skeleton - en to ru_RU translation catalogue (1383 entries)

en: "Page templates" option is available only on local options for specific page.
ru_RU: Настройка "Шаблоны страниц" доступна только для локальных настроек конкретной страницы.

en: "Read more" text
ru_RU: Текст "Подробнее"

en: %s (Invalid)
ru_RU: %s (недействительно)

en: %s (Pending)
ru_RU: %s (В процессе)

en: %s (blog)
ru_RU: %s (блог)

en: %s - WooCommerce Shop Page
ru_RU: %s - страница магазина WooCommerce

en: &hellip; saving &hellip;
ru_RU: &hellip; сохранение &hellip;

en: + / - coordinate on X axis
ru_RU: + / - координата по оси X

en: + / - coordinate on Y axis
ru_RU: + / - координата по оси Y

en: + Add New Item
ru_RU: + Добавить новый объект

en: 1 Col
ru_RU: 1 столбец

en: 1 row
ru_RU: 1 строка

en: 2 rows
ru_RU: 2 строки

en: 3 rows
ru_RU: 3 строки

en: 4 rows
ru_RU: 4 строки

en: 404 page
ru_RU: Страница 404

en: 5 rows
ru_RU: 5 строк

en: <strong>%s</strong> Local Options
ru_RU: <strong>%s</strong> Локальные настройки

en: <strong>All available %s will be displayed.</strong><br><em>(Because there are no categories in %s or all categories are empty)</em>
ru_RU: <strong>Будут отображены все доступные %s.</strong><br><em>(Так как в %s нет категорий или все категории пусты)</em>

en: <strong>Default Layout</strong> Options
ru_RU: Настройки <strong>шаблона по умолчанию</strong>

en: <strong>Theme Options:</strong> %s
ru_RU: <strong>Настройки темы:</strong> %s

en: <strong>Warning!</strong> Importing of demo content will delete all your current content in database.
ru_RU: <strong>Внимание!</strong> Импорт демонстрационного контента удалит весь текущий контент в базе данных.

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all content, all theme settings and some WordPress settings in database.
ru_RU: <strong>Внимание!</strong>Это импортирование удалит все содержимое, все настройки тем и некоторые настройки WordPress в базе данных.

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all entries in database for selected option
ru_RU: <strong>Внимание!</strong> Импорт удалит все записи базы данных для выбранного варианта

en: AIT Shortcodes
ru_RU: Короткие коды AIT

en: AIT Themes Requirements Checker
ru_RU: Проверка требований тем AIT

en: AIT Themes Requirements Checker checks if your server and PHP configuration meets the requirements for running this AIT Theme. It checks version of PHP, if appropriate PHP extensions have been loaded, and if PHP directives are set correctly.
ru_RU: Проверка требований тем AIT проверяет соответствие настроек вашего сервера и PHP требованиям работы этой темы AIT. Проверяются версия PHP, факт загрузки соответствующих расширений PHP, корректность настройки команд PHP.

en: ASC
ru_RU: По возрастанию

en: About member
ru_RU: Об участнике

en: Accordion
ru_RU: Аккордеон

en: Account
ru_RU: Аккаунт

en: Account renew request
ru_RU: Запрос на возобновление аккаунта

en: Account type
ru_RU: Тип учетной записи

en: Account upgrade request
ru_RU: Запрос на улучшение аккаунта

en: Active Menu Item
ru_RU: Активный объект меню

en: Actual Match
ru_RU: Фактическое совпадение

en: Actual Match Display Options
ru_RU: Параметры показа фактического совпадения

en: Add Column
ru_RU: Добавить столбец

en: Add New Page
ru_RU: Добавить новую страницу

en: Add another tab
ru_RU: Добавить другую вкладку

en: Add custom background for your post page
ru_RU: Добавить пользовательский фон для вашей страницы записи

en: Add new Counter by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Counter by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Counters.
ru_RU: Добавьте новый счетчик нажатием на ссылку "+ Добавить новый объект" или удалите существующий счетчик, нажав на красный крестик. Нажмите на ссылку "Удалить все объекты", чтобы удалить все существующие счетчики.

en: Add new Footer Widget Area by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Footer Widget Area by clicking on red cross.
ru_RU: Добавьте новую нижнюю область виджетов, нажав на ссылку "+ Добавить новый элемент" или удалите существующую  нижнюю область виджетов, нажав на красный крестик.

en: Add new List item by click on "+ Add New Item" link, or remove existing List item by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing List items.
ru_RU: обавить новый элемент списка, нажав на ссылку «+ Добавить новый элемент» или удалить существующий элемент списка, нажав на красный крест. Нажмите на ссылку «Удалить все элементы», чтобы удалить все существующие элементы списка.

en: Add new Marker by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Marker by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Markers.
ru_RU: Добавьте новый указатель нажатием на ссылку "+ Добавить новый объект" или удалите существующий указатель, нажав на красный крестик. Нажмите на ссылку "Удалить все объекты", чтобы удалить все существующие указатели.

en: Add new Sidebar by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Sidebar by clicking on red cross.
ru_RU: Добавьте новую боковую панель, нажав на ссылку "+ Добавить новый элемент" или удалите существующую боковую панель, нажав на красный крестик.

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by click on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
ru_RU: Добавьте новый значок социальных сетей, нажав на ссылку "+ Добавить новый объект" или удалите существующий значок социальных сетей, нажав на красный крестик. Нажмите на ссылку "Удалить все объекты", чтобы удалить все существующие значки социальных сетей.

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
ru_RU: Добавьте новый значок социальных сетей, нажав на ссылку "+ Добавить новый объект" или удалите существующий значок социальных сетей, нажав на красный крестик. Нажмите на ссылку "Удалить все объекты", чтобы удалить все существующие значки социальных сетей.

en: Add new links for item submenu or remove existing links by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing links.
ru_RU: Добавьте новые ссылки на элемент подменю или удалите существующие ссылки, нажав на красный крест. Нажмите на «Удалить все элементы» для удаления всех имеющихся ссылок.

en: Add user's biography information
ru_RU: Добавить информацию о биографии пользователя

en: Additional Information
ru_RU: Дополнительная информация

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Address Options
ru_RU: Настройки адреса

en: Address for marker position
ru_RU: Адрес для указателя

en: Address of default position shown on Google Map
ru_RU: Адрес по умолчанию, отображаемый на карте Google

en: Admin Footer Text
ru_RU: Текст внизу окна администратора

en: Admin Title
ru_RU: Заголовок администратора

en: Admin approve
ru_RU: Одобрение администратором

en: Admin approve edited
ru_RU: Админ подтверждает изменение

en: Admin branding
ru_RU: Индивидуализация администратора

en: Admin must approve edited item before showing on frontend
ru_RU: Админ должен утвердить измененный элемент, прежде чем показывать его на интерфейсе

en: Admin must approve item before showing on frontend
ru_RU: Администратор должен одобрить объект прежде чем он появится на фронтэнде.

en: Administrative Hue
ru_RU: Оттенок административных объектов

en: Administrator settings
ru_RU: Настройки администратора

en: Advanced
ru_RU: Расширенные

en: Advanced Info
ru_RU: Расширенная информация

en: Advanced Settings
ru_RU: Расширенные настройки

en: Advertising Colors
ru_RU: Цвета рекламы

en: Alignment
ru_RU: Выравнивание

en: All
ru_RU: Все

en: All Matches
ru_RU: Все совпадения

en: All attachments were sucessfully downloaded
ru_RU: Все приложения успешно загружены

en: All inserts of theme settings to the database failed.
ru_RU: Все вставки настроек темы в базу данных закончились ошибкой.

en: All theme settings could not be imported. Reason(s): %s
ru_RU: Не удалось импортировать все настройки темы. Причина(-ы): %s

en: All theme settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
ru_RU: Настройки темы импортированы частично. Некоторые данные не удалось импортировать. Отчет: %s

en: All theme settings were successfully imported, yay!
ru_RU: Все настройки темы импортированы успешно, ура!

en: Allow Comments
ru_RU: Разрешить комментарии

en: Allow users to comment this page
ru_RU: Разрешить пользователям оставлять комментарии к этой странице

en: Alphabetically
ru_RU: По алфавиту

en: Alternative Image
ru_RU: Альтернативное изображение

en: Anchor point of the source image, used when cropping image
ru_RU: Исходная точка на исходном изображения, используемая при его обрезке

en: Animation
ru_RU: Анимация

en: Animation Duration
ru_RU: Длительность анимации

en: Archive pages
ru_RU: Страницы архива

en: Are you sure you want to delete custom page options of this page?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить индивидуальные настройки этой страницы?

en: Are you sure you want to import backup? All tables will be truncated before import!
ru_RU: Вы уверены, что хотите импортировать резервную копию? Перед импортом процессы на всех таблицах будут завершены!

en: Are you sure you want to import demo content? Whole content of your website will be replaced!
ru_RU: Вы уверены, что хотите импортировать демонстрационный контент? Весь контент сайта будет заменен!

en: Are you sure you want to import options from Global Options to this element?
ru_RU: Вы уверены, что хотите импортировать настройки для этого элемента из Глобальных настроек?

en: Are you sure you want to remove this element?
ru_RU: Вы уверены, что хотите удалить этот элемент?

en: Are you sure you want to reset "Theme Options"?
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить "Настройки темы"?

en: Are you sure you want to reset all options?
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить все настройки?

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults?
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить все настройки на значения по умолчанию?

en: Are you sure you want to reset options from this element to default values?
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить настройки этого элемента на значения по умолчанию?

en: Are you sure you want to reset options from this group to default values?
ru_RU: Вы уверены, что хотите сбросить настройки этой группы на значения по умолчанию?

en: Are you sure?
ru_RU: Вы уверены?

en: Artwork
ru_RU: Оригинал

en: Ascending
ru_RU: По возрастанию

en: Attachment pages
ru_RU: Страницы приложений

en: Author
ru_RU: Автор

en: Author Avatar
ru_RU: Аватар автора

en: Author Bio
ru_RU: Биография автора

en: Author's Blog Default Content
ru_RU: Содержание блога автора по умолчанию

en: Author's Welcome Screen
ru_RU: Экран приветствия автора

en: Authors
ru_RU: Авторы

en: Auto Zoom & Fit Map
ru_RU: Автозум и подгонка карт

en: Autoplay
ru_RU: Автовоспроизведение

en: Autoplay Pause
ru_RU: Пауза автовоспроизведения

en: Backgroud Color of caption
ru_RU: Цвет фона подписи

en: Backgroud Color of label
ru_RU: Цвет фона метки

en: Background
ru_RU: Фон

en: Background Color
ru_RU: Фоновый цвет

en: Background Height
ru_RU: Высота фона

en: Background Image
ru_RU: Фоновое изображение

en: Background Position
ru_RU: Расположение фона

en: Background Slides
ru_RU: Фоновые слайды

en: Background color and opacity of footer bar
ru_RU: Фоновый цвет и прозрачность нижней панели

en: Background color and opacity of icons
ru_RU: Цвет фона и прозрачность значков

en: Background color and opacity of main menu
ru_RU: Фоновый цвет и прозрачность главного меню

en: Background color and opacity of site header
ru_RU: Цвет фона и прозрачность заголовка сайта

en: Background color of advertisement
ru_RU: Фоновый цвет рекламы

en: Background image of slide
ru_RU: Фоновое изображение слайда

en: Background of description boxes
ru_RU: Фон полей описания

en: Background of the items
ru_RU: Фон элементов

en: Bank Transfer
ru_RU: Банковский перевод

en: Basic
ru_RU: Основные

en: Basic Options
ru_RU: Основные опции

en: Basic text size in px
ru_RU: Основной текст в пикселах

en: Biographical Info
ru_RU: Информация о биографии

en: Bold Line
ru_RU: Жирная линия

en: Border
ru_RU: Граница

en: Border Color
ru_RU: Цвет границы

en: Border color of Google Map
ru_RU: Цвет границ карты Google

en: Both
ru_RU: Оба

en: Bottom Color
ru_RU: Цвет нижней части

en: Bottom Fullsize
ru_RU: Снизу в полный размер

en: Bottom Left Corner
ru_RU: Нижний левый угол

en: Bottom Margin
ru_RU: Отступ снизу

en: Bottom Padding
ru_RU: Отбивка снизу

en: Bottom Right
ru_RU: Снизу справа

en: Bottom Right Corner
ru_RU: Нижний правый угол

en: Bottom space inside element
ru_RU: Отступ снизу внутри элемента

en: Bottom-Center
ru_RU: Снизу по центру

en: Bottom-Left
ru_RU: Снизу слева

en: Box
ru_RU: Таблица

en: Box Layout settings
ru_RU: Настройки шаблона окна

en: Breadcrumbs
ru_RU: Навигационные цепочки

en: Breadcrumbs Text
ru_RU: Текст навигационных цепочек

en: Breakpoint when alternative image is displayed
ru_RU: Условие отображения альтернативного изображения

en: Brightness
ru_RU: Яркость

en: Brightness level of Google Map
ru_RU: Уровень яркости карты Google

en: Brightness level of Google Map objects
ru_RU: Яркость объектов на карте Google

en: Bullets
ru_RU: Маркированный список

en: Button Color
ru_RU: Цвет кнопки

en: Button Opacity
ru_RU: Прозрачность кнопки

en: Button Text
ru_RU: Текст кнопки

en: Button Text Color
ru_RU: Кнопка Цвет текста

en: Button Title
ru_RU: Подпись кнопки

en: Button Url
ru_RU: Ссылка кнопки

en: By enabling this you can override advanced options from Default Layout
ru_RU: Включив эту опцию, вы можете отменить расширенные настройки шаблона по умолчанию

en: CSS Classes (optional)
ru_RU: CSS-классы (по желанию)

en: CSS styles for Wordpress Login screen
ru_RU: Стили CSS экрана входа в Wordpress

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: Captcha Label
ru_RU: Название капчи

en: Captcha Text
ru_RU: Текст капчи

en: Caption Background Color
ru_RU: Цвет фона подписи

en: Caption Position
ru_RU: Позиция подписи

en: Caption Size
ru_RU: Размер подписи

en: Caption Text Color
ru_RU: Цвет текста подписи

en: Caption Top Offset
ru_RU: Верхнее смещение подписи

en: Carousel
ru_RU: Карусель

en: Carousel Autoplay
ru_RU: Автоматическое воспроизведение карусели

en: Carousel Fading
ru_RU: Затенение карусели

en: Carousel Rows
ru_RU: Строки карусели

en: Categories
ru_RU: Категории

en: Category
ru_RU: Категория

en: Category Data
ru_RU: Данные категории

en: Category Default Icon
ru_RU: Значок по умолчанию для категории

en: Category Default Image
ru_RU: Изображение по умолчанию категории

en: Category Default Map Marker
ru_RU: Маркер карты по умолчанию для категории

en: Category, Taxonomy, Tag, Author, Date
ru_RU: Категория, классификация, тег, автор, дата

en: Center
ru_RU: По центру

en: Center Center
ru_RU: По центру

en: Center Left
ru_RU: По центру слева

en: Center Right
ru_RU: По центру справа

en: Changes have been made.
ru_RU: Изменения выполнены.

en: Checkbox Horizontal
ru_RU: Галочки по горизонтали

en: Checkbox Vertical
ru_RU: Галочки по вертикали

en: Choose an Avatar
ru_RU: Выбрать аватар

en: Choose an image from your computer:
ru_RU: Выберите изображение из компьютера:

en: Choose custom background for your author page
ru_RU: Выбрать пользовательский фон для вашей авторской страницы

en: Choose custom html background
ru_RU: Выбрать пользовательский фон html

en: Choose from Media Library
ru_RU: Выбрать из библиотеки мультимедиа

en: Choose&hellip;
ru_RU: Выбрать&hellip;

en: CityGuide: Account Disabled
ru_RU: CityGuide: аккаунт отключен

en: Class for FontAwesome icon
ru_RU: Класс значка FontAwesome

en: Class of icon from FontAwesome
ru_RU: Класс значка от FontAwesome

en: Class of icon from FontAwesome - disable Icon Image
ru_RU: Класс значка от FontAwesome — отключить картинку значка

en: Class of icon from FontAwesome on dropped submenu
ru_RU: Класс значка FontAwesome в раскрывающемся подменю

en: Click to add custom description
ru_RU: Нажмите, чтобы добавить пользовательское описание

en: Clickable Links
ru_RU: Кликабельные ссылки

en: Cluster Radius
ru_RU: Радиус группирования

en: Clustering
ru_RU: Группирование

en: Collapsible Rows
ru_RU: Схлопываемые строки

en: Collapsible hidden exceeded rows
ru_RU: Схлопываемые скрытые лишние строки

en: Color
ru_RU: Цвет

en: Color Scheme
ru_RU: Цветовая схема

en: Color and opacity of page background
ru_RU: Цвет и прозрачность фона страницы

en: Color and opacity to make objects darker
ru_RU: С помощью цвета и прозрачности можно делать объекты темнее

en: Color and opacity to make objects lighter
ru_RU: С помощью цвета и прозрачности можно делать объекты светлее

en: Color displaying current value
ru_RU: Цвет отображения текущего значения

en: Color is set for header, image is set for page title
ru_RU: Для заголовка установлен цвет, для названия страницы установлено изображение

en: Color of active menu item text
ru_RU: Цвет текста активного объекта меню

en: Color of border around advertisement
ru_RU: Цвет рамки вокруг рекламы

en: Color of border around image
ru_RU: Цвет границы вокруг изображения

en: Color of border around player
ru_RU: Цвет рамки вокруг плеера

en: Color of border around slider
ru_RU: Цвет рамки вокруг слайдера

en: Color of border around the thumbnails
ru_RU: Цвет рамки вокруг ярлыков

en: Color of border around video
ru_RU: Цвет рамки вокруг видео

en: Color of button in description boxes
ru_RU: Цвет кнопки в полях описаний

en: Color of lines
ru_RU: Цвет линий

en: Color of links
ru_RU: Цвет ссылок

en: Color of links with mouse cursor over
ru_RU: Цвет ссылок при наведении курсора

en: Color of main text
ru_RU: Цвет основного текста

en: Color of menu items text
ru_RU: Цвет текста объекта меню

en: Color of menu items text on hover
ru_RU: Цвет пунктов меню при наведении курсора

en: Color of plain text
ru_RU: Цвет обычного текста

en: Color of rule
ru_RU: Цвет линейки

en: Color of slide displayed with transparent image
ru_RU: Цвет слайда с прозрачным изображением

en: Color of text in description boxes
ru_RU: Цвет текста в полях описания

en: Color of text on button in description boxes
ru_RU: Цвет текста кнопки в полях описаний

en: Color of texts in caption
ru_RU: Цвет текстов подписи

en: Color of texts in label
ru_RU: Цвет текстов метки

en: Color of this Item
ru_RU: Цвет этого элемента

en: Color of title in description boxes
ru_RU: Цвет заголовка в полях описания

en: Color of titles text
ru_RU: Цвет текста заголовков

en: Color of widget titles
ru_RU: Цвет заголовков виджета

en: Colors
ru_RU: Цвета

en: Colors and Advanced Layout
ru_RU: Цвета и расширенный макет

en: Column
ru_RU: Столбец

en: Columns
ru_RU: Столбцы

en: Columns Layout
ru_RU: Схема колонок

en: Comments
ru_RU: Комментарии

en: Comments Count
ru_RU: Количество комментариев

en: Comments settings
ru_RU: Настройки комментариев

en: Configuration directive <code>register_globals</code> is enabled. We recommend this to be disabled for security reasons.
ru_RU: Включена управляющая команда <code>register_globals</code>. Из соображений безопасности мы рекомендуем отключить ее.

en: Contact Form Layout
ru_RU: Шаблон формы обратной связи

en: Contact Owner Options
ru_RU: Связаться с владельцем опции

en: Content
ru_RU: Контент

en: Content (Editor)
ru_RU: Контент (Редактор)

en: Content (Media)
ru_RU: Содержание (Медиа)

en: Content Left
ru_RU: Левая граница контента

en: Content Right
ru_RU: Правая граница контента

en: Content Size
ru_RU: Размер контента

en: Content could not be imported. Reason(s): %s
ru_RU: Не удалось импортировать контент. Причина(-ы): %s

en: Content from the file "%s" can not be read.
ru_RU: Невозможно прочитать контент файла "%s".

en: Content of received email. Use Name attribute to get value of input, example: {name}
ru_RU: Содержимое полученного письма. Используйте свойство Name для получения входного значения. Например: {name}

en: Content of the backup file is corrupted, can not be uncompressed.
ru_RU: Контент файла резервной копии поврежден и не может быть восстановлен.

en: Content of the tab
ru_RU: Содержание вкладки

en: Content was imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
ru_RU: Контент импортирован частично. Некоторые данные не удалось импортировать. Отчет: %s

en: Content was partialy imported. Some errors occured. %s
ru_RU: Контент импортирован частично. Произошло несколько ошибок. %s

en: Content was successfully imported, yay!
ru_RU: Контент импортирован успешно, ура!

en: Controls are not allowed to render
ru_RU: Запрещено выполнение регулировок

en: Count
ru_RU: Счетчик

en: Count of displayed posts
ru_RU: Количество отображаемых сообщений

en: Count of items listed on page. Enter 0 for all items.
ru_RU: Количество объектов на странице. Введите 0,чтобы показывать все.

en: Count of visible posts in Facebook box
ru_RU: Счетчик показываемых сообщений в окне Facebook

en: Creation Date
ru_RU: Дата создания

en: Crop From Position
ru_RU: Обрезать с положения

en: Crop to Square
ru_RU: Обрезать до квадрата

en: Currency
ru_RU: Валюта

en: Currency code for payments
ru_RU: Код валюты для платежей

en: Current Value
ru_RU: Текущее значение

en: Custom Background
ru_RU: Пользовательский фон

en: Custom Button
ru_RU: Пользовательская кнопка

en: Custom CSS
ru_RU: Пользовательское CSS

en: Custom CSS for Login Screen
ru_RU: Индивидуальные CSS для экрана входа

en: Custom Class
ru_RU: Собственный класс

en: Custom Html
ru_RU: Особый html

en: Custom JavaScript Code
ru_RU: Собственный код JavaScript

en: Custom Meta Box
ru_RU: Индивидуальное окно Meta

en: Custom Spaces
ru_RU: Индивидуальные пространства

en: Custom URL
ru_RU: Пользовательский URL

en: Custom Url
ru_RU: Пользовательский Url

en: Custom Width
ru_RU: Пользовательская ширина

en: Custom color of Icons
ru_RU: Пользовательский цвет значков

en: Custom color of background
ru_RU: Пользовательский цвет фона

en: Custom color of icon bullets
ru_RU: Пользовательский цвет маркеров-значков

en: Custom color of links
ru_RU: Заданный пользователем цвет ссылок

en: Custom color of text
ru_RU: Заданный пользователем цвет текста

en: Custom color of title
ru_RU: Пользовательский цвет заголовка

en: Custom color of titles
ru_RU: Заданный пользователем цвет заголовков

en: Custom html for your header.
ru_RU: Особый html для вашего заголовка.

en: Custom max-width of element
ru_RU: Пользовательская максимальная ширина элемента

en: Custom text button color
ru_RU: Пользовательские цвета кнопки текста

en: Custom width of form labels
ru_RU: Индивидуальная ширина отметок на форме

en: Customize displaying posts
ru_RU: Настроить отображение сообщений

en: DESC
ru_RU: По убыванию

en: Dark
ru_RU: Темный

en: Dark theme color for dark elements
ru_RU: Темный цвет темы для темных элементов

en: Darker Objects
ru_RU: Темные объекты

en: Dashed
ru_RU: Пунктир

en: Data for Custom Label
ru_RU: Данные для пользовательской метки

en: Date
ru_RU: Дата

en: Date Format
ru_RU: Формат даты

en: Date From
ru_RU: Дата с

en: Date To
ru_RU: Дата до

en: Decoration
ru_RU: Декоративные элементы

en: Decoration Text
ru_RU: Декоративный текст

en: Decoration color of featured items
ru_RU: Декоративный цвет избранных объектов

en: Decoration color of standard items
ru_RU: Декоративный цвет стандартных объектов

en: Decorative color of elements on website
ru_RU: Декоративный цвет элементов на сайте

en: Decorative color of player
ru_RU: Декоративный цвет плеера

en: Decorative color of some elements and links with mouse cursor over
ru_RU: Декоративный цвет некоторых элементов и ссылок при наведении курсора

en: Default Featured Image
ru_RU: Изображение по умолчанию

en: Default Header Image
ru_RU: Изображение по умолчанию для заголовка

en: Default Layout
ru_RU: Шаблон по умолчанию

en: Default Layout <small>Default Layout Options Administration for all pages</small>
ru_RU: Шаблон по умолчанию <small>Управление настройками шаблона по умолчанию для всех страниц</small>

en: Default Template
ru_RU: Шаблон по умолчанию

en: Default icon for categories without own icon
ru_RU: Значок по умолчанию для категорий без собственного значка

en: Default icon for locations without own icon
ru_RU: Значок местоположения для мест без собственного значка

en: Default image for categories without own header image
ru_RU: Изображение по умолчанию для категорий без собственного изображения заголовка

en: Default image for items without own featured image
ru_RU: Изображение по умолчанию для элементов без собственного изображения

en: Default image for items without own header image
ru_RU: Изображение по умолчанию для объектов без собственного изображения заголовка

en: Default image for locations without own header image
ru_RU: Изображение по умолчанию для мест без собственного изображения заголовка

en: Default language
ru_RU: Язык по умолчанию

en: Default marker for categories without own map marker
ru_RU: Маркер по умолчанию для категорий без собственного маркера карты

en: Delete local avatar
ru_RU: Удалить локальный аватар

en: Depth
ru_RU: Глубина

en: Depth of listed items
ru_RU: Глубина выведенных объектов

en: Descending
ru_RU: По убавынию

en: Description
ru_RU: Описание

en: Description Animation
ru_RU: Анимация описания

en: Description Width
ru_RU: Ширина описания

en: Description displayed in infowindow
ru_RU: Описание, отображаемое в информационном окне

en: Description of label
ru_RU: Описание метки

en: Description text displayed with element
ru_RU: Текст описания, отображаемый с элементом

en: Description text displayed with page title
ru_RU: Текст описания, отображаемый с заголовком страницы

en: Details
ru_RU: Подробности

en: Dev mode:
ru_RU: Режим разработки:

en: Developer's IP address
ru_RU: IP-адрес разработчика

en: Development mode
ru_RU: Режим разработки

en: Diameter of countdown circles
ru_RU: Диаметр отметок обратного отсчета

en: Dimension
ru_RU: Размер

en: Dimension of counters
ru_RU: Размер счетчиков

en: Directory '%s' can not be created.
ru_RU: Невозможно создать каталог '%s'.

en: Disable
ru_RU: Отключить

en: Disabled
ru_RU: Отключено

en: Disabled Button Title
ru_RU: Название кнопки Отключено

en: Disabled or does not work properly
ru_RU: Отключено или работает некорректно

en: Disabled or without UTF-8 support
ru_RU: Отключено или не поддерживает UTF-8

en: Display
ru_RU: Показывать

en: Display Author Gravatar?
ru_RU: Показывать аватар автора?

en: Display Category Title
ru_RU: Показать заголовок категории

en: Display Descriptions
ru_RU: Показать описания

en: Display Facebook box header
ru_RU: Показывать заголовок окна Facebook

en: Display Header Resources
ru_RU: Показать заголовок с ресурсами

en: Display Portfolio filter
ru_RU: Показывать фильтр портфолио

en: Display Portfolio item description
ru_RU: Показывать описание объекта портфолио

en: Display Post Count?
ru_RU: Показывать счетчик сообщений?

en: Display Posts
ru_RU: Показать записи

en: Display Title of the image in caption
ru_RU: Показать заголовок изображения в подписи

en: Display administratives
ru_RU: Показать административные

en: Display artwork in player
ru_RU: Показывать оригиналы в плеере

en: Display banner for current page
ru_RU: Отображать баннер для текущей страницы

en: Display border for product image
ru_RU: Отображать границу для изображения продукта

en: Display breadcrumbs
ru_RU: Показывать навигационные цепочки

en: Display button on rule to slide up
ru_RU: Показывать кнопку на линейке для сдвига вверх

en: Display category
ru_RU: Отобразить категорию

en: Display category information on page
ru_RU: Показывать информацию о категории на странице

en: Display current website title in breadcrumbs. Have not any effect on standard Wordpress installation, only on Wordpress Multisite installation.
ru_RU: Показывать заголовок текущего сайта в навигационных цепочках. Не влияет на стандартную установку Wordpress, только на множественную установку Wordpress.

en: Display features descriptions
ru_RU: Отобразить описания функций

en: Display footer widgets area
ru_RU: Показывать область виджетов в нижней части

en: Display full-width or fixed-width layout of website
ru_RU: Показывать шаблон сайта в полную ширину или в фиксированную ширину

en: Display item descriptions
ru_RU: Отобразить описания элементов

en: Display items
ru_RU: Показать объекты

en: Display items from subcategories when filtering
ru_RU: Отображать элементы подкатегорий при фильтрации

en: Display landscape
ru_RU: Показать ландшафт

en: Display landscapes
ru_RU: Показать ландшафты

en: Display latest posts stream in Facebook box
ru_RU: Показать ленту последних сообщений в окне Facebook

en: Display lines between columns
ru_RU: Показать линии между колонками

en: Display newest item
ru_RU: Показать самый новый предмет

en: Display only "Featured Items"
ru_RU: Показывать только \"Рекомендуемое\"

en: Display or hide borders
ru_RU: Показать или скрыть границы

en: Display or hide count of comments
ru_RU: Показать или скрыть количество комментариев

en: Display or hide empty days in table
ru_RU: Показывать или скрывать дни в таблице

en: Display or hide page share
ru_RU: Показать или спрятать кнопки, чтобы поделиться страницей

en: Display or hide this element on page
ru_RU: Показать или скрыть этот элемент на странице

en: Display poi
ru_RU: Показать точки интереса

en: Display posts based on their view count.
ru_RU: Отображать публикации, сортируя  по количеству их просмотров.

en: Display posts dates
ru_RU: Показывать даты сообщений

en: Display profile photos in Facebook box
ru_RU: Показать фотографии профиля в окне Facebook

en: Display reset button in form
ru_RU: Показывать кнопку сброса в форме

en: Display roads
ru_RU: Показать дороги

en: Display social icon also in header
ru_RU: Отображать иконку социальной сети и в заголовке

en: Display social icons for current page
ru_RU: Показывать значки социальных сетей на текущей странице

en: Display social icons on website
ru_RU: Показывать значки социальных сетей на сайте

en: Display submenu for current page
ru_RU: Показывать подменю для текущей страницы

en: Display water
ru_RU: Показать воду

en: Double
ru_RU: Двойной

en: Drag&Drop here elements from the right hand side
ru_RU: Перетащите сюда элементы из области справа

en: Drop Down
ru_RU: Опустить

en: Drop Up
ru_RU: Поднять вверх

en: Dummy demo images were sucessfully downloaded
ru_RU: Демонстрационные изображения успешно загружены

en: Duration of animation between slides
ru_RU: Длительность анимации между слайдами

en: Edit Menu Item
ru_RU: Пункт меню редактирования

en: Edit Page
ru_RU: Редактировать страницу

en: Edit different page&hellip;
ru_RU: Редактировать другую страницу и многоточие;

en: Edit element description
ru_RU: Редактировать описание элемента

en: Edit page: %s
ru_RU: Редактировать страницу: %s

en: Element Background
ru_RU: Фон элемента

en: Element has transparent background outside sidebars section
ru_RU: Элемент имеет прозрачный фон вне боковых панелей

en: Email
ru_RU: Электронная почта

en: Email Address
ru_RU: Адрес электронной почты

en: Email Content
ru_RU: Содержимое письма

en: Email Input Label
ru_RU: Ярлык ввода электронной почты

en: Email Message
ru_RU: Сообщение электронной почты

en: Email Notification Message
ru_RU: Сообщение при отправке уведомления по электронной почте

en: Email Notification Subject
ru_RU: Тема уведомления по электроной почте

en: Email Notification Time
ru_RU: Время отправки уведомлений по электронной почте

en: Email Subject
ru_RU: Тема письма

en: Email address of recipient
ru_RU: Адрес электронной почты получателя

en: Empty Days
ru_RU: Пустые дни

en: Empty image (WPThumb) cache
ru_RU: Стереть кэш изображения (WPThumb)

en: Empty theme cache
ru_RU: Стереть кэш темы

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Enable Email Notification
ru_RU: Включить уведомления по электронной почте

en: Enable Facebook
ru_RU: Подключить Facebook

en: Enable Google+
ru_RU: Подключить Google+

en: Enable Telephone Numbers
ru_RU: Включить телефонные номера

en: Enable Twitter
ru_RU: Подключить Twitter

en: Enable megamenu
ru_RU: Активировать мегаменю

en: Enable or disable author avatar
ru_RU: Включить или отключить аватар автора

en: Enable or disable author background image
ru_RU: Включить или отключить фоновое изображение автора

en: Enable or disable author biography
ru_RU: Включить или отключить биографию автора

en: Enable or disable carousel autoplay feature
ru_RU: Включить или выключить функцию автовоспроизведения карусели

en: Enable or disable carousel fading feature
ru_RU: Включить или выключить затенение карусели

en: Enable or disable carousel feature
ru_RU: Включить или отключить карусель

en: Enable or disable categories list
ru_RU: Включить или отключить список категорий

en: Enable or disable clustering feature
ru_RU: Включить или отключить функцию группирования

en: Enable or disable geolocation feature
ru_RU: Включить или отключить функцию геолокации

en: Enable or disable item background
ru_RU: Включить или отключить фон элемента

en: Enable or disable left sidebar to be scrollable
ru_RU: Разрешить или отменить прокрутку левой боковой панели

en: Enable or disable main menu to be scrollable
ru_RU: Разрешить или отменить прокрутку главного меню

en: Enable or disable post author
ru_RU: Включить или отключить вывод автора записи

en: Enable or disable post counts
ru_RU: Включить или отключить счётчик записи

en: Enable or disable post date
ru_RU: Включить или отключить дату записи

en: Enable or disable post excerpt
ru_RU: Включить или отключить цитаты из записи

en: Enable or disable post information
ru_RU: Включить или выключить информацию о сообщении

en: Enable or disable post visits count
ru_RU: Включить или отключить счётчик посещений

en: Enable or disable progressive loading of page
ru_RU: Включить или отключить прогрессивную загрузку страницы

en: Enable or disable social icons
ru_RU: Включить или отключить иконки социальных сетей

en: Enable or disable sticky menu on website
ru_RU: Включить или выключить меню со стикерами на веб-сайте

en: Enable or disable street view feature
ru_RU: Включить или отключить функцию просмотра изображений улиц

en: Enable or disable the autoplay feature
ru_RU: Включить или выключить функцию автовоспроизведения

en: Enable or disable vertical icon offset
ru_RU: Включить или отключить вертикальное смещение значка

en: Enabled
ru_RU: Включено

en: Enabled and works properly
ru_RU: Включено и работает корректно

en: Ending date for countdown
ru_RU: Конечная дата отсчета

en: Error Message
ru_RU: Сообщение об ошибке

en: Escape Form Inputs
ru_RU: Изолировать введенные данные формы

en: Escape Special Characters
ru_RU: Избегать специальные символы

en: Escaping special characters used in posts
ru_RU: Избегать специальные символы в сообщениях

en: Excerpt
ru_RU: Фрагмент

en: Excerpt length
ru_RU: Длина выдержки

en: Expiration Limit
ru_RU: Лимит истечения срока

en: Expiration in days
ru_RU: Срок истечения в днях

en: Export
ru_RU: Экспорт

en: Export method '%s' does not exist. Something is wrong.
ru_RU: Метод экспорта '%s' не существует. Что-то пошло не так.

en: Exporting...
ru_RU: Экспорт...

en: Facebook Page URL
ru_RU: Адрес страницы Facebook

en: Fade
ru_RU: Затенить

en: Featured
ru_RU: Избранное

en: Featured Color
ru_RU: Избранный цвет

en: Featured Item
ru_RU: Популярный элемент

en: Featured items
ru_RU: Рекомендуемое

en: Features
ru_RU: Характеристики

en: Features Options
ru_RU: Характеристики Опции

en: File
ru_RU: Файл

en: File from URL "%s" can not be fetched. Reason: %s
ru_RU: Не возможно получить файл по адресу "%s". Причина: %s

en: File with demo content '%s' doesn't exists.
ru_RU: Файл с демонстрационным контентом '%s' не существует.

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Find
ru_RU: Найти

en: Finished Text Screen
ru_RU: Экран законченного текста

en: Float
ru_RU: Пристыковать

en: Floating
ru_RU: Плавающий

en: Font Sizes
ru_RU: Размеры шрифта

en: Font icons
ru_RU: Значки шрифта

en: Font size of title in description boxes
ru_RU: Размер шрифта заголовка в полях описания

en: Footer
ru_RU: Нижняя часть

en: Footer Bar
ru_RU: Нижняя панель

en: Footer Widget Areas
ru_RU: Нижние области виджетов

en: Footer Widgets Area
ru_RU: Область виджетов нижней части

en: Footer menu
ru_RU: Нижнее меню

en: For security reasons, the extension ".php" cannot be in your file name.
ru_RU: По соображениям безопасности имя файла не может иметь расширения .php.

en: Form Inputs
ru_RU: Формы ввода данных

en: Form input text size in px
ru_RU: Сформировать размер вводимого текста в пикселах

en: Format of posts dates
ru_RU: Формат даты сообщений

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: Friday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню пятницы

en: Full Content Width
ru_RU: Полная ширина контента

en: Full Size
ru_RU: Полный размер

en: Fullwidth Elements
ru_RU: Элементы с полной шириной

en: Fullwidth Size
ru_RU: Во всю ширину

en: Fullwidth or Columnable Elements
ru_RU: Элементы в полную ширину или с разбиением по столбцам

en: Function <code>flock()</code> is not supported on this filesystem. AIT Theme requires this to process atomic file operations.
ru_RU: Функция <code>flock()</code> не поддерживается этой файловой системой. Она необходима теме AIT для обработки единичных файловых операций.

en: Function <code>gzcompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
ru_RU: Функция <code>gzcompress()</code> отключена. Она необходима теме AIT для резервного копирования данных.

en: Function <code>gzuncompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
ru_RU: Функция <code>gzuncompress()</code> отключена. Она необходима теме AIT для резервного копирования данных.

en: Function flock()
ru_RU: Функция flock()

en: Function gzcompress()
ru_RU: Функция gzcompress()

en: Function gzuncompress()
ru_RU: Функция gzuncompress()

en: G &#8212; Suitable for all audiences
ru_RU: G &#8212; Для любого возраста

en: GD and ImageMagick extensions are absent. WordPress requires any of them for image resizing.
ru_RU: Отсутствуют расширения GD и ImageMagick. Они необходимы WordPress для изменения размера изображений.

en: GD/ImageMagick extension
ru_RU: Расширение GD/ImageMagick

en: Gallery
ru_RU: Галерея

en: Gauge
ru_RU: Толщина

en: General
ru_RU: Общий

en: Geolocation
ru_RU: Геолокация

en: Google Analytics Tracking ID in form UA-XXXXX-YY
ru_RU: ID трекинга Google Analytics в формате UA-XXXXX-YY

en: Half Size
ru_RU: В половину размера

en: Half Size - one per row
ru_RU: Половинный размер - один на строку

en: Header
ru_RU: Заголовок

en: Header & Page Title Background
ru_RU: Фон заголовка и названия страницы

en: Header Background
ru_RU: Фон заголовка

en: Header Image
ru_RU: Заголовок изображения

en: Header Map
ru_RU: Карта шапки

en: Header Share
ru_RU: Шапка поделиться

en: Header Social Icons
ru_RU: Шапка социальные иконки

en: Header Type
ru_RU: Тип заголовка

en: Header Widget Areas
ru_RU: Области заголовка виджетов

en: Header background height in px
ru_RU: Высота фона заголовка в пикселях

en: Header image height
ru_RU: Высота изображения заголовка

en: Header menu
ru_RU: Меню заголовка

en: Height
ru_RU: Высота

en: Height of Facebook box
ru_RU: Высота окна Facebook

en: Height of Google Map
ru_RU: Высота карты Google

en: Height of Portfolio images. For automatic height enter auto or 0.
ru_RU: Высота изображений в портфолио. Для автоматического указания высоты введите auto или 0.

en: Height of images
ru_RU: Высота изображений

en: Height of player
ru_RU: Высота плеера

en: Height of title section
ru_RU: Высота раздела заголовка

en: Here are no options.
ru_RU: Здесь нет параметров.

en: Here you can put your own CSS
ru_RU: Здесь можно добавить собственный CSS

en: Hidden
ru_RU: Скрытый

en: Hide Empty Values
ru_RU: Скрыть незаполненные значения

en: Hide GPS
ru_RU: Скрыть GPS

en: Hide GPS information
ru_RU: Скрыть информацию GPS

en: Hide empty contact information
ru_RU: Скрыть незаполненную контактную информацию

en: Homepage (blog)
ru_RU: Главная страница (блог)

en: Horizontal
ru_RU: Горизонтально

en: Horizontal Offset
ru_RU: Горизонтальное смещение

en: Horizontal Tabs
ru_RU: Горизонтальные вкладки

en: Hover Color of menu items text
ru_RU: Цвет текста меню, которое отображается при наведении курсора

en: Hover Image
ru_RU: Изображение при наведении

en: Hue color of Google Map
ru_RU: Оттенок карты Google

en: Hue color of Google Map Points Of Interest
ru_RU: Оттенок интересных точек на картах Google

en: Hue color of Google Map administrative areas
ru_RU: Оттенок административных объектов на картах Google

en: Hue color of Google Map landscape
ru_RU: Оттенок ландшафта на карте Google

en: Hue color of Google Map roads
ru_RU: Оттенок дорог на картах Google

en: Hue color of Google Map water
ru_RU: Оттенок воды на картах Google

en: Hybrid Map
ru_RU: Гибрид

en: ICONV extension
ru_RU: Расширение ICONV

en: ICONV extension is required and must work properly.
ru_RU: Требуется корректно работающее расширение ICONV.

en: ID number of author, or multiple IDs delimited by comma
ru_RU: ID автора или несколько ID, разделенных запятыми

en: Icon
ru_RU: Значок

en: Icon (Optional)
ru_RU: Значок (дополнительно)

en: Icon Color
ru_RU: Цвет значка

en: Icon Dark
ru_RU: Темный значок

en: Icon Effect
ru_RU: Эффекты иконки

en: Icon Font
ru_RU: Шрифт значка

en: Icon Image
ru_RU: Изображение значка

en: Icon Light
ru_RU: Светлый значок

en: Icon Offset
ru_RU: Смещение значка

en: Icon Size
ru_RU: Размер значка

en: Icon Type
ru_RU: Тип значка

en: Icon image displayed in menu
ru_RU: Изображение значка, отображаемого в меню

en: If nothing selected redirect to author's blog page
ru_RU: Если ничего не выделено, то переадресовать на страницу автора блога

en: If nothing selected redirect to home page
ru_RU: Если ничего не выделено, переадресовать на домашнюю страницу

en: If the local avatar is inappropriate for this site, Gravatar will be attempted.
ru_RU: В случае невозможности использования локального аватара на этом сайте, будет попытка соединения с Gravatar.

en: Image
ru_RU: Изображение

en: Image 16:9
ru_RU: Изображение 16:9

en: Image 1:1
ru_RU: Изображение 1:1

en: Image 1:2
ru_RU: Изображение 1:2

en: Image 2:1
ru_RU: Изображение 2:1

en: Image 3:4
ru_RU: Изображение 3:4

en: Image 4:3
ru_RU: Изображение 4:3

en: Image 9:16
ru_RU: Изображение 9:16

en: Image Border Color
ru_RU: Цвет границы изображения

en: Image Caption
ru_RU: Подпись изображения

en: Image Container
ru_RU: Контейнер изображения

en: Image Format
ru_RU: Формат изображения

en: Image Height
ru_RU: Высота изображения

en: Image Layout
ru_RU: Макет изображения

en: Image Offset
ru_RU: Смещение изображения

en: Image Options
ru_RU: Опции изображения

en: Image Ratio
ru_RU: Пропорции изображения

en: Image Size
ru_RU: Размер изображения

en: Image Title
ru_RU: Заголовок изображения

en: Image description displayed as caption
ru_RU: Описание изображения, показанное как подпись

en: Image displayed in responsive layout instead of slider
ru_RU: Изображение показывается в гибком шаблоне, а не в слайдере

en: Image icons
ru_RU: Значки изображений

en: Image to display
ru_RU: Изображение для показа

en: Images
ru_RU: Изображения

en: Import
ru_RU: Импорт

en: Import / Export
ru_RU: Импорт / ЭКспорт

en: Import Demo Content
ru_RU: Импортировать демонстрационный контент

en: Import method '%s' does not exist. Something is wrong.
ru_RU: Метод импорта '%s' не существует. Что-то пошло не так.

en: Importing is done. Check out the report.
ru_RU: Импорт выполнен. Проверьте отчет.

en: Importing...
ru_RU: Импорт...

en: Imput url for the Button
ru_RU: Ввод ссылки для кнопки

en: In New Row
ru_RU: В новой строке

en: In case author hasn't published any posts yet you can create custom content for his empty page. If author already has some post this content will be ignored.
ru_RU: В том случае, если автор еще не опубликовал ни одного сообщения, вы можете создать пользовательское содержание для его пустой страницы. Если автор уже имеет несколько записей, содержание будет игнорироваться.

en: Include SEO meta data into header
ru_RU: Включить мета-данные SEO в заголовок

en: Infobox options
ru_RU: Опции Infobox

en: Information
ru_RU: Информация

en: Information Title
ru_RU: Информационный заголовок

en: Information about member
ru_RU: Информация об участнике

en: Input Text
ru_RU: Вводимый текст

en: Input Type
ru_RU: Тип ввода

en: Insert Image
ru_RU: Вставить изображение

en: Insert shortcode
ru_RU: Вставить короткий код

en: Inserting of the WordPress option "%s" failed.
ru_RU: Ошибка вставки настройки WordPress "%s".

en: Inserting of the theme option "%s" failed.
ru_RU: Не удалось вставить параметр темы "%s".

en: Inside of Image
ru_RU: Внутри изображения

en: Inside of Slider
ru_RU: В слайдере

en: Install Required Plugins
ru_RU: Установить требуемые плагины

en: It is recommended for better performance of your whole site with our theme to have PHP version 5.4 or newer. But it is not mandatory. PHP 5.2 should be ok.
ru_RU: Для улучшения производительности всего вашего сайта с нашими темами рекомендуется иметь версию PHP 5.4 или новее. Но это не обязательно. Версия PHP 5.2 должна хорошо работать.

en: Item Background
ru_RU: Фон элемента

en: Item Background Color
ru_RU: Фоновый цвет элемента

en: Item Background Image
ru_RU: Фоновое изображение элемента

en: Item Categories
ru_RU: Категории объектов

en: Item Category / Location Options
ru_RU: Категория элемента / Расположение Опции

en: Item Color
ru_RU: Цвет элемента

en: Item Colors
ru_RU: Цвета элемента

en: Item Detail Options
ru_RU: Подробные опции объекта

en: Item Display
ru_RU: Отображение объекта

en: Item Locations
ru_RU: Расположение объектов

en: Item Optional Background Color
ru_RU: Опциональный фоновый цвет элемента

en: Item Order
ru_RU: Порядок объекта

en: Item Submenu
ru_RU: Элемент подменю

en: Item gallery
ru_RU: Галерея икон

en: Items
ru_RU: Элементы

en: Items Background
ru_RU: Фон элементов

en: Items in this package can be featured
ru_RU: Предметы в этмо пакете могут быть добавлены в рекомендованные

en: JavaScript Code
ru_RU: Код JavaScript

en: Keep Aspect Ratio
ru_RU: Сохранять пропорции

en: Keywords
ru_RU: Ключевые слова

en: Kilometers
ru_RU: Километры

en: Label
ru_RU: Название

en: Label (Optional)
ru_RU: Метка (дополнительно)

en: Label Background Color
ru_RU: Цвет фона метки

en: Label Link Target
ru_RU: Метка цели ссылки

en: Label Position
ru_RU: Позиция метки

en: Label Text Color
ru_RU: Цвет текста метки

en: Label URL
ru_RU: URL метки

en: Label Width
ru_RU: Ширина отметки

en: Label for Captcha input
ru_RU: Название поля капчи

en: Label for email input
ru_RU: Ярлык для ввода электронной почты

en: Label for message area
ru_RU: Ярлык для области сообщения

en: Label for name input
ru_RU: Ярлык для ввода имени

en: Label for send button
ru_RU: Ярлык для кнопки отправить

en: Label for subject input
ru_RU: Ярлык для ввода темы

en: Landscape Hue
ru_RU: Оттенок ландшафта

en: Large
ru_RU: Большой

en: Large Image
ru_RU: Большое изображение

en: Latest Match Only
ru_RU: Только последнее совпадение

en: Latitude
ru_RU: Широта

en: Layout
ru_RU: Шаблон

en: Layout Type
ru_RU: Тип шаблона

en: Layout of the image displayed on the page
ru_RU: Макет изображения, показанный на странице

en: Left
ru_RU: Слева

en: Left Offset
ru_RU: Левое смещение

en: Left Sidebar
ru_RU: Левая боковая панель

en: Left Sidebar Width
ru_RU: Ширина левой боковой панели

en: Left offset around the image
ru_RU: Левое смещение вокруг изображения

en: Light
ru_RU: Светлый

en: Lighter Objects
ru_RU: Светлые объекты

en: Likebox settings
ru_RU: Настройки окна Like

en: Limit:
ru_RU: Лимит:

en: Line
ru_RU: Строка

en: Line Width
ru_RU: Толщина линии

en: Lines
ru_RU: Линии

en: Link
ru_RU: Ссылка

en: Link Relationship (XFN)
ru_RU: Связь ссылок (XFN)

en: Link Settings
ru_RU: Настройки ссылки

en: Link Target
ru_RU: Цель ссылки

en: Link To Video
ru_RU: Ссылка на видео

en: Link To Website
ru_RU: Ссылка на сайт

en: Link for Logo image displayed on Wordpress Login screen, use valid URL format with http://
ru_RU: Ссылка на изображение логотипа на экране входа Wordpress, используйте корректный формат адреса с http://

en: Link title text
ru_RU: Свяжите текст названия

en: Link to
ru_RU: Ссылка на

en: Link to detail
ru_RU: Ссылка на подробное описание

en: Link to video used with Video type, use valid URL format with http://
ru_RU: Ссылка на видео типа Видео, используйте корректный формат адреса с http://

en: Link to website used with Website type, use valid URL format with http://
ru_RU: Ссылка на сайт типа Сайт, используйте корректный формат адреса с http://

en: Link, use valid URL format with http://
ru_RU: Ссылка, используйте действительный формат URL http://

en: Link:
ru_RU: Ссылка:

en: Links
ru_RU: Ссылки

en: Links Color
ru_RU: Цвет ссылок

en: Links Hover
ru_RU: Наведение на ссылки

en: List
ru_RU: Список

en: List Layout settings
ru_RU: Настройки шаблона списка

en: List Options
ru_RU: Список опций

en: Loading...
ru_RU: Загрузка...

en: Local Avatars Only
ru_RU: Только локальные аватары

en: Local Upload Permissions
ru_RU: Локальные допуски на размещение

en: Location
ru_RU: Место

en: Location Default Icon
ru_RU: Значок местоположения по умолчанию

en: Location Default Image
ru_RU: Изображение по умолчанию для места

en: Locations
ru_RU: Места

en: Login Description
ru_RU: Описание Входа

en: Login Redirect
ru_RU: Переадресация логина

en: Login Screen Logo
ru_RU: Логотип на экране входа

en: Login Screen Logo Link
ru_RU: Ссылка логотипа на экране входа

en: Login Screen Logo Tooltip
ru_RU: Подсказка к логотипу на экране входа

en: Logo area width
ru_RU: Ширина области логотипа

en: Logo image displayed on Wordpress Login screen
ru_RU: Изображение логотипа, отображаемое на экране входа в Wordpress

en: Logo image for website header
ru_RU: Логотип заголовка сайта

en: Logout Description
ru_RU: Описание Выхода

en: Longitude
ru_RU: Долгота

en: Look of element background. Color, opacity and background image.
ru_RU: Вид фона элемента. Цвет, прозрачность, фоновое изображение.

en: Look of section background. Color, opacity and background image.
ru_RU: Вид фона раздела. Цвет, прозрачность, фоновое изображение.

en: Main Menu Colors and Backgrounds
ru_RU: Цвета и фоны главного меню

en: Main Menu Text
ru_RU: Текст главного меню

en: Main Theme Colors and Backgrounds
ru_RU: Цвета и фоны главной темы

en: Main Website Font
ru_RU: Основной шрифт сайта

en: Main color of countdown circles
ru_RU: Основной цвет отметок отсчета

en: Main color of counters
ru_RU: Основной цвет счетчиков

en: Main menu
ru_RU: Главное меню

en: Main text displayed in service box
ru_RU: Основной текст в окне услуги

en: Main theme color
ru_RU: Цвет основной темы

en: Main theme color for colored elements
ru_RU: Цвет главной темы для окрашенных элементов

en: Main theme color for light elements
ru_RU: Цвет основной темы для светлых элементов

en: Map General Colors
ru_RU: Общие цвета карты

en: Map Height
ru_RU: Высота карты

en: Map Object Colors
ru_RU: Цвета объектов карты

en: Map Options
ru_RU: Карта Опций

en: Map Zoom
ru_RU: Увеличить Карту

en: Map's Border
ru_RU: Граница карты

en: Map's Brightness
ru_RU: Яркость карты

en: Map's Hue
ru_RU: Оттенок карты

en: Map's Saturation
ru_RU: Насыщение карты

en: Marker image URL
ru_RU: Адрес изображения указателя

en: Markers
ru_RU: Указатели

en: Maximum Items
ru_RU: Максимум единиц

en: Maximum items for the current package exceeded
ru_RU: Превышено максимально допустимое количество единиц для текущего пакета

en: Media File
ru_RU: Медиафайл

en: Megamenu settings
ru_RU: Настройки мегаменю

en: Memory limit
ru_RU: Лимит памяти

en: Memory limit is too low. At least <b>%sMB</b> are needed for AIT Theme to work properly.
ru_RU: Слишком низкий лимит памяти. Для корректной работы темы AIT необходимо не менее <b>%s МБ</b>.

en: Menu Area Width
ru_RU: Ширина области меню

en: Menu Hover Items
ru_RU: Элементы меню, которое отображается при наведении курсора

en: Menu Items
ru_RU: Объекты меню

en: Menu Items Hover
ru_RU: Наведение курсора на пункты меню

en: Menu Order
ru_RU: Порядок элементов в меню

en: Menu Width
ru_RU: Ширина меню

en: Menu area width
ru_RU: Ширина области меню

en: Menu cols
ru_RU: Столбцы меню

en: Menu text size in px
ru_RU: Размер текста главного меню в пикселах

en: Message Input Label
ru_RU: Ярлык ввода сообщения

en: Message displayed when form is sent successfully
ru_RU: Сообщение, отображаемое при успешной отправке формы

en: Message displayed when form sending failed
ru_RU: Сообщение, отображаемое при ошибке отправки формы

en: Message displayed when validation is not successful
ru_RU: Сообщение, отображаемое при ошибке при проверке

en: Miles
ru_RU: Мили

en: Minimum Width in px (Optional)
ru_RU: Минимальная ширина в пикселях (дополнительно)

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Monday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню понедельника

en: MouseWheel Zoom
ru_RU: Масштабирование колесом мышки

en: Move
ru_RU: Переместить

en: Multibyte String extension
ru_RU: Расширение мультибайтовой строки

en: Multibyte String extension is absent. Some internationalization components may not work properly.
ru_RU: Отсутствует расширение мультибайтовой строки. Некоторые компоненты локализации могут работать некорректно.

en: Multibyte String function overloading
ru_RU: Функция перезагрузки мультибайтовых строк

en: Multibyte String function overloading is enabled. AIT Theme requires this to be disabled. If it is enabled, some string function may not work properly.
ru_RU: Включена функция перезагрузки мультибайтовых строк. В теме AIT эта функция должна быть отключена. При ее включении некоторые строковые функции могут работать некорректно.

en: Name
ru_RU: Название

en: Name Input Label
ru_RU: Ярлык ввода имени

en: Name of input, used for email content
ru_RU: Название вводимых данных, используемых в качестве содержания письма

en: Name of widget area displayed in Widgets options
ru_RU: Название области виджетов, отображаемой в настройках виджетов

en: Navigation
ru_RU: Навигация

en: Navigation Label
ru_RU: Ярлык навигации

en: Navigation Position
ru_RU: Положение навигации

en: Next Match Only
ru_RU: Только следующее совпадение

en: No
ru_RU: Нет

en: No Items Defined
ru_RU: Объекты не выбраны

en: No Label
ru_RU: Нет метки

en: No items found
ru_RU: Объекты не найдены

en: No items. Add some items to "%s"
ru_RU: Нет объектов. Добавьте некоторые объекты в "%s"

en: No local avatar is set. Set up your avatar at Gravatar.com.
ru_RU: Локальный аватар не установлен. Настройте локальный аватар на Gravatar.com.

en: No tabs
ru_RU: Нет вкладок

en: Nofollow Web Link
ru_RU: Веб-ссылка с атрибутом nofollow

en: None
ru_RU: Нет

en: Normal Map
ru_RU: Обычный

en: Normal pages
ru_RU: Обычные страницы

en: Not Installed
ru_RU: Не установлено

en: Not tested
ru_RU: Не протестировано

en: Note
ru_RU: Примечание

en: Number of Items
ru_RU: Всего объектов

en: Number of Posts
ru_RU: Количество сообщений

en: Number of authors in one row
ru_RU: Количество авторов в ряду

en: Number of authors listed on page
ru_RU: Число авторов, показываемых на странице

en: Number of days before account expires
ru_RU: Через столько дней истекает действие учетной записи

en: Number of items in one row
ru_RU: Количество объектов в одной строке

en: Number of items listed on one page
ru_RU: Количество объектов, перечисленных на одной странице

en: Number of items listed on page
ru_RU: Количество объектов на странице

en: Number of items per row
ru_RU: Количество объектов в ряду

en: Number of posts
ru_RU: Количество сообщений

en: Number of rows for description text
ru_RU: Количество строк для текста описания

en: Number of rows in carousel
ru_RU: Количество строк в карусели

en: Number of visible items
ru_RU: Количество отображаемых объектов

en: Off
ru_RU: Выключить

en: Offset of Portfolio images
ru_RU: Смещение изображений в портфолио

en: Offset of partner's logo
ru_RU: Смещение логотипа партнера

en: On
ru_RU: Включить

en: One Column
ru_RU: Одby столбец

en: Opacity of button in description boxes
ru_RU: Прозрачность кнопки в полях описаний

en: Open In New Window
ru_RU: Открыть в новом окне

en: Open in Current Window
ru_RU: Открыть в текущем окне

en: Open in New Window
ru_RU: Открыть в новом окне

en: Open in new window?
ru_RU: Открыть в новом окне?

en: Open in popup
ru_RU: Открыть во всплывающем окне

en: Open link in a new window/tab
ru_RU: Открыть ссылку в новом окне/вкладке

en: Open links in new window
ru_RU: Открывать ссылки в новом окне

en: Open links in new window or tab
ru_RU: Открыть ссылки в новом окне или вкладке

en: Open/Collapse All Items
ru_RU: Открыть/свернуть все элементы

en: Opened Tab
ru_RU: Открытая вкладка

en: Opening Hours
ru_RU: Часы работы

en: Optional Class
ru_RU: Необязательный класс

en: Order
ru_RU: Порядок

en: Order By
ru_RU: Сортировать по

en: Order:
ru_RU: Порядок:

en: Original: %s
ru_RU: Оригинал: %s

en: Outside of Image
ru_RU: Снаружи изображения

en: Outside of Slider
ru_RU: Вне слайдера

en: PCRE extension
ru_RU: Расширение PCRE

en: PCRE extension is required and must support UTF-8.
ru_RU: Требуется поддерживающее UTF-8 расширение PCRE.

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
ru_RU: PG &#8212; Может быть оскорбительно, обычно подходит для лиц от 13 лет и старше

en: PHP Version
ru_RU: Версия PHP

en: PHP is not allowed to write to "wp-content/uploads" directory
ru_RU: PHP запрещена запись в каталог "wp-content/uploads"

en: PHP tokenizer is required.
ru_RU: Требуется генератор меток PHP.

en: POI Hue
ru_RU: Оттенок POI

en: Package Types
ru_RU: Типы пакетов

en: Package expiration limit in days (0 for unlimited). Used for free and single paypal payments.
ru_RU: Ограничение по сроку действия пакета (0, если отсутствуют ограничения). Бесплатное использование и единичные платежи Paypal.

en: Package price (0 for free)
ru_RU: Цена пакета (0 если бесплатно)

en: Packages
ru_RU: Пакеты

en: Page Background
ru_RU: Фон страницы

en: Page Builder
ru_RU: Конструктор страницы

en: Page Title Background
ru_RU: Фон заголовка страницы

en: Pages
ru_RU: Страницы

en: Pages Parameters
ru_RU: Параметры страниц

en: Payment Gates
ru_RU: Платежные шлюзы

en: Payment type
ru_RU: Тип платежа

en: Payments
ru_RU: Платежи

en: Percentage width of area
ru_RU: Ширина области в процентах

en: Place Title to Caption
ru_RU: Разместить заголовок в подписи

en: Place for your custom Javascript codes
ru_RU: Место для ваших индивидуальных кодов Javascript

en: Placeholder
ru_RU: Заменитель

en: Player Colors and Layout
ru_RU: Цвета и шаблон плеера

en: Please enter title of the page
ru_RU: Пожалуйста, введите заголовок страницы

en: Please fix the issues listed below and try again. You can go back to your <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress themes administration &raquo;</a>
ru_RU: Пожалуйста, устраните указанные ниже проблемы и попробуйте еще раз. Вы можете вернуться в <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">Администрирование тем WordPress &raquo;</a>

en: Please select backup file
ru_RU: Пожалуйста, выберите файл резервной копии

en: Please upload a valid image file for the avatar.
ru_RU: Пожалуйста, загрузите действительный файл с изображением для аватара.

en: Portfolio Layout
ru_RU: Шаблон портфолио

en: Position
ru_RU: Положение

en: Position of Description
ru_RU: Положение описания

en: Position of background image in slide
ru_RU: Расположение фонового изображения на слайде

en: Position of member in the company, community, etc
ru_RU: Положение участника в компании, обществе и т.д.

en: Position of the image caption
ru_RU: Позиция подписи изображения

en: Possibility click on posts links
ru_RU: Возможность нажимать на ссылки в сообщениях

en: Post <a href='%s'>#%d</a> was updated and awaiting your moderation.
ru_RU: Публикация <a href='%s'>#%d</a> была обновлена и ожидает вашей модерации.

en: Post Background
ru_RU: Фон записи

en: Post Gallery
ru_RU: Фон галереи

en: Post Geolocation
ru_RU: Фон местонахождения

en: Post Markers
ru_RU: Маркеры записи

en: Post count
ru_RU: Счётчик записи

en: Post ready for review
ru_RU: Публикация готова для проверки

en: Posts
ru_RU: Сообщения

en: Posts Count
ru_RU: Счётчик записей

en: Posts Parameters
ru_RU: Параметры сообщений

en: Price
ru_RU: Цена

en: Progressive Page Loading
ru_RU: Прогрессивная загрузка страницы

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
ru_RU: R &#8212; Для взрослых, достигших 17 лет

en: Radio Horizontal
ru_RU: Радиокнопки по горизонтали

en: Radio Vertical
ru_RU: Радиокнопки по вертикали

en: Radius Help
ru_RU: Радиус Помощь

en: Radius units
ru_RU: Единицы измерения радиуса

en: Random
ru_RU: Случайно

en: Rating
ru_RU: Рейтинг

en: Rating was approved
ru_RU: Отзыв одобрен

en: Read/Write permissions for wp-content/uploads folder
ru_RU: Разрешения чтения/записи на каталог wp-content/uploads

en: Reflection extension
ru_RU: Расширение Reflection

en: Reflection extension is required.
ru_RU: Требуется расширение Reflection.

en: Register Description
ru_RU: Описание Регистрации

en: Register or login users form
ru_RU: Зарегистрируйтесь или войдите через форму пользователя

en: Registered
ru_RU: Зарегистрировано

en: Registration Redirect
ru_RU: Перадресация регистрации

en: Remote file have incorrect size
ru_RU: Удаленный файл имеет некорректный размер

en: Remote server did not respond
ru_RU: Удаленный сервер не ответил

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
ru_RU: Удаленный сервер вернул ошибку %1$d %2$s

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Remove All Items
ru_RU: Удалить все объекты

en: Renew Account
ru_RU: Возобновить учетную запись

en: Repeat
ru_RU: Повторить

en: Required
ru_RU: Обязательно для заполнения

en: Reset
ru_RU: Сбросить

en: Reset All Options
ru_RU: Сбросить все настройки

en: Reset Button
ru_RU: Кнопка сброса

en: Reset Theme Options
ru_RU: Сбросить настройки темы

en: Reset to Defaults
ru_RU: Сбросить на значения по умолчанию

en: Resetting&hellip;
ru_RU: Сброс&hellip;

en: Responsive Resolution
ru_RU: Изменяющееся разрешение

en: Revolution Slider Alias
ru_RU: Альтернативное имя Revolution Slider

en: Revolution Slider plugin is not active
ru_RU: Плагин Revolution Slider не активен

en: Right
ru_RU: Справа

en: Right Offset
ru_RU: Правое смещение

en: Right Sidebar
ru_RU: Правая боковая панель

en: Right Sidebar Width
ru_RU: Ширина правой боковой панели

en: Right and left offset of description boxes
ru_RU: Смещение справа и слева полей описания

en: Right offset around the image
ru_RU: Правое смещение вокруг изображения

en: Roads Hue
ru_RU: Оттенок дорог

en: Rotate
ru_RU: Вращать

en: Rounded
ru_RU: Скругленный

en: SPL extension
ru_RU: Расширение SPL

en: SPL extension is required.
ru_RU: Требуется расширение SPL.

en: Satellite Map
ru_RU: Спутник

en: Saturation
ru_RU: Насыщенность

en: Saturation level of Google Map
ru_RU: Уровень насыщенности карты Google

en: Saturation level of Google Map objects
ru_RU: Насыщенность объектов на карте Google

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Saturday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню субботы

en: Save Options
ru_RU: Сохранить настройки

en: Save and Open in Page Builder
ru_RU: Сохранить и открыть в конструкторе страниц

en: Scroll
ru_RU: Прокрутка

en: Scroll Left Sidebar
ru_RU: Прокрутить левую боковую панель

en: Scroll Main Menu
ru_RU: Прокрутите главное меню

en: Search Form
ru_RU: Поиск по форуму

en: Search Sentence
ru_RU: Искать предложение

en: Search page
ru_RU: Страница поиска

en: Select
ru_RU: Выбрать

en: Select Background Image for: %s
ru_RU: Выбрать фоновое изображение для: %s

en: Select Image
ru_RU: Выберите изображение

en: Select Image for: %s
ru_RU: Выберите изображение для: %s

en: Select a page from which to import options
ru_RU: Выберите страницу для импорта опций

en: Select alignment of title and description
ru_RU: Выберите выравнивание заголовка и описания

en: Select alignment of widgets in widget area
ru_RU: Выбрать выравнивание виджетов в области виджетов

en: Select authors listed on page
ru_RU: Выбрать авторов, показываемых на странице

en: Select category displayed on page
ru_RU: Выберите категорию, отображаемую на странице

en: Select color scheme of Facebook box
ru_RU: Выберите цветовую схему окна Facebook

en: Select display style for submenu of items
ru_RU: Выберите тип отображения подменю элементов

en: Select format for image of member
ru_RU: Выберите формат изображения участника

en: Select format for images
ru_RU: Выбрать формат изображений

en: Select format for images in carousel
ru_RU: Выбрать формат изображений в карусели

en: Select format of images
ru_RU: Выберите формат изображений

en: Select format of video
ru_RU: Выберите формат видео

en: Select how to show the content of Portfolio item
ru_RU: Выберите, как показывать содержимое объекта портфолио

en: Select icon style
ru_RU: Выбрать стиль значка

en: Select if the field is required
ru_RU: Выберите, является ли поле обязательным

en: Select image used as Favicon
ru_RU: Выберите изображение для значка избранного

en: Select layout style
ru_RU: Выбрать стиль макета

en: Select layout type of displayed authors
ru_RU: Выбрать тип схемы показанных авторов

en: Select layout type of displayed items
ru_RU: Выберите шаблон отображения объектов

en: Select location displayed on page
ru_RU: Выберите местоположение отображаемое на странице

en: Select member displayed on page
ru_RU: Выбрать участника, отображаемого на странице

en: Select order of authors listed on page
ru_RU: Выбрать порядок авторов, показываемых на странице

en: Select order of items listed on page
ru_RU: Выберите порядок отображения объектов на странице

en: Select position of description box
ru_RU: Выберите положение поля описания

en: Select position of slider navigation
ru_RU: Выберите положение навигации слайдера

en: Select sidebar displayed on the left side of page
ru_RU: Выберите боковую панель, отображаемую в левой части страницы

en: Select sidebar displayed on the right side of page
ru_RU: Выберите боковую панель, отображаемую в правой части страницы

en: Select size of Google Map
ru_RU: Выберите размер карты Google

en: Select size of input
ru_RU: Выберите размер поля ввода

en: Select size of player
ru_RU: Выберите размер плеера

en: Select size of rule
ru_RU: Выберите размер линейки

en: Select size of slider
ru_RU: Выберите размер слайдера

en: Select slider displayed on page
ru_RU: Выбрать отображенный на странице слайдер

en: Select text alignment in description box
ru_RU: Выберите выравнивание текста в поле описания

en: Select type of Facebook box
ru_RU: Выберите тип окна Facebook

en: Select type of Google Map
ru_RU: Выберите тип карты Google

en: Select type of Search Form
ru_RU: Выберите тип поисковой формы

en: Select type of animation for description
ru_RU: Выберите тип анимации описания

en: Select type of counter
ru_RU: Выберите тип счетчика

en: Select type of display actual match
ru_RU: Выбрать тип показа фактического совпадения

en: Select type of display for the element
ru_RU: Выбрать тип показа элемента

en: Select type of input
ru_RU: Выберите тип поля ввода

en: Select type of item
ru_RU: Выберите тип объекта

en: Select type of items
ru_RU: Выберите тип объектов

en: Select type of rule
ru_RU: Выберите тип линейки

en: Select type of slider animation
ru_RU: Выберите тип анимации слайдера

en: Select type of slider navigation
ru_RU: Выберите тип навигации слайдера

en: Select type of toggles
ru_RU: Выберите тип переключателей

en: Select type of website header
ru_RU: Выберите тип заголовка веб-сайта

en: Select typography style
ru_RU: Выбрать стиль оформления

en: Select units for radius
ru_RU: Выбрать единицы измерения радиуса

en: Select video source
ru_RU: Выберите источник видео

en: Select widget area to display
ru_RU: Выбрать область виджетов для показа

en: Send Button Label
ru_RU: Ярлык кнопки Отправить

en: Separator
ru_RU: Разделитель

en: Separator used between links in breadcrumbs
ru_RU: Разделитель ссылок в навигационных цепочках

en: Server Error Message
ru_RU: Сообщение об ошибке сервера

en: Set as avatar
ru_RU: Установить в качестве аватара

en: Set custom label on the image
ru_RU: Установить пользовательскую метку на изображении

en: Set size of radius for clustering
ru_RU: Установить размер радиуса группирования

en: Settings Administration for the special page type
ru_RU: Настройки администратора для специальных страниц

en: Settings Administration for this standard page only
ru_RU: Настройки администратора только для этой стандартной страницы

en: Shadowed
ru_RU: С тенью

en: Share
ru_RU: Поделиться

en: Short description of slide
ru_RU: Короткое описание слайда

en: Show Faces
ru_RU: Показывать лица

en: Show Header
ru_RU: Показывать заголовок

en: Show Stream
ru_RU: Показывать ленту

en: Show description floated over portfolio gallery
ru_RU: Показывать плавающее описание над галереей портфолио

en: Show icon title
ru_RU: Показывать значок заголовка

en: Show only featured items of the selected category
ru_RU: Показывать только рекомендуемое содержимое выбранной категории

en: Show or hide lines between items
ru_RU: Показать или скрыть линии между элементами

en: Show or hide title
ru_RU: Показать или скрыть заголовок

en: Show read more
ru_RU: Показывать "подробнее"

en: Show thumbnails
ru_RU: Показывать ярлыки

en: Show view count?
ru_RU: Показать количество просмотров?

en: Sidebars
ru_RU: Боковые панели

en: Sidebars & Widget Areas
ru_RU: Зоны боковых панелей и виджетов

en: Sidebars <strong>%s</strong> here
ru_RU: Боковые панели <strong>%s</strong> здесь

en: Simple Line
ru_RU: Простая линия

en: Single - WooCommerce Product
ru_RU: Одиночный - продукт WooCommerce

en: Single post
ru_RU: Одно сообщение

en: Site Header
ru_RU: Заголовок сайта

en: Site Header Background
ru_RU: Фон заголовка сайта

en: Size
ru_RU: Размер

en: Size of H1 titles in px
ru_RU: Размер названий H1 в пикселах

en: Size of H2 titles in px
ru_RU: Размер названий H2 в пикселах

en: Size of H3 titles in px
ru_RU: Размер названий H3 в пикселах

en: Size of H4 titles in px
ru_RU: Размер названий H4 в пикселах

en: Size of H5 titles in px
ru_RU: Размер названий H5 в пикселах

en: Size of H6 titles in px
ru_RU: Размер названий H6 в пикселах

en: Size of decoration texts, buttons and other texts in px
ru_RU: Размер декоративного текста, кнопок и прочего текста в пикселах

en: Size of features icons
ru_RU: Размер значков функций

en: Size of the label
ru_RU: Размер метки

en: Slide Duration
ru_RU: Длительность слайда

en: Slide Horizontal
ru_RU: Листать по горизонтали

en: Slide Up Button
ru_RU: Кнопка сдвига вверх

en: Slider Border
ru_RU: Рамка слайдера

en: Slider Descriptions Layout
ru_RU: Шаблон описаний слайдера

en: Slider Layout
ru_RU: Шаблон слайдера

en: Slider displays navigation arrows, title and description only if page is blank (without any other content and elements).
ru_RU: Слайдер отображает навигационные стрелки, названия и описания только если страница пустая (без какого-либо содержания или элементов).

en: Slides
ru_RU: Слайды

en: Small
ru_RU: Маленький

en: Small Admin Menu Icon (16x16)
ru_RU: Маленькое изображение администраторского меню (16х16)

en: Small Text
ru_RU: Маленький текст

en: Small text size in px
ru_RU: Размер маленького текста в пикселах

en: Social Icons
ru_RU: Значки социальных сетей

en: Social Icons Type
ru_RU: Тип значков соцсетей

en: Social icon image
ru_RU: Изображение значка социальных сетей

en: Social icon link
ru_RU: Ссылка на значок социальных сетей

en: Social icon link, use valid URL format with http://
ru_RU: Ссылка на значок социальных сетей, используйте корректный формат адрес с http://

en: Social icon title
ru_RU: Заголовок изображения социальных сетей

en: Something is wrong with export form
ru_RU: Что-то не так с формой экспорта

en: Something is wrong with import form
ru_RU: Что-то не так с формой импорта

en: Sorry, your server configuration does not match all requirements for this AIT Theme. <em>Your previous theme was reactivated.</em>
ru_RU: Извините, настройки вашего сервера не полностью соответствуют требованиям этой темы AIT. <em>Реактивирована ваша предыдущая тема.</em>

en: Sortable elements
ru_RU: Сортируемые элементы

en: Sorting Options
ru_RU: Варианты сортировки

en: Space above element
ru_RU: Пространство над элементом

en: Space above rule
ru_RU: Пространство над линейкой

en: Space below element
ru_RU: Пространство между элементами

en: Space below rule
ru_RU: Пространство под линейкой

en: Spaces around Element
ru_RU: Пространство вокруг элемента

en: Special Page Settings
ru_RU: Специальные настройки страницы

en: Special Page Title
ru_RU: Заголовок специальной страницы

en: Special pages
ru_RU: Специальные страницы

en: Standard Color
ru_RU: Стандартный цвет

en: Standard Text
ru_RU: Стандартный текст

en: Starting date for countdown
ru_RU: Начальная дата отсчета

en: Sticked unsortable elements
ru_RU: Фиксированные несортируемые элементы

en: Sticky Menu
ru_RU: Меню со стикерами

en: Street View
ru_RU: Просмотр изображений улиц

en: Streetview
ru_RU: Просмотр улиц

en: Subcategory Filter
ru_RU: Фильтр подкатегории

en: Subject Input Label
ru_RU: Ярлык ввода темы

en: Subject of received email
ru_RU: Тема полученного письма

en: Submenu Icon Font
ru_RU: Шрифт значка подменю

en: Submenu Position
ru_RU: Позиция подменю

en: Submenu Text
ru_RU: Текст подменю

en: Submenu text size in px
ru_RU: Размер текста подменю в пикселах

en: Subtitle
ru_RU: Подзаголовок

en: Success Message
ru_RU: Сообщение об успехе

en: Successfully downloaded and saved file from URL "%s"
ru_RU: Файл по адресу "%s" успешно загружен и сохранен

en: Successfully reset. This page will reload&hellip;
ru_RU: Успешно сброшено. Страница будет перезагружена&hellip;

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

en: Sunday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню воскресенья

en: System font
ru_RU: Системный шрифт

en: Target of the link
ru_RU: Цель ссылки

en: Telephone
ru_RU: Телефон

en: Terms and Conditions acceptation required
ru_RU: Требуемые правила и условия принятия

en: Terms and Conditions label
ru_RU: Название правил и условий

en: Text
ru_RU: Текст

en: Text Alignment
ru_RU: Выравнивание текста

en: Text Area
ru_RU: Текстовая область

en: Text Area Width
ru_RU: Ширина текстовой области

en: Text Color
ru_RU: Цвет текста

en: Text Rows
ru_RU: Текстовые строки

en: Text displayed after end date
ru_RU: Текст, отображаемый после конечной даты

en: Text displayed as description with counter
ru_RU: Текст описания счетчика

en: Text displayed as label for input. To hide label leave this input empty.
ru_RU: Текст, помечающий поле ввода. Не заполняйте это поле, чтобы этого текста не было.

en: Text displayed as label of counter
ru_RU: Текст показан как показания счетчика

en: Text displayed as placeholder while input is empty
ru_RU: Текст, отображаемый пока поле ввода пусто

en: Text displayed before breadcrumbs
ru_RU: Текст, отображаемый перед навигационными цепочками

en: Text displayed beside Captcha input
ru_RU: Текст рядом с полем капчи

en: Text displayed in description box
ru_RU: Текст, отображаемый в поле описания

en: Text displayed in email sent via contact form
ru_RU: Текст, отображаемый в письме, отправленном через контактную форму

en: Text displayed in footer bar text area
ru_RU: Текст, отображаемый в нижней панели текстовой области

en: Text displayed in footer of Wordpress Admin screen
ru_RU: Текст, отображаемый внизу экрана администратора Wordpress

en: Text displayed in input for text input types. For types with more values use semi-colon delimiter. Example: select value 1;select value 2;select value 3
ru_RU: Текст, отображаемый в текстовых полях. Для типов с большим количеством значений в качестве разделителей используется точка с запятой. Пример: выберите значение 1;выберите значение 2;выберите значение 3

en: Text displayed in the Button
ru_RU: Текст, отображаемый в кнопке

en: Text displayed with main title of service box
ru_RU: Текст главного названия окна услуги

en: Text for "Home"
ru_RU: Текст для "Главной"

en: Text for "Read more" link
ru_RU: Текст ссылки "Подробнее"

en: Text for button displayed in description box
ru_RU: Текст кнопки, отображаемый в поле описания

en: Text for home link in breadcrumbs
ru_RU: Текст ссылки на главную страницу в навигационных цепочках

en: Text for own identification of slide
ru_RU: Текст для самоидентификации слайда

en: Text visible as note below table
ru_RU: Текст отображается как примечание под таблицей

en: Textarea
ru_RU: Текстовая область

en: The amount of time (in sec) between each auto transition
ru_RU: Период времени (в секундах) между каждым автопереходом

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
ru_RU: Это описание будет отображаться в меню, если его поддерживает текущая тема.

en: The time while one slide is displayed
ru_RU: Время отображения одного слайда

en: Theme &rarr; Banner
ru_RU: Тема &rarr; Баннер

en: Theme &rarr; Blog Authors
ru_RU: Тема &rarr; Авторы блога

en: Theme &rarr; Entry Views
ru_RU: Тема &rarr; Счетчик просмотров

en: Theme &rarr; Items
ru_RU: Тема &rarr; объекты

en: Theme &rarr; Login
ru_RU: Тема → Вход

en: Theme &rarr; Newest Item
ru_RU: Тема &rarr; Самый новый предмет

en: Theme &rarr; Posts
ru_RU: Тема &rarr; Сообщения

en: Theme &rarr; Social Icons
ru_RU: Тема &rarr; Значки социальных сетей

en: Theme &rarr; Submenu
ru_RU: Тема &rarr; Подменю

en: Theme Admin
ru_RU: Администратор темы

en: Theme Color
ru_RU: Цвет темы

en: Theme Color Colorful
ru_RU: Полноцветная цветовая гамма

en: Theme Color Dark
ru_RU: Темный цвет темы

en: Theme Color Light
ru_RU: Светлый цвет темы

en: Theme Default
ru_RU: Тема по умолчанию

en: Theme Default Font
ru_RU: Шрифт темы по умолчанию

en: Theme Options
ru_RU: Настройки темы

en: Theme rule
ru_RU: Правило темы

en: There are no payments defined, please add payments first
ru_RU: Платежи не найдены. Пожалуйста, сначала добавьте платежи

en: There was an error during importing. Check out the report.
ru_RU: Произошла ошибка при импорте. Проверьте отчет.

en: There was an error uploading the avatar:
ru_RU: При загрузке аватара произошла ошибка:

en: Thickness
ru_RU: Толщина

en: Thickness of counters
ru_RU: Толщина счетчиков

en: This AIT Theme requires WordPress 3.7 or newer.
ru_RU: Для этой темы AIT необходим WordPress версии 3.7 или выше.

en: This content will be shown as welcome screen for logged author with no posts
ru_RU: Это содержание будет показано, как экран приветствия для зарегистрированного автора без каких-либо сообщений

en: This content will be shown for visitors of author blog with no posts
ru_RU: Это содержание будет показано только для посетителей  авторского блога без записей

en: Thumbnail Border
ru_RU: Рамка ярлыка

en: Thumbnail height
ru_RU: Высота ярлыка

en: Thumbnail position
ru_RU: Положение ярлыка

en: Thumbnail width
ru_RU: Ширина ярлыка

en: Thumbnails
ru_RU: Ярлыки

en: Thursday
ru_RU: Четверг

en: Thursday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню четверга

en: Time
ru_RU: Время

en: Time visibility of advertisement in seconds
ru_RU: Время показа рекламы в секундах

en: Tiny Text
ru_RU: Мелкий текст

en: Tiny text size in px
ru_RU: Размер мелкого текста в пикселях

en: Title
ru_RU: Заголовок

en: Title Attribute
ru_RU: Атрибут названия

en: Title Color
ru_RU: Цвет заголовка

en: Title Section Options
ru_RU: Опции раздела заголовка

en: Title Size
ru_RU: Размер заголовка

en: Title Style
ru_RU: Стиль заголовка

en: Title Website Font
ru_RU: Шрифт заголовка веб-сайта

en: Title displayed in Wordpress menu
ru_RU: Заголовок, отображаемый в меню Wordpress

en: Title displayed in description box
ru_RU: Заголовок, отображаемый в поле описания

en: Title displayed in infowindow
ru_RU: Заголовок, отображаемый в информационном окне

en: Title displayed on contact button
ru_RU: Название, отображаемое на кнопке контактов

en: Title displayed on disabled contact button
ru_RU: Заголовок, отображаемый на отключенной кнопке контактов

en: Title for the tab
ru_RU: Заголовок вкладки

en: Title of label
ru_RU: Заголовок метки

en: Title of the image displayed as ALT text
ru_RU: Заголовок изображения, показанный как текст ALT

en: Title text displayed with element
ru_RU: Текст заголовка, отображаемый с элементом

en: Title:
ru_RU: Заголовок:

en: Titles
ru_RU: Заголовки

en: Titles Color
ru_RU: Цвет заголовков

en: Toggle
ru_RU: Переключатель

en: Tools Width
ru_RU: Ширина инструментов

en: Tooltip text for logo image displayed on Wordpress Login screen
ru_RU: Текст подсказки для логотипа, отображаемого на экране входа в Wordpress

en: Top Color
ru_RU: Цвет верхней части

en: Top Fullsize
ru_RU: Сверху в полном размере

en: Top Left Corner
ru_RU: Верхний левый угол

en: Top Margin
ru_RU: Отступ сверху

en: Top Padding
ru_RU: Отбивка сверху

en: Top Rated
ru_RU: Самые популярные

en: Top Right
ru_RU: Сверху справа

en: Top Right Corner
ru_RU: Верхний правый угол

en: Top and bottom offset of description boxes
ru_RU: Смещение сверху и снизу полей описания

en: Top margin of caption placed outside
ru_RU: Верхнее поле подписи, размещенное снаружи

en: Top menu
ru_RU: Верхнее меню

en: Top space inside element
ru_RU: Пространство сверху внутри элемента

en: Top-Center
ru_RU: Сверху по центру

en: Top-Left
ru_RU: Сверху слева

en: Transparent Background
ru_RU: Прозрачный фон

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

en: Tuesday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню вторника

en: Turn on/off characters escaping of form inputs
ru_RU: Включение/выключение символов, изолирующих введенные данные формы

en: Turn on/off development mode
ru_RU: Включить/выключить режим разработки

en: Turn on/off megamenu
ru_RU: Вкл/Выкл мегаменю

en: Twitter API Data
ru_RU: API-данные Twitter

en: Twitter username (account)
ru_RU: Имя пользователя Twitter (аккаунт)

en: Two Columns
ru_RU: Два столбца

en: Type
ru_RU: Тип

en: Typography
ru_RU: Типография

en: URL
ru_RU: Ссылка

en: URL of "Read more" link, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес ссылки "Подробнее", используйте корректный формат адреса с http://

en: URL of Facebook page displayed in box, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес отображаемой в поле страницы Facebook, используйте корректный формат адреса с http://

en: URL of image displayed in service box
ru_RU: Адрес изображения в окне услуги

en: URL of image displayed in service box on hover event
ru_RU: Адрес изображения в окне услуги при наведении

en: URL of image displayed in slide, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес изображения, отображаемого в слайде, используйте корректный формат адреса с http://

en: URL of link displayed in infowindow, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес ссылки в информационном окне, используйте корректный формат адреса с http://

en: URL of link for image in slide, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес ссылки изображения, отображаемого в слайде, используйте корректный формат адреса с http://

en: URL of link on the image, use valid URL format with http://
ru_RU: URL ссылки на изображение, используйте правильный формат URL с http://

en: URL of link on the label, use valid URL format with http://
ru_RU: URL ссылки на метку, используйте правильный формат URL с http://

en: URL of page to be redirected, use valid URL format with http://
ru_RU: URL страницы для перенаправления, используйте действительный формат URL http://

en: URL of song used in player, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес песни в плеере, используйте корректный формат адреса с http://

en: URL of video displayed on page, use valid URL format with http://
ru_RU: Адрес отображаемого на странице видео, используйте корректный формат адреса с http://

en: Unlimited
ru_RU: Неограничено

en: Upgrade Account
ru_RU: Повысить уровень аккаунта

en: Upload Avatar
ru_RU: Загрузить аватар

en: Url (Optional)
ru_RU: Url (дополнительно)

en: Use
ru_RU: Использовать

en: Use Captcha feature
ru_RU: Использовать капчу

en: Use Label
ru_RU: Использовать метку

en: Use autoplay on page load
ru_RU: Использовать автовоспроизведение при загрузке страницы

en: Use nofollow attribute in web link for SEO purposes
ru_RU: Использовать атрибутов nofollow в веб-ссылке для целей SEO

en: Use settings specific for special pages (author, post, category, archive). Title field above will be ignored.
ru_RU: Использовать специальные настройки для специальных страниц (автор, запись, категория, архив). Поле для заголовка будет проигнорировано.

en: Use settings specific for special pages (author, single post, category, archive). Category option will be ignored.
ru_RU: Использовать специальные настройки для специальных страниц (автор, отдельная запись, категория, архив). Настройки категории будут проигнорированы.

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account renew via Bank Transfer
ru_RU: Пользователь %s с идентификатором #%d (%s) запрашивает продление срока действия аккаунта с помощью банковского перевода

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account upgrade to (%s) via Bank Transfer
ru_RU: Пользователь %s с идентификатором #%d (%s) запрашивает улучшение аккаунта до  (%s) с помощью банковского перевода

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Validation Error Message
ru_RU: Сообщение об ошибке проверки

en: Value
ru_RU: Значение

en: Value displayed by counter (number from 0 to 100 for type Gauge and Line)
ru_RU: Значение, отображаемое счетчиком (число от 0 до 100 для типов метки и линии)

en: Vertical
ru_RU: Вертикально

en: Vertical Offset
ru_RU: Вертикальное смещение

en: Vertical Tabs
ru_RU: Вертикальные вкладки

en: Video
ru_RU: Видео

en: Video Format
ru_RU: Формат видео

en: View Page
ru_RU: Смотреть страницу

en: View author archive
ru_RU: Смотреть архив автора

en: View page: %s
ru_RU: Смотреть страницу: %s

en: Visible
ru_RU: Видимый

en: Visitor's Welcome Screen
ru_RU: Экран приветствия посетителя

en: Visits
ru_RU: Посещения

en: Warning Message
ru_RU: Предупреждение

en: Water Hue
ru_RU: Оттенок воды

en: We highly recommend to <a href="%s" class="button button-primary">reactivate your previous theme</a> until all of the listed issues are resolved. <a href="%s" class="button button-secondary">Continue</a> only if you know what you are doing.</p>
ru_RU: Мы рекомендуем <a href="%s" class="button button-primary">реактивировать вашу предыдущую тему</a> до устранения всех неполадок. <a href="%s" class="button button-secondary">Продолжайте</a>, только если вы уверены в своих действиях.</p>

en: Web
ru_RU: Веб

en: Website
ru_RU: Сайт

en: Website Background
ru_RU: Фон сайта

en: Website Logo
ru_RU: Логотип сайта

en: Website Title
ru_RU: Заголовок сайта

en: Website Width
ru_RU: Ширина сайта

en: Wednesday
ru_RU: Среда

en: Wednesday Menu Link
ru_RU: Ссылка меню среды

en: Where to link the image?
ru_RU: Где ссылка на изображение?

en: Widget Area
ru_RU: Область виджетов

en: Widget area
ru_RU: Область виджетов

en: Width
ru_RU: Ширина

en: Width of countdown circles
ru_RU: Ширина отметок обратного отсчета

en: Width of description box
ru_RU: Ширина поля описания

en: Width of description box for all slides
ru_RU: Ширина поля описания для всех слайдов

en: Width of image
ru_RU: Ширина изображения

en: Width of left sidebar
ru_RU: Ширина левой боковой панели

en: Width of player
ru_RU: Ширина плеера

en: Width of right sidebar
ru_RU: Ширина правой боковой панели

en: Width of the Caption
ru_RU: Ширина подписи

en: Width of the website layout
ru_RU: Ширина шаблона сайта

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) could not be imported. Reason(s): %s
ru_RU: Невозможно импортировать настройки WordPress (боковые панели, виджеты и т.д.). Причина(-ы): %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) were successfully imported, yay!
ru_RU: Настройки WordPress (боковые панели, виджеты и т.д.) импортированы успешно, ура!

en: WordPress settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
ru_RU: Настройки WordPress импортированы частично. Некоторые данные не удалось импортировать. Отчет: %s

en: WordPress version
ru_RU: Версия WordPress

en: Write description for page
ru_RU: Укажите описание страницы

en: Write keywords for page
ru_RU: Укажите ключевые слова для страницы

en: Write sentence represented the search form
ru_RU: Напишите предложение, представляющее форму поиска

en: Write title for page
ru_RU: Укажите заголовок страницы

en: Write your custom class for own element identification
ru_RU: Напишите свой собственный класс для идентификации собственного элемента

en: Write your custom class for own page identification
ru_RU: Напишите свой собственный класс для идентификации собственной страницы

en: X &#8212; Even more mature than above
ru_RU: X &#8212; Для лиц еще старше, чем в случае выше

en: X Coordinate
ru_RU: Координата X

en: Y Coordinate
ru_RU: Координата Y

en: Yes
ru_RU: Да

en: You are about to create custom options for page:
    {pageTitle}.
    Is this ok?
ru_RU: Вы собираетесь создать индивидуальные настройки для страницы 
    {pageTitle}.
    Все верно?

en: You can only enable or disable these elements
ru_RU: Вы можете только включить или отключить эти элементы

en: You do not have media management permissions. To change your local avatar, contact the blog administrator.
ru_RU: Вы не обладаете правом управления мультимедиа. Для замены локального аватара обратитесь к администратору блога.

en: You do not have permission to edit this user.
ru_RU: Вы не обладаете правом изменять информацию для этого пользователя.

en: You just got a file download dialog or ribbon.
ru_RU: Вы только что увидели окно или сообщение о загрузке файла.

en: You selected option '{option}' but file was '{filename}'. We corrected this for you :)
ru_RU: Вы выбрали настройку '{option}', но был выбран файл '{filename}'. Мы исправили это за вас :)

en: Your custom CSS
ru_RU: Ваше пользовательское CSS

en: Your file download failed. Please try again.
ru_RU: Ошибка загрузки файла. Пожалуйста, попробуйте еще раз.

en: Your server configuration does not fully match all requirements for this AIT Theme.
ru_RU: Настройки вашего сервера не полностью соответствуют требованиям этой темы AIT.

en: Zero point for X and Y coordinates of label position
ru_RU: Точка начала координат X и Y позиции метки

en: Zero size file downloaded
ru_RU: Загружен файл нулевого размера

en: Zoom
ru_RU: Масштабирование

en: Zoom level of Google Map
ru_RU: Уровень масштабирования карты Google

en: bottom center
ru_RU: внизу по центру

en: bottom left
ru_RU: внизу слева

en: bottom right
ru_RU: внизу справа

en: center center
ru_RU: по центру

en: center left
ru_RU: по центру слева

en: center right
ru_RU: по центру справа

[ctx: default title for cloned form item]
en: Input
ru_RU: Ввод

en: end
ru_RU: конец

[ctx: export]
en: All
ru_RU: Все

[ctx: export]
en: All theme settings
ru_RU: Все настройки темы

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress Content, theme settings and WordPress settings
ru_RU: Экспортирует весь контент WordPress, настройки темы и настройки WordPress

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content, theme settings and some WordPress settings
ru_RU: Экспортирует все содержимое WordPress, настройки тем и некоторые настройки WordPress

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content. All your posts, pages, comments, custom fields, taxonomies, navigation menus and custom post types.
ru_RU: Экспортирует весь контент WordPress. Все ваши сообщения, страницы, индивидуальные поля, классификации, навигационные меню и индивидуальные типы сообщений.

[ctx: export]
en: Exports all the theme settings (Theme Options, Default Layout and Page Builder)
ru_RU: Экспортирует все настройки темы (настройки, шаблон по умолчанию, конструктор страниц)

[ctx: export]
en: Exports some WordPress settings (menu settings, sidebars, widgets)
ru_RU: Экспортирует некоторые настройки WordPress (настройки меню, боковые панели, виджеты)

[ctx: export]
en: WordPress Content
ru_RU: Контент WordPress

[ctx: export]
en: WordPress settings
ru_RU: Настройки WordPress

[ctx: export action button label]
en: Export
ru_RU: Экспорт

en: fixed
ru_RU: фиксировано

en: flexible images
ru_RU: гибкие изображения

en: home
ru_RU: главная

[ctx: import]
en: All
ru_RU: Все

[ctx: import]
en: All theme settings
ru_RU: Все настройки темы

[ctx: import]
en: Import Attachments?
ru_RU: Импортировать вложения?

[ctx: import]
en: WordPress Content
ru_RU: Контент WordPress

[ctx: import]
en: WordPress settings
ru_RU: Настройки WordPress

[ctx: import action button label]
en: Import
ru_RU: Импорт

[ctx: import action button label]
en: Import Demo Content
ru_RU: Импортировать демонстрационный контент

[ctx: job position]
en: Position
ru_RU: Положение

[ctx: mark for form input]
en: Required
ru_RU: Обязательно для заполнения

[ctx: name of element]
en: Advertisements
ru_RU: Реклама

[ctx: name of element]
en: Authors
ru_RU: Авторы

[ctx: name of element]
en: Background Slider
ru_RU: Фоновый бегунок

[ctx: name of element]
en: Columns
ru_RU: Столбцы

[ctx: name of element]
en: Comments
ru_RU: Комментарии

[ctx: name of element]
en: Contact Form
ru_RU: Форма обратной связи

[ctx: name of element]
en: Content
ru_RU: Контент

[ctx: name of element]
en: Countdown
ru_RU: Отсчет

[ctx: name of element]
en: Counters
ru_RU: Счетчики

[ctx: name of element]
en: Easy Slider
ru_RU: Простой слайдер

[ctx: name of element]
en: Events
ru_RU: События

[ctx: name of element]
en: Events With Map
ru_RU: События с картой

[ctx: name of element]
en: FAQ
ru_RU: ЧаВо

[ctx: name of element]
en: Facilities
ru_RU: Устройства

[ctx: name of element]
en: Google Map
ru_RU: Карта Google

[ctx: name of element]
en: Header Map
ru_RU: Карта шапки

[ctx: name of element]
en: Horizontal Rule
ru_RU: Горизонтальная линейка

[ctx: name of element]
en: Image
ru_RU: Изображение

[ctx: name of element]
en: Infopanel
ru_RU: Инфопанель

[ctx: name of element]
en: Items
ru_RU: Элементы

[ctx: name of element]
en: Items Info
ru_RU: Информация об объектах

[ctx: name of element]
en: Job Offers
ru_RU: Вакансии

[ctx: name of element]
en: Lists
ru_RU: Списки

[ctx: name of element]
en: Matches
ru_RU: Совпадения

[ctx: name of element]
en: Member
ru_RU: Участник

[ctx: name of element]
en: Members
ru_RU: Участники

[ctx: name of element]
en: Opening Hours
ru_RU: Часы работы

[ctx: name of element]
en: Page Title
ru_RU: Заголовок страницы

[ctx: name of element]
en: Partners
ru_RU: Партнеры

[ctx: name of element]
en: Portfolio
ru_RU: Портфолио

[ctx: name of element]
en: Posts
ru_RU: Сообщения

[ctx: name of element]
en: Price Table
ru_RU: Прейскурант

[ctx: name of element]
en: Products
ru_RU: Продукты

[ctx: name of element]
en: Search Form
ru_RU: Поиск по форуму

[ctx: name of element]
en: Services
ru_RU: Услуги

[ctx: name of element]
en: Sitemap
ru_RU: Карта сайта

[ctx: name of element]
en: Taxonomy List
ru_RU: Список классификации

[ctx: name of element]
en: Testimonials
ru_RU: Отзывы

[ctx: name of element]
en: Text
ru_RU: Текст

[ctx: name of element]
en: Toggles
ru_RU: Переключатели

[ctx: name of element]
en: Video
ru_RU: Видео

[ctx: name of element]
en: Widget Area
ru_RU: Область виджетов

en: no change - icons
ru_RU: без изменений - значки

en: no-repeat
ru_RU: не повторять

[ctx: options]
en: Delete
ru_RU: Удалить

[ctx: page]
en: Edit
ru_RU: Редактировать

[ctx: page]
en: New
ru_RU: Новый

[ctx: page]
en: View
ru_RU: Смотреть

en: repeat
ru_RU: повторить

en: repeat-x
ru_RU: повторить по оси x

en: repeat-y
ru_RU: повторить по оси y

en: scroll
ru_RU: прокрутка

en: settings were saved successfully
ru_RU: настройки успешно сохранены

[ctx: sidebar]
en: None
ru_RU: Нет

en: start
ru_RU: начало

en: sub item
ru_RU: подпункт

en: there was an error during saving
ru_RU: произошла ошибка при сохранении

en: top center
ru_RU: сверху по центру

en: top left
ru_RU: сверху слева

en: top right
ru_RU: сверху справа
