skeleton - en to id_ID translation catalogue (262 entries)

en: 
    									<span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published</span>
    									<time class="meta-date" datetime="%1$s">%2$s</time>
    									at
    									<a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in
    									<a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>.
id_ID: 
    									<span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Sudah dipublikasikan</span>
    									<time class="meta-date" datetime="%1$s">%2$s</time>
    									at
    									<a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in
    									<a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>.

en: %d Comments
id_ID: %d Komentar

en: %s Comment | %s Comments
id_ID[0]: BENTUK TUNGGAL: %s Komentar
    BENTUK JAMAK: %s Komentar

en: %s Continue reading ...
id_ID: %s Teruskan membaca ...

en: %s Newer posts
id_ID: %s Artikel yang lebih baru

en: %s Read
id_ID: %s Telah Dibaca

en: %s Read More
id_ID: %s Baca Selengkapnya

en: %s Read more
id_ID: %s Baca selanjutnya

en: %s Return to entry
id_ID: %s Kembali pada isian

en: %s more
id_ID: %s lagi

en: %s read more
id_ID: %s baca selengkapnya

en: &laquo; Previous
id_ID: &laquo; Sebelumnya

en: &larr; Previous
id_ID: &larr; Sebelumnya

en: 0 Comments
id_ID: 0 Komentar

en: 1 Comment
id_ID: 1 Komentar

en: 1 selected
id_ID: 1 dipilih

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
id_ID: %1$s pada %2$s

en: 404 Not Found
id_ID: 404 Tidak DItemukan

en: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Next</span>
id_ID: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Berikutnya</span>

en: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Previous</span>
id_ID: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Sebelumnya</span>

en: <span>Comments on</span> %s
id_ID: <span>Komentar pada</span> %s

en: About %s
id_ID: Tentang %s

en: Account
id_ID: Akun

en: Activate map
id_ID: Aktifkan Peta

en: Add
id_ID: Tambah

en: Address
id_ID: Alamat

en: All
id_ID: Semua

en: All posts by %s
id_ID: Semua tulisan oleh %s

en: Alphabetical
id_ID: Menurut abjad

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
id_ID: Mohon maaf, namun tidak ada hasil yang ditemukan. Mungkin pencarian akan membantu menemukan sebuah tulisan yang berhubungan.

en: Archives:
id_ID: Arsip:

en: Archives:
id_ID: Arsip:

en: Archives: %s
id_ID: Arsip: %s

en: Are You Lost?
id_ID: Anda Bingung?

en: Ascending
id_ID: Naik

en: Author
id_ID: Penulis

en: Author:
id_ID: Penulis:

en: Author: %s
id_ID: Penulis: %s

en: Captcha check failed
id_ID: Uji Captcha gagal

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Categories:
id_ID: Kategori:

en: Categories:
id_ID: Kategori:

en: Category
id_ID: Kategori

en: Category Archives: %s
id_ID: Arsip Kategori: %s

en: Category:
id_ID: Kategori:

en: Coming Soon
id_ID: Segera Hadir

en: Comment navigation
id_ID: Navigasi komentar

en: Comments
id_ID: Komentar

en: Comments (%s)
id_ID: Komentar (%s)

en: Comments Count
id_ID: Jumlah Komentar

en: Comments are closed.
id_ID: Komentar ditutup.

en: Comments on %s
id_ID: Komentar pada %s

en: Comments:
id_ID: Komentar:

en: Comments:
id_ID: Komentar:

en: Compatible Browsers
id_ID: Peramban Kompatibel

en: Compatible themes:
id_ID: Tema kompatibel:

en: Contact
id_ID: Kontak

en: Contact:
id_ID: Kontak:

en: Continue reading ...
id_ID: Terus membaca...

en: Count
id_ID: Jumlah

en: Created
id_ID: Dibuat

en: Creation Date
id_ID: Tanggal Pembuatan

en: DAYS
id_ID: HARI

en: Daily Archives: %s
id_ID: Arsip Harian: %s

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Date:
id_ID: Tanggal:

en: Deactivate map
id_ID: Nonaktifkan Peta

en: Demo
id_ID: Peragaan

en: Descending
id_ID: Turun

en: Duration
id_ID: Durasi

en: Duration:
id_ID: Durasi:

en: Edit
id_ID: Sunting

en: Email
id_ID: Surel

en: Email already exists
id_ID: Surel sudah ada

en: Entry Thumbnail
id_ID: Kuku Ibu Jari Entri

en: Featured Theme
id_ID: Fitur Menarik

en: Featured post
id_ID: Artikel utama

en: Features
id_ID: Kelengkapan

en: Filter
id_ID: Saring

en: Free Version
id_ID: Versi Gratis

en: Friday
id_ID: Jumat

en: Get All Themes
id_ID: Dapatkan Semua Tema

en: HRS
id_ID: JAM

en: Have posts
id_ID: Ada kiriman

en: Home
id_ID: Beranda

en: Info: Enter some content to the textarea in the Text element, please.
id_ID: Info: Mohon masukkan beberapa konten pada area teks di elemen Teks.

en: Info: Insert some pictures into the gallery in plugin, please.
id_ID: Info: Harap masukkan sejumlah foto ke dalam galeri di plugin.

en: Info: Insert some pictures into the gallery in theme, please.
id_ID: Info: Harap masukkan beberapa gambar ke galeri dalam tema.

en: Info: Select plugin in the Theme Gallery element, please.
id_ID: Info: Harap pilih plugin di elemen Galeri Tema.

en: Info: Select some member in the Member element, please.
id_ID: Info: Mohon pilih beberapa anggota pada elemen Anggota.

en: Info: Select theme in the Theme Gallery element, please.
id_ID: Info: Silakan pilih tema dalam Unsur Galeri Tema.

en: Info: There are no featured items.
id_ID: Info: Tidak ada item ditonjolkan.

en: Info: There are no items created, add some please.
id_ID: Info: Tidak ada item yang tercipta, mohon menambahkan beberapa.

en: Info: There are no last and previous matches.
id_ID: Info: Tidak ada pertandingan terakhir dan sebelumnya.

en: Info: There are no panels created, add some please.
id_ID: Info: Tidak ada panel dibuat, silakan tambahkan panel.

en: Info: There are no widgets in selected area, add some please.
id_ID: Info: Tidak ada widget di area yang dipilih, harap tambahkan beberapa.

en: It seems we can't find what you're looking for.
id_ID: Kelihatannya kami tidak dapat menemukan apa yang sedang Anda cari.

en: It seems we can't find what you're looking for. Perhaps searching can help.
id_ID: Nampaknya kami tidak dapat menemukan apa yang Anda cari. Mungkin pencarian dapat membantu.

en: Item Order
id_ID: Urutan Item

en: Items
id_ID: Item

en: Last Update
id_ID: Pembaruan Terakhir

en: Latest Match
id_ID: Pertandingan Terakhir

en: Layout
id_ID: Tata letak

en: Leave a comment
id_ID: Tulis sebuah komentar

en: Link to daily archives: %s
id_ID: Tautan ke arsip harian: %s

en: Link to monthly archives: %s
id_ID: Tautan ke arsip bulanan: %s

en: Link to yearly archives: %s
id_ID: Tautan ke arsip tahunan: %s

en: Loading&hellip;
id_ID: Memuat&hellip;

en: Location
id_ID: Lokasi

en: Location:
id_ID: Lokasi:

en: Locations
id_ID: Lokasi

en: MINS
id_ID: MNT

en: Mail sent to %s
id_ID: Surel telah dikirim ke %s

en: Merge
id_ID: Gabungkan

en: Minute %1$s
id_ID: Menit %1$s

en: Monday
id_ID: Senin

en: Monthly Archives: %s
id_ID: Arsip Bulanan: %s

en: More Features
id_ID: Fitur Lainnya

en: More Info
id_ID: Informasi Lebih Lanjut

en: My Account
id_ID: Akun Saya

en: My Items
id_ID: Item Saya

en: New Theme, no updates available
id_ID: Tema Baru, tak ada pembaruan

en: Next
id_ID: Berikutnya

en: Next &raquo;
id_ID: Berikutnya &raquo;

en: Next &rarr;
id_ID: Selanjutnya &rarr;

en: Next Match
id_ID: Pertandingan Berikutnya

en: No items defined, please add some
id_ID: Tidak ada item yang ditentukan, harap tambahkan beberapa

en: No posts
id_ID: Tidak ada tulisan

en: No posts to display
id_ID: Tidak ada tulisan untuk ditampilkan

en: No posts to get
id_ID: Tidak ada kiriman untuk diperoleh

en: Not a valid email form
id_ID: Bukan format email yang valid

en: Nothing Found
id_ID: Tidak Menemukan Apa-apa

en: Number of Sidebars
id_ID: Jumlah Bilah Samping

en: OK
id_ID: Oke

en: Off
id_ID: Mati

en: Older posts %s
id_ID: Artikel yang lebih lama %s

en: Opening Hours
id_ID: Jam Buka

en: Order
id_ID: Urutan

en: Order:
id_ID: Urutan:

en: Page %d
id_ID: Halaman %d

en: Page %s
id_ID: Halaman %s

en: Pages:
id_ID: Halaman:

en: Please enter Twitter API keys in settings.
id_ID: Mohon masukkan kunci API Twitter pada setelan.

en: Please fill out all registration fields
id_ID: Harap isi semua kolom registrasi

en: Posted by %s
id_ID: Ditulis oleh %s

en: Posts
id_ID: Tulisan

en: Pre sale questions and comments
id_ID: Pertanyaan dan komentar pra penjualan

en: Previous
id_ID: Sebelumnya

en: Price:
id_ID: Harga:

en: Q:
id_ID: Tanya:

en: Question:
id_ID: Pertanyaan:

en: Random
id_ID: Acak

en: Rating
id_ID: Nilai

en: Read >>>
id_ID: Baca >>>

en: Read less
id_ID: Lebih sedikit

en: Read more
id_ID: Baca lainnya

en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
id_ID: Siap untuk mempublikasikan tulisan pertama Anda? <a href="%s">Mulailah di sini</a>.

en: Register
id_ID: Mendaftar

en: Reply
id_ID: Membalas

en: Reply <span>&darr;</span>
id_ID: Balas <span>&darr;</span>

en: Reset
id_ID: Atur Ulang

en: Resources
id_ID: Sumber Daya

en: Reviews
id_ID: Ulasan

en: SECS
id_ID: DTK

en: Saturday
id_ID: Sabtu

en: Search
id_ID: Cari

en: Search Documentations
id_ID: Cari Dokumentasi

en: Search Results for: %s
id_ID: Hasil Pencarian untuk: %s

en: Search Results: %s
id_ID: Hasil Pencarian: %s

en: Search keyword
id_ID: Kata kunci pencarian

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
id_ID: Hasil pencarian untuk &quot;%1$s&quot;

en: Select Theme
id_ID: Pilih Tema

en: Share
id_ID: Berbagi

en: Show More
id_ID: Tunjukkan Lebih Banyak

en: Show changelog
id_ID: Tampilkan catatan perubahan

en: Sign up!
id_ID: Mendaftar!

en: Skills and Experiences
id_ID: Keahlian dan Pengalaman

en: Skip to content
id_ID: Langsung ke konten

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
id_ID: Maaf, namun tidak ada yang cocok dengan kriteria pencarian Anda. Mohon mencoba kembali dengan beberapa kata kunci yang berbeda.

en: Sorry, but we can't seem to find the page you are looking for.
id_ID: Maaf, kami tidak dapat menemukan halaman yang sedang Anda cari.

en: Sort by
id_ID: Urutkan berdasarkan

en: Sort by:
id_ID: Urutkan berdasarkan:

en: Split
id_ID: Bagi

en: Submit
id_ID: Kirim

en: Sunday
id_ID: Minggu

en: Tag Archives:
id_ID: Arsip Label:

en: Tag Archives: %s
id_ID: Arsip Label: %s

en: Tags:
id_ID: Label:

en: Tags: %s
id_ID: Label: %s

en: Telephone
id_ID: Telepon

en: Thank you for your subscription
id_ID: Terima kasih atas kepelangganan Anda

en: There is no excerpt because this is a protected post.
id_ID: Tidak ada kutipan karena ini adalah tulisan yang terlindung.

en: There was an error during registration, please check name and email. If the problem persists, please contact website administrator
id_ID: Terjadi kesalahan saat registrasi, harap periksa nama dan surel. Jika masalah berlanjut, harap menghubungi administrator situs

en: This is somewhat embarrassing, isn't it?
id_ID: Hal ini agak memalukan, ya?

en: This website was created from:
id_ID: Situs web ini dibuat sejak:

en: Thursday
id_ID: Kamis

en: Title
id_ID: Judul

en: Top
id_ID: Teratas

en: Translated Languages
id_ID: Bahasa yang Diterjemahkan

en: Tuesday
id_ID: Selasa

en: User successfully registered, email was sent to your email address.
id_ID: Pengguna berhasil terdaftar, surel dikirimkan ke alamat surel Anda.

en: Username
id_ID: Nama pengguna

en: Username or email already registered
id_ID: Nama pengguna atau surel sudah terdaftar

en: Validity
id_ID: Validitas

en: Validity:
id_ID: Validitas:

en: View Match
id_ID: Lihat Pertandingan

en: View Themes
id_ID: Melihat Tema

en: View all posts by %s
id_ID: Tampilkan semua tulisan oleh %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
id_ID: Tampilkan semua tulisan oleh %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View more
id_ID: Lihat lainnya

en: View product
id_ID: Tampilkan produk

en: Wednesday
id_ID: Rabu

en: Week %1$s
id_ID: Minggu %1$s

en: Wordpress Theme: %s
id_ID: Tema Wordpress: %s

en: Yearly Archives: %s
id_ID: Arsip Tahunan: %s

en: You are here:
id_ID: Anda sekarang di sini:

en: Your browser does not support the HTML5 canvas tag.
id_ID: Peramban Anda tidak mendukung label kanvas HTML5.

en: Your comment is awaiting moderation.
id_ID: Komentar Anda sedang menunggu moderasi.

en: by
id_ID: oleh

en: by %s
id_ID: oleh %s

en: changelog
id_ID: catatan perubahan

[ctx: item taxonomy]
en: Showing %1$s from %2$s Items
id_ID: Menunjukkan %1$s dari %2$s item

[ctx: job position]
en: %1$sPosition:%2$s %3$s
id_ID: %1$sPosisi:%2$s %3$s

[ctx: label]
en: Search for:
id_ID: Cari:

en: more info
id_ID: info selengkapnya

[ctx: name of element]
en: Advertisements
id_ID: Iklan

[ctx: name of element]
en: Assets
id_ID: Aset

[ctx: name of element]
en: Assistances
id_ID: Bantuan

[ctx: name of element]
en: Documentation
id_ID: Dokumentasi

[ctx: name of element]
en: Events
id_ID: Acara

[ctx: name of element]
en: FAQ
id_ID: Pertanyaan Umum

[ctx: name of element]
en: Facilities
id_ID: Fasilitas

[ctx: name of element]
en: Featured Items
id_ID: Item Ditonjolkan

[ctx: name of element]
en: Job Offers
id_ID: Lowongan Pekerjaan

[ctx: name of element]
en: Lists
id_ID: Daftar

[ctx: name of element]
en: Matches
id_ID: Pertandingan

[ctx: name of element]
en: Member
id_ID: Anggota

[ctx: name of element]
en: Members
id_ID: Anggota

[ctx: name of element]
en: Partners
id_ID: Rekanan

[ctx: name of element]
en: Plugins
id_ID: Plugin

[ctx: name of element]
en: Portfolio
id_ID: Portofolio

[ctx: name of element]
en: Posts
id_ID: Tulisan

[ctx: name of element]
en: Price tables
id_ID: Tabel harga

[ctx: name of element]
en: Products
id_ID: Produk

[ctx: name of element]
en: Services
id_ID: Layanan

[ctx: name of element]
en: Testimonials
id_ID: Kesaksian

[ctx: name of element]
en: Text
id_ID: Teks

[ctx: name of element]
en: Theme Gallery
id_ID: Galeri Tema

[ctx: name of element]
en: Themes
id_ID: Tema

[ctx: name of element]
en: Widget Area
id_ID: Area Widget

[ctx: next]
en: Next %s
id_ID: Berikutnya %s

[ctx: next post]
en: Next %s
id_ID: Berikutnya %s

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
id_ID: Cari &hellip;

en: posted by
id_ID: ditulis oleh

[ctx: previous]
en: %s Prev
id_ID: %s Sebelum

[ctx: previous]
en: %s Previous
id_ID: %s Sebelumnya

[ctx: previous post]
en: %s Previous
id_ID: %s Sebelumnya

[ctx: previous post]
en: %s Return to entry
id_ID: %s Kembali pada isian

en: read more
id_ID: lanjutkan baca

[ctx: submit button]
en: OK
id_ID: Oke

[ctx: submit button]
en: Search
id_ID: Cari

[ctx: word count: "words" or "characters"?]
en: words
id_ID: kata
