skeleton - en to pl_PL translation catalogue (1380 entries)

en: "Page templates" option is available only on local options for specific page.
pl_PL: Opcja "Szablony stron" jest dostępna tylko w lokalnych opcjach dla określonej strony.

en: "Read more" text
pl_PL: Tekst "Przeczytaj więcej"

en: %s (Invalid)
pl_PL: %s (Nieprawidłowy)

en: %s (Pending)
pl_PL: %s (Oczekujący)

en: %s - WooCommerce Shop Page
pl_PL: %s - Strona sklepu WooCommerce

en: &hellip; saving &hellip;
pl_PL: &hellip; zapisywanie &hellip;

en: + / - coordinate on X axis
pl_PL: + / - współrzędna na osi X

en: + / - coordinate on Y axis
pl_PL: + / - współrzędna na osi Y

en: + Add New Item
pl_PL: + Dodaj nowy element

en: 1 row
pl_PL: 1 wiersz

en: 2 rows
pl_PL: 2 wiersze

en: 3 rows
pl_PL: 3 wiersze

en: 4 rows
pl_PL: 4 wiersze

en: 404 page
pl_PL: Strona 404

en: 5 rows
pl_PL: 5 wierszy

en: <strong>%s</strong> Local Options
pl_PL: <strong>%s</strong> Opcje lokalne

en: <strong>All available %s will be displayed.</strong><br><em>(Because there are no categories in %s or all categories are empty)</em>
pl_PL: <strong>Wyświetlone zostaną wszystkie dostępne %s. </strong><br><em>(bo nie ma kategorii w %s lub wszystkie kategorie są puste)</em>

en: <strong>Default Layout</strong> Options
pl_PL: Opcje <strong>układu domyślnego</strong>

en: <strong>Theme Options:</strong> %s
pl_PL: <strong>Opcje motywu:</strong> %s

en: <strong>Warning!</strong> Importing of demo content will delete all your current content in database.
pl_PL: <strong>Ostrzeżenie!</strong> Import treści demo spowoduje usunięcie wszystkich bieżących treści z bazy danych.

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all content, all theme settings and some WordPress settings in database.
pl_PL: <strong>Ostrzeżenie!</strong> To importowanie usunie całą zawartość, wszystkie ustawienia motywów i niektóre ustawienia WordPress w bazie danych.

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all entries in database for selected option
pl_PL: <strong>Ostrzeżenie!</strong> Ten import usunie wszystkie wpisy w bazie danych dla wybranej opcji

en: AIT Shortcodes
pl_PL: Krótkie kody AIT

en: AIT Themes Requirements Checker
pl_PL: Kontroler wymogów motywów AIT

en: AIT Themes Requirements Checker checks if your server and PHP configuration meets the requirements for running this AIT Theme. It checks version of PHP, if appropriate PHP extensions have been loaded, and if PHP directives are set correctly.
pl_PL: Kontroler wymogów motywów AIT sprawdza, czy twój serwer i konfiguracja PHP spełniają wymagania dotyczące uruchomienie tego motywu AIT. Sprawdza wersję PHP, cz załadowano prawidłowe rozszerzenia oraz czy dyrektywy PHP są prawidłowo ustawione.

en: About member
pl_PL: O członku

en: Accordion
pl_PL: Akordeon

en: Account
pl_PL: Konto

en: Account renew request
pl_PL: Prośba o odnowienie konta

en: Account type
pl_PL: Typ konta

en: Account upgrade request
pl_PL: Prośba o upgrade konta

en: Active Menu Item
pl_PL: Aktywny element menu

en: Actual Match
pl_PL: Właściwy mecz

en: Actual Match Display Options
pl_PL: Opcje wyświetlania właściwego meczu

en: Add Column
pl_PL: Dodaj kolumnę

en: Add New Page
pl_PL: Dodaj nową stronę

en: Add another tab
pl_PL: Dodaj kolejną zakładkę

en: Add custom background for your post page
pl_PL: Dodaj niestandardowe tło do swojej strony postów

en: Add new Counter by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Counter by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Counters.
pl_PL: Dodaj nowy Licznik, klikając łącze "+ Dodaj nowy element" lub usuń istniejący Licznik, klikając czerwony krzyż. Kliknij łącze "Usuń wszystkie elementy", aby usunąć wszystkie istniejące Liczniki.

en: Add new Footer Widget Area by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Footer Widget Area by clicking on red cross.
pl_PL: Dodaj nowy obszar widżetu stopki, klikając łącze "+ Dodaj nowy element", lub usuń istniejący obszar widżetu stopki, klikając czerwony krzyż.

en: Add new List item by click on "+ Add New Item" link, or remove existing List item by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing List items.
pl_PL: Dodaj nowy element Listy, klikając link "+ Dodaj nowy element", lub usuń istniejący element Listy, klikając w czerwony krzyżyk.  Kliknij w link "Usuń Wszystkie Elementy", aby usunąć wszystkie istniejące elementy Listy.

en: Add new Marker by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Marker by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Markers.
pl_PL: Dodaj nowy Znacznik, klikając łącze "+ Dodaj nowy element" lub usuń istniejący Znacznik, klikając czerwony krzyż. Kliknij łącze "Usuń wszystkie elementy", aby usunąć wszystkie istniejące Znaczniki.

en: Add new Sidebar by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Sidebar by clicking on red cross.
pl_PL: Dodaj nowy pasek boczny, klikając łącze "+ Dodaj nowy element", lub usuń istniejący pasek boczny, klikając czerwony krzyż.

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by click on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
pl_PL: Dodaj nową Ikonę społecznościową, klikając łącze "+ Dodaj nowy element" lub usuń istniejącą Ikonę społecznościową, klikając czerwony krzyż. Kliknij łącze "Usuń wszystkie elementy", aby usunąć wszystkie istniejące Ikony społecznościowe.

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
pl_PL: Dodaj nową Ikonę społecznościową, klikając łącze "+ Dodaj nowy element" lub usuń istniejącą Ikonę społecznościową, klikając czerwony krzyż. Kliknij łącze "Usuń wszystkie elementy", aby usunąć wszystkie istniejące Ikony społecznościowe.

en: Add new links for item submenu or remove existing links by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing links.
pl_PL: Dodaj nowe hiperłącza do podmenu elementu lub usuń istniejące łącza poprzez kliknięcie czerwonego krzyżyka. Kliknij odnośnik „Usuń wszystkie elementy”, aby usunąć wszystkie aktualne hiperłącza.

en: Add user's biography information
pl_PL: Dodaj informacje biograficzne użytkownika

en: Additional Information
pl_PL: Informacje dodatkowe

en: Address
pl_PL: Adres

en: Address Options
pl_PL: Opcje adresowe

en: Address for marker position
pl_PL: Adres dla pozycji znacznika

en: Address of default position shown on Google Map
pl_PL: Adres domyślnej pozycji pokazanej na Mapie Google

en: Admin Footer Text
pl_PL: Tekst stopki administratora

en: Admin Title
pl_PL: Tytuł administratora

en: Admin approve
pl_PL: Akceptacja administratora

en: Admin approve edited
pl_PL: Administrator zatwierdza edytowane

en: Admin branding
pl_PL: Oznakowanie administratora

en: Admin must approve edited item before showing on frontend
pl_PL: Administrator musi zatwierdzić edytowany element przed pokazaniem go w nakładce

en: Admin must approve item before showing on frontend
pl_PL: Element musi zostać zatwierdzony przez administratora przed pokazaniem go w witrynie.

en: Administrative Hue
pl_PL: Odcienie administracyjne

en: Administrator settings
pl_PL: Ustawienia administratora

en: Advanced
pl_PL: Zaawansowane

en: Advanced Info
pl_PL: Informacje zaawansowane

en: Advanced Settings
pl_PL: Ustawienia zaawansowane

en: Advertising Colors
pl_PL: Kolory reklamy

en: Alignment
pl_PL: Wyrównanie

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: All Matches
pl_PL: Wszystkie mecze

en: All attachments were sucessfully downloaded
pl_PL: Wszystkie załączniki zostały pomyślnie pobrane

en: All inserts of theme settings to the database failed.
pl_PL: Wszystkie dodatki ustawień motywu do bazy danych nie powiodły się.

en: All theme settings could not be imported. Reason(s): %s
pl_PL: Wszystkie ustawienia motywu nie mogły zostać zaimportowane. Powód: %s

en: All theme settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
pl_PL: Wszystkie ustawienia motywu zostały zaimportowane częściowo. Niektóre dane nie mogły zostać zaimportowane. Tutaj jest raport: %s

en: All theme settings were successfully imported, yay!
pl_PL: Wszystkie ustawienia motywu zostały pomyślnie zaimportowane, hura!

en: Allow Comments
pl_PL: Zezwalaj na komentowanie

en: Allow users to comment this page
pl_PL: Zezwalaj użytkownikom na komentowanie tej strony

en: Alphabetically
pl_PL: W porządku alfabetycznym

en: Alternative Image
pl_PL: Alternatywny obraz

en: Anchor point of the source image, used when cropping image
pl_PL: Punkt zakotwiczenia obrazu źródłowego, użytego podczas przycinania obrazu

en: Animation
pl_PL: Animacja

en: Animation Duration
pl_PL: Czas trwania animacji

en: Archive pages
pl_PL: Strony archiwalne

en: Are you sure you want to delete custom page options of this page?
pl_PL: Czy na pewno chcesz skasować niestandardowe opcje tej strony?

en: Are you sure you want to import backup? All tables will be truncated before import!
pl_PL: Czy na pewno chcesz zaimportować kopię zapasową? Wszystkie tabele zostaną skrócone przed importem!

en: Are you sure you want to import demo content? Whole content of your website will be replaced!
pl_PL: Czy na pewno chcesz zaimportować zawartość demo? Cała zawartość strony internetowej zostanie zastąpiona!

en: Are you sure you want to import options from Global Options to this element?
pl_PL: Czy na pewno chcesz zaimportować opcje z Opcji globalnych do tego elementu?

en: Are you sure you want to remove this element?
pl_PL: Czy na pewno chcesz usunąć ten element?

en: Are you sure you want to reset "Theme Options"?
pl_PL: Czy na pewno chcesz wyzerować "Opcje motywu"?

en: Are you sure you want to reset all options?
pl_PL: Czy na pewno chcesz wyzerować wszystkie opcje?

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults?
pl_PL: Czy na pewno chcesz wyzerować wszystkie ustawienia do domyślnych?

en: Are you sure you want to reset options from this element to default values?
pl_PL: Czy na pewno chcesz zresetować opcje z tego elementu do wartości domyślnych?

en: Are you sure you want to reset options from this group to default values?
pl_PL: Czy na pewno chcesz zresetować opcje z tej grupy do wartości domyślnych?

en: Are you sure?
pl_PL: Czy jesteś pewien?

en: Artwork
pl_PL: Grafika

en: Ascending
pl_PL: Rosnąco

en: Attachment pages
pl_PL: Strony załącznika

en: Author
pl_PL: Autor

en: Author Avatar
pl_PL: Awatar autora

en: Author Bio
pl_PL: Biografia autora

en: Author's Blog Default Content
pl_PL: Domyślna treść blogu autora

en: Author's Welcome Screen
pl_PL: Ekran powitalny autora

en: Authors
pl_PL: Autorzy

en: Auto Zoom & Fit Map
pl_PL: Przybliżenie automatyczne & dopasowanie mapy

en: Autoplay
pl_PL: Automatyczne odtwarzanie

en: Autoplay Pause
pl_PL: Wstrzymanie automatycznego odtwarzania

en: Backgroud Color of caption
pl_PL: Kolor tła podpisu

en: Backgroud Color of label
pl_PL: Kolor tła etykiety

en: Background
pl_PL: Tło

en: Background Color
pl_PL: Kolor tła

en: Background Height
pl_PL: Wysokość tła

en: Background Image
pl_PL: Obraz tła

en: Background Position
pl_PL: Pozycja tła

en: Background Slides
pl_PL: Slajdy tła

en: Background color and opacity of footer bar
pl_PL: Kolor tła i przeźroczystość paska stopki

en: Background color and opacity of icons
pl_PL: Kolor tła i przeźroczystość ikon

en: Background color and opacity of main menu
pl_PL: Kolor tła i przeźroczystość głównego menu

en: Background color and opacity of site header
pl_PL: Kolor tła i nieprzezroczystość nagłówka strony

en: Background color of advertisement
pl_PL: Kolor tła ogłoszenia

en: Background image of slide
pl_PL: Tło obrazu slajdu

en: Background of description boxes
pl_PL: Tło pól opisu

en: Background of the items
pl_PL: Tło elementów

en: Bank Transfer
pl_PL: Przelew bankowy

en: Basic
pl_PL: Podstawowe

en: Basic Options
pl_PL: Opcje podstawowe

en: Basic text size in px
pl_PL: Rozmiar tekstu podstawowego (w pikselach)

en: Biographical Info
pl_PL: Informacje biograficzne

en: Bold Line
pl_PL: Linia pogrubiona

en: Border
pl_PL: Ramka

en: Border Color
pl_PL: Kolor obramowania

en: Border color of Google Map
pl_PL: Kolor obramowania Mapy Google

en: Both
pl_PL: Oba

en: Bottom Color
pl_PL: Kolor dolny

en: Bottom Fullsize
pl_PL: Do dołu i pełny wymiar

en: Bottom Left Corner
pl_PL: Dolny lewy róg

en: Bottom Margin
pl_PL: Margines dolny

en: Bottom Padding
pl_PL: Dolne wypełnienie

en: Bottom Right
pl_PL: Do dołu w prawo

en: Bottom Right Corner
pl_PL: Dolny prawy róg

en: Bottom space inside element
pl_PL: Dolna przestrzeń wewnątrz elementu

en: Bottom-Center
pl_PL: Do dołu pośrodku

en: Bottom-Left
pl_PL: Do dołu w lewo

en: Box
pl_PL: Skrzynia

en: Box Layout settings
pl_PL: Ustawienia układu pola

en: Breadcrumbs
pl_PL: Struktura nawigacyjna

en: Breadcrumbs Text
pl_PL: Tekst struktury nawigacyjnej

en: Breakpoint when alternative image is displayed
pl_PL: Przerwanie przy wyświetleniu alternatywnego obrazu

en: Brightness
pl_PL: Jasność

en: Brightness level of Google Map
pl_PL: Poziom jasności Mapy Google

en: Brightness level of Google Map objects
pl_PL: Poziom jasności obiektów na Mapie Google

en: Bullets
pl_PL: Znaki wypunktowania

en: Button Color
pl_PL: Kolor przycisku

en: Button Opacity
pl_PL: Przezroczystość przycisku

en: Button Text
pl_PL: Tekst przycisku

en: Button Text Color
pl_PL: Kolor tekstu przycisku

en: Button Title
pl_PL: Tytuł przycisku

en: Button Url
pl_PL: Adres URL przycisku

en: By enabling this you can override advanced options from Default Layout
pl_PL: Po włączeniu tej opcji, możesz nadpisać opcje zaawansowane z Układu domyślnego

en: CSS Classes (optional)
pl_PL: Klasy CSS (opcjonalne)

en: CSS styles for Wordpress Login screen
pl_PL: Style CSS dla ekranu Wordpress Login

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Captcha Label
pl_PL: Etykieta Captcha

en: Captcha Text
pl_PL: Tekst Captcha

en: Caption Background Color
pl_PL: Kolor tła podpisu

en: Caption Position
pl_PL: Pozycja podpisu

en: Caption Size
pl_PL: Rozmiar podpisu

en: Caption Text Color
pl_PL: Kolor tekstu podpisu

en: Caption Top Offset
pl_PL: Górny offset podpisu

en: Carousel
pl_PL: Karuzela

en: Carousel Autoplay
pl_PL: Automatyczne odtwarzanie karuzeli

en: Carousel Fading
pl_PL: Zanikanie karuzeli

en: Carousel Rows
pl_PL: Wiersze karuzeli

en: Categories
pl_PL: Kategorie

en: Category
pl_PL: Kategoria

en: Category Data
pl_PL: Dane kategorii

en: Category Default Icon
pl_PL: Ikona domyślna kategorii

en: Category Default Image
pl_PL: Domyślny obrazek kategorii

en: Category Default Map Marker
pl_PL: Domyślny znacznik map w kategorii

en: Category, Taxonomy, Tag, Author, Date
pl_PL: Kategoria, Taksonomia, Tag, Autora, Data

en: Center
pl_PL: Do środka

en: Center Center
pl_PL: Do środka pośrodku

en: Center Left
pl_PL: Do środka w lewo

en: Center Right
pl_PL: Do środka w prawo

en: Changes have been made.
pl_PL: Zmiany zostały wprowadzone.

en: Checkbox Horizontal
pl_PL: Poziome pole wyboru

en: Checkbox Vertical
pl_PL: Pionowe pole wyboru

en: Choose an Avatar
pl_PL: Wybierz awatar

en: Choose an image from your computer:
pl_PL: Wybierz plik graficzny ze swojego komputera

en: Choose custom background for your author page
pl_PL: Wybierz niestandardowe tło dla swojej strony autora

en: Choose custom html background
pl_PL: Wybierz własne tło html

en: Choose from Media Library
pl_PL: Wybierz z Biblioteki mediów

en: Choose&hellip;
pl_PL: Wybierz&hellip;

en: CityGuide: Account Disabled
pl_PL: CityGuide: konto wyłączone

en: Class for FontAwesome icon
pl_PL: Klasa dla ikony FontAwesome

en: Class of icon from FontAwesome
pl_PL: Klasa ikon z zestawu narzędziowego FontAwesome

en: Class of icon from FontAwesome - disable Icon Image
pl_PL: Klasa ikon z zestawu narzędziowego FontAwesome - wyłącz obraz ikon

en: Class of icon from FontAwesome on dropped submenu
pl_PL: Klasa ikon z zestawu narzędziowego FontAwesome w rozwiniętym podmenu

en: Clear map
pl_PL: Wyczyść mapę

en: Click to add custom description
pl_PL: Kliknij, aby dodać opis własny

en: Clickable Links
pl_PL: Łącza możliwe do kliknięcia

en: Cluster Radius
pl_PL: Promień klastra

en: Clustering
pl_PL: Grupowanie

en: Collapsible Rows
pl_PL: Wiersze składane

en: Collapsible hidden exceeded rows
pl_PL: Składane, ukryte wysunięte wiersze

en: Color
pl_PL: Kolor

en: Color Scheme
pl_PL: Schemat kolorów

en: Color and opacity of page background
pl_PL: Kolor i przezroczystość tła strony

en: Color and opacity to make objects darker
pl_PL: Kolor i przezroczystość, aby zaciemnić obiekty

en: Color and opacity to make objects lighter
pl_PL: Kolor i przezroczystość, aby rozjaśnić obiekty

en: Color displaying current value
pl_PL: Kolor wyświetlania bieżącej wartości

en: Color is set for header, image is set for page title
pl_PL: Ustawiany jest kolor nagłówka i obrazek tytułu strony

en: Color of active menu item text
pl_PL: Kolor tekstu aktywnego elementu menu

en: Color of border around advertisement
pl_PL: Kolor obramowania ogłoszenia

en: Color of border around image
pl_PL: Kolor ramki wokół obrazka

en: Color of border around player
pl_PL: Kolor ramki wokół odtwarzacza

en: Color of border around slider
pl_PL: Kolor obramowania suwaka

en: Color of border around the thumbnails
pl_PL: Kolor obramowania miniatury

en: Color of border around video
pl_PL: Kolor obramowania filmu

en: Color of button in description boxes
pl_PL: Kolor przycisku w polach opisu

en: Color of lines
pl_PL: Kolor linii

en: Color of links
pl_PL: Kolor łączy

en: Color of links with mouse cursor over
pl_PL: Kolor łączy, gdy kursor myszy znajduje się nad nimi

en: Color of main text
pl_PL: Kolor głównego tekstu

en: Color of menu items text
pl_PL: Kolor tekstu elementów menu

en: Color of menu items text on hover
pl_PL: Kolor tekstu elementów menu w dymku

en: Color of plain text
pl_PL: Kolor zwykłego tekstu

en: Color of rule
pl_PL: Kolor miarki

en: Color of slide displayed with transparent image
pl_PL: Kolor slajdu wyświetlonego za pomocą obrazu przezroczystego

en: Color of text in description boxes
pl_PL: Kolor tekstu w polach opisu

en: Color of text on button in description boxes
pl_PL: Kolor tekstu na przycisku w polach opisu

en: Color of texts in caption
pl_PL: Kolor tekstów w podpisie

en: Color of texts in label
pl_PL: Kolor tekstów w etykiecie

en: Color of this Item
pl_PL: Kolor tego elementu

en: Color of title in description boxes
pl_PL: Kolor tytułu w polach opisu

en: Color of titles text
pl_PL: Kolor tekstu tytułów

en: Color of widget titles
pl_PL: Kolor tytułów widżetów

en: Colors
pl_PL: Kolory

en: Colors and Advanced Layout
pl_PL: Kolory i zaawansowany układ

en: Column
pl_PL: Kolumna

en: Columns
pl_PL: Kolumny

en: Columns Layout
pl_PL: Układ kolumn

en: Comments
pl_PL: Komentarze

en: Comments Count
pl_PL: Liczba komentarzy

en: Comments settings
pl_PL: Ustawienia komentarzy

en: Configuration directive <code>register_globals</code> is enabled. We recommend this to be disabled for security reasons.
pl_PL: Dyrektywa konfiguracyjna <code>register_globals</code> jest włączona. Zaleca się, aby ją wyłączyć ze względów bezpieczeństwa.

en: Contact Form Layout
pl_PL: Układ formularza kontaktowego

en: Contact Owner Options
pl_PL: Opcje dotyczące kontaktowania się z właścicielem

en: Content
pl_PL: Treść

en: Content (Editor)
pl_PL: Treść (edytor)

en: Content (Media)
pl_PL: Treść (Media)

en: Content Left
pl_PL: Treść po lewej

en: Content Right
pl_PL: Treść po prawej

en: Content Size
pl_PL: Rozmiar zawartości

en: Content could not be imported. Reason(s): %s
pl_PL: Treść nie mogła zostać zaimportowana. Powód: %s

en: Content from the file "%s" can not be read.
pl_PL: Zawartość z pliku "%s" nie może zostać odczytana.

en: Content of received email. Use Name attribute to get value of input, example: {name}
pl_PL: Treść otrzymanego e-maila. Za pomocą atrybutu nazwy uzyskaj wartość wejściową, przykład: {name}

en: Content of the backup file is corrupted, can not be uncompressed.
pl_PL: Zawartość pliku kopii zapasowej jest uszkodzona, nie można go rozpakować.

en: Content of the tab
pl_PL: Zawartość zakładki

en: Content was imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
pl_PL: Treść została zaimportowana częściowo. Niektóre dane nie mogły zostać zaimportowane. Tutaj jest raport: %s

en: Content was partialy imported. Some errors occured. %s
pl_PL: Zawartość została częściowo importowana. Wystąpiły błędy. %s

en: Content was successfully imported, yay!
pl_PL: Treść została pomyślnie zaimportowana, hura!

en: Contributor
pl_PL: Współpracownik

en: Controls are not allowed to render
pl_PL: Elementy sterujące nie są dozwolone do renderowania

en: Count
pl_PL: Liczba

en: Count of displayed posts
pl_PL: Liczba wyświetlanych postów

en: Count of items listed on page. Enter 0 for all items.
pl_PL: Liczba elementów wymienionych na stronie. Wpisz 0 dla wszystkich elementów.

en: Count of visible posts in Facebook box
pl_PL: Liczba widocznych postów w polu Facebook

en: Creation Date
pl_PL: Data utworzenia

en: Crop From Position
pl_PL: Przytnij z pozycji

en: Crop to Square
pl_PL: Przytnij do kwadratu

en: Currency
pl_PL: Waluta

en: Currency code for payments
pl_PL: Kod waluty używany podczas wpłat

en: Current Value
pl_PL: Bieżąca wartość

en: Custom Background
pl_PL: Własne tło

en: Custom Button
pl_PL: Własny przycisk

en: Custom CSS
pl_PL: Projekt CSS

en: Custom CSS for Login Screen
pl_PL: Niestandardowe style CSS dla ekranu logowania

en: Custom Class
pl_PL: Klasa niestandardowa

en: Custom Html
pl_PL: Własny kod HTML

en: Custom JavaScript Code
pl_PL: Niestandardowy kod JavaScript

en: Custom Meta Box
pl_PL: Niestandardowe pole Meta

en: Custom Spaces
pl_PL: Niestandardowe przestrzenie

en: Custom URL
pl_PL: Własne URL

en: Custom Url
pl_PL: Własne url

en: Custom Width
pl_PL: Szerokość niestandardowa

en: Custom color of Icons
pl_PL: Niestandardowy kolor ikon

en: Custom color of background
pl_PL: Niestandardowy kolor tła

en: Custom color of icon bullets
pl_PL: Własny kolor dla ikonek

en: Custom color of links
pl_PL: Własny kolor łącz

en: Custom color of text
pl_PL: Własny kolor tekstu

en: Custom color of title
pl_PL: Niestandardowy kolor tytułu

en: Custom color of titles
pl_PL: Własny kolor tytułów

en: Custom html for your header.
pl_PL: Własny kod HTML do nagłówka

en: Custom max-width of element
pl_PL: Niestandardowa maks. szerokość elementu

en: Custom text button color
pl_PL: Kolor własnego przycisku z tekstem

en: Custom width of form labels
pl_PL: Niestandardowa szerokość etykiet formularzy

en: Customize displaying posts
pl_PL: Dostosuj wyświetlanie postów

en: DESC
pl_PL: OPIS

en: Dark
pl_PL: Ciemny

en: Dark theme color for dark elements
pl_PL: Kolor ciemnego motywu dla ciemnych elementów

en: Darker Objects
pl_PL: Obiekty ciemniejsze

en: Dashed
pl_PL: Linia przerywana

en: Data for Custom Label
pl_PL: Dane do własnej etykiety

en: Date
pl_PL: Data

en: Date Format
pl_PL: Format daty

en: Date From
pl_PL: Data od

en: Date To
pl_PL: Data do

en: Decoration
pl_PL: Dekoracja

en: Decoration Text
pl_PL: Tekst ozdobny

en: Decoration color of featured items
pl_PL: Kolor dekoracji polecanych elementów

en: Decoration color of standard items
pl_PL: Kolor dekoracji standardowych elementów

en: Decorative color of elements on website
pl_PL: Kolor dekoracji elementów na stronie internetowej

en: Decorative color of player
pl_PL: Kolor dekoracji odtwarzacza

en: Decorative color of some elements and links with mouse cursor over
pl_PL: Kolor dekoracji niektórych elementów i łączy, gdy kursor myszy znajduje się nad nimi

en: Default Featured Image
pl_PL: Domyślny obrazek wyróżniony

en: Default Header Image
pl_PL: Domyślny obrazek nagłówka

en: Default Layout
pl_PL: Układ domyślny

en: Default Layout <small>Default Layout Options Administration for all pages</small>
pl_PL: Układ domyślny <small>Administrowanie opcjami układu domyślnego dla wszystkich stron</small>

en: Default Template
pl_PL: Szablon domyślny

en: Default User Role
pl_PL: Domyślna rola użytkownika

en: Default icon for categories without own icon
pl_PL: Ikona domyślna kategorii bez własnych ikon

en: Default icon for locations without own icon
pl_PL: Domyślna ikona do lokalizacji, do których nie jest przypisana ich własna ikona

en: Default image for categories without own header image
pl_PL: Domyślny obrazek kategorii bez własnych obrazków nagłówka

en: Default image for items without own featured image
pl_PL: Domyślny obrazek elementów bez własnych obrazków wyróżnionych

en: Default image for items without own header image
pl_PL: Domyślny obrazek elementów bez własnych obrazków nagłówków

en: Default image for locations without own header image
pl_PL: Domyślny obrazek lokalizacji bez własnych obrazków nagłówka

en: Default language
pl_PL: Domyślny język

en: Default marker for categories without own map marker
pl_PL: Domyślny znacznik w kategoriach bez własnych znaczników map

en: Delete local avatar
pl_PL: Usuń lokalny awatar

en: Depth
pl_PL: Głębokość

en: Depth of listed items
pl_PL: Głębokość wymienionych elementów

en: Descending
pl_PL: Malejąco

en: Description
pl_PL: Opis

en: Description Animation
pl_PL: Animacja opisu

en: Description Width
pl_PL: Szerokość opisu

en: Description displayed in infowindow
pl_PL: Opis wyświetlany w oknie informacji

en: Description of label
pl_PL: Opis etykiety

en: Description text displayed with element
pl_PL: Tekst opisu wyświetlany z elementem

en: Description text displayed with page title
pl_PL: Tekst opisu wyświetlany z tytułem strony

en: Details
pl_PL: Szczegóły

en: Dev mode:
pl_PL: Tryb dev:

en: Developer's IP address
pl_PL: Adres IP programisty

en: Development mode
pl_PL: Tryb programowania

en: Diameter of countdown circles
pl_PL: Średnica kręgów odliczania

en: Dimension
pl_PL: Wymiar

en: Dimension of counters
pl_PL: Wymiar liczników

en: Directory '%s' can not be created.
pl_PL: Nie można utworzyć katalogu '%s'.

en: Disable
pl_PL: Wyłącz

en: Disabled
pl_PL: Wyłączona

en: Disabled Button Title
pl_PL: Wyłączony tytuł przycisku

en: Disabled or does not work properly
pl_PL: Wyłączone lub nie działa prawidłowo

en: Disabled or without UTF-8 support
pl_PL: Wyłączone lub bez obsługi UTF-8

en: Display
pl_PL: Wyświetl

en: Display Author Gravatar?
pl_PL: Wyświetlić Gravatar autora?

en: Display Category Title
pl_PL: Wyświetl tytuł kategorii

en: Display Descriptions
pl_PL: Wyświetl opisy

en: Display Facebook box header
pl_PL: Wyświetl nagłówek pola Facebook

en: Display Header Resources
pl_PL: Wyświetl zasoby nagłówka

en: Display Portfolio filter
pl_PL: Wyświetl filtr Portfolio

en: Display Portfolio item description
pl_PL: Wyświetl opis elementu portfolio

en: Display Post Count?
pl_PL: Wyświetlić Liczbę postów?

en: Display Posts
pl_PL: Wyświetl posty

en: Display Title of the image in caption
pl_PL: Wyświetl tytuł obrazka w podpisie

en: Display administratives
pl_PL: Wyświetl administrację

en: Display artwork in player
pl_PL: Wyświetl grafikę w odtwarzaczu

en: Display banner for current page
pl_PL: Wyświetl baner na bieżącej stronie

en: Display border for product image
pl_PL: Wyświetl obramowanie zdjęcia produktu

en: Display breadcrumbs
pl_PL: Wyświetl strukturę nawigacyjną

en: Display button on rule to slide up
pl_PL: Wyświetl przycisk na miarce, aby przesunąć w górę

en: Display category
pl_PL: Wyświetl kategorię

en: Display category information on page
pl_PL: Wyświetl informacje o kategorii na stronie

en: Display current website title in breadcrumbs. Have not any effect on standard Wordpress installation, only on Wordpress Multisite installation.
pl_PL: Wyświetl tytuł bieżącej witryny internetowej w strukturze nawigacyjnej. Nie ma żadnego wpływu na standardową instalację Wordpress, tylko na instalację Wordpress Multisite.

en: Display features descriptions
pl_PL: Wyświetl opisy funkcji

en: Display footer widgets area
pl_PL: Wyświetl obszar widżetów stopki

en: Display full-width or fixed-width layout of website
pl_PL: Wyświetl układ witryny internetowej o pełnej szerokości lub o stałej szerokości

en: Display item descriptions
pl_PL: Wyświetl opisy elementów

en: Display items
pl_PL: Wyświetl elementy

en: Display items from subcategories when filtering
pl_PL: Wyświetl elementy z podkategorii po filtrowaniu

en: Display landscape
pl_PL: Wyświetl krajobraz

en: Display landscapes
pl_PL: Wyświetl krajobrazy

en: Display latest posts stream in Facebook box
pl_PL: Wyświetl najnowszy strumień postów w polu Facebook

en: Display lines between columns
pl_PL: Wyświetl linie pomiędzy kolumnami

en: Display newest item
pl_PL: Wyświetl najnowszy element

en: Display only "Featured Items"
pl_PL: Pokaż tylko wyróżnione przedmioty

en: Display or hide borders
pl_PL: Wyświetl lub ukryj ramki

en: Display or hide count of comments
pl_PL: Wyświetl lub ukryj liczbę komentarzy

en: Display or hide empty days in table
pl_PL: Wyświetl lub ukryj puste dni w tabeli

en: Display or hide page share
pl_PL: Wyświetl lub ukryj udostępnianie strony

en: Display or hide this element on page
pl_PL: Wyświetl lub ukryj ten element na stronie

en: Display poi
pl_PL: Wyświetl poi

en: Display posts based on their view count.
pl_PL: Wyświetlaj posty w oparciu o liczbę ich wyświetleń.

en: Display posts dates
pl_PL: Wybierz daty postów

en: Display profile photos in Facebook box
pl_PL: Wyświetl zdjęcia profilowe w polu Facebook

en: Display reset button in form
pl_PL: Wyświetl przycisk zerowania w formularzu

en: Display roads
pl_PL: Wyświetl drogi

en: Display social icon also in header
pl_PL: Wyświetlaj ikonę społecznościową także w nagłówku

en: Display social icons for current page
pl_PL: Wyświetl ikon społecznościowe dla bieżącej strony

en: Display social icons on website
pl_PL: Wyświetlaj ikony społecznościowe na stronie internetowej

en: Display submenu for current page
pl_PL: Wyświetl podmenu dla bieżącej strony

en: Display water
pl_PL: Wyświetl wodę

en: Double
pl_PL: Podwójnie

en: Drag&Drop here elements from the right hand side
pl_PL: Przeciągnij i upuść tutaj elementy z prawej strony

en: Drop Down
pl_PL: Rozwiń

en: Drop Up
pl_PL: Zwiń

en: Dummy demo images were sucessfully downloaded
pl_PL: Przykładowe obrazy demo zostały pomyślnie pobrane

en: Duration of animation between slides
pl_PL: Czas trwania animacji pomiędzy slajdami

en: Edit Menu Item
pl_PL: Edytuj element menu

en: Edit Page
pl_PL: Edytuj stronę

en: Edit different page&hellip;
pl_PL: Edytuj inną stronę&hellip;

en: Edit element description
pl_PL: Edytuj opis elementu

en: Edit page: %s
pl_PL: Edytuj stronę: %s

en: Editor
pl_PL: Edytor

en: Element Background
pl_PL: Tło elementu

en: Element has transparent background outside sidebars section
pl_PL: Element posiada przezroczyste tło poza sekcją pasków bocznych

en: Email
pl_PL: E-mail

en: Email Address
pl_PL: Adres e-mail

en: Email Content
pl_PL: Treść wiadomości e-mail

en: Email Input Label
pl_PL: Etykieta wpisu mejla

en: Email Message
pl_PL: Wiadomość mejlowa

en: Email Notification Message
pl_PL: Treść powiadomienia mejlowego

en: Email Notification Subject
pl_PL: Temat powiadomienia mejlowego

en: Email Notification Time
pl_PL: Czas powiadomienia mejlowego

en: Email Subject
pl_PL: Temat wiadomości

en: Email address of recipient
pl_PL: Adres e-mail odbiorcy

en: Empty Days
pl_PL: Puste dni

en: Empty image (WPThumb) cache
pl_PL: Pusta pamięć podręczna obrazów (WPThumb)

en: Empty theme cache
pl_PL: Pusta pamięć podręczna motywów

en: Enable
pl_PL: Włącz

en: Enable Email Notification
pl_PL: Włącz powiadomienie mejlowe

en: Enable Facebook
pl_PL: Włącz portal Facebook

en: Enable Google+
pl_PL: Włącz portal Google+

en: Enable Telephone Numbers
pl_PL: Włącz numery telefonów

en: Enable Twitter
pl_PL: Włącz portal Twitter

en: Enable megamenu
pl_PL: Włącz megamenu

en: Enable or disable author avatar
pl_PL: Włącz lub wyłącz awatar autora

en: Enable or disable author background image
pl_PL: Włącz lub wyłącz obraz tła autora

en: Enable or disable author biography
pl_PL: Włącz lub wyłącz biografię autora

en: Enable or disable carousel autoplay feature
pl_PL: Włącz lub wyłącz funkcję automatycznego odtwarzania karuzeli

en: Enable or disable carousel fading feature
pl_PL: Włącz lub wyłącz funkcję zanikania karuzeli

en: Enable or disable carousel feature
pl_PL: Włącz lub wyłącz funkcje karuzeli

en: Enable or disable categories list
pl_PL: Włącz lub wyłącz listę kategorii

en: Enable or disable clustering feature
pl_PL: Włącz lub wyłącz funkcję grupowania

en: Enable or disable geolocation feature
pl_PL: Włącz lub wyłącz funkcję geolokalizacji

en: Enable or disable item background
pl_PL: Włącz lub wyłącz tło elementu

en: Enable or disable left sidebar to be scrollable
pl_PL: Włącz lub wyłącz możliwość przewijania lewego paska bocznego

en: Enable or disable main menu to be scrollable
pl_PL: Włącz lub wyłącz możliwość przewijania menu głównego

en: Enable or disable post author
pl_PL: Włącz lub wyłącz autora postu

en: Enable or disable post counts
pl_PL: Włącz lub wyłącz liczniki postów

en: Enable or disable post date
pl_PL: Włącz lub wyłącz datę postów

en: Enable or disable post excerpt
pl_PL: Włącz lub wyłącz fragmenty postów

en: Enable or disable post information
pl_PL: Włącz lub wyłącz informacje o poście

en: Enable or disable post visits count
pl_PL: Włącz lub wyłącz licznik wizyt postów

en: Enable or disable progressive loading of page
pl_PL: Włącz lub wyłącz trybu progresywne ładowanie strony

en: Enable or disable social icons
pl_PL: Włącz lub wyłącz ikony społecznościowe

en: Enable or disable sticky menu on website
pl_PL: Włącz, lub wyłącz przyklejone menu na stronie

en: Enable or disable street view feature
pl_PL: Włącz lub wyłącz funkcję widoku ulicy

en: Enable or disable the autoplay feature
pl_PL: Włącz lub wyłącz funkcję automatycznego odtwarzania

en: Enable or disable vertical icon offset
pl_PL: Włącz lub wyłącz przesunięcie ikon w pionie

en: Enabled
pl_PL: Włączona

en: Enabled and works properly
pl_PL: Włączone i działa prawidłowo

en: Ending date for countdown
pl_PL: Data końcowa dla odliczania

en: Error Message
pl_PL: Komunikat o błędzie

en: Escape Form Inputs
pl_PL: Unikanie - pola formularzy

en: Escape Special Characters
pl_PL: Ucieczka znaków specjalnych

en: Escaping special characters used in posts
pl_PL: Ucieczka znaków specjalnych używanych w postach

en: Excerpt
pl_PL: Wyciąg

en: Excerpt length
pl_PL: Długość wyciągu

en: Expiration Limit
pl_PL: Okres ważności

en: Expiration in days
pl_PL: Ilość dni do wygaśnięcia

en: Export
pl_PL: Eksportuj

en: Export method '%s' does not exist. Something is wrong.
pl_PL: Metoda eksportowania "%s" nie istnieje. Coś jest nie w porządku.

en: Exporting...
pl_PL: Eksportowanie...

en: Facebook Page URL
pl_PL: Adres URL strony w serwisie Facebook

en: Fade
pl_PL: Zanikanie

en: Featured
pl_PL: Polecane

en: Featured Color
pl_PL: Polecany kolor

en: Featured Item
pl_PL: Wybrane elementy

en: Featured items
pl_PL: Wyróżnione przedmioty

en: Features
pl_PL: Funkcje

en: Features Options
pl_PL: Opcje funkcji

en: File
pl_PL: Plik

en: File from URL "%s" can not be fetched. Reason: %s
pl_PL: Plik z adresu URL "%s" nie może zostać pobrany. Powód: %s

en: File with demo content '%s' doesn't exists.
pl_PL: Plik z zawartością demo '%s' nie istnieje.

en: Filter
pl_PL: Filtruj

en: Find
pl_PL: Znajdź

en: Finished Text Screen
pl_PL: Ekran gotowego tekstu

en: Float
pl_PL: Obiekt pływający

en: Floating
pl_PL: Dryfowanie

en: Font Sizes
pl_PL: Rozmiary czcionek

en: Font icons
pl_PL: Ikony czcionek

en: Font size of title in description boxes
pl_PL: Wielkość czcionki w tytule w polach opisu

en: Footer
pl_PL: Stopka

en: Footer Bar
pl_PL: Pasek stopki

en: Footer Widget Areas
pl_PL: Obszary widżetów stopki

en: Footer Widgets Area
pl_PL: Obszar widżetów stopki

en: Footer menu
pl_PL: Menu stopki

en: For security reasons, the extension ".php" cannot be in your file name.
pl_PL: Ze względów bezpieczeństwa rozszerzenie „.php” nie może znajdować się w nazwie pliku.

en: Form Inputs
pl_PL: Uformuj wartości wejściowe

en: Form input text size in px
pl_PL: Rozmiar tekstu wprowadzanego do formularza w pikselach

en: Format of posts dates
pl_PL: Format dat postów

en: Friday
pl_PL: Piątek

en: Friday Menu Link
pl_PL: Link menu piątkowego

en: Full Content Width
pl_PL: Pełna szerokość treści

en: Full Size
pl_PL: Pełen rozmiar

en: Fullwidth Elements
pl_PL: Elementy o pełnej szerokości

en: Fullwidth Size
pl_PL: Rozmiar pełnej szerokości

en: Fullwidth or Columnable Elements
pl_PL: Pełna szerokość lub elementy kolumnowe

en: Function <code>flock()</code> is not supported on this filesystem. AIT Theme requires this to process atomic file operations.
pl_PL: Funkcja <code>flock()</code> nie jest obsługiwana przez ten system plików. Motyw AIT wymaga tego do przetworzenia operacji na plikach atomowych.

en: Function <code>gzcompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
pl_PL: Funkcja <code>gzcompress()</code> nie jest włączona. Motyw AIT wymagała jej do procesu tworzenia kopii danych.

en: Function <code>gzuncompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
pl_PL: Funkcja <code>gzuncompress()</code> nie jest włączona. Motyw AIT wymagała jej do procesu tworzenia kopii danych.

en: Function flock()
pl_PL: Funkcja flock()

en: Function gzcompress()
pl_PL: Funkcja gzcompress()

en: Function gzuncompress()
pl_PL: Funkcja gzuncompress()

en: G &#8212; Suitable for all audiences
pl_PL: G &#8212; odpowiednie dla wszystkich odbiorców

en: GD and ImageMagick extensions are absent. WordPress requires any of them for image resizing.
pl_PL: Rozszerzenia GD oraz ImageMagick są nieobecne. WordPress wymaga któregokolwiek z nich do zmiany rozmiaru obrazu.

en: GD/ImageMagick extension
pl_PL: Rozszerzenie GD/ImageMagick

en: Gallery
pl_PL: Galeria

en: Gauge
pl_PL: Wskaźnik

en: General
pl_PL: Ogólnie

en: Geolocation
pl_PL: Geolokalizacja

en: Google Analytics Tracking ID in form UA-XXXXX-YY
pl_PL: ID śledzenia Google Analytics w postaci UA-XXXX-YY

en: Half Size
pl_PL: Połowa

en: Half Size - one per row
pl_PL: Połówka - jeden w rzędzie

en: Header
pl_PL: Nagłówek

en: Header & Page Title Background
pl_PL: Nagłówek i tło tytułu strony

en: Header Background
pl_PL: Tło nagłówka

en: Header Image
pl_PL: Obrazek nagłówka

en: Header Image Align
pl_PL: Wyrównanie obrazu nagłówka

en: Header Map
pl_PL: Mapa nagłówka

en: Header Share
pl_PL: Nagłówek Dziel się

en: Header Social Icons
pl_PL: Nagłówek Ikony społecznościowe

en: Header Type
pl_PL: Typ nagłówka

en: Header Widget Areas
pl_PL: Obszar widżetowy nagłówka

en: Header background height in px
pl_PL: Wysokość tła nagłówka w pikselach

en: Header image height
pl_PL: Wysokość obrazka nagłówka

en: Header menu
pl_PL: Menu nagłówka

en: Height
pl_PL: Wysokość

en: Height of Facebook box
pl_PL: Wysokość pola Facebook

en: Height of Google Map
pl_PL: Wysokość Mapy Google

en: Height of Portfolio images. For automatic height enter auto or 0.
pl_PL: Wysokość obrazów w portfolio. Dla automatycznej wysokości wprowadź auto lub 0.

en: Height of images
pl_PL: Wysokość obrazów

en: Height of player
pl_PL: Wysokość odtwarzacza

en: Height of title section
pl_PL: Wysokość sekcji tytułu

en: Here are no options.
pl_PL: Brak opcji.

en: Here you can put your own CSS
pl_PL: Tutaj możesz wstawić własny CSS

en: Hidden
pl_PL: Ukryty

en: Hide Empty Values
pl_PL: Ukryj puste wartości

en: Hide GPS
pl_PL: Ukryj GPS

en: Hide GPS information
pl_PL: Ukryj informacje GPS

en: Hide empty contact information
pl_PL: Ukryj puste wartości kontaktowe

en: Homepage (blog)
pl_PL: Strona główna (blog)

en: Horizontal
pl_PL: Poziomo

en: Horizontal Offset
pl_PL: Przesunięcie w poziomie

en: Horizontal Tabs
pl_PL: Etykiety poziome

en: Hover Color of menu items text
pl_PL: Kolor tekstu elementów menu po najechaniu

en: Hover Image
pl_PL: Obraz po najechaniu

en: Hue color of Google Map
pl_PL: Odcień koloru Mapy Google

en: Hue color of Google Map Points Of Interest
pl_PL: Odcień koloru POI na Mapie Google

en: Hue color of Google Map administrative areas
pl_PL: Odcień koloru obszarów administracyjnych na Mapie Google

en: Hue color of Google Map landscape
pl_PL: Odcień koloru krajobrazu na Mapie Google

en: Hue color of Google Map roads
pl_PL: Odcień koloru dróg na Mapie Google

en: Hue color of Google Map water
pl_PL: Odcień koloru wody na Mapie Google

en: Hybrid Map
pl_PL: Mapa hybrydowa

en: ICONV extension
pl_PL: Rozszerzenie ICONV

en: ICONV extension is required and must work properly.
pl_PL: Rozszerzenie ICONV jest wymagane i musi działać prawidłowo.

en: ID number of author, or multiple IDs delimited by comma
pl_PL: Numer ID autora lub kilka ID oddzielonych przecinkami

en: Icon
pl_PL: Ikona

en: Icon (Optional)
pl_PL: Ikona (opcjonalne)

en: Icon Color
pl_PL: Kolor ikony

en: Icon Dark
pl_PL: Ciemna ikona

en: Icon Effect
pl_PL: Efekt ikony

en: Icon Font
pl_PL: Czcionka ikon

en: Icon Image
pl_PL: Obraz ikony

en: Icon Light
pl_PL: Jasna ikona

en: Icon Offset
pl_PL: Przesunięcie ikon

en: Icon Size
pl_PL: Rozmiar ikony

en: Icon Type
pl_PL: Typ ikony

en: Icon image displayed in menu
pl_PL: Obraz ikony wyświetlany w menu

en: If nothing selected redirect to author's blog page
pl_PL: Jeśli nic nie wybrano, nastąpi przekierowanie do strony blogu autora

en: If nothing selected redirect to home page
pl_PL: Jeśli nic nie wybrano, nastąpi przekierowanie do strony głównej

en: If the local avatar is inappropriate for this site, Gravatar will be attempted.
pl_PL: Jeśli lokalny awatar jest nieodpowiedni dla tej strony, zostanie wypróbowany serwis Gravatar.

en: Image
pl_PL: Obraz

en: Image 16:9
pl_PL: Obraz 16:9

en: Image 1:1
pl_PL: Obraz 1:1

en: Image 1:2
pl_PL: Obraz: 1:2

en: Image 2:1
pl_PL: Obraz 2:1

en: Image 3:4
pl_PL: Obraz 3:4

en: Image 4:3
pl_PL: Obraz 4:3

en: Image 9:16
pl_PL: Obraz 9:16

en: Image Border Color
pl_PL: Kolor ramki obrazka

en: Image Caption
pl_PL: Podpis obrazka

en: Image Container
pl_PL: Pojemnik obrazka

en: Image Format
pl_PL: Format obrazu

en: Image Height
pl_PL: Wysokość obrazu

en: Image Layout
pl_PL: Układ obrazów

en: Image Offset
pl_PL: Przesunięcie obrazu

en: Image Options
pl_PL: Opcje obrazka

en: Image Ratio
pl_PL: Proporcje obrazka

en: Image Size
pl_PL: Rozmiar obrazu

en: Image Title
pl_PL: Tytuł obrazka

en: Image description displayed as caption
pl_PL: Opis obrazka wyświetlony jako podpis

en: Image displayed in responsive layout instead of slider
pl_PL: Obraz wyświetlany we wrażliwym układzie zamiast suwaka

en: Image icons
pl_PL: Ikony obrazów

en: Image to display
pl_PL: Obraz do wyświetlenia

en: Images
pl_PL: Obrazy

en: Import
pl_PL: Importuj

en: Import / Export
pl_PL: Importuj / eksportuj

en: Import Demo Content
pl_PL: Importuj treść demo

en: Import method '%s' does not exist. Something is wrong.
pl_PL: Metoda importowania "%s" nie istnieje. Coś jest nie w porządku.

en: Importing is done. Check out the report.
pl_PL: Importowanie zakończone. Sprawdź raport.

en: Importing...
pl_PL: Importowanie...

en: Imput url for the Button
pl_PL: Wstawianie adresu URL przycisku

en: In New Row
pl_PL: W nowym wierszu

en: In case author hasn't published any posts yet you can create custom content for his empty page. If author already has some post this content will be ignored.
pl_PL: W przypadku gdy autor nie opublikował jeszcze żadnych postów, możesz stworzyć niestandardową treść jego strony początkowej. Jeśli autor posiada już jakieś posty, ta treść zostanie zignorowana.

en: Include SEO meta data into header
pl_PL: Zawrzyj dane meta SEO w nagłówku

en: Infobox options
pl_PL: Opcje skrzynki informacyjnej

en: Information
pl_PL: Informacja

en: Information Title
pl_PL: Tytuł informacyjny

en: Information about member
pl_PL: Informacje o członku

en: Input Text
pl_PL: Tekst wprowadzany

en: Input Type
pl_PL: Typ wartości wejściowej

en: Insert Image
pl_PL: Wstaw obraz

en: Insert shortcode
pl_PL: Wstaw krótki kod

en: Inserting of the WordPress option "%s" failed.
pl_PL: Dodawanie opcji "%s" WordPress nie powiodło się.

en: Inserting of the theme option "%s" failed.
pl_PL: Wprowadzenie opcji szablonu "%s" nie powiodło się.

en: Inside of Image
pl_PL: Wewnątrz obrazka

en: Inside of Slider
pl_PL: Wewnątrz suwaka

en: Install Required Plugins
pl_PL: Zainstaluj wymagane wtyczki

en: It is recommended for better performance of your whole site with our theme to have PHP version 5.4 or newer. But it is not mandatory. PHP 5.2 should be ok.
pl_PL: Dla zwiększenia wydajności Twojej strony z naszym motywem, zalecane jest posiadanie wersji PHP 5.4 lub nowszej. Nie jest to jednak obowiązkowe. PHP 5.2 powinnno wystarczyć.

en: Item Background
pl_PL: Tło elementu

en: Item Background Color
pl_PL: Kolor tła elementu

en: Item Background Image
pl_PL: Obraz tła elementu

en: Item Categories
pl_PL: Kategorie elementów

en: Item Category / Location Options
pl_PL: Kategoria elementu / Opcje lokalizacji

en: Item Color
pl_PL: Kolor elementu

en: Item Colors
pl_PL: Kolory elementów

en: Item Detail Options
pl_PL: Opcje szczegółów elementu

en: Item Display
pl_PL: Wyświetlanie elementu

en: Item Locations
pl_PL: Lokalizacje elementów

en: Item Optional Background Color
pl_PL: Opcjonalny kolor tła elementu

en: Item Order
pl_PL: Kolejność elementów

en: Item Submenu
pl_PL: Podmenu elementu

en: Item gallery
pl_PL: Galeria pozycji

en: Items
pl_PL: Elementy

en: Items Background
pl_PL: Tło wieloelementowe

en: Items in this package can be featured
pl_PL: Elementy w tym pakiecie mogą zostać wyróżnione

en: JavaScript Code
pl_PL: Kod JavaScript

en: Keep Aspect Ratio
pl_PL: Zachowaj proporcje

en: Keywords
pl_PL: Słowa kluczowe

en: Kilometers
pl_PL: Kilometry

en: Label
pl_PL: Etykieta

en: Label (Optional)
pl_PL: Etykieta (opcjonalne)

en: Label Background Color
pl_PL: Kolor tła etykiety

en: Label Link Target
pl_PL: Cel linku etykiety

en: Label Position
pl_PL: Pozycja etykiety

en: Label Text Color
pl_PL: Kolor tekstu etykiety

en: Label URL
pl_PL: URL etykiety

en: Label Width
pl_PL: Szerokość etykiety

en: Label for Captcha input
pl_PL: Etykieta dla wartości Captcha

en: Label for email input
pl_PL: Etykieta do wpisywanego mejla

en: Label for message area
pl_PL: Etykieta do obszaru wiadomości

en: Label for name input
pl_PL: Etykieta do wpisywanej nazwy

en: Label for send button
pl_PL: Etykieta do przycisku wysyłania

en: Label for subject input
pl_PL: Etykieta do wpisywanego tematu

en: Landscape Hue
pl_PL: Odcień krajobrazu

en: Large
pl_PL: Duży

en: Large Image
pl_PL: Duży obraz

en: Latest Match Only
pl_PL: Tylko najnowszy mecz

en: Latitude
pl_PL: Szerokość geograficzna

en: Layout
pl_PL: Układ

en: Layout Type
pl_PL: Typ układu

en: Layout of the image displayed on the page
pl_PL: Układ wyświetlanego na stronie obrazu

en: Left
pl_PL: Do lewej

en: Left Offset
pl_PL: Lewy offset

en: Left Sidebar
pl_PL: Lewy pasek boczny

en: Left Sidebar Width
pl_PL: Szerokość lewego paska bocznego

en: Left offset around the image
pl_PL: Lewy offset wokół obrazka

en: Light
pl_PL: Jasny

en: Lighter Objects
pl_PL: Obiekty jaśniejsze

en: Likebox settings
pl_PL: Ustawienia Likebox

en: Line
pl_PL: Linia

en: Line Width
pl_PL: Szerokość linii

en: Lines
pl_PL: Linie

en: Link
pl_PL: Łącze

en: Link Relationship (XFN)
pl_PL: Powiązanie odnośnika (XFN)

en: Link Settings
pl_PL: Ustawienia linka

en: Link Target
pl_PL: Cel linku

en: Link To Video
pl_PL: Łącze do wideo

en: Link To Website
pl_PL: Łącze do witryny internetowej

en: Link for Logo image displayed on Wordpress Login screen, use valid URL format with http://
pl_PL: Link do obrazu Logo wyświetlany na ekranie Wordpress Login, użyj prawidłowego formatu adresu URL z http://

en: Link title text
pl_PL: Tekst tytułu łącza

en: Link to
pl_PL: Link do

en: Link to detail
pl_PL: Łącze do szczegółów

en: Link to video used with Video type, use valid URL format with http://
pl_PL: Łącze do wideo użytego typu, użyj prawidłowego formatu adresu URL z http://

en: Link to website used with Website type, use valid URL format with http://
pl_PL: Łącze do witryny internetowej użytego typu, użyj prawidłowego formatu adresu URL z http://

en: Link, use valid URL format with http://
pl_PL: Hiperłącze. Użyj prawidłowego formatu adresu URL za pomocą http://

en: Links
pl_PL: Łącza

en: Links Color
pl_PL: Kolor łącz

en: Links Hover
pl_PL: Kursor nad łączem

en: List
pl_PL: Lista

en: List Layout settings
pl_PL: Ustawienia układu listy

en: List Options
pl_PL: Opcje listy

en: Loading...
pl_PL: Trwa ładowanie...

en: Local Avatars Only
pl_PL: Tylko awatary lokalne

en: Local Upload Permissions
pl_PL: Uprawnienia do przesyłania lokalnego

en: Location
pl_PL: Lokalizacja

en: Location Default Icon
pl_PL: Domyślna ikona lokalizacji

en: Location Default Image
pl_PL: Domyślny obrazek lokalizacji

en: Locations
pl_PL: Lokalizacje

en: Login Description
pl_PL: Opis logowania

en: Login Redirect
pl_PL: Przekierowanie logowania

en: Login Screen Logo
pl_PL: Logo na ekranie logowania

en: Login Screen Logo Link
pl_PL: Łącze logo na ekranie logowania

en: Login Screen Logo Tooltip
pl_PL: Tooltip logo na ekranie logowania

en: Logo area width
pl_PL: Szerokość  obszaru logo

en: Logo image displayed on Wordpress Login screen
pl_PL: Obraz logo wyświetlany na ekranie Wordpress Login

en: Logo image for website header
pl_PL: Obraz logo do nagłówka strony internetowej

en: Logout Description
pl_PL: Opis wylogowywania

en: Longitude
pl_PL: Długość geograficzna

en: Look of element background. Color, opacity and background image.
pl_PL: Wygląd tła elementu. Kolor, przezroczystość i obraz tła.

en: Look of section background. Color, opacity and background image.
pl_PL: Wygląd tła sekcji. Kolor, przezroczystość i obraz tła.

en: Main Menu Colors and Backgrounds
pl_PL: Kolory i tła głównego menu

en: Main Menu Text
pl_PL: Tekst głównego menu

en: Main Theme Colors and Backgrounds
pl_PL: Kolory i tła głównego motywu

en: Main Website Font
pl_PL: Czcionka strony głównej

en: Main color of countdown circles
pl_PL: Główny kolor kręgów odliczania

en: Main color of counters
pl_PL: Główny kolor liczników

en: Main menu
pl_PL: Menu główne

en: Main text displayed in service box
pl_PL: Główny tekst wyświetlany w polu usługi

en: Main theme color
pl_PL: Kolor motywu głównego

en: Main theme color for colored elements
pl_PL: Główny kolor motywu kolorowych elementów

en: Main theme color for light elements
pl_PL: Kolor głównego motywu dla jasnych elementów

en: Map General Colors
pl_PL: Ogólne kolory mapy

en: Map Height
pl_PL: Wysokość mapy

en: Map Object Colors
pl_PL: Kolory obiektów na mapie

en: Map Options
pl_PL: Opcje mapy

en: Map Zoom
pl_PL: Powiększenie mapy

en: Map's Border
pl_PL: Obramowanie mapy

en: Map's Brightness
pl_PL: Jasność mapy

en: Map's Hue
pl_PL: Odcień mapy

en: Map's Saturation
pl_PL: Nasycenie mapy

en: Marker image URL
pl_PL: URL obrazu znacznika

en: Markers
pl_PL: Znaczniki

en: Maximum Items
pl_PL: Maksymalna liczba elementów

en: Maximum items for the current package exceeded
pl_PL: Przekroczono maksymalną liczbę przedmiotów w bieżącej paczce

en: Media File
pl_PL: Plik multimedialny

en: Megamenu settings
pl_PL: Ustawienia megamenu

en: Memory limit
pl_PL: Ograniczenie pamięci

en: Memory limit is too low. At least <b>%sMB</b> are needed for AIT Theme to work properly.
pl_PL: Limit pamięci jest zbyt niski. Potrzeba co najmniej <b>%sMB</b>, aby szablon AIT działał prawidłowo.

en: Menu Area Width
pl_PL: Szerokość obszaru Menu

en: Menu Hover Items
pl_PL: Elementy menu po najechaniu myszką

en: Menu Items
pl_PL: Elementy menu

en: Menu Items Hover
pl_PL: Dymek elementów menu

en: Menu Order
pl_PL: Kolejność menu

en: Menu Width
pl_PL: Szerokość menu

en: Menu area width
pl_PL: Szerokość obszaru menu

en: Menu cols
pl_PL: Kolumny menu

en: Menu text size in px
pl_PL: Rozmiar tekstu menu (w pikselach)

en: Message Input Label
pl_PL: Etykieta wpisu wiadomości

en: Message displayed when form is sent successfully
pl_PL: Tekst wyświetlany, gdy wysłanie formularza się powiodło

en: Message displayed when form sending failed
pl_PL: Komunikat wyświetlany, gdy wysłanie formularza się nie powiodło

en: Message displayed when validation is not successful
pl_PL: Tekst wyświetlany, gdy weryfikacja się nie powiodła

en: Miles
pl_PL: Mile

en: Minimum Width in px (Optional)
pl_PL: Minimalna szerokość w px (opcjonalne)

en: Monday
pl_PL: Poniedziałek

en: Monday Menu Link
pl_PL: Link menu poniedziałkowego

en: MouseWheel Zoom
pl_PL: Powiększenie kółkiem myszy

en: Move
pl_PL: Przenieś

en: Multibyte String extension
pl_PL: Rozszerzenie Multibyte String

en: Multibyte String extension is absent. Some internationalization components may not work properly.
pl_PL: Rozszerzenie Multibyte String jest nieobecne. Niektóre elementy internacjonalizacji mogą nie działać prawidłowo.

en: Multibyte String function overloading
pl_PL: Przeciążenie funkcji Multibyte String

en: Multibyte String function overloading is enabled. AIT Theme requires this to be disabled. If it is enabled, some string function may not work properly.
pl_PL: Włączone jest przeciążenie funkcji Multibyte String. Motyw AIT wymaga, aby je wyłączyć. Jeśli jest włączone, działanie niektórych ciągów może nie być prawidłowe.

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Name Input Label
pl_PL: Etykieta wpisu nazwy

en: Name of input, used for email content
pl_PL: Nazwa wartości wejściowej, używana w treści wiadomości e-mail

en: Name of widget area displayed in Widgets options
pl_PL: Nazwa obszaru widżetu wyświetlana w opcji Widżety

en: Navigation
pl_PL: Nawigacja

en: Navigation Label
pl_PL: Etykieta nawigacyjna

en: Navigation Position
pl_PL: Położenie nawigacyjne

en: New users will be registered with selected role
pl_PL: Nowi użytkownicy zostaną zarejestrowani z wybraną rolą

en: Next Match Only
pl_PL: Tylko następny mecz

en: No
pl_PL: Nie

en: No Items Defined
pl_PL: Brak zdefiniowanych pozycji

en: No Label
pl_PL: Bez etykiety

en: No items found
pl_PL: Brak elementów

en: No items. Add some items to "%s"
pl_PL: Brak elementów. Dodaj elementy do "%s"

en: No local avatar is set. Set up your avatar at Gravatar.com.
pl_PL: Nie ustawiono jeszcze awatara lokalnego. Skonfiguruj swój awatar w serwisie Gravatar.com.

en: No tabs
pl_PL: Brak zakładek

en: Nofollow Web Link
pl_PL: Nieobserwowany link internetowy

en: None
pl_PL: Brak

en: Normal Map
pl_PL: Mapa standardowa

en: Normal pages
pl_PL: Strony standardowe

en: Not Installed
pl_PL: Nie zainstalowano

en: Not tested
pl_PL: Nie były testowane

en: Note
pl_PL: Uwaga

en: Number of Items
pl_PL: Liczba elementów

en: Number of Posts
pl_PL: Liczba postów

en: Number of authors in one row
pl_PL: Liczba autorów w jednym rzędzie

en: Number of authors listed on page
pl_PL: Liczba autorów zamieszczonych na stronie

en: Number of days before account expires
pl_PL: Liczba dni do wygaśnięcia konta

en: Number of items in one row
pl_PL: Liczba elementów w jednym rzędzie

en: Number of items listed on one page
pl_PL: Liczba elementów wyliczonych na jednej stronie

en: Number of items listed on page
pl_PL: Liczba elementów wymienionych na stronie

en: Number of items per row
pl_PL: Liczba elementów przypadających na rząd

en: Number of posts
pl_PL: Liczba postów

en: Number of rows for description text
pl_PL: Liczba wierszy tekstu opisu

en: Number of rows in carousel
pl_PL: Liczba wierszy w karuzeli

en: Number of visible items
pl_PL: Liczba widocznych elementów

en: Off
pl_PL: Wyłączony

en: Offset of Portfolio images
pl_PL: Przesunięcie obrazów w portfolio

en: Offset of partner's logo
pl_PL: Przesunięcie logo partnera

en: On
pl_PL: Włączony

en: One Column
pl_PL: Jedna kolumna

en: Opacity of button in description boxes
pl_PL: Przeźroczystość przycisku w polach opisu

en: Open In New Window
pl_PL: Otwórz w nowym oknie

en: Open in Current Window
pl_PL: Otwórz w obecnym oknie

en: Open in New Window
pl_PL: Otwórz w nowym oknie

en: Open in new window?
pl_PL: Otworzyć w nowym oknie?

en: Open in popup
pl_PL: Otwórz w wyskakującym oknie

en: Open link in a new window/tab
pl_PL: Otwórz odnośnik w nowym oknie/zakładce

en: Open links in new window
pl_PL: Otwórz linki w nowym oknie

en: Open links in new window or tab
pl_PL: Otwórz łącza w nowym oknie lub zakładce

en: Open/Collapse All Items
pl_PL: Otwórz/rozwiń wszystkie elementy

en: Opened Tab
pl_PL: Otwarta zakładka

en: Opening Hours
pl_PL: Godziny otwarcia

en: Optional Class
pl_PL: Klasa dodatkowa

en: Order
pl_PL: Kolejność

en: Order By
pl_PL: Uporządkuj według

en: Order:
pl_PL: Kolejność:

en: Original: %s
pl_PL: Oryginalne: %s

en: Outside of Image
pl_PL: Poza obrazkiem

en: Outside of Slider
pl_PL: Poza suwakiem

en: PCRE extension
pl_PL: Rozszerzenie PCRE

en: PCRE extension is required and must support UTF-8.
pl_PL: Rozszerzenie PCRE jest wymagane i musi obsługiwać UTF-8.

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
pl_PL: PG &#8212; może być obraźliwe, zwykle dla odbiorców powyżej 13 roku życia

en: PHP Version
pl_PL: Wersja PHP

en: PHP is not allowed to write to "wp-content/uploads" directory
pl_PL: PHP nie może zapisywać w katalogu "wp-content/uploads"

en: PHP tokenizer is required.
pl_PL: Wymagany jest tokenizer PHP.

en: POI Hue
pl_PL: Odcień POI

en: Package Types
pl_PL: Rodzaje pakietów

en: Package expiration limit in days (0 for unlimited). Used for free and single paypal payments.
pl_PL: Limit czasu ważności paczki w dniach (0 oznacza brak limitu). Używany w celu dokonywania darmowych i pojedynczych wpłat na PayPal.

en: Package price (0 for free)
pl_PL: Cena paczki (0 oznacza paczkę darmową)

en: Packages
pl_PL: Pakiety

en: Page Background
pl_PL: Tło strony

en: Page Builder
pl_PL: Program Page Builder

en: Page Title Background
pl_PL: Tło tytułu strony

en: Pages
pl_PL: Strony

en: Pages Parameters
pl_PL: Parametry stron

en: Payment Gates
pl_PL: Bramki płatnicze

en: Payment type
pl_PL: Rodzaj płatności

en: Payments
pl_PL: Wpłaty

en: Percentage width of area
pl_PL: Procentowa szerokość obszaru

en: Place Title to Caption
pl_PL: Umieść tytuł do podpisu

en: Place for your custom Javascript codes
pl_PL: Miejsce na własne kody Javascript

en: Placeholder
pl_PL: Wypełniacz

en: Player Colors and Layout
pl_PL: Kolory i układ odtwarzacza

en: Please enter title of the page
pl_PL: Proszę podać tytuł strony

en: Please fix the issues listed below and try again. You can go back to your <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress themes administration &raquo;</a>
pl_PL: Rozwiąż problemy wymienione poniżej i spróbuj ponownie. Możesz wrócić do <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">administrowania motywami WordPress &raquo;</a>

en: Please select backup file
pl_PL: Wybierz plik kopii zapasowej

en: Please upload a valid image file for the avatar.
pl_PL: Prześlij prawidłowy plik graficzny dla awatara.

en: Portfolio Layout
pl_PL: Układ portfolio

en: Position
pl_PL: Położenie

en: Position of Description
pl_PL: Położenie opisu

en: Position of background image in slide
pl_PL: Pozycja obrazu tła na slajdzie

en: Position of member in the company, community, etc
pl_PL: Pozycja członka w firmie, wspólnocie itp.

en: Position of the image caption
pl_PL: Pozycja podpisu obrazka

en: Possibility click on posts links
pl_PL: Możliwość kliknięcia łączy w postach

en: Post <a href='%s'>#%d</a> was updated and awaiting your moderation.
pl_PL: Post <a href='%s'>#%d</a> został zaktualizowany i czeka na moderację.

en: Post Background
pl_PL: Tło posta

en: Post Gallery
pl_PL: Galeria postów

en: Post Geolocation
pl_PL: Opublikuj geolokalizację

en: Post Markers
pl_PL: Oznaczenia postów

en: Post count
pl_PL: Licznik postów

en: Post ready for review
pl_PL: Post gotowy do przeglądu

en: Posts
pl_PL: Posty

en: Posts Count
pl_PL: Licznik postów

en: Posts Parameters
pl_PL: Parametry postów

en: Price
pl_PL: Cena

en: Progressive Page Loading
pl_PL: Progresywne ładowanie strony

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
pl_PL: R &#8212; przeznaczone dla odbiorców dorosłych powyżej 17 roku życia

en: Radio Horizontal
pl_PL: Radio poziome

en: Radio Vertical
pl_PL: Radio pionowe

en: Radius Help
pl_PL: Pomoc dotycząca promienia

en: Radius units
pl_PL: Jednostki promienia

en: Random
pl_PL: Losowo

en: Rating
pl_PL: Ocena

en: Rating was approved
pl_PL: Ocena została zatwierdzona

en: Read/Write permissions for wp-content/uploads folder
pl_PL: Czytaj/Zapisz uprawnienia dla katalogu wp-treść/pobrane

en: Reflection extension
pl_PL: Rozszerzenie odbiciowe

en: Reflection extension is required.
pl_PL: Rozszerzenie odbiciowe jest wymagane.

en: Register Description
pl_PL: Opis rejestracji

en: Register or login users form
pl_PL: Zarejestruj lub zaloguj użytkowników z

en: Registered
pl_PL: Zarejestrowany

en: Registration Redirect
pl_PL: Przekierowanie rejestracji

en: Remote file have incorrect size
pl_PL: Plik zdalny ma nieprawidłowy rozmiar

en: Remote server did not respond
pl_PL: Zdalny serwer nie odpowiedział

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
pl_PL: Zdalny serwer zwrócił odpowiedź o błędzie %1$d %2$s

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Remove All Items
pl_PL: Usuń wszystkie elementy

en: Renew Account
pl_PL: Odnów konto

en: Repeat
pl_PL: Powtórz

en: Required
pl_PL: Wymagane

en: Reset
pl_PL: Resetuj

en: Reset All Options
pl_PL: Wyzeruj wszystkie opcje

en: Reset Button
pl_PL: Przycisk zerowania

en: Reset Theme Options
pl_PL: Wyzeruj opcje motywu

en: Reset to Defaults
pl_PL: Wyzeruj do domyślnych

en: Resetting&hellip;
pl_PL: Zerowanie&hellip;

en: Responsive Resolution
pl_PL: Wrażliwa rozdzielczość

en: Revolution Slider Alias
pl_PL: Alias Revolution Slider

en: Revolution Slider plugin is not active
pl_PL: Wtyczka Revolution Slider nie jest aktywna

en: Right
pl_PL: Do prawej

en: Right Offset
pl_PL: Prawy offset

en: Right Sidebar
pl_PL: Prawy pasek boczny

en: Right Sidebar Width
pl_PL: Szerokość prawego paska bocznego

en: Right and left offset of description boxes
pl_PL: Prawe i lewe przesunięcie pól opisu

en: Right offset around the image
pl_PL: Prawy offset wokół obrazka

en: Roads Hue
pl_PL: Odcień dróg

en: Rotate
pl_PL: Obróć

en: Rounded
pl_PL: Zaokrąglone

en: SPL extension
pl_PL: Rozszerzenie SPL

en: SPL extension is required.
pl_PL: Rozszerzenie SPL jest wymagane.

en: Satellite Map
pl_PL: Mapa satelitarna

en: Saturation
pl_PL: Nasycenie

en: Saturation level of Google Map
pl_PL: Poziom nasycenia Mapy Google

en: Saturation level of Google Map objects
pl_PL: Poziom nasycenia obiektów na Mapie Google

en: Saturday
pl_PL: Sobota

en: Saturday Menu Link
pl_PL: Link menu sobotniego

en: Save Options
pl_PL: Zapisz opcje

en: Save and Open in Page Builder
pl_PL: Zapisz i otwórz Kreatora Stron

en: Scroll
pl_PL: Przewiń

en: Scroll Left Sidebar
pl_PL: Przewiń lewy pasek boczny

en: Scroll Main Menu
pl_PL: Przewiń menu główne

en: Search Form
pl_PL: Formularz wyszukiwania

en: Search Sentence
pl_PL: Szukaj – zdanie

en: Search page
pl_PL: Strona wyszukiwania

en: Select
pl_PL: Wybierz

en: Select Background Image for: %s
pl_PL: Wybierz obraz tła dla: %s

en: Select Image
pl_PL: Wybierz obraz

en: Select Image for: %s
pl_PL: Wybierz obraz dla: %s

en: Select a page from which to import options
pl_PL: Wybierz stronę, z której mają być importowane opcje.

en: Select alignment of title and description
pl_PL: Wybierz wyrównanie tytułu i opisu

en: Select alignment of widgets in widget area
pl_PL: Wybierz wyrównanie widżetów w obszarze widżetowym

en: Select authors listed on page
pl_PL: Wybierz autorów zamieszczonych na stronie

en: Select category displayed on page
pl_PL: Wybierz kategorię wyświetlaną na stronie

en: Select color scheme of Facebook box
pl_PL: Wybierz schemat kolorów dla pola Facebook

en: Select display style for submenu of items
pl_PL: Wybierz styl wyświetlania podmenu elementów

en: Select format for image of member
pl_PL: Wybierz format obrazu członka

en: Select format for images
pl_PL: Wybierz format obrazów

en: Select format for images in carousel
pl_PL: Wybierz format obrazów w karuzeli

en: Select format of images
pl_PL: Wybierz format obrazu

en: Select format of video
pl_PL: Zaznacz format wideo

en: Select how to show the content of Portfolio item
pl_PL: Wybierz sposób wyświetlania zawartości elementu Portfolio

en: Select icon style
pl_PL: Wybierz styl ikony

en: Select if the field is required
pl_PL: Wybierz, jeśli to pole jest wymagane

en: Select image used as Favicon
pl_PL: Wybierz obraz użyty jako Favicon

en: Select layout style
pl_PL: Wybierz styl układu

en: Select layout type of displayed authors
pl_PL: Wybierz typ układu dla wyświetlonych autorów

en: Select layout type of displayed items
pl_PL: Wybierz typ układ typu wyświetlanych elementów

en: Select location displayed on page
pl_PL: Wybierz rejon

en: Select member displayed on page
pl_PL: Wybierz członka wyświetlanego na stronie

en: Select order of authors listed on page
pl_PL: Wybierz kolejność autorów zamieszczonych na stronie

en: Select order of items listed on page
pl_PL: Wybierz kolejność elementów wymienionych na stronie

en: Select position of description box
pl_PL: Wybierz położenie pola opisu

en: Select position of slider navigation
pl_PL: Wybierz pozycję nawigacji suwaka

en: Select sidebar displayed on the left side of page
pl_PL: Wybierz pasek boczny wyświetlany po lewej stronie witryny

en: Select sidebar displayed on the right side of page
pl_PL: Wybierz pasek boczny wyświetlany po prawej stronie witryny

en: Select size of Google Map
pl_PL: Wybierz rozmiar Mapy Google

en: Select size of input
pl_PL: Wybór rozmiar wartości wejściowej

en: Select size of player
pl_PL: Wybierz rozmiar papieru

en: Select size of rule
pl_PL: Wybierz rozmiar miarki

en: Select size of slider
pl_PL: Wybierz rozmiar suwaka

en: Select slider displayed on page
pl_PL: Wybierz suwak wyświetlony na stronie

en: Select text alignment in description box
pl_PL: Wybierz wyrównanie tekstu w polu opis

en: Select type of Facebook box
pl_PL: Wybierz typ pola Facebook

en: Select type of Google Map
pl_PL: Wybierz typ Mapy Google

en: Select type of Search Form
pl_PL: Zaznacz rodzaj formularza wyszukiwania

en: Select type of animation for description
pl_PL: Wybierz typ animacji dla opisu

en: Select type of counter
pl_PL: Wybierz typ licznika

en: Select type of display actual match
pl_PL: Wybierz typ wyświetlania obecnego meczu

en: Select type of display for the element
pl_PL: Wybierz typ wyświetlania elementu

en: Select type of input
pl_PL: Wybierz typ wartości wejściowej

en: Select type of item
pl_PL: Wybierz typ elementu

en: Select type of items
pl_PL: Wybierz typ elementów

en: Select type of rule
pl_PL: Wybierz typ miarki

en: Select type of slider animation
pl_PL: Wybierz typ animacji suwaka

en: Select type of slider navigation
pl_PL: Wybierz typ nawigacji suwaka

en: Select type of toggles
pl_PL: Wybierz typ przełączania

en: Select type of website header
pl_PL: Wybierz typ nagłówka dla strony

en: Select typography style
pl_PL: Wybierz styl typografii

en: Select units for radius
pl_PL: Zaznacz jednostki promienia

en: Select video source
pl_PL: Wybierz źródło wideo

en: Select widget area to display
pl_PL: Wybierz obszar widżetowy do wyświetlenia

en: Send Button Label
pl_PL: Etykieta przycisku wysyłania

en: Separator used between links in breadcrumbs
pl_PL: Separator używany pomiędzy łączami w strukturze nawigacyjnej

en: Server Error Message
pl_PL: Wiadomość o błędzie serwera

en: Set as avatar
pl_PL: Ustaw awatar

en: Set custom label on the image
pl_PL: Ustaw własną etykietę dla obrazka

en: Set size of radius for clustering
pl_PL: Ustaw rozmiar promienia do grupowania

en: Settings Administration for the special page type
pl_PL: Administrowanie ustawieniami dla strony specjalnej

en: Settings Administration for this standard page only
pl_PL: Administrowanie ustawieniami tylko dla tej standardowej strony

en: Shadowed
pl_PL: Wycieniowana

en: Share
pl_PL: Udostępnij

en: Short description of slide
pl_PL: Krótki opis suwaka

en: Show Faces
pl_PL: Pokaż twarze

en: Show Header
pl_PL: Pokaż nagłówek

en: Show Stream
pl_PL: Pokaż strumień

en: Show description floated over portfolio gallery
pl_PL: Pokaż opis jako obiekt pływający ponad galerią portfolio

en: Show icon title
pl_PL: Pokaż tytuł ikony

en: Show only featured items of the selected category
pl_PL: Pokaż tylko wyróżnione przedmioty w wybranej kategorii

en: Show or hide lines between items
pl_PL: Pokaż lub ukryj linie pomiędzy elementami

en: Show or hide title
pl_PL: Pokaż lub ukryj tytuł

en: Show read more
pl_PL: Pokaż czytaj więcej

en: Show thumbnails
pl_PL: Pokaż miniatury

en: Show view count?
pl_PL: Pokazać liczbę wyświetleń?

en: Sidebars
pl_PL: Paski boczne

en: Sidebars & Widget Areas
pl_PL: Paski boczne i obszary widżetów

en: Sidebars <strong>%s</strong> here
pl_PL: Paski boczne <strong>%s</strong> tutaj

en: Simple Line
pl_PL: Linia pojedyncza

en: Single - WooCommerce Product
pl_PL: Pojedynczy - produkt WooCommerce

en: Single post
pl_PL: Pojedynczy post

en: Site Header
pl_PL: Nagłówek strony

en: Site Header Background
pl_PL: Tło nagłówka strony

en: Size
pl_PL: Rozmiar

en: Size of H1 titles in px
pl_PL: Rozmiar tytułów H1 (w pikselach)

en: Size of H2 titles in px
pl_PL: Rozmiar tytułów H2 (w pikselach)

en: Size of H3 titles in px
pl_PL: Rozmiar tytułów H3 (w pikselach)

en: Size of H4 titles in px
pl_PL: Rozmiar tytułów H4 (w pikselach)

en: Size of H5 titles in px
pl_PL: Rozmiar tytułów H5 (w pikselach)

en: Size of H6 titles in px
pl_PL: Rozmiar tytułów H6 (w pikselach)

en: Size of decoration texts, buttons and other texts in px
pl_PL: Rozmiar tekstów ozdobnych, przycisków i pozostałych tekstów (w pikselach)

en: Size of features icons
pl_PL: Rozmiar ikon funkcji

en: Size of the label
pl_PL: Rozmiar etykiety

en: Slide Duration
pl_PL: Czas trwania slajdu

en: Slide Horizontal
pl_PL: Przesuń w poziomie

en: Slide Up Button
pl_PL: Przycisk przesuń w górę

en: Slider Border
pl_PL: Obramowanie suwaka

en: Slider Descriptions Layout
pl_PL: Układ opisów suwaka

en: Slider Layout
pl_PL: Układ suwaka

en: Slider displays navigation arrows, title and description only if page is blank (without any other content and elements).
pl_PL: W obszarze suwaka zostaną wyświetlone strzałki nawigacji, tytuł i opis tylko wtedy, gdy strona jest pusta (bez innych treści i elementów).

en: Slides
pl_PL: Slajdy

en: Small
pl_PL: Mały

en: Small Admin Menu Icon (16x16)
pl_PL: Mała ikona menu administratora (16x16)

en: Small Text
pl_PL: Tekst mały

en: Small text size in px
pl_PL: Rozmiar tekstu małego (w pikselach)

en: Social Icons
pl_PL: Ikony społecznościowe

en: Social Icons Type
pl_PL: Typ ikon społecznościowych

en: Social icon image
pl_PL: Obraz ikony społecznościowej

en: Social icon link
pl_PL: Link ikony mediów społecznościowych

en: Social icon link, use valid URL format with http://
pl_PL: Łącze ikony społecznościowej, użyj prawidłowego formatu adresu URL z http://

en: Social icon title
pl_PL: Tytuł ikony społecznościowej

en: Something is wrong with export form
pl_PL: Coś jest nie w porządku z formularzem eksportu

en: Something is wrong with import form
pl_PL: Coś jest nie w porządku z formularzem importu

en: Sorry, your server configuration does not match all requirements for this AIT Theme. <em>Your previous theme was reactivated.</em>
pl_PL: Niestety, konfiguracja Twojego serwera nie spełnia wszystkich wymagań dla tego motywu AIT. <em>Przywrócony został poprzedni motyw.</em>

en: Sortable elements
pl_PL: Elementy sortowalne

en: Sorting Options
pl_PL: Sortowanie opcji

en: Space above element
pl_PL: Przestrzeń nad elementem

en: Space above rule
pl_PL: Przestrzeń nad miarką

en: Space below element
pl_PL: Przestrzeń pod elementem

en: Space below rule
pl_PL: Przestrzeń pod miarką

en: Spaces around Element
pl_PL: Przestrzenie wokół elementu

en: Special Page Settings
pl_PL: Ustawienia strony specjalnej

en: Special Page Title
pl_PL: Tytuł strony specjalnej

en: Special pages
pl_PL: Strony specjalne

en: Standard Color
pl_PL: Kolor standardowy

en: Standard Text
pl_PL: Tekst standardowy

en: Starting date for countdown
pl_PL: Początkowa data odliczania

en: Sticked unsortable elements
pl_PL: Przyklejone elementy niesortowalne

en: Sticky Menu
pl_PL: Menu przyklejone

en: Street View
pl_PL: Widok ulicy

en: Streetview
pl_PL: Widok ulicy

en: Subcategory Filter
pl_PL: Filtr podkategorii

en: Subject Input Label
pl_PL: Etykieta wpisu tematu

en: Subject of received email
pl_PL: Temat odebranej wiadomości e-mail

en: Submenu Icon Font
pl_PL: Czcionka ikon podmenu

en: Submenu Position
pl_PL: Pozycja podmenu

en: Submenu Text
pl_PL: Tekst podmenu

en: Submenu text size in px
pl_PL: Rozmiar tekstu podmenu w pikselach

en: Subscriber
pl_PL: Subskrybent

en: Subtitle
pl_PL: Napis

en: Success Message
pl_PL: Komunikat o powodzeniu

en: Successfully downloaded and saved file from URL "%s"
pl_PL: Pobrany i zapisany plik z adresu URL "%s"

en: Successfully reset. This page will reload&hellip;
pl_PL: Wyzerowano. Ta strona przeładuje się&hellip;

en: Sunday
pl_PL: Niedziela

en: Sunday Menu Link
pl_PL: Link menu niedzielnego

en: System font
pl_PL: Czcionka systemowa

en: Target of the link
pl_PL: Cel linku

en: Telephone
pl_PL: Nr tel.

en: Terms and Conditions acceptation required
pl_PL: Wymagana akceptacja zasad i warunków

en: Terms and Conditions label
pl_PL: Etykieta zasad i warunków

en: Text
pl_PL: Tekst

en: Text Alignment
pl_PL: Wyrównanie tekstu

en: Text Area
pl_PL: Pole tekstowe

en: Text Area Width
pl_PL: Szerokość pola tekstowego

en: Text Color
pl_PL: Kolor tekstu

en: Text Rows
pl_PL: Wiersze z tekstem

en: Text displayed after end date
pl_PL: Tekst wyświetlany po dacie końcowej

en: Text displayed as description with counter
pl_PL: Tekst wyświetlany jako opis z licznikiem

en: Text displayed as label for input. To hide label leave this input empty.
pl_PL: Tekst wyświetlany jako etykieta dla wartości wejściowej. Aby ukryć etykietę, pozostaw to pole puste.

en: Text displayed as label of counter
pl_PL: Tekst wyświetlany jako etykieta licznika

en: Text displayed as placeholder while input is empty
pl_PL: Tekst wyświetlany jako wypełniacz, gdy wartość wejściowa jest pusta

en: Text displayed before breadcrumbs
pl_PL: Tekst wyświetlany przed strukturą nawigacyjną

en: Text displayed beside Captcha input
pl_PL: Tekst wyświetlany obok wartości Captcha

en: Text displayed in description box
pl_PL: Tekst wyświetlany w polu opisu

en: Text displayed in email sent via contact form
pl_PL: Tekst wyświetlany w mejlu wysyłanym przez formularz kontaktowy

en: Text displayed in footer bar text area
pl_PL: Tekst wyświetlany w obszarze pola tekstowego paska stopki

en: Text displayed in footer of Wordpress Admin screen
pl_PL: Tekst wyświetlany w stopce ekranu Wordpress Admin

en: Text displayed in input for text input types. For types with more values use semi-colon delimiter. Example: select value 1;select value 2;select value 3
pl_PL: Tekst wyświetlany w miejscu dla typu wprowadzania tekstu. Dla typów z kilkoma wartościami, użyj średnika jako separatora. Przykład: wybierz wartość 1;wybierz wartość 2;wybierz wartość 3

en: Text displayed in the Button
pl_PL: Tekst wyświetlany na przycisku

en: Text displayed with main title of service box
pl_PL: Tekst wyświetlany z głównym tytule pola usługi

en: Text for "Home"
pl_PL: Tekst dla "Strony głównej"

en: Text for "Read more" link
pl_PL: Tekst łącza "Przeczytaj więcej"

en: Text for button displayed in description box
pl_PL: Tekst przycisku wyświetlany w polu opisu

en: Text for home link in breadcrumbs
pl_PL: Tekst do łącza strony głównej w strukturze nawigacyjnej

en: Text for own identification of slide
pl_PL: Tekst do własnej identyfikacji slajdu

en: Text visible as note below table
pl_PL: Tekst widoczny jako uwaga pod tabelą

en: Textarea
pl_PL: Obszar tekstu

en: The amount of time (in sec) between each auto transition
pl_PL: Czas (w sekundach) pomiędzy każdym automatycznym przejściem

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
pl_PL: Ten opis zostanie wyświetlony w menu, jeśli jest wspierany przez aktualny temat.

en: The time while one slide is displayed
pl_PL: Czas, podczas którego wyświetlany jest jeden slajd

en: Theme &rarr; Banner
pl_PL: Motyw i baner

en: Theme &rarr; Blog Authors
pl_PL: Autorzy motywu i blogu

en: Theme &rarr; Entry Views
pl_PL: Motyw &rarr; Wyświetlenia wejść

en: Theme &rarr; Items
pl_PL: Motyw &rarr; Elementy

en: Theme &rarr; Login
pl_PL: Temat → Logowanie

en: Theme &rarr; Newest Item
pl_PL: Temat &rarr; Najnowszy element

en: Theme &rarr; Posts
pl_PL: Motyw &rarr; Posty

en: Theme &rarr; Social Icons
pl_PL: Motyw &rarr; Ikony społecznościowe

en: Theme &rarr; Submenu
pl_PL: Motyw &rarr; Podmenu

en: Theme Admin
pl_PL: Administrator motywu

en: Theme Color
pl_PL: Kolor motywu

en: Theme Color Colorful
pl_PL: Paleta kolorów motywu

en: Theme Color Dark
pl_PL: Ciemny kolor motywu

en: Theme Color Light
pl_PL: Jasny kolor motywu

en: Theme Default
pl_PL: Domyślny temat

en: Theme Default Font
pl_PL: Domyślna czcionka tematu

en: Theme Options
pl_PL: Opcje motywu

en: Theme rule
pl_PL: Reguła motywu

en: There are no payments defined, please add payments first
pl_PL: Nie zdefiniowano płatno

en: There was an error during importing. Check out the report.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas importowania. Sprawdź raport.

en: There was an error uploading the avatar:
pl_PL: Wystąpił błąd podczas przesyłania awatara:

en: Thickness
pl_PL: Grubość

en: Thickness of counters
pl_PL: Grubość liczników

en: This AIT Theme requires WordPress 3.7 or newer.
pl_PL: Ten motyw AIT wymaga wersji WordPress 3.7 lub nowszej.

en: This content will be shown as welcome screen for logged author with no posts
pl_PL: Ta treść zostanie wyświetlona jako ekran powitalny zalogowanego autora, który nie posiada postów

en: This content will be shown for visitors of author blog with no posts
pl_PL: Ta treść będzie udostępniana gościom blogu autora, który nie posiada postów

en: Thumbnail Border
pl_PL: Obramowanie miniatury

en: Thumbnail height
pl_PL: Wysokość miniatury

en: Thumbnail position
pl_PL: Pozycja miniatury

en: Thumbnail width
pl_PL: Szerokość miniatury

en: Thumbnails
pl_PL: Miniatura

en: Thursday
pl_PL: Czwartek

en: Thursday Menu Link
pl_PL: Link menu czwartkowego

en: Time
pl_PL: Czas

en: Time visibility of advertisement in seconds
pl_PL: Czas widoczności ogłoszenia w sekundach

en: Tiny Text
pl_PL: Mały tekst

en: Tiny text size in px
pl_PL: Mały rozmiar tekstu w pikselach

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Title Attribute
pl_PL: Atrybut tytułu

en: Title Color
pl_PL: Kolor tytułu

en: Title Section Options
pl_PL: Opcje sekcji tytułu

en: Title Size
pl_PL: Wielkość pliku

en: Title Style
pl_PL: Styl tytułu

en: Title Website Font
pl_PL: Czcionka strony tytułowej

en: Title displayed in Wordpress menu
pl_PL: Tytuł wyświetlany w menu Wordpress

en: Title displayed in description box
pl_PL: Tytuł wyświetlany w polu opisu

en: Title displayed in infowindow
pl_PL: Tytuł wyświetlany w oknie informacji

en: Title displayed on contact button
pl_PL: Tytuł wyświetlany na przycisku kontaktu

en: Title displayed on disabled contact button
pl_PL: Tytuł wyświetlany na wyłączonym przycisku kontaktu

en: Title for the tab
pl_PL: Tytuł dla zakładki

en: Title of label
pl_PL: Tytuł etykiety

en: Title of the image displayed as ALT text
pl_PL: Tytuł obrazka wyświetlony jako tekst ALT

en: Title text displayed with element
pl_PL: Tekst tytułu wyświetlany z elementem

en: Title:
pl_PL: Tytuł:

en: Titles
pl_PL: Tytuły

en: Titles Color
pl_PL: Kolor tytułu

en: Toggle
pl_PL: Przełączanie

en: Tools Width
pl_PL: Szerokość narzędzi

en: Tooltip text for logo image displayed on Wordpress Login screen
pl_PL: Tekst tooltipa dla obrazu logo wyświetlanego na ekranie Wordpress Login

en: Top Color
pl_PL: Główny kolor

en: Top Fullsize
pl_PL: Do góry i pełny wymiar

en: Top Left Corner
pl_PL: Górny lewy róg

en: Top Margin
pl_PL: Margines górny

en: Top Padding
pl_PL: Górne wypełnienie

en: Top Rated
pl_PL: Najwyżej ocenione

en: Top Right
pl_PL: Do góry w prawo

en: Top Right Corner
pl_PL: Górny prawy róg

en: Top and bottom offset of description boxes
pl_PL: Górne i dolne przesunięcie pól opisu

en: Top margin of caption placed outside
pl_PL: Górny margines podpisu umieszczonego na zewnątrz

en: Top menu
pl_PL: Menu górne

en: Top space inside element
pl_PL: Górna przestrzeń wewnątrz elementu

en: Top-Center
pl_PL: Do góry pośrodku

en: Top-Left
pl_PL: Do góry w lewo

en: Transparent Background
pl_PL: Tło przezroczyste

en: Tuesday
pl_PL: Wtorek

en: Tuesday Menu Link
pl_PL: Link menu wtorkowego

en: Turn on/off characters escaping of form inputs
pl_PL: Włącz/wyłącz unikanie znaków pól formularzy.

en: Turn on/off development mode
pl_PL: Włącz/wyłącz tryb programowania

en: Turn on/off megamenu
pl_PL: Włącz/wyłącz megamenu

en: Twitter API Data
pl_PL: Dane API Twitter

en: Twitter username (account)
pl_PL: Nazwa użytkownika Twitter (konto)

en: Two Columns
pl_PL: Dwie kolumny

en: Type
pl_PL: Typ

en: Typography
pl_PL: Typografia

en: URL of "Read more" link, use valid URL format with http://
pl_PL: Adres URL łącza "Przeczytaj więcej", użyj prawidłowego formatu adresu URL z http://

en: URL of Facebook page displayed in box, use valid URL format with http://
pl_PL: URL strony Facebook wyświetlanej w polu, użyj prawidłowego formatu URL z http://

en: URL of image displayed in service box
pl_PL: Adres URL obrazu wyświetlanego w polu usługi

en: URL of image displayed in service box on hover event
pl_PL: Adres URL obrazu wyświetlanego w polu usługi na wydarzeniu po najechaniu kursorem

en: URL of image displayed in slide, use valid URL format with http://
pl_PL: Adres URL obrazu wyświetlanego w slajdzie, użyj prawidłowego formatu URL z http://

en: URL of link displayed in infowindow, use valid URL format with http://
pl_PL: Adres URL łącza wyświetlanego w oknie informacyjnym, użyj prawidłowego formatu URL z http://

en: URL of link for image in slide, use valid URL format with http://
pl_PL: Adres URL obrazu w slajdzie, użyj prawidłowego formatu URL z http://

en: URL of link on the image, use valid URL format with http://
pl_PL: URL linka na obrazku, użyj poprawnego formatu URL z http://

en: URL of link on the label, use valid URL format with http://
pl_PL: URL linka etykiety, użyj poprawnego formatu URL z http://

en: URL of page to be redirected, use valid URL format with http://
pl_PL: Adres URL strony do przekierowania. Użyj prawidłowego formatu adresu URL za pomocą http://

en: URL of song used in player, use valid URL format with http://
pl_PL: Adres URL piosenki użytej w odtwarzaczu, użyj prawidłowego formatu URL z http://

en: URL of video displayed on page, use valid URL format with http://
pl_PL: URL filmu wyświetlanego na stronie, użyj prawidłowego formatu URL z http://

en: Unlimited
pl_PL: Nieograniczony

en: Upgrade Account
pl_PL: Zaktualizuj konto do lepszej wersji

en: Upload Avatar
pl_PL: Prześlij awatar

en: Url (Optional)
pl_PL: Url (opcjonalne)

en: Use
pl_PL: Użyj

en: Use Captcha feature
pl_PL: Użyj funkcji Captcha

en: Use Label
pl_PL: Użyj etykietę

en: Use autoplay on page load
pl_PL: Użyj automatycznego odtwarzania podczas ładowania strony

en: Use nofollow attribute in web link for SEO purposes
pl_PL: Użyj atrybutu „nieobserwowany” w linku internetowym dla zadań SEO

en: Use settings specific for special pages (author, post, category, archive). Title field above will be ignored.
pl_PL: Użyj specyficznych ustawień dla stron specjalnych (autora, postów, kategorii, archiwalnych). Pole tytułu powyżej zostanie zignorowane.

en: Use settings specific for special pages (author, single post, category, archive). Category option will be ignored.
pl_PL: Użyj specyficznych ustawień dla stron specjalnych (autora, kategorii, archiwalnych, z pojedynczym postem). Opcja kategorii zostanie zignorowana.

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account renew via Bank Transfer
pl_PL: Użytkownik %s o ID #%d (%s) prosi o odnowienie konta za pomocą przelewu bankowego

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account upgrade to (%s) via Bank Transfer
pl_PL: Użytkownik %s o ID #%d (%s) prosi o upgrade konta do (%s) za pomocą przelewu bankowego

en: Username
pl_PL: Nazwa użytkownika

en: Validation Error Message
pl_PL: Wiadomość o błędzie systemu

en: Value
pl_PL: Wartość

en: Value displayed by counter (number from 0 to 100 for type Gauge and Line)
pl_PL: Wartość wyświetlana przez licznik (liczba z zakresu od 0 do 100 dla Miernika i Linii)

en: Vertical
pl_PL: Pionowo

en: Vertical Offset
pl_PL: Przesunięcie w pionie

en: Vertical Tabs
pl_PL: Etykiety pionowe

en: Video
pl_PL: Wideo

en: Video Format
pl_PL: Format wideo

en: View Page
pl_PL: Wyświetl stronę

en: View author archive
pl_PL: Zobacz archiwum autora

en: View page: %s
pl_PL: Wyświetl stronę: %s

en: Visible
pl_PL: Widoczny

en: Visitor's Welcome Screen
pl_PL: Ekran powitalny gościa

en: Visits
pl_PL: Wizyty

en: Warning Message
pl_PL: Komunikat ostrzegający

en: Water Hue
pl_PL: Odcień wody

en: We highly recommend to <a href="%s" class="button button-primary">reactivate your previous theme</a> until all of the listed issues are resolved. <a href="%s" class="button button-secondary">Continue</a> only if you know what you are doing.</p>
pl_PL: Zdecydowanie zalecamy <a href="%s" class="button button-primary">ponowną aktywację poprzedniego motywu </a>aż do momentu, gdy wszystkie wymienione problemy zostaną rozwiązane. <a href="%s" class="button button-secondary">Dalej</a> tylko, jeżeli wiesz co robisz.</p>

en: Web
pl_PL: Sieć

en: Website
pl_PL: Strona internetowa

en: Website Background
pl_PL: Tło witryny

en: Website Logo
pl_PL: Logo strony internetowej

en: Website Title
pl_PL: Tytuł strony internetowej

en: Website Width
pl_PL: Szerokość witryny internetowej

en: Wednesday
pl_PL: Środa

en: Wednesday Menu Link
pl_PL: Link menu środowego

en: Where to link the image?
pl_PL: Dokąd ma prowadzić link pod obrazkiem?

en: Widget Area
pl_PL: Obszar widżetowy

en: Widget area
pl_PL: Obszar widżetowy

en: Width
pl_PL: Szerokość

en: Width of countdown circles
pl_PL: Szerokość kręgów odliczania

en: Width of description box
pl_PL: Szerokość pole opisu

en: Width of description box for all slides
pl_PL: Szerokość pola opisu dla wszystkich slajdów

en: Width of image
pl_PL: Szerokość obrazu

en: Width of left sidebar
pl_PL: Szerokość lewego paska bocznego

en: Width of player
pl_PL: Szerokość odtwarzacza

en: Width of right sidebar
pl_PL: Szerokość prawego paska bocznego

en: Width of the Caption
pl_PL: Szerokość podpisu

en: Width of the website layout
pl_PL: Szerokość układu witryny internetowej

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) could not be imported. Reason(s): %s
pl_PL: Ustawienia WordPress (paski boczne, widżety itp...) nie mogły zostać zaimportowane. Powód: %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) were successfully imported, yay!
pl_PL: Ustawienia WordPress (paski boczne, widżety itp...) zostały pomyślnie zaimportowane, hura!

en: WordPress settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
pl_PL: Ustawienia WordPress zostały zaimportowane częściowo. Niektóre dane nie mogły zostać zaimportowane. Tutaj jest raport: %s

en: WordPress version
pl_PL: Wersja WordPress

en: Write description for page
pl_PL: Napisz opis dla strony

en: Write keywords for page
pl_PL: Napisz słowa kluczowe dla strony

en: Write sentence represented the search form
pl_PL: Napisz zdanie reprezentowane przez formularz wyszukiwania

en: Write title for page
pl_PL: Napisz tytuł strony

en: Write your custom class for own element identification
pl_PL: Napisz własną klasę dla własnej identyfikacji elementu

en: Write your custom class for own page identification
pl_PL: Wpisz  własną kategorię do identyfikacji twojej strony

en: X &#8212; Even more mature than above
pl_PL: X &#8212; dla osób jeszcze starszych niż powyżej

en: X Coordinate
pl_PL: Współrzędna X

en: Y Coordinate
pl_PL: Współrzędna Y

en: Yes
pl_PL: Tak

en: You are about to create custom options for page:
    {pageTitle}.
    Is this ok?
pl_PL: Masz zamiar utworzyć niestandardowe opcje dla strony:
    {pageTitle}.
    Czy tak?

en: You can only enable or disable these elements
pl_PL: Można tylko włączyć lub wyłączyć te elementy

en: You do not have media management permissions. To change your local avatar, contact the blog administrator.
pl_PL: Nie masz uprawnień do zarządzania multimediami. Aby zmienić lokalny awatar, skontaktuj się z administratorem blogu.

en: You do not have permission to edit this user.
pl_PL: Nie masz uprawnień do edytowania tego użytkownika.

en: You just got a file download dialog or ribbon.
pl_PL: Właśnie otrzymałeś okno dialogowe lub taśmę pobierania pliku.

en: You selected option '{option}' but file was '{filename}'. We corrected this for you :)
pl_PL: Wybrałeś opcję '{opcja}'. ale plik to '{nazwa}'. Poprawiliśmy to za Ciebie :)

en: Your custom CSS
pl_PL: Twój projekt CSS

en: Your file download failed. Please try again.
pl_PL: Pobieranie pliku nie powiodło się. Spróbuj ponownie.

en: Your server configuration does not fully match all requirements for this AIT Theme.
pl_PL: Konfiguracja Twojego serwera nie spełnia wszystkich wymagań dla tego motywu AIT.

en: Zero point for X and Y coordinates of label position
pl_PL: Punkt wyjściowy dla współrzędnych X i Y dla pozycji etykiety

en: Zero size file downloaded
pl_PL: Pobrany został plik o zerowym rozmiarze

en: Zoom
pl_PL: Powiększenie

en: Zoom level of Google Map
pl_PL: Poziom powiększenia Mapy Google

en: bottom center
pl_PL: na dole pośrodku

en: bottom left
pl_PL: na dole po lewej stronie

en: bottom right
pl_PL: na dole po prawej stronie

en: center center
pl_PL: pośrodku i w środku

en: center left
pl_PL: pośrodku po lewej stronie

en: center right
pl_PL: pośrodku po prawej stronie

[ctx: default title for cloned form item]
en: Input
pl_PL: Wprowadzenie

en: end
pl_PL: zakończ

[ctx: export]
en: All
pl_PL: Wszystkie

[ctx: export]
en: All theme settings
pl_PL: Wszystkie ustawienia motywu

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress Content, theme settings and WordPress settings
pl_PL: Eksportuje całą treść WordPress WordPress, ustawienia motywu i ustawienia WordPress

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content, theme settings and some WordPress settings
pl_PL: Eksportuje całą zawartość WordPress, ustawienia motywów i niektóre ustawienia WordPress

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content. All your posts, pages, comments, custom fields, taxonomies, navigation menus and custom post types.
pl_PL: Eksportuje całą treść WordPress. Wszystkie posty, strony, komentarze, pola niestandardowe, taksonomie, menu nawigacji oraz niestandardowe typy postów.

[ctx: export]
en: Exports all the theme settings (Theme Options, Default Layout and Page Builder)
pl_PL: Eksportuje wszystkie ustawienia motywu (opcje motywu, domyślny układ i Page Builder)

[ctx: export]
en: Exports some WordPress settings (menu settings, sidebars, widgets)
pl_PL: Eksportuj niektóre ustawienia WordPress (ustawienia menu, paski boczne, widżety)

[ctx: export]
en: WordPress Content
pl_PL: Treść WordPress

[ctx: export]
en: WordPress settings
pl_PL: Ustawienia WordPress

[ctx: export action button label]
en: Export
pl_PL: Eksportuj

en: fixed
pl_PL: stały

en: flexible images
pl_PL: elastyczne obrazki

en: home
pl_PL: strona główna

[ctx: import]
en: All
pl_PL: Wszystkie

[ctx: import]
en: All theme settings
pl_PL: Wszystkie ustawienia motywu

[ctx: import]
en: Import Attachments?
pl_PL: Importować załącznik?

[ctx: import]
en: WordPress Content
pl_PL: Treść WordPress

[ctx: import]
en: WordPress settings
pl_PL: Ustawienia WordPress

[ctx: import action button label]
en: Import
pl_PL: Importuj

[ctx: import action button label]
en: Import Demo Content
pl_PL: Importuj treść demo

[ctx: job position]
en: Position
pl_PL: Położenie

[ctx: mark for form input]
en: Required
pl_PL: Wymagane

[ctx: name of element]
en: Advertisements
pl_PL: Reklamy

[ctx: name of element]
en: Authors
pl_PL: Autorzy

[ctx: name of element]
en: Background Slider
pl_PL: Suwak tła

[ctx: name of element]
en: Columns
pl_PL: Kolumny

[ctx: name of element]
en: Comments
pl_PL: Komentarze

[ctx: name of element]
en: Contact Form
pl_PL: Formularz kontaktowy

[ctx: name of element]
en: Content
pl_PL: Treść

[ctx: name of element]
en: Countdown
pl_PL: Odliczanie

[ctx: name of element]
en: Counters
pl_PL: Licznik

[ctx: name of element]
en: Easy Slider
pl_PL: Łatwy suwak

[ctx: name of element]
en: Events
pl_PL: Zdarzenia

[ctx: name of element]
en: Events With Map
pl_PL: Wydarzenia z mapą

[ctx: name of element]
en: Facilities
pl_PL: Funkcjonalności

[ctx: name of element]
en: Google Map
pl_PL: Mapa Google

[ctx: name of element]
en: Header Map
pl_PL: Mapa nagłówka

[ctx: name of element]
en: Horizontal Rule
pl_PL: Miarka pozioma

[ctx: name of element]
en: Image
pl_PL: Obraz

[ctx: name of element]
en: Items
pl_PL: Elementy

[ctx: name of element]
en: Items Info
pl_PL: Informacje o elementach

[ctx: name of element]
en: Job Offers
pl_PL: Oferty pracy

[ctx: name of element]
en: Lists
pl_PL: Listy

[ctx: name of element]
en: Matches
pl_PL: Mecze

[ctx: name of element]
en: Member
pl_PL: Członek

[ctx: name of element]
en: Members
pl_PL: Członkowie

[ctx: name of element]
en: Opening Hours
pl_PL: Godziny otwarcia

[ctx: name of element]
en: Page Title
pl_PL: Tytuł strony

[ctx: name of element]
en: Partners
pl_PL: Partnerzy

[ctx: name of element]
en: Posts
pl_PL: Posty

[ctx: name of element]
en: Price Table
pl_PL: Tabela cen

[ctx: name of element]
en: Products
pl_PL: Produkty

[ctx: name of element]
en: Search Form
pl_PL: Formularz wyszukiwania

[ctx: name of element]
en: Services
pl_PL: Usługi

[ctx: name of element]
en: Sitemap
pl_PL: Mapa strony

[ctx: name of element]
en: Taxonomy List
pl_PL: Lista dotycząca taksonomii

[ctx: name of element]
en: Testimonials
pl_PL: Opinie

[ctx: name of element]
en: Text
pl_PL: Tekst

[ctx: name of element]
en: Toggles
pl_PL: Przełączanie

[ctx: name of element]
en: Video
pl_PL: Wideo

[ctx: name of element]
en: Widget Area
pl_PL: Obszar widżetowy

en: no change - icons
pl_PL: bez zmiany - ikony

en: no-repeat
pl_PL: bez-powtarzania

[ctx: options]
en: Delete
pl_PL: Usuń

[ctx: page]
en: Edit
pl_PL: Edytuj

[ctx: page]
en: New
pl_PL: Nowa

[ctx: page]
en: View
pl_PL: Wyświetl

en: repeat
pl_PL: powtórz

en: repeat-x
pl_PL: powtórz-x

en: repeat-y
pl_PL: powtórz-y

en: scroll
pl_PL: przewiń

en: settings were saved successfully
pl_PL: ustawienia zostały zapisane

[ctx: sidebar]
en: None
pl_PL: Brak

en: start
pl_PL: uruchom

en: sub item
pl_PL: Element podrzędny

en: there was an error during saving
pl_PL: wystąpił błąd podczas zapisywania

en: top center
pl_PL: na górze pośrodku

en: top left
pl_PL: na górze po lewej stronie

en: top right
pl_PL: na górze po prawej stronie
