Doctor+ 1.14 - en to ru_RU translation catalogue (305 entries)

en: Page %s
ru_RU: Страница %s

en: You are here:
ru_RU: Вы здесь:

en: Home
ru_RU: Главная

en: Author:
ru_RU: Автор:

en: Minute %1$s
ru_RU: Минута %1$s

en: Week %1$s
ru_RU: Неделя %1$s

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
ru_RU: Результаты поиска &quot;%1$s&quot;

en: 404 Not Found
ru_RU: 404 не найдено

en: Page %d
ru_RU: Страница %d

en: Edit
ru_RU: Редактировать

en: Split
ru_RU: Разделить

en: Merge
ru_RU: Объединить

en: There is no excerpt because this is a protected post.
ru_RU: Нет фрагментов, так как это защищенное сообщение.

en: Pages:
ru_RU: Страницы:

[ctx: word count: "words" or "characters"?]
note: translators: If your word count is based on single characters (East Asian characters), enter 'characters'. Otherwise, enter 'words'. Do not translate into your own language.
en: words
ru_RU: слова

en: Mail sent to %s
ru_RU: Письмо отправлено %s

en: Captcha check failed
ru_RU: Неверная капча

[ctx: name of element]
en: Text
ru_RU: Текст

en: Info: Enter some content to the textarea in the Text element, please.
ru_RU: Информация: Пожалуйста, введите что-то в текстовой области текстового элемента.

en:  ago
ru_RU: назад

en: read more
ru_RU: подробнее

en: No posts
ru_RU: Нет сообщений

en: It seems we can't find what you're looking for. Perhaps searching can help.
ru_RU: Похоже, мы не можем найти то, что вы ищете. Попробуйте воспользоваться поиском.

en: Loading&hellip;
ru_RU: Загрузка&hellip;

[ctx: name of element]
en: Advertisements
ru_RU: Реклама

en: Info: There are no items created, add some please.
ru_RU: Информация: Объекты не созданы, пожалуйста, создайте что-нибудь.

en: Submit
ru_RU: Отправить

en: Reset
ru_RU: Сбросить

en: Your browser does not support the HTML5 canvas tag.
ru_RU: Ваш браузер на поддерживает тег canvas HTML5.

en: DAYS
ru_RU: ДНИ

en: HRS
ru_RU: ЧАСЫ

en: MINS
ru_RU: МИНУТЫ

en: SECS
ru_RU: СЕКУНДЫ

[ctx: name of element]
en: Documentation
ru_RU: Документация

en: Duration:
ru_RU: Длительность:

[ctx: name of element]
en: Events
ru_RU: События

en: Question:
ru_RU: Вопрос:

[ctx: name of element]
en: FAQ
ru_RU: ЧаВо

en: Activate map
ru_RU: Активировать карту

en: Deactivate map
ru_RU: Деактивировать карту

en: Validity:
ru_RU: Срок действия:

en: Contact:
ru_RU: Контакт:

[ctx: name of element]
en: Job Offers
ru_RU: Вакансии

[ctx: name of element]
en: Lists
ru_RU: Списки

[ctx: job position]
note: #-#-#-#-#  skeleton.pot (Skeleton Trunk 2.7-dev)  #-#-#-#-# translators: 1st placeholder '%s' is openning html tag of wrapping html element, 2nd is closing tag, 3rd is name of job position translators: 1st placeholder '%1$s' is openning html tag of wrapping html element, 2nd is closing tag, 3rd is n
en: %1$sPosition:%2$s %3$s
ru_RU: %1$sположение:%2$s %3$s

en: Read more
ru_RU: Подробнее

en: Read less
ru_RU: Читать меньше

[ctx: name of element]
en: Member
ru_RU: Участник

en: Info: Select some member in the Member element, please.
ru_RU: Информация: Пожалуйста, выберите участника в элементе участника.

[ctx: name of element]
en: Members
ru_RU: Участники

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

en: Wednesday
ru_RU: Среда

en: Thursday
ru_RU: Четверг

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

[ctx: name of element]
en: Partners
ru_RU: Партнеры

[ctx: name of element]
en: Portfolio
ru_RU: Портфолио

en: Category:
ru_RU: Категория:

en: All
ru_RU: Все

en: Sort by:
ru_RU: Сортировать по:

en: Creation Date
ru_RU: Дата создания

en: Random
ru_RU: Случайно

en: Item Order
ru_RU: Порядок объекта

en: Alphabetical
ru_RU: По алфавиту

en: Order:
ru_RU: Порядок:

en: Ascending
ru_RU: По возрастанию

en: Descending
ru_RU: По убавынию

en: posted by
ru_RU: опубликовано

[ctx: name of element]
en: Posts
ru_RU: Сообщения

[ctx: name of element]
en: Price tables
ru_RU: Прейскуранты

[ctx: name of element]
en: Products
ru_RU: Продукты

en: Top
ru_RU: Наверх

[ctx: name of element]
en: Services
ru_RU: Услуги

[ctx: name of element]
en: Testimonials
ru_RU: Отзывы

en: Please enter Twitter API keys in settings.
ru_RU: Пожалуйста, укажите ключи Twitter API в настройках.

en: Comments (%s)
ru_RU: Комментарии (%s)

en: Pingback:
ru_RU: Реакция на пинг:

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
ru_RU: %1$s %2$s

en: Reply <span>&darr;</span>
ru_RU: Ответить <span>&darr;</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
ru_RU: Ваш комментарий на модерации.

en: Comment navigation
ru_RU: Навигация по комментариям

en: Comments are closed.
ru_RU: Комментарии закрыты.

en: Skip to content
ru_RU: Перейти к контенту

en: About %s
ru_RU: О %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru_RU: Смотреть все сообщения от %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments on %s
ru_RU: Комментарии к %s

en: %s Comment | %s Comments
ru_RU[0]: %s комментарий
ru_RU[1]: %s комментария
ru_RU[2]: %s комментариев

en: Leave a comment
ru_RU: Оставить комментарий

en: 1 Comment
ru_RU: 1 комментарий

en: View all posts by %s
ru_RU: Смотреть все сообщения от %s

en: Posted by %s
ru_RU: Опубликовано %s

en: Categories:
ru_RU: Категории:

en: Link to daily archives: %s
ru_RU: Ссылка на дневные архивы: %s

en: Link to monthly archives: %s
ru_RU: Ссылка на ежемесячные архивы: %s

en: Link to yearly archives: %s
ru_RU: Ссылка на годовые архивы: %s

en: No posts to display
ru_RU: Нет сообщений для показа

en: Nothing Found
ru_RU: Ничего не найдено

en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ru_RU: Готовы опубликовать свой первый пост? <a href="%s">Начните здесь</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
ru_RU: Извините, по вашим условиям поиска ничего не найдено. Пожалуйста, попробуйте еще раз с другими ключевыми словами.

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
ru_RU: Извините, ничего не найдено. Возможно, получится найти нужное сообщение с помощью поиска.

en: This is somewhat embarrassing, isn't it?
ru_RU: Что-то неприятное, неправда ли?

en: Search Results for: %s
ru_RU: Результаты поиска для: %s

en: Category Archives: %s
ru_RU: Архивы категории: %s

en: Tag Archives: %s
ru_RU: Архивы тэгов: %s

en: Archives: %s
ru_RU: Архивы: %s

en: All posts by %s
ru_RU: Все сообщения от %s

en: Daily Archives: %s
ru_RU: Дневные архивы: %s

en: Monthly Archives: %s
ru_RU: Ежемесячные архивы: %s

en: Yearly Archives: %s
ru_RU: Годовые архивы: %s

en: Archives:
ru_RU: Архивы:

en: 
    									<span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published</span>
    									<time class="meta-date" datetime="%1$s">%2$s</time>
    									at
    									<a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in
    									<a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>.
ru_RU: 
    									<span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Опубликовано</span>
    									<time class="meta-date" datetime="%1$s">%2$s</time>
    									at
    									<a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in
    									<a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>.

en: &larr; Previous
ru_RU: &larr; Назад

en: Next &rarr;
ru_RU: Далее &rarr;

en: Tag Archives:
ru_RU: Архивы тега:

[ctx: previous]
en: %s Previous
ru_RU: %s Назад

[ctx: next]
en: Next %s
ru_RU: Далее %s

en: %s Continue reading ...
ru_RU: %s Продолжать читать...

en: Featured post
ru_RU: Избранное сообщение

en: Tags:
ru_RU: Теги:

[ctx: label]
en: Search for:
ru_RU: Искать:

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ru_RU: Искать &hellip;

[ctx: submit button]
en: Search
ru_RU: Искать

en: Register
ru_RU: Регистрация

en: Login
ru_RU: Вход

en: My Account
ru_RU: Мой аккаунт

en: Location:
ru_RU: Место:

en: Skills and Experiences
ru_RU: Навыки и опыт

en: Email already exists
ru_RU: Адрес электронной почты уже существует

en: Thank you for your subscription
ru_RU: Спасибо за вашу подписку

en: Search Documentations
ru_RU: Поиск документации

en: Coming Soon
ru_RU: Ожидается в ближайшее время

[ctx: name of element]
en: Assets
ru_RU: Активы

en: Free
ru_RU: Бесплатно

[ctx: name of element]
en: Assistances
ru_RU: Помощь

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Clear Filter
ru_RU: Сбросить фильтр

[ctx: name of element]
en: Facilities
ru_RU: Устройства

en: No items defined, please add some
ru_RU: Элементы не определены, пожалуйста, добавьте несколько элементов

[ctx: name of element]
en: Theme Gallery
ru_RU: Галерея тем

en: Info: Insert some pictures into the gallery in plugin, please.
ru_RU: Пожалуйста, вставьте изображения в галерею в плагине.

en: Info: Select plugin in the Theme Gallery element, please.
ru_RU: Информация: пожалуйста, выберите плагин в элементе галереи тем

en: Created
ru_RU: Создано

en: Development
ru_RU: Разработка

en: hours
ru_RU: часы

en: New Theme, no updates available
ru_RU: Новая тема, обновлений не найдено

en: Last Update
ru_RU: Последнее обновление

en: changelog
ru_RU: Журнал изменений

en: Show changelog
ru_RU: Показать журнал изменений

en: Pre sale questions and comments
ru_RU: Вопросы и комментарии перед продажей

en: Number of Sidebars
ru_RU: Количество боковых панелей

en: Translated Languages
ru_RU: Переведенные языки

en: Widget Ready
ru_RU: С готовыми виджетами

en: Compatible Browsers
ru_RU: Совместимые браузеры

en: Layout
ru_RU: Шаблон

en: Compatibility
ru_RU: Совместимость

[ctx: name of element]
en: Plugins
ru_RU: Плагины

en: Wordpress Theme: %s
ru_RU: Тема Wordpress: %s

en: This website was created from:
ru_RU: Этот вебсайт был создан:

en: 1 selected
ru_RU: 1 выбран

en: More Features
ru_RU: Дополнительные функции

en: Select Theme
ru_RU: Выбрать тему

en: Info: Insert some pictures into the gallery in theme, please.
ru_RU: Информация: пожалуйста, вставьте изображения в теме галереи.

en: Info: Select theme in the Theme Gallery element, please.
ru_RU: Информация: пожалуйста, выберите тему в элементе темы галереи.

[ctx: name of element]
en: Themes
ru_RU: Темы

en: Share
ru_RU: Поделиться

en: Author: %s
ru_RU: Автор: %s

en: Are You Lost?
ru_RU: Вы заблудились?

en: Sorry, but we can't seem to find the page you are looking for.
ru_RU: Извините, мы не можем найти страницу, которую вы ищите.

en: Compatible themes:
ru_RU: Совместимые темы:

en: Compatible services:
ru_RU: Совместимые услуги:

en: Demo
ru_RU: Демо

en: Purchase
ru_RU: Покупка

en: Free Version
ru_RU: Бесплатная версия

en: Get All Themes
ru_RU: Получить все темы

en: Featured Theme
ru_RU: Популярная тема

en: more info
ru_RU: дополнительная информация

en: More Info
ru_RU: Подробная информация

en: View Themes
ru_RU: Смотреть темы

en: Not a valid email form
ru_RU: Неправильная форма электронной почты

en: <span>Comments on</span> %s
ru_RU: <span>Комментарии на</span> %s

en: %d Comments
ru_RU: %d комментариев

en: Categories:
ru_RU: Категории:

en: Entry Thumbnail
ru_RU: Пиктограмма записи

en: Archives:
ru_RU: Архивы:

[ctx: previous post]
en: %s Return to entry
ru_RU: %s Вернуться к записи

en: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Previous</span>
ru_RU: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Назад</span>

en: Previous
ru_RU: Назад

en: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Next</span>
ru_RU: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Далее</span>

en: Next
ru_RU: Далее

en: %s Newer posts
ru_RU: %s Новые сообщения

en: Older posts %s
ru_RU: Старые сообщения %s

en: Continue reading ...
ru_RU: Продолжить чтение ...

en: Read >>>
ru_RU: Прочитать >>>

en: Q:
ru_RU: В:

en: Comments:
ru_RU: Комментарии:

en: Comments:
ru_RU: Комментарии:

en: %s Return to entry
ru_RU: %s Вернуться к записи

en: %s more
ru_RU: %s больше

en: View Match
ru_RU: Просмотреть совпадение

en: Latest Match
ru_RU: Последнее совпадение

en: Next Match
ru_RU: Следующее совпадение

[ctx: name of element]
en: Matches
ru_RU: Совпадения

en: Info: There are no last and previous matches.
ru_RU: Информация: нет последнего и предыдущего совпадения.

en: %s Read
ru_RU: Прочитать %s

en: by
ru_RU: по

en: by %s
ru_RU: по %s

en: %s read more
ru_RU: Подробнее %s

en: It seems we can't find what you're looking for.
ru_RU: Похоже мы не можем найти то, что вы ищите.

en: MENU
ru_RU: МЕНЮ

[ctx: name of element]
en: Widget Area
ru_RU: Область виджетов

en: Info: There are no widgets in selected area, add some please.
ru_RU: Информация: нет виджетов в выбранной области, пожалуйста, добавьте несколько виджетов.

[ctx: previous post]
en: %s Previous
ru_RU: %s Назад

[ctx: next post]
en: Next %s
ru_RU: Далее %s

en: &laquo; Previous
ru_RU: &laquo; Назад

en: Next &raquo;
ru_RU: Далее &raquo;

en: %s Read More
ru_RU: Подробнее %s

[ctx: previous]
en: %s Prev
ru_RU: %s Предыдущий

en: Comments
ru_RU: Комментарии

en: %s Read more
ru_RU: %s Читать далее

en: Have posts
ru_RU: Постов

en: No posts to get
ru_RU: Нет постов для отображения

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Account
ru_RU: Аккаунт

en: Logout
ru_RU: Выход

en: Items
ru_RU: Элементы

en: My Items
ru_RU: Мои Объекты

en: Email
ru_RU: Электронная почта

en: Sign up!
ru_RU: зарегистрироваться!

en: Please fill out all registration fields
ru_RU: Пожалуйста, заполните все поля формы регистрации

en: User successfully registered, email was sent to your email address.
ru_RU: Пользователь успешно зарегистрирован, на ваш электронный адрес отправлено сообщение.

en: Username or email already registered
ru_RU: Имя пользователя или электронный адрес уже зарегистрированы

en: There was an error during registration, please check name and email. If the problem persists, please contact website administrator
ru_RU: Во время регистрации произошла ошибка, просим проверить введенное имя и электронный адрес. Если проблема не будет решена, пожалуйста, обратитесь к администратору сайта

en: Administrator was notified about account renew request.
ru_RU: Администратор уведомлен о запросе на продление срока.

en: Back to Admin
ru_RU: Назад к Администратору

en: Administrator was notified about account upgrade request.
ru_RU: Администратор уведомлен о запросе на повышение уровня аккаунта.

[ctx: name of element]
en: Featured Items
ru_RU: Рекомендованные Объекты

en: Info: There are no featured items.
ru_RU: Информация: нет рекомендованных объектов.

en: Show More
ru_RU: Больше

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Locations
ru_RU: Места

en: Resources
ru_RU: Ресурсы

en: Reviews
ru_RU: Отзывы

en: Search keyword
ru_RU: Поиск по ключевым словам

en: Category
ru_RU: Категория

en: Location
ru_RU: Место

en: Radius:
ru_RU: Радиус:

en: Off
ru_RU: Выключить

en: Search
ru_RU: Искать

en: Reply
ru_RU: Ответить

en: Search Results: %s
ru_RU: Результаты поиска: %s

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Date
ru_RU: Дата

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Comments Count
ru_RU: Количество комментариев

en: Rating
ru_RU: Рейтинг

[ctx: item taxonomy]
en: Showing %1$s from %2$s Items
ru_RU: Показаны % 1$s из % 2$s объектов

en: Count
ru_RU: Счетчик

en: Sort by
ru_RU: Сортировать по

en: Order
ru_RU: Порядок

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Telephone
ru_RU: Телефон

en: Web
ru_RU: Веб

en: Features
ru_RU: Характеристики

en: Opening Hours
ru_RU: Часы работы

en: Duration
ru_RU: Продолжительность

en: Validity
ru_RU: Валидность

en: Contact
ru_RU: Контакты

en: View more
ru_RU: Показать еще

en: 0 Comments
ru_RU: 0 комментариев

[ctx: name of element]
en: Infopanel
ru_RU: Инфопанель

en: Info: There are no panels created, add some please.
ru_RU: Информация: Панели не созданы, добавьте панель.

en: View product
ru_RU: Просмотреть товар

en: Price:
ru_RU: Цена:

en: Tags: %s
ru_RU: Теги: %s

en: Date:
ru_RU: Дата:

en: %s more...
ru_RU: %s больше...

en:  more...
ru_RU: больше...

en: %s visit | %s visits
ru_RU[0]: ФОРМА ЕДИНСТВЕННОГО ЧИСЛА: %s посещение              ФОРМА МНОЖЕСТВЕННОГО ЧИСЛА: %s посещений
ru_RU[1]: %s посещения
ru_RU[2]: %s посещений

en: %s post | %s posts
ru_RU[0]: %s запись
ru_RU[1]: %s записи
ru_RU[2]: %s записей

en: My Blog
ru_RU: Мой блог

en: Posts
ru_RU: Сообщения

en: Add Post
ru_RU: Добавить запись

en: previous
ru_RU: предыдущие

en: next
ru_RU: следующее

en: %s posts | %s posts
ru_RU[0]: %s запись
ru_RU[1]: %s записи
ru_RU[2]: %s записей

[ctx: name of element]
en: Authors
ru_RU: Авторы

en: Blog Post Location
ru_RU: Расположение записи блога

en: Map of All Posts by %s
ru_RU: Карта всех записей %s

en: All Posts from This Category
ru_RU: Все записи этой категории

en: All Posts from This Month
ru_RU: Все записи этого месяца

en: Author
ru_RU: Автор

en: Visits
ru_RU: Посещения

en: Comments %s
ru_RU: Комментарии %s

en: Back to Top
ru_RU: Вернуться наверх

en: About Me
ru_RU: Обо мне

en: comments
ru_RU: комментарии

en: Posted in
ru_RU: Отправлено в

en: visits
ru_RU: посещения

en: Welcome, this is your blog
ru_RU: Добро пожаловать, это ваш блог

en: This Page on
ru_RU: Эта страница включена

en: Featured Post
ru_RU: Лучшая запись

[ctx: older]
en: %s Older
ru_RU: %s старых

[ctx: newer]
en: Newer %s
ru_RU: Новых %s
