_TR: %s Daha Eski

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
tr_TR: Arama &hellip;

en: posted by
tr_TR: gönderildi

en: previous
tr_TR: önceki

[ctx: previous]
en: %s Prev
tr_TR: %s Önceki

[ctx: previous]
en: %s Previous
tr_TR: %s Önceki

[ctx: previous post]
en: %s Previous
tr_TR: %s Önceki

[ctx: previous post]
en: %s Return to entry
tr_TR: %s İçeriğe dön

en: read more
tr_TR: devamını oku

[ctx: submit button]
en: OK
tr_TR: TAMAM

[ctx: submit button]
en: Search
tr_TR: Ara

en: visits
tr_TR: ziyaretler

[ctx: word count: "words" or "characters"?]
en: words
tr_TR: kelimeler
