Doctor+ Admin 1.14 - en to ro_RO translation catalogue (1195 entries)

en: Theme Admin
ro_RO: Tema Admin

en: Dev mode:
ro_RO: Modul Dev:

en: Page Builder
ro_RO: Constructor Pagina

en: Default language
ro_RO: Limbă implicită

en: Custom Meta Box
ro_RO: Meta Box Personalizat

en: Homepage (blog)
ro_RO: Pagina de Start (blog)

en: 404 page
ro_RO: pagina 404

en: Search page
ro_RO: Pagina de căutare

en: Archive pages
ro_RO: Pagini Arhiva

en: Category, Taxonomy, Tag, Author, Date
ro_RO: Categorie, Taxonomie, Tag,-ul Autorului, Data

en: Attachment pages
ro_RO: Ataşament pagini

en: Single post
ro_RO: Postare

en: Single - WooCommerce Product
ro_RO: Produs WooCommerce

en: %s - WooCommerce Shop Page
ro_RO: %s - Pagina Magazin WooCommerce

en: Install Required Plugins
ro_RO: Instalati Plugin-urile Necesare

en: &hellip; saving &hellip;
ro_RO: &hellip; salvare &hellip;

en: settings were saved successfully
ro_RO: setările au fost salvate cu succes

en: there was an error during saving
ro_RO: a existat o eroare în timpul salvarii

en: Resetting&hellip;
ro_RO: Resetare &hellip;

en: Successfully reset. This page will reload&hellip;
ro_RO: Resetat cu succes. Aceasta pagina se va reîncărca &hellip;

en: Are you sure you want to remove this element?
ro_RO: Sunteţi sigur că doriţi să ştergeţi acest element?

en: Are you sure you want to delete custom page options of this page?
ro_RO: Sigur vreti sa stergeti  opţiunile personalizate  din această pagină?

note: translators: {pageTtile} is placeholder like %s
en: You are about to create custom options for page:
    {pageTitle}.
    Is this ok?
ro_RO: Sunteţi pe cale de a crea opţiuni personalizate pentru pagina:
    {pageTitle}.
    Sunteti sigur?

en: Settings Administration for the special page type
ro_RO: Setări de Administrare pentru tipul de pagină specială

en: Settings Administration for this standard page only
ro_RO: Setări de administrare doar pentru aceasta pagina standard

en: Click to add custom description
ro_RO: Faceţi clic pentru a adăuga descriere

en: Please select backup file
ro_RO: Vă rugăm să selectaţi fişierul copie de rezervă

note: translators: {option} and {filename} are placeholders like %s
en: You selected option '{option}' but file was '{filename}'. We corrected this for you :)
ro_RO: Aţi selectat opţiunea '{option}', dar fişierul a fost "{filename}". Am corectat acest lucru pentru tine :)

en: Are you sure you want to import backup? All tables will be truncated before import!
ro_RO: Sunteţi sigur că doriţi să importaţi copia de rezervă? Toate tabelele vor fi sterse înainte de import!

en: Are you sure you want to import demo content? Whole content of your website will be replaced!
ro_RO: Sunteţi sigur că doriţi să importaţi conţinutul demo? Întregul conţinut de pe site-ul dumneavoastră va fi înlocuit!

en: Importing...
ro_RO: Se importă...

en: Importing is done. Check out the report.
ro_RO: Importul s-a incheiat. Verificaţi raportul.

en: There was an error during importing. Check out the report.
ro_RO: A existat o eroare în timpul importului. Verificaţi raportul.

en: Exporting...
ro_RO: Exportul...

en: You just got a file download dialog or ribbon.
ro_RO: Tocmai ai primit un dialog descărcare fișier sau panglică.

en: Your file download failed. Please try again.
ro_RO: Descarcarea fisierului nu a reuşit. Vă rugăm să încercaţi din nou.

en: Please enter title of the page
ro_RO: Vă rugăm să introduceţi titlul paginii

en: Save and Open in Page Builder
ro_RO: Salvaţi şi deschideti în Constructor Pagina

en: Something is wrong with import form
ro_RO: Ceva este în neregulă cu formularul de import

en: File with demo content '%s' doesn't exists.
ro_RO: Fisierul demo nu are '%s' continut.

en: Something is wrong with export form
ro_RO: Ceva este în neregulă cu formularul de export

en: Export method '%s' does not exist. Something is wrong.
ro_RO: Nu exista "%s" metoda de export. Ceva este greşit.

en: Directory '%s' can not be created.
ro_RO: Nu a fost creat "%s" din folder.

en: Import method '%s' does not exist. Something is wrong.
ro_RO: Nu exista "%s" metoda de import. Ceva este greşit.

en: Content of the backup file is corrupted, can not be uncompressed.
ro_RO: Conţinutul fişierului copie de rezervă este corupt, nu poate fi dezarhivat.

en: Content from the file "%s" can not be read.
ro_RO: Nu poate fi citit "%s" din continutul fisierului.

en: Inserting of the WordPress option "%s" failed.
ro_RO: Introducerea optiunii WordPress "%s" a nu a reuşit.

en: All inserts of theme settings to the database failed.
ro_RO: Toate setările de tema introduse in baza de date au eşuat.

en: Inserting of the theme option "%s" failed.
ro_RO: Nu s- a reusti introducerea "%s" optiunilor in Tema.

en: Content was partialy imported. Some errors occured. %s
ro_RO: Conţinutul a fost parţial importat. Au apărut unele erori. %s

en: File from URL "%s" can not be fetched. Reason: %s
ro_RO: Fisierul de la URL-ul "%s" nu poate fi preluat. Motivul: %s

en: Successfully downloaded and saved file from URL "%s"
ro_RO: Fişierul descărcat şi salvat cu succes de la URL-ul "%s"

en: Dummy demo images were sucessfully downloaded
ro_RO: Imaginile demo Dummy au fost descarcate cu succes

en: All attachments were sucessfully downloaded
ro_RO: Toate ataşamentele au fost descarcate cu succes

en: Remote server did not respond
ro_RO: Serverul Remote nu a răspuns

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
ro_RO: Serverul Remote a trimis raspuns de eroare  %1$d %2$s

en: Remote file have incorrect size
ro_RO: Fişiere Remote au dimensiuni incorecte

en: Zero size file downloaded
ro_RO: Fiser descarcat cu dimensiune zero

en: Content was successfully imported, yay!
ro_RO: Conţinutul a fost importat cu succes, ura!

en: Content was imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
ro_RO: Conţinutul a fost importat parţial. Unele date nu s-au importat. Aici este raportul: %s

en: Content could not be imported. Reason(s): %s
ro_RO: Conţinutul nu s-a importat. Motiv(e): %s

en: All theme settings were successfully imported, yay!
ro_RO: Toate setările Temei s-au importat cu succes, yupi!

en: All theme settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
ro_RO: Toate setările de tema au fost importate parţial. Unele date nu s-au importat. Aici este raportul: %s

en: All theme settings could not be imported. Reason(s): %s
ro_RO: Nu s-au importat toate setările de tema. Motiv(e): %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) were successfully imported, yay!
ro_RO: Setari WordPress  (sidebars, widget-uri, etc.) au fost importate cu succes, bravo!

en: WordPress settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
ro_RO: Toate setările de tema au fost importate parţial. Unele date nu s-au importat. Aici este raportul: %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) could not be imported. Reason(s): %s
ro_RO: Nu s-au importat setari WordPress (sidebars, widget-uri, etc.). Motiv(e): %s

en: Fullwidth Elements
ro_RO: Elemente Fullwidth

en: Fullwidth or Columnable Elements
ro_RO: Elemente Fullwidth sau de Coloane

en: Edit element description
ro_RO: Editaţi descrierea elementului

en: Sidebars <strong>%s</strong> here
ro_RO: Sidebars <strong>%s</strong> aici

en: start
ro_RO: Start

en: end
ro_RO: sfarsit

en: Here are no options.
ro_RO: Aici nu sunt opţiuni.

en: Controls are not allowed to render
ro_RO: Nu sunt permise controale

en: Basic
ro_RO: Bază

en: Advanced
ro_RO: Advansat

en: Are you sure you want to import options from Global Options to this element?
ro_RO: Sunteţi sigur că doriţi să importati opţiuni de Global pentru acest element?

en: Are you sure you want to reset options from this element to default values?
ro_RO: Sunteţi sigur că doriţi să resetaţi opţiunile din acest element la valorile implicite?

en: Are you sure you want to reset options from this group to default values?
ro_RO: Sunteţi sigur că doriţi să resetaţi opţiunile din acest element la valorile implicite?

en: WordPress version
ro_RO: Versiune WordPress

en: This AIT Theme requires WordPress 3.7 or newer.
ro_RO: Această Temă AIT necesită WordPress 3.7 sau mai nou.

en: PHP Version
ro_RO: Versiunea PHP

en: It is recommended for better performance of your whole site with our theme to have PHP version 5.4 or newer. But it is not mandatory. PHP 5.2 should be ok.
ro_RO: Pentru o performanta mai buna a site-ului este recomandat  ca tema noastră sa lucreze cu PHP versiunea 5.4 sau mai nou. Dar nu este obligatoriu. PHP 5.2 ar trebui să fie ok.

en: Memory limit
ro_RO: Limita de memorie

en: Memory limit is too low. At least <b>%sMB</b> are needed for AIT Theme to work properly.
ro_RO: Limita de memorie este prea mică. Cel puțin <b>%sMB</b> sunt necesare pentru ca Tema AIT să funcţioneze corect.

note: translators: "wp-content/uploads" is exact path to folder
en: Read/Write permissions for wp-content/uploads folder
ro_RO: Permisiuni de Citire/Scriere pentru wp-content/uploads folder

en: Yes
ro_RO: Da

en: PHP is not allowed to write to "wp-content/uploads" directory
ro_RO: PHP nu are permisiunea să scrie în directorul "wp-content/uploads"

en: Function flock()
ro_RO: Funcția flock()

en: Function <code>flock()</code> is not supported on this filesystem. AIT Theme requires this to process atomic file operations.
ro_RO: Funcţia <code>flock()</code> nu este acceptata pe acest sistem de fişiere.Tema AIT necesită acest lucru pentru a procesa fişierul atomic de operaţiuni.

en: Function gzcompress()
ro_RO: Funcția gzcompress()

en: Function <code>gzcompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
ro_RO: Funcţia <code>gzuncompress ()</code> nu este activata. Tema AIT are nevoie de ea pentru procesul de backup date.

en: Function gzuncompress()
ro_RO: Funcţia gzuncompress()

en: Function <code>gzuncompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
ro_RO: Funcţia <code>gzuncompress ()</code> nu este activata. Tema AIT nevoie de ea pentru procesul de backup date.

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Enabled
ro_RO: Activat

en: Configuration directive <code>register_globals</code> is enabled. We recommend this to be disabled for security reasons.
ro_RO: Directiva de configurare <code>register_globals</code> este activat. Vă recomandăm ca acest lucru să fie dezactivat din motive de securitate.

note: translators: "Reflection" is the name of the extension
en: Reflection extension
ro_RO: Extensie de reflecţie

en: Reflection extension is required.
ro_RO: Prelungirea reflectiei este necesară.

note: translators: "SPL" is the name of the extension
en: SPL extension
ro_RO: Extensie SPL

en: SPL extension is required.
ro_RO: Este necesară extinsia SPL.

note: translators: "PCRE" is the name of the extension
en: PCRE extension
ro_RO: Extensie PCRE

en: Enabled and works properly
ro_RO: Este activat şi funcţionează corect

en: Disabled or without UTF-8 support
ro_RO: Dezactivat sau fără supor UTF-8

en: PCRE extension is required and must support UTF-8.
ro_RO: Este necesara extensia PCRE trebuie să suporte UTF-8.

note: translators: "ICONV" is the name of the extension
en: ICONV extension
ro_RO: Extensie ICONV

en: Disabled or does not work properly
ro_RO: Dezactivat sau nu funcţionează corect

en: ICONV extension is required and must work properly.
ro_RO: Se solicita extensia ICONV  şi trebuie să lucreze în mod corespunzător.

en: PHP tokenizer is required.
ro_RO: Se solicita  tokenizer PHP.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: Multibyte String extension
ro_RO: Extensie sir caractere Multibyte

en: Multibyte String extension is absent. Some internationalization components may not work properly.
ro_RO: Ectensia de caractere Multioctet este absent. Unele componente internationale pot sa  nu funcţioneze corect.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: Multibyte String function overloading
ro_RO: Functia sir de caractere Multioctet este supraincarcat

en: Multibyte String function overloading is enabled. AIT Theme requires this to be disabled. If it is enabled, some string function may not work properly.
ro_RO: Functia Sir de Caractere Multioctet de supraîncărcare este activată. Dezactivarea acestui lucru este solicitata de Tema AIT . Dacă este activat, unele funcţii  de şir ar putea functiona incorect.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: GD/ImageMagick extension
ro_RO: Extensie GD/ImageMagick

en: GD and ImageMagick extensions are absent. WordPress requires any of them for image resizing.
ro_RO: Extensiile HG şi ImageMagick sunt absente. Este solicitat de WordPress pentru redimensionarea imaginii .

note: translators: "AIT Themes" is a name
en: AIT Themes Requirements Checker
ro_RO: Verificator de Cerinte Teme AIT

en: AIT Themes Requirements Checker checks if your server and PHP configuration meets the requirements for running this AIT Theme. It checks version of PHP, if appropriate PHP extensions have been loaded, and if PHP directives are set correctly.
ro_RO: Verificatorul de Teme AIT verifică daca serverul dumneavoastra si configurarile PHP îndeplineşc cerinţele pentru a rula aceste Teme AIT. Se verifică versiunea PHP, dacă au fost incarcate extensiile PHP corespunzatoare  şi daca directivele PHP sunt setate corect.

en: Sorry, your server configuration does not match all requirements for this AIT Theme. <em>Your previous theme was reactivated.</em>
ro_RO: Ne pare rau, configurarea serverului nu se potriveşte cu toate cerinţele pentru această temă AIT. <em>Tema anterioară a fost reactivata.</em>

en: Please fix the issues listed below and try again. You can go back to your <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress themes administration &raquo;</a>
ro_RO: Vă rugăm să rezolvaţi problemele enumerate mai jos şi încercaţi din nou. Puteţi merge înapoi la pagina de <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank"> administrarea Temei WordPress&raquo;</a>

en: Your server configuration does not fully match all requirements for this AIT Theme.
ro_RO: Configurarea serverului nu corespunde pe deplin cu toate cerinţele pentru această temă AIT.

en: We highly recommend to <a href="%s" class="button button-primary">reactivate your previous theme</a> until all of the listed issues are resolved. <a href="%s" class="button button-secondary">Continue</a> only if you know what you are doing.</p>
ro_RO: Vă recomandăm să <a href="%s" class="button button-primary"> reactivaţi Tema anterioara</a> până când toate aspectele enumerate sunt rezolvate. <a href="%s" class="button button-secondary"> Continua</a> doar daca stii ceea ce faci.</p>

en: Details
ro_RO: Detalii

en: Not tested
ro_RO: Nu a fost testat

en: Insert shortcode
ro_RO: Inserare shortcode

en: Import Demo Content
ro_RO: Import Continut Demo

[ctx: export]
en: All
ro_RO: Tot

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress Content, theme settings and WordPress settings
ro_RO: Exportă tot conţinutul WordPress, setările Temei şi setările WordPress

[ctx: export]
en: All theme settings
ro_RO: Toate setările Temei

[ctx: export]
en: Exports all the theme settings (Theme Options, Default Layout and Page Builder)
ro_RO: Exportă toate setările de tema (Tematica Optiuni, Dispunere implicită şi Page Builder)

[ctx: export]
en: WordPress settings
ro_RO: Setari WordPress

[ctx: export]
en: Exports some WordPress settings (menu settings, sidebars, widgets)
ro_RO: Exporta anumite setări WordPress (setari meniu, sidebars, widget-uri)

[ctx: export]
en: WordPress Content
ro_RO: Continut WordPress

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content. All your posts, pages, comments, custom fields, taxonomies, navigation menus and custom post types.
ro_RO: Exportă tot conţinut ul WordPress. Toate postarile dumneavoastră, pagini, comentarii, câmpuri particularizate, taxonomii, meniuri de navigare şi tipuri de postari particularizate.

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all entries in database for selected option
ro_RO: <strong>Avertisment!</strong> Acest import va şterge toate intrările din baza de date pentru opţiunea selectată

[ctx: import]
en: All
ro_RO: Tot

[ctx: import]
en: All theme settings
ro_RO: Toate setările Temei

[ctx: import]
en: WordPress settings
ro_RO: Setari WordPress

[ctx: import]
en: WordPress Content
ro_RO: Continut WordPress

[ctx: import]
en: Import Attachments?
ro_RO: Importa Ataşări?

en: <strong>Warning!</strong> Importing of demo content will delete all your current content in database.
ro_RO: <strong>Avertisment!</strong> Importand continutul demo se va sterge tot continutul curent din baza de date.

[ctx: import action button label]
en: Import Demo Content
ro_RO: Import Continut Demo

en: Default Layout <small>Default Layout Options Administration for all pages</small>
ro_RO: Aspect Implicit <small>Optiuni Implicite de Aspect administrare pentru toate paginile</small>

en: Reset to Defaults
ro_RO: Resetare la valorile implicite

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults?
ro_RO: Sunteţi sigur că doriţi să resetaţi toate setările la valorile implicite?

en: <strong>Default Layout</strong> Options
ro_RO: <strong>Layout Implicit</strong> Opţiuni

en: Changes have been made.
ro_RO: Modificările au fost făcute.

en: Sticked unsortable elements
ro_RO: Elemente neclasificabile

en: You can only enable or disable these elements
ro_RO: Aceste elemente le puteţi doar activa sau dezactiva

en: Sortable elements
ro_RO: Elemente clasificabile

en: Drag&Drop here elements from the right hand side
ro_RO: Folositi Drag&Drop pentru aranjarea elementelor de pe partea dreapta

en: Save Options
ro_RO: Salvare Opţiuni

en: Edit different page&hellip;
ro_RO: Editare pagina diferita&hellip;

en: Select a page from which to import options
ro_RO: Selectați o pagină din opţiuni import

en: View page: %s
ro_RO: Vezi pagina: %s

[ctx: page]
en: View
ro_RO: Afisare

en: Edit page: %s
ro_RO: Editare pagină: %s

[ctx: page]
en: Edit
ro_RO: Editare

[ctx: options]
en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Add New Page
ro_RO: Adaugă pagină nouă

[ctx: page]
en: New
ro_RO: Nou

en: <strong>%s</strong> Local Options
ro_RO: <strong>%s</strong> Opţiuni Locale

en: Loading...
ro_RO: Incărcare...

en: home
ro_RO: acasă

en: Special pages
ro_RO: Pagini speciale

en: Normal pages
ro_RO: Pagini normale

en: View Page
ro_RO: Vezi pagina

en: Edit Page
ro_RO: Editare Pagina

en: Are you sure you want to reset "Theme Options"?
ro_RO: Sunteti sigur ca reinițializați "Opţiuni Tema"?

en: Reset Theme Options
ro_RO: Resetare Optiuni Teme

en: Are you sure you want to reset all options?
ro_RO: Sigur reinițializați toate optiunile?

en: Reset All Options
ro_RO: Reinițializați toate opțiunile

en: Theme Options
ro_RO: Opţiuni Tema

en: <strong>Theme Options:</strong> %s
ro_RO: <strong>Opţiuni Temă:</strong> %s

[ctx: name of element]
en: Page Title
ro_RO: Titlul Paginii

[ctx: name of element]
en: Content
ro_RO: Conținut

[ctx: name of element]
en: Comments
ro_RO: Comentarii

[ctx: name of element]
en: Portfolio
ro_RO: Portofoliu

[ctx: name of element]
en: Testimonials
ro_RO: Marturii

[ctx: name of element]
en: Columns
ro_RO: Coloane

[ctx: name of element]
en: Partners
ro_RO: Parteneri

[ctx: name of element]
en: FAQ
ro_RO: Întrebari Frecvente

[ctx: name of element]
en: Google Map
ro_RO: Harta Google

[ctx: name of element]
en: Member
ro_RO: Membru

[ctx: name of element]
en: Price Table
ro_RO: Tabel Pret

[ctx: name of element]
en: Toggles
ro_RO: Comută

[ctx: name of element]
en: Counters
ro_RO: Contoare

[ctx: name of element]
en: Countdown
ro_RO: Numărătoarea inversă

[ctx: name of element]
en: Horizontal Rule
ro_RO: Regula Orizontala

[ctx: name of element]
en: Events
ro_RO: Evenimente

[ctx: name of element]
en: Events With Map
ro_RO: Evenimente Cu Hartă

[ctx: name of element]
en: Job Offers
ro_RO: Oferte de Muncă

[ctx: name of element]
en: Opening Hours
ro_RO: Program de Lucru

[ctx: name of element]
en: Contact Form
ro_RO: Formular de Contact

[ctx: name of element]
en: Sitemap
ro_RO: Harta Site

[ctx: name of element]
en: Advertisements
ro_RO: Reclame

[ctx: name of element]
en: Posts
ro_RO: Mesaje

[ctx: name of element]
en: Members
ro_RO: Membrii

[ctx: name of element]
en: Services
ro_RO: Servicii

[ctx: name of element]
en: Products
ro_RO: Produse

[ctx: name of element]
en: Image
ro_RO: imagine

[ctx: name of element]
en: Lists
ro_RO: Liste

en: Custom CSS
ro_RO: CSS personalizat

en: Your custom CSS
ro_RO: Personalizarile tale CSS

en: Here you can put your own CSS
ro_RO: Aici puteţi pune propriul CSS

en: Admin branding
ro_RO: Branding Admin

en: Admin Title
ro_RO: Titlu Admin

en: Title displayed in Wordpress menu
ro_RO: Titlu afişat în meniul Wordpress

en: Login Screen Logo
ro_RO: Pagina Logo Login

en: Logo image displayed on Wordpress Login screen
ro_RO: Logo-ul imaginii afişate pe pagina de Login Wordpress

en: Login Screen Logo Link
ro_RO: Link Logo pe Pagina de Login

en: Link for Logo image displayed on Wordpress Login screen, use valid URL format with http://
ro_RO: Link pentru Logo-ul imaginii afişate pe pagina de Login Wordpress , utilizati URL valabil format cu http://

en: Login Screen Logo Tooltip
ro_RO: Logo Pagina Login Tooltip

en: Tooltip text for logo image displayed on Wordpress Login screen
ro_RO: Tooltip de text pentru logo-ul imaginii afişate pe pagina de  Login Wordpress

en: Custom CSS for Login Screen
ro_RO: CSS personalizat pentru Pagina de Login

en: CSS styles for Wordpress Login screen
ro_RO: Stiluri CSS pentru pagina Login Wordpress

en: Small Admin Menu Icon (16x16)
ro_RO: Pictograma mica  (16 x 16) pentru Meniu Admin

en: Icon image displayed in menu
ro_RO: Imagine Pictograma afişată în meniul

en: Admin Footer Text
ro_RO: Text Subsol Admin

en: Text displayed in footer of Wordpress Admin screen
ro_RO: Text afişat în Subsol de Wordpress pe pagina Admin

en: Administrator settings
ro_RO: Setăr de administrator

en: Development mode
ro_RO: Modul de dezvoltare

en: Turn on/off development mode
ro_RO: Activare/Dezactivare modul de dezvoltare

en: Developer's IP address
ro_RO: IP dezvoltator

en: Megamenu settings
ro_RO: Setari MegaMenu

en: Enable megamenu
ro_RO: Activare megamenu

en: Turn on/off megamenu
ro_RO: Activare/Dezactivare megamenu

en: Default Layout
ro_RO: Aspect implicit

en: Title for the tab
ro_RO: Titlu pentru fila

en: Content of the tab
ro_RO: Conţinutul filei

en: No tabs
ro_RO: Fara file

en: Add another tab
ro_RO: Adăugaţi o altă filă

en: Background Color
ro_RO: Culoare Fundal

[ctx: mark for form input]
en: Required
ro_RO: Necesar

en: Background Image
ro_RO: Imagine Fundal

en: Select Background Image for: %s
ro_RO: Selectaţi Imaginea de Fundal pentru: %s

en: Insert Image
ro_RO: Inserare Imagine

en: Select Image
ro_RO: Selectati Imaginea

en: Repeat
ro_RO: Repetă

en: repeat
ro_RO: repeta

en: no-repeat
ro_RO: nu repeta

en: repeat-x
ro_RO: repeta-x

en: repeat-y
ro_RO: repeta-y

en: Position
ro_RO: Poziție

en: top left
ro_RO: stânga sus

en: top center
ro_RO: centru sus

en: top right
ro_RO: dreapta sus

en: center left
ro_RO: centru stânga

en: center center
ro_RO: centrul centrului

en: center right
ro_RO: centru dreapta

en: bottom left
ro_RO: stânga jos

en: bottom center
ro_RO: centru jos

en: bottom right
ro_RO: dreapta jos

en: fixed
ro_RO: fix

en: All
ro_RO: Tot

en: <strong>All available %s will be displayed.</strong><br><em>(Because there are no categories in %s or all categories are empty)</em>
ro_RO: <strong>Vor fi afişate %s. toate disponibile</strong><br><em>(Deoarece nu există nici o categorie în %s sau toate categoriile sunt goale)</em>

en: Are you sure?
ro_RO: Sunteţi sigur?

en: No Items Defined
ro_RO: Articole Nedefinite

[ctx: default title for cloned form item]
en: Input
ro_RO: Intrare

en: + Add New Item
ro_RO: + Adăugaţi Element Nou

en: Open/Collapse All Items
ro_RO: Deschide/Inchide Toate Elementele

en: Remove
ro_RO: Eliminaţi

en: Remove All Items
ro_RO: Elimina Toate Elementele

en: 1 Col
ro_RO: 1 Coloana

en: Choose&hellip;
ro_RO: Alege &hellip;

en: None
ro_RO: Niciunul

en: Select Image for: %s
ro_RO: Selectaţi imagine pentru: %s

en: Enable
ro_RO: Activeaza

en: By enabling this you can override advanced options from Default Layout
ro_RO: Activând acest lucru puteti suprascrie opţiuni avansate de Aspect Implicit

en: Default Template
ro_RO: Tema Implicita

en: "Page templates" option is available only on local options for specific page.
ro_RO: Optiunea "Pagina template-uri" este disponibilă doar pentru opţiuni locale si pentru anumite pagini.

en: There are no payments defined, please add payments first
ro_RO: Nici o plată definita, vă rugăm să adăugaţi metoda de plata

en: Address
ro_RO: Adresa

en: Find
ro_RO: Caută

en: Latitude
ro_RO: Latitudine

en: Longitude
ro_RO: Longitudine

en: Streetview
ro_RO: StreetView

en: Not Installed
ro_RO: Nu este instalat

en: No items. Add some items to "%s"
ro_RO: Nici un produs. Adăuga unele elemente de la "%s"

[ctx: sidebar]
en: None
ro_RO: Niciunul

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
ro_RO: %s (In aşteptare)

en: sub item
ro_RO: sub elementul

en: Column
ro_RO: Coloana

en: Edit Menu Item
ro_RO: Editare Element Meniu

en: Label (Optional)
ro_RO: Etichetă (Opţional)

en: Navigation Label
ro_RO: Eticheta de Navigare

en: Title Attribute
ro_RO: Atribut Titlu

en: Open link in a new window/tab
ro_RO: Deschise link  într-o nouă fereastră/tab

en: CSS Classes (optional)
ro_RO: Clase CSS (opţional)

en: Link Relationship (XFN)
ro_RO: Link-ul de relaţie (XFN)

en: Description
ro_RO: Descriere

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
ro_RO: Descrierea va fi afişat în meniu dacă Tema curentă îl suportă.

en: Icon (Optional)
ro_RO: Pictograma (Opţional)

en: Submenu Position
ro_RO: Pozitionare Submeniu

en: Theme Default
ro_RO: Tema Implicită

en: Left
ro_RO: Stanga

en: Right
ro_RO: Dreapta

en: Center
ro_RO: Centru

en: Content Left
ro_RO:  Conţinut Stanga

en: Content Right
ro_RO: Continut Dreapta

en: Full Content Width
ro_RO: Lăţime Completă de Conţinut

en: Url (Optional)
ro_RO: URL (Opţional)

en: Minimum Width in px (Optional)
ro_RO: Lățimea Minimă în px (Opţional)

en: In New Row
ro_RO: În Rând Nou

en: Add Column
ro_RO: Adauga Coloana

en: Cancel
ro_RO: Renunţă

en: Custom Class
ro_RO: Clasa Personalizata

en: Write your custom class for own page identification
ro_RO: Scrie clasa ta de personalizare pentru identificarea paginii proprii

en: Right Sidebar
ro_RO: Sidebar Dreapta

en: Select sidebar displayed on the right side of page
ro_RO: Selectaţi slidbar pe partea dreapta a paginii

en: Left Sidebar
ro_RO: Sidebar Stanga

en: Select sidebar displayed on the left side of page
ro_RO: Selectaţi slidbar pe partea dreapta a paginii

en: Footer Widgets Area
ro_RO: Zona de Widget-uri Subsol

en: Display footer widgets area
ro_RO: Afisati aria de widget-uri de la subsol

en: Display breadcrumbs
ro_RO: Afişati breadcrumbs

en: Main menu
ro_RO: Meniul principal

en: Footer menu
ro_RO: Meniu subsol

en: Layout Type
ro_RO: Tipul de Aspect

en: Display full-width or fixed-width layout of website
ro_RO: Afiseaza aspectul site-ului pe lăţime întreagă sau lăţime fixă

en: Website Width
ro_RO: Latimea Site-ul

en: Width of the website layout
ro_RO: Lăţimea de aspect al site-ului

en: Left Sidebar Width
ro_RO: Stânga Sidebar Lățime

en: Width of left sidebar
ro_RO: Latime de Slidbar Stanga

en: Right Sidebar Width
ro_RO: Dreapta Slidebar Latime

en: Width of right sidebar
ro_RO: Latime de Sidebar dreapta

en: Progressive Page Loading
ro_RO: Incarcare progresiva

en: Enable or disable progressive loading of page
ro_RO: Activarea sau dezactivarea încărcării progresive de pagini

en: Main Theme Colors and Backgrounds
ro_RO: Culorile şi Fundalurile Temei Principale

en: Select image used as Favicon
ro_RO: Selectaţi imaginea Favicon

en: Website Background
ro_RO: Fundal Site

en: Look of section background. Color, opacity and background image.
ro_RO: Cauta in secţiunea fundal. Culoare, opacitate şi fundal imagine.

en: Theme Color
ro_RO: Culoarea Temei

en: Main theme color
ro_RO: Culoarea Temei Principale

en: Page Background
ro_RO: Pagina de Fundal

en: Color and opacity of page background
ro_RO: Culoarea şi opacitatea din pagina de fundal

en: Titles
ro_RO: Titluri

en: Color of titles text
ro_RO: Culoarea textului în titluri

en: Color of main text
ro_RO: Culoarea textului de bază

en: Links
ro_RO: Link-uri

en: Color of links
ro_RO: Culoarea de link-uri

en: Links Hover
ro_RO: Link-uri Hover

en: Color of links with mouse cursor over
ro_RO: Culoarea de link-uri cu cursorulul de mouse

en: Decoration
ro_RO: Infrumusetare

en: Decorative color of elements on website
ro_RO: Culori de decorare elemente de pe site

en: Lines
ro_RO: Linii

en: Color of lines
ro_RO: Culoarea liniilor

en: Lighter Objects
ro_RO: Obiectele Usoare

en: Color and opacity to make objects lighter
ro_RO: Culoare şi opacitate pentru a face obiectele mai vizibile

en: Darker Objects
ro_RO: Obiectele mai putin vizibiile

en: Color and opacity to make objects darker
ro_RO: Culoarea şi opacitatea pentru a face obiecte mai întunecate

en: Header
ro_RO: Antet

en: Header Type
ro_RO: Tip Antet

en: Select type of website header
ro_RO: Selectaţi tipul de antet al site-ul

en: Logo image for website header
ro_RO: Imagine Logo pentru antetul site-ului

en: Background
ro_RO: Fundal

en: Sticky Menu
ro_RO: Meniu Sticky

en: Enable or disable sticky menu on website
ro_RO: Activarea sau dezactivarea pe site al meniului stiky

en: Main Menu Colors and Backgrounds
ro_RO: Meniu Principal Culori şi Fundaluri

en: Background color and opacity of main menu
ro_RO: Culoarea de fundal şi cele de opacitate din meniul principal

en: Menu Items
ro_RO: Elementele de meniu

en: Color of menu items text
ro_RO: Culoarea textului de elemente din meniu

en: Active Menu Item
ro_RO: Activare Elementt de Meniu

en: Color of active menu item text
ro_RO: Culoarea textului de element meniu activ

en: Custom JavaScript Code
ro_RO: Cod personalizat JavaScript

en: JavaScript Code
ro_RO: Cod JavaScript

en: Place for your custom Javascript codes
ro_RO: Locul tau personalizat de coduri Javascript

en: Footer
ro_RO: Subsol

en: Color of widget titles
ro_RO: Culoarea titlurilor de widget

en: Color of plain text
ro_RO: Culoare text simplu

en: Decorative color of some elements and links with mouse cursor over
ro_RO: Culoare decorativa pentru unele elemente şi legături cu cursorul mouse-ului

en: Footer Bar
ro_RO: Bara de Subsol

en: Text Area Width
ro_RO: Lățime Zona Text

en: Percentage width of area
ro_RO: Procentul zonei de latime

en: Menu Area Width
ro_RO: Lăţime Zona Meniu

en: Background color and opacity of footer bar
ro_RO: Culoarea de fundal şi opacitatea barei de subsol

en: Text Area
ro_RO: Zonă text

en: Text displayed in footer bar text area
ro_RO: Text afişat în zona barei de subsol

en: Typography
ro_RO: Tipografie

en: Main Website Font
ro_RO: Font Principal Site

en: Theme Default Font
ro_RO: Font Implicit Tema

en: System font
ro_RO: Font Sistem

en: Separator used between links in breadcrumbs
ro_RO: Separatorul folosit între linkuri si breadcrumbs

en: Breadcrumbs Text
ro_RO: Text Breadcrumbs

en: Text displayed before breadcrumbs
ro_RO: Textul afişat înainte de breadcrumbs

en: Text for "Home"
ro_RO: Textul pentru "Acasa"

en: Text for home link in breadcrumbs
ro_RO: Text pentru linkul acasa in breadcrumbs

en: Website Title
ro_RO: Titlu Site Web

en: Display current website title in breadcrumbs. Have not any effect on standard Wordpress installation, only on Wordpress Multisite installation.
ro_RO: Afişati titlul curent al site-ul in breadcrumbs. Nu are efect asupra instalarii Wordpress standard, ci numai pe instalare Wordpress Multisite.

en: Sidebars & Widget Areas
ro_RO: Sidebars si Zone Widget

en: Add new Sidebar by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Sidebar by clicking on red cross.
ro_RO: Adăugare Slidebar nou cu clic pe "+ Adauga Element Nou" link-ul sau eliminați Slidebar existent făcând clic pe crucea roşie.

en: Name
ro_RO: Nume

en: Name of widget area displayed in Widgets options
ro_RO: Numele zonei widget afişat în opţiuni de widget-uri

en: Footer Widget Areas
ro_RO: Zonele Widget Subsol

en: Add new Footer Widget Area by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Footer Widget Area by clicking on red cross.
ro_RO: Pentru adăugare Widget nou in aria subsol faceţi clic pe link-ul "+ Adauga Element Nou", sau elimina Widgetul de subsol existent făcând clic pe crucea roşie.

en: Width
ro_RO: Latime

en: Google Analytics Tracking ID in form UA-XXXXX-YY
ro_RO: Google Analytics Tracking ID în forma UA-XXXXX-YY

en: Social Icons
ro_RO: Pictograme Sociale

en: Display
ro_RO: Afişare

en: Display social icons on website
ro_RO: Afişare pe site a pictogramelor sociale

en: Background color and opacity of icons
ro_RO: Culoarea de fundal şi opacitate al pictogramelorr

en: Open In New Window
ro_RO: Deschide In Fereastră Nouă

en: Open links in new window or tab
ro_RO: Deschide link in fereastra sau fila noua

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
ro_RO: Adăugati noi pictograme sociale faceţi clic pe "+ Adauga Element Nou" link sau eliminati pictograma sociala existenta făcând clic pe crucea roşie. Faceţi clic pe "Eliminaţi Toate Elementele" link care elimina toate icoanitele sociale existente.

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Social icon title
ro_RO: Titlu Pictograme Sociale

en: Icon Light
ro_RO: Claritate Pictograma

en: Social icon image
ro_RO: Imagine Pictograma Sociala

en: Icon Dark
ro_RO: Pictograma Neclara

en: Social icon link, use valid URL format with http://
ro_RO: Link-ul pictogramelor sociale trebuie sa aiba formt URL valabil cu http://

en: Display or hide this element on page
ro_RO: Afişarea sau ascunderea acestui element pe pagina

en: Write your custom class for own element identification
ro_RO: Scrie clasa ta personalizata pentru identificarea propriului element

en: Title text displayed with element
ro_RO: Text de titlu, afisate cu element

en: Description text displayed with element
ro_RO: Descriere text afişat cu element

en: Alignment
ro_RO: Aliniere

en: Select alignment of title and description
ro_RO: Selectaţi aliniere de titlu şi descriere

en: Element Background
ro_RO: Element Fundal

en: Look of element background. Color, opacity and background image.
ro_RO: Cauta in secţiunea fundal. Culoare, opacitate şi fundal imagine.

en: Spaces around Element
ro_RO: Spaţii din jurul Elementului

en: Top Margin
ro_RO: Margine superioară

en: Space above element
ro_RO: Spațiul de deasupra elementului

en: Top space inside element
ro_RO: Spaţiu  superior în interiorul elementului

en: Bottom space inside element
ro_RO: Spatiu  Bottom in interiorul elementului

en: Space below element
ro_RO: Spaţiu sub element

en: Category
ro_RO: Categorie

en: Select category displayed on page
ro_RO: Selectaţi categoria afişate pe pagina de

en: Order By
ro_RO: Comanda de

en: Select order of items listed on page
ro_RO: Selectaţi comanda de elemente listate pe pagina

en: Creation Date
ro_RO: Data Crearii

en: Item Order
ro_RO: Element Comanda

en: Random
ro_RO: Aleator

en: Order
ro_RO: Comandă

en: Ascending
ro_RO: Crescător

en: Descending
ro_RO: Descrescător

en: Time
ro_RO: Ora

en: Time visibility of advertisement in seconds
ro_RO: Durata, vizibilitate publicitate în secunde

en: Advertising Colors
ro_RO: Culori Publicitate

en: Border Color
ro_RO: Culoare Chenar

en: Color of border around advertisement
ro_RO: Culoare de margine publicitate

en: Background color of advertisement
ro_RO: Culoarea de fundal publicitate

en: Allow Comments
ro_RO: Permite Comentarii

en: Allow users to comment this page
ro_RO: Permite utilizatorilor să comenteze această pagină

en: Email Address
ro_RO: Adresa de e-mail

en: Email address of recipient
ro_RO: Adresa de e-mail al destinatarului

en: Email Subject
ro_RO: Subiect

en: Subject of received email
ro_RO: Subiectul a primit e-mailul

en: Email Content
ro_RO: Conţinut e-mail

en: Content of received email. Use Name attribute to get value of input, example: {name}
ro_RO: Conţinut de e-mail primit. Utilizarea atributului Nume pentru a obţine valoarea de intrare, de exemplu: {name}

en: Success Message
ro_RO: Mesaj de Reusita

en: Message displayed when form is sent successfully
ro_RO: Mesaj afişat când formularul este transmis cu succes

en: Error Message
ro_RO: Mesaj de Eroare

en: Message displayed when form sending failed
ro_RO: Mesaj afişat când formularul de trimitere nu a reușit

en: Warning Message
ro_RO: Mesaj de Avertizare

en: Message displayed when validation is not successful
ro_RO: Mesajul afişat când validarea nu a avut succes

en: Form Inputs
ro_RO: Formular Intrări

en: Use Captcha feature
ro_RO: Utiilizati caracteristica Captcha

en: Captcha Label
ro_RO: Ethicheta Captcha

en: Label for Captcha input
ro_RO: Eticheta pentru intoducere Captcha

en: Captcha Text
ro_RO: Text Captcha

en: Text displayed beside Captcha input
ro_RO: Textul afişat alături de Captcha

en: Reset Button
ro_RO: Buton de Reset

en: Display reset button in form
ro_RO: Afişare buton reset in formular

en: Escape Form Inputs
ro_RO: Sari Peste Introducere Caractere

en: Turn on/off characters escaping of form inputs
ro_RO: Sari peste activare/dezactivare caractere

en: Label
ro_RO: Eticheta

en: Text displayed as label for input. To hide label leave this input empty.
ro_RO: Textul afişat ca etichetă pentru intrare. Pentru a ascunde eticheta lasa aceasta intrare goala.

en: Name of input, used for email content
ro_RO: Numele conţinutului de introducere, utilizate pentru e-mail

en: Input Type
ro_RO: Tip Introducere

en: Select type of input
ro_RO: Selectați tipul de introducere

en: Checkbox Horizontal
ro_RO: Caseta de Selectare Orizontală

en: Checkbox Vertical
ro_RO: Caseta de selectare Verticala

en: Date
ro_RO: Data

en: Email
ro_RO: E-mail

en: Hidden
ro_RO: Ascuns

en: Radio Horizontal
ro_RO: Radio Orizontal

en: Select
ro_RO: Alege

en: Textarea
ro_RO: Zona Text

en: Value
ro_RO: Valoare

en: Text displayed in input for text input types. For types with more values use semi-colon delimiter. Example: select value 1;select value 2;select value 3
ro_RO: Textul afişat în intrare pentru tipurile de introducere a textului. Pentru tipurile cu mai multe valori folositi separatorul punct și virgulă. Exemplu: selectaţi valoarea 1, selectaţi valoarea 2; Selectaţi valoarea 3

en: Text displayed as placeholder while input is empty
ro_RO: Textul afişat ca placeholder, în timp ce intrarea este goala

en: Size
ro_RO: Dimensiune

en: Select size of input
ro_RO: Selectaţi dimensiunea de intrare

en: Full Size
ro_RO: Marime Totala

en: Half Size - one per row
ro_RO: Marime Jumătate - câte unul pe rând

en: Half Size
ro_RO: Marime Jumătate

en: Required
ro_RO: Necesar

en: Select if the field is required
ro_RO: Selectaţi daca câmpul este necesar

en: No
ro_RO: Nu

en: Contact Form Layout
ro_RO: Schema Formularului Contact

en: Label Width
ro_RO: Latime Eticheta

en: Custom width of form labels
ro_RO: Lăţime particularizată de formulare etichete

en: Content
ro_RO: Conținut

en: Diameter of countdown circles
ro_RO: Diametrul cercurilor de numărătoarea inversă

en: Line Width
ro_RO: Latime Linie

en: Width of countdown circles
ro_RO: Lăţime cercuri de numărătoarea inversă

en: Date From
ro_RO: Data de la

en: Starting date for countdown
ro_RO: Data de început pentru numărătoarea inversă

en: Date To
ro_RO: Data de

en: Ending date for countdown
ro_RO: Data de sfârşit pentru numărătoarea inversă

en: Finished Text Screen
ro_RO: Incheiere Text Pagina

en: Text displayed after end date
ro_RO: Textul afişat după data de sfârşit

en: Colors
ro_RO: Culori

en: Bottom Color
ro_RO: Culoare - Partea de Jos

en: Main color of countdown circles
ro_RO: Culoarea principală a cercurilor pentru numărătoarea inversă

en: Top Color
ro_RO: Culoare Top

en: Color displaying current value
ro_RO: Culoarea afişează valoarea curentă

en: Type
ro_RO: Tip

en: Select type of counter
ro_RO: Selectaţi tipul de contor

en: Gauge
ro_RO: Masurator

en: Line
ro_RO: Linie

en: Dimension
ro_RO: Dimensiune

en: Dimension of counters
ro_RO: Dimensiune de contoare

en: Thickness
ro_RO: Grosime

en: Thickness of counters
ro_RO: Grosime de contoare

en: Add new Counter by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Counter by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Counters.
ro_RO: Adauga contor nou cu clic pe link-ul "+ Adauga Element Nou", sau elimina Contor existent făcând clic pe crucea roşie. Faceţi clic pe link-ul  "Eliminaţi Toate Elementele"pentru a elimina toate contoare existente.

en: Current Value
ro_RO: Valoarea Curentă

en: Value displayed by counter (number from 0 to 100 for type Gauge and Line)
ro_RO: Valoarea afişată de contor (număr de la 0 la 100 pentru tipul de Masurator şi Linie)

en: Text displayed as label of counter
ro_RO: Textul afişat ca etichetă de contor

en: Text displayed as description with counter
ro_RO: Textul afişat ca descriere cu contor

en: Main color of counters
ro_RO: Culoarea principală de contoare

en: Animation
ro_RO: Animație

en: Select type of slider animation
ro_RO: Selectaţi tipul de slider animatie

en: Slide Horizontal
ro_RO: Slider Orizontal

en: Fade
ro_RO: Estompare

en: Enable or disable the autoplay feature
ro_RO: Activaţi sau dezactivaţi caracteristica de redare automată

en: Select size of slider
ro_RO: Selectaţi dimensiunea cursorului

en: Content Size
ro_RO: Dimensiune conținut

en: Fullwidth Size
ro_RO: Dimensoine Fullwidth

en: Image Format
ro_RO: Format Imagine

en: Select format of images
ro_RO: Selectaţi formatul de imagini

en: Navigation
ro_RO: Navigare

en: Select type of slider navigation
ro_RO: Selectaţi tipul slider de navigare

en: Bullets
ro_RO: Gloanţe

en: Thumbnails
ro_RO: Miniaturi

en: Description Animation
ro_RO: Descrierea Animaţiei

en: Select type of animation for description
ro_RO: Selectaţi tipul de animatie pentru descriere

en: Rotate
ro_RO: Rotire

en: Move
ro_RO: Muta

en: URL of link for image in slide, use valid URL format with http://
ro_RO: URL-ul sau link-ul pentru imaginea în slide, utilizaţi formatul URL-ul valabil cu http://

en: Image
ro_RO: imagine

en: URL of image displayed in slide, use valid URL format with http://
ro_RO: URL-ul imaginii afişate în sllide, utilizaţi formatul URL-ul valabil cu http://

en: Title displayed in description box
ro_RO: Titlul afişat în caseta descriere

en: Text displayed in description box
ro_RO: Textul afişat în caseta descriere

en: Button Text
ro_RO: Text Buton

en: Text for button displayed in description box
ro_RO: Text pentru butonul afișat în caseta descriere

en: Text Alignment
ro_RO: Alinierea textului

en: Select text alignment in description box
ro_RO: Selectaţi aliniere text în caseta descriere

en: Position of Description
ro_RO: Poziţie Descriere

en: Select position of description box
ro_RO: Selectaţi poziţia descrierii casetei

en: Top-Left
ro_RO: Stânga Sus

en: Top-Center
ro_RO: Mijloc Sus

en: Top Right
ro_RO: Dreapta Sus

en: Center Left
ro_RO: Centru Stânga

en: Center Center
ro_RO: Centrul Centrului

en: Center Right
ro_RO: Centru Dreapta

en: Bottom-Left
ro_RO: Stânga Jos

en: Bottom-Center
ro_RO: Mijloc Jos

en: Bottom Right
ro_RO: Dreapta Jos

en: Bottom Fullsize
ro_RO: Jos Fullsize

en: Description Width
ro_RO: Descriere Lăţime

en: Width of description box
ro_RO: Lăţimea de caseta descriere

en: Color of border around slider
ro_RO: Limita de culoare în jurul slider-ului

en: Autoplay Pause
ro_RO: Pauza AutoPlay

en: The amount of time (in sec) between each auto transition
ro_RO: Cantitatea de timp (în secunde) între fiecare auto tranziţie

en: Navigation Position
ro_RO: Poziţie Navigare

en: Select position of slider navigation
ro_RO: Selectaţi poziţie slider de navigare

en: Outside of Slider
ro_RO: Afara din Slider

en: Inside of Slider
ro_RO: In Slider

en: Thumbnail Border
ro_RO: Limita Miniatură

en: Color of border around the thumbnails
ro_RO: Limita de culoare în apropierea miniaturilor

en: Slider Descriptions Layout
ro_RO: Aspect Descriere Slider

en: Width of description box for all slides
ro_RO: Lăţimea caseta descriere pentru toate slide-urile

en: Vertical Offset
ro_RO: Offset Vertical

en: Top and bottom offset of description boxes
ro_RO: Offset de sus şi de jos al casetei de descriere

en: Horizontal Offset
ro_RO: Offset Orizontal

en: Right and left offset of description boxes
ro_RO: Deplasare dreapta şi stânga a casetei de descriere

en: Background of description boxes
ro_RO: Fundal decaseta de descriere

en: Color of title in description boxes
ro_RO: Culoare titlu în caseta de descriere

en: Title Size
ro_RO: Dimensiune Titlu

en: Font size of title in description boxes
ro_RO: Dimensiunea fontului pentru titlul din caseta de descriere

en: Color of text in description boxes
ro_RO: Culoare text din caseta de descriere

en: Button Color
ro_RO: Culoare Buton

en: Color of button in description boxes
ro_RO: Culoarea  butonului din caseta de descriere

en: Color of text on button in description boxes
ro_RO: Culoarea textului pe buton în caseta de descriere

en: Button Opacity
ro_RO: Opacitate Buton

en: Opacity of button in description boxes
ro_RO: Opacitate buton in caseta descriere

en: Count
ro_RO: Contor

en: Number of items listed on page
ro_RO: Numărul de articole listate pe pagina

en: Layout
ro_RO: Aspect

en: Select layout type of displayed items
ro_RO: Selectaţi tipul de structura de elementele afişate

en: Box
ro_RO: Caseta

en: List
ro_RO: Listă

en: Text Rows
ro_RO: Rânduri Text

en: Number of rows for description text
ro_RO: Numărul de rânduri  pentru descriere text

en: Advanced Info
ro_RO: Informaţii Avansate

en: Enable or disable post information
ro_RO: Activarea sau dezactivarea informaţiilor postate

en: Box Layout settings
ro_RO: Setări Aspect Caseta

en: Columns
ro_RO: Coloane

en: Number of items in one row
ro_RO: Numărul de elemente într-un rând

en: Carousel
ro_RO: Carusel

en: Enable or disable carousel feature
ro_RO: Activarea sau dezactivarea funcţiei de tip "carusel"

en: Carousel Autoplay
ro_RO: Tip "carusel" Autoplay

en: Enable or disable carousel autoplay feature
ro_RO: Activarea sau dezactivarea funcţiei de autoplay carusel

en: Carousel Fading
ro_RO: Tip "carusel" Fading

en: Enable or disable carousel fading feature
ro_RO: Activarea sau dezactivarea funcţiei de de colorare carusel

en: Carousel Rows
ro_RO: Randuri Carusel

en: Number of rows in carousel
ro_RO: Numărul de rânduri din tip "carusel"

en: Select format for images in carousel
ro_RO: Selectați format pentru imagini în carusel

en: List Layout settings
ro_RO: Setări Aspect Lista

en: Select type of Facebook box
ro_RO: Selectaţi tip caseta Facebook

en: Comments
ro_RO: Comentarii

en: Color Scheme
ro_RO: Schema Culori

en: Select color scheme of Facebook box
ro_RO: Selectaţi schema de culori din caseta de Facebook

en: Light
ro_RO: Uşor

en: Dark
ro_RO: Intunecat

en: Likebox settings
ro_RO: Setări Likebox

en: Facebook Page URL
ro_RO: URL-ul paginii de Facebook

en: URL of Facebook page displayed in box, use valid URL format with http://
ro_RO: URL-ul paginii Facebook afişată în caseta, utilizaţi formatul URL-ul valabil cu http://

en: Height
ro_RO: Înălţime

en: Height of Facebook box
ro_RO: Înălţimea caseta Facebook

en: Show Faces
ro_RO: Arată Feţele

en: Display profile photos in Facebook box
ro_RO: Afisati  fotoografia de profilul in caseta Facebook

en: Show Stream
ro_RO: Arată Stream

en: Display latest posts stream in Facebook box
ro_RO: Afişează ultimele mesaje streaming în caseta Facebook

en: Show Header
ro_RO: Arată Antetul

en: Display Facebook box header
ro_RO: Afişare caseta antet Facebook

en: Comments settings
ro_RO: Setări Comentarii

en: Number of Posts
ro_RO: Numărul de posturi

en: Count of visible posts in Facebook box
ro_RO: Numărul de mesaje vizibile în caseta de Facebook

en: Number of visible items
ro_RO: Numărul de elemente vizibile

en: Alphabetically
ro_RO: În ordine alfabetică

en: Category Data
ro_RO: Categoria Datelor

en: Display category information on page
ro_RO: Afişează informatii categorie pe pagina de

en: Select type of Google Map
ro_RO: Selectaţi tipul de Harta Google

en: Normal Map
ro_RO: Hartă Normală

en: Satellite Map
ro_RO: Harta prin Satelit

en: Hybrid Map
ro_RO: Hartă Hibridă

en: Select size of Google Map
ro_RO: Selectaţi dimensiunea de Hartă Google

en: Height of Google Map
ro_RO: Înălţime Hartă Google

en: Markers
ro_RO: Markeri

en: Add new Marker by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Marker by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Markers.
ro_RO: Adauga contor nou cu clic pe link-ul "+ Adauga Element Nou", sau elimina Contorul existent făcând clic pe crucea roşie. Faceţi clic pe link-ul  "Eliminaţi Toate Elementele"pentru a elimina toate contoare existente.

en: Title displayed in infowindow
ro_RO: Titlul afişat în infowindow

en: URL of link displayed in infowindow, use valid URL format with http://
ro_RO: URL link afişat în infowindow, utilizaţi formatul URL-ul valabil cu http://

en: Description displayed in infowindow
ro_RO: Descriere afişate în infowindow

en: Icon Image
ro_RO: Imagine Pictograma

en: Marker image URL
ro_RO: URL-ul imaginii marker

en: Address for marker position
ro_RO: Adresa pentru pozitie marker

en: Address of default position shown on Google Map
ro_RO: Adresa implicită a poziţiei indicata pe Google Map

en: Zoom level of Google Map
ro_RO: Nivel de zoom Google Map

en: Map General Colors
ro_RO: Culori Generale Hartă

en: Map's Border
ro_RO: Granita Garti

en: Border color of Google Map
ro_RO: Culoare Granita Harta Google

en: Map's Hue
ro_RO: Nuanță Harta

en: Hue color of Google Map
ro_RO: Nuanță de culoare Google Map

en: Map's Saturation
ro_RO: Saturatie Harta

en: Saturation level of Google Map
ro_RO: Nivelul de saturaţie Google Map

en: Map's Brightness
ro_RO: Liminozitate Harta

en: Brightness level of Google Map
ro_RO: Nivelul de luminozitate Google Map

en: Map Object Colors
ro_RO: Colori Oiecte Harta

en: Saturation
ro_RO: Saturație

en: Saturation level of Google Map objects
ro_RO: Nivelul de saturaţie al obiectelor Google Map

en: Brightness
ro_RO: Luminozitate

en: Brightness level of Google Map objects
ro_RO: Nivel de luminozitate  al obiectelor Google Map

en: Landscape Hue
ro_RO: Nuanta Peisaj

en: Hue color of Google Map landscape
ro_RO: Nuanta de culoare peisaj Google Map

en: Administrative Hue
ro_RO: Nuanta Administrativa

en: Hue color of Google Map administrative areas
ro_RO: Nuanţă de culoare pentru zonele administrative Harta Google

en: Roads Hue
ro_RO: Nuanta Drumuri

en: Hue color of Google Map roads
ro_RO: Nuanţă de culoare al drumurilor din Harta Google

en: Water Hue
ro_RO: Nuanta Apa

en: Hue color of Google Map water
ro_RO: Nuanta de culoare apa Google Map

en: POI Hue
ro_RO: Nuanta POI

en: Hue color of Google Map Points Of Interest
ro_RO: Nuanta de culoare Puncte de Interes Harta Google

en: MouseWheel Zoom
ro_RO: Mouse Zoom

en: Image to display
ro_RO: Imagine de afisat

en: Width of image
ro_RO: Lăţimea de imagine

en: Image Layout
ro_RO: Aspect imagine

en: Layout of the image displayed on the page
ro_RO: Aspect al imaginii afişate pe pagina de

en: Keep Aspect Ratio
ro_RO: Păstrati Raportul Aspect

en: Crop to Square
ro_RO: Crop la pătrat

en: Rounded
ro_RO: Rotunjit

en: Border
ro_RO: Granita

en: Display or hide borders
ro_RO: Afiseaza sau ascunde graniţe

en: Image Title
ro_RO: Titlu Imagine

en: Title of the image displayed as ALT text
ro_RO: Titlul imaginii afişate ca ALT text

en: Place Title to Caption
ro_RO: Plasare Titlu la Legenda

en: Display Title of the image in caption
ro_RO: Afişeaza titlul imaginii în legendă

en: Image Caption
ro_RO: Legendă Imagine

en: Image description displayed as caption
ro_RO: Descrierea imaginii afişate ca legenda

en: Link Settings
ro_RO: Setari Link

en: Link to
ro_RO: Link la

en: Where to link the image?
ro_RO: Unde să legam imaginea?

en: Media File
ro_RO: Fisier Media

en: Custom Url
ro_RO: URL Personalizat

en: Custom URL
ro_RO: URL Personalizat

en: URL of link on the image, use valid URL format with http://
ro_RO: URL-ul  sau link-ul din imagine, utilizaţi formatul URL-ul valabil cu http://

en: Target of the link
ro_RO: Targetul link-ului

en: Open in Current Window
ro_RO: Deschide în Fereastra Curentă

en: Open in New Window
ro_RO: Deschide în Fereastră Nouă

en: Data for Custom Label
ro_RO: Date Eticheta Particularizată

en: Use Label
ro_RO: Utilizarea Etichetei

en: Set custom label on the image
ro_RO: Setare eticheta particularizată pentru imagine

en: No Label
ro_RO: Fara Eticheta

en: Size of the label
ro_RO: Dimensiunile etichetei

en: Icon
ro_RO: Pictograma

en: Class for FontAwesome icon
ro_RO: Clasa Pictograma FontAwesome

en: Title of label
ro_RO: Titlul de eticheta

en: Description of label
ro_RO: Descrierea etichetei

en: Label Position
ro_RO: Poziţie Etichetă

en: Zero point for X and Y coordinates of label position
ro_RO: Zero puncte pentru X si Y coordonatele din poziție etichetă

en: Top Left Corner
ro_RO: Colţul Stânga Sus

en: Top Right Corner
ro_RO: Colţul Dreapta Sus

en: Bottom Left Corner
ro_RO: Colţul Stânga Jos

en: Bottom Right Corner
ro_RO: Colţul Dreapta Jos

en: X Coordinate
ro_RO: Coordonata -x

en: + / - coordinate on X axis
ro_RO: + / - coordonata pe axa X

en: Y Coordinate
ro_RO: Coordonata -y

en: + / - coordinate on Y axis
ro_RO: + / - coordonata pe axa y

en: Label URL
ro_RO: Eticheta URL

en: URL of link on the label, use valid URL format with http://
ro_RO: URL-ul  sau link-ul din imagine, utilizaţi formatul URL-ul valabil cu http://

en: Label Link Target
ro_RO: Eticheta Link Target

en: Image Container
ro_RO: Container Imagine

en: Image Border Color
ro_RO: Culoare Contur imagine

en: Color of border around image
ro_RO: Culoare de contur in jurul imagini

en: Left Offset
ro_RO: Offset Stanga

en: Left offset around the image
ro_RO: Offset stânga în jurul imaginii

en: Right Offset
ro_RO: Offset Dreapta

en: Right offset around the image
ro_RO: Offset dreapta în jurul imaginii

en: Colors and Advanced Layout
ro_RO: Culori şi Layout avansate

en: Caption Position
ro_RO: Poziție Legendă

en: Position of the image caption
ro_RO: Poziţia imaginii legendei

en: Outside of Image
ro_RO: In afara imaginii

en: Inside of Image
ro_RO: In interiorul imaginii

en: Caption Size
ro_RO: Dimensiune Legendă

en: Width of the Caption
ro_RO: Lăţimea Legendei

en: Caption Top Offset
ro_RO: Legendă Offset Top

en: Top margin of caption placed outside
ro_RO: Margine superioară de legendă plasata în afara

en: Caption Background Color
ro_RO: Culoare Fundal Legendă

en: Backgroud Color of caption
ro_RO: Culoare Fundal al legendei

en: Caption Text Color
ro_RO: Culoare Text Legendă

en: Color of texts in caption
ro_RO: Culoarea textelor în legendă

en: Label Background Color
ro_RO: Culoare Eticheta Fundal

en: Backgroud Color of label
ro_RO: Culoare Eticheta Fundal

en: Label Text Color
ro_RO: Culoare Text Etichetă

en: Color of texts in label
ro_RO: Culoarea textelor în etichetă

en: Select layout style
ro_RO: Selectaţi stil de aspect

en: One Column
ro_RO: O Coloană

en: Two Columns
ro_RO: Două Coloane

en: Show or hide lines between items
ro_RO: Arată sau ascunde liniile dintre elementele

en: Select icon style
ro_RO: Selectaţi stil pictograma

en: Icon Color
ro_RO: Culoare Pictograma

en: Custom color of icon bullets
ro_RO: Culoare personalizata pentru pictograma gloante

en: Title Style
ro_RO: Stil Titlu

en: Select typography style
ro_RO: Selectaţi stilul de tipografie

en: Items
ro_RO: Produse

en: Add new List item by click on "+ Add New Item" link, or remove existing List item by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing List items.
ro_RO: Pentru a adăuga un element nou din lista faceţi clic pe link-ul "+ Adauga Element Nou", sau elimina elementul din lista existenta printr-un clic pe crucea roşie. Faceţi clic pe  link-ul "Eliminaţi Toate Elementele"pentru a elimina toate elementele listei existente.

en: Select member displayed on page
ro_RO: Selectaţi membru afişat pe pagina de

en: Select format for image of member
ro_RO: Selectaţi formatul de imagine de membru

en: Collapsible Rows
ro_RO: Rânduri Pliabile

en: Collapsible hidden exceeded rows
ro_RO: Rânduri ascunse pliabile depăşite

en: Open links in new window
ro_RO: Deschideti Link-ul  în fereastră nouă

en: URL of song used in player, use valid URL format with http://
ro_RO: URL-ul cântecului folosit în player, utilizaţi formatul URL-ul valabil cu http://

en: Height of player
ro_RO: Înălţimea player-ului

en: Artwork
ro_RO: Material Grafic

en: Display artwork in player
ro_RO: Afişeaza material grafiic în player

en: Player Colors and Layout
ro_RO: Culori Player şi Layout

en: Color
ro_RO: Culoare

en: Decorative color of player
ro_RO: Coloare decorativa player

en: Color of border around player
ro_RO: Culoare de granita în jurul playerului

en: Monday
ro_RO: Luni

en: Tuesday
ro_RO: Marti

en: Wednesday
ro_RO: Miercuri

en: Thursday
ro_RO: Joi

en: Friday
ro_RO: Vineri

en: Saturday
ro_RO: Sâmbătă

en: Sunday
ro_RO: Duminică

en: Empty Days
ro_RO: Zile Goale

en: Display or hide empty days in table
ro_RO: Afişarea sau ascunderea in tabel a zilelor goale

en: Note
ro_RO: Observaţie

en: Text visible as note below table
ro_RO: Text vizibil sub tabel,ca observatie

en: Description text displayed with page title
ro_RO: Descriere textul afişat cu pagina de titlu

en: Custom Spaces
ro_RO: Spatii Personalizate

en: Offset of partner's logo
ro_RO: Offset de logo partener

en: Portfolio Layout
ro_RO: Portofoliu Layout

en: Filter
ro_RO: Filtru

en: Display Portfolio filter
ro_RO: Afisare Filtru Portofoliu

en: Subcategory Filter
ro_RO: Filtru Subcategorie

en: Display items from subcategories when filtering
ro_RO: Afişeaza elementele din subcategorii in momentru filtrarii

en: Item Display
ro_RO: Afisare Element

en: Select how to show the content of Portfolio item
ro_RO: Selectaţi cum v-a arăta conținutul elementului Portofoliu

en: Link to detail
ro_RO: Link pentru detaliu

en: Open in popup
ro_RO: Deschide in popup

en: Excerpt
ro_RO: Fragment

en: Display Portfolio item description
ro_RO: Afişare Descriere Portofoliu

en: Image Height
ro_RO: Înălțime imagine

en: Height of Portfolio images. For automatic height enter auto or 0.
ro_RO: Înălţimea imaginii de portofoliu. Pentru iinaltime automată introduceţi auto sau 0.

en: Image Offset
ro_RO: Offset Imagine

en: Offset of Portfolio images
ro_RO: Offset Portofoliu imagini

en: Horizontal
ro_RO: Orizontal

en: Standard Color
ro_RO: Culoare Standard

en: Decoration color of standard items
ro_RO: Decorare de culoare al elementelor standard

en: Featured Color
ro_RO: Culori Recomandate

en: Decoration color of featured items
ro_RO: Culoarea de decorare ale articolelor recomandate

en: Revolution Slider plugin is not active
ro_RO: Plugin-ul  Revolution Slider nu este activ

en: Select slider displayed on page
ro_RO: Selectați slider-rul afişat pe pagina de

en: Alternative Image
ro_RO: Imagini Alternative

en: Image displayed in responsive layout instead of slider
ro_RO: Imagine afişată în aspect responsive în loc de slider

en: Responsive Resolution
ro_RO: Rezolutie Responsive

en: Breakpoint when alternative image is displayed
ro_RO: Breakpoint atunci când imaginea alternativa este afişată

en: Disable
ro_RO: Dezactivat

en: Select type of rule
ro_RO: Selectaţi tipul de regulă

en: Simple Line
ro_RO: Linie Simpla

en: Bold Line
ro_RO: Linie Ingrosata

en: Dashed
ro_RO: Linie Intrerupta

en: Shadowed
ro_RO: Umbrit

en: Select size of rule
ro_RO: Selectaţi dimensiunea regulă

en: Slide Up Button
ro_RO: Glisaţi Butonul Sus

en: Display button on rule to slide up
ro_RO: Afişaţi regula butonul să alunece in sus

en: Color of rule
ro_RO: Culoare de regulă

en: Space above rule
ro_RO: Spațiul de deasupra regulă

en: Space below rule
ro_RO: Spaţiu sub regula

en: Use
ro_RO: Folosiți

en: Include SEO meta data into header
ro_RO: Include SEO meta-date în antet

en: Write title for page
ro_RO: Scrie titlu pentru pagină

en: Keywords
ro_RO: Cuvinte cheie

en: Write keywords for page
ro_RO: Scrie cuvinte cheie pentru pagina

en: Write description for page
ro_RO: Scrie descriere pentru pagina

en: no change - icons
ro_RO: pictograma - nici o schimbare

en: Select type of items
ro_RO: Selectaţi tipul de element

en: Pages
ro_RO: Pagini

en: Posts
ro_RO: Mesaje

en: Count of items listed on page. Enter 0 for all items.
ro_RO: Numărul de obiecte listate pe pagina. Introduceţi 0 pentru toate elementele.

en: Pages Parameters
ro_RO: Parametrii Pagini

en: Depth
ro_RO: Adâncime

en: Depth of listed items
ro_RO: Adâncimea de elementele enumerate

en: Posts Parameters
ro_RO: Parametrii Mesaje

en: Comments Count
ro_RO: Număr Comentarii

en: Display or hide count of comments
ro_RO: Afişarea sau ascunderea numărului de comentarii

en: Author
ro_RO: Autor

en: ID number of author, or multiple IDs delimited by comma
ro_RO: Numărul de identificare a autorului, sau mai multe ID-uri delimitate prin virgulă

en: Select size of player
ro_RO: Selectaţi dimensiunea player-ului

en: Large
ro_RO: Mare

en: Small
ro_RO: Mic

en: Use autoplay on page load
ro_RO: Utilizaţi autoplay pe pagina de încărcare

en: Select type of toggles
ro_RO: Selectaţi tipul de comutare între

en: Accordion
ro_RO: Acordeon

en: Toggle
ro_RO: Comutator

en: Horizontal Tabs
ro_RO: Taburi Orizontale

en: Vertical Tabs
ro_RO: Taburi Verticale

en: Username
ro_RO: Utilizator

en: Twitter username (account)
ro_RO: Numele de utilizator Twitter (cont)

en: Count of displayed posts
ro_RO: Numărul de posturi afişate

en: Twitter API Data
ro_RO: Date Twitter API

en: Date Format
ro_RO: Format Data

en: Format of posts dates
ro_RO: Formatul de data mesaje

en: Escape Special Characters
ro_RO: Scapa de Caractere Speciale

en: Escaping special characters used in posts
ro_RO: Scăpa de caractere speciale utilizate în mesaje

en: Clickable Links
ro_RO: Link-uri clicabile

en: Possibility click on posts links
ro_RO: Posibilitatea sa faceţi clic pe link-uri de postari

en: Display posts dates
ro_RO: Afişare data postare

en: Select video source
ro_RO: Selectaţi sursa video

en: URL of video displayed on page, use valid URL format with http://
ro_RO: URL-ul video afisat pe pagina, utilizaţi formatul URL-ul valabil cu http://

en: Width of player
ro_RO: Lăţimea player-ului

en: Color of border around video
ro_RO: Culoare de frontieră în jurul video

en: Theme &rarr; Blog Authors
ro_RO: Tema &rarr; Autori Blog

en: View author archive
ro_RO: Vezi arhiva autor

en: Title:
ro_RO: Titlu:

en: Display Post Count?
ro_RO: Afişezi Contor Postari?

en: Display Author Gravatar?
ro_RO: Afisezi Gravatar Autotor?

en: Customize displaying posts
ro_RO: Personalizeaza mesaje afisate

en: Theme &rarr; Posts
ro_RO: Tema &rarr; Mesaje

en: Number of posts
ro_RO: Numărul de mesaje

en: Excerpt length
ro_RO: Fragment de lungime

en: Show read more
ro_RO: Arată citeste mai mult

en: Show thumbnails
ro_RO: Arată miniaturi

en: Thumbnail width
ro_RO: Lăţime miniatură

en: Thumbnail height
ro_RO: Inaltime miniatură

en: Thumbnail position
ro_RO: Poziţie miniatura

en: Display social icons for current page
ro_RO: Afişare pictograme sociale pentru pagina curentă

en: Theme &rarr; Social Icons
ro_RO: Tema &rarr; Pictograme sociale

en: Show icon title
ro_RO: Arată titlu pictograma

en: Display submenu for current page
ro_RO: Afisare submeniul pentru pagina curentă

en: Theme &rarr; Submenu
ro_RO: Tema &rarr; Submeniu

en: Optional Class
ro_RO: Clasa Opţionala

en: Top menu
ro_RO: Meniu Top

en: Title Website Font
ro_RO: Font Titlu Site

en: Font Sizes
ro_RO: Dimensiune Font

en: Standard Text
ro_RO: Text Standard

en: Basic text size in px
ro_RO: Dimensiunea de text bază în px

en: Small Text
ro_RO: Text Mic

en: Small text size in px
ro_RO: Marime Text mic in px

en: Decoration Text
ro_RO: Text Decorare

en: Size of decoration texts, buttons and other texts in px
ro_RO: Dimensiune decorare texte, butoane si alte texte în px

en: Main Menu Text
ro_RO: Text Meniu Principal

en: Menu text size in px
ro_RO: Dimensiunea textului de meniu în px

en: Size of H1 titles in px
ro_RO: Dimensiune titluri H1 în px

en: Size of H2 titles in px
ro_RO: Dimensiune titluri H2 în px

en: Size of H3 titles in px
ro_RO: Dimensiune titluri H3 în px

en: Size of H4 titles in px
ro_RO: Dimensiune titluri H4 în px

en: Size of H5 titles in px
ro_RO: Dimensiune titluri H5 în px

en: Size of H6 titles in px
ro_RO: Dimensiune titluri H6 în px

en: Social icon link
ro_RO: Link pictograma sociala

en: Unlimited
ro_RO: Nelimitat

en: 1 row
ro_RO: 1 rând

en: 2 rows
ro_RO: 2 rânduri

en: 3 rows
ro_RO: 3 rânduri

en: 4 rows
ro_RO: 4 randuri

en: 5 rows
ro_RO: 5 rânduri

en: Header menu
ro_RO: Meniu Antet

en: Header Widget Areas
ro_RO: Zonele Widget Antet

en: File
ro_RO: Fişier

en: Widget Area
ro_RO: Zona Widget

en: Select alignment of widgets in widget area
ro_RO: Selectaţi aliniere de widget-uri în zona de widget

[ctx: name of element]
en: Matches
ro_RO: Meciuri

en: Custom Background
ro_RO: Fundal Personalizat

en: Choose custom html background
ro_RO: Alegeţi fundal personalizat html

en: Select type of display for the element
ro_RO: Selectaţi tipul de afişare pentru elementul

en: Actual Match
ro_RO: Meciul Actual

en: All Matches
ro_RO: Toate Meciurile

en: Actual Match Display Options
ro_RO: Opţiuni Afişare Meci Actual

en: Select type of display actual match
ro_RO: Selectaţi tipul de afişare meci actual

en: Latest Match Only
ro_RO: Doar Ultimul Meci

en: Next Match Only
ro_RO: Numai Următorul Meci

en: Both
ro_RO: Ambele

en: Display Category Title
ro_RO: Afişeaza  Titlul Categoriei

en: Image Ratio
ro_RO: Raport Imagine

en: Page Title Background
ro_RO: Titlu Fundal Pagina

en: Site Header
ro_RO: Antet Site

en: Background color and opacity of site header
ro_RO: Culoarea de fundal şi opacitatea antetului din site

en: Menu Hover Items
ro_RO: Articolele Meniu  Hover

en: Hover Color of menu items text
ro_RO: Culoare  Hover al textului de elemente meniu

en: flexible images
ro_RO: imagini flexibile

[ctx: name of element]
en: Widget Area
ro_RO: Zona Widget

en: Header & Page Title Background
ro_RO: Antet si Titlu de Pagina Fundal

en: Color is set for header, image is set for page title
ro_RO: Culoarea este setată pentru antet, imaginea este setata pentru pagina de titlu

en: Monday Menu Link
ro_RO: Link de Meniu Luni

en: Tuesday Menu Link
ro_RO: Link de Meniu Marţi

en: Wednesday Menu Link
ro_RO: Link de Meniu Miercuri

en: Thursday Menu Link
ro_RO: Link de Meniu Joi

en: Friday Menu Link
ro_RO: Link de Meniu Vineri

en: Saturday Menu Link
ro_RO: Link Meniu Sâmbătă

en: Sunday Menu Link
ro_RO: Link de Meniu Duminică

en: Show or hide title
ro_RO: Arată sau ascunde titlul

en: Select format for images
ro_RO: Selectaţi formatul de imagini

en: Widget area
ro_RO: Zona de widget

en: Select widget area to display
ro_RO: Selectaţi zona de widget pentru a afişa

en: Item Background Color
ro_RO: Culoare Fundal Element

en: Item Optional Background Color
ro_RO: Culoarea Optionala de Fundal Element

en: Titles Color
ro_RO: Culoare Titlu

en: Custom color of titles
ro_RO: Culoare particularizată de titluri

en: Text Color
ro_RO: Culoare Text

en: Custom color of text
ro_RO: Culoare particularizată de text

en: Links Color
ro_RO: Culoare Link-uri

en: Custom color of links
ro_RO: Culoare particularizată de link-uri

en: Custom Button
ro_RO: Buton Personalizat

en: Button Text Color
ro_RO: Culaore Text Buton

en: Custom text button color
ro_RO: Culoare text personalizat de buton

en: Text displayed in the Button
ro_RO: Text afişat în Buton

en: Button Url
ro_RO: Url Buton

en: Imput url for the Button
ro_RO: Imput url pentru Buton

en: Double
ro_RO: Dublu

[ctx: name of element]
en: Header Map
ro_RO: Hartă Antet

[ctx: name of element]
en: Search Form
ro_RO: Formular de Căutare

[ctx: name of element]
en: Taxonomy List
ro_RO: Lista Taxonomie

[ctx: name of element]
en: Items
ro_RO: Produse

[ctx: name of element]
en: Items Info
ro_RO: Elemente Info

en: Header Map
ro_RO: Hartă Antet

en: Image Options
ro_RO: Opţiuni Imagine

en: Header Image
ro_RO: Imagine Antet

en: Display Header Resources
ro_RO: Afişare Resurse Antet

en: Item Category / Location Options
ro_RO: Categorie Element  / Opţiuni Locaţie

en: Basic Options
ro_RO: Opţiuni Bază

en: Category Default Icon
ro_RO: Pictograma Implicita de Categorie

en: Default icon for categories without own icon
ro_RO: Pictograma implicita de categorii fara pictograma proprie

en: Category Default Map Marker
ro_RO: Marker Harta Categorie Implicita

en: Default marker for categories without own map marker
ro_RO: Marker implicit pentru categorii fara marker proriu de hartă

en: Location Default Icon
ro_RO: Lipsa Pictograma Locatie

en: Default icon for locations without own icon
ro_RO: Pictograma implicita pentru locatii fara pictograma proprie

en: Category Default Image
ro_RO: Imagine Standard Categorie

en: Default image for categories without own header image
ro_RO: Imagine implicită pentru categoriile fără imagine  proprie de antet

en: Location Default Image
ro_RO: Imagine Standard Locaţie

en: Default image for locations without own header image
ro_RO: Imagine implicită pentru locaţii fără propria imagine de antet

en: Header image height
ro_RO: Inaltime de imagine antet

en: List Options
ro_RO: Opțiuni Liste

en: Number of items per row
ro_RO: Numărul de articole pe rând

en: Sorting Options
ro_RO: Opţiuni Sortare

en: Number of Items
ro_RO: Numărul de articole

en: Number of items listed on one page
ro_RO: Numărul de articole listate pe o singură pagină

en: Item Detail Options
ro_RO: Opţiuni Detaliu Element

en: Default Featured Image
ro_RO: Imagine Recomandata Implicit

en: Default image for items without own featured image
ro_RO: Imagine implicită pentru elemente fără propria imagine recomandata

en: Default Header Image
ro_RO: Imagine Antet Implicit

en: Default image for items without own header image
ro_RO: Imagine implicită pentru elemente fără propria imagine recomandata

en: Contact Owner Options
ro_RO: Optiuni Contactaţi Proprietarul

en: Button Title
ro_RO: Titlu Buton

en: Title displayed on contact button
ro_RO: Titlul afişat pe butonul de contact

en: Disabled Button Title
ro_RO: Buton Titlu Dezactivat

en: Title displayed on disabled contact button
ro_RO: Titlul afişat pe butonul dezactivat de contact

en: Email Message
ro_RO: Mesaje E-mail

en: Text displayed in email sent via contact form
ro_RO: Textul afişat în e-mail ,trimis prin formularul de contact

en: Name Input Label
ro_RO: Introducere Nume Eticheta

en: Label for name input
ro_RO: Eticheta pentru introducere nume

en: Email Input Label
ro_RO: Etichetă Introducere Email

en: Label for email input
ro_RO: Eticheta pentru introducere e-mail

en: Subject Input Label
ro_RO: Eticheta Introducere Subiect

en: Label for subject input
ro_RO: Eticheta pentru intoducere obiect

en: Message Input Label
ro_RO: Mesaj Introducere Eticheta

en: Label for message area
ro_RO: Eticheta pentru zona de mesaje

en: Send Button Label
ro_RO: Trimiteţi Eticheta Butonului

en: Label for send button
ro_RO: Eticheta pentru butonul trimite

en: Validation Error Message
ro_RO: Mesaj Eroare Validare

en: Server Error Message
ro_RO: Mesaj Eroare Server

en: Map Options
ro_RO: Opţiuni Hartă

en: Map Height
ro_RO: Inaltime Harta

en: Map Zoom
ro_RO: Zoom Harta

en: Display landscape
ro_RO: Afişare peisaj

en: Display administratives
ro_RO: Afișare administrative

en: Display roads
ro_RO: Afişare drumuri

en: Display water
ro_RO: Afisare apa

en: Display poi
ro_RO: Afişare POI ( puncte de interes)

en: Features Options
ro_RO: Optiuni Caracreristici

en: Icon Size
ro_RO: Dimensiune Pictograma

en: Size of features icons
ro_RO: Dimensiune caracteristici pictograme

en: Display Descriptions
ro_RO: Afișare Descrieri

en: Display features descriptions
ro_RO: Afişare descrierere caracteristici

en: Packages
ro_RO: Pachete

en: Enable Email Notification
ro_RO: Permite Notificare E-mail

en: Email Notification Time
ro_RO: Timp Notificare E-mail

en: Number of days before account expires
ro_RO: Numărul de zile înainte de a expira contul

en: Email Notification Subject
ro_RO: Subiect Notificare E-mail

en: Email Notification Message
ro_RO: Mesaj Notificare E-mail

en: Package Types
ro_RO: Tipuri Pachet

en: Admin approve
ro_RO: Aprobare Admin

en: Admin must approve item before showing on frontend
ro_RO: Admin trebuie să aprobe elementul înainte de a afişa in frontend

en: Admin must approve edited item before showing on frontend
ro_RO: Admin trebuie să aprobe articolul editat înainte de afişarea  pe frontend

en: Featured items
ro_RO: Elemente Recomandate

en: Maximum Items
ro_RO: Elemente Maxime

en: Expiration Limit
ro_RO: Limită Expirare

en: Price
ro_RO: Preţ

en: Content (Editor)
ro_RO: Conţinut (Editor)

en: Content (Media)
ro_RO: Conţinut (Media)

en: Telephone
ro_RO: Telefon

en: Web
ro_RO: Site web

en: Opening Hours
ro_RO: Program de Lucru

en: Gallery
ro_RO: Galerie

en: Features
ro_RO: Caracteristici

en: Payments
ro_RO: Plăți

en: Currency
ro_RO: Moneda

en: Currency code for payments
ro_RO: Cod de valută pentru plăţi

en: Bank Transfer
ro_RO: Transfer Bancar

en: Auto Zoom & Fit Map
ro_RO: Zoom Auto si Potrivire Hartă

en: Clustering
ro_RO: Grupare

en: Enable or disable clustering feature
ro_RO: Activarea sau dezactivarea funcţiei cluster

en: Cluster Radius
ro_RO: Raza Cluster

en: Set size of radius for clustering
ro_RO: Setaţi dimensiune rază pentru grupare

en: Geolocation
ro_RO: Geolocație

en: Enable or disable geolocation feature
ro_RO: Activaţi sau dezactivaţi funcţia de localizare geografică

en: Display landscapes
ro_RO: Afişare peisaj

en: Location
ro_RO: Locatie

en: Top Rated
ro_RO: Cel mai bine cotat

en: Display only "Featured Items"
ro_RO: Afişează numai "Elemente Recomandate"

en: Select type of Search Form
ro_RO: Selectaţi tipul de Formular Căutare

en: Search Form
ro_RO: Formular de Căutare

en: Search Sentence
ro_RO: Căutaţi Fraza

en: Radius units
ro_RO: Unitati Raza

en: Select units for radius
ro_RO: Selectați unități pentru raza

en: Kilometers
ro_RO: Kilometri

en: Miles
ro_RO: Mile

en: Radius Help
ro_RO: Ajutor Rază

en: Write sentence represented the search form
ro_RO: Scrie o fraza in formularul de căutare

en: Display category
ro_RO: Afişare categorie

en: Item Categories
ro_RO: Categorii Articol

en: Item Locations
ro_RO: Locaţie Element

en: Display items
ro_RO: Afişare elemente

en: Theme &rarr; Items
ro_RO: Tema &rarr; Articole

en: No items found
ro_RO: Niciun articol găsit

en: Categories
ro_RO: Categorii

en: Locations
ro_RO: Locații

en: Register or login users form
ro_RO: Inregistrare sau logare in formularul de utilizatori

en: Theme &rarr; Login
ro_RO: Tema &rarr; Login

en: Login Description
ro_RO: Descriere Login

en: Logout Description
ro_RO: Descriere Logout

en: Register Description
ro_RO: Descriere Inregistrare

en: Terms and Conditions acceptation required
ro_RO: Acceptarea termenilor şi condiţiilor este necesară

en: Account
ro_RO: Cont

en: Expiration in days
ro_RO: Expira în zile

en: Payment type
ro_RO: Tipul de plată

en: Renew Account
ro_RO: Reinnoire Cont

en: Rating was approved
ro_RO: Ratingul a fost aprobat

en: Menu Width
ro_RO: Latime Meniu

en: Tools Width
ro_RO: Latime Instrumente

en: Select type of item
ro_RO: Selectaţi tipul de element

en: Large Image
ro_RO: Imagine Mare

en: Crop From Position
ro_RO: Taiere de la Poziţia

en: Anchor point of the source image, used when cropping image
ro_RO: Punctul de ancorare din imaginea sursă, utilizati atunci când truncheati imaginea

en: Link To Website
ro_RO: Link la Site-ul

en: Link to website used with Website type, use valid URL format with http://
ro_RO: Link la site-ul folosit cu tipul de site, utilizare valabila cu URL format cu http://

en: Link To Video
ro_RO: Link la Video

en: Link to video used with Video type, use valid URL format with http://
ro_RO: Link video la tipul video, utilizati URL valabil format cu http://

en: Video Format
ro_RO: Format Video

en: Select format of video
ro_RO: Selectaţi formatul video

en: Information Title
ro_RO: Titlu Informaţii

en: Information
ro_RO: Informatii

en: Item gallery
ro_RO: Element Galerie

en: Floating
ro_RO: Plutitoare

[ctx: name of element]
en: Facilities
ro_RO: Facilităţi

en: Theme Color Dark
ro_RO: Culoare Inchisa Tema

en: Dark theme color for dark elements
ro_RO: Culoare întunecate de tema pentru elemente intunecate

en: Theme Color Light
ro_RO: Culoare Deschisa de Tema

en: Main theme color for light elements
ro_RO: Culoare principală de tema pentru elemente de culoare deschisa

en: Header Share
ro_RO: Cota Antet

en: Header Social Icons
ro_RO: Pictograme Sociale Antet

en: Enable Facebook
ro_RO: Activare Facebook

en: Enable Twitter
ro_RO: Activare Twitter

en: Enable Google+
ro_RO: Activare Google+

en: Menu Items Hover
ro_RO: Elemente Meniu Hover

en: Color of menu items text on hover
ro_RO: Culoarea textului de elemente de meniu ,deasupra

en: Icon Font
ro_RO: Font Pictograma

en: Class of icon from FontAwesome - disable Icon Image
ro_RO: Clasa pictograma de la FontAwesome - dezactiveaza imagine pictograma

en: Subtitle
ro_RO: Subtitrare

en: Text displayed with main title of service box
ro_RO: Textul afişat cu titlul principal in caseta de serviciu

en: Item Color
ro_RO: Culoare Element

en: Color of this Item
ro_RO: Culoarea acestui element

en: Class of icon from FontAwesome
ro_RO: Clasa de pictograma de la FontAwesome

en: URL of image displayed in service box
ro_RO: URL-ul imaginii afişate în caseta de serviciu

en: Hover Image
ro_RO: Imagine Hover

en: URL of image displayed in service box on hover event
ro_RO: URL-ul imaginii afişate în caseta de serviciu pe hover eveniment

en: Main text displayed in service box
ro_RO: Test principal afişat în caseta de serviciu

en: "Read more" text
ro_RO: Text"Citeste mai mult"

en: Text for "Read more" link
ro_RO: Text pentru link-ul cu "Citeste mai mult"

en: URL of "Read more" link, use valid URL format with http://
ro_RO: URL-ul link-ului "Mai mult", utilizaţi formatul URL-ul valabil cu http://

en: Advanced Settings
ro_RO: Setări Avansate

en: Submenu Icon Font
ro_RO: Font Pictograma Submeniu

en: Class of icon from FontAwesome on dropped submenu
ro_RO: Clasa de pictograma de FontAwesome a diminuat submeniul

en: Item Submenu
ro_RO: Element Submeniu

en: Add new links for item submenu or remove existing links by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing links.
ro_RO: Adauga link-uri noi pentru elementul submeniu sau elimina link-uri existente prin click pe crucea roşie. Faceţi clic pe link-ul "Eliminaţi Toate Elementele"pentru a elimina toate link-urile existente.

en: Link title text
ro_RO: Text titlu link

en: Link, use valid URL format with http://
ro_RO: Link-ul, utilizaţi formatul URL-ul valabil cu http://

en: URL of page to be redirected, use valid URL format with http://
ro_RO: URL-ul paginii pentru a fi redirecţionat, utilizaţi formatul URL-ul valabil cu http://

[ctx: job position]
en: Position
ro_RO: Poziție

en: Position of member in the company, community, etc
ro_RO: Poziţia de membru în societate, comunitate, etc

en: About member
ro_RO: Despre membru

en: Information about member
ro_RO: Informaţii despre membru

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by click on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
ro_RO: Adăugati noi pictograme sociale, faceţi clic pe "+ Adauga Element Nou" link sau eliminati pictograma sociala existenta făcând clic pe crucea roşie. Faceţi clic pe "Eliminaţi Toate Elementele" link care elimina toate pictogramele sociale existente.

en: Menu Order
ro_RO: Comanda Meniu

en: Custom color of Icons
ro_RO: Culoare particularizată pentru Pictograme

en: Items Background
ro_RO: Elemente Fundal

en: Background of the items
ro_RO: Fundalul elementelor

en: Display item descriptions
ro_RO: Afisare descrieri element

en: Social Icons Type
ro_RO: Tip Icoane Sociale

en: Font icons
ro_RO: Font pictograme

en: Image icons
ro_RO: Pictograme imagine

en: Select display style for submenu of items
ro_RO: Selectaţi stilul de afişare pentru submeniul de elemente

en: Visible
ro_RO: Vizibil

en: Image 1:1
ro_RO: Imagine 1:1

en: Image 2:1
ro_RO: Imagine 2:1

en: Image 4:3
ro_RO: Imagine 4:3

en: Image 16:9
ro_RO: Imagine 16:9

en: Image 1:2
ro_RO: Imaginea 1:2

en: Image 3:4
ro_RO: Imagine 3:4

en: Image 9:16
ro_RO: Imagine 9:16

en: Icon Offset
ro_RO: Pictograma Offset

en: Enable or disable vertical icon offset
ro_RO: Activarea sau dezactivarea offset  pictograma verticala

en: Icon Type
ro_RO: Tip Pictogramă

[ctx: name of element]
en: Background Slider
ro_RO: Slider Fundal

en: Logo area width
ro_RO: Lăţime zona logo

en: Menu area width
ro_RO: Lăţime zona meniu

en: Menu cols
ro_RO: Coloane meniu

en: Featured
ro_RO: Recomandat

en: Display social icon also in header
ro_RO: Arata de asemenea in antet pictograma sociala

en: Transparent Background
ro_RO: Fundal Transparent

en: Element has transparent background outside sidebars section
ro_RO: Elementul are fundal transparent din afara sectiunii de sidebars

en: On
ro_RO: Pornit

en: Off
ro_RO: Oprit

en: Slide Duration
ro_RO: Durata Sllde

en: The time while one slide is displayed
ro_RO: Timpul in care se va afisa un slide

en: Animation Duration
ro_RO: Durata Animaţiei

en: Duration of animation between slides
ro_RO: Durata de animaţie între slide-uri

en: Background Slides
ro_RO: Slide-uri Fundal

en: Text for own identification of slide
ro_RO: Text pentru identificarea propriului slide

en: Background image of slide
ro_RO: Imagine fundal slide

en: Color of slide displayed with transparent image
ro_RO: Culoare slide afişat cu imagine transparentă

en: Background Position
ro_RO: Poziţie Fundal

en: Position of background image in slide
ro_RO: Poziţia imaginii de fundal în slide

en: Enable or disable street view feature
ro_RO: Activare sau dezactivare caracteristica street view

en: Title Section Options
ro_RO: Optiuni Sectiune Titlu

en: Height of title section
ro_RO: Înălțimea secțiunii titlu

en: Show description floated over portfolio gallery
ro_RO: Arată  descrierea deasupra de galerie portofoliu

en: Theme rule
ro_RO: Regula Tema

en: Tiny Text
ro_RO: Text Mărunt

en: Tiny text size in px
ro_RO: Dimensiune text mărunt în px

en: Featured Item
ro_RO: Element recomandat

en: Share
ro_RO: Distribuie

en: Title Color
ro_RO: Culoare Titlu

en: Order:
ro_RO: Comandă:

en: Rating
ro_RO: Evaluare
