skeleton - en to id_ID translation catalogue (1222 entries)

en: "Page templates" option is available only on local options for specific page.
id_ID: Pilihan "pola halaman" hanya tersedia pada pilihan lokal untuk halaman khusus.

en: "Read more" text
id_ID: Teks "lanjutkan membaca"

en: %s (Invalid)
id_ID: %s (Tidak valid)

en: %s (Pending)
id_ID: %s (Menunda)

en: %s - WooCommerce Shop Page
id_ID: %s - Halaman Toko WooCommerce

en: &hellip; saving &hellip;
id_ID: &hellip; menyimpan &hellip;

en: + / - coordinate on X axis
id_ID: Koordinat + / - pada sumbu X

en: + / - coordinate on Y axis
id_ID: Koordinat + / - pada sumbu Y

en: + Add New Item
id_ID: + Buat Item Baru

en: 1 Col
id_ID: 1 Klm

en: 1 row
id_ID: 1 baris

en: 2 rows
id_ID: 2 baris

en: 3 rows
id_ID: 3 baris

en: 4 rows
id_ID: 4 baris

en: 404 page
id_ID: Halaman 404

en: 5 rows
id_ID: 5 baris

en: <strong>%s</strong> Local Options
id_ID: <strong>%s</strong> Pilihan Lokal

en: <strong>All available %s will be displayed.</strong><br><em>(Because there are no categories in %s or all categories are empty)</em>
id_ID: <strong>Semua %s yang ada akan ditampilkan.</strong><br><em>(Karena tidak ada kategori di dalam %s atau semua kategori kosong)</em>

en: <strong>Default Layout</strong> Options
id_ID: Pilihan <strong>Tata Letak Bawaan</strong>

en: <strong>Theme Options:</strong> %s
id_ID: <strong>Pilihan Tema:</strong> %s

en: <strong>Warning!</strong> Importing of demo content will delete all your current content in database.
id_ID: <strong>Peringatan!</strong> Mengimpor konten demo akan menghapus semua konten Anda yang ada dalam basis data saat ini.

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all entries in database for selected option
id_ID: <strong>Peringatan!</strong> Pengimporan ini akan menghapus semua data pada basis data untuk pilihan yang dipilih

en: AIT Shortcodes
id_ID: Kode singkat AIT

en: AIT Themes Requirements Checker
id_ID: Pemeriksa Kelengkapan Tema AIT

en: AIT Themes Requirements Checker checks if your server and PHP configuration meets the requirements for running this AIT Theme. It checks version of PHP, if appropriate PHP extensions have been loaded, and if PHP directives are set correctly.
id_ID: Pemeriksa Kelengkapan Tema AIT akan memeriksa apakah konfigurasi server dan PHP Anda telah memenuhi persyaratan untuk menjalankan Tema AIT ini. Ia akan memeriksa versi PHP, apakah telah digunakan ekstensi PHP yang cocok, dan apakah direktif PHP telah diatur dengan benar.

en: About member
id_ID: Tentang anggota

en: Accordion
id_ID: Akordion

en: Account
id_ID: Akun

en: Active Menu Item
id_ID: Item Menu Aktif

en: Actual Match
id_ID: Pertandingan Sebenarnya

en: Actual Match Display Options
id_ID: Opsi Tampilan Pertandingan Sebenarnya

en: Add Column
id_ID: Tambah Kolom

en: Add New Page
id_ID: Tambahkan Halaman Baru

en: Add another tab
id_ID: Tambahkan tab lainnya

en: Add new Counter by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Counter by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Counters.
id_ID: Buat Penghitung baru dengan mengklik tautan "+ Buat Item Baru", atau hapus Penghitung yang lama dengan mengklik tanda silang merah. Klik tautan "Hapus Semua Item" untuk menghapus semua Penghitung yang ada.

en: Add new Footer Widget Area by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Footer Widget Area by clicking on red cross.
id_ID: Buat Area Widget Footer yang baru dengan mengklik tautan "+ Buat Item Baru", atau hapus Area Widget Footer yang ada dengan mengklik tanda silang merah.

en: Add new List item by click on "+ Add New Item" link, or remove existing List item by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing List items.
id_ID: Tambahkan item Daftar baru dengan mengeklik tautan "+ Tambahkan Item Baru", atau hapus item Daftar yang ada dengan mengeklik tanda palang merah. Klik tautan "Hapus Semua Item" untuk menghapus semua item Daftar yang ada.

en: Add new Marker by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Marker by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Markers.
id_ID: Buat Penanda baru dengan mengklik tautan "+ Buat Item Baru", atau hapus Penanda yang ada dengan mengklik tanda silang merah. Klik pada tautan "Hapus Semua Item" untuk menghapus semua Penanda yang ada.

en: Add new Sidebar by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Sidebar by clicking on red cross.
id_ID: Buat Batang Sisi yang baru dengan mengklik tautan "+ Buat Item Baru", atau hapus Batang Sisi yang ada dengan mengklik tanda silang merah.

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by click on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
id_ID: Buat Ikon Sosial baru dengan mengklik tautan "+ Buat Item Baru", atau hapus Ikon Sosial yang ada dengan mengklik tanda silang merah. Klik pada tautan "Hapus Semua Item" untuk menghapus semua Ikon Sosial yang ada.

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
id_ID: Buat Ikon Sosial baru dengan mengklik tautan "+ Buat Item Baru", atau hapus Ikon Sosial yang ada dengan mengklik tanda silang merah. Klik pada tautan "Hapus Semua Item" untuk menghapus semua Ikon Sosial yang ada.

en: Add new links for item submenu or remove existing links by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing links.
id_ID: Tambah tautan baru untuk submenu item atau hapus tautan yang ada dengan mengklik tanda plus merah. Klik pada tautan "Hapus Semua Item" untuk menghapus seluruh tautan yang ada.

en: Address
id_ID: Alamat

en: Address for marker position
id_ID: Alamat untuk posisi penanda

en: Address of default position shown on Google Map
id_ID: Alamat posisi bawaan yang ditunjukkan pada Google Map

en: Admin Footer Text
id_ID: Teks Footer Admin

en: Admin Title
id_ID: Judul Admin

en: Admin approve
id_ID: Persetujuan Admin

en: Admin branding
id_ID: Pencirian admin

en: Admin must approve item before showing on frontend
id_ID: Admin harus menyetujui item sebelum tampil di frontend

en: Administrative Hue
id_ID: Corak Administratif

en: Administrator settings
id_ID: Setelan administrator

en: Advanced
id_ID: Tingkat Lanjut

en: Advanced Info
id_ID: Info Lebih Lanjut

en: Advanced Settings
id_ID: Pengaturan Lanjutan

en: Advertising Colors
id_ID: Warna Iklan

en: Alignment
id_ID: Perataan

en: All
id_ID: Semua

en: All Matches
id_ID: Semua Pertandingan

en: All attachments were sucessfully downloaded
id_ID: Semua lampiran telah diunduh dengan sukses

en: All inserts of theme settings to the database failed.
id_ID: Semua pengisian setelan tema ke basis data gagal.

en: All theme settings could not be imported. Reason(s): %s
id_ID: Semua setelan tema tidak dapat diimpor. Alasan: %s

en: All theme settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
id_ID: Semua setelan tema telah diimpor sebagian. Sejumlah data tidak dapat diimpor. Ini laporannya: %s

en: All theme settings were successfully imported, yay!
id_ID: Semua setelan tema telah diimpor dengan sukses, yay!

en: Allow Comments
id_ID: Izinkan komentar-komentar

en: Allow users to comment this page
id_ID: Izinkan pengguna mengomentari halaman ini

en: Alphabetically
id_ID: Menurut abjad

en: Alternative Image
id_ID: Gambar Alternatif

en: Anchor point of the source image, used when cropping image
id_ID: Titik awal gambar sumber, digunakan saat memotong gambar

en: Animation
id_ID: Animasi

en: Animation Duration
id_ID: Durasi Animasi

en: Archive pages
id_ID: Halaman arsip

en: Are you sure you want to delete custom page options of this page?
id_ID: Apakah Anda yakin Anda ingin menghapus pilihan halaman kustomisasi halaman ini?

en: Are you sure you want to import backup? All tables will be truncated before import!
id_ID: Apakah Anda yakin Anda ingin mengimpor cadangan? Semua tabel akan dipangkas sebelum impor!

en: Are you sure you want to import demo content? Whole content of your website will be replaced!
id_ID: Apakah Anda yakin Anda ingin mengimpor konten demo? Seluruh konten situs web Anda akan digantikan!

en: Are you sure you want to import options from Global Options to this element?
id_ID: Apakah Anda yakin Anda ingin mengimpor pilihan-pilihan dari Pilihan Global ke elemen ini?

en: Are you sure you want to remove this element?
id_ID: Apakah Anda yakin Anda ingin menghapus elemen ini?

en: Are you sure you want to reset "Theme Options"?
id_ID: Apakah Anda yakin Anda ingin menyetel ulang "Pilihan Tema"?

en: Are you sure you want to reset all options?
id_ID: Apakah Anda yakin Anda ingin menyetel ulang semua pilihan?

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults?
id_ID: Apakah Anda yakin Anda ingin menyetel ulang semua setelan ke bawaannya?

en: Are you sure you want to reset options from this element to default values?
id_ID: Apakah Anda yakin Anda ingin mengembalikan pilihan-pilihan dari elemen ini ke nilai bawaannya?

en: Are you sure you want to reset options from this group to default values?
id_ID: Apakah Anda yakin Anda ingin mengembalikan pilihan-pilihan dari grup ini ke nilai bawaannya?

en: Are you sure?
id_ID: Apakah Anda yakin?

en: Artwork
id_ID: Karya seni

en: Ascending
id_ID: Naik

en: Attachment pages
id_ID: Halaman lampiran

en: Author
id_ID: Penulis

en: Auto Zoom & Fit Map
id_ID: Perbesaran Otomatis & Peta Pas

en: Autoplay
id_ID: Putar otomatis

en: Autoplay Pause
id_ID: Jeda Pemutaran Otomatis

en: Backgroud Color of caption
id_ID: Warna Latar Belakang keterangan

en: Backgroud Color of label
id_ID: Warna Latar Belakang label

en: Background
id_ID: Latar belakang

en: Background Color
id_ID: Warna Latar Belakang

en: Background Image
id_ID: Gambar Latar Belakang

en: Background Position
id_ID: Posisi Latar Belakang

en: Background Slides
id_ID: Slide Latar Belakang

en: Background color and opacity of footer bar
id_ID: Warna latar belakang dan kepekatan batang footer

en: Background color and opacity of icons
id_ID: Warna latar belakang dan kepekatan ikon

en: Background color and opacity of main menu
id_ID: Warna latar belakang dan kepekatan menu utama

en: Background color and opacity of site header
id_ID: Warna latar belakang dan ketembusan header situs

en: Background color of advertisement
id_ID: Warna latar belakang iklan

en: Background image of slide
id_ID: Gambar latar untuk slide

en: Background of description boxes
id_ID: Latar belakang kotak keterangan

en: Background of the items
id_ID: Latar belakang dari item

en: Bank Transfer
id_ID: Transfer Bank

en: Basic
id_ID: Tingkat Dasar

en: Basic Options
id_ID: Pilihan Dasar

en: Basic text size in px
id_ID: Ukuran teks standar dalam px

en: Bold Line
id_ID: Garis Tebal

en: Border
id_ID: Batas

en: Border Color
id_ID: Warna Garis Tepi

en: Border color of Google Map
id_ID: Warna garis tepi Google Map

en: Both
id_ID: Keduanya

en: Bottom Color
id_ID: Warna Bagian Bawah

en: Bottom Fullsize
id_ID: Bawah Ukuran Penuh

en: Bottom Left Corner
id_ID: Sudut Kiri Bawah

en: Bottom Margin
id_ID: Batas Bawah

en: Bottom Padding
id_ID: Padding Bawah

en: Bottom Right
id_ID: Kanan Bawah

en: Bottom Right Corner
id_ID: Sudut Kanan Bawah

en: Bottom space inside element
id_ID: Ruang kosong bawah di dalam elemen

en: Bottom-Center
id_ID: Tengah Bawah

en: Bottom-Left
id_ID: Kiri Bawah

en: Box
id_ID: Kotak

en: Box Layout settings
id_ID: Setelan Tata Letak Kotak

en: Breadcrumbs
id_ID: Jejak

en: Breadcrumbs Text
id_ID: Teks untuk Jejak (Breadcrumbs)

en: Breakpoint when alternative image is displayed
id_ID: Titik tampilan gambar alternatif

en: Brightness
id_ID: Kecemerlangan

en: Brightness level of Google Map
id_ID: Tingkat kecemerlangan Google Map

en: Brightness level of Google Map objects
id_ID: Tingkat kecemerlangan obyek pada Google Map

en: Bullets
id_ID: Titik Urut

en: Button Color
id_ID: Warna Tombol

en: Button Opacity
id_ID: Kepekatan Tombol

en: Button Text
id_ID: Teks Tombol

en: Button Text Color
id_ID: Tombol Warna Teks

en: Button Title
id_ID: Judul Tombol

en: Button Url
id_ID: Url Tombol

en: By enabling this you can override advanced options from Default Layout
id_ID: Dengan mengaktifkannya Anda dapat mengesampingkan pilihan-pilihan tingkat lanjut dari Tata Letak Bawaan

en: CSS Classes (optional)
id_ID: Kelas CSS (opsional)

en: CSS styles for Wordpress Login screen
id_ID: Model CSS untuk layar Login Wordpress

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Captcha Label
id_ID: Label Captcha

en: Captcha Text
id_ID: Teks Captcha

en: Caption Background Color
id_ID: Warna Latar Belakang Keterangan

en: Caption Position
id_ID: Posisi Keterangan

en: Caption Size
id_ID: Ukuran Keterangan

en: Caption Text Color
id_ID: Warna Teks Keterangan

en: Caption Top Offset
id_ID: Ofset Di Atas Keterangan

en: Carousel
id_ID: Karosel

en: Carousel Autoplay
id_ID: Jalankan Otomatis Karosel

en: Carousel Fading
id_ID: Pemudaran Karosel

en: Carousel Rows
id_ID: Baris Karosel

en: Categories
id_ID: Kategori

en: Category
id_ID: Kategori

en: Category Data
id_ID: Data Kategori

en: Category Default Icon
id_ID: Ikon Default Kategori

en: Category Default Image
id_ID: Gambar Default Kategori

en: Category Default Map Marker
id_ID: Penanda Peta Default Kategori

en: Category, Taxonomy, Tag, Author, Date
id_ID: Kategori, Taksonomi, Label, Penulis, Tanggal

en: Center
id_ID: Tengah

en: Center Center
id_ID: Tengah Persis

en: Center Left
id_ID: Kiri Tengah

en: Center Right
id_ID: Kanan Tengah

en: Changes have been made.
id_ID: Perubahan telah diterapkan.

en: Checkbox Horizontal
id_ID: Kotak Centang Horizontal

en: Checkbox Vertical
id_ID: Centang Vertikal

en: Choose custom html background
id_ID: Pilih latar belakang html kustom

en: Choose&hellip;
id_ID: Pilih&hellip;

en: Class for FontAwesome icon
id_ID: Kelas untuk ikon FontAwesome

en: Class of icon from FontAwesome
id_ID: Kelas ikon dari FontAwesome

en: Class of icon from FontAwesome - disable Icon Image
id_ID: Kelas ikon dari FontAwesome - matikan Gambar Ikon

en: Class of icon from FontAwesome on dropped submenu
id_ID: Kelas ikon dari FontAwesome pada submenu yang di-drop

en: Click to add custom description
id_ID: Klik untuk menambah gambaran kustom

en: Clickable Links
id_ID: Tautan yang Dapat Diklik

en: Cluster Radius
id_ID: Jari-Jari Kelompok

en: Clustering
id_ID: Pengelompokan

en: Collapsible Rows
id_ID: Baris yang Dapat Dipersempit

en: Collapsible hidden exceeded rows
id_ID: Baris berlebih tersembunyi yang dapat dipersempit

en: Color
id_ID: Warna

en: Color Scheme
id_ID: Skema Warna

en: Color and opacity of page background
id_ID: Warna dan kepekatan latar belakang halaman

en: Color and opacity to make objects darker
id_ID: Warna dan kepekatan untuk membuat obyek lebih gelap

en: Color and opacity to make objects lighter
id_ID: Warna dan kepekatan untuk membuat obyek lebih terang

en: Color displaying current value
id_ID: Warna menampilkan nilai saat ini

en: Color is set for header, image is set for page title
id_ID: Warna diatur untuk header, gambar diatur untuk judul laman

en: Color of active menu item text
id_ID: Warna teks item menu aktif

en: Color of border around advertisement
id_ID: Warna garis tepi di sekeliling iklan

en: Color of border around image
id_ID: Warna batas di sekeliling gambar

en: Color of border around player
id_ID: Warna garis tepi di sekeliling pemutar

en: Color of border around slider
id_ID: Warna garis tepi di sekeliling slider

en: Color of border around the thumbnails
id_ID: Warna garis tepi di sekeliling gambar kecil

en: Color of border around video
id_ID: Warna garis tepi di sekeliling video

en: Color of button in description boxes
id_ID: Warna tombol dalam kotak keterangan

en: Color of lines
id_ID: Warna garis

en: Color of links
id_ID: Warna tautan

en: Color of links with mouse cursor over
id_ID: Warna tautan ketika dilalui kursor tetikus

en: Color of main text
id_ID: Warna teks utama

en: Color of menu items text
id_ID: Warna teks item menu

en: Color of menu items text on hover
id_ID: Warna teks item menu saat disorot mouse

en: Color of plain text
id_ID: Warna teks biasa

en: Color of rule
id_ID: Warna garis

en: Color of slide displayed with transparent image
id_ID: Warna slide yang ditampilkan dengan gambar transparan

en: Color of text in description boxes
id_ID: Warna teks dalam kotak keterangan

en: Color of text on button in description boxes
id_ID: Warna teks pada tombol dalam kotak keterangan

en: Color of texts in caption
id_ID: Warna teks pada keterangan

en: Color of texts in label
id_ID: Warna teks pada label

en: Color of this Item
id_ID: Warna Item ini

en: Color of title in description boxes
id_ID: Warna judul dalam kotak keterangan

en: Color of titles text
id_ID: Warna teks judul

en: Color of widget titles
id_ID: Warna judul widget

en: Colors
id_ID: Warna

en: Colors and Advanced Layout
id_ID: Warna dan Tata Letak Tingkat Lanjut

en: Column
id_ID: Kolom

en: Columns
id_ID: Kolom

en: Comments
id_ID: Komentar

en: Comments Count
id_ID: Jumlah Komentar

en: Comments settings
id_ID: Setelan Komentar

en: Configuration directive <code>register_globals</code> is enabled. We recommend this to be disabled for security reasons.
id_ID: Direktif konfigurasi <code>register_globals</code> aktif. Kami merekomendasikannya untuk dinon-aktifkan dengan alasan keamanan.

en: Contact Form Layout
id_ID: Tata Letak Formulir Kontak

en: Contact Owner Options
id_ID: Pilihan Kontak Pemilik

en: Content
id_ID: Konten

en: Content (Editor)
id_ID: Konten (Editor)

en: Content Left
id_ID: Konten Kiri

en: Content Right
id_ID: Konten Kanan

en: Content Size
id_ID: Ukuran Konten

en: Content could not be imported. Reason(s): %s
id_ID: Konten tidak dapat diimpor. Alasan: %s

en: Content from the file "%s" can not be read.
id_ID: Konten berkas "%s" tidak dapat dibaca.

en: Content of received email. Use Name attribute to get value of input, example: {name}
id_ID: Konten surel yang diterima. Gunakan atribut Nama untuk memperoleh nilai isian, contoh: {name}

en: Content of the backup file is corrupted, can not be uncompressed.
id_ID: Konten berkas cadangan rusak, dekompresi tidak dapat dilakukan.

en: Content of the tab
id_ID: Konten tab

en: Content was imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
id_ID: Konten telah diimpor sebagian. Sejumlah data tidak dapat diimpor. Ini laporannya: %s

en: Content was partialy imported. Some errors occured. %s
id_ID: Konten diimpor sebagian. Beberapa kesalahan terjadi. %s

en: Content was successfully imported, yay!
id_ID: Konten telah diimpor dengan sukses, yay!

en: Controls are not allowed to render
id_ID: Kendali tidak diizinkan untuk merender

en: Count
id_ID: Jumlah

en: Count of displayed posts
id_ID: Jumlah tulisan yang ditampilkan

en: Count of items listed on page. Enter 0 for all items.
id_ID: Jumlah item yang terdapat pada halaman. Masukkan 0 untuk semua item.

en: Count of visible posts in Facebook box
id_ID: Jumlah tulisan yang dapat dilihat dalam kotak Facebook

en: Creation Date
id_ID: Tanggal Pembuatan

en: Crop From Position
id_ID: Potong Dari Posisi

en: Crop to Square
id_ID: Pangkas Menjadi Persegi

en: Currency
id_ID: Mata Uang

en: Currency code for payments
id_ID: Kode mata uang untuk pembayaran

en: Current Value
id_ID: Nilai Saat Ini

en: Custom Background
id_ID: Latar Belakang Kustom

en: Custom Button
id_ID: Tombol Penyesuaian

en: Custom CSS
id_ID: CSS kustom

en: Custom CSS for Login Screen
id_ID: CSS Kustomisasi untuk Layar Login

en: Custom Class
id_ID: Kelas Kustomisasi

en: Custom JavaScript Code
id_ID: Kode Javascript Kustomisasi

en: Custom Meta Box
id_ID: Kotak Meta Kustomisasi

en: Custom Spaces
id_ID: Ruang Kosong Kustomisasi

en: Custom URL
id_ID: URL Kustom

en: Custom Url
id_ID: Url Kustom

en: Custom color of Icons
id_ID: Warna kustom untuk Ikon

en: Custom color of icon bullets
id_ID: Warna kustom butir ikon

en: Custom color of links
id_ID: Warna tautan pilihan

en: Custom color of text
id_ID: Warna teks pilihan

en: Custom color of titles
id_ID: Warna judul pilihan

en: Custom text button color
id_ID: Warna tombol pemilihan teks

en: Custom width of form labels
id_ID: Lebar kustomisasi label formulir

en: Customize displaying posts
id_ID: Kustomisasi tulisan yang tampil

en: Dark
id_ID: Gelap

en: Dark theme color for dark elements
id_ID: Warna tema gelap untuk elemen-elemen gelap

en: Darker Objects
id_ID: Obyek yang Lebih Gelap

en: Dashed
id_ID: Putus-putus

en: Data for Custom Label
id_ID: Data untuk Label Kustom

en: Date
id_ID: Tanggal

en: Date Format
id_ID: Format Tanggal

en: Date From
id_ID: Dari Tanggal

en: Date To
id_ID: Sampai Tanggal

en: Decoration
id_ID: Dekorasi

en: Decoration Text
id_ID: Teks Dekorasi

en: Decoration color of featured items
id_ID: Warna dekorasi item yang diutamakan

en: Decoration color of standard items
id_ID: Warna dekorasi item standar

en: Decorative color of elements on website
id_ID: Warna dekoratif elemen pada situs web

en: Decorative color of player
id_ID: Warna dekoratif pemutar

en: Decorative color of some elements and links with mouse cursor over
id_ID: Warna dekoratif sejumlah elemen dan tautan pada waktu dilalui kursor tetikus

en: Default Featured Image
id_ID: Gambar fitur default

en: Default Header Image
id_ID: Gambar Header Default

en: Default Layout
id_ID: Tata Letak Bawaan

en: Default Layout <small>Default Layout Options Administration for all pages</small>
id_ID: Tata Letak Bawaan <small>Administrasi Pilihan Tata Letak Bawaan untuk semua halaman</small>

en: Default Template
id_ID: Pola Bawaan

en: Default icon for categories without own icon
id_ID: Ikon default untuk kategori tanpa ikon sendiri

en: Default icon for locations without own icon
id_ID: Ikon awal untuk lokasi tanpa ikon sendiri

en: Default image for categories without own header image
id_ID: Gambar default untuk kategori tanpa gambar header sendiri

en: Default image for items without own featured image
id_ID: Gambar default untuk item tanpa gambar sendiri

en: Default image for items without own header image
id_ID: Gambar default untuk item tanpa gambar header sendiri

en: Default image for locations without own header image
id_ID: Gambar default untuk lokasi tanpa gambar header sendiri

en: Default language
id_ID: Bahasa bawaan

en: Default marker for categories without own map marker
id_ID: Penanda default untuk kategori tanpa penanda peta sendiri

en: Depth
id_ID: Kedalaman

en: Depth of listed items
id_ID: Kedalaman item yang terdaftar

en: Descending
id_ID: Turun

en: Description
id_ID: Keterangan

en: Description Animation
id_ID: Animasi Keterangan

en: Description Width
id_ID: Lebar Keterangan

en: Description displayed in infowindow
id_ID: Keterangan yang ditampilkan pada jendela info

en: Description of label
id_ID: Deskripsi label

en: Description text displayed with element
id_ID: Teks keterangan yang ditampilkan dengan elemen

en: Description text displayed with page title
id_ID: Teks keterangan yang ditampilkan dengan judul halaman

en: Details
id_ID: Detail

en: Dev mode:
id_ID: Mode pengembangan:

en: Developer's IP address
id_ID: Alamat IP pengembang

en: Development mode
id_ID: Mode pengembangan

en: Diameter of countdown circles
id_ID: Diameter lingkaran hitung mundur

en: Dimension
id_ID: Dimensi

en: Dimension of counters
id_ID: Dimensi penghitung

en: Directory '%s' can not be created.
id_ID: Tidak dapat membuat direktori '%s'.

en: Disable
id_ID: Non-aktifkan

en: Disabled
id_ID: Dinon-aktifkan

en: Disabled Button Title
id_ID: Judul Tombol Tak Difungsikan

en: Disabled or does not work properly
id_ID: Telah dinon-aktifkan atau tidak berfungsi dengan baik

en: Disabled or without UTF-8 support
id_ID: Telah dinon-aktifkan atau tanpa dukungan terhadap UTF-8

en: Display
id_ID: Tampilkan

en: Display Author Gravatar?
id_ID: Tampilkan Gravatar Penulis?

en: Display Category Title
id_ID: Judul Kategori Tampilan

en: Display Descriptions
id_ID: Uraian Tampilan

en: Display Facebook box header
id_ID: Tampilkan tajuk kotak Facebook

en: Display Header Resources
id_ID: Tampilkan Resource Header

en: Display Portfolio filter
id_ID: Tampilkan saringan Portofolio

en: Display Portfolio item description
id_ID: Tampilkan keterangan item Portofolio

en: Display Post Count?
id_ID: Tampilkan Jumlah Tulisan?

en: Display Title of the image in caption
id_ID: Tampilkan Judul gambar pada keterangan

en: Display administratives
id_ID: Tampilkan administratif

en: Display artwork in player
id_ID: Tampilkan karya seni dalam pemutar

en: Display breadcrumbs
id_ID: Tampilkan jejak

en: Display button on rule to slide up
id_ID: Tampilkan tombol pada garis untuk menggeser ke atas

en: Display category
id_ID: Kategori tampilan

en: Display category information on page
id_ID: Tampilkan informasi kategori pada halaman

en: Display current website title in breadcrumbs. Have not any effect on standard Wordpress installation, only on Wordpress Multisite installation.
id_ID: Tampilkan judul situs web saat ini pada jejak. Tidak berakibat apa-apa pada pemasangan Wordpress standar, namun pada pemasangan Wordpress Multisite.

en: Display features descriptions
id_ID: Uraian fitur tampilan

en: Display footer widgets area
id_ID: Tampilkan area widget footer

en: Display full-width or fixed-width layout of website
id_ID: Tampilkan tata letak situs web secara lebar penuh atau lebar tetap

en: Display item descriptions
id_ID: Tampilkan deskripsi item

en: Display items
id_ID: Tampilkan item

en: Display items from subcategories when filtering
id_ID: Tampilkan item dari subkategori saat melakukan filter

en: Display landscape
id_ID: Tampilkan lansekap

en: Display landscapes
id_ID: Tampilkan lansekap

en: Display latest posts stream in Facebook box
id_ID: Tampilkan aliran tulisan terbaru dalam kotak Facebook

en: Display only "Featured Items"
id_ID: Tampilkan hanya "Item Istimewa"

en: Display or hide borders
id_ID: Tampilkan atau sembunyikan batas

en: Display or hide count of comments
id_ID: Tampilkan atau sembunyikan jumlah komentar

en: Display or hide empty days in table
id_ID: Tampilkan atau sembunyikan hari-hari yang kosong dalam tabel

en: Display or hide this element on page
id_ID: Tampilkan atau sembunyikan elemen ini pada halaman

en: Display poi
id_ID: Tampilkan poi

en: Display posts dates
id_ID: Tampilkan tanggal tulisan

en: Display profile photos in Facebook box
id_ID: Tampilkan foto profil dalam kotak Facebook

en: Display reset button in form
id_ID: Tampilkan tombol setel ulang pada formulir

en: Display roads
id_ID: Tampilkan jalan

en: Display social icon also in header
id_ID: Tampilkan juga ikon sosial pada header

en: Display social icons for current page
id_ID: Tampilkan ikon sosial untuk halaman yang ini

en: Display social icons on website
id_ID: Tampilkan ikon-ikon sosial pada situs web

en: Display submenu for current page
id_ID: Tampilkan submenu untuk halaman yang ini

en: Display water
id_ID: Tampilkan air

en: Double
id_ID: Berganda

en: Drag&Drop here elements from the right hand side
id_ID: Elemen Geser&Jatuhkan di sini dari sisi sebelah kanan

en: Dummy demo images were sucessfully downloaded
id_ID: Gambar-gambar demo bohongan telah sukses diunduh

en: Duration of animation between slides
id_ID: Durasi animasi antara slide

en: Edit Menu Item
id_ID: Sunting Item Menu

en: Edit Page
id_ID: Sunting Halaman

en: Edit different page&hellip;
id_ID: Edit halaman berbeda&hellip;

en: Edit element description
id_ID: Mengedit gambaran elemen

en: Edit page: %s
id_ID: Sunting halaman: %s

en: Element Background
id_ID: Latar Belakang Elemen

en: Element has transparent background outside sidebars section
id_ID: Elemen memiliki latar belakang transparan di luar bagian bar sisi

en: Email
id_ID: Surel

en: Email Address
id_ID: Alamat Surel

en: Email Content
id_ID: Konten Surel

en: Email Input Label
id_ID: Label Masukan Email

en: Email Message
id_ID: Pesan Email

en: Email Notification Message
id_ID: Pesan Pemberitahuan Email

en: Email Notification Subject
id_ID: Subjek Pemberitahuan Email

en: Email Notification Time
id_ID: Waktu Pemberitahuan Email

en: Email Subject
id_ID: Judul Surel

en: Email address of recipient
id_ID: Alamat surel penerima

en: Empty Days
id_ID: Hari yang Kosong

en: Enable
id_ID: Aktifkan

en: Enable Email Notification
id_ID: Aktifkan Pemberitahuan Email

en: Enable Facebook
id_ID: Aktifkan Facebook

en: Enable Google+
id_ID: Aktifkan Google+

en: Enable Twitter
id_ID: Aktifkan Twitter

en: Enable megamenu
id_ID: Aktifkan megamenu

en: Enable or disable carousel autoplay feature
id_ID: Aktifkan atau non-aktifkan fitur pemutaran otomatis karosel

en: Enable or disable carousel fading feature
id_ID: Aktifkan atau non-aktifkan fitur pemudaran karosel

en: Enable or disable carousel feature
id_ID: Aktifkan atau non-aktifkan fitur karosel

en: Enable or disable clustering feature
id_ID: Menyalakan atau mematikan fungsi pengelompokan

en: Enable or disable geolocation feature
id_ID: Menyalakan atau mematikan kelengkapan geolokasi

en: Enable or disable post information
id_ID: Aktifkan atau non-aktifkan informasi tulisan

en: Enable or disable progressive loading of page
id_ID: Aktifkan atau non-aktifkan pemuatan halaman secara progresif

en: Enable or disable sticky menu on website
id_ID: Mengaktifkan atau menonaktifkan menu lengket pada situs web

en: Enable or disable street view feature
id_ID: Nyalakan atau matikan fitur tampilan jalan

en: Enable or disable the autoplay feature
id_ID: Aktifkan atau non-aktifkan fitur pemutaran otomatis

en: Enable or disable vertical icon offset
id_ID: Aktifkan atau matikan offset ikon vertikal

en: Enabled
id_ID: Diaktifkan

en: Enabled and works properly
id_ID: Telah diaktifkan dan berfungsi dengan baik

en: Ending date for countdown
id_ID: Tanggal akhir untuk penghitungan mundur

en: Error Message
id_ID: Pesan Gangguan

en: Escape Form Inputs
id_ID: Inputan Karakter Escape

en: Escape Special Characters
id_ID: Penggantian Karakter Khusus

en: Escaping special characters used in posts
id_ID: Mengganti karakter khusus yang digunakan dalam tulisan

en: Excerpt
id_ID: Kutipan

en: Excerpt length
id_ID: Panjang kutipan

en: Expiration Limit
id_ID: Batas Ekspirasi

en: Expiration in days
id_ID: Ekspirasi dalam hari

en: Export
id_ID: Ekspor

en: Export method '%s' does not exist. Something is wrong.
id_ID: Metode ekspor '%s' tidak ada. Ada yang salah.

en: Exporting...
id_ID: Mengekspor...

en: Facebook Page URL
id_ID: URL Laman Facebook

en: Fade
id_ID: Pudar

en: Featured
id_ID: Yang Diutamakan

en: Featured Color
id_ID: Warna Utama

en: Featured Item
id_ID: Item Menarik

en: Featured items
id_ID: Item Istimewa

en: Features
id_ID: Kelengkapan

en: Features Options
id_ID: Pilihan Kelengkapan

en: File from URL "%s" can not be fetched. Reason: %s
id_ID: Tidak dapat menarik berkas dari URL "%s". Alasan: %s

en: File with demo content '%s' doesn't exists.
id_ID: Berkas dengan konten demo '%s' tidak ada.

en: Filter
id_ID: Saring

en: Find
id_ID: Temukan

en: Finished Text Screen
id_ID: Layar Teks Selesai

en: Floating
id_ID: Mengambang

en: Font Sizes
id_ID: Ukuran Huruf

en: Font icons
id_ID: Ikon Jenis Huruf

en: Font size of title in description boxes
id_ID: Ukuran jenis tulisan judul dalam kotak keterangan

en: Footer Bar
id_ID: Batang Footer

en: Footer Widget Areas
id_ID: Area Widget Footer

en: Footer Widgets Area
id_ID: Area Widget Footer

en: Footer menu
id_ID: Menu footer

en: Form Inputs
id_ID: Isian Formulir

en: Format of posts dates
id_ID: Format tanggal tulisan

en: Friday
id_ID: Jumat

en: Friday Menu Link
id_ID: Tautan Menu Jumat

en: Full Content Width
id_ID: Lebar Konten Penuh

en: Full Size
id_ID: Ukuran Penuh

en: Fullwidth Elements
id_ID: Elemen Lebar Penuh

en: Fullwidth Size
id_ID: Ukuran Lebar Penuh

en: Fullwidth or Columnable Elements
id_ID: Elemen Lebar Penuh atau Dapat Diletakkan Dalam Kolom

en: Function <code>flock()</code> is not supported on this filesystem. AIT Theme requires this to process atomic file operations.
id_ID: Fungsi <code>flock()</code> tidak didukung oleh berkas sistem ini. Tema AIT memerlukannya untuk memproses operasi berkas atom.

en: Function <code>gzcompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
id_ID: Fungsi <code>gzcompress()</code> tidak aktif. Tema AIT memerlukannya untuk proses pencadangan data.

en: Function <code>gzuncompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
id_ID: Fungsi <code>gzuncompress()</code> tidak aktif. Tema AIT memerlukannya untuk proses pencadangan data.

en: Function flock()
id_ID: Fungsi flock()

en: Function gzcompress()
id_ID: Fungsi gzcompress()

en: Function gzuncompress()
id_ID: Fungsi gzuncompress()

en: GD and ImageMagick extensions are absent. WordPress requires any of them for image resizing.
id_ID: Ekstensi GD dan ImageMagick tidak ada. WordPress memerlukan salah satu dari keduanya untuk mengubah besarnya gambar.

en: GD/ImageMagick extension
id_ID: Ekstensi GD/ImageMagick

en: Gallery
id_ID: Galeri

en: Gauge
id_ID: Pengukur

en: General
id_ID: Umum

en: Geolocation
id_ID: Geolokasi

en: Google Analytics Tracking ID in form UA-XXXXX-YY
id_ID: ID Pelacakan (Tracking ID) Google Analytics dalam bentuk UA-XXXXX-YY

en: Half Size
id_ID: Setengah Ukuran

en: Half Size - one per row
id_ID: Setengah Ukuran - satu per baris

en: Header
id_ID: Tajuk

en: Header & Page Title Background
id_ID: Latar Header & Judul Laman

en: Header Image
id_ID: Gambar Header

en: Header Map
id_ID: Peta Header

en: Header Share
id_ID: Berbagi Header

en: Header Social Icons
id_ID: Ikon Sosial Header

en: Header Type
id_ID: Jenis Judul

en: Header Widget Areas
id_ID: Area Widget Header

en: Header image height
id_ID: Tinggi gambar header

en: Header menu
id_ID: Menu kepala

en: Height
id_ID: Tinggi

en: Height of Facebook box
id_ID: Tinggi kotak Facebook

en: Height of Google Map
id_ID: Tinggi Google Map

en: Height of Portfolio images. For automatic height enter auto or 0.
id_ID: Tinggi gambar Portofolio. Untuk tinggi otomatis isi dengan auto atau 0.

en: Height of player
id_ID: Tinggi pemutar

en: Height of title section
id_ID: Tinggi bagian judul

en: Here are no options.
id_ID: Di sini tidak ada opsi.

en: Here you can put your own CSS
id_ID: Di sini Anda dapat meletakkan CSS Anda sendiri

en: Hidden
id_ID: Tersembunyi

en: Homepage (blog)
id_ID: Beranda (blog)

en: Horizontal Offset
id_ID: Ofset Horizontal

en: Horizontal Tabs
id_ID: Tab Horizontal

en: Hover Color of menu items text
id_ID: Warna atas teks item menu

en: Hover Image
id_ID: Gambar Saat Dilalui

en: Hue color of Google Map
id_ID: Corak warna Gogole Map

en: Hue color of Google Map Points Of Interest
id_ID: Warna corak Tempat Menarik pada Google Map

en: Hue color of Google Map administrative areas
id_ID: Warna corak area administratif pada Google Map

en: Hue color of Google Map landscape
id_ID: Warna corak lansekap pada Google Map

en: Hue color of Google Map roads
id_ID: Warna corak jalan pada Google Map

en: Hue color of Google Map water
id_ID: Warna corak air pada Google Map

en: Hybrid Map
id_ID: Peta Hibrida

en: ICONV extension
id_ID: Ekstensi ICONV

en: ICONV extension is required and must work properly.
id_ID: Ekstensi ICONV diperlukan dan harus berfungsi dengan benar.

en: ID number of author, or multiple IDs delimited by comma
id_ID: Nomor ID penulis, atau beberapa ID dipisahkan oleh koma

en: Icon
id_ID: Ikon

en: Icon (Optional)
id_ID: Ikon (Opsional)

en: Icon Color
id_ID: Warna Ikon

en: Icon Dark
id_ID: Ikon Gelap

en: Icon Font
id_ID: Jenis Huruf Ikon

en: Icon Image
id_ID: Gambar Ikon

en: Icon Light
id_ID: Ikon Terang

en: Icon Offset
id_ID: Offset Ikon

en: Icon Size
id_ID: Ukuran Ikon

en: Icon Type
id_ID: Jenis Ikon

en: Icon image displayed in menu
id_ID: Gambar ikon yang diampilkan pada menu

en: Image
id_ID: Gambar

en: Image 16:9
id_ID: Gambar 16:9

en: Image 1:1
id_ID: Gambar 1:1

en: Image 1:2
id_ID: Gambar 1:2

en: Image 2:1
id_ID: Gambar 2:1

en: Image 3:4
id_ID: Gambar 3:4

en: Image 4:3
id_ID: Gambar 4:3

en: Image 9:16
id_ID: Gambar 9:16

en: Image Border Color
id_ID: Warna Batas Gambar

en: Image Caption
id_ID: Keterangan Gambar

en: Image Container
id_ID: Wadah Gambar

en: Image Format
id_ID: Format Gambar

en: Image Height
id_ID: Tinggi Gambar

en: Image Layout
id_ID: Tata Letak Gambar

en: Image Offset
id_ID: Ofset Gambar

en: Image Options
id_ID: Pilihan Gambar

en: Image Ratio
id_ID: Rasio Gambar

en: Image Title
id_ID: Judul Gambar

en: Image description displayed as caption
id_ID: Deskripsi gambar ditampilkan sebagai judul

en: Image displayed in responsive layout instead of slider
id_ID: Gambar ditampilkan dalam tata letak responsif daripada dalam slider

en: Image icons
id_ID: Ikon Gambar

en: Image to display
id_ID: Gambar untuk ditampilkan

en: Import
id_ID: Impor

en: Import / Export
id_ID: Impor / Ekspor

en: Import Demo Content
id_ID: Impor Konten Demo

en: Import method '%s' does not exist. Something is wrong.
id_ID: Metode impor '%s' tidak ada. Ada yang salah.

en: Importing is done. Check out the report.
id_ID: Impor selesai. Mohon periksa laporannya.

en: Importing...
id_ID: Mengimpor...

en: Imput url for the Button
id_ID: Url masukan untuk Tombol

en: In New Row
id_ID: Dalam Baris Baru

en: Include SEO meta data into header
id_ID: Masukkan meta data SEO ke dalam tajuk

en: Information
id_ID: informasi

en: Information Title
id_ID: Judul Informasi

en: Information about member
id_ID: Informasi tentang anggota

en: Input Type
id_ID: Jenis Isian

en: Insert Image
id_ID: Masukkan Gambar

en: Insert shortcode
id_ID: Masukkan kode singkat

en: Inserting of the WordPress option "%s" failed.
id_ID: Pengisian pilihan WordPress "%s" gagal.

en: Inserting of the theme option "%s" failed.
id_ID: Gagal memasukkan pilihan tema "%s".

en: Inside of Image
id_ID: Di dalam gambar

en: Inside of Slider
id_ID: Di Dalam Slider

en: Install Required Plugins
id_ID: Pasang Plugin yang Diperlukan

en: It is recommended for better performance of your whole site with our theme to have PHP version 5.4 or newer. But it is not mandatory. PHP 5.2 should be ok.
id_ID: Direkomendasikan agar memiliki PHP versi 5.4 atau yang lebih baru untuk menghasilkan performa yang lebih baik seluruh situs Anda dengan tema kami. Namun, hal tersebut tidak wajib. PHP 5.2 seharusnya tidak masalah.

en: Item Background Color
id_ID: Warna Latar Item

en: Item Categories
id_ID: Kategori Item

en: Item Category / Location Options
id_ID: Kategori Item / Pilihan Lokasi

en: Item Color
id_ID: Warna Item

en: Item Detail Options
id_ID: Pilihan Rincian Item

en: Item Display
id_ID: Tampilan Item

en: Item Locations
id_ID: Lokasi Item

en: Item Optional Background Color
id_ID: Warna Latar Opsional Item

en: Item Order
id_ID: Urutan Item

en: Item Submenu
id_ID: Submenu Item

en: Item gallery
id_ID: galeri barang

en: Items
id_ID: Item

en: Items Background
id_ID: Latar Belakang Item

en: JavaScript Code
id_ID: Kode JavaScript

en: Keep Aspect Ratio
id_ID: Pertahankan Rasio Aspek

en: Keywords
id_ID: Kata kunci

en: Kilometers
id_ID: Kilometer

en: Label (Optional)
id_ID: Label (Opsional)

en: Label Background Color
id_ID: Warna Latar Belakang Label

en: Label Link Target
id_ID: Target Tautan Label

en: Label Position
id_ID: Posisi Label

en: Label Text Color
id_ID: Warna Teks Label

en: Label URL
id_ID: URL Label

en: Label Width
id_ID: Lebar Label

en: Label for Captcha input
id_ID: Label untuk isian Captcha

en: Label for email input
id_ID: Label untuk masukan email

en: Label for message area
id_ID: Label untuk area pesan

en: Label for name input
id_ID: Label untuk masukan nama

en: Label for send button
id_ID: Label untuk tombol kirim

en: Label for subject input
id_ID: Label untuk masukan subyek

en: Landscape Hue
id_ID: Corak Lansekap

en: Large
id_ID: Besar

en: Large Image
id_ID: Gambar Besar

en: Latest Match Only
id_ID: Hanya Pertandingan Terakhir

en: Latitude
id_ID: Garis Lintang

en: Layout
id_ID: Tata letak

en: Layout Type
id_ID: Jenis Tata Letak

en: Layout of the image displayed on the page
id_ID: Tata letak gambar yang ditampilkan di halaman

en: Left
id_ID: Kiri

en: Left Offset
id_ID: Ofset Kiri

en: Left Sidebar
id_ID: Batang Sisi Kiri

en: Left Sidebar Width
id_ID: Lebar Batang Sisi Kiri

en: Left offset around the image
id_ID: Ofset kiri di sekeliling gambar

en: Light
id_ID: Terang

en: Lighter Objects
id_ID: Obyek yang Lebih Terang

en: Likebox settings
id_ID: Setelan Kotak Sukai

en: Line
id_ID: Garis

en: Line Width
id_ID: Lebar Garis

en: Lines
id_ID: Garis

en: Link
id_ID: Tautan

en: Link Relationship (XFN)
id_ID: Hubungan Tautan (XFN)

en: Link Settings
id_ID: Pengaturan Tautan

en: Link Target
id_ID: Target Tautan

en: Link To Video
id_ID: Tautan Ke Video

en: Link To Website
id_ID: Tautan Ke Situs Web

en: Link for Logo image displayed on Wordpress Login screen, use valid URL format with http://
id_ID: Tautan untuk gambar Logo yang ditampilkan pada layar Login Wordpress, gunakanlah format URL yang valid dengan http://

en: Link title text
id_ID: Teks judul tautan

en: Link to
id_ID: Tautkan ke

en: Link to detail
id_ID: Tautan ke detail

en: Link to video used with Video type, use valid URL format with http://
id_ID: Tautan ke video yang digunakan dengan tipe Video, gunakanlah format URL yang valid dengan http://

en: Link to website used with Website type, use valid URL format with http://
id_ID: Tautan ke Situs Web yang digunakan dengan tipe Situs Web, gunakanlah format URL yang valid dengan http://

en: Link, use valid URL format with http://
id_ID: Tautan, gunakan format URL yang sah dengan http://

en: Links
id_ID: Tautan

en: Links Color
id_ID: Warna Tautan

en: Links Hover
id_ID: Tautan Dilalui Kursor

en: List
id_ID: Daftar

en: List Layout settings
id_ID: Setelan Tata Letak Daftar

en: List Options
id_ID: Pilihan Daftar

en: Loading...
id_ID: Memuat...

en: Location
id_ID: Lokasi

en: Location Default Icon
id_ID: Ikon Lokasi Awal

en: Location Default Image
id_ID: Gambar Default Lokasi

en: Locations
id_ID: Lokasi

en: Login Description
id_ID: Uraian Login

en: Login Screen Logo
id_ID: Logo Layar Login

en: Login Screen Logo Link
id_ID: Tautan Logo Layar Login

en: Login Screen Logo Tooltip
id_ID: Tooltip Logo Layar Login

en: Logo area width
id_ID: Lebar area logo

en: Logo image displayed on Wordpress Login screen
id_ID: Gambar logo yang ditampilkan pada layar Login Wordpress

en: Logo image for website header
id_ID: Gambar logo untuk tajuk situs web

en: Logout Description
id_ID: Uraian Logout

en: Longitude
id_ID: Garis Bujur

en: Look of element background. Color, opacity and background image.
id_ID: Tampilan latar belakang elemen. Warna, kepekatan dan gambar latar belakang.

en: Look of section background. Color, opacity and background image.
id_ID: Tampilan latar belakang bagian. Warna, kepekatan dan gambar latar belakang.

en: Main Menu Colors and Backgrounds
id_ID: Warna dan Latar Belakang Menu Utama

en: Main Menu Text
id_ID: Teks Menu Utama

en: Main Theme Colors and Backgrounds
id_ID: Warna dan Latar Belakang Tema Utama

en: Main Website Font
id_ID: Fon Situs Web Utama

en: Main color of countdown circles
id_ID: Warna utama lingkaran hitung mundur

en: Main color of counters
id_ID: Warna utama penghitung

en: Main menu
id_ID: Menu utama

en: Main text displayed in service box
id_ID: Teks utama yang ditampilkan dalam kotak layanan

en: Main theme color
id_ID: Warna tema utama

en: Main theme color for light elements
id_ID: Warna tema utama untuk elemen-elemen cerah

en: Map General Colors
id_ID: Warna Umum Peta

en: Map Height
id_ID: Tinggi Peta

en: Map Object Colors
id_ID: Warna Obyek Peta

en: Map Options
id_ID: Pilihan Peta

en: Map Zoom
id_ID: Zoom Peta

en: Map's Border
id_ID: Tepian Peta

en: Map's Brightness
id_ID: Kecemerlangan Peta

en: Map's Hue
id_ID: Corak Warna Peta

en: Map's Saturation
id_ID: Kejenuhan Warna Peta

en: Marker image URL
id_ID: URL gambar penanda

en: Markers
id_ID: Penanda

en: Maximum Items
id_ID: Maksimum Item

en: Maximum items for the current package exceeded
id_ID: Melewati item maksimal untuk paket saat ini

en: Media File
id_ID: Berkas Media

en: Megamenu settings
id_ID: Pengaturan Megamenu

en: Memory limit
id_ID: Batas memori

en: Memory limit is too low. At least <b>%sMB</b> are needed for AIT Theme to work properly.
id_ID: Batas memori terlalu rendah. Setidaknya diperlukan  <b>%sMB</b> agar Tema AIT dapat bekerja dengan baik.

en: Menu Area Width
id_ID: Lebar Area Menu

en: Menu Hover Items
id_ID: Item Di Atas Menu

en: Menu Items
id_ID: Item Menu

en: Menu Items Hover
id_ID: Sorot Item Menu

en: Menu Order
id_ID: Urutan Menu

en: Menu Width
id_ID: Lebar Menu

en: Menu area width
id_ID: Lebar area menu

en: Menu cols
id_ID: Kolom menu

en: Menu text size in px
id_ID: Ukuran teks Menu dalam px

en: Message Input Label
id_ID: Label Masukan Pesan

en: Message displayed when form is sent successfully
id_ID: Pesan yang ditampilkan saat formulir telah berhasil dikirim

en: Message displayed when form sending failed
id_ID: Pesan yang ditampilkan saat pengiriman formulir gagal

en: Message displayed when validation is not successful
id_ID: Pesan yang ditampilkan saat validasi gagal

en: Miles
id_ID: Mil

en: Minimum Width in px (Optional)
id_ID: Lebar Minimum dalam piksel (Opsional)

en: Monday
id_ID: Senin

en: Monday Menu Link
id_ID: Tautan Menu Senin

en: MouseWheel Zoom
id_ID: Perbesaran RodaTetikus

en: Move
id_ID: Pindahkan

en: Multibyte String extension
id_ID: Ekstensi Multibyte String

en: Multibyte String extension is absent. Some internationalization components may not work properly.
id_ID: Ekstensi Multibyte String tidak ada. Beberapa komponen internasionalisasi mungkin tidak akan bekerja dengan baik.

en: Multibyte String function overloading
id_ID: Pelebihan muatan fungsi Multibyte String

en: Multibyte String function overloading is enabled. AIT Theme requires this to be disabled. If it is enabled, some string function may not work properly.
id_ID: Pelebihan muatan pada fungsi Multibyte String aktif. Tema AIT memerlukannya dalam keadaan non-aktif. Jika aktif, beberapa fungsi string mungkin tidak akan berfungsi dengan benar.

en: Name
id_ID: Nama

en: Name Input Label
id_ID: Label Masukan Nama

en: Name of input, used for email content
id_ID: Nama isian, digunakan sebagai konten surel

en: Name of widget area displayed in Widgets options
id_ID: Nama area widget yang ditampilkan dalam pilihan Widget

en: Navigation
id_ID: Navigasi

en: Navigation Label
id_ID: Label Navigasi

en: Navigation Position
id_ID: Posisi Navigasi

en: Next Match Only
id_ID: Hanya Pertandingan Berikutnya

en: No
id_ID: Tidak

en: No Items Defined
id_ID: Tidak Ada Item Disebutkan

en: No Label
id_ID: Tidak Ada Label

en: No items found
id_ID: Item tak ditemukan

en: No items. Add some items to "%s"
id_ID: Tidak ada item. Tambahkan sejumlah item ke "%s"

en: No tabs
id_ID: Tidak ada tab

en: None
id_ID: Tidak ada

en: Normal Map
id_ID: Peta Normal

en: Normal pages
id_ID: Halaman-halaman normal

en: Not Installed
id_ID: Tidak Terinstal

en: Not tested
id_ID: Belum diuji

en: Note
id_ID: Catatan

en: Number of Items
id_ID: Jumlah Item

en: Number of Posts
id_ID: Jumlah Tulisan

en: Number of days before account expires
id_ID: Jumlah hari sebelum ekspirasi akun

en: Number of items in one row
id_ID: Jumlah item dalam satu baris

en: Number of items listed on one page
id_ID: Jumlah item dalam satu halaman

en: Number of items listed on page
id_ID: Jumlah item yang ditampilkan pada halaman

en: Number of items per row
id_ID: Jumlah item tiap baris

en: Number of posts
id_ID: Jumlah tulisan

en: Number of rows for description text
id_ID: Jumlah baris untuk teks keterangan

en: Number of rows in carousel
id_ID: Jumlah item dalam karosel

en: Number of visible items
id_ID: Jumlah item yang  dapat dilihat

en: Off
id_ID: Mati

en: Offset of Portfolio images
id_ID: Ofset gambar Portofolio

en: Offset of partner's logo
id_ID: Ofset logo rekanan

en: On
id_ID: Nyala

en: One Column
id_ID: Satu Kolom

en: Opacity of button in description boxes
id_ID: Kepekatan tombol dalam kotak keterangan

en: Open In New Window
id_ID: Buka di Jendela Baru

en: Open in Current Window
id_ID: Buka di Jendela Saat Ini

en: Open in New Window
id_ID: Buka di Jendela Baru

en: Open in popup
id_ID: Buka di sembulan

en: Open link in a new window/tab
id_ID: Buka tautan di jendela/tab baru

en: Open links in new window
id_ID: Buka tautan dalam jendela baru

en: Open links in new window or tab
id_ID: Buka tautan di jendela atau tab baru

en: Open/Collapse All Items
id_ID: Buka/Ciutkan Semua Item

en: Opening Hours
id_ID: Jam Buka

en: Optional Class
id_ID: Kelas Opsional

en: Order
id_ID: Urutan

en: Order By
id_ID: Urutkan Berdasarkan

en: Order:
id_ID: Urutan:

en: Original: %s
id_ID: Orisinal: %s

en: Outside of Image
id_ID: Di luar gambar

en: Outside of Slider
id_ID: Di Luar Slider

en: PCRE extension
id_ID: Ekstensi PCRE

en: PCRE extension is required and must support UTF-8.
id_ID: Ekstensi PCRE diperlukan dan harus mendukung UTF-8.

en: PHP Version
id_ID: Versi PHP

en: PHP is not allowed to write to "wp-content/uploads" directory
id_ID: PHP tidak diizinkan untuk menulis ke direktori "wp-content/uploads"

en: PHP tokenizer is required.
id_ID: PHP tokenizer diperlukan.

en: POI Hue
id_ID: Corak Tempat Menarik (POI)

en: Package Types
id_ID: Tipe Paket

en: Package expiration limit in days (0 for unlimited). Used for free and single paypal payments.
id_ID: Limit kedaluwarsa paket dalam hitungan hari (0 = tanpa batas). Digunakan untuk pembayaran paypal bebas dan tunggal.

en: Package price (0 for free)
id_ID: Harga paket (0 = gratis)

en: Packages
id_ID: Paket

en: Page Background
id_ID: Latar Belakang Halaman

en: Page Builder
id_ID: Penyusun Halaman

en: Page Title Background
id_ID: Latar Belakang Halaman Judul

en: Pages
id_ID: Halaman

en: Pages Parameters
id_ID: Parameter Halaman

en: Payment Gates
id_ID: Gerbang Pembayaran

en: Payment type
id_ID: Tipe Pembayaran

en: Payments
id_ID: Pembayaran

en: Percentage width of area
id_ID: Lebar area dalam persen

en: Place Title to Caption
id_ID: Tempatkan Judul ke Keterangan

en: Place for your custom Javascript codes
id_ID: Tempat untuk kode Javascript kustomisasi Anda

en: Placeholder
id_ID: Penampung

en: Player Colors and Layout
id_ID: Warna dan Tata Letak Pemutar

en: Please enter title of the page
id_ID: Silakan masukkan judul halaman

en: Please fix the issues listed below and try again. You can go back to your <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress themes administration &raquo;</a>
id_ID: Mohon betulkan masalah-masalah berikut ini dan coba lagi. Anda dapat kembali ke <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">pengaturan tema Wordpress &raquo;</a> Anda

en: Please select backup file
id_ID: Mohon pilih berkas cadangan

en: Portfolio Layout
id_ID: Tata Letak Portofolio

en: Position
id_ID: Posisi

en: Position of Description
id_ID: Posisi Keterangan

en: Position of background image in slide
id_ID: Posisi gambar latar belakang di slide

en: Position of member in the company, community, etc
id_ID: Posisi anggota dalam perusahaan, komunitas, dll

en: Position of the image caption
id_ID: Posisi keterangan gambar

en: Possibility click on posts links
id_ID: Klik pada tautan tulisan

en: Posts
id_ID: Tulisan

en: Posts Parameters
id_ID: Parameter Tulisan

en: Price
id_ID: Harga

en: Progressive Page Loading
id_ID: Pemuatan Halaman Progresif

en: Radio Vertical
id_ID: Radio Vertikal

en: Radius Help
id_ID: Bantuan Jari-Jari

en: Radius units
id_ID: Satuan jari-jari

en: Random
id_ID: Acak

en: Rating
id_ID: Nilai

en: Rating was approved
id_ID: Nilai disetujui

en: Read/Write permissions for wp-content/uploads folder
id_ID: Izin Baca/Tulis untuk folder wp-content/uploads

en: Reflection extension
id_ID: Ekstensi Reflection

en: Reflection extension is required.
id_ID: Ekstensi Reflection diperlukan.

en: Register Description
id_ID: Uraian Pendaftaran

en: Register or login users form
id_ID: Formulir pendaftaran atau login pengguna

en: Remote file have incorrect size
id_ID: Ukuran berkas jarak jauh tidak valid

en: Remote server did not respond
id_ID: Server jarak jauh tidak merespon

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
id_ID: Server jarak jauh mengembalikan respon gangguan %1$d %2$s

en: Remove
id_ID: Hapus

en: Remove All Items
id_ID: Hapus Semua Item

en: Renew Account
id_ID: Perbarui Akun

en: Repeat
id_ID: Ulangi

en: Required
id_ID: Diperlukan

en: Reset
id_ID: Atur Ulang

en: Reset All Options
id_ID: Setel Ulang Semua Pilihan

en: Reset Button
id_ID: Tombol Setel Ulang

en: Reset Theme Options
id_ID: Setel Ulang Pilihan Tema

en: Reset to Defaults
id_ID: Setel Ulang ke Setelan Bawaan

en: Resetting&hellip;
id_ID: Menyetel ulang&hellip;

en: Responsive Resolution
id_ID: Resolusi Responsif

en: Revolution Slider Alias
id_ID: Alias Revolution Slider

en: Revolution Slider plugin is not active
id_ID: Plugin Revolution Slider tidak aktif

en: Right
id_ID: Kanan

en: Right Offset
id_ID: Ofset Kanan

en: Right Sidebar
id_ID: Batang Sisi Kanan

en: Right Sidebar Width
id_ID: Lebar Batang Sisi Kanan

en: Right and left offset of description boxes
id_ID: Ofset kanan dan kiri kotak keterangan

en: Right offset around the image
id_ID: Ofset kanan di sekeliling gambar

en: Roads Hue
id_ID: Corak Jalan

en: Rotate
id_ID: Rotasi

en: Rounded
id_ID: Bundar

en: SPL extension
id_ID: Ekstensi SPL

en: SPL extension is required.
id_ID: Ekstensi SPL diperlukan.

en: Satellite Map
id_ID: Peta Satelit

en: Saturation
id_ID: Kejenuhan

en: Saturation level of Google Map
id_ID: Tingkat kejenuhan warna Google Map

en: Saturation level of Google Map objects
id_ID: Tingkat kejenuhan warna obyek pada Google Map

en: Saturday
id_ID: Sabtu

en: Saturday Menu Link
id_ID: Tautan Menu Sabtu

en: Save Options
id_ID: Simpan Pilihan

en: Save and Open in Page Builder
id_ID: Simpan dan Buka di Pembuat Halaman

en: Scroll
id_ID: Gulung

en: Search Form
id_ID: Formulir Pencarian

en: Search Sentence
id_ID: Kalimat Pencarian

en: Search page
id_ID: Halaman pencarian

en: Select
id_ID: Pilih

en: Select Background Image for: %s
id_ID: Pilih Gambar Latar Belakang untuk: %s

en: Select Image
id_ID: Pilih Gambar

en: Select Image for: %s
id_ID: Pilih Gambar untuk: %s

en: Select a page from which to import options
id_ID: Pilih laman untuk mengimpor opsi darinya

en: Select alignment of title and description
id_ID: Pilih perataan judul dan keterangan

en: Select alignment of widgets in widget area
id_ID: Pilih kesejajaran widget di area widget

en: Select category displayed on page
id_ID: Pilih kategori yang ditampilkan pada halaman

en: Select color scheme of Facebook box
id_ID: Pilih skema warna kotak Facebook

en: Select display style for submenu of items
id_ID: Pilih gaya tampilan untuk submenu item

en: Select format for image of member
id_ID: Pilih format untuk gambar anggota

en: Select format for images
id_ID: Pilih format untuk gambar

en: Select format for images in carousel
id_ID: Pilih format untuk gambar dalam karosel

en: Select format of images
id_ID: Pilih format gambar

en: Select format of video
id_ID: Pilih format video

en: Select how to show the content of Portfolio item
id_ID: Pilih bagaimana konten item Portofolio akan ditampilkan

en: Select icon style
id_ID: Pilih gaya ikon

en: Select if the field is required
id_ID: Pilih jika bidang isian tersebut diperlukan

en: Select image used as Favicon
id_ID: Pilih gambar untuk digunakan sebagai Favicon

en: Select layout style
id_ID: Pilih gaya tata letak

en: Select layout type of displayed items
id_ID: Pilih jenis tata letak item-item yang ditampilkan

en: Select location displayed on page
id_ID: Pilih lokasi yang ditampilkan pada laman

en: Select member displayed on page
id_ID: Pilih anggota yang ditampilkan pada halaman

en: Select order of items listed on page
id_ID: Pilih pengurutan item yang terdaftar pada halaman

en: Select position of description box
id_ID: Pilih posisi kotak keterangan

en: Select position of slider navigation
id_ID: Pilih posisi navigasi slider

en: Select sidebar displayed on the left side of page
id_ID: Pilih batang sisi yang ditampilkan pada sisi kiri halaman

en: Select sidebar displayed on the right side of page
id_ID: Pilih batang sisi yang ditampilkan pada sisi kanan halaman

en: Select size of Google Map
id_ID: Pilih ukuran Google Map

en: Select size of input
id_ID: Pilih ukuran bidang masukan

en: Select size of player
id_ID: Pilih ukuran pemutar

en: Select size of rule
id_ID: Pilih ukuran garis

en: Select size of slider
id_ID: Pilih ukuran slider

en: Select slider displayed on page
id_ID: Pilih slider yang  ditampilkan pada halaman

en: Select text alignment in description box
id_ID: Pilih perataan teks dalam kotak keterangan

en: Select type of Facebook box
id_ID: Pilih jenis kotak Facebook

en: Select type of Google Map
id_ID: Pilih jenis Google Map

en: Select type of Search Form
id_ID: Pilih jenis Formulir Pencarian

en: Select type of animation for description
id_ID: Pilih jenis animasi untuk keterangan

en: Select type of counter
id_ID: Pilih jenis penghitung

en: Select type of display actual match
id_ID: Pilih jenis tampilan pertandingan sebenarnya

en: Select type of display for the element
id_ID: Pilih jenis tampilan untuk elemen

en: Select type of input
id_ID: Pilih jenis isian

en: Select type of item
id_ID: Pilih jenis item

en: Select type of items
id_ID: Pilih jenis item

en: Select type of rule
id_ID: Pilih jenis garis

en: Select type of slider animation
id_ID: Pilih jenis animasi slider

en: Select type of slider navigation
id_ID: Pilih jenis navigasi slider

en: Select type of toggles
id_ID: Pilih jenis tombol

en: Select type of website header
id_ID: Pilih jenis judul situs web

en: Select typography style
id_ID: Pilih gaya tipografi

en: Select units for radius
id_ID: Pilih satuan untuk jari-jari

en: Select video source
id_ID: Pilih sumber video

en: Select widget area to display
id_ID: Pilih area widget untuk ditampilkan

en: Send Button Label
id_ID: Label Tombol Kirim

en: Separator
id_ID: Pemisah

en: Separator used between links in breadcrumbs
id_ID: Pemisah yang digunakan antara tautan-tautan pada jejak

en: Server Error Message
id_ID: Pesan Kesalahan Server

en: Set custom label on the image
id_ID: Atur label kustom pada gambar

en: Set size of radius for clustering
id_ID: Menetapkan ukuran jari-jari pengelompokan

en: Settings Administration for the special page type
id_ID: Administrasi Setelan untuk jenis halaman khusus

en: Settings Administration for this standard page only
id_ID: Administrasi Setelan untuk halaman standar ini saja

en: Shadowed
id_ID: Berbayang

en: Share
id_ID: Berbagi

en: Show Faces
id_ID: Tampilkan Wajah

en: Show Header
id_ID: Tampilkan Tajuk

en: Show Stream
id_ID: Tampilkan Aliran

en: Show description floated over portfolio gallery
id_ID: Tampilkan deskripsi melayang di atas galeri portofolio

en: Show icon title
id_ID: Tampilkan judul ikon

en: Show only featured items of the selected category
id_ID: Tampilkan hanya item istimewa dari kategori yang dipilih

en: Show or hide lines between items
id_ID: Tampilkan atau sembunyikan garis antar item

en: Show or hide title
id_ID: Tampilkan atau sembunyikan judul

en: Show read more
id_ID: Tampilkan lanjutkan baca

en: Show thumbnails
id_ID: Tampilkan gambar kecil

en: Sidebars
id_ID: Batang Sisi

en: Sidebars & Widget Areas
id_ID: Area Batang Sisi & Widget

en: Sidebars <strong>%s</strong> here
id_ID: Batang sisi <strong>%s</strong> di sini

en: Simple Line
id_ID: Garis Biasa

en: Single - WooCommerce Product
id_ID: Tunggal - Produk WooCommerce

en: Single post
id_ID: Tulisan tunggal

en: Site Header
id_ID: Header Situs

en: Size
id_ID: Ukuran

en: Size of H1 titles in px
id_ID: Ukuran judul H1 dalam px

en: Size of H2 titles in px
id_ID: Ukuran judul H2 dalam px

en: Size of H3 titles in px
id_ID: Ukuran judul H3 dalam px

en: Size of H4 titles in px
id_ID: Ukuran judul H4 dalam px

en: Size of H5 titles in px
id_ID: Ukuran judul H5 dalam px

en: Size of H6 titles in px
id_ID: Ukuran judul H6 dalam px

en: Size of decoration texts, buttons and other texts in px
id_ID: Ukuran teks dekorasi, tombol, dan teks lainnya dalam px

en: Size of features icons
id_ID: Ukuran ikon fitur

en: Size of the label
id_ID: Ukuran label

en: Slide Duration
id_ID: Durasi Slide

en: Slide Up Button
id_ID: Tombol Geser Ke Atas

en: Slider Border
id_ID: Tepian Slider

en: Slider Descriptions Layout
id_ID: Tata Letak Keterangan Slider

en: Slider Layout
id_ID: Tata Letak Slider

en: Slides
id_ID: Slide

en: Small
id_ID: Kecil

en: Small Admin Menu Icon (16x16)
id_ID: Ikon Menu Admin Kecil (16x16)

en: Small Text
id_ID: Teks Kecil

en: Small text size in px
id_ID: Ukuran teks kecil dalam px

en: Social Icons
id_ID: Ikon Sosial

en: Social Icons Type
id_ID: Jenis Ikon Sosial

en: Social icon image
id_ID: Gambar ikon sosial

en: Social icon link
id_ID: Tautan ikon sosial

en: Social icon link, use valid URL format with http://
id_ID: Tautan ikon sosial, gunakanlah format URL yang valid dengan http://

en: Social icon title
id_ID: Judul ikon sosial

en: Something is wrong with export form
id_ID: Ada yang salah dengan bentuk ekspor

en: Something is wrong with import form
id_ID: Ada yang salah dengan bentuk impor

en: Sorry, your server configuration does not match all requirements for this AIT Theme. <em>Your previous theme was reactivated.</em>
id_ID: Maaf, konfigurasi server Anda tidak cocok dengan semua kebutuhan untuk Tema AIT ini. <em>Tema Anda yang terdahulu telah diaktifkan kembali.</em>

en: Sortable elements
id_ID: Elemen-elemen yang dapat diurutkan

en: Sorting Options
id_ID: Pilihan Pengurutan

en: Space above element
id_ID: Ruang kosong di atas elemen

en: Space above rule
id_ID: Ruang kosong di atas garis

en: Space below element
id_ID: Ruang kosong di bawah elemen

en: Space below rule
id_ID: Ruang kosong di bawah garis

en: Spaces around Element
id_ID: Ruang Kosong di sekitar Elemen

en: Special pages
id_ID: Halaman-halaman khusus

en: Standard Color
id_ID: Warna Standar

en: Standard Text
id_ID: Teks Standar

en: Starting date for countdown
id_ID: Tanggal mulai untuk penghitungan mundur

en: Sticked unsortable elements
id_ID: Elemen tak terurut tetap

en: Sticky Menu
id_ID: Menu Lengket

en: Street View
id_ID: Tampilan Jalan

en: Streetview
id_ID: Tampilan Jalanan

en: Subcategory Filter
id_ID: Filter Subkategori

en: Subject Input Label
id_ID: Label Masukan Subyek

en: Subject of received email
id_ID: Judul surel yang diterima

en: Submenu Icon Font
id_ID: Jenis Huruf Ikon Submenu

en: Submenu Position
id_ID: Posisi Submenu

en: Subtitle
id_ID: Sub judul

en: Success Message
id_ID: Pesan berhasil

en: Successfully downloaded and saved file from URL "%s"
id_ID: Berkas dari URL "%s" telah sukses diunduh dan disimpan

en: Successfully reset. This page will reload&hellip;
id_ID: Telah disetel ulang dengan sukses. Halaman ini akan memuat ulang&hellip;

en: Sunday
id_ID: Minggu

en: Sunday Menu Link
id_ID: Tautan Menu Minggu

en: System font
id_ID: Fon sistem

en: Target of the link
id_ID: Target tautan

en: Telephone
id_ID: Telepon

en: Text
id_ID: Teks

en: Text Alignment
id_ID: Perataan Teks

en: Text Area
id_ID: Area Teks

en: Text Area Width
id_ID: Lebar Area Teks

en: Text Color
id_ID: Warna Teks

en: Text Rows
id_ID: Baris Teks

en: Text displayed after end date
id_ID: Teks yang ditampilkan setelah tanggal akhir

en: Text displayed as description with counter
id_ID: Teks yang ditampilkan sebagai keterangan dengan penghitung

en: Text displayed as label for input. To hide label leave this input empty.
id_ID: Teks yang ditampilkan sebagai label untuk isian. Untuk menyembunyikan label biarkan isian ini kosong.

en: Text displayed as label of counter
id_ID: Teks yang ditampilkan sebagai label penghitung

en: Text displayed as placeholder while input is empty
id_ID: Teks yang ditampilkan sebagai penampung selagi bidang isian kosong

en: Text displayed before breadcrumbs
id_ID: Teks yang ditampilkan sebelum jejak (breadcrumbs)

en: Text displayed beside Captcha input
id_ID: Teks yang ditampilkan di samping isian Captcha

en: Text displayed in description box
id_ID: Teks yang ditampilkan dalam kotak keterangan

en: Text displayed in email sent via contact form
id_ID: Teks ditampilkan dalam email dikirimkan lewat formulir kontak

en: Text displayed in footer bar text area
id_ID: Teks yang ditampilkan dalam teks area batang footer

en: Text displayed in footer of Wordpress Admin screen
id_ID: Teks yang ditampilkan dalam footer layar Admin Wordpress

en: Text displayed in input for text input types. For types with more values use semi-colon delimiter. Example: select value 1;select value 2;select value 3
id_ID: Teks yang ditampilkan pada isian untuk jenis isian teks. Untuk jenis yang memiliki nilai lebih banyak gunakan titik koma sebagai pemisah. Contoh: nilai pilihan 1;nilai pilihan 2;nilai pilihan 3

en: Text displayed in the Button
id_ID: Teks pada Tombol ini

en: Text displayed with main title of service box
id_ID: Teks yang ditampilkan dengan judul utama kotak layanan

en: Text for "Home"
id_ID: Teks untuk "Beranda"

en: Text for "Read more" link
id_ID: Teks untuk tautan "lanjutkan membaca"

en: Text for button displayed in description box
id_ID: Teks untuk tombol yang ditampilkan dalam kotak keterangan

en: Text for home link in breadcrumbs
id_ID: Teks untuk tautan beranda pada jejak (breadcrumbs)

en: Text for own identification of slide
id_ID: Teks untuk identifikasi slide

en: Text visible as note below table
id_ID: Teks ditampilkan sebagai catatan di bawah tabel

en: Textarea
id_ID: Area teks

en: The amount of time (in sec) between each auto transition
id_ID: Lamanya waktu (dalam dtk) di antara setiap transisi otomatis

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
id_ID: Deskripsi akan ditampilkan pada menu apabila tema saat ini mendukung.

en: The time while one slide is displayed
id_ID: Waktu saat satu slide ditampilkan

en: Theme &rarr; Items
id_ID: Tema &rarr; Item

en: Theme &rarr; Login
id_ID: Login Tema &rarr;

en: Theme &rarr; Posts
id_ID: Tulisan &rarr; Tema

en: Theme &rarr; Social Icons
id_ID: Ikon Sosial &rarr; Tema

en: Theme &rarr; Submenu
id_ID: Submenu &rarr; Tema

en: Theme Admin
id_ID: Admin Tema

en: Theme Color
id_ID: Warna Tema

en: Theme Color Dark
id_ID: Warna Tema Gelap

en: Theme Color Light
id_ID: Warna Tema Cerah

en: Theme Default
id_ID: Tema Default

en: Theme Default Font
id_ID: Fon Standar Tema

en: Theme Options
id_ID: Pilihan Tema

en: Theme rule
id_ID: Aturan tema

en: There are no payments defined, please add payments first
id_ID: Tidak ada pembayaran diajukan, silakan tambahkan pembayaran lebih dulu

en: There was an error during importing. Check out the report.
id_ID: Ada gangguan saat mengimpor. Mohon periksa laporannya.

en: Thickness
id_ID: Ketebalan

en: Thickness of counters
id_ID: Ketebalan penghitung

en: This AIT Theme requires WordPress 3.7 or newer.
id_ID: Tema AIT ini memerlukan WordPress versi 3.7 atau yang lebih baru.

en: Thumbnail Border
id_ID: Tepian Gambar Kecil

en: Thumbnail height
id_ID: Tinggi gambar kecil

en: Thumbnail position
id_ID: Posisi gambar kecil

en: Thumbnail width
id_ID: Lebar gambar kecil

en: Thumbnails
id_ID: Gambar Kecil

en: Thursday
id_ID: Kamis

en: Thursday Menu Link
id_ID: Tautan Menu Kamis

en: Time
id_ID: Waktu

en: Time visibility of advertisement in seconds
id_ID: Waktu penampilan iklan dalam detik

en: Title
id_ID: Judul

en: Title Attribute
id_ID: Atribut Judul

en: Title Color
id_ID: Warna Judul

en: Title Section Options
id_ID: Opsi Bagian Judul

en: Title Size
id_ID: Ukuran Judul

en: Title Style
id_ID: Gaya Judul

en: Title Website Font
id_ID: Jenis Huruf Judul Situs

en: Title displayed in Wordpress menu
id_ID: Judul yang ditampilkan pada menu Wordpress

en: Title displayed in description box
id_ID: Judul yang ditampilkan dalam kotak keterangan

en: Title displayed in infowindow
id_ID: Judul yang ditampilkan pada jendela info

en: Title displayed on contact button
id_ID: Judul pada tombol kontak

en: Title displayed on disabled contact button
id_ID: Judul pada tombol kontak tak difungsikan

en: Title for the tab
id_ID: Judul untuk tab

en: Title of label
id_ID: Judul label

en: Title of the image displayed as ALT text
id_ID: Judul gambar ditampilkan sebagai teks ALT

en: Title text displayed with element
id_ID: Teks judul yang ditampilkan dengan elemen

en: Title:
id_ID: Judul:

en: Titles
id_ID: Judul

en: Titles Color
id_ID: Warna Judul

en: Toggle
id_ID: Tombol

en: Tools Width
id_ID: Lebar Alat

en: Tooltip text for logo image displayed on Wordpress Login screen
id_ID: Teks tooltip untuk gambar logo yang ditampilkan pada layar Login Wordpress

en: Top Color
id_ID: Warna Bagian Atas

en: Top Fullsize
id_ID: Atas Ukuran Penuh

en: Top Left Corner
id_ID: Sudut Kiri Atas

en: Top Margin
id_ID: Batas Atas

en: Top Padding
id_ID: Padding Atas

en: Top Rated
id_ID: Dinilai Top

en: Top Right
id_ID: Kanan Atas

en: Top Right Corner
id_ID: Sudut Kanan Atas

en: Top and bottom offset of description boxes
id_ID: Ofset atas dan bawah kotak keterangan

en: Top margin of caption placed outside
id_ID: Margin atas keterangan ditempatkan di luar

en: Top menu
id_ID: Menu teratas

en: Top space inside element
id_ID: Ruang kosong atas di dalam elemen

en: Top-Center
id_ID: Tengah Atas

en: Top-Left
id_ID: Kiri Atas

en: Transparent Background
id_ID: Latar Belakang Transparan

en: Tuesday
id_ID: Selasa

en: Tuesday Menu Link
id_ID: Tautan Menu Selasa

en: Turn on/off characters escaping of form inputs
id_ID: Nyalakan/matikan karakter escape

en: Turn on/off development mode
id_ID: Aktifkan/non-aktifkan mode pengembangan

en: Turn on/off megamenu
id_ID: Nyalakan/Matikan megamenu

en: Twitter API Data
id_ID: Data API Twitter

en: Twitter username (account)
id_ID: Nama pengguna Twitter (akun)

en: Two Columns
id_ID: Dua Kolom

en: Type
id_ID: Jenis

en: Typography
id_ID: Tipografi

en: URL of "Read more" link, use valid URL format with http://
id_ID: URL tautan "Lanjutkan membaca", gunakanlah format URL yang valid dengan http://

en: URL of Facebook page displayed in box, use valid URL format with http://
id_ID: URL laman Facebook yang ditampilkan dalam kotak, gunakanlah format URL yang valid dengan http://

en: URL of image displayed in service box
id_ID: URL gambar yang ditampilkan dalam kotak layanan

en: URL of image displayed in service box on hover event
id_ID: URL gambar yang ditampilkan dalam kotak layanan saat dilalui kursor

en: URL of image displayed in slide, use valid URL format with http://
id_ID: URL gambar yang ditampilkan pada slide, gunakanlah format URL yang valid dengan http://

en: URL of link displayed in infowindow, use valid URL format with http://
id_ID: URL tautan yang ditampilkan pada halaman info, gunakanlah format URL yang valid dengan http://

en: URL of link for image in slide, use valid URL format with http://
id_ID: URL tautan untuk gambar pada slide, gunakanlah format URL yang valid dengan http://

en: URL of link on the image, use valid URL format with http://
id_ID: URL tautan pada gambar, gunakan format URL yang valid dengan http://

en: URL of link on the label, use valid URL format with http://
id_ID: URL tautan pada label, gunakan format URL yang valid dengan http://

en: URL of page to be redirected, use valid URL format with http://
id_ID: URL halaman untuk dialihkan, gunakan format URL yang sah dengan http://

en: URL of song used in player, use valid URL format with http://
id_ID: URL lagu yang diputar, gunakanlah format URL yang valid dengan http://

en: URL of video displayed on page, use valid URL format with http://
id_ID: URL video yang ditampilkan pada halaman, gunakanlah format URL yang valid dengan http://

en: Unlimited
id_ID: Tak Terbatas

en: Url (Optional)
id_ID: Url (Opsional)

en: Use
id_ID: Gunakan

en: Use Captcha feature
id_ID: Gunakan fitur Captcha

en: Use Label
id_ID: Gunakan Label

en: Use autoplay on page load
id_ID: Jalankan pemutaran otomatis saat halaman dimuat

en: Username
id_ID: Nama pengguna

en: Validation Error Message
id_ID: Pesan Kesalahan Validasi

en: Value
id_ID: Nilai

en: Value displayed by counter (number from 0 to 100 for type Gauge and Line)
id_ID: Nilai yang ditampilkan oleh penghitung (angka dari 0 sampai 100 untuk jenis Pengukur dan Garis)

en: Vertical
id_ID: Vertikal

en: Vertical Offset
id_ID: Ofset Vertikal

en: Vertical Tabs
id_ID: Tab Vertikal

en: Video Format
id_ID: Format Video

en: View Page
id_ID: Tampilkan Halaman

en: View author archive
id_ID: Tampilkan arsip penulis

en: View page: %s
id_ID: Tampilkan halaman: %s

en: Visible
id_ID: Tampak

en: Warning Message
id_ID: Pesan Peringatan

en: Water Hue
id_ID: Corak Air

en: We highly recommend to <a href="%s" class="button button-primary">reactivate your previous theme</a> until all of the listed issues are resolved. <a href="%s" class="button button-secondary">Continue</a> only if you know what you are doing.</p>
id_ID: Kami sangat menyarankan untuk <a href="%s" class="button button-primary">mengaktifkan tema Anda yang sebelumnya</a> sampai semua masalah yang ada telah diselesaikan. <a href="%s" class="button button-secondary">Lanjutkan</a> hanya jika Anda tahu apa yang Anda lakukan.</p>

en: Website
id_ID: Situs Web

en: Website Background
id_ID: Latar Belakang Situs Web

en: Website Logo
id_ID: Logo Situs Web

en: Website Title
id_ID: Judul Situs Web

en: Website Width
id_ID: Lebar Situs Web

en: Wednesday
id_ID: Rabu

en: Wednesday Menu Link
id_ID: Tautan Menu Rabu

en: Where to link the image?
id_ID: Di mana untuk menautkan gambar?

en: Widget Area
id_ID: Area Widget

en: Widget area
id_ID: Area Widget

en: Width
id_ID: Lebar

en: Width of countdown circles
id_ID: Lebar lingkaran hitung mundur

en: Width of description box
id_ID: Lebar kotak keterangan

en: Width of description box for all slides
id_ID: Lebar kotak keterangan untuk semua slide

en: Width of image
id_ID: Lebar gambar

en: Width of left sidebar
id_ID: Lebar batang sisi kiri

en: Width of player
id_ID: Lebar pemutar

en: Width of right sidebar
id_ID: Lebar batang sisi kanan

en: Width of the Caption
id_ID: Lebar Keterangan

en: Width of the website layout
id_ID: Lebar tata letak situs web

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) could not be imported. Reason(s): %s
id_ID: Setelan WordPress (batang sisi, widget, dll..) tidak dapat diimpor. Alasan: %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) were successfully imported, yay!
id_ID: Setelan WordPress (batang sisi, widget, dll..) telah diimpor dengan sukses, yay!

en: WordPress settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
id_ID: Setelan WordPress telah diimpor sebagian. Sejumlah data tidak dapat diimpor. Ini laporannya: %s

en: WordPress version
id_ID: Versi WordPress

en: Write description for page
id_ID: Tulis keterangan untuk halaman

en: Write keywords for page
id_ID: Tulis kata kunci untuk halaman

en: Write sentence represented the search form
id_ID: Tulis kalimat untuk formulir pencarian

en: Write title for page
id_ID: Tulis judul untuk halaman

en: Write your custom class for own element identification
id_ID: Tulislah kelas kustomisasi Anda sendiri untuk keperluan identifikasi elemen

en: Write your custom class for own page identification
id_ID: Tulis kelas kustom Anda untuk identifikasi halaman sendiri

en: X Coordinate
id_ID: Koordinat X

en: Y Coordinate
id_ID: Koordinat Y

en: Yes
id_ID: Ya

en: You are about to create custom options for page:
    {pageTitle}.
    Is this ok?
id_ID: Anda akan membuat pilihan kustomisasi untuk halaman:
    {pageTitle}.
    Apakah hal ini sesuai?

en: You can only enable or disable these elements
id_ID: Anda hanya dapat mengaktifkan atau menon-aktifkan elemen-elemen ini

en: You just got a file download dialog or ribbon.
id_ID: Anda baru saja mendapat sebuah dialog atau pita pengunduhan berkas.

en: You selected option '{option}' but file was '{filename}'. We corrected this for you :)
id_ID: Anda memilih pilihan '{option}' namun berkasnya '{filename}'. Kami telah mengoreksinya untuk Anda :)

en: Your custom CSS
id_ID: CSS kustom Anda

en: Your file download failed. Please try again.
id_ID: Pengunduhan berkas Anda gagal. Mohon coba lagi.

en: Your server configuration does not fully match all requirements for this AIT Theme.
id_ID: Konfigurasi server Anda tidak sepenuhnya sesuai dengan semua keperluan Tema AIT ini.

en: Zero point for X and Y coordinates of label position
id_ID: Titik nol untuk koordinat X dan Y posisi label

en: Zero size file downloaded
id_ID: Berkas berukuran nol telah diunduh

en: Zoom
id_ID: Perbesaran

en: Zoom level of Google Map
id_ID: Tingkat perbesaran Google Map

en: bottom center
id_ID: tengah bawah

en: bottom left
id_ID: kiri bawah

en: bottom right
id_ID: kanan bawah

en: center center
id_ID: tengah persis

en: center left
id_ID: kiri tengah

en: center right
id_ID: kanan tengah

[ctx: default title for cloned form item]
en: Input
id_ID: Masukan

en: end
id_ID: akhir

[ctx: export]
en: All
id_ID: Semua

[ctx: export]
en: All theme settings
id_ID: Semua setelan tema

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress Content, theme settings and WordPress settings
id_ID: Mengekspor semua Konten WordPress, setelan tema dan setelan WordPress

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content. All your posts, pages, comments, custom fields, taxonomies, navigation menus and custom post types.
id_ID: Mengekspor semua konten WordPress. Semua tulisan, halaman, komentar, field kustomisasi, taksonomi, menu navigasi dan jenis tulisan kustomisasi Anda.

[ctx: export]
en: Exports all the theme settings (Theme Options, Default Layout and Page Builder)
id_ID: Mengekspor semua setelan tema (Pilihan Tema, Tata Letak Bawaan dan Penyusun Halaman)

[ctx: export]
en: Exports some WordPress settings (menu settings, sidebars, widgets)
id_ID: Ekspor sejumlah setelan WordPress (setelan menu, batang sisi, widget)

[ctx: export]
en: WordPress Content
id_ID: Konten WordPress

[ctx: export]
en: WordPress settings
id_ID: Setelan WordPress

[ctx: export action button label]
en: Export
id_ID: Ekspor

en: fixed
id_ID: tetap

en: flexible images
id_ID: gambar fleksibel

en: home
id_ID: beranda

[ctx: import]
en: All
id_ID: Semua

[ctx: import]
en: All theme settings
id_ID: Semua setelan tema

[ctx: import]
en: Import Attachments?
id_ID: Impor Lampiran?

[ctx: import]
en: WordPress Content
id_ID: Konten WordPress

[ctx: import]
en: WordPress settings
id_ID: Setelan WordPress

[ctx: import action button label]
en: Import
id_ID: Impor

[ctx: import action button label]
en: Import Demo Content
id_ID: Impor Konten Demo

[ctx: job position]
en: Position
id_ID: Posisi

[ctx: mark for form input]
en: Required
id_ID: Diperlukan

[ctx: name of element]
en: Advertisements
id_ID: Iklan

[ctx: name of element]
en: Background Slider
id_ID: Slider Latar Belakang

[ctx: name of element]
en: Columns
id_ID: Kolom

[ctx: name of element]
en: Comments
id_ID: Komentar

[ctx: name of element]
en: Contact Form
id_ID: Formulir Kontak

[ctx: name of element]
en: Content
id_ID: Konten

[ctx: name of element]
en: Countdown
id_ID: Hitung Mundur

[ctx: name of element]
en: Counters
id_ID: Penghitung

[ctx: name of element]
en: Easy Slider
id_ID: Slider Sederhana

[ctx: name of element]
en: Events
id_ID: Acara

[ctx: name of element]
en: Events With Map
id_ID: Peristiwa Dengan Peta

[ctx: name of element]
en: FAQ
id_ID: Pertanyaan Umum

[ctx: name of element]
en: Facilities
id_ID: Fasilitas

[ctx: name of element]
en: Header Map
id_ID: Peta Header

[ctx: name of element]
en: Horizontal Rule
id_ID: Garis Horizontal

[ctx: name of element]
en: Image
id_ID: Gambar

[ctx: name of element]
en: Items
id_ID: Item

[ctx: name of element]
en: Items Info
id_ID: Informasi Item

[ctx: name of element]
en: Job Offers
id_ID: Lowongan Pekerjaan

[ctx: name of element]
en: Lists
id_ID: Daftar

[ctx: name of element]
en: Matches
id_ID: Pertandingan

[ctx: name of element]
en: Member
id_ID: Anggota

[ctx: name of element]
en: Members
id_ID: Anggota

[ctx: name of element]
en: Opening Hours
id_ID: Jam Buka

[ctx: name of element]
en: Page Title
id_ID: Judul Halaman

[ctx: name of element]
en: Partners
id_ID: Rekanan

[ctx: name of element]
en: Portfolio
id_ID: Portofolio

[ctx: name of element]
en: Posts
id_ID: Tulisan

[ctx: name of element]
en: Price Table
id_ID: Tabel Harga

[ctx: name of element]
en: Products
id_ID: Produk

[ctx: name of element]
en: Search Form
id_ID: Formulir Pencarian

[ctx: name of element]
en: Services
id_ID: Layanan

[ctx: name of element]
en: Sitemap
id_ID: Peta Situs

[ctx: name of element]
en: Taxonomy List
id_ID: Daftar Taksonomi

[ctx: name of element]
en: Testimonials
id_ID: Kesaksian

[ctx: name of element]
en: Text
id_ID: Teks

[ctx: name of element]
en: Toggles
id_ID: Tombol

[ctx: name of element]
en: Widget Area
id_ID: Area Widget

en: no change - icons
id_ID: tidak ada perubahan - ikon

en: no-repeat
id_ID: tidak diulang

[ctx: options]
en: Delete
id_ID: Hapus

[ctx: page]
en: Edit
id_ID: Sunting

[ctx: page]
en: New
id_ID: Baru

[ctx: page]
en: View
id_ID: Tampilkan

en: repeat
id_ID: ulangi

en: repeat-x
id_ID: ulangi-x

en: repeat-y
id_ID: ulangi-y

en: scroll
id_ID: gulung

en: settings were saved successfully
id_ID: setelan telah disimpan dengan sukses

[ctx: sidebar]
en: None
id_ID: Tidak ada

en: start
id_ID: awal

en: there was an error during saving
id_ID: ada gangguan selama penyimpanan

en: top center
id_ID: tengah atas

en: top left
id_ID: kiri atas

en: top right
id_ID: kanan atas
