Doctor+ Admin 1.14 - en to it_IT translation catalogue (1360 entries)

en: Theme Admin
it_IT: Amministratore dei Temi

en: Dev mode:
it_IT: Modalità Dev:

en: Empty theme cache
it_IT: Svuota la cache del tema

en: Empty image (WPThumb) cache
it_IT: Svuota la cache immagine (WPThumb)

en: Page Builder
it_IT: Costruzione Pagine

en: Default language
it_IT: Lingua predefinita

en: 404 page
it_IT: Pagina 404

en: Search page
it_IT: Pagina di ricerca

en: Archive pages
it_IT: Pagine dell'Archivio

en: Category, Taxonomy, Tag, Author, Date
it_IT: Categoria, Tassonomia, Tag, autore, data

en: Attachment pages
it_IT: Pagine di allegati

en: Single post
it_IT: Inserimento singolo

en: Single - WooCommerce Product
it_IT: Singolo - Prodotto WooCommerce

en: %s - WooCommerce Shop Page
it_IT: %s - Pagina Negozio WooCommerce

en: Install Required Plugins
it_IT: Installa i Plugin Richiesti

en: &hellip; saving &hellip;
it_IT: &hellip; sto salvando &hellip;

en: settings were saved successfully
it_IT: i settaggi sono stati salvati con successo

en: there was an error during saving
it_IT: s è verificato un errore durante il salvataggio

en: Resetting&hellip;
it_IT: Sto ripristinando&hellip;

en: Successfully reset. This page will reload&hellip;
it_IT: Ripristino effettuato con successo. Questa pagina sarà ricaricata&hellip;

en: Are you sure you want to remove this element?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questo elemento?

en: Are you sure you want to delete custom page options of this page?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare le opzioni della pagina personalizzata di questa pagina?

note: translators: {pageTtile} is placeholder like %s
en: You are about to create custom options for page:
    {pageTitle}.
    Is this ok?
it_IT: Stai per creare opzioni personali per la pagina:
    {pageTitle}.
    Va bene?

en: Settings Administration for the special page type
it_IT: Amministrazione Impostazioni per il tipo di pagina speciale

en: Settings Administration for this standard page only
it_IT: L'amministrazione delle impostazioni solo per questa pagina predefinita

en: Click to add custom description
it_IT: Clicca per aggiungere una descrizione personalizzata

en: Please select backup file
it_IT: Cortesemente seleziona il file di backup

note: translators: {option} and {filename} are placeholders like %s
en: You selected option '{option}' but file was '{filename}'. We corrected this for you :)
it_IT: Hai selezionato l'opzione '{option}' ma il file era '{filename}'. Lo abbiamo corretto per te :)

en: Are you sure you want to import backup? All tables will be truncated before import!
it_IT: Sei sicuro di voler importare il backup? Tutte le tabelle saranno troncate prima dell'importazione!

en: Are you sure you want to import demo content? Whole content of your website will be replaced!
it_IT: Sei sicuro di voler importare il contenuto demo? L'intero contenuto del tuo sito web sarà sostituito!

en: Importing...
it_IT: Sto importando...

en: Importing is done. Check out the report.
it_IT: L'importazione è riuscita. Controlla il rapporto.

en: There was an error during importing. Check out the report.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'importazione. Controlla il rapporto.

en: Exporting...
it_IT: Sto esportando...

en: You just got a file download dialog or ribbon.
it_IT: Hai appena ricevuto un nastro o file di download.

en: Your file download failed. Please try again.
it_IT: Lo scaricamento del tuo file non è riuscito. Prova di nuovo.

en: Please enter title of the page
it_IT: Per favore, inserisci il titolo della pagina

en: Save and Open in Page Builder
it_IT: Salva ed Apri nel Page Builder

en: Something is wrong with import form
it_IT: Qualcosa non ha funzionato nel modulo di importazione

en: File with demo content '%s' doesn't exists.
it_IT: Il File con i contenuti del demo '%s' non esiste.

en: Something is wrong with export form
it_IT: Qualcosa non ha funzionato nel modulo di esportazione

en: Export method '%s' does not exist. Something is wrong.
it_IT: Il metodo di esportazione '%s' non esiste. Qualcosa non ha funzionato.

en: Directory '%s' can not be created.
it_IT: La directory '%s' non può essere creata.

en: Import method '%s' does not exist. Something is wrong.
it_IT: Il metodo di importazione '%s' non esiste. Qualcosa non ha funzionato.

en: Content of the backup file is corrupted, can not be uncompressed.
it_IT: Il contenuto del file di backup è danneggiato, non può essere compresso.

en: Content from the file "%s" can not be read.
it_IT: Il contenuto del file "%s" non può essere letto.

en: Inserting of the WordPress option "%s" failed.
it_IT: L'inserimento dell'opzione WordPress "%s" è fallita.

en: All inserts of theme settings to the database failed.
it_IT: Tutti gli inserti sul database delle impostazioni dei temi sono falliti.

en: Inserting of the theme option "%s" failed.
it_IT: L'inserimento dell'opzione per il tema "%s" non è riuscito.

en: Content was partialy imported. Some errors occured. %s
it_IT: I contenuti sono stati importati parzialmente. Si sono verificati alcuni errori. %s

en: File from URL "%s" can not be fetched. Reason: %s
it_IT: Il File dall'URL "%s" non può essere recuperato. Motivo: %s

en: Successfully downloaded and saved file from URL "%s"
it_IT: Scaricato e salvato con successo file dall'URL "%s"

en: Dummy demo images were sucessfully downloaded
it_IT: Le Immagini demo Dummy sono state scaricate con successo

en: All attachments were sucessfully downloaded
it_IT: Tutti gli allegati sono stati scaricati con successo

en: Remote server did not respond
it_IT: Il server remoto non ha risposto

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
it_IT: Il server remoto ha restituito risposta di errore %1$d %2$s

en: Remote file have incorrect size
it_IT: Il file remoto hanno dimensioni errate

en: Zero size file downloaded
it_IT: Dimensione zero del file scaricato

en: Content was successfully imported, yay!
it_IT: Il contenuto è stato importato con successo, bene!

en: Content was imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
it_IT: Il contenuto è stato importato parzialmente. Alcuni dati non possono essere importate. Ecco il rapporto: %s

en: Content could not be imported. Reason(s): %s
it_IT: Il contenuto non può essere importato. Motivo(i): %s

en: All theme settings were successfully imported, yay!
it_IT: Tutti i settaggi dei temi sono stati importati con successo, bene!

en: All theme settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
it_IT: Tutte i settaggi dei temi sono state importate parzialmente. Alcuni dati non possono essere importati. Ecco il rapporto: %s

en: All theme settings could not be imported. Reason(s): %s
it_IT: Tutti i settaggi dei temi non possono essere importati. Motivo(i): %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) were successfully imported, yay!
it_IT: I settaggi di WordPress (barre laterali, widget, ecc.) sono stati importati con successo, bene!

en: WordPress settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
it_IT: Le impostazioni di WordPress sono state importate partialziamente. Alcuni dati non possono essere importati. Ecco il rapporto: %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) could not be imported. Reason(s): %s
it_IT: I settaggi WordPress (barre laterali, widget, etc..) non può essere importato. Ragione(i): %s

en: Fullwidth Elements
it_IT: Spessore totale degli Elementi

en: Fullwidth or Columnable Elements
it_IT: Larghezza piena o Elementi Incolonnabili

en: Edit element description
it_IT: Modifica descrizione elemento

en: Sidebars <strong>%s</strong> here
it_IT: Barre laterali <strong>%s</strong> qui

en: start
it_IT: inizia

en: end
it_IT: fine

en: Here are no options.
it_IT: Non sono presenti opzioni.

en: Controls are not allowed to render
it_IT: I controlli non hanno consentito la rappresentazione

en: Basic
it_IT: Base

en: Advanced
it_IT: Avanzato

en: Are you sure you want to import options from Global Options to this element?
it_IT: Sei sicuro di voler importare le opzioni da Opzioni globali a questo elemento?

en: Are you sure you want to reset options from this element to default values?
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare le opzioni di questo elemento ai valori di default?

en: Are you sure you want to reset options from this group to default values?
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare le opzioni di questo gruppo ai valori di default?

en: Reset
it_IT: Ripristina

en: WordPress version
it_IT: versione WordPress

en: This AIT Theme requires WordPress 3.7 or newer.
it_IT: Questo Tema AIT richiede WordPress 3.7 o più avanzato.

en: PHP Version
it_IT: Versione PHP

en: It is recommended for better performance of your whole site with our theme to have PHP version 5.4 or newer. But it is not mandatory. PHP 5.2 should be ok.
it_IT: È consigliato disporre di una versione PHP 5.4 o più recente per migliorare le prestazioni di tutto il tuo sito con il nostro tema. Ma non è obbligatorio. La versione 5.2 di PHP dovrebbe andare bene.

en: Memory limit
it_IT: Limite della memoria

en: Memory limit is too low. At least <b>%sMB</b> are needed for AIT Theme to work properly.
it_IT: Il limite della memoria è troppo basso. Sono richiesti almeno <b>%sMB</b> affinchè il Tema AIT funzioni correttamente.

note: translators: "wp-content/uploads" is exact path to folder
en: Read/Write permissions for wp-content/uploads folder
it_IT: Permessi di lettura/scrittura per la cartella wp-content/uploads

en: Yes
it_IT: Sì

en: PHP is not allowed to write to "wp-content/uploads" directory
it_IT: PHP non può scrivere nella directory "wp-content/uploads"

en: Function flock()
it_IT: Funzione flock()

en: Function <code>flock()</code> is not supported on this filesystem. AIT Theme requires this to process atomic file operations.
it_IT: La funzione <code>flock()</code> non è supportata su questo file di sistema. AIT Theme la richiede per elaborare operazioni sui file atomici.

en: Function gzcompress()
it_IT: Funzione gzcompress()

en: Function <code>gzcompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
it_IT: La funzione <code>gzcompress()</code> non è attivata. AIT Theme la richiede per il processo di data backuping.

en: Function gzuncompress()
it_IT: Funzione gzuncompress()

en: Function <code>gzuncompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
it_IT: La funzione <code>gzuncompress()</code> non è attivata. AIT Theme la richiede per il processo di data backuping.

en: Disabled
it_IT: Disattivata

en: Enabled
it_IT: Attivata

en: Configuration directive <code>register_globals</code> is enabled. We recommend this to be disabled for security reasons.
it_IT: La direttiva di configurazione <code>register_globals</code> è attivata. Ti raccomandiamo di disattivarla per ragioni di sicurezza.

note: translators: "Reflection" is the name of the extension
en: Reflection extension
it_IT: estensione Reflection

en: Reflection extension is required.
it_IT: E' richiesta l'estensione Reflection.

note: translators: "SPL" is the name of the extension
en: SPL extension
it_IT: estensione SPL

en: SPL extension is required.
it_IT: E' richiesta l'estensione SPL.

note: translators: "PCRE" is the name of the extension
en: PCRE extension
it_IT: estensione PCRE

en: Enabled and works properly
it_IT: Attivato e funzionante

en: Disabled or without UTF-8 support
it_IT: Supporto per UTF-8 disattivato o mancante

en: PCRE extension is required and must support UTF-8.
it_IT: L'estensione PCRE è richiesta e deve supportare UTF-8.

note: translators: "ICONV" is the name of the extension
en: ICONV extension
it_IT: estensione ICONV

en: Disabled or does not work properly
it_IT: Disattivata o non funzionante correttamente

en: ICONV extension is required and must work properly.
it_IT: L'estensione ICONV è obbligatoria e deve funzionare correttamente.

en: PHP tokenizer is required.
it_IT: E' richiesto il PHP tokenizer.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: Multibyte String extension
it_IT: Estensione Multibyte String

en: Multibyte String extension is absent. Some internationalization components may not work properly.
it_IT: L'estensione String Multibyte è assente. Alcuni componenti di internazionalizzazione potrebbero non funzionare correttamente.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: Multibyte String function overloading
it_IT: Funzione Multibyte String sovraccarica

en: Multibyte String function overloading is enabled. AIT Theme requires this to be disabled. If it is enabled, some string function may not work properly.
it_IT: La funzione Multibyte String overloading è attiva. AIT Theme richiede che sia disattivata. Se è attivata, alcune funzioni stringa potrebbero non funzionare correttamente.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: GD/ImageMagick extension
it_IT: Estensione GD/ImageMagick

en: GD and ImageMagick extensions are absent. WordPress requires any of them for image resizing.
it_IT: Le estensioni GD e ImageMagick sono assenti. WordPress richiede qualcuno di loro per il ridimensionamento delle immagini.

en: AIT Themes Requirements Checker checks if your server and PHP configuration meets the requirements for running this AIT Theme. It checks version of PHP, if appropriate PHP extensions have been loaded, and if PHP directives are set correctly.
it_IT: AIT Themes Requirements Checker controlla se il server e la configurazione di PHP soddisfano i requisiti per l'esecuzione di questo tema AIT. Esso controlla la versione di PHP, se sono state caricate adeguate estensioni PHP, e se le direttive PHP siano impostate correttamente.

en: Sorry, your server configuration does not match all requirements for this AIT Theme. <em>Your previous theme was reactivated.</em>
it_IT: Spiacenti, la configurazione del server non corrisponde a tutti i requisiti per questo tema AIT. <em>Il tuo tema precedente è stato riattivato.</em>

en: Please fix the issues listed below and try again. You can go back to your <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress themes administration &raquo;</a>
it_IT: Cortesemente risolvi i problemi mostrati qui sotto e riprova. Puoi ritornare al tuo <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress themes administration &raquo;</a>

en: Your server configuration does not fully match all requirements for this AIT Theme.
it_IT: La tua configurazione del server non corrisponde pienamente tutti i requisiti per questo Tema AIT.

en: We highly recommend to <a href="%s" class="button button-primary">reactivate your previous theme</a> until all of the listed issues are resolved. <a href="%s" class="button button-secondary">Continue</a> only if you know what you are doing.</p>
it_IT: Ti raccomandiamo fortemente di <a href="%s" class="button button-primary">riattivare il tuo tema precedente</a> finchè tutti i problemi mostrati non saranno risolti. <a href="%s" class="button button-secondary">Continua</a> solo se sai ciò che stai facendo.</p>

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Not tested
it_IT: Non provato

en: AIT Shortcodes
it_IT: Codici brevi AIT

en: Insert shortcode
it_IT: Inserisci codice rapido

en: Export
it_IT: Esporta

en: Import
it_IT: Importa

en: Import Demo Content
it_IT: Importa il Contenuto del Demo

en: Import / Export
it_IT: Importa / Esporta

[ctx: export]
en: All
it_IT: Tutte

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress Content, theme settings and WordPress settings
it_IT: Esporta tutto il contenuto di WordPress, le impostazioni del tema e le impostazioni di WordPress

[ctx: export]
en: All theme settings
it_IT: Tutti i settaggi del Tema

[ctx: export]
en: Exports all the theme settings (Theme Options, Default Layout and Page Builder)
it_IT: Esporta tutte le impostazioni del tema (Opzioni tema, layout predefinito e Page Builder)

[ctx: export]
en: WordPress settings
it_IT: Settaggi del WordPress

[ctx: export]
en: Exports some WordPress settings (menu settings, sidebars, widgets)
it_IT: Esporta alcune impostazioni di WordPress (impostazioni di menu, barre laterali, widget)

[ctx: export]
en: WordPress Content
it_IT: Contenuto WordPress

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content. All your posts, pages, comments, custom fields, taxonomies, navigation menus and custom post types.
it_IT: Esporta tutti i contenuti di WordPress. Tutti i tuoi messaggi, pagine, commenti, campi personalizzati, tassonomie, menù di navigazione e tipi personalizzati di messaggi.

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content, theme settings and some WordPress settings
it_IT: Esporta tutti i contenuti WordPress, le impostazioni del tema e alcune impostazioni di WordPress

[ctx: export action button label]
en: Export
it_IT: Esporta

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all entries in database for selected option
it_IT: <strong>Attenzione!</strong> Questa importazione cancellerà tutti gli inserimenti nel database per le opzioni selezionate

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all content, all theme settings and some WordPress settings in database.
it_IT: <strong>Attenzione!</strong>l'importazione eliminerà definitivamente dal database tutti i contenuti, le impostazioni del tema e alcune impostazioni di WordPress.

[ctx: import]
en: All
it_IT: Tutte

[ctx: import]
en: All theme settings
it_IT: Tutti i settaggi del Tema

[ctx: import]
en: WordPress settings
it_IT: Settaggi del WordPress

[ctx: import]
en: WordPress Content
it_IT: Contenuto WordPress

[ctx: import]
en: Import Attachments?
it_IT: Importare gli allegati?

[ctx: import action button label]
en: Import
it_IT: Importa

en: <strong>Warning!</strong> Importing of demo content will delete all your current content in database.
it_IT: <strong>Attenzione!</strong> Importazione di contenuti demo cancellerà tutto il contenuto corrente in banca dati.

[ctx: import action button label]
en: Import Demo Content
it_IT: Importa il Contenuto del Demo

en: Default Layout <small>Default Layout Options Administration for all pages</small>
it_IT: Layout Predefinito <small>Opzioni di Amministrazioni per il Layout Predefinito per tutte le pagine</small>

en: Reset to Defaults
it_IT: Ripristina a Predefiniti

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults?
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare tutti i settaggi a quelli standard?

en: <strong>Default Layout</strong> Options
it_IT: Opzioni <strong>di Default del Layout</strong>

en: Changes have been made.
it_IT: I cambi sono stati effettuati.

en: Sticked unsortable elements
it_IT: Blocca elementi non classificabili

en: You can only enable or disable these elements
it_IT: Puoi solo attivare o disattivare questi oggetti

en: Sortable elements
it_IT: Elementi classificabili

en: Drag&Drop here elements from the right hand side
it_IT: Prendi e trascina qui gli elementi dal lato destro

en: Save Options
it_IT: Salva le Opzioni

en: Edit different page&hellip;
it_IT: Modifica la pagina differente&hellip;

en: Select a page from which to import options
it_IT: Seleziona una pagina da cui importare le opzioni

en: View page: %s
it_IT: Vedi la pagina: %s

[ctx: page]
en: View
it_IT: Mostra

en: Edit page: %s
it_IT: Modifica pagina: %s

[ctx: page]
en: Edit
it_IT: Aggiorna

[ctx: options]
en: Delete
it_IT: Cancella

en: Add New Page
it_IT: Aggiungi una nuova pagina

[ctx: page]
en: New
it_IT: Nuovo

en: <strong>%s</strong> Local Options
it_IT: <strong>%s</strong> Opzioni Locali

en: Loading...
it_IT: Sto caricando...

en: Special pages
it_IT: Pagine speciali

en: Normal pages
it_IT: Pagine normali

en: View Page
it_IT: Guarda la Pagina

en: Edit Page
it_IT: Modifica la Pagina

en: Are you sure you want to reset "Theme Options"?
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare le "Opzioni del Tema"?

en: Reset Theme Options
it_IT: Resetta le Opzioni del Tema

en: Are you sure you want to reset all options?
it_IT: Sei sicuro di voler resettare tutte le opzioni?

en: Reset All Options
it_IT: Resetta Tutte le Opzioni

en: Theme Options
it_IT: Opzioni per il Tema

en: <strong>Theme Options:</strong> %s
it_IT: <strong>Opzioni per il Tema:</strong> %s

[ctx: name of element]
en: Page Title
it_IT: Titolo della Pagina

[ctx: name of element]
en: Content
it_IT: Contenuto

[ctx: name of element]
en: Comments
it_IT: Commenti

[ctx: name of element]
en: Portfolio
it_IT: Portafoglio

[ctx: name of element]
en: Testimonials
it_IT: Testimonial

[ctx: name of element]
en: Text
it_IT: Testo

[ctx: name of element]
en: Columns
it_IT: Colonne

[ctx: name of element]
en: Partners
it_IT: Partner

[ctx: name of element]
en: FAQ
it_IT: Domande frequenti

[ctx: name of element]
en: Member
it_IT: Iscritto

[ctx: name of element]
en: Price Table
it_IT: Tabella dei Prezzi

[ctx: name of element]
en: Toggles
it_IT: Alternatori

[ctx: name of element]
en: Counters
it_IT: Contatori

[ctx: name of element]
en: Countdown
it_IT: Conto alla Rovescia

[ctx: name of element]
en: Horizontal Rule
it_IT: Regolazione orizzontale

[ctx: name of element]
en: Events
it_IT: Eventi

[ctx: name of element]
en: Events With Map
it_IT: Eventi con mappa

[ctx: name of element]
en: Job Offers
it_IT: Offerte di lavoro

[ctx: name of element]
en: Opening Hours
it_IT: Orari di Apertura

[ctx: name of element]
en: Contact Form
it_IT: Modulo di Contatto

[ctx: name of element]
en: Sitemap
it_IT: Mappa del sito

[ctx: name of element]
en: Advertisements
it_IT: Pubblicità

[ctx: name of element]
en: Posts
it_IT: Messaggi

[ctx: name of element]
en: Members
it_IT: Iscritti

[ctx: name of element]
en: Services
it_IT: Servizi

[ctx: name of element]
en: Easy Slider
it_IT: Cursore Facile

[ctx: name of element]
en: Products
it_IT: Prodotti

[ctx: name of element]
en: Image
it_IT: Immagine

[ctx: name of element]
en: Lists
it_IT: Liste

en: Custom CSS
it_IT: Personalizza CSS

en: Your custom CSS
it_IT: La tua personalizzazione CSS

en: Here you can put your own CSS
it_IT: Qui puoi inserire il tuo CSS

en: Admin branding
it_IT: Amministrazione Marca

en: Admin Title
it_IT: Titolo Amministrazione

en: Title displayed in Wordpress menu
it_IT: Titolo mostrato nel menù Wordpress

en: Login Screen Logo
it_IT: Logo Schermata di Login

en: Logo image displayed on Wordpress Login screen
it_IT: Immagine Logo mostrata nella schermata di Login di Wordpress

en: Login Screen Logo Link
it_IT: Collegamento Logo per la Schermata di Login

en: Link for Logo image displayed on Wordpress Login screen, use valid URL format with http://
it_IT: Collegamento all'immagine del Logo mostrata nella schermata di ingresso a Wordpress, usa un formato di URL con http://

en: Login Screen Logo Tooltip
it_IT: Suggerimento Logo per la Schermata di Login

en: Tooltip text for logo image displayed on Wordpress Login screen
it_IT: Il testo del suggerimento per l'immagine logo è mostrato sulla schermata di Login di Wordpress

en: Custom CSS for Login Screen
it_IT: CSS personalizzati per la Schermata di Login

en: CSS styles for Wordpress Login screen
it_IT: Stili CSS per la schermata di Login di Wordpress

en: Small Admin Menu Icon (16x16)
it_IT: Piccola icona del Menù Amministrazione (16x16)

en: Icon image displayed in menu
it_IT: Immagine icona mostrata nel menù

en: Admin Footer Text
it_IT: Testo a piè di pagina dell'Amministrazione

en: Text displayed in footer of Wordpress Admin screen
it_IT: Testo mostrato nel più di pagina dello schermo di amministrazione di Wordpress

en: Administrator settings
it_IT: Impostazioni amministratore

en: Development mode
it_IT: Modalità Sviluppo

en: Turn on/off development mode
it_IT: Attiva/Disattiva la modalità sviluppo

en: Developer's IP address
it_IT: Indirizzo IP dello Sviluppatore

en: Megamenu settings
it_IT: Impostazioni megamenu

en: Enable megamenu
it_IT: Attiva megamenu

en: Turn on/off megamenu
it_IT: Attiva/Disattiva megamenu

en: Default Layout
it_IT: Layout Predefinito

en: Title for the tab
it_IT: Titolo della scheda

en: Content of the tab
it_IT: Contenuto della scheda

en: No tabs
it_IT: Non ci sono caselle

en: Add another tab
it_IT: Aggiungi un'altra tabella

en: Background Color
it_IT: Colore dello Sfondo

[ctx: mark for form input]
en: Required
it_IT: Richiesto

en: Background Image
it_IT: Immagine dello Sfondo

en: Select Background Image for: %s
it_IT: Seleziona l'Immagine dello Sfondo per: %s

en: Insert Image
it_IT: Inserisci l'Immagine

en: Select Image
it_IT: Seleziona l'Immagine

en: Repeat
it_IT: Ripetizione

en: repeat
it_IT: ripetizione

en: no-repeat
it_IT: nessuna ripetizione

en: repeat-x
it_IT: ripeti-x

en: repeat-y
it_IT: ripeti-y

en: Position
it_IT: Posizione

en: top left
it_IT: In alto a sinistra

en: top center
it_IT: in alto al centro

en: top right
it_IT: in alto a destra

en: center left
it_IT: a sinistra nel centro

en: center center
it_IT: centro centro

en: center right
it_IT: centrato a destra

en: bottom left
it_IT: in basso a sinistra

en: bottom center
it_IT: in basso al centro

en: bottom right
it_IT: In basso a destra

en: Scroll
it_IT: Scrolla

en: fixed
it_IT: sistemato

en: scroll
it_IT: scrolla

en: All
it_IT: Tutte

en: <strong>All available %s will be displayed.</strong><br><em>(Because there are no categories in %s or all categories are empty)</em>
it_IT: <strong>Tutti i %s disponibili verranno mostrati.</strong><br><em>(Poiché non ci sono categorie in %s o tutte le categorie sono vuote)</em>

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: No Items Defined
it_IT: Nessun Oggetto Definito

en: + Add New Item
it_IT: + Aggiungi Nuovo Elemento

en: Open/Collapse All Items
it_IT: Apri/Chiudi tutti gli Elementi

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove All Items
it_IT: Rimuovi Tutti gli Elementi

en: Choose&hellip;
it_IT: Scegli&hellip;

en: None
it_IT: Nessuno

en: Select Image for: %s
it_IT: Seleziona l'Immagine per: %s

en: Enable
it_IT: Attiva

en: By enabling this you can override advanced options from Default Layout
it_IT: Abilitando questa funzione puoi sovrascrivere le opzioni avanzate nel Layout Predefinito

en: Default Template
it_IT: Modello Predefinito

en: "Page templates" option is available only on local options for specific page.
it_IT: L'opzione "Pagina dei templates" è disponibile solo nelle opzioni locali per pagina specifica.

en: There are no payments defined, please add payments first
it_IT: Non ci sono pagamenti definiti, si prega innanzitutto di aggiungere pagamenti

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Find
it_IT: Trova

en: Latitude
it_IT: Latitudine

en: Longitude
it_IT: Longitudine

en: Clear map
it_IT: Cancella mappa

en: Not Installed
it_IT: Non Installato

en: No items. Add some items to "%s"
it_IT: Nessun oggetto. Aggiungi alcuni oggetti a "%s"

[ctx: sidebar]
en: None
it_IT: Nessuno

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
it_IT: %s (Non valido)

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
it_IT: %s (In attesa)

en: sub item
it_IT: sotto oggetto

en: Column
it_IT: Colonna

en: Edit Menu Item
it_IT: Modifica voce del menu

en: Label (Optional)
it_IT: Etichetta (Opzionale)

en: Navigation Label
it_IT: Etichetta della navigazione

en: Title Attribute
it_IT: Attributo del titolo

en: Open link in a new window/tab
it_IT: Apri link in una nuova finestra/scheda

en: CSS Classes (optional)
it_IT: Classi CSS (facoltative)

en: Link Relationship (XFN)
it_IT: Relazione del Collegamento (XFN)

en: Description
it_IT: Descrizione

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
it_IT: La descrizione verrà visualizzata nel menu se è supportata dal tema corrente.

en: Icon (Optional)
it_IT: Icona (Opzionale)

en: Submenu Position
it_IT: Posizione del Submenù

en: Theme Default
it_IT: Tema predefinito

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Right
it_IT: Destra

en: Center
it_IT: Centro

en: Content Left
it_IT: Contenuto di sinistra

en: Content Right
it_IT: Contenuto di destra

en: Full Content Width
it_IT: Larghezza dell'intero contenuto

en: Url (Optional)
it_IT: Url (Opzionale)

en: Minimum Width in px (Optional)
it_IT: Larghezza minima in px (facoltativo)

en: In New Row
it_IT: In una Nuova RIga

en: Original: %s
it_IT: Originale: %s

en: Add Column
it_IT: Aggiungi colonna

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Custom Class
it_IT: Classe Personalizzata

en: Write your custom class for own page identification
it_IT: Scrivi la tua classe personalizzata per l'identificazione della tua pagina

en: Right Sidebar
it_IT: Barra laterale destra

en: Select sidebar displayed on the right side of page
it_IT: Seleziona la barra laterale visualizzata sul lato destro della pagina

en: Left Sidebar
it_IT: Barra laterale di sinistra

en: Select sidebar displayed on the left side of page
it_IT: Seleziona la barra laterale visualizzata sul lato sinistro della pagina

en: Footer Widgets Area
it_IT: Area in basso dei Widget

en: Display footer widgets area
it_IT: Mostra l'area in basso dei widget

en: Breadcrumbs
it_IT: Link di Collegamento

en: Display breadcrumbs
it_IT: Mostra il link di collegamento

en: Main menu
it_IT: Menù principale

en: Footer menu
it_IT: Menù in basso

en: General
it_IT: Generale

en: Layout Type
it_IT: Tipo di Layout

en: Display full-width or fixed-width layout of website
it_IT: Visualizza  il layout del sito internet a schermo pieno o a larghezza fissa

en: Website Width
it_IT: Larghezza del sito web

en: Width of the website layout
it_IT: Larghezza del layout del sito web

en: Left Sidebar Width
it_IT: Larghezza della Barra laterale di sinistra

en: Width of left sidebar
it_IT: Larghezza della Barra laterale di sinistra

en: Right Sidebar Width
it_IT: Larghezza della Barra laterale di destra

en: Width of right sidebar
it_IT: Larghezza della Barra laterale di destra

en: Progressive Page Loading
it_IT: Sto caricando la pagina progressiva

en: Enable or disable progressive loading of page
it_IT: Attiva o disattiva il caricamento progressivo della pagina

en: Main Theme Colors and Backgrounds
it_IT: Colori del Tema Principale e Sfondi

en: Select image used as Favicon
it_IT: Seleziona l'immagine usata come Favicon

en: Website Background
it_IT: Sfondo del Sito Web

en: Look of section background. Color, opacity and background image.
it_IT: Visualizzazione della sezione dello sfondo. Colore, opacità e immagine dello sfondo.

en: Theme Color
it_IT: Colore del Tema

en: Main theme color
it_IT: Colore del tema principale

en: Page Background
it_IT: Sfondo della Pagina

en: Color and opacity of page background
it_IT: Colore ed opacità dello sfondo della pagina

en: Titles
it_IT: Titoli

en: Color of titles text
it_IT: Colore del testo dei titoli

en: Text
it_IT: Testo

en: Color of main text
it_IT: Colore del testo principale

en: Links
it_IT: Collegamenti

en: Color of links
it_IT: Colori dei collegamenti

en: Links Hover
it_IT: Collegamenti oscillanti

en: Color of links with mouse cursor over
it_IT: Colore dei collegamenti con il cursore del mouse sopra

en: Decoration
it_IT: Decorazione

en: Decorative color of elements on website
it_IT: Colore decorativo degli elementi sul sito web

en: Lines
it_IT: Linee

en: Color of lines
it_IT: Colore delle linee

en: Lighter Objects
it_IT: Oggetti più luminosi

en: Color and opacity to make objects lighter
it_IT: Colore ed opacità per rendere gli oggetti più luminosi

en: Darker Objects
it_IT: Oggetti più scuri

en: Color and opacity to make objects darker
it_IT: Colore e opacità per rendere gli oggetti più scuri

en: Header
it_IT: Titolazione

en: Header Type
it_IT: Tipo Intestazione

en: Select type of website header
it_IT: Seleziona tipo intestazione del sito web

en: Website Logo
it_IT: Logo del Sito Web

en: Logo image for website header
it_IT: Immagine del Logo per l'intestazione del sito

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Sticky Menu
it_IT: Menu Adesivo

en: Enable or disable sticky menu on website
it_IT: Abilita o disabilita menu adesivo su sito web

en: Main Menu Colors and Backgrounds
it_IT: Colori del Menù Principale e degli Sfondi

en: Background color and opacity of main menu
it_IT: Colore dello sfondo e opacità del menù principale

en: Menu Items
it_IT: Oggetti del Menù

en: Color of menu items text
it_IT: Colore del testo delle voci di menu

en: Active Menu Item
it_IT: Oggetti Attivi nel Menù

en: Color of active menu item text
it_IT: Colore del testo attivo nell'oggetto del menù

en: Custom JavaScript Code
it_IT: Codice Personalizzato JavaScript

en: JavaScript Code
it_IT: Codice JavaScript

en: Place for your custom Javascript codes
it_IT: Posto per i tuoi codici Javascript personalizzati

en: Footer
it_IT: Alla fine

en: Color of widget titles
it_IT: Colore dei titoli del widget

en: Color of plain text
it_IT: Colore del testo in chiaro

en: Decorative color of some elements and links with mouse cursor over
it_IT: Colore decorativo di alcuni elementi e dei collegamenti con il cursore del mouse sopra

en: Footer Bar
it_IT: Barra alla fine della pagina

en: Text Area Width
it_IT: Larghezza dell'Area di Testo

en: Percentage width of area
it_IT: Larghezza dell'area in percentuale

en: Menu Area Width
it_IT: Larghezza dell'Area del Menù

en: Background color and opacity of footer bar
it_IT: Colore dello  sfondo ed opacità della barra alla fine della pagina

en: Text Area
it_IT: Area del Testo

en: Text displayed in footer bar text area
it_IT: Testo visualizzato nell'area di testo della barra alla fine della pagina

en: Typography
it_IT: Tipografia

en: Main Website Font
it_IT: Principali Siti per Font

en: Theme Default Font
it_IT: Font per Tema Predefinito

en: System font
it_IT: Font di sistema

en: Separator
it_IT: Separatore

en: Separator used between links in breadcrumbs
it_IT: Separatore usato tra i link nel link al collegamento rapido

en: Breadcrumbs Text
it_IT: Testo del link al collegamento rapido

en: Text displayed before breadcrumbs
it_IT: Testo mostrato prima del link al collegamento rapido

en: Text for "Home"
it_IT: Testo per "Home"

en: Text for home link in breadcrumbs
it_IT: Testo per il link alla home page nel collegamento rapido

en: Website Title
it_IT: Titolo del sito Web

en: Display current website title in breadcrumbs. Have not any effect on standard Wordpress installation, only on Wordpress Multisite installation.
it_IT: Visualizza il titolo attuale del sito web nel link al collegamento rapido. Non ha alcun effetto sulla installazione di Wordpress standard, solo sull'installazione di Wordpress Multisito.

en: Sidebars & Widget Areas
it_IT: Aree per le barre laterali ed i Widget

en: Sidebars
it_IT: Barre laterali

en: Add new Sidebar by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Sidebar by clicking on red cross.
it_IT: Aggiungi una nuova Barra laterale cliccando su "+ Aggiungi Nuovo Oggetto" per inserire o rimuovere la barra laterale esistente cliccando sulla croce rossa.

en: Name
it_IT: Nome

en: Name of widget area displayed in Widgets options
it_IT: Nome dell'area del widget nelle opzioni Widget

en: Footer Widget Areas
it_IT: Area dei Widget alla fine della pagina

en: Add new Footer Widget Area by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Footer Widget Area by clicking on red cross.
it_IT: Aggiungi una nuova Area Widget alla fine della pagina e clicca su "+ Aggiungi un Nuovo Oggetto" per inserire o rimuovere esistente Area Widget cliccando sulla croce rossa.

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Google Analytics Tracking ID in form UA-XXXXX-YY
it_IT: Google Analytics traccia l'ID nel modulo UA-XXXXX-YY

en: Social Icons
it_IT: Icone Sociali

en: Display
it_IT: Mostra

en: Display social icons on website
it_IT: Mostra le icone sociali sul sito web

en: Background color and opacity of icons
it_IT: Colore dello sfondo ed opacità delle icone

en: Open In New Window
it_IT: Apri in una Nuova Finestra

en: Open links in new window or tab
it_IT: Apri i link in una nuova finestra o casella

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
it_IT: Aggiungi una nuova Icona Sociale cliccando su "+ Aggiungi un Nuovo Oggetto" per inserire o rimuovere le Icone Sociali esistenti cliccando sulla croce rossa. Clicca sul link "Rimuovi tutti gli elementi" per rimuovere tutte le Icone Sociali esistenti.

en: Title
it_IT: Titolo

en: Social icon title
it_IT: Titolo dell'icona sociale

en: Icon Light
it_IT: Icona Luce

en: Social icon image
it_IT: Immagine dell'icona sociale

en: Icon Dark
it_IT: Icona Oscurità

en: Social icon link, use valid URL format with http://
it_IT: Collegamento per l'icona sociale, usa un formato valido per l'URL con http://

en: Display or hide this element on page
it_IT: Mostra o nascondi questo oggetto sulla pagina

en: Write your custom class for own element identification
it_IT: Scrivi la tua classe personalizzata per il tuo elemento identificativo

en: Title text displayed with element
it_IT: Testo del titolo mostrato con l'elemento

en: Description text displayed with element
it_IT: Descrizione del testo mostrato con l'elemento

en: Alignment
it_IT: Allineamento

en: Select alignment of title and description
it_IT: Seleziona l'allineamento di titolo e descrizione

en: Element Background
it_IT: Sfondo dell'Elemento

en: Look of element background. Color, opacity and background image.
it_IT: Visualizzazione della sezione dello sfondo. Colore, opacità e immagine dello sfondo.

en: Spaces around Element
it_IT: Spazi attorno all'Elemento

en: Top Margin
it_IT: Margine in alto

en: Space above element
it_IT: Spazio sopra l'elemento

en: Top Padding
it_IT: Spaziatura in alto

en: Top space inside element
it_IT: Spazio superiore all'interno dell'elemento

en: Bottom Padding
it_IT: Spaziatura in basso

en: Bottom space inside element
it_IT: Spazio inferiore all'interno dell'elemento

en: Bottom Margin
it_IT: Margine del pulsante

en: Space below element
it_IT: Spazio sottostante l'elemento

en: Category
it_IT: Categoria

en: Select category displayed on page
it_IT: Seleziona la categoria mostrata sulla pagina

en: Order By
it_IT: Ordina per

en: Select order of items listed on page
it_IT: Seleziona l'ordine degli oggetti presenti sulla pagina

en: Creation Date
it_IT: Data di creazione

en: Item Order
it_IT: Ordine dell'Oggetto

en: Random
it_IT: Casuale

en: Order
it_IT: Ordine

en: Ascending
it_IT: Ascendente

en: Descending
it_IT: Discendente

en: Time
it_IT: Tempo

en: Time visibility of advertisement in seconds
it_IT: Tempo della visibilità della pubblicità in secondi

en: Advertising Colors
it_IT: Colori della Pubblicità

en: Border Color
it_IT: Colore del Bordo

en: Color of border around advertisement
it_IT: Colore del bordo attorno la pubblicità

en: Background color of advertisement
it_IT: Colore dello sfondo della pubblicità

en: Allow Comments
it_IT: Consenti i Commenti

en: Allow users to comment this page
it_IT: Consenti agli utenti di mettere commenti in questa pagina

en: Email Address
it_IT: Indirizzo Email

en: Email address of recipient
it_IT: Indirizzo email del recipiente

en: Email Subject
it_IT: Soggetto della Email

en: Subject of received email
it_IT: Soggetto dell'email ricevuta

en: Email Content
it_IT: Contenuto dell'Email

en: Content of received email. Use Name attribute to get value of input, example: {name}
it_IT: Contenuto dell'email ricevuta. Usa l'attributo Name per ottenere il valore di ingresso, ad esempio: {name}

en: Success Message
it_IT: Messaggio di conferma

en: Message displayed when form is sent successfully
it_IT: Messaggio mostrato quando il modulo è stato inviato con successo

en: Error Message
it_IT: Messaggio di Errore

en: Message displayed when form sending failed
it_IT: Messaggio mostrato quando l'invio del modulo non è riuscito

en: Warning Message
it_IT: Messaggio di Avviso

en: Message displayed when validation is not successful
it_IT: Messaggio visualizzato quando la convalida non è riuscita

en: Form Inputs
it_IT: Moduli di inserimento

en: Use Captcha feature
it_IT: Usa la funzione Captcha

en: Captcha Label
it_IT: Etichetta del Captcha

en: Label for Captcha input
it_IT: Etichetta per l'inserimento del Captcha

en: Captcha Text
it_IT: Testo del Captcha

en: Text displayed beside Captcha input
it_IT: Testo mostrato accanto all'inserimento del Captcha

en: Reset Button
it_IT: Pulsante di reset

en: Display reset button in form
it_IT: Mostra il pulsante di reset nel modulo

en: Escape Form Inputs
it_IT: Input di Modulo Escape

en: Turn on/off characters escaping of form inputs
it_IT: Attiva/disattiva escape dei caratteri degli input del modulo

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Text displayed as label for input. To hide label leave this input empty.
it_IT: Testo visualizzato come etichetta per l'nserimento. Per nascondere l'etichetta lascia questo inserimento vuoto.

en: Name of input, used for email content
it_IT: Nome dell'inserimento, usato per il contenuto delle email

en: Input Type
it_IT: Tipo di Inserimento

en: Select type of input
it_IT: Seleziona il tipo di inserimento

en: Checkbox Horizontal
it_IT: Casella di Controllo Orizzontale

en: Checkbox Vertical
it_IT: Casella di Controllo Verticale

en: Date
it_IT: Data

en: Hidden
it_IT: Nascosto

en: Radio Horizontal
it_IT: Radio Orizzontale

en: Radio Vertical
it_IT: Radio Verticale

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Textarea
it_IT: Area del testo

en: Value
it_IT: Valore

en: Text displayed in input for text input types. For types with more values use semi-colon delimiter. Example: select value 1;select value 2;select value 3
it_IT: Testo visualizzato in ingresso per i tipi di input di testo. Per i tipi con più valori utilizzano virgola delimitatore. Esempio: seleziona il valore 1, seleziona il valore 2; seleziona il valore 3

en: Placeholder
it_IT: Segnaposto

en: Text displayed as placeholder while input is empty
it_IT: Testo visualizzato come segnaposto mentre l'ingresso è vuoto

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Select size of input
it_IT: Seleziona la dimensione dell'inserimento

en: Full Size
it_IT: Totale

en: Half Size - one per row
it_IT: Mezza misura - uno per riga

en: Half Size
it_IT: Metà

en: Required
it_IT: Richiesto

en: Select if the field is required
it_IT: Seleziona se il campo è obbligatorio

en: Contact Form Layout
it_IT: Layout del Modulo di Contatto

en: Label Width
it_IT: Larghezza dell'etichetta

en: Custom width of form labels
it_IT: Larghezza personalizzata delle etichette del modulo

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Diameter of countdown circles
it_IT: Diametro dei cerchi del conto alla rovescia

en: Line Width
it_IT: Larghezza della Linea

en: Width of countdown circles
it_IT: Larghezza dei cerchi del conto alla rovescia

en: Date From
it_IT: Data Da

en: Starting date for countdown
it_IT: Data di partenza per il conto alla rovescia

en: Date To
it_IT: Data A

en: Ending date for countdown
it_IT: Conto alla rovescia per la data finale

en: Finished Text Screen
it_IT: Testo dello Schermo Finale

en: Text displayed after end date
it_IT: Testo visualizzato dopo la data finale

en: Colors
it_IT: Colori

en: Bottom Color
it_IT: Colore del fondo

en: Main color of countdown circles
it_IT: Colore principale dei cerchi del conto alla rovescia

en: Top Color
it_IT: Colore in Alto

en: Color displaying current value
it_IT: Colore che mostra il valore attuale

en: Type
it_IT: Tipo

en: Select type of counter
it_IT: Seleziona il tipo di contatore

en: Gauge
it_IT: Misuratore

en: Line
it_IT: Linea

en: Dimension
it_IT: Dimensione

en: Dimension of counters
it_IT: Dimensione dei contatori

en: Thickness
it_IT: Spessore

en: Thickness of counters
it_IT: Spessore dei contatori

en: Add new Counter by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Counter by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Counters.
it_IT: Aggiungi un nuovo contatore cliccando su "+ Aggiungi Nuovo Oggetto" per inserire o rimuovere il contatore esistente cliccando sulla croce rossa. Clicca sul link "Rimuovi tutti gli elementi" per rimuovere tutti i contatori esistenti.

en: Current Value
it_IT: Valore Attuale

en: Value displayed by counter (number from 0 to 100 for type Gauge and Line)
it_IT: Valore visualizzato dal contatore (numero da 0 a 100 per il tipo di Calibro e Linea)

en: Text displayed as label of counter
it_IT: Testo visualizzato come etichetta del contatore

en: Text displayed as description with counter
it_IT: Testo visualizzato come descrizione con contatore

en: Main color of counters
it_IT: Colore principale dei contatori

en: Animation
it_IT: Animazione

en: Select type of slider animation
it_IT: Seleziona il tipo di animazione del cursore

en: Slide Horizontal
it_IT: Cursore Orizzontale

en: Fade
it_IT: Dissolvenza

en: Enable or disable the autoplay feature
it_IT: Attiva o disattiva la funzione autoplay

en: Select size of slider
it_IT: Seleziona la dimensione del cursore

en: Content Size
it_IT: Dimensione del contenuto

en: Fullwidth Size
it_IT: Dimensione della larghezza totale

en: Image Format
it_IT: Formato dell'Immagine

en: Select format of images
it_IT: Seleziona il formato delle immagini

en: Navigation
it_IT: Navigazione

en: Select type of slider navigation
it_IT: Seleziona il tipo di navigazione slider

en: Bullets
it_IT: Punti

en: Thumbnails
it_IT: Anteprime

en: Description Animation
it_IT: Descrizione Animazione

en: Select type of animation for description
it_IT: Seleziona il tipo di animazione per la descrizione

en: Rotate
it_IT: Rotazione

en: Move
it_IT: Sposta

en: Slides
it_IT: Diapositive

en: URL of link for image in slide, use valid URL format with http://
it_IT: URL di collegamento per le immagini nella diapositiva, utilizza il formato URL valido con http://

en: Image
it_IT: Immagine

en: URL of image displayed in slide, use valid URL format with http://
it_IT: URL di un'immagine visualizzata nella diapositiva, utilizza il formato URL valido con http://

en: Title displayed in description box
it_IT: Titolo mostrato nella casella di descrizione

en: Text displayed in description box
it_IT: Testo mostrato nella casella di descrizione

en: Button Text
it_IT: Testo del Pulsante

en: Text for button displayed in description box
it_IT: Testo per il pulsante mostrato nella casella di descrizione

en: Text Alignment
it_IT: Allineamento del testo

en: Select text alignment in description box
it_IT: Seleziona l'allineamento del testo nella casella di descrizione

en: Position of Description
it_IT: Posizione della Descrizione

en: Select position of description box
it_IT: Seleziona la posizione della casella di descrizione

en: Top Fullsize
it_IT: DImensione totale in alto

en: Top-Left
it_IT: In alto a Sinistra

en: Top-Center
it_IT: In alto al Centro

en: Top Right
it_IT: In alto a Destra

en: Center Left
it_IT: A Sinistra nel centro

en: Center Center
it_IT: Centrato

en: Center Right
it_IT: A destra nel centro

en: Bottom-Left
it_IT: in basso a sinistra

en: Bottom-Center
it_IT: In basso al centro

en: Bottom Right
it_IT: In basso a destra

en: Bottom Fullsize
it_IT: DImensione totale in basso

en: Description Width
it_IT: Larghezza della descrizione

en: Width of description box
it_IT: Larghezza della casella di descrizione

en: Slider Layout
it_IT: Layout Slider

en: Slider Border
it_IT: Bordo del cursore

en: Color of border around slider
it_IT: Colore del bordo attorno allo slider

en: Autoplay Pause
it_IT: Pausa nella riproduzione automatica

en: The amount of time (in sec) between each auto transition
it_IT: La quantità di tempo (in secondi) fra ciascuna autotransizione

en: Navigation Position
it_IT: Posizione Navigazione

en: Select position of slider navigation
it_IT: Seleziona la posizione della slider di navigazione

en: Outside of Slider
it_IT: Fuori dalla Slider

en: Inside of Slider
it_IT: Dentro la Slider

en: Thumbnail Border
it_IT: Bordo Thunbnail

en: Color of border around the thumbnails
it_IT: Colore del bordo attorno ai thumbnail

en: Slider Descriptions Layout
it_IT: Layout Descrizioni Slider

en: Width of description box for all slides
it_IT: Larghezza della casella di descrizione di tutte le diapositive

en: Vertical Offset
it_IT: Scostamento Verticale

en: Top and bottom offset of description boxes
it_IT: Scostamento in alto e basso delle caselle descrizione

en: Horizontal Offset
it_IT: Scostamento Orizzontale

en: Right and left offset of description boxes
it_IT: Scostamento a destra e sinistra delle caselle con la descrizione

en: Background of description boxes
it_IT: Sfondo delle caselle di descrizione

en: Color of title in description boxes
it_IT: Colore del titolo nelle caselle di descrizione

en: Title Size
it_IT: Dimensione del titolo

en: Font size of title in description boxes
it_IT: Dimensione font del titolo nelle caselle della descrizione

en: Color of text in description boxes
it_IT: Colore del testo nelle caselle di descrizione

en: Button Color
it_IT: Colore del pulsante

en: Color of button in description boxes
it_IT: Colore del pulsante nelle caselle di descrizione

en: Color of text on button in description boxes
it_IT: Colore del testo nel pulsante nelle caselle di descrizione

en: Button Opacity
it_IT: Opacità del pulsante

en: Opacity of button in description boxes
it_IT: Opacità del pulsante nelle caselle di descrizione

en: Count
it_IT: Conto

en: Number of items listed on page
it_IT: Numero di oggetti presenti nella pagina

en: Select layout type of displayed items
it_IT: Selezionare il tipo di layout degli oggetti visualizzati

en: Box
it_IT: Casella

en: List
it_IT: Lista

en: Text Rows
it_IT: Righe di testo

en: Number of rows for description text
it_IT: Numero di righe per il testo di descrizione

en: Advanced Info
it_IT: Informazioni avanzate

en: Enable or disable post information
it_IT: Attiva o disattiva le informazioni di inserimento

en: Box Layout settings
it_IT: Impostazioni Layout Caselle

en: Columns
it_IT: Colonne

en: Number of items in one row
it_IT: Numero di oggetti in una riga

en: Enable or disable carousel feature
it_IT: Attiva o disattiva la funzione carousel

en: Carousel Autoplay
it_IT: Visualizzazione automatica del caricatore

en: Enable or disable carousel autoplay feature
it_IT: Attiva o disattiva la funzione autoplay del caricatore

en: Carousel Fading
it_IT: Dissolvenza del Caricatore

en: Enable or disable carousel fading feature
it_IT: Attiva o Disattiva la funzione dissolvenza del caricatore

en: Carousel Rows
it_IT: Righe del Caricatore

en: Number of rows in carousel
it_IT: Numero di righe nel caricatore

en: Select format for images in carousel
it_IT: Seleziona il formato per le immagini nel carousel

en: List Layout settings
it_IT: Impostazioni layout Lista

en: Select type of Facebook box
it_IT: Seleziona il tipo della casella di Facebook

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Color Scheme
it_IT: Schema del Colore

en: Select color scheme of Facebook box
it_IT: Seleziona lo schema del colore della casella Facebook

en: Light
it_IT: Luce

en: Dark
it_IT: Scuro

en: Likebox settings
it_IT: Impotazioni Casella Likebox

en: Facebook Page URL
it_IT: URL della Pagina di Facebook

en: URL of Facebook page displayed in box, use valid URL format with http://
it_IT: URL della pagina Facebook mostrata nella casella, usa un formato URL valido con http://

en: Height
it_IT: Altezza

en: Height of Facebook box
it_IT: Altezza della casella di Facebook

en: Show Faces
it_IT: Mostra le Facce

en: Display profile photos in Facebook box
it_IT: Mostra le foto del profilo nella casella di Facebook

en: Show Stream
it_IT: Mostra Collegamento

en: Display latest posts stream in Facebook box
it_IT: Mostra gli ultimi messaggi collegati nella casella di Facebook

en: Show Header
it_IT: Mostra la Titolazione

en: Display Facebook box header
it_IT: Mostra Facebook nella titolazione della casella

en: Comments settings
it_IT: Impostazioni Commenti

en: Number of Posts
it_IT: Numero di Messaggi

en: Count of visible posts in Facebook box
it_IT: Conto di messaggi visibili nella casella di Facebook

en: Number of visible items
it_IT: Numero di oggetti visibili

en: Alphabetically
it_IT: Alfabeticamente

en: Category Data
it_IT: Categorie dei Dati

en: Display category information on page
it_IT: Mostra le informazioni della categoria nella pagina

en: Select type of Google Map
it_IT: Seleziona il tipo di Google Map

en: Normal Map
it_IT: Mappa normale

en: Satellite Map
it_IT: Mappa dal Satellite

en: Hybrid Map
it_IT: Mappa Ibrida

en: Select size of Google Map
it_IT: Seleziona la dimensione di Google Map

en: Height of Google Map
it_IT: Larghezza di Google Map

en: Markers
it_IT: Marcatori

en: Add new Marker by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Marker by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Markers.
it_IT: Aggiungi un nuovo marcatore cliccando su "+ Aggiungi Nuovo Oggetto" per inserire o rimuovere il Marcatore esistente cliccando sulla croce rossa. Clicca sul link "Rimuovi tutti gli elementi" per rimuovere tutti i marcatori esistenti.

en: Title displayed in infowindow
it_IT: Titolo mostrato nella finestra delle informazioni

en: URL of link displayed in infowindow, use valid URL format with http://
it_IT: URL del link visualizzato in infowindow, usa il formato URL valido con http://

en: Description displayed in infowindow
it_IT: Descrizione mostrata nella finestra delle informazioni

en: Icon Image
it_IT: Immagine dell'Icona

en: Marker image URL
it_IT: Immagine per evidenziare l'URL

en: Address for marker position
it_IT: Indirizzo della posizione del marcatore

en: Address of default position shown on Google Map
it_IT: Indirizzo come posizione predefinita mostrato su Google Map

en: Zoom level of Google Map
it_IT: Livello di zoom di Google Map

en: Map General Colors
it_IT: Colori Generali della Mappa

en: Map's Border
it_IT: Bordo della Mappa

en: Border color of Google Map
it_IT: Colore del bordo di Google Map

en: Map's Hue
it_IT: Saturazione della Mappa

en: Hue color of Google Map
it_IT: Tonalità del colore di Google Map

en: Map's Saturation
it_IT: Saturazione della Mappa

en: Saturation level of Google Map
it_IT: Livello di Saturazione di Google Map

en: Map's Brightness
it_IT: Luminosità della Mappa

en: Brightness level of Google Map
it_IT: Livello di luminosità di Google Map

en: Map Object Colors
it_IT: Colori Oggetto Mappa

en: Saturation
it_IT: Saturazione

en: Saturation level of Google Map objects
it_IT: Livello di Saturazione degli oggetti di Google Map

en: Brightness
it_IT: Luminosità

en: Brightness level of Google Map objects
it_IT: Livello di luminosità degli oggetti di Google Map

en: Landscape Hue
it_IT: Tonalità del paesaggio

en: Hue color of Google Map landscape
it_IT: Tonalità del colore del paesaggio di Google Map

en: Administrative Hue
it_IT: Tonalità amministrativa

en: Hue color of Google Map administrative areas
it_IT: Tonalità del colore delle aree amministrative su Google Map

en: Roads Hue
it_IT: Tonalità strade

en: Hue color of Google Map roads
it_IT: Tonalità del colore delle strade di Google Map

en: Water Hue
it_IT: Tonalità acqua

en: Hue color of Google Map water
it_IT: Tonalità di colore dei corsi d'acqua su Google Map

en: POI Hue
it_IT: Tonalità POI

en: Hue color of Google Map Points Of Interest
it_IT: Tonalità di colore dei Punti di interesse su Google Map

en: MouseWheel Zoom
it_IT: Zoom con la MouseWheel

en: Image to display
it_IT: Immagine da mostrare

en: Width of image
it_IT: Larghezza dell'immagine

en: Image Layout
it_IT: Layout dell'immagine

en: Layout of the image displayed on the page
it_IT: Layout dell'immagine mostrato sulla pagina

en: Keep Aspect Ratio
it_IT: Mantieni le proporzioni

en: Crop to Square
it_IT: Taglia con un quadrato

en: Rounded
it_IT: Girati

en: Border
it_IT: Bordo

en: Display or hide borders
it_IT: Visualizza o nascondi i bordi

en: Image Title
it_IT: Titolo dell'immagine

en: Title of the image displayed as ALT text
it_IT: Il titolo dell'immagine è visualizzato come testo ALT

en: Place Title to Caption
it_IT: Inserisci un titolo per la legenda

en: Display Title of the image in caption
it_IT: Visualizza il titolo dell'immagine nella didascalia

en: Image Caption
it_IT: Disascalia dell'immagine

en: Image description displayed as caption
it_IT: La descrizione dell'immagine è mostrata come didascalia

en: Link Settings
it_IT: Settaggi dei collegamenti

en: Link to
it_IT: Collegamento a

en: Where to link the image?
it_IT: Dove collego l'immagine?

en: Custom Url
it_IT: Url personalizzato

en: Custom URL
it_IT: URL personalizzato

en: URL of link on the image, use valid URL format with http://
it_IT: L'URL del link sull'immagine, usa un formato valido per l'URL con http://

en: Link Target
it_IT: Obiettivo del link

en: Target of the link
it_IT: Obiettivo per il link

en: Open in Current Window
it_IT: Apri nella finestra attuale

en: Open in New Window
it_IT: Apri in una Nuova Finestra

en: Data for Custom Label
it_IT: Dati per l'etichetta personalizzata

en: Use Label
it_IT: Usa l'etichetta

en: Set custom label on the image
it_IT: Imposta un'etichetta personalizzata sull'immagine

en: No Label
it_IT: Non ci sono etichette

en: Size of the label
it_IT: Dimensione dell'etichetta

en: Icon
it_IT: Icona

en: Class for FontAwesome icon
it_IT: Classe per l'icona FontAwesome

en: Title of label
it_IT: Titolo dell'etichetta

en: Description of label
it_IT: Descrizione dell'etichetta

en: Label Position
it_IT: Posizione dell'etichetta

en: Zero point for X and Y coordinates of label position
it_IT: Zero punti per le coordinate X e Y della posizione dell'etichetta

en: Top Left Corner
it_IT: In alto nell'angolo sinistro

en: Top Right Corner
it_IT: In alto nell'angolo a destra

en: Bottom Left Corner
it_IT: In basso nell'angolo a sinistra

en: Bottom Right Corner
it_IT: In basso nell'angolo a destra

en: X Coordinate
it_IT: Coordinata X

en: + / - coordinate on X axis
it_IT: + / - coordinate sull'asse X

en: Y Coordinate
it_IT: Coordinata Y

en: + / - coordinate on Y axis
it_IT: + / - coordinate sull'asse Y

en: Label URL
it_IT: URL dell'etichetta

en: URL of link on the label, use valid URL format with http://
it_IT: Url del collegamento sull'etichetta, usa un formato valido dell'URL con http://

en: Label Link Target
it_IT: Etichetta Obiettivo link

en: Image Container
it_IT: Contenitore dell'immagine

en: Image Border Color
it_IT: Colore del bordo dell'immagine

en: Color of border around image
it_IT: Colore del bordo attorno l'immagine

en: Left Offset
it_IT: Scostamento sinistro

en: Left offset around the image
it_IT: Scostamento sinistro attorno all'immagine

en: Right Offset
it_IT: Scostamento destro

en: Right offset around the image
it_IT: Scostamento destro attorno all'immagine

en: Colors and Advanced Layout
it_IT: Colori e Layout Avanzato

en: Caption Position
it_IT: Posizione della didascalia

en: Position of the image caption
it_IT: Posizione della didascalia dell'immagine

en: Outside of Image
it_IT: Al di fuori dell'immagine

en: Inside of Image
it_IT: Dentro l'immagine

en: Caption Size
it_IT: Dimensione della didascalia

en: Width of the Caption
it_IT: Larghezza della didascalia

en: Caption Top Offset
it_IT: Scostamento Superiore Legenda

en: Top margin of caption placed outside
it_IT: Il margine più alto della didascalia piazzato fuori

en: Caption Background Color
it_IT: Colore di sfondo della didascalia

en: Backgroud Color of caption
it_IT: Colore di sfondo della didascalia

en: Caption Text Color
it_IT: Colore del testo della didascalia

en: Color of texts in caption
it_IT: Colore del testo nella didascalia

en: Label Background Color
it_IT: Colore di sfondo dell'etichetta

en: Backgroud Color of label
it_IT: Colore di sfondo dell'etichetta

en: Label Text Color
it_IT: Colore del testo dell'etichetta

en: Color of texts in label
it_IT: Colore dei testi nell'etichetta

en: Select layout style
it_IT: Seleziona lo stile del layout

en: One Column
it_IT: Una colonna

en: Two Columns
it_IT: Due colonne

en: Show or hide lines between items
it_IT: Mostra o nascondi le linee tra gli oggetti

en: Select icon style
it_IT: Seleziona lo stile dell'icona

en: Icon Color
it_IT: Colore dell'icona

en: Custom color of icon bullets
it_IT: Colore personalizzato dei punti dell'icona

en: Title Style
it_IT: Stile del titolo

en: Select typography style
it_IT: Seleziona lo stile tipografico

en: Items
it_IT: Oggetti

en: Add new List item by click on "+ Add New Item" link, or remove existing List item by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing List items.
it_IT: Aggiungi un nuovo elemento nella lista cliccando su "+ Aggiungi Nuovo Oggetto" per inserire o rimuovere l'oggetto nella lista esistente cliccando sulla croce rossa. Clicca sul link "Rimuovi tutti gli elementi" per rimuovere tutti gli elementi dell'a lista esistente.

en: Select member displayed on page
it_IT: Seleziona l'iscritto mostrato nella pagina

en: Select format for image of member
it_IT: Seleziona il formato per l'immagine dell'iscritto

en: Collapsible Rows
it_IT: Righe pieghevoli

en: Collapsible hidden exceeded rows
it_IT: Righe in eccesso nascoste richiudibili

en: Open links in new window
it_IT: Apri i link in una nuova finestra

en: URL of song used in player, use valid URL format with http://
it_IT: URL della canzone utilizzata nel lettore, utilizza il formato URL valido con http://

en: Height of player
it_IT: Altezza del lettore

en: Artwork
it_IT: Grafica

en: Display artwork in player
it_IT: Visualizza la grafica nel lettore

en: Player Colors and Layout
it_IT: Colore e layout del lettore

en: Color
it_IT: Colore

en: Decorative color of player
it_IT: Colore decorativo del lettore

en: Color of border around player
it_IT: Colore del bordo attorno al lettore

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Tuesday
it_IT: Martedì

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

en: Thursday
it_IT: Giovedì

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Sunday
it_IT: Domenica

en: Empty Days
it_IT: Giorni Vuoti

en: Display or hide empty days in table
it_IT: Mostra o nascondi i giorni vuoti nella tabella

en: Note
it_IT: Nota

en: Text visible as note below table
it_IT: Testo visibile come nota nella tabella sotto

en: Description text displayed with page title
it_IT: Descrizione del testo visualizzato con il titolo della pagina

en: Custom Spaces
it_IT: Personalizza gli spazi

en: Offset of partner's logo
it_IT: Scostamento del logo del partner

en: Portfolio Layout
it_IT: Layout del Portfolio

en: Filter
it_IT: Filtro

en: Display Portfolio filter
it_IT: Mostra il filtro del Portafoglio

en: Subcategory Filter
it_IT: Filtro Sottocategoria

en: Display items from subcategories when filtering
it_IT: Mostra oggetti dalle sottocategorie quando il filtro è attivo

en: Item Display
it_IT: Mostra l'oggetto

en: Select how to show the content of Portfolio item
it_IT: Seleziona come mostrare il contenuto della voce Portafoglio

en: Link to detail
it_IT: Link ai dettagli

en: Open in popup
it_IT: Apri in un popup

en: Excerpt
it_IT: Estratto

en: Display Portfolio item description
it_IT: Visualizza la descrizione dell'articolo nel Portafoglio

en: Image Height
it_IT: Altezza dell'Immagine

en: Height of Portfolio images. For automatic height enter auto or 0.
it_IT: Altezza delle immagini del Portafoglio. Per altezza automatica inserisci auto oppure 0.

en: Image Offset
it_IT: Scostamento nell'Immagine

en: Offset of Portfolio images
it_IT: Scostamento nel Portafoglio di immagini

en: Horizontal
it_IT: Orizzontale

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: Standard Color
it_IT: Colore Standard

en: Decoration color of standard items
it_IT: Colore della decorazione degli oggetti standard

en: Featured Color
it_IT: Colore in primo piano

en: Decoration color of featured items
it_IT: Colore della decorazione degli oggetti in vetrina

en: Revolution Slider plugin is not active
it_IT: Il plugin per la Revolution Slider non è attivo

en: Revolution Slider Alias
it_IT: Alias per Revolution Slider

en: Select slider displayed on page
it_IT: Seleziona lo slider visualizzato sulla pagina

en: Alternative Image
it_IT: Immagine Alternativa

en: Image displayed in responsive layout instead of slider
it_IT: Immagine visualizzata nel layout reattivo invece dello slider

en: Responsive Resolution
it_IT: Risoluzione Reattiva

en: Breakpoint when alternative image is displayed
it_IT: Interrompi quando è visualizzata un'immagine alternativa

en: Disable
it_IT: Disabilita

en: Select type of rule
it_IT: Seleziona il tipo di regolazione

en: Simple Line
it_IT: Linea Semplice

en: Bold Line
it_IT: Linea in Grassetto

en: Dashed
it_IT: Eliminato

en: Shadowed
it_IT: Nascosto

en: Select size of rule
it_IT: Seleziona la dimensione della regolazione

en: Slide Up Button
it_IT: Pulsante di Scorrimento in Alto

en: Display button on rule to slide up
it_IT: Mostra il pulsante per regolare lo scorrimento in alto

en: Color of rule
it_IT: Colore della regolazione

en: Space above rule
it_IT: Spazio sopra la regolazione

en: Space below rule
it_IT: Spazio sotto la regolazione

en: Use
it_IT: Uso

en: Include SEO meta data into header
it_IT: Includi i meta dati del SEO nell'intestazione

en: Write title for page
it_IT: Scrivi il titolo della pagina

en: Keywords
it_IT: Parole chiave

en: Write keywords for page
it_IT: Scrivi parole chiave per la pagina

en: Write description for page
it_IT: Scrivi descrizione per la pagina

en: no change - icons
it_IT: nessun cambio - icone

en: Select type of items
it_IT: Seleziona il tipo di ogetti

en: Pages
it_IT: Pagine

en: Posts
it_IT: Messaggi

en: Count of items listed on page. Enter 0 for all items.
it_IT: Conteggio degli articoli elencati nella pagina. Inserisci 0 per tutti gli articoli.

en: Pages Parameters
it_IT: Parametri delle Pagine

en: Depth
it_IT: Profondità

en: Depth of listed items
it_IT: Profondità degli oggetti presenti

en: Posts Parameters
it_IT: Parametri dei Messaggi

en: Comments Count
it_IT: Conteggio dei Commenti

en: Display or hide count of comments
it_IT: Visualizza o nascondi il conteggio dei commenti

en: Author
it_IT: Autore

en: ID number of author, or multiple IDs delimited by comma
it_IT: Numero ID dell'autore, o ID multipli delimitati da virgole

en: Select size of player
it_IT: Seleziona la dimensione del lettore

en: Large
it_IT: Largo

en: Small
it_IT: Piccolo

en: Use autoplay on page load
it_IT: Usa l'autoplay nella pagina caricata

en: Select type of toggles
it_IT: Seleziona i tipi di interruttori

en: Accordion
it_IT: A fisarmonica

en: Toggle
it_IT: Interruttore

en: Horizontal Tabs
it_IT: Pulsanti orizzontali

en: Vertical Tabs
it_IT: Pulsanti verticali

en: Twitter username (account)
it_IT: Username su Twitter (account)

en: Count of displayed posts
it_IT: Conteggio dei messaggi visualizzati

en: Twitter API Data
it_IT: Dati API Twitter

en: Date Format
it_IT: Formato dele Scadenze

en: Format of posts dates
it_IT: Formato delle scadenze dei messaggi

en: Escape Special Characters
it_IT: Caratteri Speciali di Uscita

en: Escaping special characters used in posts
it_IT: Caratteri speciali di uscita utilizzati nei messaggi

en: Clickable Links
it_IT: Collegamenti cliccabili

en: Possibility click on posts links
it_IT: Possibilità di cliccare nei link per i messaggi

en: Display posts dates
it_IT: Mostra le date dei messaggi

en: Select video source
it_IT: Seleziona la fonte del video

en: URL of video displayed on page, use valid URL format with http://
it_IT: URL del video mostrato sulla pagina, usa un formato URL valido con http://

en: Width of player
it_IT: Larghezza del lettore

en: Color of border around video
it_IT: Colore del bordo attorno al video

en: Theme &rarr; Blog Authors
it_IT: Tema & Autori del Blog

en: View author archive
it_IT: Guarda l'archivio dell'autore

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: Display Post Count?
it_IT: Visualizzo il conto dei messaggi?

en: Display Author Gravatar?
it_IT: Visualizzo l'Autore di Gravatar?

en: Customize displaying posts
it_IT: Personalizza i messaggi mostrati

en: Number of posts
it_IT: Numero di messaggi

en: Excerpt length
it_IT: Lunghezza dell'estratto

en: Show read more
it_IT: Mostra come saperne di più

en: Show thumbnails
it_IT: Mostra le anteprime

en: Thumbnail width
it_IT: Larghezza delle anteprime

en: Thumbnail height
it_IT: Altezza delle anteprime

en: Thumbnail position
it_IT: Posizione delle Anteprime

en: Display social icons for current page
it_IT: Visualizza le icone sociali per la pagina attuale

en: Theme &rarr; Social Icons
it_IT: Tema &rarr; Icone Sociali

en: Show icon title
it_IT: Mostra il titolo dell'icona

en: Display submenu for current page
it_IT: Mostra il sottomenù della pagina attuale

en: Theme &rarr; Submenu
it_IT: Tema &rarr; Sottomenù

en: Optional Class
it_IT: Classe Opzionale

en: Top menu
it_IT: Menu superiore

en: Custom Html
it_IT: Html Personalizzato

en: Custom html for your header.
it_IT: Html personalizzato per la tua intestazione.

en: Title Website Font
it_IT: Font Titolo Sito Web

en: Font Sizes
it_IT: Dimensioni del carattere

en: Standard Text
it_IT: Testo normale

en: Basic text size in px
it_IT: Dimensione del testo base in pixel

en: Small Text
it_IT: Testo piccolo

en: Small text size in px
it_IT: Dimensione del testo piccolo in pixel

en: Decoration Text
it_IT: Testo Decorativo

en: Size of decoration texts, buttons and other texts in px
it_IT: Dimensione dei testi decorativi, dei pulsanti e degli altri testi in pixel

en: Main Menu Text
it_IT: Testo del menu principale

en: Menu text size in px
it_IT: Dimensione del testo del menu in px

en: Submenu Text
it_IT: Testo del sottomenù

en: Submenu text size in px
it_IT: Dimensioni testo del sottomenù in px

en: Input Text
it_IT: Testo da inserire

en: Form input text size in px
it_IT: Dimensione testo da inserire nel modulo in px

en: Size of H1 titles in px
it_IT: Dimensione dei titoli H1 in px

en: Size of H2 titles in px
it_IT: Dimensione dei titoli H2 in px

en: Size of H3 titles in px
it_IT: Dimensione dei titoli H3 in px

en: Size of H4 titles in px
it_IT: Dimensione dei titoli H4 in px

en: Size of H5 titles in px
it_IT: Dimensione dei titoli H5 in px

en: Size of H6 titles in px
it_IT: Dimensione dei titoli H6 in px

en: Social icon link
it_IT: Link icone social

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: 1 row
it_IT: 1 riga

en: 2 rows
it_IT: 2 righe

en: 3 rows
it_IT: 3 righe

en: 4 rows
it_IT: 4 righe

en: 5 rows
it_IT: 5 righe

en: Header menu
it_IT: Menù Intestazione

en: Header Widget Areas
it_IT: Aree dell'intestazione dei Widget

en: Widget Area
it_IT: Area del Widget

en: Select alignment of widgets in widget area
it_IT: Seleziona l'allineamento dei widget nell'area dei widget

[ctx: name of element]
en: Matches
it_IT: Partite

en: Custom Background
it_IT: Sfondo personalizzato

en: Choose custom html background
it_IT: Scegli lo sfondo personalizzato in html

en: Select type of display for the element
it_IT: Seleziona il tipo di visualizzazione per l'elemento

en: Actual Match
it_IT: Partita attuale

en: All Matches
it_IT: Tutte le partite

en: Actual Match Display Options
it_IT: Opzioni video per la partita attuale

en: Select type of display actual match
it_IT: Seleziona il tipo di visualizzazione della partita attuale

en: Latest Match Only
it_IT: Solo l'ultima partita

en: Next Match Only
it_IT: Solo la prossima partita

en: Both
it_IT: Entrambi

en: Display Category Title
it_IT: Mostra il titolo della categoria

en: Image Ratio
it_IT: Ratio dell'immagine

en: Page Title Background
it_IT: Sfondo del titolo della pagina

en: Site Header
it_IT: Intestazione del sito

en: Background color and opacity of site header
it_IT: Colore e opacità dello sfondo dell'intestazione del sito

en: Menu Hover Items
it_IT: Elementi di passaggio sul menù

en: Hover Color of menu items text
it_IT: Colore di passaggio per il testo degli elementi del menù

en: flexible images
it_IT: immagini flessibili

[ctx: name of element]
en: Widget Area
it_IT: Area del Widget

en: Header & Page Title Background
it_IT: Sfondo intestazione e titolo pagina

en: Color is set for header, image is set for page title
it_IT: Il colore è impostato per l'intestazione, l'immagine è impostata per il titolo della pagina

en: Monday Menu Link
it_IT: Link per il menù di Lunedì

en: Tuesday Menu Link
it_IT: Link per il Menù di Martedì

en: Wednesday Menu Link
it_IT: Link per il Menù di Mercoledì

en: Thursday Menu Link
it_IT: Link per il Menù di Giovedì

en: Friday Menu Link
it_IT: Link per il Menù di Venerdì

en: Saturday Menu Link
it_IT: Link per il menù di Sabato

en: Sunday Menu Link
it_IT: Link per il menù di Domenica

en: Show or hide title
it_IT: Mostra o nascondi il titolo

en: Select format for images
it_IT: Seleziona il formato per le immagini

en: Widget area
it_IT: Area dei Widget

en: Select widget area to display
it_IT: Seleziona l'area del widget da visualizzare

en: Item Background Color
it_IT: Colore di sfondo dell'oggetto

en: Item Optional Background Color
it_IT: Colore di sfondo opzionale dell'oggetto

en: Titles Color
it_IT: Colore dei titoli

en: Custom color of titles
it_IT: Colore personalizzato dei titoli

en: Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Custom color of text
it_IT: Colore personalizzato del testo

en: Links Color
it_IT: Colore dei link

en: Custom color of links
it_IT: Colore personalizzato dei link

en: Custom Button
it_IT: Pulsante personalizzato

en: Button Text Color
it_IT: Colore del testo del pulsante

en: Custom text button color
it_IT: Colore del pulsante di testo personalizzato

en: Text displayed in the Button
it_IT: Testo visualizzato nel pulsante

en: Button Url
it_IT: Url del pulsante

en: Imput url for the Button
it_IT: Inserimento url sul Pulsante

en: Double
it_IT: Raddoppia

[ctx: name of element]
en: Header Map
it_IT: Mappa Header

[ctx: name of element]
en: Search Form
it_IT: Modulo di ricerca

[ctx: name of element]
en: Taxonomy List
it_IT: Lista della Tassonomia

[ctx: name of element]
en: Items
it_IT: Oggetti

[ctx: name of element]
en: Items Info
it_IT: Info Oggetti

en: Header Map
it_IT: Mappa Header

en: Image Options
it_IT: Opzioni dell'immagine

en: Header Image
it_IT: Immagine Header

en: Header Image Align
it_IT: Allinea Immagine di Copertina

en: Display Header Resources
it_IT: Mostra Risorse Header

en: Item Category / Location Options
it_IT: Categoria dell'Oggetto / Opzioni Localizzazione

en: Basic Options
it_IT: Opzioni di base

en: Category Default Icon
it_IT: Icona predefinita delle categorie

en: Default icon for categories without own icon
it_IT: Icona predefinita per le categorie che non hanno un'icona

en: Category Default Map Marker
it_IT: Indicazione Mappa Categoria di Default

en: Default marker for categories without own map marker
it_IT: Indicazione di default per categorie sprovviste di indicazione

en: Location Default Icon
it_IT: Icona di default della posizione

en: Default icon for locations without own icon
it_IT: Icona di default per le posizioni senza una propria icona

en: Category Default Image
it_IT: Immagine predefinita delle categorie

en: Default image for categories without own header image
it_IT: Immagine di default per categorie sprovviste di immagine header

en: Location Default Image
it_IT: Immagine di Default per la Localizzazione

en: Default image for locations without own header image
it_IT: Immagine di default per localizzazioni sprovviste di immagine header

en: Header image height
it_IT: Altezza immagine Header

en: List Options
it_IT: Lista delle Opzioni

en: Number of items per row
it_IT: Numero di oggetti per riga

en: Sorting Options
it_IT: Opzioni di ordinamento

en: Number of Items
it_IT: Numero di oggetti

en: Number of items listed on one page
it_IT: Numero di oggetti elencati in una pagina

en: Item Detail Options
it_IT: Opzioni Dettagli Oggetto

en: Default Featured Image
it_IT: Immagine in evidenza predefinita

en: Default image for items without own featured image
it_IT: Immagine predefinita per gli oggetti che non hanno un'immagine in evidenza

en: Default Header Image
it_IT: Immagine Header di Default

en: Default image for items without own header image
it_IT: Immagine di Default per oggetti sprovvisti di immagine header

en: Contact Owner Options
it_IT: Opzioni per Contattare il Proprietario

en: Button Title
it_IT: Titolo del pulsante

en: Title displayed on contact button
it_IT: Titolo visualizzato sul pulsante di contatto

en: Disabled Button Title
it_IT: Testo del pulsante disabilitato

en: Title displayed on disabled contact button
it_IT: Titolo visualizzato sul pulsante di contatto disabilitato

en: Email Message
it_IT: Messaggio della e-mail

en: Text displayed in email sent via contact form
it_IT: Testo visualizzato nella e-mail inviata tramite il modulo di contatto

en: Name Input Label
it_IT: Nome Inserito sull'Etichetta

en: Label for name input
it_IT: Etichetta per il nome inserito

en: Email Input Label
it_IT: Email inserita sull'Etichetta

en: Label for email input
it_IT: Etichetta per l'email inserita

en: Subject Input Label
it_IT: Soggetto Inserito sull'Etichetta

en: Label for subject input
it_IT: Etichetta per il soggetto inserito

en: Message Input Label
it_IT: Messaggio Inserito sull'Etichetta

en: Label for message area
it_IT: Etichetta per l'area messaggi

en: Send Button Label
it_IT: Invia Etichetta del Pulsante

en: Label for send button
it_IT: Etichetta per il pulsante di invio

en: Validation Error Message
it_IT: Messaggio di errore della convalida

en: Server Error Message
it_IT: Messaggio di errore del server

en: Map Options
it_IT: Opzioni della mappa

en: Map Height
it_IT: Altezza della mappa

en: Map Zoom
it_IT: Zoom della Mappa

en: Display landscape
it_IT: Visualizzazione orizzontale

en: Display administratives
it_IT: Mostra diritti amministratore

en: Display roads
it_IT: Mostra strade

en: Display water
it_IT: Mostra acqua

en: Display poi
it_IT: Mostra pdi

en: Address Options
it_IT: Opzioni indirizzo

en: Hide Empty Values
it_IT: Nascondi valori vuoti

en: Hide empty contact information
it_IT: Nascondi informazioni di contatto vuote

en: Hide GPS
it_IT: Nascondi GPS

en: Hide GPS information
it_IT: Nascondi informazioni GPS

en: Nofollow Web Link
it_IT: Link Web Nofollow

en: Use nofollow attribute in web link for SEO purposes
it_IT: Utilizza l'attributo nofollow nei link web per ragioni di SEO

en: Features Options
it_IT: Caratteristiche delle Opzioni

en: Icon Size
it_IT: Dimensione dell'icona

en: Size of features icons
it_IT: Grandezza delle icone delle caratteristiche

en: Display Descriptions
it_IT: Descrizioni del Display

en: Display features descriptions
it_IT: Descrizioni delle caratteristiche del display

en: Packages
it_IT: Pacchetti

en: Enable Email Notification
it_IT: Attiva Notifiche Email

en: Email Notification Time
it_IT: Orario Notifiche Email

en: Number of days before account expires
it_IT: Numero di giorni alla scadenza dell\'account

en: Email Notification Subject
it_IT: Soggetto Notifica Email

en: Email Notification Message
it_IT: Messaggio Notifica Email

en: Package Types
it_IT: Tipi di Pacchetti

en: Admin approve
it_IT: Approvazione Amministratore

en: Admin must approve item before showing on frontend
it_IT: L\'amministratore deve approvare l\'elemento prima di mostrarlo nel Frontend

en: Admin approve edited
it_IT: Approvazione amministratore modificato

en: Admin must approve edited item before showing on frontend
it_IT: L'amministratore deve approvare le modifiche prima della visualizzazione

en: Featured items
it_IT: Elementi in primo piano

en: Items in this package can be featured
it_IT: Gli articoli in questo pacco possono essere presentati

en: Maximum Items
it_IT: Numero massimo elementi

en: Expiration Limit
it_IT: Limite Scadenza

en: Package expiration limit in days (0 for unlimited). Used for free and single paypal payments.
it_IT: Limite scadenza del pacchetto in giorni (0 per illimitato). Utilizzato per i pagamenti paypal gratis e singoli.

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Package price (0 for free)
it_IT: Prezzo del pacchetto (0 per quello gratuito)

en: Content (Editor)
it_IT: Contenuto (Editor)

en: Content (Media)
it_IT: Contenuto (Media)

en: Telephone
it_IT: Telefono

en: Opening Hours
it_IT: Orari di Apertura

en: Gallery
it_IT: Galleria

en: Features
it_IT: Caratteristiche

en: Payments
it_IT: Pagamenti

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Currency code for payments
it_IT: Codice valuta per i pagamenti

en: Payment Gates
it_IT: Uscite pagamento

en: Bank Transfer
it_IT: Bonifico bancario

en: Auto Zoom & Fit Map
it_IT: Auto Zoom e Riempi mappa

en: Enable or disable clustering feature
it_IT: Attiva o disattiva la funzione di clustering

en: Cluster Radius
it_IT: Raggio del Cluster

en: Set size of radius for clustering
it_IT: Dimensione stabilita del raggio per il clustering

en: Geolocation
it_IT: Geolocalizzazione

en: Enable or disable geolocation feature
it_IT: Abilita o disabilita la funzione di geolocalizzazione

en: Infobox options
it_IT: Opzioni infobox

en: Enable Telephone Numbers
it_IT: Abilita numeri di telefono

en: Display landscapes
it_IT: Visualizzazione orizzontale

en: Location
it_IT: Posto

en: Select location displayed on page
it_IT: Seleziona la località mostrata nella pagina

en: Top Rated
it_IT: Più Votati

en: Display only "Featured Items"
it_IT: Mostra solo "Elementi in Primo Piano"

en: Show only featured items of the selected category
it_IT: Mostra solo gli elementi in primo piano della categoria selezionata

en: Select type of Search Form
it_IT: Seleziona il tipo di Modulo di ricerca

en: Search Form
it_IT: Modulo di ricerca

en: Search Sentence
it_IT: Cerca Frase

en: Radius units
it_IT: Unità di misura del raggio

en: Select units for radius
it_IT: Seleziona unità di misura per raggio

en: Kilometers
it_IT: Chilometri

en: Miles
it_IT: Miglia

en: Radius Help
it_IT: Raggio Aiuto

en: Write sentence represented the search form
it_IT: Scrivi una frase da rappresentare nel tipo di ricerca

en: Display category
it_IT: Categoria display

en: Item Categories
it_IT: Categorie Oggetto

en: Item Locations
it_IT: Localizzazioni Oggetto

en: Display items
it_IT: Mostra oggetti

en: Theme &rarr; Items
it_IT: Tema &rarr; Oggetti

en: No items found
it_IT: Nessun oggetto trovato

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Locations
it_IT: Localizzazioni

en: Register or login users form
it_IT: Modulo per la registrazione e l'accesso degli utenti

en: Theme &rarr; Login
it_IT: Tema &rarr; Login

en: Opened Tab
it_IT: Scheda aperta

en: Login Description
it_IT: Descrizione Login

en: Logout Description
it_IT: Descrizione Logout

en: Register Description
it_IT: Descrizione Registrazione

en: Terms and Conditions acceptation required
it_IT: È necessario accettare Termini e Condizioni

en: Terms and Conditions label
it_IT: Etichetta Termini e Condizioni

en: Display newest item
it_IT: Visualizzare l'articolo più nuovo

en: Theme &rarr; Newest Item
it_IT: Tema &rarr; Articolo più nuovo

en: CityGuide: Account Disabled
it_IT: CityGuide: Account disattivato

en: Expiration in days
it_IT: Scadenza in giorni

en: Payment type
it_IT: Tipo di Pagamento

en: Renew Account
it_IT: Rinnova Account

en: Upgrade Account
it_IT: Aggiorna Account

en: Account type
it_IT: Tipo di account

en: Post <a href='%s'>#%d</a> was updated and awaiting your moderation.
it_IT: Il messaggio <a href='%s'>#%d</a> è stato aggiornato ed è in attesa della tua moderazione.

en: Post ready for review
it_IT: Messaggio pronto per la revisione

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account renew via Bank Transfer
it_IT: L'utente %s con ID #%d (%s) sta richiedendo il rinnovo dell'account attraverso Bonifico Bancario

en: Account renew request
it_IT: Richiesta di rinnovo account

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account upgrade to (%s) via Bank Transfer
it_IT: L'utente %s con ID #%d (%s) sta richiedendo l'upgrade dell'account attraverso Bonifico Bancario

en: Account upgrade request
it_IT: Richiesta di upgrade account

en: Maximum items for the current package exceeded
it_IT: Superato il numero di elementi massimo per l'attuale pacchetto

en: Rating was approved
it_IT: La votazione è stata approvata

en: Menu Width
it_IT: Larghezza Menu

en: Tools Width
it_IT: Larghezza Opzioni

en: Select type of item
it_IT: Seleziona il tipo di oggetto

en: Large Image
it_IT: Immagine larga

en: Website
it_IT: Sito Web

en: Crop From Position
it_IT: Ritaglia dalla Posizione

en: Anchor point of the source image, used when cropping image
it_IT: Ancora il punto sorgente dell'immagine, utilizzato quando ritagli l'immagine

en: Link To Website
it_IT: Collegamento al Sito Web

en: Link to website used with Website type, use valid URL format with http://
it_IT: Link al sito web utilizzato con il tipo di sito web, utilizza il formato URL valido con http://

en: Link To Video
it_IT: Collegamento al Video

en: Link to video used with Video type, use valid URL format with http://
it_IT: Link al video utilizzato con il tipo di video, utilizza il formato URL valido con http://

en: Video Format
it_IT: Formato video

en: Select format of video
it_IT: Selezionare il formato del video

en: Information Title
it_IT: Titolo Informazione

en: Information
it_IT: Informazioni

en: Item gallery
it_IT: Galleria Oggetti

en: Floating
it_IT: Fluttuante

[ctx: name of element]
en: Facilities
it_IT: Agevolazioni

[ctx: name of element]
en: Infopanel
it_IT: Pannello info

en: Theme Color Dark
it_IT: Tema di Colore Dark

en: Dark theme color for dark elements
it_IT: Tema di colore scuro per elementi scuri

en: Theme Color Light
it_IT: Tema di Colore Light

en: Main theme color for light elements
it_IT: Tema di colore principale per elementi molto luminosi

en: Header Share
it_IT: Condivisione Intestazione

en: Header Social Icons
it_IT: Icone Social Intestazione

en: Enable Facebook
it_IT: Attiva Facebook

en: Enable Twitter
it_IT: Attiva Twitter

en: Enable Google+
it_IT: Attiva Google+

en: Menu Items Hover
it_IT: Passaggio del mouse sulle voci del menu

en: Color of menu items text on hover
it_IT: Colore del testo delle voci del menu al passaggio del mouse

en: Icon Font
it_IT: Carattere dell'icona

en: Class of icon from FontAwesome - disable Icon Image
it_IT: Tipo di icona da FontAwesome - disabilita Immagine Icona

en: Subtitle
it_IT: Sottotitolo

en: Text displayed with main title of service box
it_IT: Testo visualizzato con il titolo principale della casella di servizio

en: Item Color
it_IT: Colore dell'elemento

en: Color of this Item
it_IT: Il colore di questo elemento

en: Class of icon from FontAwesome
it_IT: Tipo di icona da FontAwesome

en: URL of image displayed in service box
it_IT: URL dell'immagine visualizzata nella casella di servizio

en: Hover Image
it_IT: Immagine hover

en: URL of image displayed in service box on hover event
it_IT: URL dell'immagine mostrata nella casella di servizio nel caso di un passaggio col mouse

en: Main text displayed in service box
it_IT: Testo principale visualizzato nella casella di servizio

en: "Read more" text
it_IT: Testo di "Per saperne di più"

en: Text for "Read more" link
it_IT: Testo per il collegamento a "Per saperne di più"

en: URL of "Read more" link, use valid URL format with http://
it_IT: URL del link per "saperne di più", utilizza il formato URL valido con http://

en: Advanced Settings
it_IT: Impostazioni avanzate

en: Submenu Icon Font
it_IT: Font Icona Sottomenù

en: Class of icon from FontAwesome on dropped submenu
it_IT: Tipo di icona da FontAwesome su sottomenù collassati

en: Item Submenu
it_IT: Sottomenu dell'elemento

en: Add new links for item submenu or remove existing links by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing links.
it_IT: Aggiungi nuovi link al sottomenu dell'elemento o rimuovi i link esistenti facendo clic sulla crocetta (X) rossa. Fai clic sul link "Rimuovi tutti gli elementi" per rimuovere tutti i link esistenti.

en: Link title text
it_IT: Testo di titolo link

en: Link, use valid URL format with http://
it_IT: Link, usa il formato URL valido con http://

en: URL of page to be redirected, use valid URL format with http://
it_IT: URL della pagina a cui reindirizzare l'utente, usa il formato URL valido con http://

[ctx: job position]
en: Position
it_IT: Posizione

en: Position of member in the company, community, etc
it_IT: Posizione dell'iscritto nella compagnia, comunità, ecc

en: About member
it_IT: Dettagli sull'iscritto

en: Information about member
it_IT: Informazioni sull'iscritto

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by click on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
it_IT: Aggiungi una nuova icona sociale cliccando su "+ Aggiungi un Nuovo Oggetto" per inserire o rimuovere icone sociale esistenti, clicca sulla croce rossa. Clicca sul link "Rimuovi tutti gli elementi" per rimuovere tutte le icone sociali esistenti.

en: Menu Order
it_IT: Ordine Menu

en: Custom color of Icons
it_IT: Colore personalizzato delle icone

en: Items Background
it_IT: Sfondo degli elementi

en: Background of the items
it_IT: Lo sfondo degli elementi

en: Display item descriptions
it_IT: Mostra le descrizioni degli elementi

en: Social Icons Type
it_IT: Tipo Icone Social

en: Font icons
it_IT: Icone Font

en: Image icons
it_IT: Icone Immagine

en: Select display style for submenu of items
it_IT: Seleziona lo stile di visualizzazione del sottomenu degli elementi

en: Drop Up
it_IT: Collassa verso l'alto

en: Drop Down
it_IT: Collassa verso il basso

en: Visible
it_IT: Visibile

en: Image 1:1
it_IT: Immagine 1:1

en: Image 2:1
it_IT: Immagine 2:1

en: Image 4:3
it_IT: Immagine 4:3

en: Image 16:9
it_IT: Immagine 16:9

en: Image 1:2
it_IT: Immagine 1:2

en: Image 3:4
it_IT: Immagine 3:4

en: Image 9:16
it_IT: Immagine 9:16

en: Icon Offset
it_IT: Disallineamento Icona

en: Enable or disable vertical icon offset
it_IT: Abilita o disabilita l'effetto di disallineamento verticale dell'icona

en: Icon Type
it_IT: Tipo di icona

[ctx: name of element]
en: Background Slider
it_IT: Cursore dello sfondo

en: Logo area width
it_IT: Larghezza dell'area del logo

en: Menu area width
it_IT: Larghezza dell'area del menu

en: Menu cols
it_IT: Colori dal menu

en: Featured
it_IT: Rappresentato

en: Display social icon also in header
it_IT: Mostra icona social anche nell\'intestazione

en: Transparent Background
it_IT: Sfondo trasparente

en: Element has transparent background outside sidebars section
it_IT: L'elemento rivela uno sfondo trasparente al di fuori della sezione delle barre laterali

en: On
it_IT: Aperto

en: Off
it_IT: Chiuso

en: Slide Duration
it_IT: Durata della slide

en: The time while one slide is displayed
it_IT: Tempo di proiezione della slide

en: Animation Duration
it_IT: Durata dell'animazione

en: Duration of animation between slides
it_IT: Durata dell'animazione tra una slide e l'altra

en: Background Slides
it_IT: Slide di sfondo

en: Text for own identification of slide
it_IT: Testo per l'identificazione della slide

en: Background image of slide
it_IT: Immagine di sfondo della slide

en: Color of slide displayed with transparent image
it_IT: Colore della slide proiettata con immagine trasparente

en: Background Position
it_IT: Posizione dello sfondo

en: Position of background image in slide
it_IT: Posizione dell'immagine di sfondo all'interno della slide

en: Enable or disable street view feature
it_IT: Abilita o disabilita la funzione street view

en: Title Section Options
it_IT: Opzioni della sezione del titolo

en: Height of title section
it_IT: Altezza della sezione del titolo

en: Float
it_IT: Mobile

en: Show description floated over portfolio gallery
it_IT: Mostra descrizione in modo mobile sopra galleria portfolio

en: Theme rule
it_IT: Regola dell'argomento

en: Scroll Main Menu
it_IT: Scorri Menu Principale

en: Enable or disable main menu to be scrollable
it_IT: Attiva o disattiva lo scorrimento del menu principale

en: Scroll Left Sidebar
it_IT: Scrolla la Barra Laterale di Sinistra

en: Enable or disable left sidebar to be scrollable
it_IT: Attiva o disattiva lo scorrimento della barra laterale di sinistra

en: Header Background
it_IT: Sfondo Intestazione

en: Site Header Background
it_IT: Sfondo Intestazione del Sito

en: Tiny Text
it_IT: Testo Piccolo

en: Tiny text size in px
it_IT: Dimensioni testo piccolo in px

en: Featured Item
it_IT: Oggetto in vetrina

en: Icon Effect
it_IT: Effetto Icona

en: Display border for product image
it_IT: Mostra bordo per l'immagine del prodotto

en: Slider displays navigation arrows, title and description only if page is blank (without any other content and elements).
it_IT: Il cursore mostra le frecce di navigazione, il titolo e la descrizione solo se la pagina è vuota (senza altro contenuto o elementi).

en: Short description of slide
it_IT: Breve descrizione della slide

en: Display banner for current page
it_IT: Mostra il banner della pagina attuale

en: Theme &rarr; Banner
it_IT: Tema & Banner

en: Open in new window?
it_IT: Apri in una nuova finestra?

[ctx: name of element]
en: Authors
it_IT: Autori

en: Post Geolocation
it_IT: Geolocalizzazione del Messaggio

en: Post Background
it_IT: Sfondo del Messaggio

en: Post Gallery
it_IT: Galleria Messaggi

en: Theme Color Colorful
it_IT: Colore Tema

en: Main theme color for colored elements
it_IT: Colore del tema principale per gli elementi colorati

en: Background Height
it_IT: Altezza Sfondo

en: Header background height in px
it_IT: Altezza sfondo intestazione in px

en: Authors
it_IT: Autori

en: Default User Role
it_IT: Ruolo dell'Utente Predefinito

en: New users will be registered with selected role
it_IT: Nuovi utenti saranno registrati con il ruolo selezionato

en: Subscriber
it_IT: Abbonato

en: Contributor
it_IT: Contribuente

en: Editor
it_IT: Editore

en: Login Redirect
it_IT: Reindirizzamento Accesso

en: If nothing selected redirect to author's blog page
it_IT: Se non viene selezionato niente reindirizza alla pagina blog dell'autore

en: Registration Redirect
it_IT: Reindirizzamento Registrazione

en: If nothing selected redirect to home page
it_IT: Se non viene selezionato niente reindirizza alla pagina home

en: Author's Blog Default Content
it_IT: Contenuto Predefinito del Blog dell'Autore

en: In case author hasn't published any posts yet you can create custom content for his empty page. If author already has some post this content will be ignored.
it_IT: In caso l'autore non abbia ancora pubblicato nessun messaggio, puoi creare del contenuto personalizzato per la sua pagina vuota. Se l'autore ha già dei messaggi, questo contenuto sarà ignorato.

en: Author's Welcome Screen
it_IT: Schermata di Benvenuto dell'Autore

en: This content will be shown as welcome screen for logged author with no posts
it_IT: Questo contenuto sarà mostrato come schermata di benvenuto per gli autori che hanno effettuato l'accesso senza messaggi

en: Visitor's Welcome Screen
it_IT: Schermata di Benvenuto del Visitatore

en: This content will be shown for visitors of author blog with no posts
it_IT: Questo contenuto sarà mostrato ai visitatori del blog dell'autore senza messaggi

en: Add custom background for your post page
it_IT: Aggiungi uno sfondo personalizzato per la tua pagina messaggi

en: Images
it_IT: Immagini

en: Choose custom background for your author page
it_IT: Scegli uno sfondo personalizzato per la tua pagina autore

en: Biographical Info
it_IT: Informazioni biografiche

en: Add user's biography information
it_IT: Aggiungi informazioni biografiche dell'utente

en: Select authors listed on page
it_IT: Seleziona gli autori elencati nella pagina

en: Select order of authors listed on page
it_IT: Seleziona l'ordine degli autori elencati nella pagina

en: Post count
it_IT: Conteggio Messaggi

en: Registered
it_IT: Registrato

en: Number of authors listed on page
it_IT: Numero di autori elencati nella pagina

en: Select layout type of displayed authors
it_IT: Seleziona il tipo di layout per gli autori mostrati

en: Item Background
it_IT: Sfondo Oggetto

en: Enable or disable item background
it_IT: Attiva o disattiva sfondo oggetto

en: Item Background Image
it_IT: Immagine Sfondo Oggetto

en: Enable or disable author background image
it_IT: Attiva o disattiva immagine sfondo autore

en: Additional Information
it_IT: Informazioni aggiuntive

en: Author Avatar
it_IT: Avatar dell'Autore

en: Enable or disable author avatar
it_IT: Attiva o disattiva l'avatar dell'autore

en: Posts Count
it_IT: Conteggio Messaggi

en: Enable or disable post counts
it_IT: Attiva o disattiva conteggio messaggi

en: Author Bio
it_IT: Biografia dell'Autore

en: Enable or disable author biography
it_IT: Attiva o disattiva biografia dell'autore

en: Enable or disable social icons
it_IT: Attiva o disattiva icone social

en: Number of authors in one row
it_IT: Numero di autori in una riga

en: Columns Layout
it_IT: Disposizione Colonne

en: Display lines between columns
it_IT: Mostra righe tra le colonne

en: Special Page Title
it_IT: Titolo Pagina Speciale

en: Use settings specific for special pages (author, post, category, archive). Title field above will be ignored.
it_IT: Utilizza impostazioni specifiche per le pagine speciali (autore, singolo messaggio, categoria, archivio). Il campo titolo qui sopra sarà ignorato.

en: Display Posts
it_IT: Mostra Messaggi

en: Post Markers
it_IT: Marcatori Messaggio

en: Special Page Settings
it_IT: Impostazione di Pagina Speciali

en: Use settings specific for special pages (author, single post, category, archive). Category option will be ignored.
it_IT: Utilizza impostazioni specifiche per le pagine speciali (autore, singolo messaggio, categoria, archivio). L'opzione categoria sarà ignorata.

en: Share
it_IT: Condividi

en: Display or hide page share
it_IT: Mostra o nascondi condivisione pagina

en: Enable or disable post author
it_IT: Attiva o disattiva autore messaggio

en: Enable or disable categories list
it_IT: Attiva o disattiva lista categorie

en: Visits
it_IT: Visite

en: Enable or disable post visits count
it_IT: Attiva o disattiva conteggio visite

en: Enable or disable post date
it_IT: Attiva o disattiva data del messaggio

en: Enable or disable post excerpt
it_IT: Attiva o disattiva estratto del messaggio

en: Image Size
it_IT: Dimensioni Immagine

en: Height of images
it_IT: Altezza delle immagini

en: Item Colors
it_IT: Colori Oggetto

en: Custom color of background
it_IT: Colore personalizzato dello sfondo

en: Title Color
it_IT: Colore del titolo

en: Custom color of title
it_IT: Colore personalizzato del titolo

en: Custom Width
it_IT: Larghezza Personalizzata

en: Custom max-width of element
it_IT: Larghezza massima personalizzata dell'elemento

en: Display posts based on their view count.
it_IT: Mostra post in base al numero di visualizzazioni.

en: Theme &rarr; Entry Views
it_IT: Tema &rarr;Visualizzazioni voci

en: Limit:
it_IT: Limite:

en: Order:
it_IT: Ordine:

en: Show view count?
it_IT: Mostrare numero di visualizzazioni?

en: G &#8212; Suitable for all audiences
it_IT: G &#8212; Adatto per qualsiasi tipo di pubblico

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
it_IT: PG &#8212; Può essere offensivo, non adatto a un pubblico minore di 13 anni

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
it_IT: R &#8212; Non adatto a un pubblico minore di 17 anni

en: X &#8212; Even more mature than above
it_IT: X &#8212; Adatto a un pubblico adulto, maggiore di 18 anni

en: Local Avatars Only
it_IT: Solo avatar privati

en: Local Upload Permissions
it_IT: Permessi upload locali

en: Choose an Avatar
it_IT: Scegli un avatar

en: Set as avatar
it_IT: Imposta come avatar

en: Upload Avatar
it_IT: Carica avatar

en: Choose an image from your computer:
it_IT: Scegli un'immagine dal tuo computer:

en: Choose from Media Library
it_IT: Scegli dal Catalogo multimediale

en: Delete local avatar
it_IT: Cancella avatar privato

en: No local avatar is set. Set up your avatar at Gravatar.com.
it_IT: Nessun avatar privato impostato. Imposta il tuo avatar su Gravatar.com

en: You do not have media management permissions. To change your local avatar, contact the blog administrator.
it_IT: Non hai i permessi di gestione contenuti. È necessario contattare l'amministratore del blog per cambiare il tuo avatar privato.

en: Rating
it_IT: Voto

en: If the local avatar is inappropriate for this site, Gravatar will be attempted.
it_IT: Gravatar sarà avvertito in caso di avatar privato inappropriato.

en: For security reasons, the extension ".php" cannot be in your file name.
it_IT: Per ragioni di sicurezza l'estensione ".php" non può fare parte del tuo nome file.

en: Please upload a valid image file for the avatar.
it_IT: Carica un'immagine file valida per il tuo avatar.

en: There was an error uploading the avatar:
it_IT: Si è verificato un errore durante l'upload dell'avatar:

en: You do not have permission to edit this user.
it_IT: Impossibile modificare questo utente.
