skeleton - en to de_DE translation catalogue (289 entries)

en: 
    									<span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published</span>
    									<time class="meta-date" datetime="%1$s">%2$s</time>
    									at
    									<a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in
    									<a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>.
de_DE: 
    									<span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Veröffentlicht</span>
    									<time class="meta-date" datetime="%1$s">%2$s</time>
    									auf
    									<a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in
    									<a href="%6$s" title="Return to %7$s" rel="gallery">%7$s</a>.

en:  ago
de_DE: vor

en:  more...
de_DE: mehr...

en: %d Comments
de_DE: %d Kommentare

en: %s Comment | %s Comments
de_DE[0]: %s Kommentar
de_DE[1]: %s Kommentare

en: %s Continue reading ...
de_DE: %s Fortfahren zu lesen...

en: %s Newer posts
de_DE: %s Neuere Posts

en: %s Read
de_DE: %s Lesen

en: %s Read More
de_DE: %s Mehr lesen

en: %s Read more
de_DE: %s Lesen mehr

en: %s Return to entry
de_DE: %s zurück zum Eintrag

en: %s more
de_DE: %s mehr

en: %s more...
de_DE: % mehr...

en: %s post | %s posts
de_DE[0]: SINGULAR FORM: % Beitrag
    PLURAL FORM: % posts
de_DE[1]: SINGULAR FORM: % post
    PLURAL FORM: % Beiträge

en: %s posts | %s posts
de_DE[0]: SINGULAR FORM: % Beitrag
    PLURAL FORM: % posts
de_DE[1]: SINGULAR FORM: % posts 
    PLURAL FORM: % Beiträge

en: %s read more
de_DE: %s mehr lesen

en: %s visit | %s visits
de_DE[0]: SINGULAR FORM: % Besuch
    PLURAL FORM: % visits
de_DE[1]: SINGULAR FORM: % visit
    PLURAL FORM: % Besuche

en: &laquo; Previous
de_DE: &laquo; Vorheriges

en: &larr; Previous
de_DE: &larr; Vorheriges

en: 0 Comments
de_DE: 0 Kommentare

en: 1 Comment
de_DE: 1 Kommentar

en: 1 selected
de_DE: 1 ausgewählt

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
de_DE: %1$s bei %2$s

en: 404 Not Found
de_DE: 404 nicht gefunden

en: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Next</span>
de_DE: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Nächstes</span>

en: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Previous</span>
de_DE: <span class="meta-nav"><!-- --></span><span class="nav-text">Vorheriges</span>

en: <span>Comments on</span> %s
de_DE: <span>Kommentar über</span>%s

en: About %s
de_DE: Über %s

en: About Me
de_DE: Über mich

en: Account
de_DE: Konto

en: Activate map
de_DE: Karte aktivieren

en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Add Post
de_DE: Beitrag hinzufügen

en: Address
de_DE: Addresse

en: Administrator was notified about account renew request.
de_DE: Administrator wurde über Anfrage zur Kontoerneuerung benachrichtigt.

en: Administrator was notified about account upgrade request.
de_DE: Administrator wurde über Anfrage für Konto-Uprgrade benachrichtigt.

en: All
de_DE: Alle

en: All Posts from This Category
de_DE: Alle Beiträge aus dieser Kategorie

en: All Posts from This Month
de_DE: Alle Beiträge dieses Monats

en: All posts by %s
de_DE: Alle Posts nach %s

en: Alphabetical
de_DE: Alphabetisch

en: Apologies, but no results were found. Perhaps searching will help find a related post.
de_DE: Entschuldigung, doch es wurden keine Suchergebnisse gefunden. Vielleicht hilft die Suchfunktion dabei, einen verwandten Post zu finden.

en: Archives:
de_DE: Archive:

en: Archives:
de_DE: Archive:

en: Archives: %s
de_DE: Archive: %s

en: Are You Lost?
de_DE: Haben Sie sich verirrt?

en: Ascending
de_DE: Aufsteigend

en: Author
de_DE: Autor

en: Author:
de_DE: Autor:

en: Author: %s
de_DE: Autor: %s

en: Back to Admin
de_DE: Zurück zu Admin

en: Back to Top
de_DE: Zurück nach oben

en: Blog Post Location
de_DE: Blog Post Positionierung

en: Captcha check failed
de_DE: Captcha-Check fehlgeschlagen

en: Categories
de_DE: Kategorien

en: Categories:
de_DE: Kategorien:

en: Categories:
de_DE: Kategorien:

en: Category
de_DE: Kategorie

en: Category Archives: %s
de_DE: Kategorie-Archive: %s

en: Category:
de_DE: Kategorie:

en: Clear Filter
de_DE: Filter löschen

en: Coming Soon
de_DE: In Kürze verfügbar

en: Comment navigation
de_DE: Kommentarnavigation

en: Comments
de_DE: Kommentare

en: Comments %s
de_DE: Kommentare %

en: Comments (%s)
de_DE: Kommentare (%s)

en: Comments Count
de_DE: Aufzählung der Kommentare

en: Comments are closed.
de_DE: Kommentare sind geschlossen.

en: Comments on %s
de_DE: Kommentare auf %s

en: Comments:
de_DE: Kommentare:

en: Comments:
de_DE: Kommentare:

en: Compatibility
de_DE: Kompatibilität

en: Compatible Browsers
de_DE: Kompatible Browser

en: Compatible services:
de_DE: Kompatible Dienste:

en: Compatible themes:
de_DE: Kompatible Themes:

en: Contact
de_DE: Kontakt

en: Contact:
de_DE: Kontakt:

en: Continue reading ...
de_DE: Weiterlesen ...

en: Count
de_DE: Anzahl

en: Created
de_DE: Erstellt

en: Creation Date
de_DE: Erstellungsdatum

en: DAYS
de_DE: TAGE

en: Daily Archives: %s
de_DE: Tägliche Archive: %s

en: Date
de_DE: Datum

en: Date:
de_DE: Datum:

en: Deactivate map
de_DE: Karte deaktivieren

en: Descending
de_DE: Absteigend

en: Development
de_DE: Entwicklung

en: Duration
de_DE: Dauer

en: Duration:
de_DE: Dauer:

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Email
de_DE: E-Mail

en: Email already exists
de_DE: E-Mail-Adresse existiert bereits

en: Entry Thumbnail
de_DE: Miniaturansicht-Eintrag

en: Featured Post
de_DE: Besondere Beiträge

en: Featured Theme
de_DE: Unterstütztes Motiv

en: Featured post
de_DE: Gestalteter Post

en: Features
de_DE: Merkmale

en: Free
de_DE: Kostenlos

en: Free Version
de_DE: Kostenlose Version

en: Friday
de_DE: Freitag

en: Get All Themes
de_DE: Holen Sie sich alle Motive

en: HRS
de_DE: STD

en: Have posts
de_DE: Haben Beiträge

en: Info: Enter some content to the textarea in the Text element, please.
de_DE: Info: Geben Sie bitte etwas Inhalt in den Textbereich des Textelements ein.

en: Info: Insert some pictures into the gallery in plugin, please.
de_DE: Info: Füge bitte einige Bilder in die Gallerie im Plugin ein.

en: Info: Insert some pictures into the gallery in theme, please.
de_DE: Info: Fügen Sie bitte einige Bilder in die Galerie im Motiv ein.

en: Info: Select plugin in the Theme Gallery element, please.
de_DE: Info: Wähle bitte ein Plugin in der Theme-Gallerie-Element aus.

en: Info: Select some member in the Member element, please.
de_DE: Info: Wählen Sie bitte Mitglieder im Mitgliedselement aus.

en: Info: Select theme in the Theme Gallery element, please.
de_DE: Info: Wählen Sie bitte ein Motiv im Motiv-Galerie-Element.

en: Info: There are no featured items.
de_DE: Information: Es gibt keine Vorzeige-Objekte.

en: Info: There are no items created, add some please.
de_DE: Info: Es wurden keine Elemente erstellen, fügen Sie bitte welche hinzu.

en: Info: There are no last and previous matches.
de_DE: Info: Es gibt keine letzten und vorherigen Übereinstimmungen.

en: Info: There are no panels created, add some please.
de_DE: Info: Es wurde keine Tafeln erstellt, bitte hinzufügen.

en: Info: There are no widgets in selected area, add some please.
de_DE: Info: Es gibt keine Widgets im ausgewählten Bereich, bitte fügen Sie welche hinzu.

en: It seems we can't find what you're looking for.
de_DE: Scheinbar können wir nicht finden, wonach Sie suchen.

en: It seems we can't find what you're looking for. Perhaps searching can help.
de_DE: Wir können scheinbar nicht finden, nach was Sie suchen. Vielleicht hilft Ihnen die Suchfunktion.

en: Item Order
de_DE: Reihenfolge der Elemente

en: Items
de_DE: Elemente

en: Last Update
de_DE: Letzte Aktualisierung

en: Latest Match
de_DE: Neueste Übereinstimmung

en: Leave a comment
de_DE: Hinterlassen Sie ein Kommentar

en: Link to daily archives: %s
de_DE: Link zu den täglichen Archiven: %s

en: Link to monthly archives: %s
de_DE: Link zu den monatlichen Archiven: %s

en: Link to yearly archives: %s
de_DE: Link zu den jährlichen Archiven: %s

en: Loading&hellip;
de_DE: Lädt&hellip;

en: Location
de_DE: Standort

en: Location:
de_DE: Standort:

en: Locations
de_DE: Orte

en: Login
de_DE: Anmelden

en: Logout
de_DE: Log-out

en: MENU
de_DE: MENÜ

en: MINS
de_DE: MIN.

en: Mail sent to %s
de_DE: Mail gesendet an %s

en: Map of All Posts by %s
de_DE: Karte aller Beiträge nach %

en: Menu
de_DE: Menü

en: Merge
de_DE: Zusammenfügen

en: Monday
de_DE: Montag

en: Monthly Archives: %s
de_DE: Monatliche Archive: %s

en: More Features
de_DE: Weitere Funktionen

en: More Info
de_DE: Weitere Infos

en: My Account
de_DE: Mein Konto

en: My Blog
de_DE: Mein Blog

en: My Items
de_DE: Meine Objekte

en: New Theme, no updates available
de_DE: Neues Theme, keine Updates verfügbar.

en: Next
de_DE: Nächstes

en: Next &raquo;
de_DE: Nächstes &raquo;

en: Next &rarr;
de_DE: Nächstes &rarr;

en: Next Match
de_DE: Nächste Übereinstimmung

en: No items defined, please add some
de_DE: Keine Elemente definiert, bitte fügen Sie welche hinzu

en: No posts
de_DE: Keine Posts

en: No posts to display
de_DE: Keine anzuzeigenden Posts

en: No posts to get
de_DE: Keine Beiträge abzurufen

en: Not a valid email form
de_DE: Keine gültige E-Mail-Form

en: Nothing Found
de_DE: Nichts gefunden

en: Number of Sidebars
de_DE: Anzahl der Sidebars

en: Off
de_DE: Aus

en: Older posts %s
de_DE: Ältere Posts %s

en: Opening Hours
de_DE: Öffnungszeiten

en: Order
de_DE: Reihenfolge

en: Order:
de_DE: Reihenfolge:

en: Page %d
de_DE: Seite %d

en: Page %s
de_DE: Seite %s

en: Pages:
de_DE: Seiten:

en: Please enter Twitter API keys in settings.
de_DE: Bitte geben Sie die Twitter-API-Schlüssel in Einstellungen ein.

en: Please fill out all registration fields
de_DE: Bitte fülle alle Registrierungsfelder aus

en: Posted by %s
de_DE: Gepostet von %s

en: Posted in
de_DE: Geposted in

en: Posts
de_DE: Beiträge

en: Pre sale questions and comments
de_DE: Fragen und Kommentare vor dem Kauf

en: Previous
de_DE: Vorheriges

en: Price:
de_DE: Preis:

en: Purchase
de_DE: Kaufen

en: Question:
de_DE: Frage:

en: Random
de_DE: Zufällig

en: Rating
de_DE: Bewertung

en: Read >>>
de_DE: Lesen >>>

en: Read less
de_DE: Weniger anzeigen

en: Read more
de_DE: Mehr lesen

en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
de_DE: Bereit, Ihren ersten Post zu veröffentlichen? <a href="%s">HIer starten</a>.

en: Register
de_DE: Registrieren

en: Reply
de_DE: Antwort

en: Reply <span>&darr;</span>
de_DE: Antworten <span>&darr;</span>

en: Reset
de_DE: Zurücksetzen

en: Resources
de_DE: Ressourcen

en: Reviews
de_DE: Bewertungen

en: SECS
de_DE: SEK.

en: Saturday
de_DE: Samstag

en: Search
de_DE: Suche

en: Search Documentations
de_DE: Suchdokumentation

en: Search Results for: %s
de_DE: Suchergebnisse für: %s

en: Search Results: %s
de_DE: Suchergebnisse: %s

en: Search keyword
de_DE: Suchbegriff

en: Search results for &quot;%1$s&quot;
de_DE: Suchergebnisse für &quot;%1$s&quot;

en: Select Theme
de_DE: Motiv auswählen

en: Share
de_DE: Teilen

en: Show More
de_DE: Mehr zeigen

en: Show changelog
de_DE: Changelog anzeigen

en: Sign up!
de_DE: Anmelden

en: Skills and Experiences
de_DE: Fähigkeiten und Erfahrung

en: Skip to content
de_DE: Zum Inhalt überspringen

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
de_DE: Es tut uns leid, doch nichts stimmt mit Ihren Suchkriterien überein. Bitte versuchen Sie es erneut mit anderen Schlüsselwörtern.

en: Sorry, but we can't seem to find the page you are looking for.
de_DE: Sorry, aber scheinbar können wir die von Ihnen gesuchte Seite nicht finden.

en: Sort by
de_DE: Sortieren nach

en: Sort by:
de_DE: Sortieren nach:

en: Split
de_DE: Splitten

en: Submit
de_DE: Übermitteln

en: Sunday
de_DE: Sonntag

en: Tag Archives:
de_DE: Tag-Archive:

en: Tag Archives: %s
de_DE: Tag-Archive: %s

en: Telephone
de_DE: Telefon

en: Thank you for your subscription
de_DE: Vielen Dank für Ihr Abonnement

en: There is no excerpt because this is a protected post.
de_DE: Es gibt keinen Auszug, weil dies ein geschützer Post ist.

en: There was an error during registration, please check name and email. If the problem persists, please contact website administrator
de_DE: Es gab einen Fehler bei der Registrierung. Bitte Name und E-Mail prüfen. Wenn das Problem weiter besteht, kontaktiere bitte den Administrator der Webseite.

en: This Page on
de_DE: Diese Seite auf

en: This is somewhat embarrassing, isn't it?
de_DE: Das ist ein bisschen peinlich, nicht wahr?

en: This website was created from:
de_DE: Diese Webseite wurde erstellt von:

en: Thursday
de_DE: Donnerstag

en: Title
de_DE: Titel

en: Top
de_DE: Oben

en: Translated Languages
de_DE: Übersetzte Sprachen

en: Tuesday
de_DE: Dienstag

en: User successfully registered, email was sent to your email address.
de_DE: Benutzer erfolgreich registriert. Eine E-Mail wurde an deine E-Mail-Adresse geschickt.

en: Username
de_DE: Benutzername

en: Username or email already registered
de_DE: Benutzername oder E-Mail bereits registriert

en: Validity
de_DE: Gültigkeit

en: Validity:
de_DE: Gültigkeit:

en: View Match
de_DE: Übereinstimmung ansehen

en: View Themes
de_DE: Themen anzeigen

en: View all posts by %s
de_DE: Alle Posts ansehen nach %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
de_DE: Alle Posts ansehen von %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: View more
de_DE: Mehr ansehen

en: View product
de_DE: Produkt ansehen

en: Visits
de_DE: Besuche

en: Wednesday
de_DE: Mittwoch

en: Week %1$s
de_DE: Woche %1$s

en: Welcome, this is your blog
de_DE: Willkommen, dies ist dein Blog

en: Widget Ready
de_DE: Widget ist bereit

en: Wordpress Theme: %s
de_DE: Wordpress-Theme: %s

en: Yearly Archives: %s
de_DE: Jährliche Archive: %s

en: You are here:
de_DE: Sie sind hier:

en: Your browser does not support the HTML5 canvas tag.
de_DE: Ihr Browser unterstützt nicht das HTML5 Canvas-Tag.

en: Your comment is awaiting moderation.
de_DE: Ihr Kommentar wartet auf Moderation.

en: by
de_DE: von

en: by %s
de_DE: von %s

en: changelog
de_DE: Changelog

en: comments
de_DE: Kommentare

en: hours
de_DE: Stunden

[ctx: item taxonomy]
en: Showing %1$s from %2$s Items
de_DE: Zeige %1$s von %2$s Objekten

[ctx: label]
en: Search for:
de_DE: Suche nach:

en: more info
de_DE: weitere Infos

[ctx: name of element]
en: Advertisements
de_DE: Werbung

[ctx: name of element]
en: Assets
de_DE: Vorzüge

[ctx: name of element]
en: Assistances
de_DE: Unterstützungen

[ctx: name of element]
en: Authors
de_DE: Autoren

[ctx: name of element]
en: Documentation
de_DE: Dokumentation

[ctx: name of element]
en: Facilities
de_DE: Einrichtungen

[ctx: name of element]
en: Featured Items
de_DE: Vorzeige-Objekte

[ctx: name of element]
en: Infopanel
de_DE: Infotafel

[ctx: name of element]
en: Job Offers
de_DE: Stellenangebote

[ctx: name of element]
en: Lists
de_DE: Listen

[ctx: name of element]
en: Matches
de_DE: Übereinstimmungen

[ctx: name of element]
en: Member
de_DE: Mitglied

[ctx: name of element]
en: Members
de_DE: Mitglieder

[ctx: name of element]
en: Partners
de_DE: Partner

[ctx: name of element]
en: Posts
de_DE: Beiträge

[ctx: name of element]
en: Price tables
de_DE: Preistabellen

[ctx: name of element]
en: Products
de_DE: Produkte

[ctx: name of element]
en: Services
de_DE: Service

[ctx: name of element]
en: Testimonials
de_DE: Kundenmeinungen

[ctx: name of element]
en: Theme Gallery
de_DE: Motiv-Galerie

[ctx: name of element]
en: Themes
de_DE: Motive

[ctx: name of element]
en: Widget Area
de_DE: Widget-Bereich

[ctx: newer]
en: Newer %s
de_DE: Neuer %

en: next
de_DE: nächste

[ctx: next]
en: Next %s
de_DE: Nächstes %s

[ctx: next post]
en: Next %s
de_DE: Nächstes %s

[ctx: older]
en: %s Older
de_DE: % älter

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
de_DE: Suche &hellip;

en: posted by
de_DE: gepostet von

en: previous
de_DE: vorherige

[ctx: previous]
en: %s Prev
de_DE: %s vorige

[ctx: previous]
en: %s Previous
de_DE: %s Vorheriges

[ctx: previous post]
en: %s Previous
de_DE: %s Vorheriges

[ctx: previous post]
en: %s Return to entry
de_DE: %s zurück zum Eintrag

en: read more
de_DE: mehr lesen

[ctx: submit button]
en: Search
de_DE: Suche

en: visits
de_DE: Besuche

[ctx: word count: "words" or "characters"?]
en: words
de_DE: Wörter
