skeleton - en to fr_FR translation catalogue (291 entries)

en: 
    									<span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published</span>
    									<time class="meta-date" datetime="%1$s">%2$s</time>
    									at
    									<a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in
    									<a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>.
fr_FR: 
    									<span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Publié</span>
    									<time class="meta-date" datetime="%1$s">%2$s</time>
    									at
    									<a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in
    									<a href="%6$s" title="Retour à %7$s" rel="gallery">%7$s</a>.

en:  ago
fr_FR: Il y a

en:  more...
fr_FR: plus…

en: %d Comments
fr_FR: %d Commentaires

en: %s Comment | %s Comments
fr_FR[0]: SINGULAR FORM: %s Commentaire
    PLURAL FORM: %s Commentaires
fr_FR[1]: SINGULAR FORM: %s Commentaire
    PLURAL FORM: %s Commentaires

en: %s Continue reading ...
fr_FR: %s Poursuivre la lecture...

en: %s Newer posts
fr_FR: %s Publications plus récentes

en: %s Read
fr_FR: %s Lire

en: %s Read More
fr_FR: %s Lire la suite

en: %s Read more
fr_FR: %s Plus d'informations

en: %s Return to entry
fr_FR: %s Revenir à l'entrée

en: %s more
fr_FR: %s plus

en: %s more...
fr_FR: %s plus…

en: %s post | %s posts
fr_FR[0]: SINGULIER : %s post
    PLURIEL : %s posts
fr_FR[1]: SINGULIER : %s post
    PLURIEL : %s posts

en: %s posts | %s posts
fr_FR[0]: SINGULIER : %s article
    PLURIEL : %s articles
fr_FR[1]: SINGULIER : %s article
    PLURIEL : %s articles

en: %s read more
fr_FR: %s lire la suite

en: %s visit | %s visits
fr_FR[0]: SINGULIER : %s visite
    PLURIEL : %s visites
fr_FR[1]: SINGULIER : %s visite
    PLURIEL : %s visites

en: &laquo; Previous
fr_FR: &laquo; Précédent

en: &larr; Previous
fr_FR: &larr; Précédent

en: 0 Comments
fr_FR: 0 Commentaire

en: 1 Comment
fr_FR: 1 Commentaire

en: 1 selected
fr_FR: 1 sélectionné

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: 404 Not Found
fr_FR: 404 Non trouvé

en: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Next</span>
fr_FR: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Suivant</span>

en: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Previous</span>
fr_FR: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Précédent</span>

en: <span>Comments on</span> %s
fr_FR: <span>Commentaires sur</span> %s

en: About %s
fr_FR: À propos de %s

en: About Me
fr_FR: A propos de moi

en: Account
fr_FR: Compte

en: Activate map
fr_FR: Activer la carte

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add Post
fr_FR: Ajouter un article

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Administrator was notified about account renew request.
fr_FR: L'administrateur a été avisé de votre demande de renouvellement de compte.

en: Administrator was notified about account upgrade request.
fr_FR: L'administrateur a été avisé de la demande de mise à niveau du compte.

en: All
fr_FR: Tout

en: All Posts from This Category
fr_FR: Tous les articles dans cette catégorie

en: All Posts from This Month
fr_FR: Tous les articles de ce mois

en: All posts by %s
fr_FR: Toutes les publications de %s

en: Alphabetical
fr_FR: Alphabétique

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
fr_FR: Désolés, mais aucun résultat n'a été trouvé. Une recherche sera peut-être utile pour vous aider à trouver une publication connexe.

en: Archives:
fr_FR: Archives :

en: Archives:
fr_FR: Archives :

en: Archives: %s
fr_FR: Archives : %s

en: Are You Lost?
fr_FR: Vous êtes perdu ?

en: Ascending
fr_FR: Croissant

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author:
fr_FR: Auteur :

en: Author: %s
fr_FR: Auteur : %s

en: Back to Admin
fr_FR: Renvoi à l'administrateur

en: Back to Top
fr_FR: Revenir au début

en: Blog Post Location
fr_FR: Localisation de l'article du blog

en: Captcha check failed
fr_FR: La vérification par Captcha a échoué

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories:
fr_FR: Catégories :

en: Categories:
fr_FR: Catégories :

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Category Archives: %s
fr_FR: Archives des catégories : %s

en: Category:
fr_FR: Catégorie :

en: Clear Filter
fr_FR: Nettoyer Filtre

en: Coming Soon
fr_FR: Prochainement

en: Comment navigation
fr_FR: Parcourir les commentaires

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Comments %s
fr_FR: Commentaires %s

en: Comments (%s)
fr_FR: Commentaires (%s)

en: Comments Count
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont fermés.

en: Comments on %s
fr_FR: Commentaires sur %s

en: Comments:
fr_FR: Commentaires :

en: Comments:
fr_FR: Commentaires :

en: Compatibility
fr_FR: Compatibilité

en: Compatible Browsers
fr_FR: Navigateurs Compatibles

en: Compatible services:
fr_FR: Services compatibles :

en: Compatible themes:
fr_FR: Thèmes compatibles :

en: Contact:
fr_FR: Contact :

en: Continue reading ...
fr_FR: Continuer la lecture...

en: Count
fr_FR: Nombre

en: Created
fr_FR: Créé

en: Creation Date
fr_FR: Date de création

en: DAYS
fr_FR: JOURS

en: Daily Archives: %s
fr_FR: Archives quotidiennes : %s

en: Date:
fr_FR: Date :

en: Deactivate map
fr_FR: Désactiver la carte

en: Demo
fr_FR: Démo

en: Descending
fr_FR: Décroissant

en: Development
fr_FR: Développement

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Duration:
fr_FR: Durée :

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Email already exists
fr_FR: E-mail existe déjà

en: Entry Thumbnail
fr_FR: Vignette d'entrée

en: Featured Post
fr_FR: Article phare

en: Featured Theme
fr_FR: Thème en vedette

en: Featured post
fr_FR: Publication mise en vedette

en: Features
fr_FR: Capacités

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Free
fr_FR: Gratuit

en: Free Version
fr_FR: Version gratuite

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Get All Themes
fr_FR: Obtenir tous les thèmes

en: HRS
fr_FR: HEURES

en: Have posts
fr_FR: A des billets

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Info: Enter some content to the textarea in the Text element, please.
fr_FR: Info : veuillez saisir du contenu dans la zone de texte de l'élément texte.

en: Info: Insert some pictures into the gallery in plugin, please.
fr_FR: Info : Insérez des images dans la galerie du plugin, s'il-vous-plaît.

en: Info: Insert some pictures into the gallery in theme, please.
fr_FR: Info : Veuillez insérer des photos dans la galerie dans le thème.

en: Info: Select plugin in the Theme Gallery element, please.
fr_FR: Info : Sélectionnez le plugin dans l'élément de la Galerie de Thèmes, s'il-vous-plaît.

en: Info: Select some member in the Member element, please.
fr_FR: Info : Veuillez sélectionner un membre dans l'élément Membre.

en: Info: Select theme in the Theme Gallery element, please.
fr_FR: Info : Veuillez sélectionner le thème dans l'élément de la galerie à thème.

en: Info: There are no featured items.
fr_FR: Info :  n'y a aucune item présentée

en: Info: There are no items created, add some please.
fr_FR: Info : il n'a aucun élément créé, veuillez en ajouter.

en: Info: There are no last and previous matches.
fr_FR: Info : Il n'y a pas de dernières correspondances ni de correspondances précédentes.

en: Info: There are no panels created, add some please.
fr_FR: Information : Il n'y a pas de panneaux créés, veuillez en ajouter.

en: Info: There are no widgets in selected area, add some please.
fr_FR: Info : Il n'y a pas de widgets dans la zone sélectionnée, veuillez en ajouter.

en: It seems we can't find what you're looking for.
fr_FR: Il semble que nous ne pouvons pas trouver ce que vous cherchez.

en: It seems we can't find what you're looking for. Perhaps searching can help.
fr_FR: Il semblerait que nous n'arrivions pas à trouver ce que vous recherchez. Une recherche vous aidera peut-être.

en: Item Order
fr_FR: Ordre des éléments

en: Items
fr_FR: Éléments

en: Last Update
fr_FR: Dernière Mise à Jour

en: Latest Match
fr_FR: Dernière correspondance

en: Layout
fr_FR: Présentation

en: Leave a comment
fr_FR: Laisser un commentaire

en: Link to daily archives: %s
fr_FR: Lien vers les archives quotidienne : %s

en: Link to monthly archives: %s
fr_FR: Lien vers les archives mensuelles : %s

en: Link to yearly archives: %s
fr_FR: Lien vers les archives annuelles : %s

en: Loading&hellip;
fr_FR: Chargemente en cours de&hellip;

en: Location
fr_FR: Lieu

en: Location:
fr_FR: Lieu :

en: Locations
fr_FR: Emplacements

en: Login
fr_FR: Se connecter

en: Logout
fr_FR: Quitter ma séance

en: MINS
fr_FR: MIN

en: Mail sent to %s
fr_FR: Mail envoyé à %s

en: Map of All Posts by %s
fr_FR: Carte de tous les articles par %s

en: Merge
fr_FR: Fusionner

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Monthly Archives: %s
fr_FR: Archives mensuelles : %s

en: More Features
fr_FR: Plus de fonctionnalités

en: More Info
fr_FR: Plus d'informations

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: My Blog
fr_FR: Mon Blog

en: My Items
fr_FR: Mes items

en: New Theme, no updates available
fr_FR: Nouveau Thème, aucune mise à jour disponible

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next &raquo;
fr_FR: Suivant &raquo;

en: Next &rarr;
fr_FR: Suivant &rarr;

en: Next Match
fr_FR: Prochaine correspondance

en: No items defined, please add some
fr_FR: Aucun élément défini, veuillez ajouter quelques

en: No posts
fr_FR: Aucune publication

en: No posts to display
fr_FR: Aucune publication à afficher

en: No posts to get
fr_FR: Aucun billet à obtenir

en: Not a valid email form
fr_FR: Pas un format valide d'e-mail

en: Nothing Found
fr_FR: Rien trouvé

en: Number of Sidebars
fr_FR: Nombre de Barres Latérales

en: Older posts %s
fr_FR: Publications plus anciennes %s

en: Opening Hours
fr_FR: Heures d'ouverture

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Order:
fr_FR: Ordre :

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Pingback:
fr_FR: Ping de retour :

en: Please enter Twitter API keys in settings.
fr_FR: Veuillez saisir les clés d'API Twitter dans les paramètres.

en: Please fill out all registration fields
fr_FR: Merci de remplir tous les champs d'inscription

en: Posted by %s
fr_FR: Publié par %s

en: Posted in
fr_FR: Posté dans

en: Posts
fr_FR: Publications

en: Pre sale questions and comments
fr_FR: Questions pré-vente et commentaires

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Price:
fr_FR: Prix :

en: Purchase
fr_FR: Achat

en: Q:
fr_FR: Q :

en: Question:
fr_FR: Question :

en: Radius:
fr_FR: Rayon :

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Rating
fr_FR: Évaluation

en: Read >>>
fr_FR: Lire >>>

en: Read less
fr_FR: Lisez moins

en: Read more
fr_FR: Lire plus

en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
fr_FR: Prêt à publier votre premier post ? <a href="%s">Démarrez ici</a>.

en: Register
fr_FR: S'inscrire

en: Reply
fr_FR: Répondre

en: Reply <span>&darr;</span>
fr_FR: Répondre <span>&darr;</span>

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Resources
fr_FR: Ressources

en: Reviews
fr_FR: Avis

en: SECS
fr_FR: SEC

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Search Documentations
fr_FR: Recherche de documentations

en: Search Results for: %s
fr_FR: Résultats de recherche pour : %s

en: Search Results: %s
fr_FR: Résultats de recherche : %s

en: Search keyword
fr_FR: Chercher mot-clé

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
fr_FR: Résultats de la recherche pour &quot;%1$s&quot;

en: Select Theme
fr_FR: Sélectionner le thème

en: Share
fr_FR: Partager

en: Show More
fr_FR: Montrer plus d'informations

en: Show changelog
fr_FR: Afficher le journal des changements

en: Sign up!
fr_FR: Inscrivez-vous !

en: Skills and Experiences
fr_FR: Compétences et expérience

en: Skip to content
fr_FR: Passer au contenu

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
fr_FR: Désolés, mais vos critères de recherche n'ont donné aucun résultat. Veuillez réessayer avec d'autres mots clés.

en: Sorry, but we can't seem to find the page you are looking for.
fr_FR: Désolé, mais nous n'arrivons pas à trouver la page que vous recherchez.

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Sort by:
fr_FR: Trier par :

en: Split
fr_FR: Fractionner

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Tag Archives:
fr_FR: Affecter des mots clés aux archives :

en: Tag Archives: %s
fr_FR: Archives d'étiquettes : %s

en: Tags:
fr_FR: Mots clés :

en: Tags: %s
fr_FR: Tags :%s

en: Telephone
fr_FR: Téléphone

en: Thank you for your subscription
fr_FR: Merci pour votre inscription

en: There is no excerpt because this is a protected post.
fr_FR: Il n'y a aucun extrait car cette publication est protégée.

en: There was an error during registration, please check name and email. If the problem persists, please contact website administrator
fr_FR: Une erreur est survenue pendant l'inscription, merci de vérifier le nom et l'e-mail. Si le problème persiste, merci de contacter l'administrateur du site web

en: This Page on
fr_FR: Cette page

en: This is somewhat embarrassing, isn't it?
fr_FR: C'est assez embarrassant, n'est-ce pas ?

en: This website was created from:
fr_FR: Ce site web a été créé à partir de :

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Title
fr_FR: Titre

en: Top
fr_FR: Haut

en: Translated Languages
fr_FR: Langues Traduites

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: User successfully registered, email was sent to your email address.
fr_FR: Utilisateur enregistré avec succès, un e-mail a été envoyé à votre adresse e-mail.

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Username or email already registered
fr_FR: Nom d'utilisateur ou e-mail déjà enregistré

en: Validity
fr_FR: Validité

en: Validity:
fr_FR: Validité :

en: View Match
fr_FR: Voir la correspondance

en: View Themes
fr_FR: Voir les thèmes

en: View all posts by %s
fr_FR: Afficher toutes les publications de %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: Afficher toutes les publications de %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View more
fr_FR: Afficher plus

en: View product
fr_FR: Voir le produit

en: Visits
fr_FR: Visites

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Week %1$s
fr_FR: Semaine %1$s

en: Welcome, this is your blog
fr_FR: Bienvenue, ceci est votre blog

en: Widget Ready
fr_FR: Widget prêt

en: Wordpress Theme: %s
fr_FR: Thème Wordpress : %s

en: Yearly Archives: %s
fr_FR: Archives annuelles : %s

en: You are here:
fr_FR: Vous êtes ici :

en: Your browser does not support the HTML5 canvas tag.
fr_FR: Votre navigateur ne prend pas en charge l'étiquette de canvas HTML 5.

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération.

en: by
fr_FR: par

en: by %s
fr_FR: par %s

en: changelog
fr_FR: journal des changements

en: comments
fr_FR: commentaires

en: hours
fr_FR: Heures

[ctx: item taxonomy]
en: Showing %1$s from %2$s Items
fr_FR: Affiche %1$s items sur %2$s

[ctx: job position]
en: %1$sPosition:%2$s %3$s
fr_FR: %1$sPosition :%2$s %3$s

[ctx: label]
en: Search for:
fr_FR: Rechercher :

en: more info
fr_FR: plus d'informations

[ctx: name of element]
en: Advertisements
fr_FR: Publicités

[ctx: name of element]
en: Assets
fr_FR: Ressources

[ctx: name of element]
en: Authors
fr_FR: Auteurs

[ctx: name of element]
en: Events
fr_FR: Événements

[ctx: name of element]
en: Facilities
fr_FR: Équipements

[ctx: name of element]
en: Featured Items
fr_FR: Items présentées

[ctx: name of element]
en: Infopanel
fr_FR: Panneau d'information

[ctx: name of element]
en: Job Offers
fr_FR: Offres d'emploi

[ctx: name of element]
en: Lists
fr_FR: Listes

[ctx: name of element]
en: Matches
fr_FR: Correspondances

[ctx: name of element]
en: Member
fr_FR: Membre

[ctx: name of element]
en: Members
fr_FR: Membres

[ctx: name of element]
en: Partners
fr_FR: Partenaires

[ctx: name of element]
en: Portfolio
fr_FR: Portefeuille

[ctx: name of element]
en: Posts
fr_FR: Publications

[ctx: name of element]
en: Price tables
fr_FR: Tableaux des prix

[ctx: name of element]
en: Products
fr_FR: Produits

[ctx: name of element]
en: Testimonials
fr_FR: Témoignages

[ctx: name of element]
en: Text
fr_FR: Texte

[ctx: name of element]
en: Theme Gallery
fr_FR: Galerie de Thèmes

[ctx: name of element]
en: Themes
fr_FR: Thèmes

[ctx: name of element]
en: Widget Area
fr_FR: Zone de Widget

[ctx: newer]
en: Newer %s
fr_FR: %s Plus récent

en: next
fr_FR: suivant

[ctx: next]
en: Next %s
fr_FR: Suivant %s

[ctx: next post]
en: Next %s
fr_FR: Suivant %s

[ctx: older]
en: %s Older
fr_FR: %s Plus ancien

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
fr_FR: Rechercher &hellip;

en: posted by
fr_FR: Publié par

en: previous
fr_FR: précédent

[ctx: previous]
en: %s Previous
fr_FR: %s Précédent

[ctx: previous post]
en: %s Previous
fr_FR: %s Précédent

[ctx: previous post]
en: %s Return to entry
fr_FR: %s Revenir à l'entrée

en: read more
fr_FR: lire la suite

[ctx: submit button]
en: Search
fr_FR: Rechercher

en: visits
fr_FR: visites

[ctx: word count: "words" or "characters"?]
en: words
fr_FR: mots
