Doctor+ Admin 1.14 - en to sv_SE translation catalogue (1360 entries)

en: Theme Admin
sv_SE: Tema-administration

en: Dev mode:
sv_SE: Dev läge:

en: Empty theme cache
sv_SE: Töm tema-cache

en: Empty image (WPThumb) cache
sv_SE: Tom bild-cache (WPThumb)

en: Page Builder
sv_SE: Sidbyggaren

en: Default language
sv_SE: Förinställt språk

en: Custom Meta Box
sv_SE: Anpassad metaruta

en: %s (blog)
sv_SE: %s (blogg)

en: Homepage (blog)
sv_SE: Hemsida (blogg)

en: 404 page
sv_SE: 404 sida

en: Search page
sv_SE: Sökningssida

en: Archive pages
sv_SE: Arkivsidor

en: Category, Taxonomy, Tag, Author, Date
sv_SE: Kategori, taxonomi, flik, författare, datum

en: Attachment pages
sv_SE: Bilagssidor

en: Single post
sv_SE: Enskild post

en: Single - WooCommerce Product
sv_SE: Enskild- WooCommerce-produkt

en: %s - WooCommerce Shop Page
sv_SE: %s - WooCommerce butikssida

en: Install Required Plugins
sv_SE: Installera de plugins som krävs

en: &hellip; saving &hellip;
sv_SE: &hellip; sparar &hellip;

en: settings were saved successfully
sv_SE: inställningarna sparades

en: there was an error during saving
sv_SE: det uppstod ett fel med sparandet

en: Resetting&hellip;
sv_SE: Återställer&hellip;

en: Successfully reset. This page will reload&hellip;
sv_SE: Återställning lyckades. Sidan laddas igen&hellip;

en: Are you sure you want to remove this element?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort det här elementet?

en: Are you sure you want to delete custom page options of this page?
sv_SE: Är du säker på att vill radera den här sidans anpassningalternativ?

note: translators: {pageTtile} is placeholder like %s
en: You are about to create custom options for page:
    {pageTitle}.
    Is this ok?
sv_SE: Du skapar nu specialanpassade alternativ för sidan:
    {pageTitle}.
    är detta ok?

en: Settings Administration for the special page type
sv_SE: Inställningsadministration för den speciella sidtypen

en: Settings Administration for this standard page only
sv_SE: Inställningsadministration endast för den här standardiserade sidan

en: Click to add custom description
sv_SE: Klicka för att lägga till anpassad beskrivning

en: Please select backup file
sv_SE: Välj backup-fil

note: translators: {option} and {filename} are placeholders like %s
en: You selected option '{option}' but file was '{filename}'. We corrected this for you :)
sv_SE: Du valde '{option}' men filen hette '{filename}'. Vi korrigerade detta för dig :)

en: Are you sure you want to import backup? All tables will be truncated before import!
sv_SE: Är du säker på att vill importera backup? Alla tabeller blir stympade före importen!

en: Are you sure you want to import demo content? Whole content of your website will be replaced!
sv_SE: Är du säker på att du vill importera demo-innehåll? Hela innehållet på din webbplats kommer att ersättas!

en: Importing...
sv_SE: Importerar...

en: Importing is done. Check out the report.
sv_SE: Importen klar. Kontrollera rapporten.

en: There was an error during importing. Check out the report.
sv_SE: Ett fel uppstod under importen. Kontrollera rapporten.

en: Exporting...
sv_SE: Exporterar...

en: You just got a file download dialog or ribbon.
sv_SE: Du fick just en filnedladdningsdialog eller -band.

en: Your file download failed. Please try again.
sv_SE: Din filnedladdning misslyckades. Försök igen.

en: Please enter title of the page
sv_SE: Skriv in sidans titel

en: Save and Open in Page Builder
sv_SE: Spara och öppna i Page Builder

en: Something is wrong with import form
sv_SE: Något är fel med importformuläret

en: File with demo content '%s' doesn't exists.
sv_SE: Filen med demo-innehåll '%s' finns inte.

en: Something is wrong with export form
sv_SE: Något är fel med exportformuläret

en: Export method '%s' does not exist. Something is wrong.
sv_SE: Exportmetoden '%s' finns inte. Något är fel.

en: Directory '%s' can not be created.
sv_SE: Arkivet '%s' kan inte skapas.

en: Import method '%s' does not exist. Something is wrong.
sv_SE: Importmetoden '%s' finns inte. Något är fel.

en: Content of the backup file is corrupted, can not be uncompressed.
sv_SE: Innehållet i backup-filen är skadat, kan inte de-komprimenras.

en: Content from the file "%s" can not be read.
sv_SE: Innehållet i filen "%s" kan inte läsas.

en: Inserting of the WordPress option "%s" failed.
sv_SE: Infogning av WordPress-alternativet "%s" misslyckades.

en: All inserts of theme settings to the database failed.
sv_SE: Alla införingar av temainställningar i databasen misslyckades.

en: Inserting of the theme option "%s" failed.
sv_SE: Infogning av tema-alternativet "%s" misslyckades.

en: Content was partialy imported. Some errors occured. %s
sv_SE: Innehållet importerades delvis. Vissa fel förekom. %s

en: File from URL "%s" can not be fetched. Reason: %s
sv_SE: Filen från URL "%s" kan inte hämtas. Anledning: %s

en: Successfully downloaded and saved file from URL "%s"
sv_SE: Laddade ned och sparade filen från URL "%s"

en: Dummy demo images were sucessfully downloaded
sv_SE: Dummy-demobilderna har laddats ned

en: All attachments were sucessfully downloaded
sv_SE: Alla bilagor laddades ned

en: Remote server did not respond
sv_SE: Fjärrservern svarade inte

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
sv_SE: Fjärrservern svarade med felmeddelande %1$d %2$s

en: Remote file have incorrect size
sv_SE: Fjärrfilen har felaktig storlek

en: Zero size file downloaded
sv_SE: Fil med zero-storlek nedladdad

en: Content was successfully imported, yay!
sv_SE: Innehållet importerades framgångsrikt, hurra!

en: Content was imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
sv_SE: Innehållet importerades delvis. Vissa data kunde inte importeras. Här är rapporten: %s

en: Content could not be imported. Reason(s): %s
sv_SE: Innehållet kunde inte importeras. Anledning(arna): %s

en: All theme settings were successfully imported, yay!
sv_SE: Alla temainställningarna har importerats, hurra!

en: All theme settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
sv_SE: Alla temainställningarna har delvis importerats. Vissa data kunde inte importeras. Här är rapporten: %s

en: All theme settings could not be imported. Reason(s): %s
sv_SE: Alla temainställningarna kunde inte importerats. Anledning(arna): %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) were successfully imported, yay!
sv_SE: WordPress-inställningar (sidofält, widgets, etc...) importerades framgångsrikt. Hurra!

en: WordPress settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
sv_SE: WordPress-inställningarna importerades delvis. Vissa data kunde inte importeras. Här är rapporten: %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) could not be imported. Reason(s): %s
sv_SE: WordPress-inställningar (sidofält, widgets, etc...) kunde inte importeras. Anledningar(arna): %s

en: Fullwidth Elements
sv_SE: Fullbreddselement

en: Fullwidth or Columnable Elements
sv_SE: Den totala bredden på elements som kan placeras i kolumner

en: Edit element description
sv_SE: Redigera elementbeskrivning

en: Sidebars <strong>%s</strong> here
sv_SE: Sidofält <strong>%s</strong> här

en: end
sv_SE: slut

en: Here are no options.
sv_SE: Här finns inga alternativ.

en: Controls are not allowed to render
sv_SE: Kontrollerna tillåts inte renderas

en: Basic
sv_SE: Grundläggande

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Are you sure you want to import options from Global Options to this element?
sv_SE: Är du säker på att du vill importera alternativ från Globala alternativ för det här elementet?

en: Are you sure you want to reset options from this element to default values?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa alternativen för det här elementet till de förinställda värdena?

en: Are you sure you want to reset options from this group to default values?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa alternativen för den här gruppen till de förinställda värdena?

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: WordPress version
sv_SE: WordPress-version

en: This AIT Theme requires WordPress 3.7 or newer.
sv_SE: Detta AIT-tema kräver WordPress 3.7 eller senare.

en: PHP Version
sv_SE: PHP-version

en: It is recommended for better performance of your whole site with our theme to have PHP version 5.4 or newer. But it is not mandatory. PHP 5.2 should be ok.
sv_SE: För högre effektivitet på hela din sajt med vårt tema rekommenderar att du har PHP version 5.4 eller senare. Men det är inte obligatoriskt. PHP 5.2 borde räcka.

en: Memory limit
sv_SE: Minnesgräns

en: Memory limit is too low. At least <b>%sMB</b> are needed for AIT Theme to work properly.
sv_SE: Minnesgränsen är för låg. Minst <b>%sMB</b> krävs för att AIT-temat skall fungera ordentligt.

note: translators: "wp-content/uploads" is exact path to folder
en: Read/Write permissions for wp-content/uploads folder
sv_SE: Läs-/skrivtillstånd för wp-innehålls-/uppladdningsmappen

en: Yes
sv_SE: Ja

en: PHP is not allowed to write to "wp-content/uploads" directory
sv_SE: PHP tillåts inte skriva till katalogen "wp-innehåll/uppladdningar"

en: Function flock()
sv_SE: Funktion flock()

en: Function <code>flock()</code> is not supported on this filesystem. AIT Theme requires this to process atomic file operations.
sv_SE: Funktion <code>flock()</code> stöds inte av det här filsystemet. AIT-temat kräver detta för att behandla atomic fil-operationer.

en: Function gzcompress()
sv_SE: Funktion gzcompress()

en: Function <code>gzcompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
sv_SE: Funktion <code>gzcompress()</code> är inte aktiverad. AIT-temat kräver detta för data-backupprocessen.

en: Function gzuncompress()
sv_SE: Funktion gzuncompress()

en: Function <code>gzuncompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
sv_SE: Funktion <code>gzuncompress()</code> är inte aktiverad. AIT-temat kräver detta för data-backupprocessen.

en: Disabled
sv_SE: Deaktiverad

en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

en: Configuration directive <code>register_globals</code> is enabled. We recommend this to be disabled for security reasons.
sv_SE: Konfigurationsdirektivet <code>register_globals</code> är aktiverat. Vi rekommenderar att detta är aktiverat av säkerhetsskäl.

note: translators: "Reflection" is the name of the extension
en: Reflection extension
sv_SE: Speglings-extension

en: Reflection extension is required.
sv_SE: Speglingsextension krävs

note: translators: "SPL" is the name of the extension
en: SPL extension
sv_SE: SPL-extension

en: SPL extension is required.
sv_SE: SPL-extension krävs.

note: translators: "PCRE" is the name of the extension
en: PCRE extension
sv_SE: PCRE-extension

en: Enabled and works properly
sv_SE: Aktiverad och fungerar ordentligt

en: Disabled or without UTF-8 support
sv_SE: Deaktiverad eller utan stöd för UTF-8

en: PCRE extension is required and must support UTF-8.
sv_SE: PCRE-extension krävs och måste stödja UTF-8.

note: translators: "ICONV" is the name of the extension
en: ICONV extension
sv_SE: ICONV-extension

en: Disabled or does not work properly
sv_SE: Avaktiverad eller fungerar inte ordentligt

en: ICONV extension is required and must work properly.
sv_SE: ICONV-extension krävs och måste fungera ordentligt.

en: PHP tokenizer is required.
sv_SE: PHP tokenizer krävs.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: Multibyte String extension
sv_SE: Multibyte String-extension

en: Multibyte String extension is absent. Some internationalization components may not work properly.
sv_SE: Multibyte String-extension saknas. Vissa internationaliseringskomponenter kanske inte kommer att fungera ordentligt.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: Multibyte String function overloading
sv_SE: Multibyte String-funktionen är överbelastad

en: Multibyte String function overloading is enabled. AIT Theme requires this to be disabled. If it is enabled, some string function may not work properly.
sv_SE: Överlastning av Multibyte String är aktiverad. AIT-temat kräver att denna är deaktiverad. Om den är aktiverad kanske vissa sträng-funktioner inte fungerar som de skall.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: GD/ImageMagick extension
sv_SE: GD/ImageMagick-extension

en: GD and ImageMagick extensions are absent. WordPress requires any of them for image resizing.
sv_SE: GD och ImageMagick-extensionerna saknas. WordPress kräver någon av dem för storleksförändring av bilder.

note: translators: "AIT Themes" is a name
en: AIT Themes Requirements Checker
sv_SE: Kravkontrollen för AIT-teman

en: AIT Themes Requirements Checker checks if your server and PHP configuration meets the requirements for running this AIT Theme. It checks version of PHP, if appropriate PHP extensions have been loaded, and if PHP directives are set correctly.
sv_SE: Kontrollören för AIT-Temakrav kontrollerar om dina server- och PHP-konfigurationer möter kraven för att köra detta AIT-tema. Den kontrollera PHP-verion, om rätt PHP-extensions har laddats in och om PHP-direktiven är korrekt satta.

en: Sorry, your server configuration does not match all requirements for this AIT Theme. <em>Your previous theme was reactivated.</em>
sv_SE: Tyvärr matchar inte din serverkonfiguration alla kraven för detta AIT-tema. <em>Ditt senaste tema har återaktiverats.</em>

en: Please fix the issues listed below and try again. You can go back to your <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress themes administration &raquo;</a>
sv_SE: Ordna till problemen som listats nedan och försök igen. Du kan gå tillbaka till din <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress-tema administration  &raquo;</a>

en: Your server configuration does not fully match all requirements for this AIT Theme.
sv_SE: Dins serverkonfiguration matchar inte helt alla kraven för detta AIT-tema.

en: We highly recommend to <a href="%s" class="button button-primary">reactivate your previous theme</a> until all of the listed issues are resolved. <a href="%s" class="button button-secondary">Continue</a> only if you know what you are doing.</p>
sv_SE: Vi rekommenderar dig bestämt att <a href="%s" class="button button-primary">återaktivera ditt tidigare tema</a> tills alla upptagna problem har lösts. <a href="%s" class="button button-secondary">Continue</a> bara om du vet vad du gör.</p>

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Not tested
sv_SE: Inte testad

en: AIT Shortcodes
sv_SE: AIT kortkoder

en: Insert shortcode
sv_SE: Infoga kortkod

en: Export
sv_SE: Exportera

en: Import
sv_SE: Importera

en: Import Demo Content
sv_SE: Importera demoinnehåll

[ctx: export]
en: All
sv_SE: Alla

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress Content, theme settings and WordPress settings
sv_SE: Exporterar allt WordPress-innehåll, alla tema-inställningar och WordPress-inställningar

[ctx: export]
en: All theme settings
sv_SE: Alla tema-inställningar

[ctx: export]
en: Exports all the theme settings (Theme Options, Default Layout and Page Builder)
sv_SE: Exporterar alla tema-inställningar (Tema-alternativ, förinställd layout och Page Builder)

[ctx: export]
en: WordPress settings
sv_SE: WordPress-inställningar

[ctx: export]
en: Exports some WordPress settings (menu settings, sidebars, widgets)
sv_SE: Exporterar vissa WordPress-inställningar (menyinställningar, sidofält, widgets)

[ctx: export]
en: WordPress Content
sv_SE: WordPress-innehåll

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content. All your posts, pages, comments, custom fields, taxonomies, navigation menus and custom post types.
sv_SE: Experterar allt WordPress-innehåll. Alla poster, sidor, anpassade fält, taxonomier, navigationsmenyer och anpassade posttyper.

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content, theme settings and some WordPress settings
sv_SE: Exporterar allt WordPress-innehåll, temainställningar och en del WordPress-inställningar

[ctx: export action button label]
en: Export
sv_SE: Exportera

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all entries in database for selected option
sv_SE: <strong>Varning!</strong> Den här importen raderar alla registreringar i databasen för det valda alternativet

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all content, all theme settings and some WordPress settings in database.
sv_SE: <strong>Varning!</strong> Denna import kommer radera all data, alla temainställningar och några WordPress inställningar i databasen.

[ctx: import]
en: All
sv_SE: Alla

[ctx: import]
en: All theme settings
sv_SE: Alla tema-inställningar

[ctx: import]
en: WordPress settings
sv_SE: WordPress-inställningar

[ctx: import]
en: WordPress Content
sv_SE: WordPress-innehåll

[ctx: import]
en: Import Attachments?
sv_SE: Importera bilagor?

[ctx: import action button label]
en: Import
sv_SE: Importera

en: <strong>Warning!</strong> Importing of demo content will delete all your current content in database.
sv_SE: <strong>Varning!</strong> Import av demo-innehåll kommer att radera allt nuvarande innehåll i databasen.

[ctx: import action button label]
en: Import Demo Content
sv_SE: Importera demoinnehåll

en: Default Layout <small>Default Layout Options Administration for all pages</small>
sv_SE: Förinställd layout <small>Förinställda layout-alternativ administration för alla sidor</small>

en: Reset to Defaults
sv_SE: Återställ förinställda

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa alla inställningar till de förinställda?

en: <strong>Default Layout</strong> Options
sv_SE: <strong>Förinställda layout</strong>-alternativ

en: Changes have been made.
sv_SE: Förändringar har gjorts.

en: Sticked unsortable elements
sv_SE: Fästade osorterbara element

en: You can only enable or disable these elements
sv_SE: Du kan bara aktivera eller deaktivera dessa element

en: Sortable elements
sv_SE: Sorterbara element

en: Drag&Drop here elements from the right hand side
sv_SE: Dra och släpp element från högersidan  här

en: Save Options
sv_SE: Spara alternativ

en: Edit different page&hellip;
sv_SE: Redigera annan sida&hellip;

en: Select a page from which to import options
sv_SE: Välj en sida att importera alternativ ifrån

en: View page: %s
sv_SE: Se sidan: %s

[ctx: page]
en: View
sv_SE: Vy

en: Edit page: %s
sv_SE: Redigera sidan: %s

[ctx: page]
en: Edit
sv_SE: Redigera

[ctx: options]
en: Delete
sv_SE: Radera

en: Add New Page
sv_SE: Lägg till ny sida

[ctx: page]
en: New
sv_SE: Ny

en: <strong>%s</strong> Local Options
sv_SE: <strong>%s</strong> Lokala alternativ

en: Loading...
sv_SE: Laddar...

en: home
sv_SE: hem

en: Special pages
sv_SE: Speciella sidor

en: Normal pages
sv_SE: Normala sidor

en: View Page
sv_SE: Visa sida

en: Edit Page
sv_SE: Redigera sida

en: Are you sure you want to reset "Theme Options"?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa "Tema-alternativ"?

en: Reset Theme Options
sv_SE: Återställ tema-alternativ

en: Are you sure you want to reset all options?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa alla alternativ?

en: Reset All Options
sv_SE: Återställ alla alternativ

en: Theme Options
sv_SE: Tema-alternativ

en: <strong>Theme Options:</strong> %s
sv_SE: <strong>Tema-alternativ:</strong> %s

[ctx: name of element]
en: Page Title
sv_SE: Sidtitel

[ctx: name of element]
en: Content
sv_SE: Innehåll

[ctx: name of element]
en: Comments
sv_SE: Kommentarer

[ctx: name of element]
en: Portfolio
sv_SE: Portfölj

[ctx: name of element]
en: Testimonials
sv_SE: Vittnesmål

[ctx: name of element]
en: Columns
sv_SE: Kolumner

[ctx: name of element]
en: Member
sv_SE: Medlem

[ctx: name of element]
en: Price Table
sv_SE: Pristabell

[ctx: name of element]
en: Toggles
sv_SE: Växlar

[ctx: name of element]
en: Counters
sv_SE: Räknare

[ctx: name of element]
en: Countdown
sv_SE: Nedräkning

[ctx: name of element]
en: Horizontal Rule
sv_SE: Horisontell linjal

[ctx: name of element]
en: Events
sv_SE: Evenemang

[ctx: name of element]
en: Events With Map
sv_SE: Händelser med karta

[ctx: name of element]
en: Job Offers
sv_SE: Jobberbjudanden

[ctx: name of element]
en: Opening Hours
sv_SE: Öppettider

[ctx: name of element]
en: Contact Form
sv_SE: Jobberbjudanden

[ctx: name of element]
en: Sitemap
sv_SE: Sajtkarta

[ctx: name of element]
en: Advertisements
sv_SE: Annonser

[ctx: name of element]
en: Posts
sv_SE: Poster

[ctx: name of element]
en: Members
sv_SE: Medlemmar

[ctx: name of element]
en: Services
sv_SE: Tjänster

[ctx: name of element]
en: Easy Slider
sv_SE: Enkel matare

[ctx: name of element]
en: Products
sv_SE: Produkter

[ctx: name of element]
en: Image
sv_SE: Bild

[ctx: name of element]
en: Lists
sv_SE: Listor

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Your custom CSS
sv_SE: Din specialanpassade CSS

en: Here you can put your own CSS
sv_SE: Här kan du sätta din egen CSS

en: Admin branding
sv_SE: Admin varumärkesbyggande

en: Admin Title
sv_SE: Admin titel

en: Title displayed in Wordpress menu
sv_SE: Titel som visas i WordPress meny

en: Login Screen Logo
sv_SE: Inloggningsskärmens logotyp

en: Logo image displayed on Wordpress Login screen
sv_SE: Logo-bild som visas på WordPress inloggningsskärm

en: Login Screen Logo Link
sv_SE: Länken till inloggningsskärmens logotyp

en: Link for Logo image displayed on Wordpress Login screen, use valid URL format with http://
sv_SE: Länk för Logo-bild som visas på Wordpress inloggningsskärm, använd giltigt URL-format med http://

en: Login Screen Logo Tooltip
sv_SE: Inloggningslogotypens tooltip

en: Tooltip text for logo image displayed on Wordpress Login screen
sv_SE: Tooltipstexten för logotypen som visas på WordPress inloggningsskärm

en: Custom CSS for Login Screen
sv_SE: Anpassad CSS för inloggningsskärmen

en: CSS styles for Wordpress Login screen
sv_SE: CSS-stilar för WordPress inloggningsskärm

en: Small Admin Menu Icon (16x16)
sv_SE: Liten adminmeny-ikon (16x16)

en: Icon image displayed in menu
sv_SE: Ikonbild som visas i menyn

en: Admin Footer Text
sv_SE: Admin sidfotstext

en: Text displayed in footer of Wordpress Admin screen
sv_SE: Text som visas i sifoten på WordPress admin-skärm

en: Administrator settings
sv_SE: Administratorsinställningar

en: Development mode
sv_SE: Utvecklingsläge

en: Turn on/off development mode
sv_SE: Sätt på/stäng av utvecklingsläget

en: Developer's IP address
sv_SE: Utvecklarens IP-adress

en: Megamenu settings
sv_SE: Inställningar megameny

en: Enable megamenu
sv_SE: Aktivera megameny

en: Turn on/off megamenu
sv_SE: Slå på/av megameny

en: Default Layout
sv_SE: Förinställd layout

en: Title for the tab
sv_SE: Flikens titel

en: Content of the tab
sv_SE: Flikens innehåll

en: No tabs
sv_SE: Inga flikar

en: Add another tab
sv_SE: Lägg till ytterligare en flik

en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

[ctx: mark for form input]
en: Required
sv_SE: Obligatorisk

en: Background Image
sv_SE: Bakgrundsbild

en: Select Background Image for: %s
sv_SE: Välj bakgrundsbild för: %s

en: Insert Image
sv_SE: Infoga bild

en: Select Image
sv_SE: Välj bild

en: Repeat
sv_SE: Upprepa

en: repeat
sv_SE: upprepa

en: no-repeat
sv_SE: ingen upprepning

en: repeat-x
sv_SE: upprepa-x

en: repeat-y
sv_SE: upprepa-y

en: top left
sv_SE: längst upp till vänster

en: top center
sv_SE: längst upp i mitten

en: top right
sv_SE: längst upp till höger

en: center left
sv_SE: mitten vänster

en: center center
sv_SE: mitten mitten

en: center right
sv_SE: mitten höger

en: bottom left
sv_SE: längst ned vänster

en: bottom center
sv_SE: längst ned mitten

en: bottom right
sv_SE: längst ned höger

en: Scroll
sv_SE: Bläddra

en: fixed
sv_SE: fast

en: scroll
sv_SE: bläddra

en: All
sv_SE: Alla

en: <strong>All available %s will be displayed.</strong><br><em>(Because there are no categories in %s or all categories are empty)</em>
sv_SE: <strong>Alla tillgängliga %s kommer att visas.</strong><br><em>(För att det inte finns några kategorier i %s eller att alla kategorier är tomma)</em>

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: No Items Defined
sv_SE: Inga objekt definerade

[ctx: default title for cloned form item]
en: Input
sv_SE: Inmatning

en: + Add New Item
sv_SE: + Lägg till nytt objekt

en: Open/Collapse All Items
sv_SE: Öppna/fäll ihop alla punkter

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Remove All Items
sv_SE: Ta bort alla objekt

en: 1 Col
sv_SE: 1 Kol.

en: Choose&hellip;
sv_SE: Välj&hellip;

en: None
sv_SE: Inget

en: Select Image for: %s
sv_SE: Välj bild för: %s

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: By enabling this you can override advanced options from Default Layout
sv_SE: Genom att aktivera detta kan man åsidosätta avancerade alternativ från den förinställda layout:en

en: Default Template
sv_SE: Förinställd mall

en: "Page templates" option is available only on local options for specific page.
sv_SE: Alternativet "Sidmallar" är endast tillgängligt i lokala alternativ för den specifika sidan.

en: There are no payments defined, please add payments first
sv_SE: Inga betalningar hittades, lägg till betalningar först

en: Address
sv_SE: Adress

en: Find
sv_SE: Hitta

en: Latitude
sv_SE: Latitud

en: Longitude
sv_SE: Longitud

en: Streetview
sv_SE: Gatuvy

en: Clear map
sv_SE: Rensa kartan

en: Not Installed
sv_SE: Inte Installerat

en: No items. Add some items to "%s"
sv_SE: Inga objekt. Lägg till några objekt på "%s"

[ctx: sidebar]
en: None
sv_SE: Inget

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
sv_SE: %s (Ogiltig)

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
sv_SE: %s (Avvaktande)

en: sub item
sv_SE: underpunkt

en: Column
sv_SE: Kolumn

en: Edit Menu Item
sv_SE: Redigera menyobjekt

en: Label (Optional)
sv_SE: Etikett (tillval)

en: Navigation Label
sv_SE: Navigationbeteckning

en: Title Attribute
sv_SE: Titelattribut

en: Open link in a new window/tab
sv_SE: Öppna länken i ett nytt fönster/flik

en: CSS Classes (optional)
sv_SE: CSS klasser (valfri)

en: Link Relationship (XFN)
sv_SE: Länksamband (XFN)

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
sv_SE: Beskrivningen kommer att visas i menyn om det aktuella temat har stöd för det.

en: Icon (Optional)
sv_SE: Ikon (tillval)

en: Submenu Position
sv_SE: Undermenyns position

en: Theme Default
sv_SE: Standardtema

en: Left
sv_SE: Vänster

en: Right
sv_SE: Höger

en: Center
sv_SE: Mitten

en: Content Left
sv_SE: innehåll vänster

en: Content Right
sv_SE: Innehåll höger

en: Full Content Width
sv_SE: Full innehållsbredd

en: Url (Optional)
sv_SE: Url (tillval)

en: Minimum Width in px (Optional)
sv_SE: Minimum bredd i px (tillval)

en: In New Row
sv_SE: I en ny rad

en: Add Column
sv_SE: Lägg till kolumn

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Custom Class
sv_SE: Anpassad klass

en: Write your custom class for own page identification
sv_SE: Skriv din specialanpassade klass för din egen sid-identifikation

en: Right Sidebar
sv_SE: Höger sidofält

en: Select sidebar displayed on the right side of page
sv_SE: Välj sidofält som visas på sidans högra sida

en: Left Sidebar
sv_SE: Vänster sidofält

en: Select sidebar displayed on the left side of page
sv_SE: Välj sidofält för visning på sidans vänstra sida

en: Footer Widgets Area
sv_SE: Sidfotens widget-område

en: Display footer widgets area
sv_SE: Visa sidfotens widget-område

en: Display breadcrumbs
sv_SE: Visa breadcrumbs

en: Main menu
sv_SE: Huvudmeny

en: Footer menu
sv_SE: Sidfotsmeny

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Layout Type
sv_SE: Layouttyp

en: Display full-width or fixed-width layout of website
sv_SE: Visa webbsajt-layoutens fulla bredd eller fixerade bredd

en: Website Width
sv_SE: Webbsajtens bredd

en: Width of the website layout
sv_SE: Webbsajt-layoutens bredd

en: Left Sidebar Width
sv_SE: Väsnter sidofält bredd

en: Width of left sidebar
sv_SE: Vänstra sidofältets bredd

en: Right Sidebar Width
sv_SE: Höger sidofält bredd

en: Width of right sidebar
sv_SE: Högra sidofältets bredd

en: Progressive Page Loading
sv_SE: Progressiv laddning av sidor

en: Enable or disable progressive loading of page
sv_SE: Aktivera eller deaktivera den progressiva laddningssidan

en: Main Theme Colors and Backgrounds
sv_SE: Huvudtemats färger och bakgrunder

en: Select image used as Favicon
sv_SE: Välj bild som skall användas som Favicon

en: Website Background
sv_SE: Webbsajtens bakgrund

en: Look of section background. Color, opacity and background image.
sv_SE: Sektionsbakgrundens utseende. Färg, genomskinlighet och bakgrundsbild.

en: Theme Color
sv_SE: Temafärg

en: Main theme color
sv_SE: Huvudsaklig temafärg

en: Page Background
sv_SE: Sid-bakgrund

en: Color and opacity of page background
sv_SE: Sidbakgrundens färg och genomskinlighet

en: Titles
sv_SE: Titlar

en: Color of titles text
sv_SE: Färg på titeltexten

en: Color of main text
sv_SE: Huvudtextens färg

en: Links
sv_SE: Länkar

en: Color of links
sv_SE: Färg på länkarna

en: Links Hover
sv_SE: Länkhovring

en: Color of links with mouse cursor over
sv_SE: Färg på länkar med muspekaren ovanför

en: Decoration
sv_SE: Dekoration

en: Decorative color of elements on website
sv_SE: Dekorativ färg på webbsajtens element

en: Lines
sv_SE: Linjer

en: Color of lines
sv_SE: Linjernas färg

en: Lighter Objects
sv_SE: Ljusare objekt

en: Color and opacity to make objects lighter
sv_SE: Färg och genomskinlighet för att göra element ljusare

en: Darker Objects
sv_SE: Mörkare objekt

en: Color and opacity to make objects darker
sv_SE: Färg och genomskinlighet för att göra objekt mörkare

en: Header
sv_SE: Rubrik

en: Header Type
sv_SE: Rubriktyp

en: Select type of website header
sv_SE: Välj typ av webbsajt-rubrik

en: Website Logo
sv_SE: Webbsajtens logotyp

en: Logo image for website header
sv_SE: Logotypbild för webbsajtens rubrik

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: Sticky Menu
sv_SE: Fasthäftningsbar meny

en: Enable or disable sticky menu on website
sv_SE: Aktivera eller deaktivera den fasthäftningsbara menyn på webbsajten

en: Main Menu Colors and Backgrounds
sv_SE: Huvudmenyns färger och bakgrunder

en: Background color and opacity of main menu
sv_SE: Huvudmenyns bakgrundsfärg och genomskinlighet

en: Menu Items
sv_SE: Menyobjekt

en: Color of menu items text
sv_SE: Färgen på menyobjektens text

en: Active Menu Item
sv_SE: Aktiv menypunkt

en: Color of active menu item text
sv_SE: Färg på den aktiva menyns text

en: Custom JavaScript Code
sv_SE: Anpassad javascript-kod

en: JavaScript Code
sv_SE: JavaScript-kod

en: Place for your custom Javascript codes
sv_SE: Plats för dina anpassade Javascript-koder

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: Color of widget titles
sv_SE: Widget-titlarnas färg

en: Color of plain text
sv_SE: Brödtextens färg

en: Decorative color of some elements and links with mouse cursor over
sv_SE: Dekorativ färg på vissa element och länkar när muspekaren är över dem

en: Footer Bar
sv_SE: Sidfotsfältet

en: Text Area Width
sv_SE: Textområdets bredd

en: Percentage width of area
sv_SE: Områdets procentuella bredd

en: Menu Area Width
sv_SE: Menyområdets färg

en: Background color and opacity of footer bar
sv_SE: Sidfotsfältets bakgrundsfärg och genomskinlighet

en: Text Area
sv_SE: Textområde

en: Text displayed in footer bar text area
sv_SE: Text som visas i sidfotens textområde

en: Typography
sv_SE: Typografi

en: Main Website Font
sv_SE: Huvudsaklig webbsajt-font

en: Theme Default Font
sv_SE: Temats standardfont

en: System font
sv_SE: Systemfont

en: Separator used between links in breadcrumbs
sv_SE: Separator som används mellan länkar och breadcrumbs

en: Breadcrumbs Text
sv_SE: Breadcrumbstext

en: Text displayed before breadcrumbs
sv_SE: Text som visas före breadcrumbs

en: Text for "Home"
sv_SE: Text för "Hem"

en: Text for home link in breadcrumbs
sv_SE: Text för hem i breadcrumbs

en: Website Title
sv_SE: Webbsajtens titel

en: Display current website title in breadcrumbs. Have not any effect on standard Wordpress installation, only on Wordpress Multisite installation.
sv_SE: Visa aktuell webbsajtstitel i breadcrumbs. Har ingen effekt på en standard not any  Wordpress-installation, Endast på Wordpress Multisajt-installationer.

en: Sidebars & Widget Areas
sv_SE: Sidofält och widget-områden

en: Sidebars
sv_SE: Sidofält

en: Add new Sidebar by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Sidebar by clicking on red cross.
sv_SE: Lägg till en ny sidolist genom att klicka på länken "+ Lägg till ny punkt", eller ta bort den befintliga sidolisten genom att klicka på det röda korset.

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name of widget area displayed in Widgets options
sv_SE: Namnet på widget-området som visas i widget-alternativ

en: Footer Widget Areas
sv_SE: Widget-områden i sidfoten

en: Add new Footer Widget Area by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Footer Widget Area by clicking on red cross.
sv_SE: Lägg till nytt widgetområde genom att klickka på länken "Lägg till ny punkt", eller ta bort det befintliga widgetområdet i sidfoten genom att klicka på det röda korset.

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Google Analytics Tracking ID in form UA-XXXXX-YY
sv_SE: Google Analytics Tracking ID i formuläret UA-XXXXX-YY

en: Social Icons
sv_SE: Sociala ikoner

en: Display social icons on website
sv_SE: Visa sociala ikoner på webbsajten

en: Background color and opacity of icons
sv_SE: Ikonernas bakgrundsfärg och genomskinlighet

en: Open In New Window
sv_SE: Öppna i nytt fönster

en: Open links in new window or tab
sv_SE: Öppna länkar i ett nytt fönster eller i en ny flik

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
sv_SE: Lägg till en ny social ikon genom att klicka på länken "+ Lägg till nytt objekt" eller ta bort befintlig social ikon genom att klicka på det röda korset, Klicka på länken "Ta bort alla objekt" för att ta bort alla befintliga sociala ikoner.

en: Title
sv_SE: Titel

en: Social icon title
sv_SE: Social ikon-titel

en: Icon Light
sv_SE: Ikon ljus

en: Social icon image
sv_SE: Social ikon-bild

en: Icon Dark
sv_SE: Ikon mörk

en: Link
sv_SE: Länk

en: Social icon link, use valid URL format with http://
sv_SE: Länk för social ikon, använd giltigt URL-format med http://

en: Display or hide this element on page
sv_SE: Visa eller dölj detta element på sidan

en: Write your custom class for own element identification
sv_SE: Skriv din anpassade klass för din egen element-identifikation

en: Title text displayed with element
sv_SE: Titel som visas med eölementet

en: Description text displayed with element
sv_SE: Beskrivande text som visas med elementet

en: Alignment
sv_SE: Uppställning

en: Select alignment of title and description
sv_SE: Välj justering av titel och beskrivning

en: Element Background
sv_SE: Elementbakgrund

en: Look of element background. Color, opacity and background image.
sv_SE: Elementbakgrundens utseende. Färg, genomskinlighet och bakgrundsbild.

en: Spaces around Element
sv_SE: Områden runt elementet

en: Top Margin
sv_SE: Övre marginal

en: Space above element
sv_SE: Utrymme ovanför elementet

en: Top Padding
sv_SE: Övre utfyllnad

en: Top space inside element
sv_SE: Övre utrymmet inuti elementet

en: Bottom Padding
sv_SE: Nedre utfyllnad

en: Bottom space inside element
sv_SE: Nedre utrymmet inuti elementet

en: Bottom Margin
sv_SE: Nedre marginalen

en: Space below element
sv_SE: Utrymme under elementet

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Select category displayed on page
sv_SE: Välj kategori att visa på sidan

en: Order By
sv_SE: Beställning av

en: Select order of items listed on page
sv_SE: Välj ordning för saker som listas på sidan

en: Creation Date
sv_SE: Skapat datum

en: Item Order
sv_SE: Objektordning

en: Random
sv_SE: Godtycklig

en: Order
sv_SE: Ordning

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Time
sv_SE: Tid

en: Time visibility of advertisement in seconds
sv_SE: Tid annonsen är synlig, i sekunder

en: Advertising Colors
sv_SE: Annonsfärger

en: Border Color
sv_SE: Ramfärg

en: Color of border around advertisement
sv_SE: Färg på ramen runt annonser

en: Background color of advertisement
sv_SE: Annonsens bakgrundsfärg

en: Allow Comments
sv_SE: Tillåt kommentarer

en: Allow users to comment this page
sv_SE: Tillåt användare kommentera denna sida

en: Email Address
sv_SE: E-postadress

en: Email address of recipient
sv_SE: Mottagarens e-postadress

en: Email Subject
sv_SE: E-postämne

en: Subject of received email
sv_SE: Ämnet i mottagen e-post

en: Email Content
sv_SE: E-postinnehåll

en: Content of received email. Use Name attribute to get value of input, example: {name}
sv_SE: Innehåll i mottagen e-post. Använd namn-attribut för att input-värde, exempel: {name}

en: Success Message
sv_SE: Meddelande om framgång

en: Message displayed when form is sent successfully
sv_SE: Meddelande som visas när formuläret har skickats med framgång

en: Error Message
sv_SE: Felmeddelande

en: Message displayed when form sending failed
sv_SE: Meddelande som visas när det misslyckades att skicka formuläret

en: Warning Message
sv_SE: Varningsmeddelande

en: Message displayed when validation is not successful
sv_SE: Meddelande som visas när valideringen inte lyckades

en: Form Inputs
sv_SE: Formulärinmatning

en: Use Captcha feature
sv_SE: Använd captcha-funktionen

en: Captcha Label
sv_SE: Captcha.etikett

en: Label for Captcha input
sv_SE: Etikett för captcha-inmatning

en: Captcha Text
sv_SE: Captcha-text

en: Text displayed beside Captcha input
sv_SE: Text som visas bredvid Captcha-inmatning

en: Reset Button
sv_SE: Återställningsknapp

en: Display reset button in form
sv_SE: Visa återställningsknappen i formuläret

en: Escape Form Inputs
sv_SE: Escape formulärinmatning

en: Turn on/off characters escaping of form inputs
sv_SE: Slå på/av tecken escape från formulärinmatning

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Text displayed as label for input. To hide label leave this input empty.
sv_SE: Text som visas som etikett för inmatning. För att dölja etiketten, lämna inmatningen tom.

en: Name of input, used for email content
sv_SE: Inmatningens namn, används för e-postinnehåll

en: Input Type
sv_SE: Inmatningstyp

en: Select type of input
sv_SE: Välj typ av inmatning

en: Checkbox Horizontal
sv_SE: Kryssruta horisontell

en: Checkbox Vertical
sv_SE: Kryssruta vertikal

en: Date
sv_SE: Datum

en: Email
sv_SE: E-post

en: Hidden
sv_SE: Dold

en: Radio Horizontal
sv_SE: Radiokontroll horisontell

en: Radio Vertical
sv_SE: Radiokontroll vertikal

en: Select
sv_SE: Välj

en: Textarea
sv_SE: Textområde

en: Value
sv_SE: Värde

en: Text displayed in input for text input types. For types with more values use semi-colon delimiter. Example: select value 1;select value 2;select value 3
sv_SE: Text som visas i inmatning för textinmatningstyper. För typer med fler värden, använd semikolon som avgränsare. Exempel: markera värde 1;markera värde 2;markera värde 3

en: Placeholder
sv_SE: Platshållare

en: Text displayed as placeholder while input is empty
sv_SE: Text som visas som platshållare när inmatningen är tom

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Select size of input
sv_SE: Välj inmatningens storlek

en: Full Size
sv_SE: Full storlek

en: Half Size - one per row
sv_SE: Halv storlek - en par rad

en: Half Size
sv_SE: Halv storlek

en: Required
sv_SE: Obligatorisk

en: Select if the field is required
sv_SE: Välj om fältet är obligatoriskt

en: No
sv_SE: Nej

en: Contact Form Layout
sv_SE: Kontaktformulärets layout

en: Label Width
sv_SE: Etikettbredd

en: Custom width of form labels
sv_SE: Anpassad bredd i formuläretiektterna

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Diameter of countdown circles
sv_SE: Nedräkningscirklarnas diameter

en: Line Width
sv_SE: Linjebredd

en: Width of countdown circles
sv_SE: Nedräkningscirklarnas bredd

en: Date From
sv_SE: Datum från

en: Starting date for countdown
sv_SE: Startdatum för nedräkningen

en: Date To
sv_SE: Datum till

en: Ending date for countdown
sv_SE: Slutdatum för nedräkningen

en: Finished Text Screen
sv_SE: Avslutad textskärm

en: Text displayed after end date
sv_SE: Text som visas efter slutdatumet

en: Colors
sv_SE: Färger

en: Bottom Color
sv_SE: Nedersta färgen

en: Main color of countdown circles
sv_SE: Huvudfärgen på nedräkningscirklarna

en: Top Color
sv_SE: Övre färgen

en: Color displaying current value
sv_SE: Färgen som visar det aktuella värdet

en: Type
sv_SE: Typ

en: Select type of counter
sv_SE: Välj typ av räknare

en: Gauge
sv_SE: Mätare

en: Line
sv_SE: Linje

en: Dimension of counters
sv_SE: Räknarnas dimensioner

en: Thickness
sv_SE: Tjocklek

en: Thickness of counters
sv_SE: Räknarnas tjocklek

en: Add new Counter by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Counter by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Counters.
sv_SE: Lägg till ny räknare genom att klicka på länken "+ Lägg till nytt objekt" eller ta bort befintlig räknare genom att klicka på det röda korset. Klicka på länken "Ta bort alla objekt" för att ta bort alla befintliga räknare.

en: Current Value
sv_SE: Aktuellt värde

en: Value displayed by counter (number from 0 to 100 for type Gauge and Line)
sv_SE: Värde som visas av räknaren (nummer ifrån 0 till 100 för mätartyp och linje)

en: Text displayed as label of counter
sv_SE: Text som visas som räknarens etikett

en: Text displayed as description with counter
sv_SE: Text visad som beskrivning med räknare

en: Main color of counters
sv_SE: Räknarnas huvudfärg

en: Animation
sv_SE: Animering

en: Select type of slider animation
sv_SE: Välj typ av mataranimering

en: Slide Horizontal
sv_SE: Dia horisontell

en: Enable or disable the autoplay feature
sv_SE: Aktivera eller deaktivera autoplay-funktionen

en: Select size of slider
sv_SE: Välj matarstorlek

en: Content Size
sv_SE: Innehållsstorlek

en: Fullwidth Size
sv_SE: Totala breddens storlek

en: Image Format
sv_SE: Bildformat

en: Select format of images
sv_SE: Välj bildformat

en: Select type of slider navigation
sv_SE: Välj typ av matar-navigering

en: Bullets
sv_SE: Punkter

en: Thumbnails
sv_SE: Miniatyrer

en: Description Animation
sv_SE: Beskrivande animation

en: Select type of animation for description
sv_SE: Välj animationstyp för beskrivning

en: Rotate
sv_SE: Rotera

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Slides
sv_SE: Dior

en: URL of link for image in slide, use valid URL format with http://
sv_SE: Länkens URL på dian, använd giltigt URL-format med http://

en: Image
sv_SE: Bild

en: URL of image displayed in slide, use valid URL format with http://
sv_SE: Bilden som visas på dians URL, använd giltigt URL-format med http://

en: Title displayed in description box
sv_SE: Rubriken i beskrivningsrutan

en: Text displayed in description box
sv_SE: Text som visas i beskrivningsrutan

en: Button Text
sv_SE: Knapptext

en: Text for button displayed in description box
sv_SE: Text på knappen som visas i beskrivningsrutan

en: Text Alignment
sv_SE: Textjustering

en: Select text alignment in description box
sv_SE: Välj textjustering i beksrivningsrutan

en: Position of Description
sv_SE: Beskrivningens position

en: Select position of description box
sv_SE: Välj position i beskrivningsrutan

en: Top Fullsize
sv_SE: Längst upp full storlek

en: Top-Left
sv_SE: Längst upp vänster

en: Top-Center
sv_SE: Längst upp mitten

en: Top Right
sv_SE: Längst upp höger

en: Center Left
sv_SE: Mitten vänster

en: Center Center
sv_SE: Mitten mitten

en: Center Right
sv_SE: Mitten höger

en: Bottom-Left
sv_SE: Längst ned till vänster

en: Bottom-Center
sv_SE: Längst ned i mitten

en: Bottom Right
sv_SE: Längst ned till höger

en: Bottom Fullsize
sv_SE: Längst ned full storlek

en: Description Width
sv_SE: Beskrivningens bredd

en: Width of description box
sv_SE: Beskrivningsrutans bredd

en: Slider Layout
sv_SE: Matarens layout

en: Slider Border
sv_SE: Diabildsram

en: Color of border around slider
sv_SE: Färg på ramen runt diabildsmataren

en: Autoplay Pause
sv_SE: Autoplay paus

en: The amount of time (in sec) between each auto transition
sv_SE: Mängden tid (i sekunder) mellan varje auto-övergång

en: Navigation Position
sv_SE: Navigationsposition

en: Select position of slider navigation
sv_SE: Välj matarnavigeringens position

en: Outside of Slider
sv_SE: Matarens utsida

en: Inside of Slider
sv_SE: Matarens insida

en: Thumbnail Border
sv_SE: Miniatyrram

en: Color of border around the thumbnails
sv_SE: Färg på ramen runt miniatyrerna

en: Slider Descriptions Layout
sv_SE: Matarbeskrivningens layout

en: Width of description box for all slides
sv_SE: Bredden på beskrivningsrutan för alla diabilder

en: Vertical Offset
sv_SE: Vertikalt på sidan

en: Top and bottom offset of description boxes
sv_SE: Ovansidan och undersidan av beskrivningsrutorna

en: Horizontal Offset
sv_SE: Horisontellt på sidan

en: Right and left offset of description boxes
sv_SE: Höger och vänster sida av beskrivningsrutorna

en: Background of description boxes
sv_SE: Beskrivningsrutornas bakgrund

en: Color of title in description boxes
sv_SE: Rubrikfärg i beksrivningsrutorna

en: Title Size
sv_SE: Titelns storlek

en: Font size of title in description boxes
sv_SE: Fontstorlek för titeln i beskrivningsrutorna

en: Color of text in description boxes
sv_SE: Färg på texten i beskrivningsrutorna

en: Button Color
sv_SE: Knappfärg

en: Color of button in description boxes
sv_SE: Knappens färg i beskrivningsrutorna

en: Color of text on button in description boxes
sv_SE: Knapptextens färg i beskrivningsrutorna

en: Button Opacity
sv_SE: Knapparnas genomskinlighet

en: Opacity of button in description boxes
sv_SE: Knappen är diffus i beskrivningsrutorna

en: Count
sv_SE: Räkna

en: Number of items listed on page
sv_SE: Antal objekt listade på sidan

en: Select layout type of displayed items
sv_SE: Välj layout-typ för visade objekt

en: Box
sv_SE: Ruta

en: List
sv_SE: Lista

en: Text Rows
sv_SE: Textrader

en: Number of rows for description text
sv_SE: Antal rader för beskrivningstext

en: Advanced Info
sv_SE: Avancerad information

en: Enable or disable post information
sv_SE: Aktivera eller deaktivera postinformation

en: Box Layout settings
sv_SE: Rutans layout-inställningar

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: Number of items in one row
sv_SE: Antal bilder i respektive rad

en: Carousel
sv_SE: Karusell

en: Enable or disable carousel feature
sv_SE: Aktivera eller deaktivera karusellfunktionen

en: Carousel Autoplay
sv_SE: Karusell-autospelning

en: Enable or disable carousel autoplay feature
sv_SE: Aktivera eller inaktivera karusellens automatiska uppselningsfunktion

en: Carousel Fading
sv_SE: Karusell-fade

en: Enable or disable carousel fading feature
sv_SE: Aktivera eller deaktivera karusellens fade-funktion

en: Carousel Rows
sv_SE: Karusellrader

en: Number of rows in carousel
sv_SE: Antal rader i karusellen

en: Select format for images in carousel
sv_SE: Välj format för bilderna i karusellen

en: List Layout settings
sv_SE: Lista layout-inställningarna

en: Select type of Facebook box
sv_SE: Välj typ av Facebook-ruta

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Color Scheme
sv_SE: Färgschema

en: Select color scheme of Facebook box
sv_SE: Välj färgschema för Facebook-rutan

en: Light
sv_SE: Ljus

en: Dark
sv_SE: Mörk

en: Likebox settings
sv_SE: "Gilla"-rutans inställningar

en: Facebook Page URL
sv_SE: Facebooksidans URL

en: URL of Facebook page displayed in box, use valid URL format with http://
sv_SE: Facebooksidans URL visas i rutan. Använd giltigt URL-format med http://

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Height of Facebook box
sv_SE: Facebookrutand höjd

en: Show Faces
sv_SE: Visa ansikten

en: Display profile photos in Facebook box
sv_SE: Visa profilfoton i Facebookrutan

en: Show Stream
sv_SE: Visa strömmen

en: Display latest posts stream in Facebook box
sv_SE: Visa senaste post-strömmen i Facebook-rutan

en: Show Header
sv_SE: Visa rubriken

en: Display Facebook box header
sv_SE: Visa Facebook-rutans rubrik

en: Comments settings
sv_SE: Kommentarsinställningar

en: Number of Posts
sv_SE: Antal postningar

en: Count of visible posts in Facebook box
sv_SE: Räkna synliga postningar i Facebook-rutan

en: Number of visible items
sv_SE: Antal synliga saker

en: Alphabetically
sv_SE: Alfabetisk

en: Category Data
sv_SE: Kategoridata

en: Display category information on page
sv_SE: Visa kategoriinformation på sidan

en: Select type of Google Map
sv_SE: Välj typ av Google-karta

en: Normal Map
sv_SE: Normal karta

en: Satellite Map
sv_SE: Satellitkarta

en: Hybrid Map
sv_SE: Hybridkarta

en: Select size of Google Map
sv_SE: Bestäm storlek på Google-kartan

en: Height of Google Map
sv_SE: Göggle-kartans höjd

en: Markers
sv_SE: Markeringar

en: Add new Marker by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Marker by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Markers.
sv_SE: Lägg till ny markering genom att klicka på länken "+ Lägg till nytt objekt" eller ta bort befintlig markering genom att klicka på det röda korset. Klicka på länken "Ta bort alla objekt" för att ta bort alla befintliga markeringar.

en: Title displayed in infowindow
sv_SE: Titel som visas i informationsfönstret

en: URL of link displayed in infowindow, use valid URL format with http://
sv_SE: URL för länken som visas i informationsfönstret, använd giltigt URL-format med http://

en: Description displayed in infowindow
sv_SE: Beskrivning som visas i informationsfönstret

en: Icon Image
sv_SE: Ikon-bild

en: Marker image URL
sv_SE: Markeringsbildens URL

en: Address for marker position
sv_SE: Adressen för märkningens position

en: Address of default position shown on Google Map
sv_SE: Adressen för den förinställda positionen som visas på Google-kartan

en: Zoom level of Google Map
sv_SE: Zoomningsnivå på Google-kartan

en: Map General Colors
sv_SE: Kartlägg allmänna färger

en: Map's Border
sv_SE: Kartans ram

en: Border color of Google Map
sv_SE: Ramens färg på Google-kartan

en: Hue color of Google Map
sv_SE: Nyansfärg på Google-kartan

en: Map's Saturation
sv_SE: Kartans färgmättnad

en: Saturation level of Google Map
sv_SE: Google-kartans färgmättnadsnivå

en: Map's Brightness
sv_SE: Kartans ljusstyrka

en: Brightness level of Google Map
sv_SE: Google-kartans ljusnivå

en: Map Object Colors
sv_SE: Kartlägg objektfärger

en: Saturation
sv_SE: Mättnad

en: Saturation level of Google Map objects
sv_SE: Mättnadsnivån hos Google-kartans objekt

en: Brightness
sv_SE: Ljusstyrka

en: Brightness level of Google Map objects
sv_SE: Ljusnivån hos Google-kartans objekt

en: Landscape Hue
sv_SE: Landskapets nyans

en: Hue color of Google Map landscape
sv_SE: Nyansfärgen hos Google-kartans landskap

en: Administrative Hue
sv_SE: Administrativ nyans

en: Hue color of Google Map administrative areas
sv_SE: Nyansfärger hos Google-kartans administrativa områden

en: Roads Hue
sv_SE: Vägarnas nyans

en: Hue color of Google Map roads
sv_SE: Nyansfärgen hos Google-kartans vägar

en: Water Hue
sv_SE: Vattnets nyans

en: Hue color of Google Map water
sv_SE: Färgnyans hos Google-kartans vatten

en: POI Hue
sv_SE: Nyans på sevärdheter

en: Hue color of Google Map Points Of Interest
sv_SE: Nyansfärgen på Google-kartans sevärdheter

en: MouseWheel Zoom
sv_SE: Mushjul-zoom

en: Image to display
sv_SE: Bild att visa

en: Width of image
sv_SE: Bildens bredd

en: Image Layout
sv_SE: Bildlayout

en: Layout of the image displayed on the page
sv_SE: Layout för bilden som visas på sidan

en: Keep Aspect Ratio
sv_SE: Behåll aspekt-förhållandet

en: Crop to Square
sv_SE: Beskär till en fyrkant

en: Rounded
sv_SE: Rundad

en: Border
sv_SE: Ram

en: Display or hide borders
sv_SE: Visa eller dölj ramar

en: Image Title
sv_SE: Bildtitel

en: Title of the image displayed as ALT text
sv_SE: Titel på bilden som visas som ALT text

en: Place Title to Caption
sv_SE: Placera en titel för bildtexten

en: Display Title of the image in caption
sv_SE: Visa titel för bilden i bildtexten

en: Image Caption
sv_SE: Bildtext

en: Image description displayed as caption
sv_SE: Bildbeskrivning visad som bildtext

en: Link Settings
sv_SE: Länkinställningar

en: Link to
sv_SE: Länka till

en: Where to link the image?
sv_SE: Vart skall bilden länkas?

en: Media File
sv_SE: Mediafil

en: Custom Url
sv_SE: Anpassad URL

en: Custom URL
sv_SE: Anpassad URL

en: URL of link on the image, use valid URL format with http://
sv_SE: Bildens URL-länk, använd giltigt URL-format med http;//

en: Link Target
sv_SE: Länkmål

en: Target of the link
sv_SE: Länkens mål

en: Open in Current Window
sv_SE: Öppna i det aktuella fönstret

en: Open in New Window
sv_SE: Öppna i ett nytt fönster

en: Data for Custom Label
sv_SE: Data för anpassad etikett

en: Use Label
sv_SE: Använd etikett

en: Set custom label on the image
sv_SE: Sätt den anpassade etiketten på bilden

en: No Label
sv_SE: Ingen etikett

en: Size of the label
sv_SE: Etikettens storlek

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Class for FontAwesome icon
sv_SE: Klass för FontAwesome ikonen

en: Title of label
sv_SE: Etikettens titel

en: Description of label
sv_SE: Etikettens beskrivning

en: Label Position
sv_SE: Etikettens position

en: Zero point for X and Y coordinates of label position
sv_SE: 0-punkten för etikettpositionens X- och Y-koordinater

en: Top Left Corner
sv_SE: Övre vänstra hörnet

en: Top Right Corner
sv_SE: Övre högra hörnet

en: Bottom Left Corner
sv_SE: Nedre vänstra hörnet

en: Bottom Right Corner
sv_SE: Nedre högra hörnet

en: X Coordinate
sv_SE: X-koordinat

en: + / - coordinate on X axis
sv_SE: + / - koordinat på X-axeln

en: Y Coordinate
sv_SE: Y-koordinat

en: + / - coordinate on Y axis
sv_SE: + / - koordinat på Y-axeln

en: Label URL
sv_SE: Etikettens URL

en: URL of link on the label, use valid URL format with http://
sv_SE: Länkens URL på etiketten, använd giltigt URL-format med http://

en: Label Link Target
sv_SE: Etikettlänkens mål

en: Image Container
sv_SE: Bildbehållare

en: Image Border Color
sv_SE: Bildramsfärg

en: Color of border around image
sv_SE: Färg på ramen runt bilden

en: Left Offset
sv_SE: Förskjutning vänster

en: Left offset around the image
sv_SE: Väster förskjutning runt bilden

en: Right Offset
sv_SE: Förskjutning åt höger

en: Right offset around the image
sv_SE: Höger förskjutning runt bilden

en: Colors and Advanced Layout
sv_SE: Färger och avancerad layout

en: Caption Position
sv_SE: Bildtextens placering

en: Position of the image caption
sv_SE: Bildtextens position

en: Outside of Image
sv_SE: Utanför bilden

en: Inside of Image
sv_SE: Inuti bilden

en: Caption Size
sv_SE: Bildtextens storlek

en: Width of the Caption
sv_SE: Bildtextens bredd

en: Caption Top Offset
sv_SE: Bildtextens övre förskjutning

en: Top margin of caption placed outside
sv_SE: Bildtextens övre marginal placerad utanför

en: Caption Background Color
sv_SE: Bildtextens bakgrundsfärg

en: Backgroud Color of caption
sv_SE: Bakgrundsfärg för bildtexten

en: Caption Text Color
sv_SE: Bildtextens färg

en: Color of texts in caption
sv_SE: Färg på text i bildtexter

en: Label Background Color
sv_SE: Etikettbakgrundsfärg

en: Backgroud Color of label
sv_SE: Bakgrundsfärg för etikett

en: Label Text Color
sv_SE: Etiketttextfärg

en: Color of texts in label
sv_SE: Färg på texter i etiketten

en: Select layout style
sv_SE: Välj layoutstil

en: One Column
sv_SE: En kolumn

en: Two Columns
sv_SE: Två kolumner

en: Show or hide lines between items
sv_SE: Visa eller dölj linjer mellan objekten

en: Select icon style
sv_SE: Välj ikon-stil

en: Icon Color
sv_SE: Ikonfärg

en: Custom color of icon bullets
sv_SE: Anpassad färg på ikon-punkter

en: Title Style
sv_SE: Titelstil

en: Select typography style
sv_SE: Välj typografisk stil

en: Items
sv_SE: Punkter

en: Add new List item by click on "+ Add New Item" link, or remove existing List item by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing List items.
sv_SE: Lägg till en ny punkt på listan genom att klicka på länken "+ Lägg till nytt objekt" eller ta bort befintlig punkt på listan genom att klicka på det röda korset. Klicka på länken "Ta bort alla objekt" för att ta bort alla befintliga punkter på listan.

en: Select member displayed on page
sv_SE: Välj medlem som visas på sidan

en: Select format for image of member
sv_SE: Välj format för medlemmens bild

en: Collapsible Rows
sv_SE: Ihoptryckbara rader

en: Collapsible hidden exceeded rows
sv_SE: Ihoptryckbara dolda överskridna rader

en: Open links in new window
sv_SE: Öppna länkar i nytt fönster

en: URL of song used in player, use valid URL format with http://
sv_SE: Låtens URL som används i spelaren, använd giltigt URL-format med http://

en: Height of player
sv_SE: Spelarens höjd

en: Artwork
sv_SE: Konst

en: Display artwork in player
sv_SE: Visa konst i spelaren

en: Player Colors and Layout
sv_SE: Spelarens färger och layout

en: Color
sv_SE: Färg

en: Decorative color of player
sv_SE: Spelarens dekorfärg

en: Color of border around player
sv_SE: Färg på ramen runt spelaren

en: Monday
sv_SE: Måndag

en: Tuesday
sv_SE: Tisdag

en: Wednesday
sv_SE: Onsdag

en: Thursday
sv_SE: Torsdag

en: Friday
sv_SE: Fredag

en: Saturday
sv_SE: Lördag

en: Sunday
sv_SE: Söndag

en: Empty Days
sv_SE: Tomma dagar

en: Display or hide empty days in table
sv_SE: Visa eller dölj tomma dagar i tabellen

en: Note
sv_SE: Lägg märke till

en: Text visible as note below table
sv_SE: Text som visas som antckening under tabellen

en: Description text displayed with page title
sv_SE: Beskrivning som visas med sidtiteln

en: Custom Spaces
sv_SE: Anpassade utrymmen

en: Offset of partner's logo
sv_SE: Kompensera för partners logotyp

en: Portfolio Layout
sv_SE: Portföljens layout

en: Display Portfolio filter
sv_SE: Visa portföljfilter

en: Subcategory Filter
sv_SE: Underkategorifilter

en: Display items from subcategories when filtering
sv_SE: Visa objekt från underkategorier vid filtrering

en: Item Display
sv_SE: Objektvisning

en: Select how to show the content of Portfolio item
sv_SE: Välj hur innehållet i portföljobjekt skall visas

en: Link to detail
sv_SE: Koppla till detaljer

en: Open in popup
sv_SE: Öppna i popup

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Display Portfolio item description
sv_SE: Visa beskrivning för portföljobjekt

en: Image Height
sv_SE: Bildhöjd

en: Height of Portfolio images. For automatic height enter auto or 0.
sv_SE: Portföljbildernas höjd. Skriv in auto eller 0 för automatisk höjd.

en: Image Offset
sv_SE: Bildförskjutning

en: Offset of Portfolio images
sv_SE: Förskjutning av portföljbilder

en: Horizontal
sv_SE: Horisontell

en: Vertical
sv_SE: Vertikal

en: Standard Color
sv_SE: Standardfärg

en: Decoration color of standard items
sv_SE: Standardobjektens dekorfärg

en: Featured Color
sv_SE: Visad färg

en: Decoration color of featured items
sv_SE: Dekorfärg för visade objekt

en: Revolution Slider plugin is not active
sv_SE: Rotationsmataren är inte inkopplad

en: Revolution Slider Alias
sv_SE: Alias för roterande matare

en: Select slider displayed on page
sv_SE: Välj mataren som visas på sidan

en: Alternative Image
sv_SE: Alternativ bild

en: Image displayed in responsive layout instead of slider
sv_SE: Bild visad i responsiv layout istället för mataren

en: Responsive Resolution
sv_SE: Responsiv upplösning

en: Breakpoint when alternative image is displayed
sv_SE: Brytpunkt när alternativ bild visas

en: Disable
sv_SE: Deaktivera

en: Select type of rule
sv_SE: Välj linjaltyp

en: Simple Line
sv_SE: Enkel linje

en: Bold Line
sv_SE: Fet linje

en: Dashed
sv_SE: Streckad

en: Shadowed
sv_SE: Skuggad

en: Select size of rule
sv_SE: Välj storlek på linjalen

en: Slide Up Button
sv_SE: Knapp för uppskjutning

en: Display button on rule to slide up
sv_SE: Visa knapp som skjuter upp linjalen

en: Color of rule
sv_SE: Linjalens färg

en: Space above rule
sv_SE: Utrymme över linjalen

en: Space below rule
sv_SE: Utrymme under linjalen

en: Use
sv_SE: Använd

en: Include SEO meta data into header
sv_SE: Inkludera SEO meta data i huvudet

en: Write title for page
sv_SE: Skriv titel för sidan

en: Keywords
sv_SE: Nyckelord

en: Write keywords for page
sv_SE: Skriv nyckelord för sidan

en: Write description for page
sv_SE: Skriv beskrivning av sidan

en: no change - icons
sv_SE: Ingen ändring . ikoner

en: Select type of items
sv_SE: Välj typ av objekt

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Posts
sv_SE: Poster

en: Count of items listed on page. Enter 0 for all items.
sv_SE: Räkning av antal objekt listade på sidan. Skriv 0 för alla objekt.

en: Pages Parameters
sv_SE: Sidparametrar

en: Depth
sv_SE: Djup

en: Depth of listed items
sv_SE: Djupet av listade objekt

en: Posts Parameters
sv_SE: Postparametrar

en: Comments Count
sv_SE: Kommentarsräkning

en: Display or hide count of comments
sv_SE: Visa eller dölj kommentarsräkningen

en: Author
sv_SE: Författare

en: ID number of author, or multiple IDs delimited by comma
sv_SE: Författarens ID-nummer eller flera ID:n separerade med kommatecken

en: Select size of player
sv_SE: Välj storlek på spelaren

en: Large
sv_SE: Stor

en: Small
sv_SE: Liten

en: Use autoplay on page load
sv_SE: Använd autoplay vid sidaladdning

en: Select type of toggles
sv_SE: Välj typ av växlar

en: Accordion
sv_SE: Dragspel

en: Toggle
sv_SE: Växla

en: Horizontal Tabs
sv_SE: Horisontella flikar

en: Vertical Tabs
sv_SE: Vertikala flikar

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Twitter username (account)
sv_SE: Twitter-användarnamn (konto)

en: Count of displayed posts
sv_SE: Räkna visade inlädd

en: Twitter API Data
sv_SE: Twitter API-data

en: Date Format
sv_SE: Datumformat

en: Format of posts dates
sv_SE: Format för inläggsdatum

en: Escape Special Characters
sv_SE: Undkomma specialtecken

en: Escaping special characters used in posts
sv_SE: Undgå specialtecken som används i inlägg

en: Clickable Links
sv_SE: Klickbara länkar

en: Possibility click on posts links
sv_SE: Möjlighet klicka på inläggslänkar

en: Display posts dates
sv_SE: Visa inläggens datum

en: Select video source
sv_SE: Välj videokälla

en: URL of video displayed on page, use valid URL format with http://
sv_SE: Videon som visas på sidans URL. Använd giltigt URL-format med http://

en: Width of player
sv_SE: Spelarens bredd

en: Color of border around video
sv_SE: Färg på ramen runt videon

en: Theme &rarr; Blog Authors
sv_SE: Tema &rarr; Bloggförfattare

en: View author archive
sv_SE: Se författarens arkiv

en: Title:
sv_SE: Titel:

en: Display Post Count?
sv_SE: Visa posträkning?

en: Display Author Gravatar?
sv_SE: Visa författare Gravatar?

en: Customize displaying posts
sv_SE: Anpassa visning av inlägg

en: Theme &rarr; Posts
sv_SE: Tema &rarr; Inlägg

en: Number of posts
sv_SE: Antal poster

en: Excerpt length
sv_SE: Utdrag längd

en: Show read more
sv_SE: Visa läs mer

en: Show thumbnails
sv_SE: Visa miniatyrer

en: Thumbnail width
sv_SE: Miniatyrbredd

en: Thumbnail height
sv_SE: Miniatyrhöjd

en: Thumbnail position
sv_SE: Miniatyrens position

en: Display social icons for current page
sv_SE: Visa sociala ikoner för den aktuella sidan

en: Theme &rarr; Social Icons
sv_SE: Tema &rarr; Sociala ikoner

en: Show icon title
sv_SE: Visa ikon-titeln

en: Display submenu for current page
sv_SE: Visa undermenyn för den aktuella sidan

en: Theme &rarr; Submenu
sv_SE: Tema &rarr; Undermeny

en: Optional Class
sv_SE: Alternativ klass

en: Top menu
sv_SE: Toppmeny

en: Custom Html
sv_SE: Anpassad Html

en: Custom html for your header.
sv_SE: Anpassad html för ditt sidhuvud.

en: Title Website Font
sv_SE: Typsnitt för webbplatsens titel

en: Font Sizes
sv_SE: Storlek på typsnitt

en: Standard Text
sv_SE: Standardtext

en: Basic text size in px
sv_SE: Storlek för bastext i px

en: Small Text
sv_SE: Liten text

en: Small text size in px
sv_SE: Liten text i px

en: Decoration Text
sv_SE: Dekorationstext

en: Size of decoration texts, buttons and other texts in px
sv_SE: Storlek på dekorationstext, knappar och andra texter i px

en: Main Menu Text
sv_SE: Huvudmenytext

en: Menu text size in px
sv_SE: Storlek på menytext i px

en: Submenu Text
sv_SE: Undermeny text

en: Submenu text size in px
sv_SE: Undermeny textstorlek i px

en: Input Text
sv_SE: Inmatad text

en: Form input text size in px
sv_SE: Anpassa storlek för inmatad text i px

en: Size of H1 titles in px
sv_SE: Storlek på H1 titlar i px

en: Size of H2 titles in px
sv_SE: Storlek på H2 titlar i px

en: Size of H3 titles in px
sv_SE: Storlek på H3 titlar i px

en: Size of H4 titles in px
sv_SE: Storlek på H4 titlar i px

en: Size of H5 titles in px
sv_SE: Storlek på H5 titlar i px

en: Size of H6 titles in px
sv_SE: Storlek på H6 titlar i px

en: Social icon link
sv_SE: Länk för social ikon

en: Unlimited
sv_SE: Obegränsad

en: 1 row
sv_SE: 1 rad

en: 2 rows
sv_SE: 2 rader

en: 3 rows
sv_SE: 3 rader

en: 4 rows
sv_SE: 4 rader

en: 5 rows
sv_SE: 5 rader

en: Header menu
sv_SE: Rubrikmeny

en: Header Widget Areas
sv_SE: Rubrik widget-områden

en: File
sv_SE: Fil

en: Widget Area
sv_SE: Widget-området

en: Select alignment of widgets in widget area
sv_SE: Välj ordning för widgets i widget-området

[ctx: name of element]
en: Matches
sv_SE: Matchningar

en: Custom Background
sv_SE: Specialanpassad bakgrund

en: Choose custom html background
sv_SE: Välj specialanpassad html-bakgrund

en: Select type of display for the element
sv_SE: Välj visningstyp för elementet

en: Actual Match
sv_SE: Verklig matchning

en: All Matches
sv_SE: Alla matchningar

en: Actual Match Display Options
sv_SE: Visningsaltyernativ för verklig matchning

en: Select type of display actual match
sv_SE: Välj displaytyp verklig matcning

en: Latest Match Only
sv_SE: Bara senaste matchningen

en: Next Match Only
sv_SE: Endast nästa matchning

en: Both
sv_SE: Båda

en: Display Category Title
sv_SE: Visa kategorititel

en: Image Ratio
sv_SE: Bildförhållande

en: Page Title Background
sv_SE: Sidans titelbakgrund

en: Site Header
sv_SE: Sidans Rubrik

en: Background color and opacity of site header
sv_SE: Backgrundsfärg och opaciteten på sidans rubrik

en: Menu Hover Items
sv_SE: Meny hovringspunkter

en: Hover Color of menu items text
sv_SE: Hovringsfärg på menypunkts-text

en: flexible images
sv_SE: flexibla bilder

[ctx: name of element]
en: Widget Area
sv_SE: Widget-området

en: Header & Page Title Background
sv_SE: Bakgrund för header och sidrubrik

en: Color is set for header, image is set for page title
sv_SE: Färg är inställt för header, bild är inställd för sidrubrik

en: Monday Menu Link
sv_SE: Länk Måndagsmenyn

en: Tuesday Menu Link
sv_SE: Länk Tisdagmenyn

en: Wednesday Menu Link
sv_SE: Länk Onsdagsmenyn

en: Thursday Menu Link
sv_SE: Länk Torsdagsmenyn

en: Friday Menu Link
sv_SE: Länk till Fredagsmenyn

en: Saturday Menu Link
sv_SE: Länk till Lördagsmenyn

en: Sunday Menu Link
sv_SE: Länk Söndagsmenyn

en: Show or hide title
sv_SE: Visa eller dölj titel

en: Select format for images
sv_SE: Välj format för bilder

en: Widget area
sv_SE: Widget-område

en: Select widget area to display
sv_SE: Markera widget-området som skall visas

en: Item Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg för objekt

en: Item Optional Background Color
sv_SE: Valfri bakgrundsfärg för objekt

en: Titles Color
sv_SE: Färg på Titlar

en: Custom color of titles
sv_SE: Specialfärg på titlar

en: Text Color
sv_SE: Textfärg

en: Custom color of text
sv_SE: Specialfärg på text

en: Links Color
sv_SE: Länkfärg

en: Custom color of links
sv_SE: Specialfärg på länkar

en: Custom Button
sv_SE: Särskild knapp

en: Button Text Color
sv_SE: Textfärg på knapp

en: Custom text button color
sv_SE: Särskild textfärg på knapp

en: Text displayed in the Button
sv_SE: Text som visas på Knappen

en: Button Url
sv_SE: URL till knappen

en: Imput url for the Button
sv_SE: Skriv in URL till knappen

en: Double
sv_SE: Dubbelt

[ctx: name of element]
en: Header Map
sv_SE: Titelkarta

[ctx: name of element]
en: Search Form
sv_SE: Sökformulär

[ctx: name of element]
en: Taxonomy List
sv_SE: Taxonomilista

[ctx: name of element]
en: Items
sv_SE: Punkter

[ctx: name of element]
en: Items Info
sv_SE: Information om föremål

en: Header Map
sv_SE: Titelkarta

en: Image Options
sv_SE: Alternativ gällande bilder

en: Header Image
sv_SE: Bild till rubriken

en: Header Image Align
sv_SE: Justering av rubrikbild

en: Display Header Resources
sv_SE: Visa header-resurser

en: Item Category / Location Options
sv_SE: Föremålets kategory / Alternativ till platser

en: Basic Options
sv_SE: Basala alternativ

en: Category Default Icon
sv_SE: Standardikon för kategori

en: Default icon for categories without own icon
sv_SE: Standardikon för kategorier utan egen ikon

en: Category Default Map Marker
sv_SE: Standardkartmarkör för kategori

en: Default marker for categories without own map marker
sv_SE: Standardkartmarkör för kategorier utan egen kartmarkör

en: Location Default Icon
sv_SE: Standardikon för position

en: Default icon for locations without own icon
sv_SE: Standardikon för positioner utan egen ikon

en: Category Default Image
sv_SE: Standardbild för kategori

en: Default image for categories without own header image
sv_SE: Standardbild för kategorier utan egen titelbild

en: Location Default Image
sv_SE: Standardbild för plats

en: Default image for locations without own header image
sv_SE: Standardbild för platser utan egen titelbild

en: Header image height
sv_SE: Höjd på titelbild

en: List Options
sv_SE: Listalternativ

en: Number of items per row
sv_SE: Antal föremål per rad

en: Sorting Options
sv_SE: Sorteringsalternativ

en: Number of Items
sv_SE: Antal föremål

en: Number of items listed on one page
sv_SE: Antal föremål listade på samma sida

en: Item Detail Options
sv_SE: Alternativ för objektsdetaljer

en: Default Featured Image
sv_SE: Standardbild

en: Default image for items without own featured image
sv_SE: Standardbild för föremål utan egen bild

en: Default Header Image
sv_SE: Standardtitelbild

en: Default image for items without own header image
sv_SE: Standardbild för föremål utan egen titelbild

en: Contact Owner Options
sv_SE: Alternativ för kontaktägare

en: Button Title
sv_SE: Knapptitel

en: Title displayed on contact button
sv_SE: Titel på kontaktknappen

en: Disabled Button Title
sv_SE: Titel på avaktiverad knapp

en: Title displayed on disabled contact button
sv_SE: Titel som visas på avaktiverad kontaktknapp

en: Email Message
sv_SE: E-mailmeddelande

en: Text displayed in email sent via contact form
sv_SE: Text som visas i e-mail skickat genom kontaktformuläret

en: Name Input Label
sv_SE: Namnetikett

en: Label for name input
sv_SE: Etikett för namninput

en: Email Input Label
sv_SE: Emailetikett

en: Label for email input
sv_SE: Etikett för e-mailinput

en: Subject Input Label
sv_SE: Ämnesetikett

en: Label for subject input
sv_SE: Etikett för ämnesinput

en: Message Input Label
sv_SE: Meddelandeetikett

en: Label for message area
sv_SE: Etikett för meddelandearea

en: Send Button Label
sv_SE: Skicka-knappetikett

en: Label for send button
sv_SE: Etikett för Skicka-knapp

en: Validation Error Message
sv_SE: Felmeddelande gällande validering

en: Server Error Message
sv_SE: Felmeddelande på servern

en: Map Options
sv_SE: Kartalternativ

en: Map Height
sv_SE: Kartans höjd

en: Map Zoom
sv_SE: Kartzoom

en: Display landscape
sv_SE: Visa landskap

en: Display administratives
sv_SE: Visa administration

en: Display roads
sv_SE: Visa vägar

en: Display water
sv_SE: Visa vatten

en: Display poi
sv_SE: Visa poi

en: Address Options
sv_SE: Hantera val

en: Hide Empty Values
sv_SE: Dölj tomma värden

en: Hide empty contact information
sv_SE: Dölj tom kontaktinformation

en: Hide GPS
sv_SE: Dölj GPS

en: Hide GPS information
sv_SE: Dölj GPS-information

en: Nofollow Web Link
sv_SE: Nofollow webblänk

en: Use nofollow attribute in web link for SEO purposes
sv_SE: Använd nofollow attributet i webblänken för SEO syfte

en: Features Options
sv_SE: Alternativ funktioner

en: Icon Size
sv_SE: Ikonstorlek

en: Size of features icons
sv_SE: Storlek på funktionsikoner

en: Display Descriptions
sv_SE: Vissa beskrivningar

en: Display features descriptions
sv_SE: Visa beskrivningar för funktionerna

en: Packages
sv_SE: Paket

en: Enable Email Notification
sv_SE: Aktiver e-postmeddelande

en: Email Notification Time
sv_SE: E-postmeddelande tid

en: Number of days before account expires
sv_SE: Antalet dagar innan kontot upphör

en: Email Notification Subject
sv_SE: E-postmeddelande ämne

en: Email Notification Message
sv_SE: E-postmeddelande

en: Package Types
sv_SE: Pakettyper

en: Admin approve
sv_SE: Admin-godkänning

en: Admin must approve item before showing on frontend
sv_SE: Admin måste godkänna objekt innan det kan visas på frontend

en: Admin approve edited
sv_SE: Admin-godkännande redigerad

en: Admin must approve edited item before showing on frontend
sv_SE: Admin måste godkänna redigerat material innan det kan visas på frontend

en: Featured items
sv_SE: Framhävda produkter

en: Items in this package can be featured
sv_SE: Objekt i detta paket kan vara med

en: Maximum Items
sv_SE: Maximalt antal objekt

en: Expiration Limit
sv_SE: Utgångsgräns

en: Package expiration limit in days (0 for unlimited). Used for free and single paypal payments.
sv_SE: Gräns för paketets utgångsdatum i dagar (0 för obegränsat). Används för gratis samt enskilda PayPal-betalningar

en: Price
sv_SE: Pris

en: Package price (0 for free)
sv_SE: Paket pris (Inga gratis)

en: Content (Editor)
sv_SE: Innehåll (Redaktör)

en: Content (Media)
sv_SE: Innehåll (Media)

en: Telephone
sv_SE: Telefon

en: Opening Hours
sv_SE: Öppettider

en: Gallery
sv_SE: Galleri

en: Features
sv_SE: Funktioner

en: Payments
sv_SE: Betalningar

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: Currency code for payments
sv_SE: Valutakod för betalningar

en: Payment Gates
sv_SE: Betalningsportar

en: Bank Transfer
sv_SE: Banköverföring

en: Auto Zoom & Fit Map
sv_SE: Autozoom & Anpassa karta

en: Clustering
sv_SE: Samlar

en: Enable or disable clustering feature
sv_SE: Aktivera eller avaktivera samlingsfunktionen

en: Cluster Radius
sv_SE: Radius för kluster

en: Set size of radius for clustering
sv_SE: Ställ in radiusens storlek för kluster

en: Enable or disable geolocation feature
sv_SE: Aktivera eller avaktivera geolocationsfunktionen

en: Infobox options
sv_SE: Alternativ för informationsruta

en: Enable Telephone Numbers
sv_SE: Aktivera telefonnummer

en: Display landscapes
sv_SE: Visa landskap

en: Location
sv_SE: Plats

en: Select location displayed on page
sv_SE: Välj en plats som visas på sidan

en: Top Rated
sv_SE: Topprankad

en: Display only "Featured Items"
sv_SE: Visa endast "Framhävda Produkter"

en: Show only featured items of the selected category
sv_SE: Visa endast framhävda produkter från den valda kategorin

en: Select type of Search Form
sv_SE: Välj typ av sökformulär

en: Search Form
sv_SE: Sökformulär

en: Search Sentence
sv_SE: Sök mening

en: Radius units
sv_SE: Radiusenheter

en: Select units for radius
sv_SE: Välj enheter för radius

en: Kilometers
sv_SE: Kilometer

en: Miles
sv_SE: Engelska miles

en: Radius Help
sv_SE: Hjälp med radius

en: Write sentence represented the search form
sv_SE: Skriv en mening som representerar sökformuläret

en: Display category
sv_SE: Visa kategory

en: Item Categories
sv_SE: Kategorier för föremål

en: Item Locations
sv_SE: Platser för föremål

en: Display items
sv_SE: Visa objekt

en: Theme &rarr; Items
sv_SE: Tema &rarr; objekt

en: No items found
sv_SE: Inga objekt hittades

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Locations
sv_SE: Platser

en: Register or login users form
sv_SE: Formulär för att registrera eller logga in användare

en: Theme &rarr; Login
sv_SE: Tema &rarr; inloggning

en: Opened Tab
sv_SE: Öppnat flik

en: Login Description
sv_SE: Beskrivning inloggning

en: Logout Description
sv_SE: Beskrivning utloggning

en: Register Description
sv_SE: Beskrivning av registrering

en: Terms and Conditions acceptation required
sv_SE: Acceptering av villkor krävs

en: Terms and Conditions label
sv_SE: Villkorsetikett

en: Display newest item
sv_SE: Visa nyaste objektet

en: Theme &rarr; Newest Item
sv_SE: Temat &rarr; Nyaste objektet

en: CityGuide: Account Disabled
sv_SE: CityGuide: Konto Inaktiverat

en: Account
sv_SE: Kont

en: Expiration in days
sv_SE: Utgång i dagar

en: Payment type
sv_SE: Betalningstyp

en: Renew Account
sv_SE: Förnya konto

en: Upgrade Account
sv_SE: Uppgradera konto

en: Account type
sv_SE: Kontotyp

en: Post <a href='%s'>#%d</a> was updated and awaiting your moderation.
sv_SE: Inlägg <a href='%s'>#%d</a> uppdaterades och väntar på din moderering.

en: Post ready for review
sv_SE: Inlägg redo för granskning

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account renew via Bank Transfer
sv_SE: Användare %s med ID #%d (%s) begär kontouppdatering via banköverföring

en: Account renew request
sv_SE: Begäran om kontouppdatering

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account upgrade to (%s) via Bank Transfer
sv_SE: Användare %s med ID #%d (%s) begär kontouppgradering till (%s) via banköverföring

en: Account upgrade request
sv_SE: Begäran om kontouppgradering

en: Maximum items for the current package exceeded
sv_SE: Maximalt antal varor för denna försändelse är överskridna

en: Rating was approved
sv_SE: Värderingen godkändes

en: Menu Width
sv_SE: Menyvidd

en: Tools Width
sv_SE: Verktygsvidd

en: Select type of item
sv_SE: Välj typ av objekt

en: Large Image
sv_SE: Stor bild

en: Website
sv_SE: Webbsajt

en: Crop From Position
sv_SE: Beskär utifrån positionen

en: Anchor point of the source image, used when cropping image
sv_SE: Förankra punkter hos källbilden som används när bilden beskärs

en: Link To Website
sv_SE: Länk till webbsajten

en: Link to website used with Website type, use valid URL format with http://
sv_SE: Länk till webbsajten med webbsajt-typ, använd giltigt URL-format med http://

en: Link To Video
sv_SE: Länk till video

en: Link to video used with Video type, use valid URL format with http://
sv_SE: Länk till video som används med video-typ, använd giltigt URL-format med http://

en: Video Format
sv_SE: Videoformat

en: Select format of video
sv_SE: Välj format för video

en: Information Title
sv_SE: Informationstitel

en: Item gallery
sv_SE: Objektgalleri

en: Floating
sv_SE: Flytande

[ctx: name of element]
en: Facilities
sv_SE: Faciliteter

en: Theme Color Dark
sv_SE: Mörk temafärg

en: Dark theme color for dark elements
sv_SE: Mörk temafärg för mörka element

en: Theme Color Light
sv_SE: Ljus temafärg

en: Main theme color for light elements
sv_SE: Huvudfärgtema för ljusa element

en: Header Share
sv_SE: Dela header

en: Header Social Icons
sv_SE: Sociala ikoner för header

en: Enable Facebook
sv_SE: Aktivera Facebook

en: Enable Twitter
sv_SE: Aktivera Twitter

en: Enable Google+
sv_SE: Aktivera Google+

en: Menu Items Hover
sv_SE: Sväva över menyobjekt

en: Color of menu items text on hover
sv_SE: Färg på menyobjektens text när muspekaren svävar över det

en: Icon Font
sv_SE: Typsnitt för ikon

en: Class of icon from FontAwesome - disable Icon Image
sv_SE: Ikonklass FontAwesome - inaktivera ikonbild

en: Subtitle
sv_SE: Undertext

en: Text displayed with main title of service box
sv_SE: Text som visas med servicerutans huvudtitel

en: Item Color
sv_SE: Objektfärg

en: Color of this Item
sv_SE: Detta objekts färger

en: Class of icon from FontAwesome
sv_SE: Ikonklass FontAwesome

en: URL of image displayed in service box
sv_SE: URL för bilden som visas i servicerutan

en: Hover Image
sv_SE: Hovra över bilden

en: URL of image displayed in service box on hover event
sv_SE: URL till bilden i servicerutan vid hoovringseventet

en: Main text displayed in service box
sv_SE: Huvudtexten som visas i servicerutan

en: "Read more" text
sv_SE: "Läs mer"-text

en: Text for "Read more" link
sv_SE: Text för "Läs mer"-länken

en: URL of "Read more" link, use valid URL format with http://
sv_SE: URL för "Läs mer"-länk, använd giltigt URL-format med http://

en: Advanced Settings
sv_SE: Avancerade inställningar

en: Submenu Icon Font
sv_SE: Typsnitt för undermenyns ikon

en: Class of icon from FontAwesome on dropped submenu
sv_SE: Ikonklass FontAwesome på nedfälld undermeny

en: Item Submenu
sv_SE: Undermeny för objekt

en: Add new links for item submenu or remove existing links by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing links.
sv_SE: Lägg till nya länkar till objektets undermeny eller ta bort befintliga länkar genom att klicka på det röda krysset. Klicka på "Ta bort alla objekt" för att ta bort alla befintliga länkar.

en: Link title text
sv_SE: Länk titeltext

en: Link, use valid URL format with http://
sv_SE: Länk, använd korrekt URL-format med http://

en: URL of page to be redirected, use valid URL format with http://
sv_SE: URL till sidan som ska omdirigeras, använd korrekt URL-format med http://

en: Position of member in the company, community, etc
sv_SE: Medlemmens position i företaget, organisationen, etc

en: About member
sv_SE: Om medlem

en: Information about member
sv_SE: Information om medlemmen

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by click on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
sv_SE: Lägg till ny social ikon genom att klicka på länken "+ Lägg till nytt objekt" eller ta bort befintlig social ikon genom att klicka på det röda korset. Klicka på länken "Ta bort alla objekt" för att ta bort alla befintliga sociala ikoner.

en: Menu Order
sv_SE: Meny order

en: Custom color of Icons
sv_SE: Färganpassade ikoner

en: Items Background
sv_SE: Bakgrund för objekt

en: Background of the items
sv_SE: Objektens bakgrund

en: Display item descriptions
sv_SE: Visa objektbeskrivning

en: Social Icons Type
sv_SE: Sociala ikontyper

en: Font icons
sv_SE: Typsnittsikoner

en: Image icons
sv_SE: Bildikoner

en: Select display style for submenu of items
sv_SE: Visa visningsformat för undermenyer och objekt

en: Drop Up
sv_SE: Rullgardinsmeny upp

en: Drop Down
sv_SE: Rullgardinsmeny ner

en: Visible
sv_SE: Synlig

en: Image 1:1
sv_SE: Bild 1:1

en: Image 2:1
sv_SE: Bild 2:1

en: Image 4:3
sv_SE: Bild 4:3

en: Image 16:9
sv_SE: Bild 16:9

en: Image 1:2
sv_SE: Bild 1:2

en: Image 3:4
sv_SE: Bild 3:4

en: Image 9:16
sv_SE: Bild 9:16

en: Icon Offset
sv_SE: Ikonkompensering

en: Enable or disable vertical icon offset
sv_SE: Aktivera eller inaktivera vertikal ikonkompensering

en: Icon Type
sv_SE: Ikontyp

[ctx: name of element]
en: Background Slider
sv_SE: Bakgrundsslider

en: Logo area width
sv_SE: Logoområdets bredd

en: Menu area width
sv_SE: Menyområdets bredd

en: Menu cols
sv_SE: Menykolumner

en: Featured
sv_SE: Visad

en: Display social icon also in header
sv_SE: Visa sociala ikoner i headern

en: Transparent Background
sv_SE: Transparent bakgrund

en: Element has transparent background outside sidebars section
sv_SE: Elementet har en transparent bakgrund utanför sektionen för sidofält

en: On
sv_SE: På

en: Off
sv_SE: Av

en: Slide Duration
sv_SE: Tidsintervall för bild

en: The time while one slide is displayed
sv_SE: Den tiden som en bild visas

en: Animation Duration
sv_SE: Tidsintervall för animering

en: Duration of animation between slides
sv_SE: Tidsintervall för animering mellan bilder

en: Background Slides
sv_SE: Bakgrundsbilder

en: Text for own identification of slide
sv_SE: Text för identifiering av bild

en: Background image of slide
sv_SE: Bakgrundsbild för bild

en: Color of slide displayed with transparent image
sv_SE: Bildens färg visas med en transparent bild

en: Background Position
sv_SE: Bakgrundsposition

en: Position of background image in slide
sv_SE: Positionen för bakgrundsbilden in en bild

en: Street View
sv_SE: Gatuvy

en: Enable or disable street view feature
sv_SE: Aktivera eller avaktivera gatuvy

en: Title Section Options
sv_SE: Alternativ för titelavsnitt

en: Height of title section
sv_SE: Titelavsnittets höjd

en: Float
sv_SE: Sväva

en: Show description floated over portfolio gallery
sv_SE: Visa svävande beskrivning över portfoliogalleriet

en: Theme rule
sv_SE: Standard för tema

en: Scroll Main Menu
sv_SE: Rulla huvudmeny

en: Enable or disable main menu to be scrollable
sv_SE: Aktivera eller inaktivera rullningsbar huvudmeny

en: Scroll Left Sidebar
sv_SE: Rulla vänster sidomeny

en: Enable or disable left sidebar to be scrollable
sv_SE: Aktivera eller inaktivera rullningsbar vänstra sidomeny

en: Header Background
sv_SE: Sidhuvudsbakgrund

en: Site Header Background
sv_SE: Webbplatsens sidhuvudbakgrund

en: Tiny Text
sv_SE: Liten text

en: Tiny text size in px
sv_SE: Liten textstorlek i px

en: Featured Item
sv_SE: Visat objekt

en: Icon Effect
sv_SE: Ikoneffekt

en: Display border for product image
sv_SE: Visa ram för produktbild

en: Slider displays navigation arrows, title and description only if page is blank (without any other content and elements).
sv_SE: Slider visar navigeringspilar, titel och beskrivning om sidan är tom (utan annat innehåll och element).

en: Short description of slide
sv_SE: Kort beskrivning av presentationen

en: Display banner for current page
sv_SE: Visa bannern för den aktuella sidan

en: Theme &rarr; Banner
sv_SE: Tema  &rarr; banner

en: Link:
sv_SE: Länk:

en: Open in new window?
sv_SE: Öppna i ett nytt fönster

[ctx: name of element]
en: Authors
sv_SE: Författare

en: Post Geolocation
sv_SE: Inläggets geografiska position

en: Post Background
sv_SE: Inläggets bakgrund

en: Post Gallery
sv_SE: Inläggsgalleri

en: Theme Color Colorful
sv_SE: Temafärg färgrik

en: Main theme color for colored elements
sv_SE: Huvudtemats färg för färgade element

en: Background Height
sv_SE: Bakgrundshöjd

en: Header background height in px
sv_SE: Sidhuvudets bakgrundshöjd i px

en: Authors
sv_SE: Författare

en: Default User Role
sv_SE: Förvald användarroll

en: New users will be registered with selected role
sv_SE: Nya användare kommer att registreras med vald roll

en: Subscriber
sv_SE: Abonnent

en: Contributor
sv_SE: Medarbetare

en: Editor
sv_SE: Redaktör

en: Login Redirect
sv_SE: Omdirigerad inloggning

en: If nothing selected redirect to author's blog page
sv_SE: Om inget är markerat omdirigera till författarens bloggsida

en: Registration Redirect
sv_SE: Omdirigerad registrering

en: If nothing selected redirect to home page
sv_SE: Om inget är markerat omdirigera till hemsidan

en: Author's Blog Default Content
sv_SE: Bloggförfattarens standardinnehåll

en: In case author hasn't published any posts yet you can create custom content for his empty page. If author already has some post this content will be ignored.
sv_SE: Om författaren inte har publicerat några inlägg kan du skapa anpassat innehåll för den tomma sidan. Om författaren redan har skapat inlägg kommer detta innehåll ignoreras.

en: Author's Welcome Screen
sv_SE: Författarens välkomstkärm

en: This content will be shown as welcome screen for logged author with no posts
sv_SE: Detta innehåll kommer att visas som välkomstskärm för inloggade författare utan inlägg

en: Visitor's Welcome Screen
sv_SE: Besökares välkomstskärm

en: This content will be shown for visitors of author blog with no posts
sv_SE: Detta innehåll kommer att visas för besökare i författarblogg utan inlägg

en: Add custom background for your post page
sv_SE: Lägg till anpassade bakgrunder till din inläggssida

en: Images
sv_SE: Bilder

en: Choose custom background for your author page
sv_SE: Välj anpassad bakgrund för din författarsida

en: Biographical Info
sv_SE: Biografisk info

en: Add user's biography information
sv_SE: Lägg användares biografiska information

en: Select authors listed on page
sv_SE: Välj författare listade på sidan

en: Select order of authors listed on page
sv_SE: Välj ordning för författare listade på sidan

en: Post count
sv_SE: Antal inlägg

en: Registered
sv_SE: Registrerad

en: Number of authors listed on page
sv_SE: Antalet författare listade på sidan

en: Select layout type of displayed authors
sv_SE: Välj typ av layout för synliga författare

en: Item Background
sv_SE: Materialbakgrund

en: Enable or disable item background
sv_SE: Aktivera eller inaktivera materialets bakgrund

en: Item Background Image
sv_SE: Materialets bakgrundsbild

en: Enable or disable author background image
sv_SE: Aktivera eller inaktivera författarens bakgrundsbild

en: Additional Information
sv_SE: Ytterligare information

en: Author Avatar
sv_SE: Författaravatar

en: Enable or disable author avatar
sv_SE: Aktivera eller inaktivera författaravatar

en: Posts Count
sv_SE: Antal inlägg

en: Enable or disable post counts
sv_SE: Aktivera eller inaktivera antal inlägg

en: Author Bio
sv_SE: Författar-bio

en: Enable or disable author biography
sv_SE: Aktivera eller inaktivera författarens biografi

en: Enable or disable social icons
sv_SE: Aktivera eller inaktivera sociala ikoner

en: Number of authors in one row
sv_SE: Antalet författare på en rad

en: Columns Layout
sv_SE: Layout för spalter

en: Display lines between columns
sv_SE: Visa linjer mellan spalter

en: Special Page Title
sv_SE: Specifik sidtitel

en: Use settings specific for special pages (author, post, category, archive). Title field above will be ignored.
sv_SE: Använd specifika inställningar för speciella sidor (författare, inlägg, kategori, arkiv). Titelfältet ovan kommer att ignoreras.

en: Display Posts
sv_SE: Visa inlägg

en: Post Markers
sv_SE: Inläggsmarkerare

en: Special Page Settings
sv_SE: Specifika sidinställningar

en: Use settings specific for special pages (author, single post, category, archive). Category option will be ignored.
sv_SE: Använd specifika inställningar för speciella sidor (författare, enkelinlägg, kategori, arkiv). Kategorialternativet ignoreras.

en: Share
sv_SE: Dela

en: Display or hide page share
sv_SE: Visa eller dölj siddelening

en: Enable or disable post author
sv_SE: Aktivera eller inaktivera inläggets författare

en: Enable or disable categories list
sv_SE: Aktivera eller inaktivera kategorilista

en: Visits
sv_SE: Besök

en: Enable or disable post visits count
sv_SE: Aktivera eller inaktivera antal inläggsvisningar

en: Enable or disable post date
sv_SE: Aktivera eller inaktivera inläggsdatum

en: Enable or disable post excerpt
sv_SE: Aktivera eller inaktivera inläggsutdrag

en: Image Size
sv_SE: Bildstorlek

en: Height of images
sv_SE: Bilders höjd

en: Item Colors
sv_SE: Materialfärger

en: Custom color of background
sv_SE: Anpassad färg till bakgrund

en: Title Color
sv_SE: Titelfärg

en: Custom color of title
sv_SE: Anpassad färg till titel

en: Custom Width
sv_SE: Anpassad bredd

en: Custom max-width of element
sv_SE: Anpassad maxbredd för element

en: Display posts based on their view count.
sv_SE: Visa poster baserade på deras visningsantal.

en: Theme &rarr; Entry Views
sv_SE: Theme &rarr; Inläggsvisningar

en: Limit:
sv_SE: Gräns:

en: Order:
sv_SE: Ordning:

en: Show view count?
sv_SE: Visa visningsräknare?

en: G &#8212; Suitable for all audiences
sv_SE: G &#8212; Lämplig för all publik

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
sv_SE: PG &#8212; Kan upplevas som stötande, för publik från 13 och uppåt

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
sv_SE: R &#8212; För vuxen publik över 17

en: X &#8212; Even more mature than above
sv_SE: X &#8212; För ännu äldre publik än ovan

en: Local Avatars Only
sv_SE: Endast lokala avatarer

en: Local Upload Permissions
sv_SE: Tillstånd för lokal uppladdning

en: Choose an Avatar
sv_SE: Välj en avatar

en: Set as avatar
sv_SE: Ange som avatar

en: Upload Avatar
sv_SE: Ladda upp avatar

en: Choose an image from your computer:
sv_SE: Välj en bild från din dator:

en: Choose from Media Library
sv_SE: Välj från mediagalleriet

en: Delete local avatar
sv_SE: Radera lokal avatar

en: No local avatar is set. Set up your avatar at Gravatar.com.
sv_SE: Ingen vald avatar. Ställ in din avatar på Gravatar.com

en: You do not have media management permissions. To change your local avatar, contact the blog administrator.
sv_SE: Du har inte tillstånd att hantera media. Kontakta blogg-administatören för att ändra din lokala avatar

en: Rating
sv_SE: Bedömning

en: If the local avatar is inappropriate for this site, Gravatar will be attempted.
sv_SE: Om den lokala avataren är opassande för denna sidan kommer Gravatar försökas.

en: For security reasons, the extension ".php" cannot be in your file name.
sv_SE: För säkerhetsskäl kan inte ändelsen ".php" finnas med i ditt fil-namn.

en: Please upload a valid image file for the avatar.
sv_SE: Vänligen ladda upp en giltig bildfil för avataren.

en: There was an error uploading the avatar:
sv_SE: Det uppstod ett problem när avataren laddades upp:

en: You do not have permission to edit this user.
sv_SE: Du har inte tillstånd att ändra denna användare.
