Doctor+ Admin 1.14 - en to ru_RU translation catalogue (1383 entries)

en: Theme Admin
ru_RU: Администратор темы

en: Dev mode:
ru_RU: Режим разработки:

en: Empty theme cache
ru_RU: Стереть кэш темы

en: Empty image (WPThumb) cache
ru_RU: Стереть кэш изображения (WPThumb)

en: Page Builder
ru_RU: Конструктор страницы

en: Default language
ru_RU: Язык по умолчанию

en: Custom Meta Box
ru_RU: Индивидуальное окно Meta

en: %s (blog)
ru_RU: %s (блог)

en: Homepage (blog)
ru_RU: Главная страница (блог)

en: 404 page
ru_RU: Страница 404

en: Search page
ru_RU: Страница поиска

en: Archive pages
ru_RU: Страницы архива

en: Category, Taxonomy, Tag, Author, Date
ru_RU: Категория, классификация, тег, автор, дата

en: Attachment pages
ru_RU: Страницы приложений

en: Single post
ru_RU: Одно сообщение

en: Single - WooCommerce Product
ru_RU: Одиночный - продукт WooCommerce

en: %s - WooCommerce Shop Page
ru_RU: %s - страница магазина WooCommerce

en: Install Required Plugins
ru_RU: Установить требуемые плагины

en: &hellip; saving &hellip;
ru_RU: &hellip; сохранение &hellip;

en: settings were saved successfully
ru_RU: настройки успешно сохранены

en: there was an error during saving
ru_RU: произошла ошибка при сохранении

en: Resetting&hellip;
ru_RU: Сброс&hellip;

en: Successfully reset. This page will reload&hellip;
ru_RU: Успешно сброшено. Страница будет перезагружена&hellip;

en: Are you sure you want to remove this element?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить этот элемент?

en: Are you sure you want to delete custom page options of this page?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить индивидуальные настройки этой страницы?

note: translators: {pageTtile} is placeholder like %s
en: You are about to create custom options for page:
    {pageTitle}.
    Is this ok?
ru_RU: Вы собираетесь создать индивидуальные настройки для страницы 
    {pageTitle}.
    Все верно?

en: Settings Administration for the special page type
ru_RU: Настройки администратора для специальных страниц

en: Settings Administration for this standard page only
ru_RU: Настройки администратора только для этой стандартной страницы

en: Click to add custom description
ru_RU: Нажмите, чтобы добавить пользовательское описание

en: Please select backup file
ru_RU: Пожалуйста, выберите файл резервной копии

note: translators: {option} and {filename} are placeholders like %s
en: You selected option '{option}' but file was '{filename}'. We corrected this for you :)
ru_RU: Вы выбрали настройку '{option}', но был выбран файл '{filename}'. Мы исправили это за вас :)

en: Are you sure you want to import backup? All tables will be truncated before import!
ru_RU: Вы уверены, что хотите импортировать резервную копию? Перед импортом процессы на всех таблицах будут завершены!

en: Are you sure you want to import demo content? Whole content of your website will be replaced!
ru_RU: Вы уверены, что хотите импортировать демонстрационный контент? Весь контент сайта будет заменен!

en: Importing...
ru_RU: Импорт...

en: Importing is done. Check out the report.
ru_RU: Импорт выполнен. Проверьте отчет.

en: There was an error during importing. Check out the report.
ru_RU: Произошла ошибка при импорте. Проверьте отчет.

en: Exporting...
ru_RU: Экспорт...

en: You just got a file download dialog or ribbon.
ru_RU: Вы только что увидели окно или сообщение о загрузке файла.

en: Your file download failed. Please try again.
ru_RU: Ошибка загрузки файла. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Please enter title of the page
ru_RU: Пожалуйста, введите заголовок страницы

en: Save and Open in Page Builder
ru_RU: Сохранить и открыть в конструкторе страниц

en: Something is wrong with import form
ru_RU: Что-то не так с формой импорта

en: File with demo content '%s' doesn't exists.
ru_RU: Файл с демонстрационным контентом '%s' не существует.

en: Something is wrong with export form
ru_RU: Что-то не так с формой экспорта

en: Export method '%s' does not exist. Something is wrong.
ru_RU: Метод экспорта '%s' не существует. Что-то пошло не так.

en: Directory '%s' can not be created.
ru_RU: Невозможно создать каталог '%s'.

en: Import method '%s' does not exist. Something is wrong.
ru_RU: Метод импорта '%s' не существует. Что-то пошло не так.

en: Content of the backup file is corrupted, can not be uncompressed.
ru_RU: Контент файла резервной копии поврежден и не может быть восстановлен.

en: Content from the file "%s" can not be read.
ru_RU: Невозможно прочитать контент файла "%s".

en: Inserting of the WordPress option "%s" failed.
ru_RU: Ошибка вставки настройки WordPress "%s".

en: All inserts of theme settings to the database failed.
ru_RU: Все вставки настроек темы в базу данных закончились ошибкой.

en: Inserting of the theme option "%s" failed.
ru_RU: Не удалось вставить параметр темы "%s".

en: Content was partialy imported. Some errors occured. %s
ru_RU: Контент импортирован частично. Произошло несколько ошибок. %s

en: File from URL "%s" can not be fetched. Reason: %s
ru_RU: Не возможно получить файл по адресу "%s". Причина: %s

en: Successfully downloaded and saved file from URL "%s"
ru_RU: Файл по адресу "%s" успешно загружен и сохранен

en: Dummy demo images were sucessfully downloaded
ru_RU: Демонстрационные изображения успешно загружены

en: All attachments were sucessfully downloaded
ru_RU: Все приложения успешно загружены

en: Remote server did not respond
ru_RU: Удаленный сервер не ответил

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
ru_RU: Удаленный сервер вернул ошибку %1$d %2$s

en: Remote file have incorrect size
ru_RU: Удаленный файл имеет некорректный размер

en: Zero size file downloaded
ru_RU: Загружен файл нулевого размера

en: Content was successfully imported, yay!
ru_RU: Контент импортирован успешно, ура!

en: Content was imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
ru_RU: Контент импортирован частично. Некоторые данные не удалось импортировать. Отчет: %s

en: Content could not be imported. Reason(s): %s
ru_RU: Не удалось импортировать контент. Причина(-ы): %s

en: All theme settings were successfully imported, yay!
ru_RU: Все настройки темы импортированы успешно, ура!

en: All theme settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
ru_RU: Настройки темы импортированы частично. Некоторые данные не удалось импортировать. Отчет: %s

en: All theme settings could not be imported. Reason(s): %s
ru_RU: Не удалось импортировать все настройки темы. Причина(-ы): %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) were successfully imported, yay!
ru_RU: Настройки WordPress (боковые панели, виджеты и т.д.) импортированы успешно, ура!

en: WordPress settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
ru_RU: Настройки WordPress импортированы частично. Некоторые данные не удалось импортировать. Отчет: %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) could not be imported. Reason(s): %s
ru_RU: Невозможно импортировать настройки WordPress (боковые панели, виджеты и т.д.). Причина(-ы): %s

en: Fullwidth Elements
ru_RU: Элементы с полной шириной

en: Fullwidth or Columnable Elements
ru_RU: Элементы в полную ширину или с разбиением по столбцам

en: Edit element description
ru_RU: Редактировать описание элемента

en: Sidebars <strong>%s</strong> here
ru_RU: Боковые панели <strong>%s</strong> здесь

en: start
ru_RU: начало

en: end
ru_RU: конец

en: Here are no options.
ru_RU: Здесь нет параметров.

en: Controls are not allowed to render
ru_RU: Запрещено выполнение регулировок

en: Basic
ru_RU: Основные

en: Advanced
ru_RU: Расширенные

en: Are you sure you want to import options from Global Options to this element?
ru_RU: Вы уверены, что хотите импортировать настройки для этого элемента из Глобальных настроек?

en: Are you sure you want to reset options from this element to default values?
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить настройки этого элемента на значения по умолчанию?

en: Are you sure you want to reset options from this group to default values?
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить настройки этой группы на значения по умолчанию?

en: Reset
ru_RU: Сбросить

en: WordPress version
ru_RU: Версия WordPress

en: This AIT Theme requires WordPress 3.7 or newer.
ru_RU: Для этой темы AIT необходим WordPress версии 3.7 или выше.

en: PHP Version
ru_RU: Версия PHP

en: It is recommended for better performance of your whole site with our theme to have PHP version 5.4 or newer. But it is not mandatory. PHP 5.2 should be ok.
ru_RU: Для улучшения производительности всего вашего сайта с нашими темами рекомендуется иметь версию PHP 5.4 или новее. Но это не обязательно. Версия PHP 5.2 должна хорошо работать.

en: Memory limit
ru_RU: Лимит памяти

en: Memory limit is too low. At least <b>%sMB</b> are needed for AIT Theme to work properly.
ru_RU: Слишком низкий лимит памяти. Для корректной работы темы AIT необходимо не менее <b>%s МБ</b>.

note: translators: "wp-content/uploads" is exact path to folder
en: Read/Write permissions for wp-content/uploads folder
ru_RU: Разрешения чтения/записи на каталог wp-content/uploads

en: Yes
ru_RU: Да

en: PHP is not allowed to write to "wp-content/uploads" directory
ru_RU: PHP запрещена запись в каталог "wp-content/uploads"

en: Function flock()
ru_RU: Функция flock()

en: Function <code>flock()</code> is not supported on this filesystem. AIT Theme requires this to process atomic file operations.
ru_RU: Функция <code>flock()</code> не поддерживается этой файловой системой. Она необходима теме AIT для обработки единичных файловых операций.

en: Function gzcompress()
ru_RU: Функция gzcompress()

en: Function <code>gzcompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
ru_RU: Функция <code>gzcompress()</code> отключена. Она необходима теме AIT для резервного копирования данных.

en: Function gzuncompress()
ru_RU: Функция gzuncompress()

en: Function <code>gzuncompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
ru_RU: Функция <code>gzuncompress()</code> отключена. Она необходима теме AIT для резервного копирования данных.

en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: Enabled
ru_RU: Включено

en: Configuration directive <code>register_globals</code> is enabled. We recommend this to be disabled for security reasons.
ru_RU: Включена управляющая команда <code>register_globals</code>. Из соображений безопасности мы рекомендуем отключить ее.

note: translators: "Reflection" is the name of the extension
en: Reflection extension
ru_RU: Расширение Reflection

en: Reflection extension is required.
ru_RU: Требуется расширение Reflection.

note: translators: "SPL" is the name of the extension
en: SPL extension
ru_RU: Расширение SPL

en: SPL extension is required.
ru_RU: Требуется расширение SPL.

note: translators: "PCRE" is the name of the extension
en: PCRE extension
ru_RU: Расширение PCRE

en: Enabled and works properly
ru_RU: Включено и работает корректно

en: Disabled or without UTF-8 support
ru_RU: Отключено или не поддерживает UTF-8

en: PCRE extension is required and must support UTF-8.
ru_RU: Требуется поддерживающее UTF-8 расширение PCRE.

note: translators: "ICONV" is the name of the extension
en: ICONV extension
ru_RU: Расширение ICONV

en: Disabled or does not work properly
ru_RU: Отключено или работает некорректно

en: ICONV extension is required and must work properly.
ru_RU: Требуется корректно работающее расширение ICONV.

en: PHP tokenizer is required.
ru_RU: Требуется генератор меток PHP.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: Multibyte String extension
ru_RU: Расширение мультибайтовой строки

en: Multibyte String extension is absent. Some internationalization components may not work properly.
ru_RU: Отсутствует расширение мультибайтовой строки. Некоторые компоненты локализации могут работать некорректно.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: Multibyte String function overloading
ru_RU: Функция перезагрузки мультибайтовых строк

en: Multibyte String function overloading is enabled. AIT Theme requires this to be disabled. If it is enabled, some string function may not work properly.
ru_RU: Включена функция перезагрузки мультибайтовых строк. В теме AIT эта функция должна быть отключена. При ее включении некоторые строковые функции могут работать некорректно.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: GD/ImageMagick extension
ru_RU: Расширение GD/ImageMagick

en: GD and ImageMagick extensions are absent. WordPress requires any of them for image resizing.
ru_RU: Отсутствуют расширения GD и ImageMagick. Они необходимы WordPress для изменения размера изображений.

note: translators: "AIT Themes" is a name
en: AIT Themes Requirements Checker
ru_RU: Проверка требований тем AIT

en: AIT Themes Requirements Checker checks if your server and PHP configuration meets the requirements for running this AIT Theme. It checks version of PHP, if appropriate PHP extensions have been loaded, and if PHP directives are set correctly.
ru_RU: Проверка требований тем AIT проверяет соответствие настроек вашего сервера и PHP требованиям работы этой темы AIT. Проверяются версия PHP, факт загрузки соответствующих расширений PHP, корректность настройки команд PHP.

en: Sorry, your server configuration does not match all requirements for this AIT Theme. <em>Your previous theme was reactivated.</em>
ru_RU: Извините, настройки вашего сервера не полностью соответствуют требованиям этой темы AIT. <em>Реактивирована ваша предыдущая тема.</em>

en: Please fix the issues listed below and try again. You can go back to your <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress themes administration &raquo;</a>
ru_RU: Пожалуйста, устраните указанные ниже проблемы и попробуйте еще раз. Вы можете вернуться в <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">Администрирование тем WordPress &raquo;</a>

en: Your server configuration does not fully match all requirements for this AIT Theme.
ru_RU: Настройки вашего сервера не полностью соответствуют требованиям этой темы AIT.

en: We highly recommend to <a href="%s" class="button button-primary">reactivate your previous theme</a> until all of the listed issues are resolved. <a href="%s" class="button button-secondary">Continue</a> only if you know what you are doing.</p>
ru_RU: Мы рекомендуем <a href="%s" class="button button-primary">реактивировать вашу предыдущую тему</a> до устранения всех неполадок. <a href="%s" class="button button-secondary">Продолжайте</a>, только если вы уверены в своих действиях.</p>

en: Details
ru_RU: Подробности

en: Not tested
ru_RU: Не протестировано

en: AIT Shortcodes
ru_RU: Короткие коды AIT

en: Insert shortcode
ru_RU: Вставить короткий код

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Import Demo Content
ru_RU: Импортировать демонстрационный контент

en: Import / Export
ru_RU: Импорт / ЭКспорт

[ctx: export]
en: All
ru_RU: Все

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress Content, theme settings and WordPress settings
ru_RU: Экспортирует весь контент WordPress, настройки темы и настройки WordPress

[ctx: export]
en: All theme settings
ru_RU: Все настройки темы

[ctx: export]
en: Exports all the theme settings (Theme Options, Default Layout and Page Builder)
ru_RU: Экспортирует все настройки темы (настройки, шаблон по умолчанию, конструктор страниц)

[ctx: export]
en: WordPress settings
ru_RU: Настройки WordPress

[ctx: export]
en: Exports some WordPress settings (menu settings, sidebars, widgets)
ru_RU: Экспортирует некоторые настройки WordPress (настройки меню, боковые панели, виджеты)

[ctx: export]
en: WordPress Content
ru_RU: Контент WordPress

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content. All your posts, pages, comments, custom fields, taxonomies, navigation menus and custom post types.
ru_RU: Экспортирует весь контент WordPress. Все ваши сообщения, страницы, индивидуальные поля, классификации, навигационные меню и индивидуальные типы сообщений.

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content, theme settings and some WordPress settings
ru_RU: Экспортирует все содержимое WordPress, настройки тем и некоторые настройки WordPress

[ctx: export action button label]
en: Export
ru_RU: Экспорт

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all entries in database for selected option
ru_RU: <strong>Внимание!</strong> Импорт удалит все записи базы данных для выбранного варианта

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all content, all theme settings and some WordPress settings in database.
ru_RU: <strong>Внимание!</strong>Это импортирование удалит все содержимое, все настройки тем и некоторые настройки WordPress в базе данных.

[ctx: import]
en: All
ru_RU: Все

[ctx: import]
en: All theme settings
ru_RU: Все настройки темы

[ctx: import]
en: WordPress settings
ru_RU: Настройки WordPress

[ctx: import]
en: WordPress Content
ru_RU: Контент WordPress

[ctx: import]
en: Import Attachments?
ru_RU: Импортировать вложения?

[ctx: import action button label]
en: Import
ru_RU: Импорт

en: <strong>Warning!</strong> Importing of demo content will delete all your current content in database.
ru_RU: <strong>Внимание!</strong> Импорт демонстрационного контента удалит весь текущий контент в базе данных.

[ctx: import action button label]
en: Import Demo Content
ru_RU: Импортировать демонстрационный контент

en: Default Layout <small>Default Layout Options Administration for all pages</small>
ru_RU: Шаблон по умолчанию <small>Управление настройками шаблона по умолчанию для всех страниц</small>

en: Reset to Defaults
ru_RU: Сбросить на значения по умолчанию

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults?
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить все настройки на значения по умолчанию?

en: <strong>Default Layout</strong> Options
ru_RU: Настройки <strong>шаблона по умолчанию</strong>

en: Changes have been made.
ru_RU: Изменения выполнены.

en: Sticked unsortable elements
ru_RU: Фиксированные несортируемые элементы

en: You can only enable or disable these elements
ru_RU: Вы можете только включить или отключить эти элементы

en: Sortable elements
ru_RU: Сортируемые элементы

en: Drag&Drop here elements from the right hand side
ru_RU: Перетащите сюда элементы из области справа

en: Save Options
ru_RU: Сохранить настройки

en: Edit different page&hellip;
ru_RU: Редактировать другую страницу и многоточие;

en: Select a page from which to import options
ru_RU: Выберите страницу для импорта опций

en: View page: %s
ru_RU: Смотреть страницу: %s

[ctx: page]
en: View
ru_RU: Смотреть

en: Edit page: %s
ru_RU: Редактировать страницу: %s

[ctx: page]
en: Edit
ru_RU: Редактировать

[ctx: options]
en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Add New Page
ru_RU: Добавить новую страницу

[ctx: page]
en: New
ru_RU: Новый

en: <strong>%s</strong> Local Options
ru_RU: <strong>%s</strong> Локальные настройки

en: Loading...
ru_RU: Загрузка...

en: home
ru_RU: главная

en: Special pages
ru_RU: Специальные страницы

en: Normal pages
ru_RU: Обычные страницы

en: View Page
ru_RU: Смотреть страницу

en: Edit Page
ru_RU: Редактировать страницу

en: Are you sure you want to reset "Theme Options"?
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить "Настройки темы"?

en: Reset Theme Options
ru_RU: Сбросить настройки темы

en: Are you sure you want to reset all options?
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить все настройки?

en: Reset All Options
ru_RU: Сбросить все настройки

en: Theme Options
ru_RU: Настройки темы

en: <strong>Theme Options:</strong> %s
ru_RU: <strong>Настройки темы:</strong> %s

[ctx: name of element]
en: Page Title
ru_RU: Заголовок страницы

[ctx: name of element]
en: Content
ru_RU: Контент

[ctx: name of element]
en: Comments
ru_RU: Комментарии

[ctx: name of element]
en: Portfolio
ru_RU: Портфолио

[ctx: name of element]
en: Testimonials
ru_RU: Отзывы

[ctx: name of element]
en: Text
ru_RU: Текст

[ctx: name of element]
en: Columns
ru_RU: Столбцы

[ctx: name of element]
en: Partners
ru_RU: Партнеры

[ctx: name of element]
en: FAQ
ru_RU: ЧаВо

[ctx: name of element]
en: Google Map
ru_RU: Карта Google

[ctx: name of element]
en: Member
ru_RU: Участник

[ctx: name of element]
en: Price Table
ru_RU: Прейскурант

[ctx: name of element]
en: Video
ru_RU: Видео

[ctx: name of element]
en: Toggles
ru_RU: Переключатели

[ctx: name of element]
en: Counters
ru_RU: Счетчики

[ctx: name of element]
en: Countdown
ru_RU: Отсчет

[ctx: name of element]
en: Horizontal Rule
ru_RU: Горизонтальная линейка

[ctx: name of element]
en: Events
ru_RU: События

[ctx: name of element]
en: Events With Map
ru_RU: События с картой

[ctx: name of element]
en: Job Offers
ru_RU: Вакансии

[ctx: name of element]
en: Opening Hours
ru_RU: Часы работы

[ctx: name of element]
en: Contact Form
ru_RU: Форма обратной связи

[ctx: name of element]
en: Sitemap
ru_RU: Карта сайта

[ctx: name of element]
en: Advertisements
ru_RU: Реклама

[ctx: name of element]
en: Posts
ru_RU: Сообщения

[ctx: name of element]
en: Members
ru_RU: Участники

[ctx: name of element]
en: Services
ru_RU: Услуги

[ctx: name of element]
en: Easy Slider
ru_RU: Простой слайдер

[ctx: name of element]
en: Products
ru_RU: Продукты

[ctx: name of element]
en: Image
ru_RU: Изображение

[ctx: name of element]
en: Lists
ru_RU: Списки

en: Custom CSS
ru_RU: Пользовательское CSS

en: Your custom CSS
ru_RU: Ваше пользовательское CSS

en: Here you can put your own CSS
ru_RU: Здесь можно добавить собственный CSS

en: Admin branding
ru_RU: Индивидуализация администратора

en: Admin Title
ru_RU: Заголовок администратора

en: Title displayed in Wordpress menu
ru_RU: Заголовок, отображаемый в меню Wordpress

en: Login Screen Logo
ru_RU: Логотип на экране входа

en: Logo image displayed on Wordpress Login screen
ru_RU: Изображение логотипа, отображаемое на экране входа в Wordpress

en: Login Screen Logo Link
ru_RU: Ссылка логотипа на экране входа

en: Link for Logo image displayed on Wordpress Login screen, use valid URL format with http://
ru_RU: Ссылка на изображение логотипа на экране входа Wordpress, используйте корректный формат адреса с http://

en: Login Screen Logo Tooltip
ru_RU: Подсказка к логотипу на экране входа

en: Tooltip text for logo image displayed on Wordpress Login screen
ru_RU: Текст подсказки для логотипа, отображаемого на экране входа в Wordpress

en: Custom CSS for Login Screen
ru_RU: Индивидуальные CSS для экрана входа

en: CSS styles for Wordpress Login screen
ru_RU: Стили CSS экрана входа в Wordpress

en: Small Admin Menu Icon (16x16)
ru_RU: Маленькое изображение администраторского меню (16х16)

en: Icon image displayed in menu
ru_RU: Изображение значка, отображаемого в меню

en: Admin Footer Text
ru_RU: Текст внизу окна администратора

en: Text displayed in footer of Wordpress Admin screen
ru_RU: Текст, отображаемый внизу экрана администратора Wordpress

en: Administrator settings
ru_RU: Настройки администратора

en: Development mode
ru_RU: Режим разработки

en: Turn on/off development mode
ru_RU: Включить/выключить режим разработки

en: Developer's IP address
ru_RU: IP-адрес разработчика

en: Megamenu settings
ru_RU: Настройки мегаменю

en: Enable megamenu
ru_RU: Активировать мегаменю

en: Turn on/off megamenu
ru_RU: Вкл/Выкл мегаменю

en: Default Layout
ru_RU: Шаблон по умолчанию

en: Title for the tab
ru_RU: Заголовок вкладки

en: Content of the tab
ru_RU: Содержание вкладки

en: No tabs
ru_RU: Нет вкладок

en: Add another tab
ru_RU: Добавить другую вкладку

en: Background Color
ru_RU: Фоновый цвет

[ctx: mark for form input]
en: Required
ru_RU: Обязательно для заполнения

en: Background Image
ru_RU: Фоновое изображение

en: Select Background Image for: %s
ru_RU: Выбрать фоновое изображение для: %s

en: Insert Image
ru_RU: Вставить изображение

en: Select Image
ru_RU: Выберите изображение

en: Repeat
ru_RU: Повторить

en: repeat
ru_RU: повторить

en: no-repeat
ru_RU: не повторять

en: repeat-x
ru_RU: повторить по оси x

en: repeat-y
ru_RU: повторить по оси y

en: Position
ru_RU: Положение

en: top left
ru_RU: сверху слева

en: top center
ru_RU: сверху по центру

en: top right
ru_RU: сверху справа

en: center left
ru_RU: по центру слева

en: center center
ru_RU: по центру

en: center right
ru_RU: по центру справа

en: bottom left
ru_RU: внизу слева

en: bottom center
ru_RU: внизу по центру

en: bottom right
ru_RU: внизу справа

en: Scroll
ru_RU: Прокрутка

en: fixed
ru_RU: фиксировано

en: scroll
ru_RU: прокрутка

en: All
ru_RU: Все

en: <strong>All available %s will be displayed.</strong><br><em>(Because there are no categories in %s or all categories are empty)</em>
ru_RU: <strong>Будут отображены все доступные %s.</strong><br><em>(Так как в %s нет категорий или все категории пусты)</em>

en: Are you sure?
ru_RU: Вы уверены?

en: No Items Defined
ru_RU: Объекты не выбраны

[ctx: default title for cloned form item]
en: Input
ru_RU: Ввод

en: + Add New Item
ru_RU: + Добавить новый объект

en: Open/Collapse All Items
ru_RU: Открыть/свернуть все элементы

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Remove All Items
ru_RU: Удалить все объекты

en: 1 Col
ru_RU: 1 столбец

en: Choose&hellip;
ru_RU: Выбрать&hellip;

en: None
ru_RU: Нет

en: Select Image for: %s
ru_RU: Выберите изображение для: %s

en: Enable
ru_RU: Включить

en: By enabling this you can override advanced options from Default Layout
ru_RU: Включив эту опцию, вы можете отменить расширенные настройки шаблона по умолчанию

en: Default Template
ru_RU: Шаблон по умолчанию

en: "Page templates" option is available only on local options for specific page.
ru_RU: Настройка "Шаблоны страниц" доступна только для локальных настроек конкретной страницы.

en: There are no payments defined, please add payments first
ru_RU: Платежи не найдены. Пожалуйста, сначала добавьте платежи

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Find
ru_RU: Найти

en: Latitude
ru_RU: Широта

en: Longitude
ru_RU: Долгота

en: Streetview
ru_RU: Просмотр улиц

en: Not Installed
ru_RU: Не установлено

en: No items. Add some items to "%s"
ru_RU: Нет объектов. Добавьте некоторые объекты в "%s"

[ctx: sidebar]
en: None
ru_RU: Нет

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
ru_RU: %s (недействительно)

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
ru_RU: %s (В процессе)

en: sub item
ru_RU: подпункт

en: Column
ru_RU: Столбец

en: Edit Menu Item
ru_RU: Пункт меню редактирования

en: URL
ru_RU: Ссылка

en: Label (Optional)
ru_RU: Метка (дополнительно)

en: Navigation Label
ru_RU: Ярлык навигации

en: Title Attribute
ru_RU: Атрибут названия

en: Open link in a new window/tab
ru_RU: Открыть ссылку в новом окне/вкладке

en: CSS Classes (optional)
ru_RU: CSS-классы (по желанию)

en: Link Relationship (XFN)
ru_RU: Связь ссылок (XFN)

en: Description
ru_RU: Описание

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
ru_RU: Это описание будет отображаться в меню, если его поддерживает текущая тема.

en: Icon (Optional)
ru_RU: Значок (дополнительно)

en: Submenu Position
ru_RU: Позиция подменю

en: Theme Default
ru_RU: Тема по умолчанию

en: Left
ru_RU: Слева

en: Right
ru_RU: Справа

en: Center
ru_RU: По центру

en: Content Left
ru_RU: Левая граница контента

en: Content Right
ru_RU: Правая граница контента

en: Full Content Width
ru_RU: Полная ширина контента

en: Url (Optional)
ru_RU: Url (дополнительно)

en: Minimum Width in px (Optional)
ru_RU: Минимальная ширина в пикселях (дополнительно)

en: In New Row
ru_RU: В новой строке

en: Original: %s
ru_RU: Оригинал: %s

en: Add Column
ru_RU: Добавить столбец

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Custom Class
ru_RU: Собственный класс

en: Write your custom class for own page identification
ru_RU: Напишите свой собственный класс для идентификации собственной страницы

en: Right Sidebar
ru_RU: Правая боковая панель

en: Select sidebar displayed on the right side of page
ru_RU: Выберите боковую панель, отображаемую в правой части страницы

en: Left Sidebar
ru_RU: Левая боковая панель

en: Select sidebar displayed on the left side of page
ru_RU: Выберите боковую панель, отображаемую в левой части страницы

en: Footer Widgets Area
ru_RU: Область виджетов нижней части

en: Display footer widgets area
ru_RU: Показывать область виджетов в нижней части

en: Breadcrumbs
ru_RU: Навигационные цепочки

en: Display breadcrumbs
ru_RU: Показывать навигационные цепочки

en: Main menu
ru_RU: Главное меню

en: Footer menu
ru_RU: Нижнее меню

en: General
ru_RU: Общий

en: Layout Type
ru_RU: Тип шаблона

en: Display full-width or fixed-width layout of website
ru_RU: Показывать шаблон сайта в полную ширину или в фиксированную ширину

en: Website Width
ru_RU: Ширина сайта

en: Width of the website layout
ru_RU: Ширина шаблона сайта

en: Left Sidebar Width
ru_RU: Ширина левой боковой панели

en: Width of left sidebar
ru_RU: Ширина левой боковой панели

en: Right Sidebar Width
ru_RU: Ширина правой боковой панели

en: Width of right sidebar
ru_RU: Ширина правой боковой панели

en: Progressive Page Loading
ru_RU: Прогрессивная загрузка страницы

en: Enable or disable progressive loading of page
ru_RU: Включить или отключить прогрессивную загрузку страницы

en: Main Theme Colors and Backgrounds
ru_RU: Цвета и фоны главной темы

en: Select image used as Favicon
ru_RU: Выберите изображение для значка избранного

en: Website Background
ru_RU: Фон сайта

en: Look of section background. Color, opacity and background image.
ru_RU: Вид фона раздела. Цвет, прозрачность, фоновое изображение.

en: Theme Color
ru_RU: Цвет темы

en: Main theme color
ru_RU: Цвет основной темы

en: Page Background
ru_RU: Фон страницы

en: Color and opacity of page background
ru_RU: Цвет и прозрачность фона страницы

en: Titles
ru_RU: Заголовки

en: Color of titles text
ru_RU: Цвет текста заголовков

en: Text
ru_RU: Текст

en: Color of main text
ru_RU: Цвет основного текста

en: Links
ru_RU: Ссылки

en: Color of links
ru_RU: Цвет ссылок

en: Links Hover
ru_RU: Наведение на ссылки

en: Color of links with mouse cursor over
ru_RU: Цвет ссылок при наведении курсора

en: Decoration
ru_RU: Декоративные элементы

en: Decorative color of elements on website
ru_RU: Декоративный цвет элементов на сайте

en: Lines
ru_RU: Линии

en: Color of lines
ru_RU: Цвет линий

en: Lighter Objects
ru_RU: Светлые объекты

en: Color and opacity to make objects lighter
ru_RU: С помощью цвета и прозрачности можно делать объекты светлее

en: Darker Objects
ru_RU: Темные объекты

en: Color and opacity to make objects darker
ru_RU: С помощью цвета и прозрачности можно делать объекты темнее

en: Header
ru_RU: Заголовок

en: Header Type
ru_RU: Тип заголовка

en: Select type of website header
ru_RU: Выберите тип заголовка веб-сайта

en: Website Logo
ru_RU: Логотип сайта

en: Logo image for website header
ru_RU: Логотип заголовка сайта

en: Background
ru_RU: Фон

en: Sticky Menu
ru_RU: Меню со стикерами

en: Enable or disable sticky menu on website
ru_RU: Включить или выключить меню со стикерами на веб-сайте

en: Main Menu Colors and Backgrounds
ru_RU: Цвета и фоны главного меню

en: Background color and opacity of main menu
ru_RU: Фоновый цвет и прозрачность главного меню

en: Menu Items
ru_RU: Объекты меню

en: Color of menu items text
ru_RU: Цвет текста объекта меню

en: Active Menu Item
ru_RU: Активный объект меню

en: Color of active menu item text
ru_RU: Цвет текста активного объекта меню

en: Custom JavaScript Code
ru_RU: Собственный код JavaScript

en: JavaScript Code
ru_RU: Код JavaScript

en: Place for your custom Javascript codes
ru_RU: Место для ваших индивидуальных кодов Javascript

en: Footer
ru_RU: Нижняя часть

en: Color of widget titles
ru_RU: Цвет заголовков виджета

en: Color of plain text
ru_RU: Цвет обычного текста

en: Decorative color of some elements and links with mouse cursor over
ru_RU: Декоративный цвет некоторых элементов и ссылок при наведении курсора

en: Footer Bar
ru_RU: Нижняя панель

en: Text Area Width
ru_RU: Ширина текстовой области

en: Percentage width of area
ru_RU: Ширина области в процентах

en: Menu Area Width
ru_RU: Ширина области меню

en: Background color and opacity of footer bar
ru_RU: Фоновый цвет и прозрачность нижней панели

en: Text Area
ru_RU: Текстовая область

en: Text displayed in footer bar text area
ru_RU: Текст, отображаемый в нижней панели текстовой области

en: Typography
ru_RU: Типография

en: Main Website Font
ru_RU: Основной шрифт сайта

en: Theme Default Font
ru_RU: Шрифт темы по умолчанию

en: System font
ru_RU: Системный шрифт

en: Separator
ru_RU: Разделитель

en: Separator used between links in breadcrumbs
ru_RU: Разделитель ссылок в навигационных цепочках

en: Breadcrumbs Text
ru_RU: Текст навигационных цепочек

en: Text displayed before breadcrumbs
ru_RU: Текст, отображаемый перед навигационными цепочками

en: Text for "Home"
ru_RU: Текст для "Главной"

en: Text for home link in breadcrumbs
ru_RU: Текст ссылки на главную страницу в навигационных цепочках

en: Website Title
ru_RU: Заголовок сайта

en: Display current website title in breadcrumbs. Have not any effect on standard Wordpress installation, only on Wordpress Multisite installation.
ru_RU: Показывать заголовок текущего сайта в навигационных цепочках. Не влияет на стандартную установку Wordpress, только на множественную установку Wordpress.

en: Sidebars & Widget Areas
ru_RU: Зоны боковых панелей и виджетов

en: Sidebars
ru_RU: Боковые панели

en: Add new Sidebar by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Sidebar by clicking on red cross.
ru_RU: Добавьте новую боковую панель, нажав на ссылку "+ Добавить новый элемент" или удалите существующую боковую панель, нажав на красный крестик.

en: Name
ru_RU: Название

en: Name of widget area displayed in Widgets options
ru_RU: Название области виджетов, отображаемой в настройках виджетов

en: Footer Widget Areas
ru_RU: Нижние области виджетов

en: Add new Footer Widget Area by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Footer Widget Area by clicking on red cross.
ru_RU: Добавьте новую нижнюю область виджетов, нажав на ссылку "+ Добавить новый элемент" или удалите существующую  нижнюю область виджетов, нажав на красный крестик.

en: Width
ru_RU: Ширина

en: Google Analytics Tracking ID in form UA-XXXXX-YY
ru_RU: ID трекинга Google Analytics в формате UA-XXXXX-YY

en: Social Icons
ru_RU: Значки социальных сетей

en: Display
ru_RU: Показывать

en: Display social icons on website
ru_RU: Показывать значки социальных сетей на сайте

en: Background color and opacity of icons
ru_RU: Цвет фона и прозрачность значков

en: Open In New Window
ru_RU: Открыть в новом окне

en: Open links in new window or tab
ru_RU: Открыть ссылки в новом окне или вкладке

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
ru_RU: Добавьте новый значок социальных сетей, нажав на ссылку "+ Добавить новый объект" или удалите существующий значок социальных сетей, нажав на красный крестик. Нажмите на ссылку "Удалить все объекты", чтобы удалить все существующие значки социальных сетей.

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Social icon title
ru_RU: Заголовок изображения социальных сетей

en: Icon Light
ru_RU: Светлый значок

en: Social icon image
ru_RU: Изображение значка социальных сетей

en: Icon Dark
ru_RU: Темный значок

en: Link
ru_RU: Ссылка

en: Social icon link, use valid URL format with http://
ru_RU: Ссылка на значок социальных сетей, используйте корректный формат адрес с http://

en: Display or hide this element on page
ru_RU: Показать или скрыть этот элемент на странице

en: Write your custom class for own element identification
ru_RU: Напишите свой собственный класс для идентификации собственного элемента

en: Title text displayed with element
ru_RU: Текст заголовка, отображаемый с элементом

en: Description text displayed with element
ru_RU: Текст описания, отображаемый с элементом

en: Alignment
ru_RU: Выравнивание

en: Select alignment of title and description
ru_RU: Выберите выравнивание заголовка и описания

en: Element Background
ru_RU: Фон элемента

en: Look of element background. Color, opacity and background image.
ru_RU: Вид фона элемента. Цвет, прозрачность, фоновое изображение.

en: Spaces around Element
ru_RU: Пространство вокруг элемента

en: Top Margin
ru_RU: Отступ сверху

en: Space above element
ru_RU: Пространство над элементом

en: Top Padding
ru_RU: Отбивка сверху

en: Top space inside element
ru_RU: Пространство сверху внутри элемента

en: Bottom Padding
ru_RU: Отбивка снизу

en: Bottom space inside element
ru_RU: Отступ снизу внутри элемента

en: Bottom Margin
ru_RU: Отступ снизу

en: Space below element
ru_RU: Пространство между элементами

en: Category
ru_RU: Категория

en: Select category displayed on page
ru_RU: Выберите категорию, отображаемую на странице

en: Order By
ru_RU: Сортировать по

en: Select order of items listed on page
ru_RU: Выберите порядок отображения объектов на странице

en: Creation Date
ru_RU: Дата создания

en: Item Order
ru_RU: Порядок объекта

en: Random
ru_RU: Случайно

en: Order
ru_RU: Порядок

en: Ascending
ru_RU: По возрастанию

en: Descending
ru_RU: По убавынию

en: Time
ru_RU: Время

en: Time visibility of advertisement in seconds
ru_RU: Время показа рекламы в секундах

en: Advertising Colors
ru_RU: Цвета рекламы

en: Border Color
ru_RU: Цвет границы

en: Color of border around advertisement
ru_RU: Цвет рамки вокруг рекламы

en: Background color of advertisement
ru_RU: Фоновый цвет рекламы

en: Allow Comments
ru_RU: Разрешить комментарии

en: Allow users to comment this page
ru_RU: Разрешить пользователям оставлять комментарии к этой странице

en: Email Address
ru_RU: Адрес электронной почты

en: Email address of recipient
ru_RU: Адрес электронной почты получателя

en: Email Subject
ru_RU: Тема письма

en: Subject of received email
ru_RU: Тема полученного письма

en: Email Content
ru_RU: Содержимое письма

en: Content of received email. Use Name attribute to get value of input, example: {name}
ru_RU: Содержимое полученного письма. Используйте свойство Name для получения входного значения. Например: {name}

en: Success Message
ru_RU: Сообщение об успехе

en: Message displayed when form is sent successfully
ru_RU: Сообщение, отображаемое при успешной отправке формы

en: Error Message
ru_RU: Сообщение об ошибке

en: Message displayed when form sending failed
ru_RU: Сообщение, отображаемое при ошибке отправки формы

en: Warning Message
ru_RU: Предупреждение

en: Message displayed when validation is not successful
ru_RU: Сообщение, отображаемое при ошибке при проверке

en: Form Inputs
ru_RU: Формы ввода данных

en: Use Captcha feature
ru_RU: Использовать капчу

en: Captcha Label
ru_RU: Название капчи

en: Label for Captcha input
ru_RU: Название поля капчи

en: Captcha Text
ru_RU: Текст капчи

en: Text displayed beside Captcha input
ru_RU: Текст рядом с полем капчи

en: Reset Button
ru_RU: Кнопка сброса

en: Display reset button in form
ru_RU: Показывать кнопку сброса в форме

en: Escape Form Inputs
ru_RU: Изолировать введенные данные формы

en: Turn on/off characters escaping of form inputs
ru_RU: Включение/выключение символов, изолирующих введенные данные формы

en: Label
ru_RU: Название

en: Text displayed as label for input. To hide label leave this input empty.
ru_RU: Текст, помечающий поле ввода. Не заполняйте это поле, чтобы этого текста не было.

en: Name of input, used for email content
ru_RU: Название вводимых данных, используемых в качестве содержания письма

en: Input Type
ru_RU: Тип ввода

en: Select type of input
ru_RU: Выберите тип поля ввода

en: Checkbox Horizontal
ru_RU: Галочки по горизонтали

en: Checkbox Vertical
ru_RU: Галочки по вертикали

en: Date
ru_RU: Дата

en: Email
ru_RU: Электронная почта

en: Hidden
ru_RU: Скрытый

en: Radio Horizontal
ru_RU: Радиокнопки по горизонтали

en: Radio Vertical
ru_RU: Радиокнопки по вертикали

en: Select
ru_RU: Выбрать

en: Textarea
ru_RU: Текстовая область

en: Value
ru_RU: Значение

en: Text displayed in input for text input types. For types with more values use semi-colon delimiter. Example: select value 1;select value 2;select value 3
ru_RU: Текст, отображаемый в текстовых полях. Для типов с большим количеством значений в качестве разделителей используется точка с запятой. Пример: выберите значение 1;выберите значение 2;выберите значение 3

en: Placeholder
ru_RU: Заменитель

en: Text displayed as placeholder while input is empty
ru_RU: Текст, отображаемый пока поле ввода пусто

en: Size
ru_RU: Размер

en: Select size of input
ru_RU: Выберите размер поля ввода

en: Full Size
ru_RU: Полный размер

en: Half Size - one per row
ru_RU: Половинный размер - один на строку

en: Half Size
ru_RU: В половину размера

en: Required
ru_RU: Обязательно для заполнения

en: Select if the field is required
ru_RU: Выберите, является ли поле обязательным

en: No
ru_RU: Нет

en: Contact Form Layout
ru_RU: Шаблон формы обратной связи

en: Label Width
ru_RU: Ширина отметки

en: Custom width of form labels
ru_RU: Индивидуальная ширина отметок на форме

en: Content
ru_RU: Контент

en: Diameter of countdown circles
ru_RU: Диаметр отметок обратного отсчета

en: Line Width
ru_RU: Толщина линии

en: Width of countdown circles
ru_RU: Ширина отметок обратного отсчета

en: Date From
ru_RU: Дата с

en: Starting date for countdown
ru_RU: Начальная дата отсчета

en: Date To
ru_RU: Дата до

en: Ending date for countdown
ru_RU: Конечная дата отсчета

en: Finished Text Screen
ru_RU: Экран законченного текста

en: Text displayed after end date
ru_RU: Текст, отображаемый после конечной даты

en: Colors
ru_RU: Цвета

en: Bottom Color
ru_RU: Цвет нижней части

en: Main color of countdown circles
ru_RU: Основной цвет отметок отсчета

en: Top Color
ru_RU: Цвет верхней части

en: Color displaying current value
ru_RU: Цвет отображения текущего значения

en: Type
ru_RU: Тип

en: Select type of counter
ru_RU: Выберите тип счетчика

en: Gauge
ru_RU: Толщина

en: Line
ru_RU: Строка

en: Dimension
ru_RU: Размер

en: Dimension of counters
ru_RU: Размер счетчиков

en: Thickness
ru_RU: Толщина

en: Thickness of counters
ru_RU: Толщина счетчиков

en: Add new Counter by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Counter by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Counters.
ru_RU: Добавьте новый счетчик нажатием на ссылку "+ Добавить новый объект" или удалите существующий счетчик, нажав на красный крестик. Нажмите на ссылку "Удалить все объекты", чтобы удалить все существующие счетчики.

en: Current Value
ru_RU: Текущее значение

en: Value displayed by counter (number from 0 to 100 for type Gauge and Line)
ru_RU: Значение, отображаемое счетчиком (число от 0 до 100 для типов метки и линии)

en: Text displayed as label of counter
ru_RU: Текст показан как показания счетчика

en: Text displayed as description with counter
ru_RU: Текст описания счетчика

en: Main color of counters
ru_RU: Основной цвет счетчиков

en: Animation
ru_RU: Анимация

en: Select type of slider animation
ru_RU: Выберите тип анимации слайдера

en: Slide Horizontal
ru_RU: Листать по горизонтали

en: Fade
ru_RU: Затенить

en: Autoplay
ru_RU: Автовоспроизведение

en: Enable or disable the autoplay feature
ru_RU: Включить или выключить функцию автовоспроизведения

en: Select size of slider
ru_RU: Выберите размер слайдера

en: Content Size
ru_RU: Размер контента

en: Fullwidth Size
ru_RU: Во всю ширину

en: Image Format
ru_RU: Формат изображения

en: Select format of images
ru_RU: Выберите формат изображений

en: Navigation
ru_RU: Навигация

en: Select type of slider navigation
ru_RU: Выберите тип навигации слайдера

en: Bullets
ru_RU: Маркированный список

en: Thumbnails
ru_RU: Ярлыки

en: Description Animation
ru_RU: Анимация описания

en: Select type of animation for description
ru_RU: Выберите тип анимации описания

en: Rotate
ru_RU: Вращать

en: Move
ru_RU: Переместить

en: Zoom
ru_RU: Масштабирование

en: Slides
ru_RU: Слайды

en: URL of link for image in slide, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес ссылки изображения, отображаемого в слайде, используйте корректный формат адреса с http://

en: Image
ru_RU: Изображение

en: URL of image displayed in slide, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес изображения, отображаемого в слайде, используйте корректный формат адреса с http://

en: Title displayed in description box
ru_RU: Заголовок, отображаемый в поле описания

en: Text displayed in description box
ru_RU: Текст, отображаемый в поле описания

en: Button Text
ru_RU: Текст кнопки

en: Text for button displayed in description box
ru_RU: Текст кнопки, отображаемый в поле описания

en: Text Alignment
ru_RU: Выравнивание текста

en: Select text alignment in description box
ru_RU: Выберите выравнивание текста в поле описания

en: Position of Description
ru_RU: Положение описания

en: Select position of description box
ru_RU: Выберите положение поля описания

en: Top Fullsize
ru_RU: Сверху в полном размере

en: Top-Left
ru_RU: Сверху слева

en: Top-Center
ru_RU: Сверху по центру

en: Top Right
ru_RU: Сверху справа

en: Center Left
ru_RU: По центру слева

en: Center Center
ru_RU: По центру

en: Center Right
ru_RU: По центру справа

en: Bottom-Left
ru_RU: Снизу слева

en: Bottom-Center
ru_RU: Снизу по центру

en: Bottom Right
ru_RU: Снизу справа

en: Bottom Fullsize
ru_RU: Снизу в полный размер

en: Description Width
ru_RU: Ширина описания

en: Width of description box
ru_RU: Ширина поля описания

en: Slider Layout
ru_RU: Шаблон слайдера

en: Slider Border
ru_RU: Рамка слайдера

en: Color of border around slider
ru_RU: Цвет рамки вокруг слайдера

en: Autoplay Pause
ru_RU: Пауза автовоспроизведения

en: The amount of time (in sec) between each auto transition
ru_RU: Период времени (в секундах) между каждым автопереходом

en: Navigation Position
ru_RU: Положение навигации

en: Select position of slider navigation
ru_RU: Выберите положение навигации слайдера

en: Outside of Slider
ru_RU: Вне слайдера

en: Inside of Slider
ru_RU: В слайдере

en: Thumbnail Border
ru_RU: Рамка ярлыка

en: Color of border around the thumbnails
ru_RU: Цвет рамки вокруг ярлыков

en: Slider Descriptions Layout
ru_RU: Шаблон описаний слайдера

en: Width of description box for all slides
ru_RU: Ширина поля описания для всех слайдов

en: Vertical Offset
ru_RU: Вертикальное смещение

en: Top and bottom offset of description boxes
ru_RU: Смещение сверху и снизу полей описания

en: Horizontal Offset
ru_RU: Горизонтальное смещение

en: Right and left offset of description boxes
ru_RU: Смещение справа и слева полей описания

en: Background of description boxes
ru_RU: Фон полей описания

en: Color of title in description boxes
ru_RU: Цвет заголовка в полях описания

en: Title Size
ru_RU: Размер заголовка

en: Font size of title in description boxes
ru_RU: Размер шрифта заголовка в полях описания

en: Color of text in description boxes
ru_RU: Цвет текста в полях описания

en: Button Color
ru_RU: Цвет кнопки

en: Color of button in description boxes
ru_RU: Цвет кнопки в полях описаний

en: Color of text on button in description boxes
ru_RU: Цвет текста кнопки в полях описаний

en: Button Opacity
ru_RU: Прозрачность кнопки

en: Opacity of button in description boxes
ru_RU: Прозрачность кнопки в полях описаний

en: Count
ru_RU: Счетчик

en: Number of items listed on page
ru_RU: Количество объектов на странице

en: Layout
ru_RU: Шаблон

en: Select layout type of displayed items
ru_RU: Выберите шаблон отображения объектов

en: Box
ru_RU: Таблица

en: List
ru_RU: Список

en: Text Rows
ru_RU: Текстовые строки

en: Number of rows for description text
ru_RU: Количество строк для текста описания

en: Advanced Info
ru_RU: Расширенная информация

en: Enable or disable post information
ru_RU: Включить или выключить информацию о сообщении

en: Box Layout settings
ru_RU: Настройки шаблона окна

en: Columns
ru_RU: Столбцы

en: Number of items in one row
ru_RU: Количество объектов в одной строке

en: Carousel
ru_RU: Карусель

en: Enable or disable carousel feature
ru_RU: Включить или отключить карусель

en: Carousel Autoplay
ru_RU: Автоматическое воспроизведение карусели

en: Enable or disable carousel autoplay feature
ru_RU: Включить или выключить функцию автовоспроизведения карусели

en: Carousel Fading
ru_RU: Затенение карусели

en: Enable or disable carousel fading feature
ru_RU: Включить или выключить затенение карусели

en: Carousel Rows
ru_RU: Строки карусели

en: Number of rows in carousel
ru_RU: Количество строк в карусели

en: Select format for images in carousel
ru_RU: Выбрать формат изображений в карусели

en: List Layout settings
ru_RU: Настройки шаблона списка

en: Select type of Facebook box
ru_RU: Выберите тип окна Facebook

en: Comments
ru_RU: Комментарии

en: Color Scheme
ru_RU: Цветовая схема

en: Select color scheme of Facebook box
ru_RU: Выберите цветовую схему окна Facebook

en: Light
ru_RU: Светлый

en: Dark
ru_RU: Темный

en: Likebox settings
ru_RU: Настройки окна Like

en: Facebook Page URL
ru_RU: Адрес страницы Facebook

en: URL of Facebook page displayed in box, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес отображаемой в поле страницы Facebook, используйте корректный формат адреса с http://

en: Height
ru_RU: Высота

en: Height of Facebook box
ru_RU: Высота окна Facebook

en: Show Faces
ru_RU: Показывать лица

en: Display profile photos in Facebook box
ru_RU: Показать фотографии профиля в окне Facebook

en: Show Stream
ru_RU: Показывать ленту

en: Display latest posts stream in Facebook box
ru_RU: Показать ленту последних сообщений в окне Facebook

en: Show Header
ru_RU: Показывать заголовок

en: Display Facebook box header
ru_RU: Показывать заголовок окна Facebook

en: Comments settings
ru_RU: Настройки комментариев

en: Number of Posts
ru_RU: Количество сообщений

en: Count of visible posts in Facebook box
ru_RU: Счетчик показываемых сообщений в окне Facebook

en: Number of visible items
ru_RU: Количество отображаемых объектов

en: Alphabetically
ru_RU: По алфавиту

en: Category Data
ru_RU: Данные категории

en: Display category information on page
ru_RU: Показывать информацию о категории на странице

en: Select type of Google Map
ru_RU: Выберите тип карты Google

en: Normal Map
ru_RU: Обычный

en: Satellite Map
ru_RU: Спутник

en: Hybrid Map
ru_RU: Гибрид

en: Select size of Google Map
ru_RU: Выберите размер карты Google

en: Height of Google Map
ru_RU: Высота карты Google

en: Markers
ru_RU: Указатели

en: Add new Marker by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Marker by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Markers.
ru_RU: Добавьте новый указатель нажатием на ссылку "+ Добавить новый объект" или удалите существующий указатель, нажав на красный крестик. Нажмите на ссылку "Удалить все объекты", чтобы удалить все существующие указатели.

en: Title displayed in infowindow
ru_RU: Заголовок, отображаемый в информационном окне

en: URL of link displayed in infowindow, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес ссылки в информационном окне, используйте корректный формат адреса с http://

en: Description displayed in infowindow
ru_RU: Описание, отображаемое в информационном окне

en: Icon Image
ru_RU: Изображение значка

en: Marker image URL
ru_RU: Адрес изображения указателя

en: Address for marker position
ru_RU: Адрес для указателя

en: Address of default position shown on Google Map
ru_RU: Адрес по умолчанию, отображаемый на карте Google

en: Zoom level of Google Map
ru_RU: Уровень масштабирования карты Google

en: Map General Colors
ru_RU: Общие цвета карты

en: Map's Border
ru_RU: Граница карты

en: Border color of Google Map
ru_RU: Цвет границ карты Google

en: Map's Hue
ru_RU: Оттенок карты

en: Hue color of Google Map
ru_RU: Оттенок карты Google

en: Map's Saturation
ru_RU: Насыщение карты

en: Saturation level of Google Map
ru_RU: Уровень насыщенности карты Google

en: Map's Brightness
ru_RU: Яркость карты

en: Brightness level of Google Map
ru_RU: Уровень яркости карты Google

en: Map Object Colors
ru_RU: Цвета объектов карты

en: Saturation
ru_RU: Насыщенность

en: Saturation level of Google Map objects
ru_RU: Насыщенность объектов на карте Google

en: Brightness
ru_RU: Яркость

en: Brightness level of Google Map objects
ru_RU: Яркость объектов на карте Google

en: Landscape Hue
ru_RU: Оттенок ландшафта

en: Hue color of Google Map landscape
ru_RU: Оттенок ландшафта на карте Google

en: Administrative Hue
ru_RU: Оттенок административных объектов

en: Hue color of Google Map administrative areas
ru_RU: Оттенок административных объектов на картах Google

en: Roads Hue
ru_RU: Оттенок дорог

en: Hue color of Google Map roads
ru_RU: Оттенок дорог на картах Google

en: Water Hue
ru_RU: Оттенок воды

en: Hue color of Google Map water
ru_RU: Оттенок воды на картах Google

en: POI Hue
ru_RU: Оттенок POI

en: Hue color of Google Map Points Of Interest
ru_RU: Оттенок интересных точек на картах Google

en: MouseWheel Zoom
ru_RU: Масштабирование колесом мышки

en: Image to display
ru_RU: Изображение для показа

en: Width of image
ru_RU: Ширина изображения

en: Image Layout
ru_RU: Макет изображения

en: Layout of the image displayed on the page
ru_RU: Макет изображения, показанный на странице

en: Keep Aspect Ratio
ru_RU: Сохранять пропорции

en: Crop to Square
ru_RU: Обрезать до квадрата

en: Rounded
ru_RU: Скругленный

en: Border
ru_RU: Граница

en: Display or hide borders
ru_RU: Показать или скрыть границы

en: Image Title
ru_RU: Заголовок изображения

en: Title of the image displayed as ALT text
ru_RU: Заголовок изображения, показанный как текст ALT

en: Place Title to Caption
ru_RU: Разместить заголовок в подписи

en: Display Title of the image in caption
ru_RU: Показать заголовок изображения в подписи

en: Image Caption
ru_RU: Подпись изображения

en: Image description displayed as caption
ru_RU: Описание изображения, показанное как подпись

en: Link Settings
ru_RU: Настройки ссылки

en: Link to
ru_RU: Ссылка на

en: Where to link the image?
ru_RU: Где ссылка на изображение?

en: Media File
ru_RU: Медиафайл

en: Custom Url
ru_RU: Пользовательский Url

en: Custom URL
ru_RU: Пользовательский URL

en: URL of link on the image, use valid URL format with http://
ru_RU: URL ссылки на изображение, используйте правильный формат URL с http://

en: Link Target
ru_RU: Цель ссылки

en: Target of the link
ru_RU: Цель ссылки

en: Open in Current Window
ru_RU: Открыть в текущем окне

en: Open in New Window
ru_RU: Открыть в новом окне

en: Data for Custom Label
ru_RU: Данные для пользовательской метки

en: Use Label
ru_RU: Использовать метку

en: Set custom label on the image
ru_RU: Установить пользовательскую метку на изображении

en: No Label
ru_RU: Нет метки

en: Size of the label
ru_RU: Размер метки

en: Icon
ru_RU: Значок

en: Class for FontAwesome icon
ru_RU: Класс значка FontAwesome

en: Title of label
ru_RU: Заголовок метки

en: Description of label
ru_RU: Описание метки

en: Label Position
ru_RU: Позиция метки

en: Zero point for X and Y coordinates of label position
ru_RU: Точка начала координат X и Y позиции метки

en: Top Left Corner
ru_RU: Верхний левый угол

en: Top Right Corner
ru_RU: Верхний правый угол

en: Bottom Left Corner
ru_RU: Нижний левый угол

en: Bottom Right Corner
ru_RU: Нижний правый угол

en: X Coordinate
ru_RU: Координата X

en: + / - coordinate on X axis
ru_RU: + / - координата по оси X

en: Y Coordinate
ru_RU: Координата Y

en: + / - coordinate on Y axis
ru_RU: + / - координата по оси Y

en: Label URL
ru_RU: URL метки

en: URL of link on the label, use valid URL format with http://
ru_RU: URL ссылки на метку, используйте правильный формат URL с http://

en: Label Link Target
ru_RU: Метка цели ссылки

en: Image Container
ru_RU: Контейнер изображения

en: Image Border Color
ru_RU: Цвет границы изображения

en: Color of border around image
ru_RU: Цвет границы вокруг изображения

en: Left Offset
ru_RU: Левое смещение

en: Left offset around the image
ru_RU: Левое смещение вокруг изображения

en: Right Offset
ru_RU: Правое смещение

en: Right offset around the image
ru_RU: Правое смещение вокруг изображения

en: Colors and Advanced Layout
ru_RU: Цвета и расширенный макет

en: Caption Position
ru_RU: Позиция подписи

en: Position of the image caption
ru_RU: Позиция подписи изображения

en: Outside of Image
ru_RU: Снаружи изображения

en: Inside of Image
ru_RU: Внутри изображения

en: Caption Size
ru_RU: Размер подписи

en: Width of the Caption
ru_RU: Ширина подписи

en: Caption Top Offset
ru_RU: Верхнее смещение подписи

en: Top margin of caption placed outside
ru_RU: Верхнее поле подписи, размещенное снаружи

en: Caption Background Color
ru_RU: Цвет фона подписи

en: Backgroud Color of caption
ru_RU: Цвет фона подписи

en: Caption Text Color
ru_RU: Цвет текста подписи

en: Color of texts in caption
ru_RU: Цвет текстов подписи

en: Label Background Color
ru_RU: Цвет фона метки

en: Backgroud Color of label
ru_RU: Цвет фона метки

en: Label Text Color
ru_RU: Цвет текста метки

en: Color of texts in label
ru_RU: Цвет текстов метки

en: Select layout style
ru_RU: Выбрать стиль макета

en: One Column
ru_RU: Одby столбец

en: Two Columns
ru_RU: Два столбца

en: Show or hide lines between items
ru_RU: Показать или скрыть линии между элементами

en: Select icon style
ru_RU: Выбрать стиль значка

en: Icon Color
ru_RU: Цвет значка

en: Custom color of icon bullets
ru_RU: Пользовательский цвет маркеров-значков

en: Title Style
ru_RU: Стиль заголовка

en: Select typography style
ru_RU: Выбрать стиль оформления

en: Items
ru_RU: Элементы

en: Add new List item by click on "+ Add New Item" link, or remove existing List item by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing List items.
ru_RU: обавить новый элемент списка, нажав на ссылку «+ Добавить новый элемент» или удалить существующий элемент списка, нажав на красный крест. Нажмите на ссылку «Удалить все элементы», чтобы удалить все существующие элементы списка.

en: Select member displayed on page
ru_RU: Выбрать участника, отображаемого на странице

en: Select format for image of member
ru_RU: Выберите формат изображения участника

en: Collapsible Rows
ru_RU: Схлопываемые строки

en: Collapsible hidden exceeded rows
ru_RU: Схлопываемые скрытые лишние строки

en: Open links in new window
ru_RU: Открывать ссылки в новом окне

en: URL of song used in player, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес песни в плеере, используйте корректный формат адреса с http://

en: Height of player
ru_RU: Высота плеера

en: Artwork
ru_RU: Оригинал

en: Display artwork in player
ru_RU: Показывать оригиналы в плеере

en: Player Colors and Layout
ru_RU: Цвета и шаблон плеера

en: Color
ru_RU: Цвет

en: Decorative color of player
ru_RU: Декоративный цвет плеера

en: Color of border around player
ru_RU: Цвет рамки вокруг плеера

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

en: Wednesday
ru_RU: Среда

en: Thursday
ru_RU: Четверг

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

en: Empty Days
ru_RU: Пустые дни

en: Display or hide empty days in table
ru_RU: Показывать или скрывать дни в таблице

en: Note
ru_RU: Примечание

en: Text visible as note below table
ru_RU: Текст отображается как примечание под таблицей

en: Description text displayed with page title
ru_RU: Текст описания, отображаемый с заголовком страницы

en: Custom Spaces
ru_RU: Индивидуальные пространства

en: Offset of partner's logo
ru_RU: Смещение логотипа партнера

en: Portfolio Layout
ru_RU: Шаблон портфолио

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Display Portfolio filter
ru_RU: Показывать фильтр портфолио

en: Subcategory Filter
ru_RU: Фильтр подкатегории

en: Display items from subcategories when filtering
ru_RU: Отображать элементы подкатегорий при фильтрации

en: Item Display
ru_RU: Отображение объекта

en: Select how to show the content of Portfolio item
ru_RU: Выберите, как показывать содержимое объекта портфолио

en: Link to detail
ru_RU: Ссылка на подробное описание

en: Open in popup
ru_RU: Открыть во всплывающем окне

en: Excerpt
ru_RU: Фрагмент

en: Display Portfolio item description
ru_RU: Показывать описание объекта портфолио

en: Image Height
ru_RU: Высота изображения

en: Height of Portfolio images. For automatic height enter auto or 0.
ru_RU: Высота изображений в портфолио. Для автоматического указания высоты введите auto или 0.

en: Image Offset
ru_RU: Смещение изображения

en: Offset of Portfolio images
ru_RU: Смещение изображений в портфолио

en: Horizontal
ru_RU: Горизонтально

en: Vertical
ru_RU: Вертикально

en: Standard Color
ru_RU: Стандартный цвет

en: Decoration color of standard items
ru_RU: Декоративный цвет стандартных объектов

en: Featured Color
ru_RU: Избранный цвет

en: Decoration color of featured items
ru_RU: Декоративный цвет избранных объектов

en: Revolution Slider plugin is not active
ru_RU: Плагин Revolution Slider не активен

en: Revolution Slider Alias
ru_RU: Альтернативное имя Revolution Slider

en: Select slider displayed on page
ru_RU: Выбрать отображенный на странице слайдер

en: Alternative Image
ru_RU: Альтернативное изображение

en: Image displayed in responsive layout instead of slider
ru_RU: Изображение показывается в гибком шаблоне, а не в слайдере

en: Responsive Resolution
ru_RU: Изменяющееся разрешение

en: Breakpoint when alternative image is displayed
ru_RU: Условие отображения альтернативного изображения

en: Disable
ru_RU: Отключить

en: Select type of rule
ru_RU: Выберите тип линейки

en: Simple Line
ru_RU: Простая линия

en: Bold Line
ru_RU: Жирная линия

en: Dashed
ru_RU: Пунктир

en: Shadowed
ru_RU: С тенью

en: Select size of rule
ru_RU: Выберите размер линейки

en: Slide Up Button
ru_RU: Кнопка сдвига вверх

en: Display button on rule to slide up
ru_RU: Показывать кнопку на линейке для сдвига вверх

en: Color of rule
ru_RU: Цвет линейки

en: Space above rule
ru_RU: Пространство над линейкой

en: Space below rule
ru_RU: Пространство под линейкой

en: Use
ru_RU: Использовать

en: Include SEO meta data into header
ru_RU: Включить мета-данные SEO в заголовок

en: Write title for page
ru_RU: Укажите заголовок страницы

en: Keywords
ru_RU: Ключевые слова

en: Write keywords for page
ru_RU: Укажите ключевые слова для страницы

en: Write description for page
ru_RU: Укажите описание страницы

en: no change - icons
ru_RU: без изменений - значки

en: Select type of items
ru_RU: Выберите тип объектов

en: Pages
ru_RU: Страницы

en: Posts
ru_RU: Сообщения

en: Count of items listed on page. Enter 0 for all items.
ru_RU: Количество объектов на странице. Введите 0,чтобы показывать все.

en: Pages Parameters
ru_RU: Параметры страниц

en: Depth
ru_RU: Глубина

en: Depth of listed items
ru_RU: Глубина выведенных объектов

en: Posts Parameters
ru_RU: Параметры сообщений

en: Comments Count
ru_RU: Количество комментариев

en: Display or hide count of comments
ru_RU: Показать или скрыть количество комментариев

en: Author
ru_RU: Автор

en: ID number of author, or multiple IDs delimited by comma
ru_RU: ID автора или несколько ID, разделенных запятыми

en: Select size of player
ru_RU: Выберите размер плеера

en: Large
ru_RU: Большой

en: Small
ru_RU: Маленький

en: Use autoplay on page load
ru_RU: Использовать автовоспроизведение при загрузке страницы

en: Select type of toggles
ru_RU: Выберите тип переключателей

en: Accordion
ru_RU: Аккордеон

en: Toggle
ru_RU: Переключатель

en: Horizontal Tabs
ru_RU: Горизонтальные вкладки

en: Vertical Tabs
ru_RU: Вертикальные вкладки

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Twitter username (account)
ru_RU: Имя пользователя Twitter (аккаунт)

en: Count of displayed posts
ru_RU: Количество отображаемых сообщений

en: Twitter API Data
ru_RU: API-данные Twitter

en: Date Format
ru_RU: Формат даты

en: Format of posts dates
ru_RU: Формат даты сообщений

en: Escape Special Characters
ru_RU: Избегать специальные символы

en: Escaping special characters used in posts
ru_RU: Избегать специальные символы в сообщениях

en: Clickable Links
ru_RU: Кликабельные ссылки

en: Possibility click on posts links
ru_RU: Возможность нажимать на ссылки в сообщениях

en: Display posts dates
ru_RU: Показывать даты сообщений

en: Select video source
ru_RU: Выберите источник видео

en: URL of video displayed on page, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес отображаемого на странице видео, используйте корректный формат адреса с http://

en: Width of player
ru_RU: Ширина плеера

en: Color of border around video
ru_RU: Цвет рамки вокруг видео

en: Theme &rarr; Blog Authors
ru_RU: Тема &rarr; Авторы блога

en: View author archive
ru_RU: Смотреть архив автора

en: Title:
ru_RU: Заголовок:

en: Display Post Count?
ru_RU: Показывать счетчик сообщений?

en: Display Author Gravatar?
ru_RU: Показывать аватар автора?

en: Customize displaying posts
ru_RU: Настроить отображение сообщений

en: Theme &rarr; Posts
ru_RU: Тема &rarr; Сообщения

en: Number of posts
ru_RU: Количество сообщений

en: Excerpt length
ru_RU: Длина выдержки

en: Show read more
ru_RU: Показывать "подробнее"

en: Show thumbnails
ru_RU: Показывать ярлыки

en: Thumbnail width
ru_RU: Ширина ярлыка

en: Thumbnail height
ru_RU: Высота ярлыка

en: Thumbnail position
ru_RU: Положение ярлыка

en: Display social icons for current page
ru_RU: Показывать значки социальных сетей на текущей странице

en: Theme &rarr; Social Icons
ru_RU: Тема &rarr; Значки социальных сетей

en: Show icon title
ru_RU: Показывать значок заголовка

en: Display submenu for current page
ru_RU: Показывать подменю для текущей страницы

en: Theme &rarr; Submenu
ru_RU: Тема &rarr; Подменю

en: Optional Class
ru_RU: Необязательный класс

en: Top menu
ru_RU: Верхнее меню

en: Custom Html
ru_RU: Особый html

en: Custom html for your header.
ru_RU: Особый html для вашего заголовка.

en: Title Website Font
ru_RU: Шрифт заголовка веб-сайта

en: Font Sizes
ru_RU: Размеры шрифта

en: Standard Text
ru_RU: Стандартный текст

en: Basic text size in px
ru_RU: Основной текст в пикселах

en: Small Text
ru_RU: Маленький текст

en: Small text size in px
ru_RU: Размер маленького текста в пикселах

en: Decoration Text
ru_RU: Декоративный текст

en: Size of decoration texts, buttons and other texts in px
ru_RU: Размер декоративного текста, кнопок и прочего текста в пикселах

en: Main Menu Text
ru_RU: Текст главного меню

en: Menu text size in px
ru_RU: Размер текста главного меню в пикселах

en: Submenu Text
ru_RU: Текст подменю

en: Submenu text size in px
ru_RU: Размер текста подменю в пикселах

en: Input Text
ru_RU: Вводимый текст

en: Form input text size in px
ru_RU: Сформировать размер вводимого текста в пикселах

en: Size of H1 titles in px
ru_RU: Размер названий H1 в пикселах

en: Size of H2 titles in px
ru_RU: Размер названий H2 в пикселах

en: Size of H3 titles in px
ru_RU: Размер названий H3 в пикселах

en: Size of H4 titles in px
ru_RU: Размер названий H4 в пикселах

en: Size of H5 titles in px
ru_RU: Размер названий H5 в пикселах

en: Size of H6 titles in px
ru_RU: Размер названий H6 в пикселах

en: Social icon link
ru_RU: Ссылка на значок социальных сетей

en: Unlimited
ru_RU: Неограничено

en: 1 row
ru_RU: 1 строка

en: 2 rows
ru_RU: 2 строки

en: 3 rows
ru_RU: 3 строки

en: 4 rows
ru_RU: 4 строки

en: 5 rows
ru_RU: 5 строк

en: Header menu
ru_RU: Меню заголовка

en: Header Widget Areas
ru_RU: Области заголовка виджетов

en: File
ru_RU: Файл

en: Widget Area
ru_RU: Область виджетов

en: Select alignment of widgets in widget area
ru_RU: Выбрать выравнивание виджетов в области виджетов

[ctx: name of element]
en: Matches
ru_RU: Совпадения

en: Custom Background
ru_RU: Пользовательский фон

en: Choose custom html background
ru_RU: Выбрать пользовательский фон html

en: Select type of display for the element
ru_RU: Выбрать тип показа элемента

en: Actual Match
ru_RU: Фактическое совпадение

en: All Matches
ru_RU: Все совпадения

en: Actual Match Display Options
ru_RU: Параметры показа фактического совпадения

en: Select type of display actual match
ru_RU: Выбрать тип показа фактического совпадения

en: Latest Match Only
ru_RU: Только последнее совпадение

en: Next Match Only
ru_RU: Только следующее совпадение

en: Both
ru_RU: Оба

en: Display Category Title
ru_RU: Показать заголовок категории

en: Image Ratio
ru_RU: Пропорции изображения

en: Page Title Background
ru_RU: Фон заголовка страницы

en: Site Header
ru_RU: Заголовок сайта

en: Background color and opacity of site header
ru_RU: Цвет фона и прозрачность заголовка сайта

en: Menu Hover Items
ru_RU: Элементы меню, которое отображается при наведении курсора

en: Hover Color of menu items text
ru_RU: Цвет текста меню, которое отображается при наведении курсора

en: flexible images
ru_RU: гибкие изображения

[ctx: name of element]
en: Widget Area
ru_RU: Область виджетов

en: Header & Page Title Background
ru_RU: Фон заголовка и названия страницы

en: Color is set for header, image is set for page title
ru_RU: Для заголовка установлен цвет, для названия страницы установлено изображение

en: Monday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню понедельника

en: Tuesday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню вторника

en: Wednesday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню среды

en: Thursday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню четверга

en: Friday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню пятницы

en: Saturday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню субботы

en: Sunday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню воскресенья

en: Show or hide title
ru_RU: Показать или скрыть заголовок

en: Select format for images
ru_RU: Выбрать формат изображений

en: Widget area
ru_RU: Область виджетов

en: Select widget area to display
ru_RU: Выбрать область виджетов для показа

en: Item Background Color
ru_RU: Фоновый цвет элемента

en: Item Optional Background Color
ru_RU: Опциональный фоновый цвет элемента

en: Titles Color
ru_RU: Цвет заголовков

en: Custom color of titles
ru_RU: Заданный пользователем цвет заголовков

en: Text Color
ru_RU: Цвет текста

en: Custom color of text
ru_RU: Заданный пользователем цвет текста

en: Links Color
ru_RU: Цвет ссылок

en: Custom color of links
ru_RU: Заданный пользователем цвет ссылок

en: Custom Button
ru_RU: Пользовательская кнопка

en: Button Text Color
ru_RU: Кнопка Цвет текста

en: Custom text button color
ru_RU: Пользовательские цвета кнопки текста

en: Text displayed in the Button
ru_RU: Текст, отображаемый в кнопке

en: Button Url
ru_RU: Ссылка кнопки

en: Imput url for the Button
ru_RU: Ввод ссылки для кнопки

en: Double
ru_RU: Двойной

[ctx: name of element]
en: Header Map
ru_RU: Карта шапки

[ctx: name of element]
en: Search Form
ru_RU: Поиск по форуму

[ctx: name of element]
en: Taxonomy List
ru_RU: Список классификации

[ctx: name of element]
en: Items
ru_RU: Элементы

[ctx: name of element]
en: Items Info
ru_RU: Информация об объектах

en: Header Map
ru_RU: Карта шапки

en: Image Options
ru_RU: Опции изображения

en: Header Image
ru_RU: Заголовок изображения

en: Display Header Resources
ru_RU: Показать заголовок с ресурсами

en: Item Category / Location Options
ru_RU: Категория элемента / Расположение Опции

en: Basic Options
ru_RU: Основные опции

en: Category Default Icon
ru_RU: Значок по умолчанию для категории

en: Default icon for categories without own icon
ru_RU: Значок по умолчанию для категорий без собственного значка

en: Category Default Map Marker
ru_RU: Маркер карты по умолчанию для категории

en: Default marker for categories without own map marker
ru_RU: Маркер по умолчанию для категорий без собственного маркера карты

en: Location Default Icon
ru_RU: Значок местоположения по умолчанию

en: Default icon for locations without own icon
ru_RU: Значок местоположения для мест без собственного значка

en: Category Default Image
ru_RU: Изображение по умолчанию категории

en: Default image for categories without own header image
ru_RU: Изображение по умолчанию для категорий без собственного изображения заголовка

en: Location Default Image
ru_RU: Изображение по умолчанию для места

en: Default image for locations without own header image
ru_RU: Изображение по умолчанию для мест без собственного изображения заголовка

en: Header image height
ru_RU: Высота изображения заголовка

en: List Options
ru_RU: Список опций

en: Number of items per row
ru_RU: Количество объектов в ряду

en: Sorting Options
ru_RU: Варианты сортировки

en: Number of Items
ru_RU: Всего объектов

en: Number of items listed on one page
ru_RU: Количество объектов, перечисленных на одной странице

en: ASC
ru_RU: По возрастанию

en: DESC
ru_RU: По убыванию

en: Item Detail Options
ru_RU: Подробные опции объекта

en: Default Featured Image
ru_RU: Изображение по умолчанию

en: Default image for items without own featured image
ru_RU: Изображение по умолчанию для элементов без собственного изображения

en: Default Header Image
ru_RU: Изображение по умолчанию для заголовка

en: Default image for items without own header image
ru_RU: Изображение по умолчанию для объектов без собственного изображения заголовка

en: Contact Owner Options
ru_RU: Связаться с владельцем опции

en: Button Title
ru_RU: Подпись кнопки

en: Title displayed on contact button
ru_RU: Название, отображаемое на кнопке контактов

en: Disabled Button Title
ru_RU: Название кнопки Отключено

en: Title displayed on disabled contact button
ru_RU: Заголовок, отображаемый на отключенной кнопке контактов

en: Email Message
ru_RU: Сообщение электронной почты

en: Text displayed in email sent via contact form
ru_RU: Текст, отображаемый в письме, отправленном через контактную форму

en: Name Input Label
ru_RU: Ярлык ввода имени

en: Label for name input
ru_RU: Ярлык для ввода имени

en: Email Input Label
ru_RU: Ярлык ввода электронной почты

en: Label for email input
ru_RU: Ярлык для ввода электронной почты

en: Subject Input Label
ru_RU: Ярлык ввода темы

en: Label for subject input
ru_RU: Ярлык для ввода темы

en: Message Input Label
ru_RU: Ярлык ввода сообщения

en: Label for message area
ru_RU: Ярлык для области сообщения

en: Send Button Label
ru_RU: Ярлык кнопки Отправить

en: Label for send button
ru_RU: Ярлык для кнопки отправить

en: Validation Error Message
ru_RU: Сообщение об ошибке проверки

en: Server Error Message
ru_RU: Сообщение об ошибке сервера

en: Map Options
ru_RU: Карта Опций

en: Map Height
ru_RU: Высота карты

en: Map Zoom
ru_RU: Увеличить Карту

en: Display landscape
ru_RU: Показать ландшафт

en: Display administratives
ru_RU: Показать административные

en: Display roads
ru_RU: Показать дороги

en: Display water
ru_RU: Показать воду

en: Display poi
ru_RU: Показать точки интереса

en: Address Options
ru_RU: Настройки адреса

en: Hide Empty Values
ru_RU: Скрыть незаполненные значения

en: Hide empty contact information
ru_RU: Скрыть незаполненную контактную информацию

en: Hide GPS
ru_RU: Скрыть GPS

en: Hide GPS information
ru_RU: Скрыть информацию GPS

en: Nofollow Web Link
ru_RU: Веб-ссылка с атрибутом nofollow

en: Use nofollow attribute in web link for SEO purposes
ru_RU: Использовать атрибутов nofollow в веб-ссылке для целей SEO

en: Features Options
ru_RU: Характеристики Опции

en: Icon Size
ru_RU: Размер значка

en: Size of features icons
ru_RU: Размер значков функций

en: Display Descriptions
ru_RU: Показать описания

en: Display features descriptions
ru_RU: Отобразить описания функций

en: Packages
ru_RU: Пакеты

en: Enable Email Notification
ru_RU: Включить уведомления по электронной почте

en: Email Notification Time
ru_RU: Время отправки уведомлений по электронной почте

en: Number of days before account expires
ru_RU: Через столько дней истекает действие учетной записи

en: Email Notification Subject
ru_RU: Тема уведомления по электроной почте

en: Email Notification Message
ru_RU: Сообщение при отправке уведомления по электронной почте

en: Package Types
ru_RU: Типы пакетов

en: Admin approve
ru_RU: Одобрение администратором

en: Admin must approve item before showing on frontend
ru_RU: Администратор должен одобрить объект прежде чем он появится на фронтэнде.

en: Admin approve edited
ru_RU: Админ подтверждает изменение

en: Admin must approve edited item before showing on frontend
ru_RU: Админ должен утвердить измененный элемент, прежде чем показывать его на интерфейсе

en: Featured items
ru_RU: Рекомендуемое

en: Items in this package can be featured
ru_RU: Предметы в этмо пакете могут быть добавлены в рекомендованные

en: Maximum Items
ru_RU: Максимум единиц

en: Expiration Limit
ru_RU: Лимит истечения срока

en: Package expiration limit in days (0 for unlimited). Used for free and single paypal payments.
ru_RU: Ограничение по сроку действия пакета (0, если отсутствуют ограничения). Бесплатное использование и единичные платежи Paypal.

en: Price
ru_RU: Цена

en: Package price (0 for free)
ru_RU: Цена пакета (0 если бесплатно)

en: Content (Editor)
ru_RU: Контент (Редактор)

en: Content (Media)
ru_RU: Содержание (Медиа)

en: Telephone
ru_RU: Телефон

en: Web
ru_RU: Веб

en: Opening Hours
ru_RU: Часы работы

en: Gallery
ru_RU: Галерея

en: Features
ru_RU: Характеристики

en: Payments
ru_RU: Платежи

en: Currency
ru_RU: Валюта

en: Currency code for payments
ru_RU: Код валюты для платежей

en: Payment Gates
ru_RU: Платежные шлюзы

en: Bank Transfer
ru_RU: Банковский перевод

en: Auto Zoom & Fit Map
ru_RU: Автозум и подгонка карт

en: Clustering
ru_RU: Группирование

en: Enable or disable clustering feature
ru_RU: Включить или отключить функцию группирования

en: Cluster Radius
ru_RU: Радиус группирования

en: Set size of radius for clustering
ru_RU: Установить размер радиуса группирования

en: Geolocation
ru_RU: Геолокация

en: Enable or disable geolocation feature
ru_RU: Включить или отключить функцию геолокации

en: Infobox options
ru_RU: Опции Infobox

en: Enable Telephone Numbers
ru_RU: Включить телефонные номера

en: Display landscapes
ru_RU: Показать ландшафты

en: Location
ru_RU: Место

en: Select location displayed on page
ru_RU: Выберите местоположение отображаемое на странице

en: Top Rated
ru_RU: Самые популярные

en: Display only "Featured Items"
ru_RU: Показывать только \"Рекомендуемое\"

en: Show only featured items of the selected category
ru_RU: Показывать только рекомендуемое содержимое выбранной категории

en: Select type of Search Form
ru_RU: Выберите тип поисковой формы

en: Search Form
ru_RU: Поиск по форуму

en: Search Sentence
ru_RU: Искать предложение

en: Radius units
ru_RU: Единицы измерения радиуса

en: Select units for radius
ru_RU: Выбрать единицы измерения радиуса

en: Kilometers
ru_RU: Километры

en: Miles
ru_RU: Мили

en: Radius Help
ru_RU: Радиус Помощь

en: Write sentence represented the search form
ru_RU: Напишите предложение, представляющее форму поиска

en: Display category
ru_RU: Отобразить категорию

en: Item Categories
ru_RU: Категории объектов

en: Item Locations
ru_RU: Расположение объектов

en: Display items
ru_RU: Показать объекты

en: Theme &rarr; Items
ru_RU: Тема &rarr; объекты

en: No items found
ru_RU: Объекты не найдены

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Locations
ru_RU: Места

en: Register or login users form
ru_RU: Зарегистрируйтесь или войдите через форму пользователя

en: Theme &rarr; Login
ru_RU: Тема → Вход

en: Opened Tab
ru_RU: Открытая вкладка

en: Login Description
ru_RU: Описание Входа

en: Logout Description
ru_RU: Описание Выхода

en: Register Description
ru_RU: Описание Регистрации

en: Terms and Conditions acceptation required
ru_RU: Требуемые правила и условия принятия

en: Terms and Conditions label
ru_RU: Название правил и условий

en: Display newest item
ru_RU: Показать самый новый предмет

en: Theme &rarr; Newest Item
ru_RU: Тема &rarr; Самый новый предмет

en: CityGuide: Account Disabled
ru_RU: CityGuide: аккаунт отключен

en: Account
ru_RU: Аккаунт

en: Expiration in days
ru_RU: Срок истечения в днях

en: Payment type
ru_RU: Тип платежа

en: Renew Account
ru_RU: Возобновить учетную запись

en: Upgrade Account
ru_RU: Повысить уровень аккаунта

en: Account type
ru_RU: Тип учетной записи

en: Post <a href='%s'>#%d</a> was updated and awaiting your moderation.
ru_RU: Публикация <a href='%s'>#%d</a> была обновлена и ожидает вашей модерации.

en: Post ready for review
ru_RU: Публикация готова для проверки

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account renew via Bank Transfer
ru_RU: Пользователь %s с идентификатором #%d (%s) запрашивает продление срока действия аккаунта с помощью банковского перевода

en: Account renew request
ru_RU: Запрос на возобновление аккаунта

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account upgrade to (%s) via Bank Transfer
ru_RU: Пользователь %s с идентификатором #%d (%s) запрашивает улучшение аккаунта до  (%s) с помощью банковского перевода

en: Account upgrade request
ru_RU: Запрос на улучшение аккаунта

en: Maximum items for the current package exceeded
ru_RU: Превышено максимально допустимое количество единиц для текущего пакета

en: Rating was approved
ru_RU: Отзыв одобрен

en: Menu Width
ru_RU: Ширина меню

en: Tools Width
ru_RU: Ширина инструментов

en: Select type of item
ru_RU: Выберите тип объекта

en: Large Image
ru_RU: Большое изображение

en: Website
ru_RU: Сайт

en: Video
ru_RU: Видео

en: Crop From Position
ru_RU: Обрезать с положения

en: Anchor point of the source image, used when cropping image
ru_RU: Исходная точка на исходном изображения, используемая при его обрезке

en: Link To Website
ru_RU: Ссылка на сайт

en: Link to website used with Website type, use valid URL format with http://
ru_RU: Ссылка на сайт типа Сайт, используйте корректный формат адреса с http://

en: Link To Video
ru_RU: Ссылка на видео

en: Link to video used with Video type, use valid URL format with http://
ru_RU: Ссылка на видео типа Видео, используйте корректный формат адреса с http://

en: Video Format
ru_RU: Формат видео

en: Select format of video
ru_RU: Выберите формат видео

en: Information Title
ru_RU: Информационный заголовок

en: Information
ru_RU: Информация

en: Item gallery
ru_RU: Галерея икон

en: Floating
ru_RU: Плавающий

[ctx: name of element]
en: Facilities
ru_RU: Устройства

[ctx: name of element]
en: Infopanel
ru_RU: Инфопанель

en: Theme Color Dark
ru_RU: Темный цвет темы

en: Dark theme color for dark elements
ru_RU: Темный цвет темы для темных элементов

en: Theme Color Light
ru_RU: Светлый цвет темы

en: Main theme color for light elements
ru_RU: Цвет основной темы для светлых элементов

en: Header Share
ru_RU: Шапка поделиться

en: Header Social Icons
ru_RU: Шапка социальные иконки

en: Enable Facebook
ru_RU: Подключить Facebook

en: Enable Twitter
ru_RU: Подключить Twitter

en: Enable Google+
ru_RU: Подключить Google+

en: Menu Items Hover
ru_RU: Наведение курсора на пункты меню

en: Color of menu items text on hover
ru_RU: Цвет пунктов меню при наведении курсора

en: Icon Font
ru_RU: Шрифт значка

en: Class of icon from FontAwesome - disable Icon Image
ru_RU: Класс значка от FontAwesome — отключить картинку значка

en: Subtitle
ru_RU: Подзаголовок

en: Text displayed with main title of service box
ru_RU: Текст главного названия окна услуги

en: Item Color
ru_RU: Цвет элемента

en: Color of this Item
ru_RU: Цвет этого элемента

en: Class of icon from FontAwesome
ru_RU: Класс значка от FontAwesome

en: URL of image displayed in service box
ru_RU: Адрес изображения в окне услуги

en: Hover Image
ru_RU: Изображение при наведении

en: URL of image displayed in service box on hover event
ru_RU: Адрес изображения в окне услуги при наведении

en: Main text displayed in service box
ru_RU: Основной текст в окне услуги

en: "Read more" text
ru_RU: Текст "Подробнее"

en: Text for "Read more" link
ru_RU: Текст ссылки "Подробнее"

en: URL of "Read more" link, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес ссылки "Подробнее", используйте корректный формат адреса с http://

en: Advanced Settings
ru_RU: Расширенные настройки

en: Submenu Icon Font
ru_RU: Шрифт значка подменю

en: Class of icon from FontAwesome on dropped submenu
ru_RU: Класс значка FontAwesome в раскрывающемся подменю

en: Item Submenu
ru_RU: Элемент подменю

en: Add new links for item submenu or remove existing links by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing links.
ru_RU: Добавьте новые ссылки на элемент подменю или удалите существующие ссылки, нажав на красный крест. Нажмите на «Удалить все элементы» для удаления всех имеющихся ссылок.

en: Link title text
ru_RU: Свяжите текст названия

en: Link, use valid URL format with http://
ru_RU: Ссылка, используйте действительный формат URL http://

en: URL of page to be redirected, use valid URL format with http://
ru_RU: URL страницы для перенаправления, используйте действительный формат URL http://

[ctx: job position]
en: Position
ru_RU: Положение

en: Position of member in the company, community, etc
ru_RU: Положение участника в компании, обществе и т.д.

en: About member
ru_RU: Об участнике

en: Information about member
ru_RU: Информация об участнике

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by click on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
ru_RU: Добавьте новый значок социальных сетей, нажав на ссылку "+ Добавить новый объект" или удалите существующий значок социальных сетей, нажав на красный крестик. Нажмите на ссылку "Удалить все объекты", чтобы удалить все существующие значки социальных сетей.

en: Menu Order
ru_RU: Порядок элементов в меню

en: Custom color of Icons
ru_RU: Пользовательский цвет значков

en: Items Background
ru_RU: Фон элементов

en: Background of the items
ru_RU: Фон элементов

en: Display item descriptions
ru_RU: Отобразить описания элементов

en: Social Icons Type
ru_RU: Тип значков соцсетей

en: Font icons
ru_RU: Значки шрифта

en: Image icons
ru_RU: Значки изображений

en: Select display style for submenu of items
ru_RU: Выберите тип отображения подменю элементов

en: Drop Up
ru_RU: Поднять вверх

en: Drop Down
ru_RU: Опустить

en: Visible
ru_RU: Видимый

en: Image 1:1
ru_RU: Изображение 1:1

en: Image 2:1
ru_RU: Изображение 2:1

en: Image 4:3
ru_RU: Изображение 4:3

en: Image 16:9
ru_RU: Изображение 16:9

en: Image 1:2
ru_RU: Изображение 1:2

en: Image 3:4
ru_RU: Изображение 3:4

en: Image 9:16
ru_RU: Изображение 9:16

en: Icon Offset
ru_RU: Смещение значка

en: Enable or disable vertical icon offset
ru_RU: Включить или отключить вертикальное смещение значка

en: Icon Type
ru_RU: Тип значка

[ctx: name of element]
en: Background Slider
ru_RU: Фоновый бегунок

en: Logo area width
ru_RU: Ширина области логотипа

en: Menu area width
ru_RU: Ширина области меню

en: Menu cols
ru_RU: Столбцы меню

en: Featured
ru_RU: Избранное

en: Display social icon also in header
ru_RU: Отображать иконку социальной сети и в заголовке

en: Transparent Background
ru_RU: Прозрачный фон

en: Element has transparent background outside sidebars section
ru_RU: Элемент имеет прозрачный фон вне боковых панелей

en: On
ru_RU: Включить

en: Off
ru_RU: Выключить

en: Slide Duration
ru_RU: Длительность слайда

en: The time while one slide is displayed
ru_RU: Время отображения одного слайда

en: Animation Duration
ru_RU: Длительность анимации

en: Duration of animation between slides
ru_RU: Длительность анимации между слайдами

en: Background Slides
ru_RU: Фоновые слайды

en: Text for own identification of slide
ru_RU: Текст для самоидентификации слайда

en: Background image of slide
ru_RU: Фоновое изображение слайда

en: Color of slide displayed with transparent image
ru_RU: Цвет слайда с прозрачным изображением

en: Background Position
ru_RU: Расположение фона

en: Position of background image in slide
ru_RU: Расположение фонового изображения на слайде

en: Street View
ru_RU: Просмотр изображений улиц

en: Enable or disable street view feature
ru_RU: Включить или отключить функцию просмотра изображений улиц

en: Title Section Options
ru_RU: Опции раздела заголовка

en: Height of title section
ru_RU: Высота раздела заголовка

en: Float
ru_RU: Пристыковать

en: Show description floated over portfolio gallery
ru_RU: Показывать плавающее описание над галереей портфолио

en: Theme rule
ru_RU: Правило темы

en: Scroll Main Menu
ru_RU: Прокрутите главное меню

en: Enable or disable main menu to be scrollable
ru_RU: Разрешить или отменить прокрутку главного меню

en: Scroll Left Sidebar
ru_RU: Прокрутить левую боковую панель

en: Enable or disable left sidebar to be scrollable
ru_RU: Разрешить или отменить прокрутку левой боковой панели

en: Header Background
ru_RU: Фон заголовка

en: Site Header Background
ru_RU: Фон заголовка сайта

en: Tiny Text
ru_RU: Мелкий текст

en: Tiny text size in px
ru_RU: Размер мелкого текста в пикселях

en: Featured Item
ru_RU: Популярный элемент

en: Icon Effect
ru_RU: Эффекты иконки

en: Display border for product image
ru_RU: Отображать границу для изображения продукта

en: Slider displays navigation arrows, title and description only if page is blank (without any other content and elements).
ru_RU: Слайдер отображает навигационные стрелки, названия и описания только если страница пустая (без какого-либо содержания или элементов).

en: Short description of slide
ru_RU: Короткое описание слайда

en: Display banner for current page
ru_RU: Отображать баннер для текущей страницы

en: Theme &rarr; Banner
ru_RU: Тема &rarr; Баннер

en: Link:
ru_RU: Ссылка:

en: Open in new window?
ru_RU: Открыть в новом окне?

[ctx: name of element]
en: Authors
ru_RU: Авторы

en: Post Geolocation
ru_RU: Фон местонахождения

en: Post Background
ru_RU: Фон записи

en: Post Gallery
ru_RU: Фон галереи

en: Theme Color Colorful
ru_RU: Полноцветная цветовая гамма

en: Main theme color for colored elements
ru_RU: Цвет главной темы для окрашенных элементов

en: Background Height
ru_RU: Высота фона

en: Header background height in px
ru_RU: Высота фона заголовка в пикселях

en: Authors
ru_RU: Авторы

en: Login Redirect
ru_RU: Переадресация логина

en: If nothing selected redirect to author's blog page
ru_RU: Если ничего не выделено, то переадресовать на страницу автора блога

en: Registration Redirect
ru_RU: Перадресация регистрации

en: If nothing selected redirect to home page
ru_RU: Если ничего не выделено, переадресовать на домашнюю страницу

en: Author's Blog Default Content
ru_RU: Содержание блога автора по умолчанию

en: In case author hasn't published any posts yet you can create custom content for his empty page. If author already has some post this content will be ignored.
ru_RU: В том случае, если автор еще не опубликовал ни одного сообщения, вы можете создать пользовательское содержание для его пустой страницы. Если автор уже имеет несколько записей, содержание будет игнорироваться.

en: Author's Welcome Screen
ru_RU: Экран приветствия автора

en: This content will be shown as welcome screen for logged author with no posts
ru_RU: Это содержание будет показано, как экран приветствия для зарегистрированного автора без каких-либо сообщений

en: Visitor's Welcome Screen
ru_RU: Экран приветствия посетителя

en: This content will be shown for visitors of author blog with no posts
ru_RU: Это содержание будет показано только для посетителей  авторского блога без записей

en: Add custom background for your post page
ru_RU: Добавить пользовательский фон для вашей страницы записи

en: Images
ru_RU: Изображения

en: Choose custom background for your author page
ru_RU: Выбрать пользовательский фон для вашей авторской страницы

en: Biographical Info
ru_RU: Информация о биографии

en: Add user's biography information
ru_RU: Добавить информацию о биографии пользователя

en: Select authors listed on page
ru_RU: Выбрать авторов, показываемых на странице

en: Select order of authors listed on page
ru_RU: Выбрать порядок авторов, показываемых на странице

en: Post count
ru_RU: Счётчик записи

en: Registered
ru_RU: Зарегистрировано

en: Number of authors listed on page
ru_RU: Число авторов, показываемых на странице

en: Select layout type of displayed authors
ru_RU: Выбрать тип схемы показанных авторов

en: Item Background
ru_RU: Фон элемента

en: Enable or disable item background
ru_RU: Включить или отключить фон элемента

en: Item Background Image
ru_RU: Фоновое изображение элемента

en: Enable or disable author background image
ru_RU: Включить или отключить фоновое изображение автора

en: Additional Information
ru_RU: Дополнительная информация

en: Author Avatar
ru_RU: Аватар автора

en: Enable or disable author avatar
ru_RU: Включить или отключить аватар автора

en: Posts Count
ru_RU: Счётчик записей

en: Enable or disable post counts
ru_RU: Включить или отключить счётчик записи

en: Author Bio
ru_RU: Биография автора

en: Enable or disable author biography
ru_RU: Включить или отключить биографию автора

en: Enable or disable social icons
ru_RU: Включить или отключить иконки социальных сетей

en: Number of authors in one row
ru_RU: Количество авторов в ряду

en: Columns Layout
ru_RU: Схема колонок

en: Display lines between columns
ru_RU: Показать линии между колонками

en: Special Page Title
ru_RU: Заголовок специальной страницы

en: Use settings specific for special pages (author, post, category, archive). Title field above will be ignored.
ru_RU: Использовать специальные настройки для специальных страниц (автор, запись, категория, архив). Поле для заголовка будет проигнорировано.

en: Display Posts
ru_RU: Показать записи

en: Post Markers
ru_RU: Маркеры записи

en: Special Page Settings
ru_RU: Специальные настройки страницы

en: Use settings specific for special pages (author, single post, category, archive). Category option will be ignored.
ru_RU: Использовать специальные настройки для специальных страниц (автор, отдельная запись, категория, архив). Настройки категории будут проигнорированы.

en: Share
ru_RU: Поделиться

en: Display or hide page share
ru_RU: Показать или спрятать кнопки, чтобы поделиться страницей

en: Enable or disable post author
ru_RU: Включить или отключить вывод автора записи

en: Enable or disable categories list
ru_RU: Включить или отключить список категорий

en: Visits
ru_RU: Посещения

en: Enable or disable post visits count
ru_RU: Включить или отключить счётчик посещений

en: Enable or disable post date
ru_RU: Включить или отключить дату записи

en: Enable or disable post excerpt
ru_RU: Включить или отключить цитаты из записи

en: Image Size
ru_RU: Размер изображения

en: Height of images
ru_RU: Высота изображений

en: Item Colors
ru_RU: Цвета элемента

en: Custom color of background
ru_RU: Пользовательский цвет фона

en: Title Color
ru_RU: Цвет заголовка

en: Custom color of title
ru_RU: Пользовательский цвет заголовка

en: Custom Width
ru_RU: Пользовательская ширина

en: Custom max-width of element
ru_RU: Пользовательская максимальная ширина элемента

en: Display posts based on their view count.
ru_RU: Отображать публикации, сортируя  по количеству их просмотров.

en: Theme &rarr; Entry Views
ru_RU: Тема &rarr; Счетчик просмотров

en: Limit:
ru_RU: Лимит:

en: Order:
ru_RU: Порядок:

en: Show view count?
ru_RU: Показать количество просмотров?

en: G &#8212; Suitable for all audiences
ru_RU: G &#8212; Для любого возраста

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
ru_RU: PG &#8212; Может быть оскорбительно, обычно подходит для лиц от 13 лет и старше

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
ru_RU: R &#8212; Для взрослых, достигших 17 лет

en: X &#8212; Even more mature than above
ru_RU: X &#8212; Для лиц еще старше, чем в случае выше

en: Local Avatars Only
ru_RU: Только локальные аватары

en: Local Upload Permissions
ru_RU: Локальные допуски на размещение

en: Choose an Avatar
ru_RU: Выбрать аватар

en: Set as avatar
ru_RU: Установить в качестве аватара

en: Upload Avatar
ru_RU: Загрузить аватар

en: Choose an image from your computer:
ru_RU: Выберите изображение из компьютера:

en: Choose from Media Library
ru_RU: Выбрать из библиотеки мультимедиа

en: Delete local avatar
ru_RU: Удалить локальный аватар

en: No local avatar is set. Set up your avatar at Gravatar.com.
ru_RU: Локальный аватар не установлен. Настройте локальный аватар на Gravatar.com.

en: You do not have media management permissions. To change your local avatar, contact the blog administrator.
ru_RU: Вы не обладаете правом управления мультимедиа. Для замены локального аватара обратитесь к администратору блога.

en: Rating
ru_RU: Рейтинг

en: If the local avatar is inappropriate for this site, Gravatar will be attempted.
ru_RU: В случае невозможности использования локального аватара на этом сайте, будет попытка соединения с Gravatar.

en: For security reasons, the extension ".php" cannot be in your file name.
ru_RU: По соображениям безопасности имя файла не может иметь расширения .php.

en: Please upload a valid image file for the avatar.
ru_RU: Пожалуйста, загрузите действительный файл с изображением для аватара.

en: There was an error uploading the avatar:
ru_RU: При загрузке аватара произошла ошибка:

en: You do not have permission to edit this user.
ru_RU: Вы не обладаете правом изменять информацию для этого пользователя.
