skeleton - en to tr_TR translation catalogue (1373 entries)

en: "Page templates" option is available only on local options for specific page.
tr_TR: "Sayfa şablonları" seçeneği yalnızca belirli sayfa için yerel seçenekleri kullanılabilir.

en: "Read more" text
tr_TR: "Devamı" metni

en: %s (Invalid)
tr_TR: %s (geçersiz)

en: %s (Pending)
tr_TR: %s (Beklemede)

en: %s - WooCommerce Shop Page
tr_TR: %s - WooCommerce Mağaza sayfası

en: &hellip; saving &hellip;
tr_TR: &hellip; kaydetme &hellip;

en: + / - coordinate on X axis
tr_TR: X aksı üzerinde + / - koordinatlar

en: + / - coordinate on Y axis
tr_TR: Y aksı üzerinde + / - koordinatlar

en: + Add New Item
tr_TR: + Yeni Öğe Ekle

en: 1 Col
tr_TR: 1 Sütun

en: 1 row
tr_TR: 1 satır

en: 2 rows
tr_TR: 2 satır

en: 3 rows
tr_TR: 3 satır

en: 4 rows
tr_TR: 4 satır

en: 404 page
tr_TR: 404 sayfa

en: 5 rows
tr_TR: 5 satır

en: <strong>%s</strong> Local Options
tr_TR: <strong>%s</strong> Yerel seçenekler

en: <strong>All available %s will be displayed.</strong><br><em>(Because there are no categories in %s or all categories are empty)</em>
tr_TR: <strong>Tüm elde edilebilir %s gösterilecek.</strong><br><em>(Çünkü %s 'de hiç kategori yok veya tüm kategoriler boş)</em>

en: <strong>Default Layout</strong> Options
tr_TR: <strong>Varsayılan düzen</strong> Seçenekler

en: <strong>Theme Options:</strong> %s
tr_TR: <strong>Tema seçenekleri:</strong> %s

en: <strong>Warning!</strong> Importing of demo content will delete all your current content in database.
tr_TR: <strong>Uyarı!</strong> Demo içeriğin içe aktarımı, veritabanınızdaki tüm mevcut içeriği silecektir.

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all content, all theme settings and some WordPress settings in database.
tr_TR: <strong>Uyarı!</strong> Bu içe aktarma, veritabanınızdaki tüm içeriği, tema ayarlarını ve bazı WordPress ayarlarını silecektir.

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all entries in database for selected option
tr_TR: <strong>Uyarı!</strong> Bu içe aktarma, mevcut seçenek dahilinde tüm veritabanı girdilerinizi silecektir

en: AIT Shortcodes
tr_TR: AIT Shortcode'ları

en: AIT Themes Requirements Checker
tr_TR: AIT Temaları gereksinimleri denetleyicisi

en: AIT Themes Requirements Checker checks if your server and PHP configuration meets the requirements for running this AIT Theme. It checks version of PHP, if appropriate PHP extensions have been loaded, and if PHP directives are set correctly.
tr_TR: AIT Temaları Gereksinim Denetleyicisi, çalıştırılmakta olan AIT Temasının gereksinimlerinin sunucunuz ve PHP biçimlenmeniz tarafından karşılanıp karşılanmadığını denetler. PHP versiyonunu, uygun PHP uzantılarının yüklenip yüklenmediğini ve PHP yönergelerinin doğru ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol eder.

en: About member
tr_TR: Üye hakkında

en: Accordion
tr_TR: Akordiyon

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Account renew request
tr_TR: Hesap yenileme talebi

en: Account type
tr_TR: Hesap türü

en: Account upgrade request
tr_TR: Hesap yükseltme talebi

en: Active Menu Item
tr_TR: Aktif menü öğesi

en: Actual Match
tr_TR: Şu anki maç

en: Actual Match Display Options
tr_TR: Şu Anki Maç Görüntüleme Seçenekleri

en: Add Column
tr_TR: Sütun Ekle

en: Add New Page
tr_TR: Yeni Sayfa Ekle

en: Add another tab
tr_TR: Başka bir sekme ekleyin

en: Add custom background for your post page
tr_TR: Yazı sayfana özel arka plan ekle

en: Add new Counter by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Counter by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Counters.
tr_TR: "+ Yeni Öğe Ekle" bağlantısına tıklayarak yeni sayaç ekleyin, veya kırmızı çarpı işaretine tıklayarak mevcut sayacı silin. "Tüm Öğeleri Sil"e tıklayarak tüm mevcut sayaçları silin.

en: Add new Footer Widget Area by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Footer Widget Area by clicking on red cross.
tr_TR: "+ Yeni Öğe Ekle"ye tıklayarak yeni altbaşlık widget alanı ekleyin veya kırmızı çarpı işaretine tıklayarak mevcut altbaşlık widget alanını silin.

en: Add new List item by click on "+ Add New Item" link, or remove existing List item by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing List items.
tr_TR: "+ Yeni Öğe Ekle" bağlantısına tıklayarak yeni liste öğesi ekleyin, veya kırmızı çarpı işaretine tıklayarak mevcut liste öğesini silin. "Tüm Öğeleri Sil" bağlantısına tıklayarak mevcut tüm liste öğelerini silin.

en: Add new Marker by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Marker by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Markers.
tr_TR: "+ Yeni Öğe Ekle" bağlantısına tıklayarak yeni işaret ekleyin, veya kırmızı çarpı işaretine tıklayarak mevcut işareti silin. "Tüm Öğeleri Sil"e tıklayarak tüm mevcut işaretleri silin.

en: Add new Sidebar by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Sidebar by clicking on red cross.
tr_TR: "+ Yeni Öğe Ekle"ye tıklayarak yeni kenar çubuğu ekleyin veya kırmızı çarpı işaretine tıklayarak mevcut kenar çubuğunu silin.

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by click on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
tr_TR: "+ Yeni Öğe Ekle" linkine tıklayarak yeni Sosyal İkon ekleyin, veya kırmızı çarpıya tıklayarak ekli bir ikonu silin. "Tüm Öğeleri Kaldır" linkine tıklayarak tüm ikonları silin.

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
tr_TR: "+ Yeni Öğe Ekle"ye tıklayarak yeni sosyal simge ekleyin veya kırmızı çarpı işaretine tıklayarak mevcut sosyal simgeyi silin. "Tüm Öğeleri Sil"e tıklayarak mevcut tüm sosyal simgeleri silin.

en: Add new links for item submenu or remove existing links by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing links.
tr_TR: Öğe altmenüsü için yeni bağlantılar ekleyin veya kırmızı çarpı işaretine tıklayarak mevcut bağlantıları silin. "Tüm Öğeleri Sil"e tıklayarak mevcut tüm bağlantıları silin.

en: Add user's biography information
tr_TR: Kullanıcının biyografi bilgisini ekle

en: Additional Information
tr_TR: Daha fazla bilgi

en: Address
tr_TR: Adres

en: Address Options
tr_TR: Adres seçenekleri

en: Address for marker position
tr_TR: İşaret konumu için adres

en: Address of default position shown on Google Map
tr_TR: Google Map'te görüntülenen varsayılan konumun adresi

en: Admin Footer Text
tr_TR: Admin altbilgi metni

en: Admin Title
tr_TR: Admin başlığı

en: Admin approve
tr_TR: Yönetici onayı

en: Admin approve edited
tr_TR: Yönetici onayı düzenlendi

en: Admin branding
tr_TR: Yönetim markası

en: Admin must approve edited item before showing on frontend
tr_TR: Düzenlenmiş öğe yayınlanmadan önce yönetici onayından geçmelidir

en: Admin must approve item before showing on frontend
tr_TR: Öğe gösterilmeden önce yönetici onayından geçmelidir

en: Administrative Hue
tr_TR: İdari renk tonu

en: Administrator settings
tr_TR: Yönetici ayarları

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Advanced Info
tr_TR: Gelişmiş bilgi

en: Advanced Settings
tr_TR: Gelişmiş Ayarlar

en: Advertising Colors
tr_TR: Reklam renkleri

en: Alignment
tr_TR: Hizalama

en: All
tr_TR: Tüm

en: All Matches
tr_TR: Tüm Maçlar

en: All attachments were sucessfully downloaded
tr_TR: Tüm ekler başarıyla indirildi

en: All inserts of theme settings to the database failed.
tr_TR: Tüm Tema ayarları veritabanına ekleme işlemi başarısız oldu.

en: All theme settings could not be imported. Reason(s): %s
tr_TR: Tüm tema ayarları alınamadı. Sebep (ler): %s

en: All theme settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
tr_TR: Tüm tema ayarları kısmen alındı. Bazı veriler alınamadı. İşte rapor: %s

en: All theme settings were successfully imported, yay!
tr_TR: Tema ayarları başarıyla içe aktarıldı!

en: Allow Comments
tr_TR: Yorumlara izin

en: Allow users to comment this page
tr_TR: Kullanıcıların bu sayfaya yorum yapmasına izin ver

en: Alphabetically
tr_TR: Alfabetik

en: Alternative Image
tr_TR: Alternatif görüntü

en: Anchor point of the source image, used when cropping image
tr_TR: Görüntü kırpma yapılırken kaynak görüntünün bağlantı noktası

en: Animation
tr_TR: Animasyon

en: Animation Duration
tr_TR: Animasyon süresi

en: Archive pages
tr_TR: Arşiv sayfaları

en: Are you sure you want to delete custom page options of this page?
tr_TR: Bu sayfanın özel seçeneklerini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to import backup? All tables will be truncated before import!
tr_TR: Yedek dosyasını içeri aktarmak istediğinizden emin misiniz? Içeri aktarmadan önce tüm tablolar durdurulacak!

en: Are you sure you want to import demo content? Whole content of your website will be replaced!
tr_TR: Demo içeriği aktarmak istediğinizden emin misiniz? Sitenizin tüm içeriği değiştirilir!

en: Are you sure you want to import options from Global Options to this element?
tr_TR: Bu öğe için Genel Seçeneklerden seçenekleri içeri aktarmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this element?
tr_TR: Bu içeriği kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset "Theme Options"?
tr_TR: "Tema Ayarlarını" sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset all options?
tr_TR: Tüm seçenekleri sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults?
tr_TR: Tüm ayarlarını varsayılan değerlerine sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset options from this element to default values?
tr_TR: Bu öğe seçeneklerini varsayılana sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset options from this group to default values?
tr_TR: Bu grubun seçeneklerini varsayılana sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misiniz?

en: Artwork
tr_TR: Albüm kapağı

en: Ascending
tr_TR: Azalan

en: Attachment pages
tr_TR: Ek sayfalar

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Author Avatar
tr_TR: Yazar Avatar'ı

en: Author Bio
tr_TR: Yazar Biyografisi

en: Author's Blog Default Content
tr_TR: Yazarın blogu varsayılan içerik

en: Author's Welcome Screen
tr_TR: Yazar karşılama ekranı

en: Authors
tr_TR: Yazarlar

en: Auto Zoom & Fit Map
tr_TR: Otomatik yakınlaştır ve haritayı tam yerleştir

en: Autoplay
tr_TR: Otomatik Oynat

en: Autoplay Pause
tr_TR: Otomatik oynatmayı durdur

en: Backgroud Color of caption
tr_TR: Başlık arka plan rengi

en: Backgroud Color of label
tr_TR: Etiket arka plan rengi

en: Background
tr_TR: Arka plan

en: Background Color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Background Height
tr_TR: Arka plan yüksekliği

en: Background Image
tr_TR: Arkaplan Resmi

en: Background Position
tr_TR: Arka plan konumu

en: Background Slides
tr_TR: Arka plan slaytları

en: Background color and opacity of footer bar
tr_TR: Altbaşlık çubuğu arka plan rengi ve saydamlığı

en: Background color and opacity of icons
tr_TR: Arka plan rengi ve simgelerin saydamlığı

en: Background color and opacity of main menu
tr_TR: Ana menü arka plan rengi ve saydamlığı

en: Background color and opacity of site header
tr_TR: Site üstbaşlık arka plan rengi ve saydamlığı

en: Background color of advertisement
tr_TR: Reklam arka plan rengi

en: Background image of slide
tr_TR: Slayt için arka plan görseli

en: Background of description boxes
tr_TR: Açıklama kutularının arka planı

en: Background of the items
tr_TR: Öğelerin arka planı

en: Bank Transfer
tr_TR: Banka Havalesi

en: Basic
tr_TR: Temel

en: Basic Options
tr_TR: Temel seçenekler

en: Basic text size in px
tr_TR: Temel metin boyutu_piksel olarak

en: Biographical Info
tr_TR: Biyografik bilgi

en: Bold Line
tr_TR: Kalın çizgi

en: Border
tr_TR: Kenarlık

en: Border Color
tr_TR: Kenarlık Rengi

en: Border color of Google Map
tr_TR: Google Map'in kenarlık rengi

en: Both
tr_TR: Her ikisi de

en: Bottom Color
tr_TR: Alt renk

en: Bottom Fullsize
tr_TR: Alt Tam Boyut

en: Bottom Left Corner
tr_TR: Sol alt köşe

en: Bottom Margin
tr_TR: Alt marj

en: Bottom Padding
tr_TR: Alt doldurma

en: Bottom Right
tr_TR: Alt Sağ

en: Bottom Right Corner
tr_TR: Sağ alt köşe

en: Bottom space inside element
tr_TR: Öğe içindeki alt boşluk

en: Bottom-Center
tr_TR: Alt-Orta

en: Bottom-Left
tr_TR: Sol Alt

en: Box
tr_TR: Kutu

en: Box Layout settings
tr_TR: Kutu düzeni ayarları

en: Breadcrumbs
tr_TR: navigasyon ipuçları

en: Breadcrumbs Text
tr_TR: Breadcrumbs Metni

en: Breakpoint when alternative image is displayed
tr_TR: Alternatif görüntü görüntülendiğinde kesme noktası

en: Brightness
tr_TR: Parlaklık

en: Brightness level of Google Map
tr_TR: Google Map'in parlaklığı

en: Brightness level of Google Map objects
tr_TR: Google Map objelerinin parlaklığı

en: Bullets
tr_TR: Madde işaretleri

en: Button Color
tr_TR: Buton Rengi

en: Button Opacity
tr_TR: Buton saydamlığı

en: Button Text
tr_TR: Buton Metni

en: Button Text Color
tr_TR: Düğme metin rengi

en: Button Title
tr_TR: Buton başlığı

en: Button Url
tr_TR: Buton URL'si

en: By enabling this you can override advanced options from Default Layout
tr_TR: Bunu sağlayarak, varsayılan düzenin gelişmiş ayar seçeneklerini geçersiz kılabilirsiniz

en: CSS Classes (optional)
tr_TR: CSS sınıfları (isteğe bağlı)

en: CSS styles for Wordpress Login screen
tr_TR: Wordpress Giriş ekranı için CSS stilleri

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Captcha Label
tr_TR: Güvenlik Testi Etiketi

en: Captcha Text
tr_TR: Güvenlik Testi Metni

en: Caption Background Color
tr_TR: Başlık arka plan rengi

en: Caption Position
tr_TR: Başlık konumu

en: Caption Size
tr_TR: Başlık boyutu

en: Caption Text Color
tr_TR: Başlık metin rengi

en: Caption Top Offset
tr_TR: Başlık üst ofseti

en: Carousel
tr_TR: Karusel

en: Carousel Autoplay
tr_TR: Karuseli otomatik oynat

en: Carousel Fading
tr_TR: Karusel Kararak Geçme

en: Carousel Rows
tr_TR: Karusel Satırları

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Category
tr_TR: Kategori

en: Category Data
tr_TR: Kategori verileri

en: Category Default Icon
tr_TR: Kategori varsayılanı simge

en: Category Default Image
tr_TR: Kategori varsayılanı görsel

en: Category Default Map Marker
tr_TR: Kategori varsayılanı harita işareti

en: Category, Taxonomy, Tag, Author, Date
tr_TR: Kategori, Taksonomi, Etiket, Yazar, Tarih

en: Center
tr_TR: Merkez

en: Center Center
tr_TR: Merkez Merkez

en: Center Left
tr_TR: Merkez sol

en: Center Right
tr_TR: Orta Sağ

en: Changes have been made.
tr_TR: Değişiklikler yapıldı.

en: Checkbox Horizontal
tr_TR: Yatay Onay Kutusu

en: Checkbox Vertical
tr_TR: Dikey Onay Kutusu

en: Choose an Avatar
tr_TR: Bir Avatar Seç

en: Choose an image from your computer:
tr_TR: Bilgisayardan bir resim seç:

en: Choose custom background for your author page
tr_TR: Yazar sayfanız için özel arka plan seç

en: Choose custom html background
tr_TR: Özel html arka plan seç

en: Choose from Media Library
tr_TR: Medya kütüphanesinden seç

en: CityGuide: Account Disabled
tr_TR: CityGuide: Hesap devre dışı bırakıldı

en: Class for FontAwesome icon
tr_TR: FontAwesome simgesi sınıfı

en: Class of icon from FontAwesome
tr_TR: FontAwesome'dan gelen simgenin sınıfı

en: Class of icon from FontAwesome - disable Icon Image
tr_TR: FontAwesome'dan gelen simgenin sınıfı - simge görselini devre dışı bırak

en: Class of icon from FontAwesome on dropped submenu
tr_TR: FontAwesome'dan gelen simgenin, açılmış altmenüdeki sınıfı

en: Clear map
tr_TR: Haritayı temizle

en: Click to add custom description
tr_TR: Özel açıklama eklemek için tıklayın

en: Clickable Links
tr_TR: Tıklanabilir bağlantılar

en: Cluster Radius
tr_TR: Kümelenme kapsamı

en: Clustering
tr_TR: Kümelenme

en: Collapsible Rows
tr_TR: Katlanabilir satırlar

en: Collapsible hidden exceeded rows
tr_TR: Katlanabilir, gizli, sınırı aşan satırlar

en: Color
tr_TR: Renk

en: Color Scheme
tr_TR: Renk şeması

en: Color and opacity of page background
tr_TR: Sayfa arka planının rengi ve saydamlığı

en: Color and opacity to make objects darker
tr_TR: Objeleri daha koyu hale getirmek için renk ve saydamlık

en: Color and opacity to make objects lighter
tr_TR: Objeleri daha açık hale getirmek için renk ve saydamlık

en: Color displaying current value
tr_TR: Mevcut değeri gösteren renk

en: Color is set for header, image is set for page title
tr_TR: Renk üstbaşlık için, görsel sayfa başlığı için çalışır

en: Color of active menu item text
tr_TR: Aktif menü öğesi metin rengi

en: Color of border around advertisement
tr_TR: Reklam çevresineki kenarlık rengi

en: Color of border around image
tr_TR: Resmin etrafına kenarlık rengi

en: Color of border around player
tr_TR: Oynatıcı etrafındaki kenarlığın rengi

en: Color of border around slider
tr_TR: Slider çevresindeki kenarlığın rengi

en: Color of border around the thumbnails
tr_TR: Küçük resimlerin etrafındaki kenarlığın rengi

en: Color of border around video
tr_TR: Videonun etrafındaki kenarlığın rengi

en: Color of button in description boxes
tr_TR: Açıklama kutularındaki butonun rengi

en: Color of lines
tr_TR: Çizgilerin rengi

en: Color of links
tr_TR: Bağlantıların rengini

en: Color of links with mouse cursor over
tr_TR: İmleç üzerindeyken bağlantıların rengi

en: Color of main text
tr_TR: Ana metin rengi

en: Color of menu items text
tr_TR: Menü öğeleri metin rengi

en: Color of menu items text on hover
tr_TR: Menü öğeleri metni üzerinde imleçle gezinirkenki metin rengi

en: Color of plain text
tr_TR: Düz metin rengi

en: Color of rule
tr_TR: Kuralın rengi

en: Color of slide displayed with transparent image
tr_TR: Saydam görselle gösterilen slaytın rengi

en: Color of text in description boxes
tr_TR: Açıklama kutularındaki metnin rengi

en: Color of text on button in description boxes
tr_TR: Açıklama kutularındaki yazı butonunun rengi

en: Color of texts in caption
tr_TR: Başlık metin rengi

en: Color of texts in label
tr_TR: Etiket metin rengi

en: Color of this Item
tr_TR: Bu öğenin rengi

en: Color of title in description boxes
tr_TR: Açıkalama kutuları başlığının rengi

en: Color of titles text
tr_TR: Başlık metin rengi

en: Color of widget titles
tr_TR: Widget başlık rengi

en: Colors
tr_TR: Renkler

en: Colors and Advanced Layout
tr_TR: Renkler ve Gelişmiş Düzen

en: Column
tr_TR: Kolon

en: Columns
tr_TR: Sütunlar

en: Columns Layout
tr_TR: Sütun düzeni

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Comments Count
tr_TR: Yorum Sayısı

en: Comments settings
tr_TR: Yorum ayarları

en: Configuration directive <code>register_globals</code> is enabled. We recommend this to be disabled for security reasons.
tr_TR: <code>register_globals</code> yapılandırma yönergesi etkin. Güvenlik nedeniyle devre dışı bırakmayı tavsiye ediyoruz.

en: Contact Form Layout
tr_TR: Düzen üzerinden İletişim

en: Contact Owner Options
tr_TR: Sahibiyle iletişime geçme seçenekleri

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Content (Editor)
tr_TR: İçerik (düzenleyici)

en: Content (Media)
tr_TR: İçerik (medya)

en: Content Left
tr_TR: İçerik sol

en: Content Right
tr_TR: İçerik sağ

en: Content Size
tr_TR: İçerik Boyutu

en: Content could not be imported. Reason(s): %s
tr_TR: İçerik alınamadı. Sebep (ler): %s

en: Content from the file "%s" can not be read.
tr_TR: İçerik dosyası "%s" okunamıyor.

en: Content of received email. Use Name attribute to get value of input, example: {name}
tr_TR: Alınan e-postanın içeriği. Girdi değerini almak için Name niteliğini kullanın, mesela: {name}

en: Content of the backup file is corrupted, can not be uncompressed.
tr_TR: Yedek dosyasının içeriği bozulmuş ve açılamıyor.

en: Content of the tab
tr_TR: Sekme içeriği

en: Content was imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
tr_TR: İçerik kısmen alındı. Bazı veriler alınamadı. İşte rapor: %s

en: Content was partialy imported. Some errors occured. %s
tr_TR: İçerik kısmen içe aktarıldı. Bazı hatalar oluştu. %s

en: Content was successfully imported, yay!
tr_TR: İçerik başarıyla içe aktarıldı!

en: Controls are not allowed to render
tr_TR: Ayarlar yapmak için izin yok

en: Count
tr_TR: Say

en: Count of displayed posts
tr_TR: Görüntülenecek yazıların sayısı

en: Count of items listed on page. Enter 0 for all items.
tr_TR: Sayfada listelenen öğelerin sayısı. Tüm öğeler için 0 yazın.

en: Count of visible posts in Facebook box
tr_TR: Facebook kutusunda görünür Mesaj sayısı

en: Creation Date
tr_TR: Oluşturma Tarihi

en: Crop From Position
tr_TR: Kırpma konumu

en: Crop to Square
tr_TR: Kareye Kırp

en: Currency
tr_TR: Para Birimi

en: Currency code for payments
tr_TR: Ödemeler için para birimi kodu

en: Current Value
tr_TR: Geçerli değer

en: Custom Background
tr_TR: Özel arka plan

en: Custom Button
tr_TR: Özel düğme

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Custom CSS for Login Screen
tr_TR: Giriş ekranı için özel CSS

en: Custom Class
tr_TR: Özel sınıf

en: Custom Html
tr_TR: Özel Html

en: Custom JavaScript Code
tr_TR: Özel JavaScript kodu

en: Custom Meta Box
tr_TR: Kullanıcı Meta Kutusu

en: Custom Spaces
tr_TR: Özel alanlar

en: Custom URL
tr_TR: Özel URL

en: Custom Url
tr_TR: Özel Url

en: Custom Width
tr_TR: Özel Genişlik

en: Custom color of Icons
tr_TR: Simgelerin özel rengi

en: Custom color of background
tr_TR: Arka plan özel rengi

en: Custom color of icon bullets
tr_TR: Madde imleri için özel renk

en: Custom color of links
tr_TR: Bağlantıların özel rengi

en: Custom color of text
tr_TR: Özel metin rengi

en: Custom color of title
tr_TR: Başlık özel rengi

en: Custom color of titles
tr_TR: Özel başlık rengi

en: Custom html for your header.
tr_TR: Üstbaşlık için özel html.

en: Custom max-width of element
tr_TR: Öğe için özel maksimum genişlik

en: Custom text button color
tr_TR: Özel metin düğmesi rengi

en: Custom width of form labels
tr_TR: Form etiketleri için özelleştirilmiş genişlik

en: Customize displaying posts
tr_TR: Mesajları göstermeyi özelleştir

en: Dark
tr_TR: Koyu

en: Dark theme color for dark elements
tr_TR: Koyu elementler için koyu renk teması

en: Darker Objects
tr_TR: Daha koyu objeler

en: Dashed
tr_TR: Kesik çizgili

en: Data for Custom Label
tr_TR: Özel Etiket için Veri

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date Format
tr_TR: Tarih Formatı

en: Date From
tr_TR: Şu Tarihten

en: Date To
tr_TR: Bu Tarihe

en: Decoration
tr_TR: Dekorasyon

en: Decoration Text
tr_TR: Dekorasyon metni

en: Decoration color of featured items
tr_TR: Seçilmiş öğelerin dekorasyon rengi

en: Decoration color of standard items
tr_TR: Standart öğelerin dekorasyon rengi

en: Decorative color of elements on website
tr_TR: Web sitesindeki öğelerin dekoratif rengi

en: Decorative color of player
tr_TR: Oynatıcı dekoratif rengi

en: Decorative color of some elements and links with mouse cursor over
tr_TR: Bazı öğe ve bağlantıların, imleç üzerindeykenki dekoratif rengi

en: Default Featured Image
tr_TR: Varsayılan öne çıkarılmış görsel

en: Default Header Image
tr_TR: Varsayılan üstbaşlık görseli

en: Default Layout
tr_TR: Varsayılan düzen

en: Default Layout <small>Default Layout Options Administration for all pages</small>
tr_TR: Varsayılan düzen <small>Tüm sayfalar için varsayılan düzen seçenekleri yönetimi</small>

en: Default Template
tr_TR: Varsayılan Şablon

en: Default icon for categories without own icon
tr_TR: Kendi simgesi olmayan kategoriler için varsayılan simge

en: Default icon for locations without own icon
tr_TR: Kendi simgesi olmayan konumlar için varsayılan simge

en: Default image for categories without own header image
tr_TR: Kendi üstbaşlık görseli olmayan kategoriler için varsayılan görsel

en: Default image for items without own featured image
tr_TR: Kendi öne çıkarılmış görseli olmayan öğeler için varsayılan görsel

en: Default image for items without own header image
tr_TR: Kendi üstbaşlık görseli olmayan öğeler için varsayılan görsel

en: Default image for locations without own header image
tr_TR: Kendi görseli olmayan konumlar için varsayılan görsel

en: Default language
tr_TR: Varsayılan dil

en: Default marker for categories without own map marker
tr_TR: Kendi harita işareti olmayan kategoriler için varsayılan harita işareti

en: Delete local avatar
tr_TR: Yerel Avatar'ı sil

en: Depth
tr_TR: Derinlik

en: Depth of listed items
tr_TR: Listelenmiş öğelerin derinliği

en: Descending
tr_TR: Artan

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description Animation
tr_TR: Açıklama animasyonu

en: Description Width
tr_TR: Açıklama genişliği

en: Description displayed in infowindow
tr_TR: İnfowindow içinde görüntülenen açıklama

en: Description of label
tr_TR: Etiket açıklaması

en: Description text displayed with element
tr_TR: Açıklama öğesi ile görüntülenen metin

en: Description text displayed with page title
tr_TR: Sayfa ismiyle görüntülenen açıklama metni

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Dev mode:
tr_TR: Geliştirici modu:

en: Developer's IP address
tr_TR: Geliştiricinin IP adresi

en: Development mode
tr_TR: Geliştirici modu

en: Diameter of countdown circles
tr_TR: Geri sayım çemberlerinin çapı

en: Dimension
tr_TR: Boyut

en: Dimension of counters
tr_TR: Sayaç Boyutu

en: Directory '%s' can not be created.
tr_TR: Dizin "%s" oluşturulamıyor.

en: Disable
tr_TR: devre dışı bırak

en: Disabled
tr_TR: Pasif

en: Disabled Button Title
tr_TR: Buton başlığını devre dışı bırak

en: Disabled or does not work properly
tr_TR: Devre dışı bırakılmış veya düzgün çalışmıyor

en: Disabled or without UTF-8 support
tr_TR: Devre dışı veya UTF-8 desteği yok

en: Display
tr_TR: Görünüm

en: Display Author Gravatar?
tr_TR: Yazar'ı Gravatar'ını görüntüle?

en: Display Category Title
tr_TR: Kategori başlığını göster

en: Display Descriptions
tr_TR: Açıklamaları Göster

en: Display Facebook box header
tr_TR: Facebook kutusu üstbaşlığını göster

en: Display Header Resources
tr_TR: Üstbaşlık kaynaklarını göster

en: Display Portfolio filter
tr_TR: Portfolyo Filtresini Göster

en: Display Portfolio item description
tr_TR: Portfolyo öğe tanımı görüntüle

en: Display Post Count?
tr_TR: Mesaj sayısını görüntüle?

en: Display Posts
tr_TR: Yazıları göster

en: Display Title of the image in caption
tr_TR: Resmin açıklamasında, ismini göster

en: Display administratives
tr_TR: Yöneticileri göster

en: Display artwork in player
tr_TR: Oynatıcıda albüm kapağını göster

en: Display banner for current page
tr_TR: Mevcut sayfa için başlığı göster

en: Display border for product image
tr_TR: Ürün görseli için kenarlığı göster

en: Display breadcrumbs
tr_TR: Navigasyon ipuçlarını görüntüle

en: Display button on rule to slide up
tr_TR: Yukarı kaydırmak için düğmeyi kuralda göster

en: Display category
tr_TR: Kategoriyi göster

en: Display category information on page
tr_TR: Sayfada kategori bilgisini göster

en: Display current website title in breadcrumbs. Have not any effect on standard Wordpress installation, only on Wordpress Multisite installation.
tr_TR: Mevcut web sitesi başlığını breadcrumb'larda göster. WordPress Çoklu-Site Yüklemesi dışında standart WordPress yüklemesinde etkisi yoktur.

en: Display features descriptions
tr_TR: Özellik açıklamalarını göster

en: Display footer widgets area
tr_TR: Altbilgi bileşenleri alanı görüntüle

en: Display full-width or fixed-width layout of website
tr_TR: Web sitesinin tam genişlikli veya sabit genişlikli yerleşimini göster

en: Display item descriptions
tr_TR: Öğe açıklamalarını göster

en: Display items
tr_TR: Öğeleri göster

en: Display items from subcategories when filtering
tr_TR: Filtrelerken, alt kategorilerden öğeleri göster

en: Display landscape
tr_TR: Peyzajı göster

en: Display landscapes
tr_TR: Peyzajı göster

en: Display latest posts stream in Facebook box
tr_TR: Facebook kutusunda en son yazıları göster

en: Display lines between columns
tr_TR: Sütunlar arasında çizgi göster

en: Display newest item
tr_TR: En yeni öğeyi göster

en: Display only "Featured Items"
tr_TR: Sadece öne çıkarılmış öğeleri göster

en: Display or hide borders
tr_TR: Kenarlıklarını görüntüle veya gizle

en: Display or hide count of comments
tr_TR: Yorum sayısını göster veya gizle

en: Display or hide empty days in table
tr_TR: Tabloda boş günleri göster veya gizle

en: Display or hide page share
tr_TR: Sayfa paylaşmayı göster veya gizle

en: Display or hide this element on page
tr_TR: Sayfada bu öğeyi göster veya gizle

en: Display poi
tr_TR: İlgi Çekici Noktaları göster

en: Display posts based on their view count.
tr_TR: Yazıları görüntülenme sayısına göre göster.

en: Display posts dates
tr_TR: Yazıların tarihlerini göster

en: Display profile photos in Facebook box
tr_TR: Facebook kutusunda profil fotograflarını göster

en: Display reset button in form
tr_TR: Formda sıfırlama butonunu göster

en: Display roads
tr_TR: Yolları göster

en: Display social icon also in header
tr_TR: Sosyal simgeyi aynı zamanda üstbaşlıkta da görüntüle

en: Display social icons for current page
tr_TR: Geçerli sayfa için sosyal simgeleri görüntüle

en: Display social icons on website
tr_TR: Web sitesinde sosyal simgeleri göster

en: Display submenu for current page
tr_TR: Geçerli sayfada alt menüyü görüntüle

en: Display water
tr_TR: Suyu göster

en: Double
tr_TR: Çift

en: Drag&Drop here elements from the right hand side
tr_TR: Buraya, sağ taraftan elementleri sürükleyip bırakın

en: Drop Down
tr_TR: Aşağı açılır

en: Drop Up
tr_TR: Yukarı açılır

en: Dummy demo images were sucessfully downloaded
tr_TR: Demo görüntüler başarıyla indirildi

en: Duration of animation between slides
tr_TR: Slaytlar arası animasyonun gösterilme süresi

en: Edit Menu Item
tr_TR: Menü öğesini Düzenle

en: Edit Page
tr_TR: Sayfa Düzenle

en: Edit element description
tr_TR: Öğe açıklamasını düzenle

en: Edit page: %s
tr_TR: Sayfa Düzenle: %s

en: Element Background
tr_TR: Öğe arka planı

en: Element has transparent background outside sidebars section
tr_TR: Element, kenar çubuğu bölümü dışında saydam arka plana sahip

en: Email
tr_TR: E-posta

en: Email Address
tr_TR: E-posta Adresi

en: Email Content
tr_TR: E-posta içeriği

en: Email Input Label
tr_TR: E-posta Giriş Etiketi

en: Email Message
tr_TR: E-Posta İletisi

en: Email Notification Message
tr_TR: E-posta bildirim iletisi

en: Email Notification Subject
tr_TR: E-posta bildirim konusu

en: Email Notification Time
tr_TR: E-posta Bildirim Zamanı

en: Email Subject
tr_TR: E-Posta Konusu

en: Email address of recipient
tr_TR: Alıcının e-posta adresi

en: Empty Days
tr_TR: Boş Günler

en: Empty image (WPThumb) cache
tr_TR: Boş görsel (WPThumb) belleği

en: Empty theme cache
tr_TR: Boş tema önbelleği

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Enable Email Notification
tr_TR: E-posta bildirimini etkinleştir

en: Enable Facebook
tr_TR: Facebook'u etkinleştir

en: Enable Google+
tr_TR: Google+'ı etkinleştir

en: Enable Telephone Numbers
tr_TR: Telefon numaralarını etkinleştir

en: Enable Twitter
tr_TR: Twitter'ı etkinleştir

en: Enable megamenu
tr_TR: Megamenü'yü etkinleştir

en: Enable or disable author avatar
tr_TR: Yazar Avatar'ını etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable author background image
tr_TR: Yazar arka plan görselini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable author biography
tr_TR: Yazar biyografisini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable carousel autoplay feature
tr_TR: Karuselin otomatik oynama özelliğini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable carousel fading feature
tr_TR: Karuselin karartarak geçme özelliğini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable carousel feature
tr_TR: Karusel özelliğini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable categories list
tr_TR: Kategori listesini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable clustering feature
tr_TR: Kümelenme özelliğini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable geolocation feature
tr_TR: Konum belirleme sistemini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable item background
tr_TR: Öğe arka planını etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable left sidebar to be scrollable
tr_TR: Sol kenar çubuğunun kaydırılabilirliğini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable main menu to be scrollable
tr_TR: Anamenü kaydırılabilirliğini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable post author
tr_TR: Yazarı etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable post counts
tr_TR: Yazı sayısını etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable post date
tr_TR: Yazı tarihini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable post excerpt
tr_TR: Yazı alıntısını etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable post information
tr_TR: Yazı bilgisini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable post visits count
tr_TR: Yazı ziyaret sayısını etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable progressive loading of page
tr_TR: Sayfanın progresif yüklenmesini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable social icons
tr_TR: Sosyal simgeleri etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable sticky menu on website
tr_TR: Web sitesinde yapışkan menüyü etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable street view feature
tr_TR: Sokak görüntüsü özelliğini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable the autoplay feature
tr_TR: Otomatik oynatma özelliğini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enable or disable vertical icon offset
tr_TR: Dikey simge ofsetini etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Enabled and works properly
tr_TR: Etkin ve düzgün çalışıyor

en: Ending date for countdown
tr_TR: Geri sayım bitiş tarihi

en: Error Message
tr_TR: Hata Mesajı

en: Escape Form Inputs
tr_TR: Çıkış Formu Girişleri

en: Escape Special Characters
tr_TR: Özel karakterlerden kaçın

en: Escaping special characters used in posts
tr_TR: Yazılarda kullanılan özel karakterlerden kaçın

en: Excerpt
tr_TR: Alıntı

en: Excerpt length
tr_TR: Alıntı uzunluğu

en: Expiration Limit
tr_TR: Zaman aşım limiti

en: Expiration in days
tr_TR: Zaman aşımı, gün bazında

en: Export
tr_TR: Dışarı aktar

en: Export method '%s' does not exist. Something is wrong.
tr_TR: Aktarma yöntemi '%s' yok. Yanlış bir şey var.

en: Exporting...
tr_TR: Dışa aktarılıyor

en: Facebook Page URL
tr_TR: Facebook sayfası URL'si

en: Fade
tr_TR: Karartarak geç

en: Featured
tr_TR: Öne Çıkanlar

en: Featured Color
tr_TR: Seçilmiş renk

en: Featured Item
tr_TR: Öne Çıkarılmış Öğe

en: Featured items
tr_TR: Öne Çıkarılmış Öğeler

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Features Options
tr_TR: Özellik seçenekleri

en: File
tr_TR: Dosya

en: File from URL "%s" can not be fetched. Reason: %s
tr_TR: "%s" adresindeki dosya alınamadı. Sebep %s

en: File with demo content '%s' doesn't exists.
tr_TR: Demo içerikli dosya '%s' yok.

en: Filter
tr_TR: Filtre

en: Find
tr_TR: Bul

en: Finished Text Screen
tr_TR: Bitmiş metin ekranı

en: Float
tr_TR: Yüzdür

en: Floating
tr_TR: Yüzen

en: Font Sizes
tr_TR: Yazı Tipi Boyutu

en: Font icons
tr_TR: Yazı tipi simgeleri

en: Font size of title in description boxes
tr_TR: Açıklama kutularındaki başlığın yazı tipi boyutu

en: Footer
tr_TR: Altbilgi

en: Footer Bar
tr_TR: Altbilgi çubuğu

en: Footer Widget Areas
tr_TR: Altbaşlık Widget Alanları

en: Footer Widgets Area
tr_TR: Altbilgi Bileşenleri Alanı

en: Footer menu
tr_TR: Altbilgi menüsü

en: For security reasons, the extension ".php" cannot be in your file name.
tr_TR: Güvenlik açısından ".php" uzantısı dosya isminizde yer alamaz.

en: Form Inputs
tr_TR: Form Girişleri

en: Form input text size in px
tr_TR: Giriş metin boyutu_piksel olarak

en: Format of posts dates
tr_TR: Yazıların tarih formatı

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: Friday Menu Link
tr_TR: Cuma Menü Bağlantısı

en: Full Content Width
tr_TR: Tam içerik genişliği

en: Full Size
tr_TR: Tam Boyut

en: Fullwidth Elements
tr_TR: Fullwidth elemanları

en: Fullwidth Size
tr_TR: Tam genişlik boyutu

en: Fullwidth or Columnable Elements
tr_TR: Fullwidth veya Columnable elemanları

en: Function <code>flock()</code> is not supported on this filesystem. AIT Theme requires this to process atomic file operations.
tr_TR: Bu dosya sisteminde <code>flock()</code> işlevi desteklenmiyor. AIT Tema bunu atomik dosya işlemleri işlemek için gerektirir.

en: Function <code>gzcompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
tr_TR: <code>gzcompress()</code> işlevi etkin değil. AIT Tema bunu verileri backup işlemi için gerektiriyor.

en: Function <code>gzuncompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
tr_TR: <code>gzuncompress()</code> işlevi etkin değil. AIT Tema bunu verileri backup işlemi için gerektiriyor.

en: Function flock()
tr_TR: Flock() işlevi

en: Function gzcompress()
tr_TR: gzcompress() işlevi

en: Function gzuncompress()
tr_TR: gzuncompress() işlevi

en: G &#8212; Suitable for all audiences
tr_TR: G &#8212; Tüm ziyaretçiler için uygundur

en: GD and ImageMagick extensions are absent. WordPress requires any of them for image resizing.
tr_TR: GD ve ImageMagick uzantıları eksik. WordPress, görselleri yeniden boyutlandırmak için bunlardan birine ihtiyaç duyar.

en: GD/ImageMagick extension
tr_TR: GD/ImageMagick uzantısı

en: Gallery
tr_TR: Galeri

en: Gauge
tr_TR: Ölçer

en: General
tr_TR: GENEL

en: Geolocation
tr_TR: Konum Belirleme

en: Google Analytics Tracking ID in form UA-XXXXX-YY
tr_TR: Google Analytics izleme kodu UA-XXXXX-YY formunda

en: Half Size
tr_TR: Yarım Boy

en: Half Size - one per row
tr_TR: Yarım Boy - her satırda bir tane

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Header & Page Title Background
tr_TR: Üstbaşlık ve sayfa başlığı arka planı

en: Header Background
tr_TR: Üstbaşlık arka planı

en: Header Image
tr_TR: Üstbaşlık Görseli

en: Header Image Align
tr_TR: Üstbaşlık Görsel Hizalaması

en: Header Map
tr_TR: Üstbaşlık Haritası

en: Header Share
tr_TR: Üstbaşlık paylaş

en: Header Social Icons
tr_TR: Ütbaşlık Sosyal Simgeleri

en: Header Type
tr_TR: Başlık Türü

en: Header Widget Areas
tr_TR: Üstbaşlık Widget Alanları

en: Header background height in px
tr_TR: Üstbaşlık arka plan yüksekliği, piksel bazında

en: Header image height
tr_TR: Üstbaşlık görsel yüksekliği

en: Header menu
tr_TR: Üstbaşlık menüsü

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Height of Facebook box
tr_TR: Facebook kutusu yüksekliği

en: Height of Google Map
tr_TR: Google harita yüksekliği

en: Height of Portfolio images. For automatic height enter auto or 0.
tr_TR: Portfolyo görselleri yüksekliği. Otomatik yükseklik için auto veya 0 yazın.

en: Height of images
tr_TR: Görsellerin yüksekliği

en: Height of player
tr_TR: Oynatıcı yüksekliği

en: Height of title section
tr_TR: Başlık bölümü yüksekliği

en: Here are no options.
tr_TR: Hiçbir seçenek yok.

en: Here you can put your own CSS
tr_TR: Buradan kendi CSS ekleyebilirsiniz

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Hide Empty Values
tr_TR: Boş değerleri gizle

en: Hide GPS
tr_TR: GPS'i gizle

en: Hide GPS information
tr_TR: GPS bilgisini gizle

en: Hide empty contact information
tr_TR: Boş iletişim bilgisini gizle

en: Homepage (blog)
tr_TR: Ana sayfa (blog)

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Horizontal Offset
tr_TR: Yatay ofset

en: Horizontal Tabs
tr_TR: Yatay sekmeler

en: Hover Color of menu items text
tr_TR: Menü öğeleri metin rengi, imleç üzerinde gezinirken

en: Hover Image
tr_TR: Hover Resmi

en: Hue color of Google Map
tr_TR: Google Map'in renk tonu

en: Hue color of Google Map Points Of Interest
tr_TR: Google Map İlgi Çekici Noktalar renk tonu

en: Hue color of Google Map administrative areas
tr_TR: Google Map idari alanlar renk tonu

en: Hue color of Google Map landscape
tr_TR: Google Map peyzaj renk tonu

en: Hue color of Google Map roads
tr_TR: Google Map yollarının renk tonu

en: Hue color of Google Map water
tr_TR: Google Map suyun renk tonu

en: Hybrid Map
tr_TR: Karma harita

en: ICONV extension
tr_TR: ICONV uzantısı

en: ICONV extension is required and must work properly.
tr_TR: ICONV uzantısı gereklidir ve düzgün çalışması gerekir.

en: ID number of author, or multiple IDs delimited by comma
tr_TR: Yazarın kimlik numarası, veya virgülle ayrılmış çok sayıda kimlik numarası

en: Icon
tr_TR: İkon

en: Icon (Optional)
tr_TR: Simge (isteğe bağlı)

en: Icon Color
tr_TR: Simge rengi

en: Icon Dark
tr_TR: Koyu Renk Simge

en: Icon Effect
tr_TR: Simge efekti

en: Icon Font
tr_TR: Simge Yazı Tipi

en: Icon Image
tr_TR: Simge görüntüsü

en: Icon Light
tr_TR: Açık Renk Simge

en: Icon Offset
tr_TR: Simge Ofseti

en: Icon Size
tr_TR: Simge Boyutu

en: Icon Type
tr_TR: Simge Tipi

en: Icon image displayed in menu
tr_TR: Menüde görüntülenen simge görüntüsü

en: If nothing selected redirect to author's blog page
tr_TR: Eğer hiçbir şey seçilmemişse, yazarın blog sayfasına yönlendir

en: If nothing selected redirect to home page
tr_TR: Eğer hiçbir şey seçilmemişse, anasayfaya yönlendir

en: If the local avatar is inappropriate for this site, Gravatar will be attempted.
tr_TR: Eğer yerel Avatar bu site için uygun değilse, Gravatar denenecektir.

en: Image
tr_TR: Görsel

en: Image 16:9
tr_TR: Resim 16:9

en: Image 1:1
tr_TR: Resim 1:1

en: Image 1:2
tr_TR: Resim 1:2

en: Image 2:1
tr_TR: Resim 2:1

en: Image 3:4
tr_TR: Resim 3:4

en: Image 4:3
tr_TR: Resim 4:3

en: Image 9:16
tr_TR: Resim 9:16

en: Image Border Color
tr_TR: Resmin çerçeve rengi

en: Image Caption
tr_TR: Resim yazısı

en: Image Container
tr_TR: Görüntü konteyneri

en: Image Format
tr_TR: Resim Formatı

en: Image Height
tr_TR: Resim Yüksekliği

en: Image Layout
tr_TR: Resmi düzeni

en: Image Offset
tr_TR: Görüntü ofseti

en: Image Options
tr_TR: Görsel seçenekleri

en: Image Ratio
tr_TR: Görüntü Oranı

en: Image Size
tr_TR: Görsel Boyutu

en: Image Title
tr_TR: Resim Başlığı

en: Image description displayed as caption
tr_TR: Resim açıklamasını altyazı olarak göster

en: Image displayed in responsive layout instead of slider
tr_TR: Slider yerine Responsive düzende görüntülenen görüntü

en: Image icons
tr_TR: Görsel simgeleri

en: Image to display
tr_TR: Gösterilecek Resim

en: Images
tr_TR: Görseller

en: Import
tr_TR: İçeri Aktar

en: Import / Export
tr_TR: İçeri / Dışarı Aktar

en: Import Demo Content
tr_TR: Demo İçeriği İçe Aktar

en: Import method '%s' does not exist. Something is wrong.
tr_TR: Aktarma yöntemi '%s' yok. Yanlış bir şey var.

en: Importing is done. Check out the report.
tr_TR: İçe aktarma yapıldı. Raporunu kontrol edin.

en: Importing...
tr_TR: İçe Aktarılıyor...

en: Imput url for the Button
tr_TR: Buton için girdi URL'si

en: In New Row
tr_TR: Yeni satırda

en: In case author hasn't published any posts yet you can create custom content for his empty page. If author already has some post this content will be ignored.
tr_TR: Eğer ki yazar henüz hiçbir yazı yayınlamamışsa, bu sayfa için özel içerik yaratabilirsiniz. Eğer yazar zaten yazılar yayınlamışsa, bu içerik yok sayılır.

en: Include SEO meta data into header
tr_TR: Üstbaşlığa SEO meta verisini ekle

en: Infobox options
tr_TR: Bilgi kutusu seçenekleri

en: Information
tr_TR: Bilgi

en: Information Title
tr_TR: Bilgi Başlığı

en: Information about member
tr_TR: Üye hakkında bilgi

en: Input Text
tr_TR: Giriş metni

en: Input Type
tr_TR: Giriş Türü

en: Insert Image
tr_TR: Resim Ekle

en: Insert shortcode
tr_TR: Shortcode ekle

en: Inserting of the WordPress option "%s" failed.
tr_TR: WordPress seçeneği ekleme "%s" başarısız oldu.

en: Inserting of the theme option "%s" failed.
tr_TR: Tema seçeneklerini ekleme işlemi “%s” başarısız oldu.

en: Inside of Image
tr_TR: Görselin içi

en: Inside of Slider
tr_TR: Slider'ın iç kısmı

en: Install Required Plugins
tr_TR: Gereken eklentileri yükle

en: It is recommended for better performance of your whole site with our theme to have PHP version 5.4 or newer. But it is not mandatory. PHP 5.2 should be ok.
tr_TR: Sitenizde temamız ile daha iyi performans almak için PHP 5.4 veya daha yeni sürümü önerilir. Ama bu zorunlu değil. PHP 5.2 de iyi çalışmalı.

en: Item Background
tr_TR: Öğe arka planı

en: Item Background Color
tr_TR: Maddenin arka plan rengi

en: Item Background Image
tr_TR: Öğe arka plan görseli

en: Item Categories
tr_TR: Öğe Kategorileri

en: Item Category / Location Options
tr_TR: Öğe Kategorisi / Konum Seçenekleri

en: Item Color
tr_TR: Öğe rengi

en: Item Colors
tr_TR: Öğe Renkleri

en: Item Detail Options
tr_TR: Öğe detay seçenekleri

en: Item Display
tr_TR: Öğeyi görüntüle

en: Item Locations
tr_TR: Öğe Konumları

en: Item Optional Background Color
tr_TR: Madde isteğe bağlı arka plan rengi

en: Item Order
tr_TR: Öğe sırası

en: Item Submenu
tr_TR: Öğe altmenüsü

en: Item gallery
tr_TR: Öğe galerisi

en: Items
tr_TR: Ögeler

en: Items Background
tr_TR: Öğe arka planı

en: Items in this package can be featured
tr_TR: Bu paketteki öğeler öne çıkarılabilir

en: JavaScript Code
tr_TR: JavaScript kodu

en: Keep Aspect Ratio
tr_TR: En boy oranını koru

en: Keywords
tr_TR: Anahtar Sözcükler

en: Kilometers
tr_TR: Kilometre

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Label (Optional)
tr_TR: Etiket (isteğe bağlı)

en: Label Background Color
tr_TR: Etiken arka plan rengi

en: Label Link Target
tr_TR: Etiket bağlantı hedefi

en: Label Position
tr_TR: Etiket konumu

en: Label Text Color
tr_TR: Etiket metin rengi

en: Label URL
tr_TR: Etiket URL

en: Label Width
tr_TR: Etiket genişliği

en: Label for Captcha input
tr_TR: Güvenlik Testi Girişi için Etiket

en: Label for email input
tr_TR: E-posta girişi için etiket

en: Label for message area
tr_TR: İleti alanı için etiket

en: Label for name input
tr_TR: İsim girişi için etiket

en: Label for send button
tr_TR: Gönder Butonu etiketi

en: Label for subject input
tr_TR: Konu girişi için etiket

en: Landscape Hue
tr_TR: Peyzaj renk tonu

en: Large
tr_TR: Büyük

en: Large Image
tr_TR: Büyük Resim

en: Latest Match Only
tr_TR: Sadece en son maç

en: Latitude
tr_TR: Enlem

en: Layout
tr_TR: Şablon

en: Layout Type
tr_TR: Düzen türü

en: Layout of the image displayed on the page
tr_TR: Sayfada görüntülenen görüntü yerleşimi

en: Left
tr_TR: Sol

en: Left Offset
tr_TR: Sol ofset

en: Left Sidebar
tr_TR: Sol Sidebar

en: Left Sidebar Width
tr_TR: Sol kenar çubuğu genişliği

en: Left offset around the image
tr_TR: Görüntünün çevresinde sol ofset

en: Light
tr_TR: Açık

en: Lighter Objects
tr_TR: Daha açık objeler

en: Likebox settings
tr_TR: Likebox ayarları

en: Line
tr_TR: Çizgi

en: Line Width
tr_TR: Çizgi Kalınlığı

en: Lines
tr_TR: Çizgiler

en: Link
tr_TR: Bağlantı

en: Link Relationship (XFN)
tr_TR: Link ilişkisi (XFN)

en: Link Settings
tr_TR: Bağlantı ayarları

en: Link Target
tr_TR: Bağlantı Hedefi

en: Link To Video
tr_TR: Video Linki

en: Link To Website
tr_TR: Website linki

en: Link for Logo image displayed on Wordpress Login screen, use valid URL format with http://
tr_TR: Wordpress Giriş ekranında görüntülenen logo görüntüsü bağlantısı, bağlantı URL biçimi http:// olmalı

en: Link title text
tr_TR: Bağlantı başlık metni

en: Link to
tr_TR: Şuraya Bağla

en: Link to detail
tr_TR: Ayrıntı için bağlantı

en: Link to video used with Video type, use valid URL format with http://
tr_TR: Video tipinde kullanılan videoya bağlantı, http:// ile geçerli bir URL formatı kullanın

en: Link to website used with Website type, use valid URL format with http://
tr_TR: Website tipinde kullanılan websiteye bağlantı, http:// ile geçerli bir URL formatı kullanın

en: Link, use valid URL format with http://
tr_TR: Bağlantı, http:// ile başlayan geçerli URL biçimini kullan

en: Link:
tr_TR: Bağlantı:

en: Links
tr_TR: Bağlantılar

en: Links Color
tr_TR: Bağlantı rengi

en: Links Hover
tr_TR: Bağlantı vurgulama

en: List
tr_TR: Liste

en: List Layout settings
tr_TR: Liste düzeni ayarları

en: List Options
tr_TR: Liste seçenekleri

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Local Avatars Only
tr_TR: Sadece Yerel Avatarlar

en: Local Upload Permissions
tr_TR: Yerel Yükleme İzinleri

en: Location
tr_TR: Yer

en: Location Default Icon
tr_TR: Varsayılan Konum Simgesi

en: Location Default Image
tr_TR: Konum varsayılan görseli

en: Locations
tr_TR: Konumlar

en: Login Description
tr_TR: Giriş Yapma Açıklaması

en: Login Redirect
tr_TR: Giriş yap yönlendirmesi

en: Login Screen Logo
tr_TR: Oturum açma ekran logosu

en: Login Screen Logo Link
tr_TR: Oturum açma ekran Logo bağlantısı

en: Login Screen Logo Tooltip
tr_TR: Oturum açma ekran logosu araç ipucu

en: Logo area width
tr_TR: Logo alanı genişliği

en: Logo image displayed on Wordpress Login screen
tr_TR: WordPress Giriş ekranında görüntülenen Logo görüntüsü

en: Logo image for website header
tr_TR: Web sitesi üstbaşlığı için logo görseli

en: Logout Description
tr_TR: Çıkış Yapma Açıklaması

en: Longitude
tr_TR: Boylam

en: Look of element background. Color, opacity and background image.
tr_TR: Öğe arka planı görünüşü. Renk, saydamlık ve arka plan görüntüsü.

en: Look of section background. Color, opacity and background image.
tr_TR: Bölüm arka plan görünümü. Renk, saydamlık ve arka plan görüntüsü.

en: Main Menu Colors and Backgrounds
tr_TR: Ana Menü Renkleri ve Arka Planlar

en: Main Menu Text
tr_TR: Ana Menü metni

en: Main Theme Colors and Backgrounds
tr_TR: Ana tema renkleri ve arka planları

en: Main Website Font
tr_TR: Ana web sitesi yazı tipi

en: Main color of countdown circles
tr_TR: Geri sayım çevrelerinin ana rengi

en: Main color of counters
tr_TR: Sayaçların ana rengi

en: Main menu
tr_TR: Ana Menü

en: Main text displayed in service box
tr_TR: Servis Kutusunda görüntülenen ana metin

en: Main theme color
tr_TR: Ana tema rengi

en: Main theme color for colored elements
tr_TR: Renkli öğeler için ana tema rengi

en: Main theme color for light elements
tr_TR: Açık elementler için ana tema rengi

en: Map General Colors
tr_TR: Harita genel renkleri

en: Map Height
tr_TR: Harita yüksekliği

en: Map Object Colors
tr_TR: Harita obje renkleri

en: Map Options
tr_TR: Harita seçenekleri

en: Map Zoom
tr_TR: Harita yakınlaştırması

en: Map's Border
tr_TR: Haritanın kenarlığı

en: Map's Brightness
tr_TR: Haritanın parlaklığı

en: Map's Hue
tr_TR: Haritanın renk tonu

en: Map's Saturation
tr_TR: Haritanın renk doygunluğu

en: Marker image URL
tr_TR: İşaret görselinin URL'si

en: Markers
tr_TR: İşaretleyicileri

en: Maximum Items
tr_TR: Maksimum öğe sayısı

en: Maximum items for the current package exceeded
tr_TR: Mevcut paket için maksimum öğe sayısı aşıldı

en: Media File
tr_TR: Ortam dosyası

en: Megamenu settings
tr_TR: Megamenü ayarları

en: Memory limit
tr_TR: Bellek sınırı

en: Memory limit is too low. At least <b>%sMB</b> are needed for AIT Theme to work properly.
tr_TR: Bellek sınırı çok düşüktür. AIT Tema düzgün çalışması için en azından <b>%sMB</b>  gereklidir.

en: Menu Area Width
tr_TR: Menü Alanı Genişliği

en: Menu Hover Items
tr_TR: Menü Öğeleri, imleç üzerinde gezinirken

en: Menu Items
tr_TR: Menü Öğeleri

en: Menu Items Hover
tr_TR: Menü Öğeleri üzerinde gezinme

en: Menu Order
tr_TR: Menü sıralaması

en: Menu Width
tr_TR: Menü genişliği

en: Menu area width
tr_TR: Menü alanı genişliği

en: Menu cols
tr_TR: Menü sütunları

en: Menu text size in px
tr_TR: Menü metin boyutu_piksel olarak

en: Message Input Label
tr_TR: İleti Girdi Etiketi

en: Message displayed when form is sent successfully
tr_TR: Form başarılı bir şekilde gönderildiğinde gösterilecek olan mesaj

en: Message displayed when form sending failed
tr_TR: Form gönderme başarısız olduğunda gösterilecek olan mesaj

en: Message displayed when validation is not successful
tr_TR: Doğrulama başarısız olunca görüntülenen mesaj

en: Miles
tr_TR: Mil

en: Minimum Width in px (Optional)
tr_TR: Piksel bazında minimum genişlik (isteğe bağlı)

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Monday Menu Link
tr_TR: Pazartesi Menü Bağlantısı

en: MouseWheel Zoom
tr_TR: Fare tekerleği zum

en: Move
tr_TR: Taşı

en: Multibyte String extension
tr_TR: Çok baytlı dizge uzantısı

en: Multibyte String extension is absent. Some internationalization components may not work properly.
tr_TR: Çok baytlı dizge uzantısı yok. Bazı uluslararası duruma getirme bileşenleri doğru çalışmayabilir.

en: Multibyte String function overloading
tr_TR: Çok baytlı dizge işlevi aşırı yükleme

en: Multibyte String function overloading is enabled. AIT Theme requires this to be disabled. If it is enabled, some string function may not work properly.
tr_TR: Çok baytlı dizge aşırı yükleme işlevi etkinleştirilsin. AIT Teması bunun devre dışı bırakılmasını gerektirir. Etkinleştirilirse, bazı dizi işlevleri düzgün çalışmayabilir.

en: Name
tr_TR: Ad

en: Name Input Label
tr_TR: İsim Giriş Etiketi

en: Name of input, used for email content
tr_TR: E-posta içeriği için kullanılacak girdi ismi

en: Name of widget area displayed in Widgets options
tr_TR: Widget seçeneklerinde gözüken Widget alanının ismi

en: Navigation
tr_TR: Gezinti

en: Navigation Label
tr_TR: Gezinti etiketi

en: Navigation Position
tr_TR: Navigasyon Konumu

en: Next Match Only
tr_TR: Sadece sıradaki maç

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Items Defined
tr_TR: Tanımlanan öğe yok

en: No Label
tr_TR: Etiket yok

en: No items found
tr_TR: Öğe Bulunamadı

en: No items. Add some items to "%s"
tr_TR: Öğe yok. "%s" ye bazı öğeler ekleyin

en: No local avatar is set. Set up your avatar at Gravatar.com.
tr_TR: Yerel Avatar belirlenmemiş. Avatar'ınızı Gravatar.com üzerinden belirleyin.

en: No tabs
tr_TR: Sekme yok

en: Nofollow Web Link
tr_TR: Nofollow Web Bağlantısı

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Normal Map
tr_TR: Normal Harita

en: Normal pages
tr_TR: Normal sayfalar

en: Not Installed
tr_TR: Yüklü Değil

en: Not tested
tr_TR: Test edilmedi

en: Note
tr_TR: Not

en: Number of Items
tr_TR: Öğe sayısı

en: Number of Posts
tr_TR: Mesaj sayısı

en: Number of authors in one row
tr_TR: Bir satırdaki yazar sayısı

en: Number of authors listed on page
tr_TR: Sayfada listelenen yazarların sayısı

en: Number of days before account expires
tr_TR: Hesabın süresinin dolmasına kalan gün sayısı

en: Number of items in one row
tr_TR: Bir satırdaki öğe sayısı

en: Number of items listed on one page
tr_TR: Tek bir sayfada listelenen öğe sayısı

en: Number of items listed on page
tr_TR: Sayfada listelenen öğelerin sayısı

en: Number of items per row
tr_TR: Satır başına öğe sayısı

en: Number of posts
tr_TR: Mesaj sayısı

en: Number of rows for description text
tr_TR: Açıklama metni için satır sayısı

en: Number of rows in carousel
tr_TR: Karuseldeki satır sayısı

en: Number of visible items
tr_TR: Görünür öğe sayısı

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Offset of Portfolio images
tr_TR: Portfolyo resimleri ofseti

en: Offset of partner's logo
tr_TR: Ortağın logosuna ofset

en: On
tr_TR: Açık

en: One Column
tr_TR: Bir Sütun

en: Opacity of button in description boxes
tr_TR: Açıklama kutularındaki butonun saydamlığı

en: Open In New Window
tr_TR: Yeni Pencerede Aç

en: Open in Current Window
tr_TR: Geçerli pencerede aç

en: Open in New Window
tr_TR: Yeni Pencerede aç

en: Open in new window?
tr_TR: Yeni pencerede açılsın mı?

en: Open in popup
tr_TR: Açılır pencere içinde aç

en: Open link in a new window/tab
tr_TR: Bağlantıyı yeni bir pencerede/sekmede aç

en: Open links in new window
tr_TR: Bağlantıyı yeni sekmede ac

en: Open links in new window or tab
tr_TR: Bağlantıları yeni pencere veya sekmede aç

en: Open/Collapse All Items
tr_TR: Aç/tüm öğeleri Daralt

en: Opened Tab
tr_TR: Açılan Sekme

en: Opening Hours
tr_TR: Çalışma Saatleri

en: Optional Class
tr_TR: İsteğe bağlı sınıf

en: Order
tr_TR: Sıralama

en: Order By
tr_TR: Şuna Göre Sırala

en: Order:
tr_TR: Sıra:

en: Original: %s
tr_TR: Orijinal: %s

en: Outside of Image
tr_TR: Görselin dışı

en: Outside of Slider
tr_TR: Slider'ın dış kısmı

en: PCRE extension
tr_TR: PCRE uzantısı

en: PCRE extension is required and must support UTF-8.
tr_TR: PCRE uzantısı gereklidir ve UTF-8 desteklemelidir.

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
tr_TR: PG &#8212; Bir ihtimal ofansif olabilir, genellikle 13 yaş ve üzeri ziyaretçiler içindir

en: PHP Version
tr_TR: PHP Versiyonu

en: PHP is not allowed to write to "wp-content/uploads" directory
tr_TR: PHP "wp-content/uploads" dizinine yazma izni yok

en: PHP tokenizer is required.
tr_TR: PHP Simgeleştirici gereklidir.

en: POI Hue
tr_TR: İlgi Çekici Noktalar renk tonu

en: Package Types
tr_TR: Paket Tipleri

en: Package expiration limit in days (0 for unlimited). Used for free and single paypal payments.
tr_TR: Gün bazında paket zaman aşım limiti (sınırsız için 0). Ücretsiz veya tek seferlik ödemeli paypal ödemeleri içindir.

en: Package price (0 for free)
tr_TR: Paket fiyatı (ücretsiz için 0)

en: Packages
tr_TR: Paketler

en: Page Background
tr_TR: Sayfa arka planı

en: Page Builder
tr_TR: Sayfa Oluşturucu

en: Page Title Background
tr_TR: Sayfa başlık arka planı

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Pages Parameters
tr_TR: Sayfa parametreleri

en: Payment Gates
tr_TR: Ödeme Seçenekleri

en: Payment type
tr_TR: Ödeme tipi

en: Payments
tr_TR: Ödemeler

en: Percentage width of area
tr_TR: Alan genişliği yüzdesi

en: Place Title to Caption
tr_TR: Resmin Açıklamasına İsmi Yerleştir

en: Place for your custom Javascript codes
tr_TR: Özel Javascript kodları için yer

en: Placeholder
tr_TR: Yer imi

en: Player Colors and Layout
tr_TR: Oynatıcı renkleri ve düzeni

en: Please enter title of the page
tr_TR: Lütfen sayfa başlığını girin

en: Please fix the issues listed below and try again. You can go back to your <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress themes administration &raquo;</a>
tr_TR: Lütfen aşağıdaki sorunları çözüp tekrar deneyin. <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress tema yönetimi' &raquo;</a> ne geri dönebilirsiniz

en: Please select backup file
tr_TR: Lütfen yedekleme dosyasını seçin

en: Please upload a valid image file for the avatar.
tr_TR: Lütfen Avatar için geçerli bir görsel yükleyin.

en: Portfolio Layout
tr_TR: Portfolyo düzeni

en: Position
tr_TR: Pozisyon

en: Position of Description
tr_TR: Açıklamanın Konumu

en: Position of background image in slide
tr_TR: Slayttaki arka plan görselinin konumu

en: Position of member in the company, community, etc
tr_TR: Üyenin bir toplulukta veya şirketteki pozisyonu

en: Position of the image caption
tr_TR: Resim başlığı konumu

en: Possibility click on posts links
tr_TR: Yazılardaki bağlantılara olası tıklama

en: Post <a href='%s'>#%d</a> was updated and awaiting your moderation.
tr_TR: Yazı <a href='%s'>#%d</a> güncellendi ve sizin moderasyonunuzu bekliyor.

en: Post Background
tr_TR: Yazı arka planı

en: Post Gallery
tr_TR: Yazı Galerisi

en: Post Geolocation
tr_TR: Yazı Konum Belirlemesi

en: Post Markers
tr_TR: Yazı İşaretleri

en: Post count
tr_TR: Yazı sayısı

en: Post ready for review
tr_TR: Yazı inceleme için hazır

en: Posts
tr_TR: Yazılar

en: Posts Count
tr_TR: Yazı sayısı

en: Posts Parameters
tr_TR: Yazı Parametreleri

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Progressive Page Loading
tr_TR: Progresif sayfa yükleme

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
tr_TR: R &#8212; 17 yaş üzeri yetişkin ziyaretçiler içindir

en: Radio Horizontal
tr_TR: Yatay Radyo

en: Radio Vertical
tr_TR: Dikey Radyo

en: Radius Help
tr_TR: Kapsama Çapı Yardımı

en: Radius units
tr_TR: Kapsama çapı birimi

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Rating
tr_TR: Puan

en: Rating was approved
tr_TR: Derecelendirme kabul edildi

en: Read/Write permissions for wp-content/uploads folder
tr_TR: Wp-content/uploads klasör için okuma/yazma izinleri

en: Reflection extension
tr_TR: Reflection uzantısı

en: Reflection extension is required.
tr_TR: Reflection uzantısı gereklidir.

en: Register Description
tr_TR: Kaydolma Açıklaması

en: Register or login users form
tr_TR: Kaydolma veya giriş yapma kullanıcı formu

en: Registered
tr_TR: Kayıtlı

en: Registration Redirect
tr_TR: Üye olma yönlendirmesi

en: Remote file have incorrect size
tr_TR: Uzak dosya boyutu yanlış

en: Remote server did not respond
tr_TR: Uzak sunucu yanıt vermedi

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
tr_TR: Uzak sunucu %1$d %2$s hatasıyla döndü

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove All Items
tr_TR: Tüm Öğeleri Kaldır

en: Renew Account
tr_TR: Hesap Yenile

en: Repeat
tr_TR: Tekrarla

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset All Options
tr_TR: Tüm Ayarları Sıfırla

en: Reset Button
tr_TR: Sıfırlama Düğmesi

en: Reset Theme Options
tr_TR: Tema Ayarlarını Sıfırla

en: Reset to Defaults
tr_TR: Varsayılan Ayarlara Geri Dön

en: Resetting&hellip;
tr_TR: Sıfırlama &hellip;

en: Responsive Resolution
tr_TR: Responsive çözünürlük

en: Revolution Slider Alias
tr_TR: Revolution Slider Rumuzu

en: Revolution Slider plugin is not active
tr_TR: Revolution Slider eklentisi etkin değil

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Right Offset
tr_TR: Sağ ofset

en: Right Sidebar
tr_TR: Sağ Sidebar

en: Right Sidebar Width
tr_TR: Sağ kenar çubuğu genişliği

en: Right and left offset of description boxes
tr_TR: Açıklama kutularının sağ ve sol ofseti

en: Right offset around the image
tr_TR: Görüntünün çevresinde sağ ofset

en: Roads Hue
tr_TR: Yolların renk tonu

en: Rotate
tr_TR: Döndür

en: Rounded
tr_TR: Yuvarlak

en: SPL extension
tr_TR: SPL uzantısı

en: SPL extension is required.
tr_TR: SPL uzantısı gereklidir.

en: Satellite Map
tr_TR: Uydu Haritası

en: Saturation
tr_TR: Renk doygunluğu

en: Saturation level of Google Map
tr_TR: Google Map'in renk doygunluğu

en: Saturation level of Google Map objects
tr_TR: Google Map objelerinin renk doygunluğu

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Saturday Menu Link
tr_TR: Cumartesi Menü Bağlantısı

en: Save Options
tr_TR: Kaydetme seçenekleri

en: Save and Open in Page Builder
tr_TR: Kaydet ve Sayfa oluşturucuda aç

en: Scroll
tr_TR: Kaydır

en: Scroll Left Sidebar
tr_TR: Sol kenar çubuğunu kaydır

en: Scroll Main Menu
tr_TR: Ana Menüyü Kaydır

en: Search Form
tr_TR: Arama Formu

en: Search Sentence
tr_TR: Cümle Ara

en: Search page
tr_TR: Arama sayfası

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select Background Image for: %s
tr_TR: Arka plan görüntüsü için seçin: %s

en: Select Image
tr_TR: Görüntü seç

en: Select Image for: %s
tr_TR: Şunun için görsel seçin: %s

en: Select a page from which to import options
tr_TR: Seçenekleri içe aktarmak üzere bir sayfa seçin

en: Select alignment of title and description
tr_TR: Başlık ve açıklama hizalamasını seçin

en: Select alignment of widgets in widget area
tr_TR: Widget alanındaki widget'ların hizalamasını seç

en: Select authors listed on page
tr_TR: Sayfada listelenen yazarları seç

en: Select category displayed on page
tr_TR: Sayfada gösterilen kategoriyi seç

en: Select color scheme of Facebook box
tr_TR: Facebook kutusunun renk düzeni seçin

en: Select display style for submenu of items
tr_TR: Öğeler altmenüsü için görüntüleme stili seç

en: Select format for image of member
tr_TR: Üye görseli için format seç

en: Select format for images
tr_TR: Görsel formatını seç

en: Select format for images in carousel
tr_TR: Karuseldeki görsellerin formatını seç

en: Select format of images
tr_TR: Görsellerin formatını seç

en: Select format of video
tr_TR: Video formatı seçin

en: Select how to show the content of Portfolio item
tr_TR: Portfolyo öğesinin içerisinin nasıl gösterileceğini seç

en: Select icon style
tr_TR: Simge stili seçin

en: Select if the field is required
tr_TR: Alan gerekiyorsa seçin

en: Select image used as Favicon
tr_TR: Favicon olarak kullanılacak resmi seçin

en: Select layout style
tr_TR: Düzen stili seçin

en: Select layout type of displayed authors
tr_TR: Gösterilen yazarların düzen türünü seç

en: Select layout type of displayed items
tr_TR: Görüntülenen öğelerin düzen türünü seç

en: Select location displayed on page
tr_TR: Sayfada görüntülenen konumu seç

en: Select member displayed on page
tr_TR: Sayfada görüntülenecek üyeyi seç

en: Select order of authors listed on page
tr_TR: Sayfada listelenen yazarların sırasını seç

en: Select order of items listed on page
tr_TR: Sayfada listelenen öğelerin sırasını seç

en: Select position of description box
tr_TR: Açıklama kutusunun konumunu seç

en: Select position of slider navigation
tr_TR: Slider navigasyonunun konumunu seç

en: Select sidebar displayed on the left side of page
tr_TR: Sayfanın sol tarafında görüntülenen sidebar seçin

en: Select sidebar displayed on the right side of page
tr_TR: Sayfanın sağ tarafında görüntülenen sidebar seçin

en: Select size of Google Map
tr_TR: Google harita boyutunu seçin

en: Select size of input
tr_TR: Girdi boyutunu seçin

en: Select size of player
tr_TR: Oynatıcı boyutu belirle

en: Select size of rule
tr_TR: Kural boyutunu seçin

en: Select size of slider
tr_TR: Slider boyutunu seç

en: Select slider displayed on page
tr_TR: Sayfada görüntülenen Slider'ı seçin

en: Select text alignment in description box
tr_TR: Açıklama kutusundaki metin için hizalama seç

en: Select type of Facebook box
tr_TR: Facebook kutusu türünü seçin

en: Select type of Google Map
tr_TR: Google harita türünü seçin

en: Select type of Search Form
tr_TR: Arama formu tipini seç

en: Select type of animation for description
tr_TR: Açıklama için animasyon tipi seçin

en: Select type of counter
tr_TR: Sayaç tipi seçin

en: Select type of display actual match
tr_TR: Şu anki maç görüntüleme türünü seç

en: Select type of display for the element
tr_TR: Element için görüntüleme türü seç

en: Select type of input
tr_TR: Girdi tipini seçin

en: Select type of item
tr_TR: Öğe tipini seçin

en: Select type of items
tr_TR: Öğe tipini seçin

en: Select type of rule
tr_TR: Kural tipi seçin

en: Select type of slider animation
tr_TR: Slider animasyonunun tipi

en: Select type of slider navigation
tr_TR: Slider navigasyon tipini seçin

en: Select type of toggles
tr_TR: Anahtar tipi seç

en: Select type of website header
tr_TR: Web sitesi üstbaşlığının tipini seç

en: Select typography style
tr_TR: Yazı tipi stilini seç

en: Select units for radius
tr_TR: Kapsama çapı için birim seç

en: Select video source
tr_TR: Video kaynağını göster

en: Select widget area to display
tr_TR: Gösterilecek widget alanını seçin

en: Send Button Label
tr_TR: Gönder Butonu etiketi

en: Separator
tr_TR: Ayırıcı

en: Separator used between links in breadcrumbs
tr_TR: Breadcrumb'lardaki bağlantıların arasında kullanılacak ayraç

en: Server Error Message
tr_TR: Sunucu hatası iletisi

en: Set as avatar
tr_TR: Avatar Olarak Ayarla

en: Set custom label on the image
tr_TR: Resme özel etiket ata

en: Set size of radius for clustering
tr_TR: Kümelenme kapsamını boyutlandır

en: Settings Administration for the special page type
tr_TR: Özel sayfa türü için yönetim ayarları

en: Settings Administration for this standard page only
tr_TR: Yalnızca tek bu sayfa için yönetim ayarları

en: Shadowed
tr_TR: Gölgeli

en: Share
tr_TR: Paylaş

en: Short description of slide
tr_TR: Slaytın kısa açıklaması

en: Show Faces
tr_TR: Göster

en: Show Header
tr_TR: Başlığı Göster

en: Show Stream
tr_TR: Akışı Göster

en: Show description floated over portfolio gallery
tr_TR: Açıklamayı portfolyo galerisi üzerinde yüzer şekilde göster

en: Show icon title
tr_TR: Simge başlığı göster

en: Show only featured items of the selected category
tr_TR: Sadece seçili kategorideki öne çıkarılmış öğeleri göster

en: Show or hide lines between items
tr_TR: Öğeler arasındaki çizgileri göster veya gizle

en: Show or hide title
tr_TR: Başlığı göster veya gizle

en: Show read more
tr_TR: Devamını Oku'yu göster

en: Show thumbnails
tr_TR: Küçük resimleri göster

en: Show view count?
tr_TR: Görüntülenme sayısını göster?

en: Sidebars
tr_TR: Kenar çubukları

en: Sidebars & Widget Areas
tr_TR: Kenar Çubukları ve Widget Alanları

en: Sidebars <strong>%s</strong> here
tr_TR: Sidebarlar <strong>%s</strong>

en: Simple Line
tr_TR: Basit çizgi

en: Single - WooCommerce Product
tr_TR: Tek - WooCommerce Ürünü

en: Single post
tr_TR: Tek yazı

en: Site Header
tr_TR: Site üstbaşlığı

en: Site Header Background
tr_TR: Site Üstbaşlığı arka planı

en: Size
tr_TR: Boyut

en: Size of H1 titles in px
tr_TR: Piksel olarak H1 başlık boyutu

en: Size of H2 titles in px
tr_TR: Piksel olarak H2 başlık boyutu

en: Size of H3 titles in px
tr_TR: Piksel olarak H3 başlık boyutu

en: Size of H4 titles in px
tr_TR: Piksel olarak H4 başlık boyutu

en: Size of H5 titles in px
tr_TR: Piksel olarak H5 başlık boyutu

en: Size of H6 titles in px
tr_TR: Piksel olarak H6 başlık boyutu

en: Size of decoration texts, buttons and other texts in px
tr_TR: Dekorasyon metin, düğmeler ve diğer metinler_piksel boyutu

en: Size of features icons
tr_TR: Özellikler simgeleri boyutu

en: Size of the label
tr_TR: Etiket boyutu

en: Slide Duration
tr_TR: Slayt süresi

en: Slide Horizontal
tr_TR: Yatay kaydır

en: Slide Up Button
tr_TR: Yukarı kaydırma düğmesi

en: Slider Border
tr_TR: Slider Kenarlığı

en: Slider Descriptions Layout
tr_TR: Slider Açıklamaları Düzeni

en: Slider Layout
tr_TR: Slider Düzeni

en: Slider displays navigation arrows, title and description only if page is blank (without any other content and elements).
tr_TR: Slider yalnızca sayfa boş ise navigasyon oklarını, başlığı ve açıklamayı gösterir (başka hiçbir içerik ve element yok ise).

en: Slides
tr_TR: Slaytlar

en: Small
tr_TR: Küçük

en: Small Admin Menu Icon (16x16)
tr_TR: Küçük Admin menüsü simgesini (16x16)

en: Small Text
tr_TR: Küçük metin

en: Small text size in px
tr_TR: Küçük metin boyutu_piksel olarak

en: Social Icons
tr_TR: Sosyal Medya İkonları

en: Social Icons Type
tr_TR: Sosyal simge tipi

en: Social icon image
tr_TR: Sosyal simge görseli

en: Social icon link
tr_TR: Sosyal Icon bağlantı

en: Social icon link, use valid URL format with http://
tr_TR: Sosyal simge bağlantısı; http:// ile başlayan geçerli URL formatı kullanın

en: Social icon title
tr_TR: Sosyal simge başlığı

en: Something is wrong with export form
tr_TR: Dışa aktarma formu ile yanlış bir şey oldu

en: Something is wrong with import form
tr_TR: İçe aktarma formu ile yanlış bir şey oldu

en: Sorry, your server configuration does not match all requirements for this AIT Theme. <em>Your previous theme was reactivated.</em>
tr_TR: Üzgünüz, server yapılandırmanıza bu AIT Tema için tüm gereksinimleri karşılamıyor. <em>Önceki Temanız yeniden etkinleştirildi.</em>

en: Sortable elements
tr_TR: Sıralanabilir öğeler

en: Sorting Options
tr_TR: Sıralama seçenekleri

en: Space above element
tr_TR: Öğe üstündeki boşluk

en: Space above rule
tr_TR: Kural üstündeki boşluk

en: Space below element
tr_TR: Öğe altındaki boşluk

en: Space below rule
tr_TR: Kural altındaki boşluk

en: Spaces around Element
tr_TR: Öğe etrafındaki boşluklar

en: Special Page Settings
tr_TR: Özel Sayfa Ayarları

en: Special Page Title
tr_TR: Özel Sayfa Başlığı

en: Special pages
tr_TR: Özel sayfalar

en: Standard Color
tr_TR: Standard Renk

en: Standard Text
tr_TR: Standart metin

en: Starting date for countdown
tr_TR: Geri sayım için başlangıç tarihi

en: Sticked unsortable elements
tr_TR: Yapışabilir sıralanamaz öğeler

en: Sticky Menu
tr_TR: Yapışkan Menü

en: Street View
tr_TR: Sokak görüntüsü

en: Streetview
tr_TR: StreetView

en: Subcategory Filter
tr_TR: Alt kategori filtresi

en: Subject Input Label
tr_TR: Konu Giriş Etiketi

en: Subject of received email
tr_TR: Alınan e-postanın konusu

en: Submenu Icon Font
tr_TR: Altmenü simge yazı tipi

en: Submenu Position
tr_TR: Alt menü konumu

en: Submenu Text
tr_TR: Altmenü metni

en: Submenu text size in px
tr_TR: Altmenü metin boyutu_piksel olarak

en: Subtitle
tr_TR: Alt Başlık

en: Success Message
tr_TR: Başarı iletisi

en: Successfully downloaded and saved file from URL "%s"
tr_TR: "%s" adresinden dosya başarıyla yüklenmiş ve kaydedilmiş

en: Successfully reset. This page will reload&hellip;
tr_TR: Başarıyla sıfırlandı. Bu sayfa yeniden yüklenecek&hellip;

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Sunday Menu Link
tr_TR: Pazar Menü Bağlantısı

en: System font
tr_TR: Sistem yazı tipi

en: Target of the link
tr_TR: Bağın hedefi

en: Telephone
tr_TR: Telefon

en: Terms and Conditions acceptation required
tr_TR: Sözleşme Şart ve Koşullarını kabul etmeniz gerekir

en: Terms and Conditions label
tr_TR: Sözleşme Şart ve Koşulları Etiketi

en: Text
tr_TR: Metin

en: Text Alignment
tr_TR: Yazı Hizalama

en: Text Area
tr_TR: Metin alanı

en: Text Area Width
tr_TR: Metin alanı genişliği

en: Text Color
tr_TR: Metin rengi

en: Text Rows
tr_TR: Metin satırları

en: Text displayed after end date
tr_TR: Bitiş tarihinden sonra görüntülenen metin

en: Text displayed as description with counter
tr_TR: Sayaç ile açıklama olarak görüntülenen metin

en: Text displayed as label for input. To hide label leave this input empty.
tr_TR: Giriş için etiket olarak gösterilen metin. Etiketi gizlemek için bu girişi boş bırakın.

en: Text displayed as label of counter
tr_TR: Sayaç etiket olarak görüntülenen metin

en: Text displayed as placeholder while input is empty
tr_TR: Girdi boş iken yer imi olarak görüntülenecek olan metin

en: Text displayed before breadcrumbs
tr_TR: Breadcrumb'lardan önce görüntülenecek olan metin

en: Text displayed beside Captcha input
tr_TR: Güvenlik Testi girişi yanında görüntülenen metin

en: Text displayed in description box
tr_TR: Açıklama kutusunda görüntülenecek metin

en: Text displayed in email sent via contact form
tr_TR: İletişim formu aracılığıyla gönderilen e-postalarda görüntülenecek olan metin

en: Text displayed in footer bar text area
tr_TR: Altbilgi barındaki metin alanında görüntülenen metin

en: Text displayed in footer of Wordpress Admin screen
tr_TR: Wordpress Admin ekran altbilgisinde görüntülenen metin

en: Text displayed in input for text input types. For types with more values use semi-colon delimiter. Example: select value 1;select value 2;select value 3
tr_TR: Metin girdi tipleri için girişlerde gösterilecek metin. Daha üst değer içeren tiplerde yarım-kolon ayırıcısı kullanın. Örnek: select value 1;select value 2;select value 3

en: Text displayed in the Button
tr_TR: Butonda görüntülenen metin

en: Text displayed with main title of service box
tr_TR: Servis Kutusunda görüntülenen ana metin

en: Text for "Home"
tr_TR: "Home" için metin

en: Text for "Read more" link
tr_TR: "Devamı" metni için link

en: Text for button displayed in description box
tr_TR: Açıklama kutusunda görüntülenecek buton için metin

en: Text for home link in breadcrumbs
tr_TR: Breadcrumb'lar içindeki home bağlantısı için metin

en: Text for own identification of slide
tr_TR: Slaytın kendi kimlik tanımı metni

en: Text visible as note below table
tr_TR: Tablonun altında not olarak görünür metin

en: Textarea
tr_TR: Metin Alanı

en: The amount of time (in sec) between each auto transition
tr_TR: Her otomatik geçiş arasındaki süre (saniye cinsinden)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
tr_TR: Geçerli tema destekliyorsa, açıklama menüde görüntülenir.

en: The time while one slide is displayed
tr_TR: Bir slaytın gösterilme süresi

en: Theme &rarr; Banner
tr_TR: Tema &rarr; Başlık

en: Theme &rarr; Blog Authors
tr_TR: Tema &rarr; Blog Yazarları

en: Theme &rarr; Entry Views
tr_TR: Tema &rarr; Giriş Görüntülenme Sayısı

en: Theme &rarr; Items
tr_TR: Tema &rarr; Öğeler

en: Theme &rarr; Login
tr_TR: Tema &rarr; Giriş Yap

en: Theme &rarr; Newest Item
tr_TR: Tema &rarr; En Yeni Öğe

en: Theme &rarr; Posts
tr_TR: Tema &rarr; Yazılar

en: Theme &rarr; Social Icons
tr_TR: Tema &rarr; Sosyal Simgeler

en: Theme &rarr; Submenu
tr_TR: Tema &rarr; Alt Menü

en: Theme Admin
tr_TR: Tema Admini

en: Theme Color
tr_TR: Tema Rengi

en: Theme Color Colorful
tr_TR: Tema Rengi, Renkli

en: Theme Color Dark
tr_TR: Tema Koyu Renk

en: Theme Color Light
tr_TR: Tema rengi açık

en: Theme Default
tr_TR: Tema Varsayılanı

en: Theme Default Font
tr_TR: Tema Varsayılan Yazı Tipi

en: Theme Options
tr_TR: Tema Seçenekleri

en: Theme rule
tr_TR: Tema kuralı

en: There are no payments defined, please add payments first
tr_TR: Tanımlanan ödeme yok, lütfen önce ödeme biçimi ekleyin

en: There was an error during importing. Check out the report.
tr_TR: İçe aktarma sırasında bir hata oluştu. Raporu kontrol edin.

en: There was an error uploading the avatar:
tr_TR: Avatar'ı yüklerken bir hata oluştu:

en: Thickness
tr_TR: Kalınlık

en: Thickness of counters
tr_TR: Sayaç kalınlığı

en: This AIT Theme requires WordPress 3.7 or newer.
tr_TR: Bu AIT Tema için WordPress 3.7 veya daha yeni gerekli.

en: This content will be shown as welcome screen for logged author with no posts
tr_TR: Bu içerik, giriş yapmış ve yazı yayınlamamış yazar için karşılama sayfası olarak gösterilir

en: This content will be shown for visitors of author blog with no posts
tr_TR: Bu içerik, hiç yazı yayınlanmamış blogun ziyaretçilerine gösterilir

en: Thumbnail Border
tr_TR: Küçük resim kenarlığı

en: Thumbnail height
tr_TR: Küçük Resim yüksekliği

en: Thumbnail position
tr_TR: Küçük Resim konumu

en: Thumbnail width
tr_TR: Küçük resim genişliği

en: Thumbnails
tr_TR: Küçük resimler

en: Thursday
tr_TR: Peşembe

en: Thursday Menu Link
tr_TR: Perşembe Menü Bağlantısı

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Time visibility of advertisement in seconds
tr_TR: Reklam görünürlüğü için zaman, saniye biçiminde

en: Tiny Text
tr_TR: Çok küçük metin

en: Tiny text size in px
tr_TR: Çok küçük metin boyutu, piksel bazında

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title Attribute
tr_TR: Başlık Niteliği

en: Title Color
tr_TR: Başlık Rengi

en: Title Section Options
tr_TR: Başlık bölümü seçenekleri

en: Title Size
tr_TR: Başlık Boyutu

en: Title Style
tr_TR: Başlık stili

en: Title Website Font
tr_TR: Web sitesi başlık fontu

en: Title displayed in Wordpress menu
tr_TR: WordPress menüsünde görüntülenen başlık

en: Title displayed in description box
tr_TR: Açıklama kutusunda görüntülenecek başlık

en: Title displayed in infowindow
tr_TR: İnfowindow içinde görüntülenen başlık

en: Title displayed on contact button
tr_TR: İletişim butonunda görüntülenen başlık

en: Title displayed on disabled contact button
tr_TR: Devre dışı bırakılmış iletişim butonunda görüntülenecek başlık

en: Title for the tab
tr_TR: Sekme başlığı

en: Title of label
tr_TR: Etiket başlığı

en: Title of the image displayed as ALT text
tr_TR: ALT metin olarak görüntülenen resmin ismi

en: Title text displayed with element
tr_TR: Öğe ile görüntülenen başlık metni

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: Titles
tr_TR: Başlıklar

en: Titles Color
tr_TR: Başlık Rengi

en: Toggle
tr_TR: Anahtar

en: Tools Width
tr_TR: Araçlar genişliği

en: Tooltip text for logo image displayed on Wordpress Login screen
tr_TR: Wordpress Giriş ekranında görüntülenen Logo görüntüsü için ipucu metni

en: Top Color
tr_TR: Üst Renk

en: Top Fullsize
tr_TR: Üst tam boyut

en: Top Left Corner
tr_TR: Sol üst köşe

en: Top Margin
tr_TR: Üst Marj

en: Top Padding
tr_TR: Üst doldurma

en: Top Rated
tr_TR: En çok oy alanlar

en: Top Right
tr_TR: Sağ Üst

en: Top Right Corner
tr_TR: Sağ üst köşe

en: Top and bottom offset of description boxes
tr_TR: Açıklama kutularının üst ve alt ofseti

en: Top margin of caption placed outside
tr_TR: Dışa yerleştirilen başlığın üst marjı

en: Top menu
tr_TR: Üst menü

en: Top space inside element
tr_TR: Öğenin içndeki üst boşluk

en: Top-Center
tr_TR: Üst Orta

en: Top-Left
tr_TR: Üst-Sol

en: Transparent Background
tr_TR: Saydam arkaplan

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: Tuesday Menu Link
tr_TR: Salı Menü Bağlantısı

en: Turn on/off characters escaping of form inputs
tr_TR: Form girişlerinden çıkan karakterleri aç/kapa

en: Turn on/off development mode
tr_TR: Geliştirme modu açma/kapatma

en: Turn on/off megamenu
tr_TR: Megamenü açma/kapatma

en: Twitter API Data
tr_TR: Twitter API verisi

en: Twitter username (account)
tr_TR: Twitter kullanıcı adı (hesap)

en: Two Columns
tr_TR: İki Sütun

en: Type
tr_TR: Türü

en: Typography
tr_TR: Tipografi

en: URL of "Read more" link, use valid URL format with http://
tr_TR: "Devamı" için kullanılan link URL'si, http:// ile geçerli bir URL formatı kullanın

en: URL of Facebook page displayed in box, use valid URL format with http://
tr_TR: Kutuda görüntülenecek Facebook sayfasının URL'si, http:// ile başlayan geçerli URL biçimini kullan

en: URL of image displayed in service box
tr_TR: Servis Kutusunda görüntülenen resim linki

en: URL of image displayed in service box on hover event
tr_TR: Servis Kutusunda gösterilen hover resim linki

en: URL of image displayed in slide, use valid URL format with http://
tr_TR: Slaytta yer almak üzere kullanılacal görselin URL'si, http:// ile başlayan geçerli URL biçimi kullan

en: URL of link displayed in infowindow, use valid URL format with http://
tr_TR: Bilgi penceresinde görüntülenecek bağlantının URL'si, http:// ile başlayan geçerli URL biçimini kullan

en: URL of link for image in slide, use valid URL format with http://
tr_TR: Slayttaki görsel için bağlantının URL'si, http:// ile başlayan geçerli URL biçimi kullan

en: URL of link on the image, use valid URL format with http://
tr_TR: Görselin bağlantısının URL'si, http:// ile başlayan geçerli URL biçimi kullanın

en: URL of link on the label, use valid URL format with http://
tr_TR: Etiketin bağlantısının URL'si, http:// ile başlayan geçerli URL biçimi kullanın

en: URL of page to be redirected, use valid URL format with http://
tr_TR: Yönlendirilecek sayfanın URL'si, http:// ile başlayan geçerli URL biçimini kullan

en: URL of song used in player, use valid URL format with http://
tr_TR: Oynatıcıda kullanılan müzik parçasının URL'si, http:// ile başlayan geçerli bir URL biçimi kullanın

en: URL of video displayed on page, use valid URL format with http://
tr_TR: Sayfada görüntülenen videonun URL'si, http:// ile başlayan geçerli URL biçimi kullanın

en: Unlimited
tr_TR: Limitsiz

en: Upgrade Account
tr_TR: Hesap yükseltme

en: Upload Avatar
tr_TR: Avatar'ı yükle

en: Url (Optional)
tr_TR: URL (isteğe bağlı)

en: Use
tr_TR: Kullan

en: Use Captcha feature
tr_TR: Güvenlik Tesi Özelliği

en: Use Label
tr_TR: Etiketi kullan

en: Use autoplay on page load
tr_TR: Sayfa yüklenmesiyle beraber otomatik oynatmayı kullan

en: Use nofollow attribute in web link for SEO purposes
tr_TR: SEO işleri için Web bağlantısında Nofollow niteliğini kullan

en: Use settings specific for special pages (author, post, category, archive). Title field above will be ignored.
tr_TR: Özel sayfalar için özel ayarlar kullan (yazar, yazı, kategori, arşiv). Üstteki başlık girişi yok sayılır.

en: Use settings specific for special pages (author, single post, category, archive). Category option will be ignored.
tr_TR: Özel sayfalar için özel ayarlar kullan (yazar, yazı, kategori, arşiv). Kategori seçeneği yok sayılır.

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account renew via Bank Transfer
tr_TR: Kullanıcı %s kimlik numarası #%d (%s) , banka havalesi üzerinden hesabını yenilemeyi talep ediyor

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account upgrade to (%s) via Bank Transfer
tr_TR: Kullanıcı %s kimlik numarası #%d (%s) , banka havalesi üzerinden hesabını (%s) yükseltmeyi talep ediyor

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Validation Error Message
tr_TR: Doğrulama hatası iletisi

en: Value
tr_TR: Değer

en: Value displayed by counter (number from 0 to 100 for type Gauge and Line)
tr_TR: Sayaç tarafından gösterilen değer (Ölçer ve Çizgi tipleri için 0 ile 100 arasında bir sayı)

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Vertical Offset
tr_TR: Diket ofset

en: Vertical Tabs
tr_TR: Dikey sekmeler

en: Video Format
tr_TR: Video Formatı

en: View Page
tr_TR: Sayfayı Görüntüle

en: View author archive
tr_TR: Yazar arşivini görüntüle

en: View page: %s
tr_TR: Sayfayı Göster: %s

en: Visible
tr_TR: Görünür

en: Visitor's Welcome Screen
tr_TR: Ziyaretçi karşılama ekranı

en: Visits
tr_TR: Ziyaretler

en: Warning Message
tr_TR: Uyarı Mesajı

en: Water Hue
tr_TR: Suyun renk tonu

en: We highly recommend to <a href="%s" class="button button-primary">reactivate your previous theme</a> until all of the listed issues are resolved. <a href="%s" class="button button-secondary">Continue</a> only if you know what you are doing.</p>
tr_TR: Özellikle öneriyoruz ki, <a href="%s" class="button button-primary">önceki temanızı tekrardan devreye alın;</a> ta ki listelenen tüm sorunlar çözülene dek.<a href="%s" class="button button-secondary">Devam edin,</a>ancak ve ancak ne yaptığınızdan eminseniz.</p>

en: Website Background
tr_TR: Web sitesi arka planı

en: Website Logo
tr_TR: Web sitesi Logosu

en: Website Title
tr_TR: Web sitesi Başlığı

en: Website Width
tr_TR: Web sitesi genişliği

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Wednesday Menu Link
tr_TR: Çarşamba Menü Bağlantısı

en: Where to link the image?
tr_TR: Görüntü nereye bağlansın?

en: Widget Area
tr_TR: Widget Alanı

en: Widget area
tr_TR: Widget alanı

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Width of countdown circles
tr_TR: Geri sayım çevrelerinin genişliği

en: Width of description box
tr_TR: Açıklama kutusunun genişliği

en: Width of description box for all slides
tr_TR: Tüm slaytlar için açıklama kutusu genişliği

en: Width of image
tr_TR: Resim genişliği

en: Width of left sidebar
tr_TR: Sol kenar çubuğu genişliği

en: Width of player
tr_TR: Oynatıcının genişliği

en: Width of right sidebar
tr_TR: Sağ kenar çubuğu genişliği

en: Width of the Caption
tr_TR: Başlık genişliği

en: Width of the website layout
tr_TR: Web sitesi düzeni genişliği

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) could not be imported. Reason(s): %s
tr_TR: (Sidebar, widget, vb) WordPress ayarları alınamadı. Sebep (ler): %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) were successfully imported, yay!
tr_TR: (Sidebar, widget, vb) WordPress ayarları başarıyla alındı, yaşasın!

en: WordPress settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
tr_TR: WordPress ayarları kısmen alındı. Bazı veriler alınamadı. İşte rapor: %s

en: WordPress version
tr_TR: WordPress sürümü

en: Write description for page
tr_TR: Sayfa için açıklama yaz

en: Write keywords for page
tr_TR: Sayfa için anahtar kelimeler yaz

en: Write sentence represented the search form
tr_TR: Arama formunu temsil eden cümleyi yaz

en: Write title for page
tr_TR: Sayfa için başlık yaz

en: Write your custom class for own element identification
tr_TR: Kendi öğe tanımlayıcısı için özel sınıf yazın

en: Write your custom class for own page identification
tr_TR: Sayfanızı tanımlamak için özel sınıf yazın

en: X &#8212; Even more mature than above
tr_TR: X &#8212; Üsttekinden daha da olgun olmak gerekir

en: X Coordinate
tr_TR: X Konumu

en: Y Coordinate
tr_TR: Y Konumu

en: Yes
tr_TR: Evet

en: You are about to create custom options for page:
    {pageTitle}.
    Is this ok?
tr_TR: Sayfa için özel seçenek oluşturmak üzeresiniz:
    {pageTitle}.
    Is emin misiniz?

en: You can only enable or disable these elements
tr_TR: Bu öğeleri sadece etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz

en: You do not have media management permissions. To change your local avatar, contact the blog administrator.
tr_TR: Medya yönetim izinlerine sahip değilsiniz. Yere Avatar'ınızı değiştirmek için blog yöneticinize danışın.

en: You do not have permission to edit this user.
tr_TR: Bu kullanıcıyı düzenleme yetkiniz yok.

en: You just got a file download dialog or ribbon.
tr_TR: Biraz önce dosya yükleme iletişim kutusu veya alanı gördünüz.

en: You selected option '{option}' but file was '{filename}'. We corrected this for you :)
tr_TR: Seçtiğiniz seçenek  '{option}' , fakat dosya '{filename}' idi. Biz bunu sizin için düzelttik :)

en: Your custom CSS
tr_TR: Sizin Özel CSS

en: Your file download failed. Please try again.
tr_TR: Dosyayı karşıdan yükleme başarısız oldu. Lütfen yeniden deneyin.

en: Your server configuration does not fully match all requirements for this AIT Theme.
tr_TR: Sunucunuzun yapılandırılmasını bu AIT Tema için tüm gereksinimleri karşılamıyor.

en: Zero point for X and Y coordinates of label position
tr_TR: Etiket konumu X ve Y koordinatları için sıfır noktası

en: Zero size file downloaded
tr_TR: Sıfır boyut dosya indirildi

en: Zoom
tr_TR: Yakınlaştır

en: Zoom level of Google Map
tr_TR: Google Map yakınlaştırma düzeyi

en: bottom center
tr_TR: Alt Merkez

en: bottom left
tr_TR: Sol alt

en: bottom right
tr_TR: Sağ alt

en: center center
tr_TR: merkez merkez

en: center left
tr_TR: Merkez sol

en: center right
tr_TR: Merkez sağ

[ctx: default title for cloned form item]
en: Input
tr_TR: Giriş

en: end
tr_TR: Bitiş

[ctx: export]
en: All
tr_TR: Tüm

[ctx: export]
en: All theme settings
tr_TR: Tüm tema ayarları

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress Content, theme settings and WordPress settings
tr_TR: Tüm WordPress İçeriğini, tema ayarlarını ve WordPress ayarlarını dışa aktarır

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content, theme settings and some WordPress settings
tr_TR: Tüm WordPress içeriğini, tema ayarlarını ve bazı WordPress ayarlarını dışa aktarır

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content. All your posts, pages, comments, custom fields, taxonomies, navigation menus and custom post types.
tr_TR: Tüm WordPress içeriğini dışa aktarır. Tüm yazılarınız, sayfalarınız, yorumlarınız, özelleştirilmiş alanlarınız, tasnifleriniz, navigasyon menüleriniz ve özelleştirilmiş mesaj tipleriniz.

[ctx: export]
en: Exports all the theme settings (Theme Options, Default Layout and Page Builder)
tr_TR: Tüm tema ayarlarını dışa aktarır (Tema Seçenekleri, Varsayılan Düzen ve Sayfa Oluşturucu)

[ctx: export]
en: Exports some WordPress settings (menu settings, sidebars, widgets)
tr_TR: Bazı WordPress ayarlarını dışa aktarır (menü ayarları, kenar çubukları, widget'lar)

[ctx: export]
en: WordPress Content
tr_TR: WordPress içerik

[ctx: export]
en: WordPress settings
tr_TR: WordPress ayarları

[ctx: export action button label]
en: Export
tr_TR: Dışa aktar

en: fixed
tr_TR: sabit

en: flexible images
tr_TR: esnek görseller

en: home
tr_TR: Anasayfa

[ctx: import]
en: All
tr_TR: Tüm

[ctx: import]
en: All theme settings
tr_TR: Tüm tema ayarları

[ctx: import]
en: Import Attachments?
tr_TR: Ekleri içe aktar?

[ctx: import]
en: WordPress Content
tr_TR: WordPress içerik

[ctx: import]
en: WordPress settings
tr_TR: WordPress ayarları

[ctx: import action button label]
en: Import
tr_TR: İçeri Aktar

[ctx: import action button label]
en: Import Demo Content
tr_TR: Demo İçeriği İçe Aktar

[ctx: job position]
en: Position
tr_TR: Pozisyon

[ctx: mark for form input]
en: Required
tr_TR: Gerekli

[ctx: name of element]
en: Advertisements
tr_TR: Reklamlar

[ctx: name of element]
en: Authors
tr_TR: Yazarlar

[ctx: name of element]
en: Background Slider
tr_TR: Arka plan Slider'ı

[ctx: name of element]
en: Columns
tr_TR: Sütunlar

[ctx: name of element]
en: Comments
tr_TR: Yorumlar

[ctx: name of element]
en: Contact Form
tr_TR: İletişim Formu

[ctx: name of element]
en: Content
tr_TR: İçerik

[ctx: name of element]
en: Countdown
tr_TR: Gerisayım

[ctx: name of element]
en: Counters
tr_TR: Sayaçlar

[ctx: name of element]
en: Easy Slider
tr_TR: Basit Slider

[ctx: name of element]
en: Events
tr_TR: Etkinlikler

[ctx: name of element]
en: Events With Map
tr_TR: Haritalı Etkinlikler

[ctx: name of element]
en: FAQ
tr_TR: SSS

[ctx: name of element]
en: Facilities
tr_TR: İmkanlar

[ctx: name of element]
en: Google Map
tr_TR: Google Haritaları

[ctx: name of element]
en: Header Map
tr_TR: Üstbaşlık Haritası

[ctx: name of element]
en: Horizontal Rule
tr_TR: Yatay çizgi

[ctx: name of element]
en: Image
tr_TR: Görsel

[ctx: name of element]
en: Infopanel
tr_TR: İnfopanel

[ctx: name of element]
en: Items
tr_TR: Ögeler

[ctx: name of element]
en: Items Info
tr_TR: Öğe bilgisi

[ctx: name of element]
en: Job Offers
tr_TR: İş Teklifleri

[ctx: name of element]
en: Lists
tr_TR: Listeler

[ctx: name of element]
en: Matches
tr_TR: Maçlar

[ctx: name of element]
en: Member
tr_TR: Üye

[ctx: name of element]
en: Members
tr_TR: Üyeler

[ctx: name of element]
en: Opening Hours
tr_TR: Çalışma Saatleri

[ctx: name of element]
en: Page Title
tr_TR: Sayfa Başlığı

[ctx: name of element]
en: Partners
tr_TR: Ortaklar

[ctx: name of element]
en: Posts
tr_TR: Yazılar

[ctx: name of element]
en: Price Table
tr_TR: Fiyat Tablosu

[ctx: name of element]
en: Products
tr_TR: Ürünler

[ctx: name of element]
en: Search Form
tr_TR: Arama Formu

[ctx: name of element]
en: Services
tr_TR: Hizmetler

[ctx: name of element]
en: Sitemap
tr_TR: Site Haritası

[ctx: name of element]
en: Taxonomy List
tr_TR: Sınıflandırma listesi

[ctx: name of element]
en: Testimonials
tr_TR: Görüşler

[ctx: name of element]
en: Text
tr_TR: Metin

[ctx: name of element]
en: Toggles
tr_TR: Kısayollar

[ctx: name of element]
en: Widget Area
tr_TR: Widget Alanı

en: no change - icons
tr_TR: değişiklik yok - simgeler

en: no-repeat
tr_TR: tekrarlama

[ctx: options]
en: Delete
tr_TR: Sil

[ctx: page]
en: Edit
tr_TR: Düzenle

[ctx: page]
en: New
tr_TR: Yeni

[ctx: page]
en: View
tr_TR: Görüntüle

en: repeat
tr_TR: tekrarla

en: repeat-x
tr_TR: tekrarla x

en: repeat-y
tr_TR: tekrarla y

en: scroll
tr_TR: kaydır

en: settings were saved successfully
tr_TR: ayarlar başarıyla kaydedildi

[ctx: sidebar]
en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: start
tr_TR: Başla

en: sub item
tr_TR: alt öğe

en: there was an error during saving
tr_TR: kaydetme sırasında hata oluştu

en: top center
tr_TR: üst orta

en: top left
tr_TR: sol üst

en: top right
tr_TR: sağ üst
