skeleton - en to pl_PL translation catalogue (296 entries)

en: 
    									<span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published</span>
    									<time class="meta-date" datetime="%1$s">%2$s</time>
    									at
    									<a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in
    									<a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>.
pl_PL: 
    									<span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Opublikowano</span>
    									<time class="meta-date" datetime="%1$s">%2$s</time>
    									at
    									<a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in
    									<a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>.

en:  ago
pl_PL: temu

en:  more...
pl_PL: więcej...

en: %d Comments
pl_PL: %d komentarzy

en: %s Comment | %s Comments
pl_PL[0]: FORMA LICZBY POJ.: %s komentarz
    PLURAL FORM: %s Comments
pl_PL[1]: SINGULAR FORM: %s Comment
    FORMA LICZBY MN.: %s komentarze
pl_PL[2]: SINGULAR FORM: %s Comment
    FORMA LICZBY MN.: %s komentarzy

en: %s Continue reading ...
pl_PL: %s Czytaj dalej...

en: %s Newer posts
pl_PL: %s Nowsze posty

en: %s Read
pl_PL: %s Czytaj

en: %s Read More
pl_PL: %s Czytaj dalej

en: %s Read more
pl_PL: %s Czytaj dalej

en: %s Return to entry
pl_PL: %s Powrót do wprowadzania danych

en: %s more
pl_PL: %s więcej

en: %s more...
pl_PL: %s więcej...

en: %s post | %s posts
pl_PL[0]: LICZBA POJEDYNCZA: %s post
    LICZBA MNOGA: %s postów
pl_PL[1]: LICZBA POJEDYNCZA: %s post
    LICZBA MNOGA: %s posty
pl_PL[2]: LICZBA POJEDYNCZA: %s post
    LICZBA MNOGA: %s postów

en: %s posts | %s posts
pl_PL[0]: LICZBA POJEDYNCZA: %s post
    LICZBA MNOGA: %s postów
pl_PL[1]: LICZBA POJEDYNCZA: %s post
    LICZBA MNOGA: %s posty
pl_PL[2]: LICZBA POJEDYNCZA: %s post
    LICZBA MNOGA: %s postów

en: %s read more
pl_PL: %s czytaj dalej

en: %s visit | %s visits
pl_PL[0]: LICZBA POJEDYNCZA: %s wizyta
    LICZBA MNOGA: %s wizyt
pl_PL[1]: LICZBA POJEDYNCZA: %s wizyta
    LICZBA MNOGA: %s wizyty
pl_PL[2]: LICZBA POJEDYNCZA: %s wizyta
    LICZBA MNOGA: %s wizyt

en: &laquo; Previous
pl_PL: &laquo; Poprzedni

en: &larr; Previous
pl_PL: &larr; Poprzedni

en: 0 Comments
pl_PL: 0 komentarzy

en: 1 Comment
pl_PL: 1 komentarz

en: 1 selected
pl_PL: 1 wybrany

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
pl_PL: %1$s przy %2$s

en: 404 Not Found
pl_PL: 404 nie znaleziono

en: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Next</span>
pl_PL: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Następny</span>

en: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Previous</span>
pl_PL: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Poprzedni</span>

en: <span>Comments on</span> %s
pl_PL: <span>Komentarze na temat</span> %s

en: About %s
pl_PL: O %s

en: About Me
pl_PL: O mnie

en: Account
pl_PL: Konto

en: Activate map
pl_PL: Aktywuj mapę

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Add Post
pl_PL: Dodaj posta

en: Address
pl_PL: Adres

en: Administrator was notified about account renew request.
pl_PL: Administrator został powiadomiony o wniosku o odnowienie konta.

en: Administrator was notified about account upgrade request.
pl_PL: Administrator został powiadomiony o wniosku o zaktualizowanie konta do lepszej wersji.

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: All Posts from This Category
pl_PL: Wszystkie posty z tej kategorii

en: All Posts from This Month
pl_PL: Wszystkie posty w tym miesiącu

en: All posts by %s
pl_PL: Wszystkie posty %s

en: Alphabetical
pl_PL: Kolejność alfabetyczna

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
pl_PL: Przykro nam, ale nic nie znaleziono. Być może wyszukiwanie pomoże w znalezieniu odpowiedniego postu.

en: Archives:
pl_PL: Archiwa:

en: Archives:
pl_PL: Archiwa:

en: Archives: %s
pl_PL: Archiwum: %s

en: Are You Lost?
pl_PL: Zgubiłeś się?

en: Ascending
pl_PL: Rosnąco

en: Author
pl_PL: Autor

en: Author:
pl_PL: Autor:

en: Author: %s
pl_PL: Autor: %s

en: Back to Admin
pl_PL: Powrót do administracji

en: Back to Top
pl_PL: Powrót do góry

en: Blog Post Location
pl_PL: Lokalizacja posta blogu

en: Captcha check failed
pl_PL: Kontrola Captcha nie powiodła się

en: Categories
pl_PL: Kategorie

en: Categories:
pl_PL: Kategorie:

en: Categories:
pl_PL: Kategorie:

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Category Archives: %s
pl_PL: Archiwum kategorii: %s

en: Category:
pl_PL: Kategoria:

en: Clear Filter
pl_PL: Wyczyść filtr

en: Coming Soon
pl_PL: Wkrótce

en: Comment navigation
pl_PL: Nawigacja komentarzy

en: Comments
pl_PL: Komentarze

en: Comments %s
pl_PL: Komentarze %s

en: Comments (%s)
pl_PL: Komentarze (%s)

en: Comments Count
pl_PL: Liczba komentarzy

en: Comments are closed.
pl_PL: Komentarze są zamknięte.

en: Comments on %s
pl_PL: Komentarze dotyczące %s

en: Comments:
pl_PL: Komentarze:

en: Comments:
pl_PL: Komentarze:

en: Compatibility
pl_PL: Kompatybilność

en: Compatible Browsers
pl_PL: Kompatybilne przeglądarki

en: Compatible services:
pl_PL: Usługi kompatybilne:

en: Compatible themes:
pl_PL: Kompatybilne motywy:

en: Contact
pl_PL: Kontakt

en: Contact:
pl_PL: Kontakt:

en: Continue reading ...
pl_PL: Czytaj dalej ...

en: Count
pl_PL: Liczba

en: Created
pl_PL: Stworzono

en: Creation Date
pl_PL: Data utworzenia

en: DAYS
pl_PL: DNI

en: Daily Archives: %s
pl_PL: Archiwum codzienne: %s

en: Date
pl_PL: Data

en: Date:
pl_PL: Data:

en: Deactivate map
pl_PL: Dezaktywuj mapę

en: Descending
pl_PL: Malejąco

en: Development
pl_PL: Projektowanie

en: Duration
pl_PL: Trwanie

en: Duration:
pl_PL: Czas trwania:

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Email
pl_PL: E-mail

en: Email already exists
pl_PL: Email już istnieje

en: Entry Thumbnail
pl_PL: Miniaturka wpisu

en: Featured Post
pl_PL: Wyróżniony post

en: Featured Theme
pl_PL: Promowany motyw

en: Featured post
pl_PL: Polecany post

en: Features
pl_PL: Funkcje

en: Filter
pl_PL: Filtruj

en: Free
pl_PL: Darmowy

en: Free Version
pl_PL: Wersja bezpłatna

en: Friday
pl_PL: Piątek

en: Get All Themes
pl_PL: Zdobądź wszystkie motywy

en: HRS
pl_PL: GDZ

en: Have posts
pl_PL: Miej wpisy

en: Home
pl_PL: Strona główna

en: Info: Enter some content to the textarea in the Text element, please.
pl_PL: Informacje: Wprowadź treść w obszar tekstu w elemencie tekst.

en: Info: Insert some pictures into the gallery in plugin, please.
pl_PL: Informacja: Wstaw, proszę, trochę zdjęć do galerii we wtyczce.

en: Info: Insert some pictures into the gallery in theme, please.
pl_PL: Informacja: Dodaj obrazki do galerii w motywie.

en: Info: Select plugin in the Theme Gallery element, please.
pl_PL: Informacja: Wybierz wtyczkę w elemencie Galerii motywów.

en: Info: Select some member in the Member element, please.
pl_PL: Informacje: Wybierz członka w elemencie Członek.

en: Info: Select theme in the Theme Gallery element, please.
pl_PL: Informacja: Wybierz motyw w elemencie Galeria Motywu.

en: Info: There are no featured items.
pl_PL: Informacje: brak elementów wyróżnionych

en: Info: There are no items created, add some please.
pl_PL: Informacje: Brak utworzonych elementów, dodaj kilka.

en: Info: There are no last and previous matches.
pl_PL: Informacja: Nie ma ostatnich, ani poprzednich meczów.

en: Info: There are no panels created, add some please.
pl_PL: Informacja: brak utworzonych paneli, proszę jakieś dodać.

en: Info: There are no widgets in selected area, add some please.
pl_PL: Informacja: Nie ma widżetów w wybranym obszarze, proszę jakieś dodać.

en: It seems we can't find what you're looking for.
pl_PL: Wygląda na to, że nie możemy znaleźć tego, czego szukasz.

en: It seems we can't find what you're looking for. Perhaps searching can help.
pl_PL: Wygląda na to, że nie możesz znaleźć tego, czego szukasz. Może wyszukiwanie Ci w tym pomoże.

en: Item Order
pl_PL: Kolejność elementów

en: Items
pl_PL: Elementy

en: Last Update
pl_PL: Ostatnia aktualizacja

en: Latest Match
pl_PL: Najnowszy mecz

en: Layout
pl_PL: Układ

en: Leave a comment
pl_PL: Zostaw komentarz

en: Link to daily archives: %s
pl_PL: Łącze do codziennego archiwum: %s

en: Link to monthly archives: %s
pl_PL: Łącze do miesięcznego archiwum: %s

en: Link to yearly archives: %s
pl_PL: Łącze do rocznego archiwum: %s

en: Loading&hellip;
pl_PL: Ładowanie&hellip;

en: Location
pl_PL: Lokalizacja

en: Location:
pl_PL: Lokalizacja:

en: Locations
pl_PL: Lokalizacje

en: Login
pl_PL: Zaloguj się

en: Logout
pl_PL: Wylogowywanie

en: Mail sent to %s
pl_PL: E-mail wysłany do %s

en: Map of All Posts by %s
pl_PL: Mapa wszystkich postów wg %s

en: Merge
pl_PL: Scal

en: Minute %1$s
pl_PL: Minuty %1$s

en: Monday
pl_PL: Poniedziałek

en: Monthly Archives: %s
pl_PL: Archiwum miesięczne: %s

en: More Features
pl_PL: Więcej opcji

en: More Info
pl_PL: Więcej Info

en: My Account
pl_PL: Moje konto

en: My Blog
pl_PL: Mój blog

en: My Items
pl_PL: Moje elementy

en: New Theme, no updates available
pl_PL: Nowy motyw, brak dostępnych aktualizacji

en: Next
pl_PL: Następny

en: Next &raquo;
pl_PL: Następny &raquo;

en: Next &rarr;
pl_PL: Następny &rarr;

en: Next Match
pl_PL: Następny mecz

en: No items defined, please add some
pl_PL: Nie zdefiniowano żadnych elementów, proszę jakieś dodać

en: No posts
pl_PL: brak postów

en: No posts to display
pl_PL: Brak postów do wyświetlenia

en: No posts to get
pl_PL: Brak wpisów do otrzymania

en: Not a valid email form
pl_PL: Niepoprawny format emaila

en: Nothing Found
pl_PL: Nic nie znaleziono

en: Number of Sidebars
pl_PL: Liczba pasków bocznych

en: Off
pl_PL: Wyłączony

en: Older posts %s
pl_PL: Starsze posty %s

en: Opening Hours
pl_PL: Godziny otwarcia

en: Order
pl_PL: Kolejność

en: Order:
pl_PL: Kolejność:

en: Page %d
pl_PL: Strona %d

en: Page %s
pl_PL: Strona %s

en: Pages:
pl_PL: Strony:

en: Please enter Twitter API keys in settings.
pl_PL: Wprowadź w ustawieniach klucze API Twitter API.

en: Please fill out all registration fields
pl_PL: Wypełnij wszystkie rubryki

en: Posted by %s
pl_PL: Napisany przez %s

en: Posted in
pl_PL: Opublikowane w

en: Posts
pl_PL: Posty

en: Pre sale questions and comments
pl_PL: Pytania i komentarze przed sprzedażą

en: Previous
pl_PL: Poprzedni

en: Price:
pl_PL: Cena:

en: Purchase
pl_PL: Kup

en: Question:
pl_PL: Pytanie:

en: Radius:
pl_PL: Promień:

en: Random
pl_PL: Losowo

en: Rating
pl_PL: Ocena

en: Read >>>
pl_PL: Czytaj >>>

en: Read less
pl_PL: Czytaj mniej

en: Read more
pl_PL: Czytaj więcej

en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
pl_PL: Gotowy, aby opublikować swój pierwszy post? <a href="%s">zacznij tutaj</a>.

en: Register
pl_PL: Zarejestruj się

en: Reply
pl_PL: Odpowiedź

en: Reply <span>&darr;</span>
pl_PL: Odpowiedź <span>&darr;</span>

en: Reset
pl_PL: Resetuj

en: Resources
pl_PL: Zasoby

en: Reviews
pl_PL: Recenzje

en: Saturday
pl_PL: Sobota

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Search Documentations
pl_PL: Szukaj w dokumentacji

en: Search Results for: %s
pl_PL: Wyniki wyszukiwania dla: %s

en: Search Results: %s
pl_PL: Wyniki wyszukiwania: %s

en: Search keyword
pl_PL: Szukaj słowa kluczowego

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
pl_PL: Wyniki wyszukiwania dla &quot;%1$s&quot;

en: Select Theme
pl_PL: Wybierz motyw

en: Share
pl_PL: Udostępnij

en: Show More
pl_PL: Pokaż więcej

en: Show changelog
pl_PL: Pokaż listę zmian

en: Sign up!
pl_PL: Zarejestruj się!

en: Skills and Experiences
pl_PL: Umiejętności i doświadczenie

en: Skip to content
pl_PL: Przejdź do treści

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
pl_PL: Niestety, ale nic nie odpowiada kryteriom wyszukiwania. Spróbuj ponownie z innymi słowami kluczowymi.

en: Sorry, but we can't seem to find the page you are looking for.
pl_PL: Przepraszamy, jednak nie możemy znaleźć strony, której szukasz.

en: Sort by
pl_PL: Sortuj według

en: Sort by:
pl_PL: Sortuj wg:

en: Split
pl_PL: Podziel

en: Submit
pl_PL: Wyślij

en: Sunday
pl_PL: Niedziela

en: Tag Archives:
pl_PL: Archiwum tagów:

en: Tag Archives: %s
pl_PL: Oznacz archiwa: %s

en: Tags:
pl_PL: Tagi:

en: Tags: %s
pl_PL: Tagi: %s

en: Telephone
pl_PL: Nr tel.

en: Thank you for your subscription
pl_PL: Dziękujemy za subskrypcję

en: There is no excerpt because this is a protected post.
pl_PL: Nie ma wyciągu, ponieważ jest to post chroniony.

en: There was an error during registration, please check name and email. If the problem persists, please contact website administrator
pl_PL: Podczas rejestracji wystąpił błąd. Sprawdź nazwę i adres e-mail. Jeśli problem będzie się powtarzał, skontaktuj się z administratorem strony.

en: This Page on
pl_PL: Ta strona na

en: This is somewhat embarrassing, isn't it?
pl_PL: To trochę kłopotliwe, prawda?

en: This website was created from:
pl_PL: Ta strona internetowa została utworzona na bazie tematu:

en: Thursday
pl_PL: Czwartek

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Top
pl_PL: Od góry

en: Translated Languages
pl_PL: Przetłumaczone języki

en: Tuesday
pl_PL: Wtorek

en: User successfully registered, email was sent to your email address.
pl_PL: Pomyślnie zakończono rejestrację, wiadomość została wysłana na twój adres mailowy.

en: Username
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Username or email already registered
pl_PL: Wykorzystano już tę nazwę użytkownika lub adres e-mail

en: Validity
pl_PL: Ważność

en: Validity:
pl_PL: Ważność:

en: View Match
pl_PL: Zobacz mecz

en: View Themes
pl_PL: Zobacz tematy

en: View all posts by %s
pl_PL: Wyświetl wszystkie posty %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pl_PL: Wyświetl wszystkie posty %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View more
pl_PL: Zobacz więcej

en: View product
pl_PL: Zobacz produkt

en: Visits
pl_PL: Wizyty

en: Web
pl_PL: Sieć

en: Wednesday
pl_PL: Środa

en: Week %1$s
pl_PL: Tydzień %1$s

en: Welcome, this is your blog
pl_PL: Witaj na swoim blogu

en: Widget Ready
pl_PL: Z obsługą widżetów

en: Wordpress Theme: %s
pl_PL: Motyw Wordpress: %s

en: Yearly Archives: %s
pl_PL: Archiwum roczne: %s

en: You are here:
pl_PL: jesteś tutaj:

en: Your browser does not support the HTML5 canvas tag.
pl_PL: Twoja przeglądarka nie obsługuje tagu płótna HTML5.

en: Your comment is awaiting moderation.
pl_PL: Twój komentarz oczekuje na decyzję moderatora.

en: by
pl_PL: przez

en: by %s
pl_PL: przez %s

en: changelog
pl_PL: lista zmian

en: comments
pl_PL: komentarze

en: hours
pl_PL: godziny

[ctx: item taxonomy]
en: Showing %1$s from %2$s Items
pl_PL: Pokazano %1$s z %2$s elementów

[ctx: job position]
en: %1$sPosition:%2$s %3$s
pl_PL: %1$sPozycja:%2$s %3$s

[ctx: label]
en: Search for:
pl_PL: Szukaj:

en: more info
pl_PL: więcej info

[ctx: name of element]
en: Advertisements
pl_PL: Reklamy

[ctx: name of element]
en: Assets
pl_PL: Grafiki

[ctx: name of element]
en: Assistances
pl_PL: Pomoc

[ctx: name of element]
en: Authors
pl_PL: Autorzy

[ctx: name of element]
en: Documentation
pl_PL: Dokumentacja

[ctx: name of element]
en: Events
pl_PL: Zdarzenia

[ctx: name of element]
en: Facilities
pl_PL: Funkcjonalności

[ctx: name of element]
en: Featured Items
pl_PL: Elementy wyróżnione

[ctx: name of element]
en: Job Offers
pl_PL: Oferty pracy

[ctx: name of element]
en: Lists
pl_PL: Listy

[ctx: name of element]
en: Matches
pl_PL: Mecze

[ctx: name of element]
en: Member
pl_PL: Członek

[ctx: name of element]
en: Members
pl_PL: Członkowie

[ctx: name of element]
en: Partners
pl_PL: Partnerzy

[ctx: name of element]
en: Plugins
pl_PL: Wtyczki

[ctx: name of element]
en: Posts
pl_PL: Posty

[ctx: name of element]
en: Price tables
pl_PL: Tabele cen

[ctx: name of element]
en: Products
pl_PL: Produkty

[ctx: name of element]
en: Services
pl_PL: Usługi

[ctx: name of element]
en: Testimonials
pl_PL: Opinie

[ctx: name of element]
en: Text
pl_PL: Tekst

[ctx: name of element]
en: Theme Gallery
pl_PL: Galeria motywu

[ctx: name of element]
en: Themes
pl_PL: Motywy

[ctx: name of element]
en: Widget Area
pl_PL: Obszar widżetowy

[ctx: newer]
en: Newer %s
pl_PL: Nowsze %s

en: next
pl_PL: następny

[ctx: next]
en: Next %s
pl_PL: Następny %s

[ctx: next post]
en: Next %s
pl_PL: Następny %s

[ctx: older]
en: %s Older
pl_PL: Starsze %s

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
pl_PL: Szukaj &hellip;

en: posted by
pl_PL: Opublikowane przez

en: previous
pl_PL: poprzedni

[ctx: previous]
en: %s Prev
pl_PL: %s poprzednich

[ctx: previous]
en: %s Previous
pl_PL: %s poprzedni

[ctx: previous post]
en: %s Previous
pl_PL: %s poprzedni

[ctx: previous post]
en: %s Return to entry
pl_PL: %s Powrót do wprowadzania danych

en: read more
pl_PL: przeczytaj więcej

[ctx: submit button]
en: Search
pl_PL: Szukaj

en: visits
pl_PL: odwiedziny

[ctx: word count: "words" or "characters"?]
en: words
pl_PL: wyrazy
