Doctor+ Admin 1.14 - en to hi_IN translation catalogue (1060 entries)

en: Theme Admin
hi_IN: थीम व्यवस्थापक

en: Dev mode:
hi_IN: डेवेलपर मोड:

en: Page Builder
hi_IN: पेज बिल्डर

en: Default language
hi_IN: डिफॉल्ट भाषा

en: Custom Meta Box
hi_IN: कस्टम मेटा बॉक्स

en: %s (blog)
hi_IN: %s (ब्लॉग)

en: Homepage (blog)
hi_IN: मुख्यपृष्ठ (ब्लॉग)

en: 404 page
hi_IN: 404 पृष्ठ

en: Search page
hi_IN: पृष्ठ खोजें

en: Archive pages
hi_IN: पुरालेख पृष्ठ

en: Category, Taxonomy, Tag, Author, Date
hi_IN: श्रेणी, वर्गीकरण, टैग, लेखक, तिथि

en: Attachment pages
hi_IN: अटैचमेंट पृष्ठ

en: Single post
hi_IN: एकल पोस्ट

en: Single - WooCommerce Product
hi_IN: एकल - वूकॉमर्स (WooCommerce) उत्पाद

en: %s - WooCommerce Shop Page
hi_IN: %s - वूकॉमर्स शॉप पृष्ठ

en: Install Required Plugins
hi_IN: आवश्यक प्लगइन्स को इंस्टाल करें

en: &hellip; saving &hellip;
hi_IN: &hellip; सहेजा जा रहा है &hellip;

en: settings were saved successfully
hi_IN: सेटिंग्स को सफलतापूर्वक सहेजा गया

en: there was an error during saving
hi_IN: सहेजने के दौरान एक त्रुटि हुई थी

en: Resetting&hellip;
hi_IN: फिर से रीसेट किया जा रहा है&hellip; (Resetting&hellip;)

en: Successfully reset. This page will reload&hellip;
hi_IN: सफलतापूर्वक रीसेट हुआ। यह पृष्ठ दोबारा लोड होगा&hellip;

en: Are you sure you want to remove this element?
hi_IN: क्या आप वाकई इस तत्व को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete custom page options of this page?
hi_IN: क्या आप वास्तव में इस पृष्ठ के कस्टम पृष्ठ विकल्पों को हटाना चाहते हैं?

note: translators: {pageTtile} is placeholder like %s
en: You are about to create custom options for page:
    {pageTitle}.
    Is this ok?
hi_IN: आप पृष्ठ के लिए कस्टम विकल्प बनाने जा रहे हैं:
    {पृष्ठशीर्षक}.
    क्या यह सही है?

en: Settings Administration for the special page type
hi_IN: विशेष प्रकार के पृष्ठ के लिए सेटिंग्स एडमिनिस्ट्रेशन

en: Settings Administration for this standard page only
hi_IN: केवल इस मानक पृष्ठ के लिए सेटिंग्स एडमिनिस्ट्रेशन

en: Click to add custom description
hi_IN: अनुकूलित वर्णन जोड़ने के लिए क्लिक करें

en: Please select backup file
hi_IN: कृपया बैकअप फ़ाइल का चयन करें

note: translators: {option} and {filename} are placeholders like %s
en: You selected option '{option}' but file was '{filename}'. We corrected this for you :)
hi_IN: आपने विकल्प '{विकल्प} का चयन किया किन्तु फ़ाइल '{फ़ाइल का नाम}' थी। हमने इसे आपके लिए सही किया :)

en: Are you sure you want to import backup? All tables will be truncated before import!
hi_IN: क्या आप वास्तव में बैकअप आयात करना चाहते हैं? आयात से पहले सभी तालिकाओं को छोटा किया जाएगा!

en: Are you sure you want to import demo content? Whole content of your website will be replaced!
hi_IN: क्या आप वास्तव में डेमो सामग्री आयात करना चाहते हैं? अपनी वेबसाइट की सारी सामग्री बदल जायेगी!

en: Importing...
hi_IN: आयात किया जा रहा है ...

en: Importing is done. Check out the report.
hi_IN: आयात समाप्त हुआ। रिपोर्ट की जाँच करें।

en: There was an error during importing. Check out the report.
hi_IN: आयात के दौरान एक त्रुटि हुई थी। रिपोर्ट की जाँच करें।

en: Exporting...
hi_IN: निर्यात किया जा रहा है...

en: You just got a file download dialog or ribbon.
hi_IN: आपको अभी-अभी फ़ाइल डाउनलोड संवाद या रिबन प्राप्त हुआ।

en: Your file download failed. Please try again.
hi_IN: आपकी फ़ाइल का डाउनलोड विफल रहा। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: Please enter title of the page
hi_IN: कृपया पृष्ठ का शीर्षक दर्ज करें

en: Save and Open in Page Builder
hi_IN: पेज बिल्डर में सहेजें और खोलें

en: Something is wrong with import form
hi_IN: आयात फॉर्म में कुछ गड़बड़ है

en: File with demo content '%s' doesn't exists.
hi_IN: डेमो सामग्री वाली फ़ाइल '%s' मौजूद नहीं है।

en: Something is wrong with export form
hi_IN: निर्यात फॉर्म में कुछ गड़बड़ है

en: Export method '%s' does not exist. Something is wrong.
hi_IN: निर्यात विधि '%s' मौजूद नहीं है। कुछ गड़बड़ है।

en: Directory '%s' can not be created.
hi_IN: डाइरेक्टरी '%s' का निर्माण नहीं किया जा सकता है।

en: Import method '%s' does not exist. Something is wrong.
hi_IN: आयात विधि '%s' मौजूद नहीं है। कुछ गड़बड़ है।

en: Content of the backup file is corrupted, can not be uncompressed.
hi_IN: बैकअप फाइल की सामग्री दूषित है, असंपीड़ित नहीं किया जा सकता।

en: Content from the file "%s" can not be read.
hi_IN: फ़ाइल "%s" में से सामग्री को पढ़ा नहीं जा सकता।

en: Inserting of the WordPress option "%s" failed.
hi_IN: वर्डप्रेस विकल्प "%s" डालना विफल रहा है।

en: All inserts of theme settings to the database failed.
hi_IN: डेटाबेस में थीम सेटिंग्स डालना विफल रहा।

en: Inserting of the theme option "%s" failed.
hi_IN: थीम विकल्प "%s" को डालना विफल रहा।

en: Content was partialy imported. Some errors occured. %s
hi_IN: सामग्री को आंशिक रूप से आयात किया गया था। कुछ त्रुटियां हुई हैं। %s

en: File from URL "%s" can not be fetched. Reason: %s
hi_IN: यूआरएल "%s" से फ़ाइल को प्राप्त नहीं किया जा सकता। कारण: %s

en: Successfully downloaded and saved file from URL "%s"
hi_IN: यूआरएल "%s" से फ़ाइल को सफलतापूर्वक डाउनलोड किया गया और सहेजा गया

en: Dummy demo images were sucessfully downloaded
hi_IN: डमी डेमो छवियां सफलतापूर्वक डाउनलोड की गईं

en: All attachments were sucessfully downloaded
hi_IN: सभी संलग्नक सफलतापूर्वक डाउनलोड किये गए

en: Remote server did not respond
hi_IN: रिमोट सर्वर ने प्रतिक्रिया नहीं की

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
hi_IN: रिमोट सर्वर ने त्रुटिपूर्ण प्रतिक्रिया %1$d %2$s लौटाई

en: Remote file have incorrect size
hi_IN: रिमोट फाइल का आकार गलत है

en: Zero size file downloaded
hi_IN: शून्य आकार की फ़ाइल डाउनलोड की गई

en: Content was successfully imported, yay!
hi_IN: सामग्री को सफलतापूर्वक आयात किया गया, वाह!

en: Content was imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
hi_IN: सामग्री को आंशिक रूप से आयात किया गया था। कुछ डेटा आयात नहीं किया जा सका। यहाँ रिपोर्ट है: %s

en: Content could not be imported. Reason(s): %s
hi_IN: सामग्री आयात नहीं की जा सकी। कारण: %s

en: All theme settings were successfully imported, yay!
hi_IN: सभी थीम सेटिंग्स को सफलतापूर्वक आयात किया गया, वाह!

en: All theme settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
hi_IN: सभी थीम सेटिंग्स को आंशिक रूप से आयात किया गया। कुछ डेटा आयात नहीं किया जा सका। यहाँ रिपोर्ट है: %s

en: All theme settings could not be imported. Reason(s): %s
hi_IN: सभी थीम सेटिंग्स को आयात नहीं किया जा सका। कारण: %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) were successfully imported, yay!
hi_IN: वर्डप्रेस सेटिंग्स (साइडबार, विजेट, आदि...) को सफलतापूर्वक आयात किया गया, वाह!

en: WordPress settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
hi_IN: वर्डप्रेस सेटिंग्स को आंशिक रूप से आयात किया गया। कुछ डेटा आयात नहीं किया जा सका। यहाँ रिपोर्ट है: %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) could not be imported. Reason(s): %s
hi_IN: वर्डप्रेस सेटिंग्स को (साइडबार, विजेट, आदि..) आयात नहीं किया जा सकता है। कारण: %s

en: Fullwidth Elements
hi_IN: पूर्णचौड़ाई वाले तत्व

en: Fullwidth or Columnable Elements
hi_IN: पूर्ण चौड़ाई वाले या स्तंभों में आ सकने वाले तत्व

en: Edit element description
hi_IN: तत्व विवरण संपादित करें

en: Sidebars <strong>%s</strong> here
hi_IN: साइडबार <strong>%s</strong> यहां हैं

en: start
hi_IN: शुरू करें

en: end
hi_IN: समाप्त करें

en: Here are no options.
hi_IN: यहाँ कोई विकल्प नहीं हैं।

en: Controls are not allowed to render
hi_IN: नियंत्रणों को रूपांतरित करने की अनुमति नहीं है

en: Basic
hi_IN: मूल

en: Advanced
hi_IN: एडवांस्ड

en: Are you sure you want to import options from Global Options to this element?
hi_IN: क्या आप वास्तव में इस तत्व के लिए वैश्विक विकल्पों में से विकल्प आयात करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to reset options from this element to default values?
hi_IN: क्या आप वाकई में इस तत्व के विकल्पों को डिफॉल्ट के लिए रीसेट करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to reset options from this group to default values?
hi_IN: क्या आप वाकई में इस समूह के विकल्पों को डिफॉल्ट के लिए रीसेट करना चाहते हैं?

en: Reset
hi_IN: रीसेट करें

en: WordPress version
hi_IN: वर्डप्रेस संस्करण

en: This AIT Theme requires WordPress 3.7 or newer.
hi_IN: इस एआईटी थीम के लिए वर्ड

en: PHP Version
hi_IN: PHP संस्करण

en: It is recommended for better performance of your whole site with our theme to have PHP version 5.4 or newer. But it is not mandatory. PHP 5.2 should be ok.
hi_IN: हमारी थीम के साथ आपकी संपूर्ण साइट के बेहतर प्रदर्शन के लिए PHP संस्करण 5.4 या नए का सुझाव दिया जाता है। लेकिन यह अनिवार्य नहीं है। PHP 5.2 भी ठीक रहेगा।

en: Memory limit
hi_IN: मेमरी लिमिट

en: Memory limit is too low. At least <b>%sMB</b> are needed for AIT Theme to work properly.
hi_IN: स्मृति सीमा बहुत कम है। एआईटी थीम के सही से काम करने के लिए कम से कम <b>%sMB</b> की आवश्यकता है।

note: translators: "wp-content/uploads" is exact path to folder
en: Read/Write permissions for wp-content/uploads folder
hi_IN: डब्ल्यूपी-कंटेंट/अप्लोड्स फोल्डर के लिए पठन/लेखन अनुमतियाँ

en: Yes
hi_IN: हां

en: PHP is not allowed to write to "wp-content/uploads" directory
hi_IN: पीएचपी को "wp-content/uploads" डाइरेक्टरी में लिखने की अनुमति नहीं है

en: Function flock()
hi_IN: फंक्शन flock()

en: Function <code>flock()</code> is not supported on this filesystem. AIT Theme requires this to process atomic file operations.
hi_IN: फंक्शन <code>flock()</code> इस फ़ाइलसिस्टम पर समर्थित नहीं है। फ़ाइल पर छोटी कार्रवाइयां करने के लिए एआईटी थीम को इसकी आवश्यकता होती है।

en: Function gzcompress()
hi_IN: फंक्शन gzcompress()

en: Function <code>gzcompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
hi_IN: फंक्शन <code>gzcompress()</code> सक्षम नहीं है। डेटा बैकअप प्रक्रिया के लिए एआईटी थीम को इसकी आवश्यकता होती है।

en: Function gzuncompress()
hi_IN: फंक्शन gzuncompress()

en: Function <code>gzuncompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
hi_IN: फंक्शन <code>gzuncompress()</code> सक्षम नहीं है। डेटा बैकअप प्रक्रिया के लिए एआईटी थीम को इसकी आवश्यकता होती है।

en: Disabled
hi_IN: अक्षम कर दिया गया

en: Enabled
hi_IN: सक्षम कर दिया गया

en: Configuration directive <code>register_globals</code> is enabled. We recommend this to be disabled for security reasons.
hi_IN: विन्यास निर्देश <code>रजिस्टर_ग्लोबल्स</code>सक्षम है। हम सुरक्षा कारणों से इसे निष्क्रिय करने की सलाह देते हैं।

note: translators: "Reflection" is the name of the extension
en: Reflection extension
hi_IN: परावर्तन एक्सटेंशन

en: Reflection extension is required.
hi_IN: रिफ्लेक्शन एक्सटेंशन आवश्यक है।

note: translators: "SPL" is the name of the extension
en: SPL extension
hi_IN: एसपीएल (SPL) एक्सटेंशन

en: SPL extension is required.
hi_IN: SPL एक्सटेंशन आवश्यक है।

note: translators: "PCRE" is the name of the extension
en: PCRE extension
hi_IN: पीसीआरई (PCRE) एक्सटेंशन

en: Enabled and works properly
hi_IN: सक्षम है और ठीक से काम करता है

en: Disabled or without UTF-8 support
hi_IN: निष्क्रिय या यूटीएफ-8 के समर्थन के बिना

en: PCRE extension is required and must support UTF-8.
hi_IN: पीसीआरई (PCRE) एक्सटेंशन आवश्यक है और उसे यूटीएफ-8 का समर्थन करना चाहिए।

note: translators: "ICONV" is the name of the extension
en: ICONV extension
hi_IN: आईसीओएनवी (ICONV) एक्सटेंशन

en: Disabled or does not work properly
hi_IN: निष्क्रिय या ठीक से काम नहीं करता

en: ICONV extension is required and must work properly.
hi_IN: आईसीओएनवी (ICONV) एक्सटेंशन आवश्यक है और उसे ठीक से काम करना चाहिए।

en: PHP tokenizer is required.
hi_IN: PHP टोकनाईज़र आवश्यक है।

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: Multibyte String extension
hi_IN: मल्टीबाईट स्ट्रिंग एक्सटेंशन

en: Multibyte String extension is absent. Some internationalization components may not work properly.
hi_IN: मल्टीबाईट स्ट्रिंग एक्सटेंशन अनुपस्थित है। कुछ अंतर्राष्ट्रीयकरण घटक शायद ठीक से काम नहीं करें।

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: Multibyte String function overloading
hi_IN: मल्टीबाईट स्ट्रिंग फंक्शन ओवरलोडिंग

en: Multibyte String function overloading is enabled. AIT Theme requires this to be disabled. If it is enabled, some string function may not work properly.
hi_IN: मल्टीबाईट स्ट्रिंग फंक्शन ओवरलोडिंग सक्षम है। एआईटी थीम के लिए इसे निष्क्रिय करने की आवश्यकता है। यदि यह सक्षम हो, तो कुछ स्ट्रिंग फंक्शन शायद ठीक से काम नहीं करें।

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: GD/ImageMagick extension
hi_IN: जीडी/इमेजमैजिक एक्सटेंशन

en: GD and ImageMagick extensions are absent. WordPress requires any of them for image resizing.
hi_IN: जीडी और इमेजमैजिक एक्सटेंशन अनुपस्थित हैं। छवि का आकार बदलने के लिए वर्डप्रेस को उनमें से किसी एक की आवश्यकता होती है।

note: translators: "AIT Themes" is a name
en: AIT Themes Requirements Checker
hi_IN: एआईटी थीम्स रिक्वायरमेंट्स चेकर

en: AIT Themes Requirements Checker checks if your server and PHP configuration meets the requirements for running this AIT Theme. It checks version of PHP, if appropriate PHP extensions have been loaded, and if PHP directives are set correctly.
hi_IN: एआईटी थीम्स रिक्वायरमेंट्स चेकर जांच करता है यदि आपका सर्वर और पीएचपी विन्यास इस एआईटी थीम को चलाने की आवश्यकताओं को पूरा करता है। यह पीएचपी के संस्करण, पीएचपी के उपयुक्त एक्सटेंशन लोड किये गए हैं या नहीं, और पीएचपी निर्देश सही प्रकार से स्थापित किये गए हैं या नहीं, इसकी जांच करता है।

en: Sorry, your server configuration does not match all requirements for this AIT Theme. <em>Your previous theme was reactivated.</em>
hi_IN: क्षमा करें, आपके सर्वर का विन्यास इस एआईटी थीम की सभी आवश्यकताओं से मेल नहीं खाता है।<em>आपकी पिछली थीम दोबारा सक्रिय की गई।</em>

en: Please fix the issues listed below and try again. You can go back to your <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress themes administration &raquo;</a>
hi_IN: कृपया नीचे सूचीबद्ध समस्याओं को ठीक करें और पुन: प्रयास करें। आप अपने <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank"> वर्डप्रेस थीम्स एडमिनिस्ट्रेशन पर वापस जा सकते हैं&raquo;</a>

en: Your server configuration does not fully match all requirements for this AIT Theme.
hi_IN: आपके सर्वर का विन्यास इस एआईटी थीम की सभी आवश्यकताओं से पूर्ण रूप से मेल नहीं खाता है।

en: We highly recommend to <a href="%s" class="button button-primary">reactivate your previous theme</a> until all of the listed issues are resolved. <a href="%s" class="button button-secondary">Continue</a> only if you know what you are doing.</p>
hi_IN: हम चाहेंगे कि जबतक सभी सूचीबद्ध समस्याओं का समाधान नहीं हो जाता <a href="%s" class="button button-primary">आप अपनी पिछली थीम को दोबारा सक्रिय कर दें।</a> आगे अपनी जिम्मेदारी पर <a href="%s" class="button button-secondary">जारी रखें</a>।</p>

en: Details
hi_IN: विवरण

en: Not tested
hi_IN: जांचा नहीं गया

en: AIT Shortcodes
hi_IN: एआईटी शॉर्टकोड

en: Insert shortcode
hi_IN: शॉर्टकोड डालें

en: Export
hi_IN: निर्यात

en: Import
hi_IN: आयात

en: Import Demo Content
hi_IN: डेमो सामग्री आयात करें

en: Import / Export
hi_IN: आयात / निर्यात

[ctx: export]
en: All
hi_IN: सभी

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress Content, theme settings and WordPress settings
hi_IN: सभी वर्डप्रेस सामग्री, थीम सेटिंग्स और वर्डप्रेस सेटिंग्स को निर्यात करता है

[ctx: export]
en: All theme settings
hi_IN: थीम की सभी सेटिंग्स

[ctx: export]
en: Exports all the theme settings (Theme Options, Default Layout and Page Builder)
hi_IN: थीम की सभी सेटिंग्स (थीम विकल्प, डिफॉल्ट लेआउट और पेज बिल्डर) को निर्यात करता है

[ctx: export]
en: WordPress settings
hi_IN: वर्डप्रेस सेटिंग

[ctx: export]
en: Exports some WordPress settings (menu settings, sidebars, widgets)
hi_IN: कुछ वर्डप्रेस सेटिंग्स (मेनू सेटिंग्स, साइडबार, विजेट) को निर्यात करता है

[ctx: export]
en: WordPress Content
hi_IN: वर्डप्रेस सामग्री

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content. All your posts, pages, comments, custom fields, taxonomies, navigation menus and custom post types.
hi_IN: सभी वर्डप्रेस सामग्री को निर्यात करता है। आपकी सारी पोस्ट, पृष्ठ, टिप्पणियां, कस्टम फील्ड्स, वर्गीकरण, नेविगेशन मेनू और कस्टम पोस्ट के प्रकार।

[ctx: export action button label]
en: Export
hi_IN: निर्यात

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all entries in database for selected option
hi_IN: <strong>चेतावनी!</strong> यह आयात चयनित विकल्प के लिए डेटाबेस में सभी प्रविष्टियों को हटा देगा

[ctx: import]
en: All
hi_IN: सभी

[ctx: import]
en: All theme settings
hi_IN: थीम की सभी सेटिंग्स

[ctx: import]
en: WordPress settings
hi_IN: वर्डप्रेस सेटिंग

[ctx: import]
en: WordPress Content
hi_IN: वर्डप्रेस सामग्री

[ctx: import action button label]
en: Import
hi_IN: आयात

en: <strong>Warning!</strong> Importing of demo content will delete all your current content in database.
hi_IN: <strong>चेतावनी!</strong> डेमो सामग्री आयात करने से डेटाबेस में आपकी सारी वर्तमान सामग्री हट जायेगी।

[ctx: import action button label]
en: Import Demo Content
hi_IN: डेमो सामग्री आयात करें

en: Default Layout <small>Default Layout Options Administration for all pages</small>
hi_IN: डिफॉल्ट लेआउट <small> सभी पृष्ठों के लिए डिफॉल्ट लेआउट विकल्प एडमिनिस्ट्रेशन </small>

en: Reset to Defaults
hi_IN: डिफॉल्ट के लिए रीसेट करें

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults?
hi_IN: क्या आप वाकई में सभी सेटिंग्स को डिफॉल्ट के लिए रीसेट करना चाहते हैं?

en: <strong>Default Layout</strong> Options
hi_IN: <strong> डिफॉल्ट लेआउट </strong> विकल्प

en: Changes have been made.
hi_IN: परिवर्तन किए गए हैं।

en: Sticked unsortable elements
hi_IN: स्थापित क्रम अयोग्य तत्व

en: You can only enable or disable these elements
hi_IN: आप इन तत्वों को केवल सक्षम या निष्क्रिय कर सकते हैं

en: Sortable elements
hi_IN: क्रम योग्य तत्व

en: Drag&Drop here elements from the right hand side
hi_IN: दाहिने हाथ की दिशा से तत्वों को खींचें और छोड़ें

en: Save Options
hi_IN: विकल्प सहेजें

en: Edit different page&hellip;
hi_IN: अलग पृष्ठ संपादित करें&hellip;

en: View page: %s
hi_IN: पृष्ठ देखें: %s

[ctx: page]
en: View
hi_IN: दृश्य

en: Edit page: %s
hi_IN: पृष्ठ सम्पादित करें: %s

[ctx: page]
en: Edit
hi_IN: संपादित करें

[ctx: options]
en: Delete
hi_IN: हटाएं

en: Add New Page
hi_IN: नया पृष्ठ जोड़ें

[ctx: page]
en: New
hi_IN: नया

en: <strong>%s</strong> Local Options
hi_IN: <strong>%s</strong> स्थानीय विकल्प

en: Loading...
hi_IN: लोड हो रहा है...

en: home
hi_IN: होम

en: Special pages
hi_IN: विशेष पृष्ठ

en: Normal pages
hi_IN: सामान्य पृष्ठ

en: View Page
hi_IN: पृष्ठ देखें

en: Edit Page
hi_IN: पृष्ठ संपादित करें

en: Are you sure you want to reset "Theme Options"?
hi_IN: क्या आप वाकई में "थीम विकल्प" रीसेट चाहते हैं?

en: Reset Theme Options
hi_IN: थीम विकल्प रीसेट करें

en: Are you sure you want to reset all options?
hi_IN: क्या आप वाकई में सभी विकल्प रीसेट चाहते हैं?

en: Reset All Options
hi_IN: सभी विकल्प रीसेट करें

en: Theme Options
hi_IN: थीम के विकल्प

en: <strong>Theme Options:</strong> %s
hi_IN: <strong> थीम विकल्प:</strong> %s

[ctx: name of element]
en: Page Title
hi_IN: पृष्ठ का शीर्षक

[ctx: name of element]
en: Content
hi_IN: सामग्री

[ctx: name of element]
en: Comments
hi_IN: टिप्पणियां

[ctx: name of element]
en: Portfolio
hi_IN: पोर्टफोलियो

[ctx: name of element]
en: Testimonials
hi_IN: प्रशंसापत्र

[ctx: name of element]
en: Text
hi_IN: पाठ

[ctx: name of element]
en: Columns
hi_IN: स्तंभ

[ctx: name of element]
en: Partners
hi_IN: भागीदार या साथी

[ctx: name of element]
en: FAQ
hi_IN: एफएक्यू / अक्सर पूछे जाने वाले प्रश्न

[ctx: name of element]
en: Google Map
hi_IN: गूगल मैप

[ctx: name of element]
en: Member
hi_IN: सदस्य

[ctx: name of element]
en: Price Table
hi_IN: मूल्य टेबल

[ctx: name of element]
en: Video
hi_IN: वीडियो

[ctx: name of element]
en: Toggles
hi_IN: टॉगल

[ctx: name of element]
en: Counters
hi_IN: काउंटर

[ctx: name of element]
en: Countdown
hi_IN: काउंटडाउन

[ctx: name of element]
en: Horizontal Rule
hi_IN: क्षैतिज मापक

[ctx: name of element]
en: Events
hi_IN: कार्यक्रम

[ctx: name of element]
en: Job Offers
hi_IN: नौकरियां

[ctx: name of element]
en: Opening Hours
hi_IN: खुलने के घंटे

[ctx: name of element]
en: Contact Form
hi_IN: संपर्क फॉर्म

[ctx: name of element]
en: Sitemap
hi_IN: साइटमैप

[ctx: name of element]
en: Advertisements
hi_IN: विज्ञापन

[ctx: name of element]
en: Posts
hi_IN: पोस्ट

[ctx: name of element]
en: Members
hi_IN: सदस्य

[ctx: name of element]
en: Services
hi_IN: सेवाएं

[ctx: name of element]
en: Easy Slider
hi_IN: आसान स्लाइडर

[ctx: name of element]
en: Products
hi_IN: उत्पाद

[ctx: name of element]
en: Image
hi_IN: छवि

[ctx: name of element]
en: Lists
hi_IN: सूचियां

en: Custom CSS
hi_IN: कस्टम सीएसएस

en: Your custom CSS
hi_IN: आपका कस्टम सीएसएस

en: Here you can put your own CSS
hi_IN: यहां आप अपना खुद का CSS रख सकते हैं

en: Admin branding
hi_IN: व्यवस्थापक ब्रांडिंग

en: Admin Title
hi_IN: व्यवस्थापक शीर्षक

en: Title displayed in Wordpress menu
hi_IN: शीर्षक वर्डप्रेस मेनू में प्रदर्शित किया गया

en: Login Screen Logo
hi_IN: लॉगिन स्क्रीन लोगो

en: Logo image displayed on Wordpress Login screen
hi_IN: लोगो छवि को वर्डप्रेस लॉगिन स्क्रीन पर प्रदर्शित किया गया

en: Login Screen Logo Link
hi_IN: लॉगिन स्क्रीन लोगो लिंक

en: Link for Logo image displayed on Wordpress Login screen, use valid URL format with http://
hi_IN: वर्डप्रेस लॉगिन स्क्रीन पर

en: Login Screen Logo Tooltip
hi_IN: लॉगिन स्क्रीन लोगो टूलटिप

en: Tooltip text for logo image displayed on Wordpress Login screen
hi_IN: लोगो छवि के लिए टूलटिप पाठ वर्डप्रेस लॉगिन स्क्रीन पर प्रदर्शित किया गया

en: Custom CSS for Login Screen
hi_IN: लॉगिन स्क्रीन के लिए कस्टम सीएसएस

en: CSS styles for Wordpress Login screen
hi_IN: वर्डप्रेस लॉगिन स्क्रीन के लिए सीएसएस शैलियां

en: Small Admin Menu Icon (16x16)
hi_IN: छोटा एडमिन मेनू आइकॉन (16x16)

en: Icon image displayed in menu
hi_IN: आइकॉन छवि को मेनू में प्रदर्शित किया गया

en: Admin Footer Text
hi_IN: एडमिन फुटर पाठ

en: Text displayed in footer of Wordpress Admin screen
hi_IN: पाठ वर्डप्रेस एडमिन स्क्रीन के फुटर में प्रदर्शित किया गया

en: Administrator settings
hi_IN: व्यवस्थापक सेटिंग

en: Development mode
hi_IN: विकास मोड

en: Turn on/off development mode
hi_IN: डेवेलपर मोड को चालू/बंद करें

en: Developer's IP address
hi_IN: डेवेलपर का आईपी पता

en: Default Layout
hi_IN: डिफॉल्ट लेआउट

en: Title for the tab
hi_IN: टैब का शीर्षक

en: Content of the tab
hi_IN: टैब की सामग्री

en: No tabs
hi_IN: कोई टैब नहीं

en: Add another tab
hi_IN: अन्य टैब जोड़ें

en: Background Color
hi_IN: पृष्ठभूमि रंग

[ctx: mark for form input]
en: Required
hi_IN: आवश्यक

en: Background Image
hi_IN: पृष्ठभूमि छवि

en: Select Background Image for: %s
hi_IN: %s के लिए पृष्ठभूमि छवि का चयन करें

en: Insert Image
hi_IN: छवि दालें

en: Select Image
hi_IN: छवि का चयन करें

en: Repeat
hi_IN: दोहराएँ

en: repeat
hi_IN: दोहराएँ

en: no-repeat
hi_IN: कोई दोहराव नहीं

en: repeat-x
hi_IN: दोहराएं-x

en: repeat-y
hi_IN: दोहराएं-y

en: Position
hi_IN: पोजीशन (स्थान)

en: top left
hi_IN: ऊपर बाएं

en: top center
hi_IN: ऊपर मध्य

en: top right
hi_IN: ऊपर दाएं

en: center left
hi_IN: मध्य बाएं

en: center center
hi_IN: मध्य मध्य

en: center right
hi_IN: मध्य दाएं

en: bottom left
hi_IN: नीचे बाएँ

en: bottom center
hi_IN: नीचे मध्य

en: bottom right
hi_IN: नीचे दाएं

en: Scroll
hi_IN: स्क्रॉल

en: fixed
hi_IN: फिक्स्ड (निश्चित)

en: scroll
hi_IN: स्क्रॉल

en: All
hi_IN: सभी

en: <strong>All available %s will be displayed.</strong><br><em>(Because there are no categories in %s or all categories are empty)</em>
hi_IN: <strong>सभी उपलब्ध %s प्रदर्शित हो जायेंगे।</strong><br><em>(क्योंकि %s में कोई श्रेणी नही है या सभी श्रेणियाँ खाली हैं)</em>

en: Are you sure?
hi_IN: क्या आपको यकीन है?

en: No Items Defined
hi_IN: कोई आइटम परिभाषित नहीं है

[ctx: default title for cloned form item]
en: Input
hi_IN: इनपुट

en: + Add New Item
hi_IN: + नए आइटम जोड़ें

en: Open/Collapse All Items
hi_IN: सभी आइटमों को खोलें/छोटा कर दें

en: Remove
hi_IN: हटाएं

en: Remove All Items
hi_IN: सभी आइटम हटा दें

en: 1 Col
hi_IN: 1 कॉलम (स्तंभ)

en: Choose&hellip;
hi_IN: चयन&हेलिप; (Choose&hellip;)

en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Select Image for: %s
hi_IN: %s के लिए छवि का चयन करें

en: Enable
hi_IN: सक्षम करें

en: By enabling this you can override advanced options from Default Layout
hi_IN: इसे सक्षम करके आप डिफॉल्ट लेआउट से उन्नत विकल्प निरस्त कर सकते हैं

en: Default Template
hi_IN: डिफॉल्ट टेम्पलेट

en: "Page templates" option is available only on local options for specific page.
hi_IN: विशिष्ट पृष्ठ के लिए "पेज टेम्पलेट्स" विकल्प केवल स्थानीय विकल्पों पर उपलब्ध है।

en: Address
hi_IN: पता

en: No items. Add some items to "%s"
hi_IN: कोई आइटम नहीं। "%s" में कुछ आइटम जोड़ें

[ctx: sidebar]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Column
hi_IN: कॉलम

en: URL
hi_IN: यूआरएल

en: Label (Optional)
hi_IN: लेबल (वैकल्पिक)

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Icon (Optional)
hi_IN: आइकन (वैकल्पिक)

en: Submenu Position
hi_IN: सबमेनू की स्थिति

en: Left
hi_IN: बायां

en: Right
hi_IN: दायां

en: Center
hi_IN: मध्य

en: Url (Optional)
hi_IN: यूआरएल (वैकल्पिक)

en: Minimum Width in px (Optional)
hi_IN: px में न्यूनतम चौड़ाई (वैकल्पिक)

en: In New Row
hi_IN: नई पंक्ति में

en: Custom Class
hi_IN: कस्टम क्लास

en: Write your custom class for own page identification
hi_IN: स्वयं के पृष्ठ की पहचान के लिए अपनी कस्टम श्रेणी लिखें

en: Right Sidebar
hi_IN: दायाँ साइडबार

en: Select sidebar displayed on the right side of page
hi_IN: पृष्ठ की दायीं ओर पर प्रदर्शित साइडबार का चयन करें

en: Left Sidebar
hi_IN: बायां साइडबार

en: Select sidebar displayed on the left side of page
hi_IN: पृष्ठ की बायीं ओर पर प्रदर्शित साइडबार का चयन करें

en: Footer Widgets Area
hi_IN: फुटर विजेट क्षेत्र

en: Display footer widgets area
hi_IN: फुटर विजेट क्षेत्र का प्रदर्शन करें

en: Breadcrumbs
hi_IN: ब्रेडक्रंब्स

en: Display breadcrumbs
hi_IN: ब्रेडक्रंब्स डिस्प्ले करें

en: Main menu
hi_IN: मुख्य मेनू

en: Footer menu
hi_IN: फुटर मेनू

en: General
hi_IN: सामान्य

en: Layout Type
hi_IN: लेआउट का प्रकार

en: Display full-width or fixed-width layout of website
hi_IN: वेबसाईट की पूर्ण-चौड़ाई या निर्धारित-चौड़ाई के लेआउट का प्रदर्शन करें

en: Website Width
hi_IN: वेबसाइट चौड़ाई

en: Width of the website layout
hi_IN: वेबसाइट लेआउट की चौड़ाई

en: Left Sidebar Width
hi_IN: बाएं साइडबार की चौड़ाई

en: Width of left sidebar
hi_IN: बाएं साइडबार की चौड़ाई

en: Right Sidebar Width
hi_IN: दाएं साइडबार की चौड़ाई

en: Width of right sidebar
hi_IN: दाएं साइडबार की चौड़ाई

en: Progressive Page Loading
hi_IN: प्रगतिशील पृष्ठ लोड हो रहा है

en: Enable or disable progressive loading of page
hi_IN: पृष्ठ की प्रगतिशील लोडिंग सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Main Theme Colors and Backgrounds
hi_IN: मुख्य थीम के रंग और पृष्ठभूमि

en: Select image used as Favicon
hi_IN: फेविकौन के रूप में प्रयुक्त छवि का चयन करें

en: Website Background
hi_IN: वेबसाइट पृष्ठभूमि

en: Look of section background. Color, opacity and background image.
hi_IN: खंड पृष्ठभूमि का रूप। रंग, अपारदर्शिता और पृष्ठभूमि छवि।

en: Theme Color
hi_IN: थीम रंग

en: Main theme color
hi_IN: मुख्य थीम का रंग

en: Page Background
hi_IN: पृष्ठ पृष्ठभूमि

en: Color and opacity of page background
hi_IN: पृष्ठ की पृष्ठभूमि का रंग और अपारदर्शिता

en: Titles
hi_IN: शीर्षक

en: Color of titles text
hi_IN: शीर्षक पाठ का रंग

en: Text
hi_IN: पाठ

en: Color of main text
hi_IN: मुख्य पाठ का रंग

en: Links
hi_IN: लिंक

en: Color of links
hi_IN: लिंक का रंग

en: Links Hover
hi_IN: लिंक हॉवर

en: Color of links with mouse cursor over
hi_IN: माउस के कर्सर को ऊपर रखने के साथ लिंक का रंग

en: Decoration
hi_IN: सजावट

en: Decorative color of elements on website
hi_IN: वेबसाइट पर तत्वों का सजावटी रंग

en: Lines
hi_IN: रेखाएं

en: Color of lines
hi_IN: रेखाओं का रंग

en: Lighter Objects
hi_IN: हल्के रंग की वस्तुएँ

en: Color and opacity to make objects lighter
hi_IN: वस्तुओं को हल्का बनाने के लिए रंग और अपारदर्शिता

en: Darker Objects
hi_IN: गहरे रंग की वस्तुएँ

en: Color and opacity to make objects darker
hi_IN: वस्तुओं को गहरा बनाने के लिए रंग और अपारदर्शिता

en: Header
hi_IN: हैडर

en: Header Type
hi_IN: हेडर का प्रकार

en: Select type of website header
hi_IN: वेबसाइट हेडर के प्रकार का चयन करें

en: Website Logo
hi_IN: वेबसाइट लोगो

en: Logo image for website header
hi_IN: वेबसाइट हैडर के लिए लोगो छवि

en: Background
hi_IN: पृष्ठभूमि

en: Sticky Menu
hi_IN: स्टिकी मेनू

en: Enable or disable sticky menu on website
hi_IN: वेबसाइट पर स्टिकी मेनू को सक्षम या अक्षम करें

en: Main Menu Colors and Backgrounds
hi_IN: मुख्य मेनू के रंग और पृष्ठभूमि

en: Background color and opacity of main menu
hi_IN: मुख्य मेनू का पृष्ठभूमि रंग और अपारदर्शिता

en: Menu Items
hi_IN: मेनू आइटम

en: Color of menu items text
hi_IN: मेनू आइटम पाठ का रंग

en: Active Menu Item
hi_IN: सक्रिय मेनू आइटम

en: Color of active menu item text
hi_IN: सक्रिय मेनू आइटम पाठ का रंग

en: Custom JavaScript Code
hi_IN: कस्टम जावास्क्रिप्ट कोड

en: JavaScript Code
hi_IN: जावास्क्रिप्ट कोड

en: Place for your custom Javascript codes
hi_IN: अपने कस्टम जावास्क्रिप्ट कोड को रखने का स्थान

en: Footer
hi_IN: पाद लेख (फूटर)

en: Color of widget titles
hi_IN: विजेट शीर्षकों का रंग

en: Color of plain text
hi_IN: सादे पाठ का रंग

en: Decorative color of some elements and links with mouse cursor over
hi_IN: माउस कर्सर ऊपर रखने के साथ कुछ तत्वों और लिंक्स के सजावटी रंग

en: Footer Bar
hi_IN: फुटर बार

en: Text Area Width
hi_IN: पाठ क्षेत्र की चौड़ाई

en: Percentage width of area
hi_IN: क्षेत्र की प्रतिशत चौड़ाई

en: Menu Area Width
hi_IN: मेनू क्षेत्र की चौड़ाई

en: Background color and opacity of footer bar
hi_IN: फुटर पट्टी का पृष्ठभूमि रंग और अपारदर्शिता

en: Text Area
hi_IN: पाठ क्षेत्र

en: Text displayed in footer bar text area
hi_IN: पाठ फुटर पट्टी पाठ क्षेत्र में प्रदर्शित किया गया

en: Typography
hi_IN: टाइपोग्राफी

en: Main Website Font
hi_IN: मुख्य वेबसाइट फॉंट

en: Theme Default Font
hi_IN: विषय का डिफॉल्ट फॉंट

en: System font
hi_IN: प्रणाली का फॉंट

en: Separator
hi_IN: सेपरेटर

en: Separator used between links in breadcrumbs
hi_IN: ब्रेडक्रंब्स में लिंक के बीच सेपरेटर का उपयोग किया गया

en: Breadcrumbs Text
hi_IN: ब्रेडक्रंब्स पाठ

en: Text displayed before breadcrumbs
hi_IN: पाठ ब्रेडक्रंब्स से पहले प्रदर्शित किया गया

en: Text for "Home"
hi_IN: "होम" के लिए पाठ

en: Text for home link in breadcrumbs
hi_IN: ब्रेडक्रंब्स में होम लिंक के लिए पाठ

en: Website Title
hi_IN: वेबसाइट शीर्षक

en: Display current website title in breadcrumbs. Have not any effect on standard Wordpress installation, only on Wordpress Multisite installation.
hi_IN: मौजूदा वेबसाइट का शीर्षक ब्रेडक्रंब्स में प्रदर्शित करें। वर्डप्रेस के साधारण इंस्टालेशन पर नहीं, केवल वर्डप्रेस मल्टीसाईट इंस्टालेशन पर प्रभाव डालता है।

en: Sidebars & Widget Areas
hi_IN: साइडबार और विजेट क्षेत्र

en: Sidebars
hi_IN: साइडबार

en: Add new Sidebar by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Sidebar by clicking on red cross.
hi_IN: "+नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक कर नया साइडबार जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक कर मौजूदा साइडबार को हटा दें।

en: Name
hi_IN: नाम

en: Name of widget area displayed in Widgets options
hi_IN: विजेट विकल्पों में प्रदर्शित विजेट क्षेत्र का नाम

en: Footer Widget Areas
hi_IN: फुटर विजेट क्षेत्र

en: Add new Footer Widget Area by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Footer Widget Area by clicking on red cross.
hi_IN: "+नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक कर नए फुटर विजेट क्षेत्र को जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक कर मौजूदा फुटर विजेट क्षेत्र को हटा दें।

en: Width
hi_IN: चौड़ाई

en: Google Analytics Tracking ID in form UA-XXXXX-YY
hi_IN: फॉर्म में गूगल एनालिटिक्स ट्रैकिंग आईडी UA-XXXXX-YY

en: Social Icons
hi_IN: सोशल आइकन

en: Display
hi_IN: प्रदर्शन

en: Display social icons on website
hi_IN: वेबसाइट पर सोशल आइकनों का प्रदर्शन करें

en: Background color and opacity of icons
hi_IN: आइकनों का पृष्ठभूमि रंग और अपारदर्शिता

en: Open In New Window
hi_IN: नई विंडो में खोलें

en: Open links in new window or tab
hi_IN: नई विंडो या टैब में लिंक खोलें

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
hi_IN: "+नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक कर नया सोशल आइकॉन जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक कर मौजूदा सोशल आइकॉन को हटा दें। सभी मौजूदा सोशल आइकनों को हटाने के लिए "सभी आइटम हटा दें" लिंक पर क्लिक करें।

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: Social icon title
hi_IN: सोशल आइकॉन शीर्षक

en: Icon Light
hi_IN: आइकन लाइट

en: Social icon image
hi_IN: सोशल आइकॉन छवि

en: Icon Dark
hi_IN: आइकन डार्क

en: Link
hi_IN: लिंक

en: Social icon link, use valid URL format with http://
hi_IN: सोशल आइकॉन लिंक, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

en: Display or hide this element on page
hi_IN: पृष्ठ पर इस तत्व का प्रदर्शन करें या छुपा दें

en: Write your custom class for own element identification
hi_IN: स्वयं के तत्व की पहचान के लिए अपनी कस्टम क्लास लिखें

en: Title text displayed with element
hi_IN: शीर्षक पाठ तत्व के साथ प्रदर्शित किया गया

en: Description text displayed with element
hi_IN: विवरण पाठ तत्व के साथ प्रदर्शित किया गया

en: Alignment
hi_IN: संरेखण

en: Select alignment of title and description
hi_IN: शीर्षक और विवरण के संरेखण का चयन करें

en: Element Background
hi_IN: तत्व पृष्ठभूमि

en: Look of element background. Color, opacity and background image.
hi_IN: तत्व की पृष्ठभूमि का रूप। रंग, अपारदर्शिता और पृष्ठभूमि छवि।

en: Spaces around Element
hi_IN: तत्व के आसपास रिक्त स्थान

en: Top Margin
hi_IN: ऊपरी हाशिया

en: Space above element
hi_IN: तत्व के ऊपर रिक्त स्थान

en: Top Padding
hi_IN: उपरी पैडिंग

en: Top space inside element
hi_IN: तत्व के भीतर उपरी रिक्त स्थान

en: Bottom Padding
hi_IN: निचली पैडिंग

en: Bottom space inside element
hi_IN: तत्व के भीतर नीचे का रिक्त स्थान

en: Bottom Margin
hi_IN: निचला हाशिया

en: Space below element
hi_IN: तत्व के नीचे रिक्त स्थान

en: Category
hi_IN: श्रेणी

en: Select category displayed on page
hi_IN: पृष्ठ पर प्रदर्शित श्रेणी का चयन करें

en: Order By
hi_IN: द्वारा आर्डर

en: Select order of items listed on page
hi_IN: पृष्ठ पर सूचीबद्ध आइटमों के क्रम का चयन करें

en: Creation Date
hi_IN: रचना की तिथि

en: Item Order
hi_IN: आइटम ऑर्डर

en: Random
hi_IN: यादृच्छिक

en: Order
hi_IN: क्रम

en: Ascending
hi_IN: छोटे से बड़ा

en: Descending
hi_IN: बड़े से छोटा

en: Time
hi_IN: समय

en: Time visibility of advertisement in seconds
hi_IN: सेकेंड में विज्ञापन की समय दृश्यता

en: Advertising Colors
hi_IN: विज्ञापन के रंग

en: Border Color
hi_IN: किनारों का रंग

en: Color of border around advertisement
hi_IN: विज्ञापन के आसपास बॉर्डर का रंग

en: Background color of advertisement
hi_IN: विज्ञापन का पृष्ठभूमि रंग

en: Allow Comments
hi_IN: टिप्पणियों की अनुमति दें

en: Allow users to comment this page
hi_IN: उपयोगकर्ताओं को इस पृष्ठ पर टिप्पणी करने की अनुमति दें

en: Email Address
hi_IN: ईमेल पता

en: Email address of recipient
hi_IN: प्राप्तकर्ता का ईमेल पता

en: Email Subject
hi_IN: ईमेल का विषय

en: Subject of received email
hi_IN: प्राप्त ईमेल का विषय

en: Email Content
hi_IN: ईमेल की सामग्री

en: Content of received email. Use Name attribute to get value of input, example: {name}
hi_IN: प्राप्त ईमेल की सामग्री। इनपुट का मान प्राप्त करने के लिए नाम एट्रीब्यूट या विशेषता का उपयोग करें, उदाहरण: {नाम}

en: Success Message
hi_IN: सफलता का संदेश

en: Message displayed when form is sent successfully
hi_IN: फॉर्म के सफलतापूर्वक भेजे जाने पर संदेश प्रदर्शित किया गया

en: Error Message
hi_IN: त्रुटि संदेश

en: Message displayed when form sending failed
hi_IN: फॉर्म भेजने में असफलता पर संदेश प्रदर्शित किया गया

en: Warning Message
hi_IN: चेतावनी संदेश

en: Message displayed when validation is not successful
hi_IN: सत्यापन सफल नहीं होने पर संदेश प्रदर्शित किया गया

en: Form Inputs
hi_IN: फॉर्म के इनपुट

en: Use Captcha feature
hi_IN: कैप्चा सुविधा का उपयोग करें

en: Captcha Label
hi_IN: कैप्चा लेबल

en: Label for Captcha input
hi_IN: कैप्चा इनपुट के लिए लेबल

en: Captcha Text
hi_IN: कैप्चा पाठ

en: Text displayed beside Captcha input
hi_IN: पाठ कैप्चा इनपुट के बगल में प्रदर्शित किया गया

en: Reset Button
hi_IN: बटन रीसेट करें

en: Display reset button in form
hi_IN: फॉर्म में रीसेट बटन प्रदर्शित करें

en: Label
hi_IN: लेबल

en: Text displayed as label for input. To hide label leave this input empty.
hi_IN: पाठ इनपुट के लिए लेबल के रूप में प्रदर्शित किया गया। लेबल को छुपाने के लिए इस इनपुट को खाली छोड़ दें।

en: Name of input, used for email content
hi_IN: इनपुट का नाम, ईमेल की सामग्री के लिए उपयोग में लाया गया

en: Input Type
hi_IN: इनपुट प्रकार

en: Select type of input
hi_IN: इनपुट के प्रकार का चयन करें

en: Checkbox Horizontal
hi_IN: चेकबॉक्स क्षैतिज

en: Checkbox Vertical
hi_IN: चेकबॉक्स लम्बवत

en: Date
hi_IN: तिथि

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Hidden
hi_IN: छुपा हुआ

en: Radio Horizontal
hi_IN: रेडियो क्षैतिज

en: Radio Vertical
hi_IN: रेडियो लम्बवत

en: Select
hi_IN: चयन करें

en: Textarea
hi_IN: पाठक्षेत्र

en: Value
hi_IN: वैल्यू

en: Text displayed in input for text input types. For types with more values use semi-colon delimiter. Example: select value 1;select value 2;select value 3
hi_IN: पाठ डालने के प्रकार के लिए इनपुट में पाठ प्रदर्शित किया गया है। और अधिक मान वाले प्रकार के लिए अर्धविराम परिसीमक का उपयोग करें। उदाहरण: मान 1 का चयन करें; मान 2 का चयन करें; मान 3 का चयन करें

en: Placeholder
hi_IN: प्लेसहोल्डर

en: Text displayed as placeholder while input is empty
hi_IN: पाठ प्लेसहोल्डर के रूप में प्रदर्शित किया गया, जब इनपुट खाली है

en: Size
hi_IN: आकार

en: Select size of input
hi_IN: इनपुट के आकार का चयन करें

en: Full Size
hi_IN: पूरा आकार

en: Half Size - one per row
hi_IN: आधा आकार - एक प्रति पंक्ति

en: Half Size
hi_IN: आधा आकार

en: Required
hi_IN: आवश्यक

en: Select if the field is required
hi_IN: यदि आवश्यक हो तो फील्ड का चयन करें

en: No
hi_IN: नहीं

en: Contact Form Layout
hi_IN: संपर्क फॉर्म लेआउट

en: Label Width
hi_IN: लेबल की चौड़ाई

en: Custom width of form labels
hi_IN: फॉर्म लेबलों की कस्टम चौड़ाई

en: Content
hi_IN: सामग्री

en: Diameter of countdown circles
hi_IN: काउंटडाउन वृत्तों का व्यास

en: Line Width
hi_IN: पंक्ति की चौड़ाई

en: Width of countdown circles
hi_IN: काउंटडाउन वृत्तों की चौड़ाई

en: Date From
hi_IN: से तिथि

en: Starting date for countdown
hi_IN: काउंटडाउन के लिए आरंभ तिथि

en: Date To
hi_IN: तक तिथि

en: Ending date for countdown
hi_IN: काउंटडाउन के लिए समापन तिथि

en: Finished Text Screen
hi_IN: तैयार पाठ स्क्रीन

en: Text displayed after end date
hi_IN: पाठ समापन तिथि के बाद प्रदर्शित किया गया

en: Colors
hi_IN: रंग

en: Bottom Color
hi_IN: सबसे नीचे का रंग

en: Main color of countdown circles
hi_IN: काउंटडाउन वृत्तों का मुख्य रंग

en: Top Color
hi_IN: शीर्ष चुनें

en: Color displaying current value
hi_IN: वर्तमान मान प्रदर्शित करता रंग

en: Type
hi_IN: प्रकार

en: Select type of counter
hi_IN: काउंटर के प्रकार का चयन करें

en: Gauge
hi_IN: गेज

en: Line
hi_IN: रेखा

en: Dimension
hi_IN: आयाम

en: Dimension of counters
hi_IN: काउंटरों का परिमाण

en: Thickness
hi_IN: मोटाई

en: Thickness of counters
hi_IN: काउंटरों की मोटाई

en: Add new Counter by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Counter by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Counters.
hi_IN: "+ नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक कर नया काउंटर जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक कर मौजूदा काउंटर को हटा दें। सभी मौजूदा काउंटरों को हटाने के लिए "सभी आइटम हटा दें" लिंक पर क्लिक करें।

en: Current Value
hi_IN: वर्तमान वैल्यू

en: Value displayed by counter (number from 0 to 100 for type Gauge and Line)
hi_IN: काउंटर द्वारा प्रदर्शित मान (टाइप गेज और लाइन के लिए 0 से 100 तक संख्या)

en: Text displayed as label of counter
hi_IN: पाठ काउंटर के लेबल के रूप में प्रदर्शित किया गया

en: Text displayed as description with counter
hi_IN: पाठ काउंटर के साथ विवरण के रूप में प्रदर्शित किया गया

en: Main color of counters
hi_IN: काउंटरों का मुख्य रंग

en: Animation
hi_IN: एनिमेशन

en: Select type of slider animation
hi_IN: स्लाइडर एनीमेशन के प्रकार का चयन करें

en: Slide Horizontal
hi_IN: क्षैतिज स्लाइड करें

en: Fade
hi_IN: धुंधला करें

en: Autoplay
hi_IN: ऑटोप्ले

en: Enable or disable the autoplay feature
hi_IN: ऑटोप्ले सुविधा को सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Select size of slider
hi_IN: स्लाइडर के आकार का चयन करें

en: Content Size
hi_IN: सामग्री आकार

en: Fullwidth Size
hi_IN: पूरी चौड़ाई वाला आकार

en: Image Format
hi_IN: छवि स्वरूप (फॉर्मेट)

en: Select format of images
hi_IN: छवियों के फॉर्मेट का चयन करें

en: Navigation
hi_IN: नेविगेशन

en: Select type of slider navigation
hi_IN: स्लाइडर नेविगेशन के प्रकार का चयन करें

en: Bullets
hi_IN: बुलेट्स

en: Thumbnails
hi_IN: थंबनेल

en: Description Animation
hi_IN: विवरण एनिमेशन

en: Select type of animation for description
hi_IN: विवरण के लिए एनिमेशन के प्रकार का चयन करें

en: Rotate
hi_IN: घुमाएँ

en: Move
hi_IN: ले जाएं

en: Zoom
hi_IN: ज़ूम

en: Slides
hi_IN: स्लाइड

en: URL of link for image in slide, use valid URL format with http://
hi_IN: स्लाइड में छवि के लिए लिंक का यूआरएल, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

en: Image
hi_IN: छवि

en: URL of image displayed in slide, use valid URL format with http://
hi_IN: स्लाइड में छवि का यूआरएल प्रदर्शित, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

en: Title displayed in description box
hi_IN: शीर्षक विवरण बॉक्स में प्रदर्शित किया गया

en: Text displayed in description box
hi_IN: पाठ विवरण बॉक्स में प्रदर्शित किया गया

en: Button Text
hi_IN: बटन पाठ

en: Text for button displayed in description box
hi_IN: बटन के लिए पाठ विवरण बॉक्स में प्रदर्शित किया गया

en: Text Alignment
hi_IN: पाठ एलाइनमेंट

en: Select text alignment in description box
hi_IN: विवरण बॉक्स में पाठ संरेखण का चयन करें

en: Position of Description
hi_IN: विवरण की स्थिति

en: Select position of description box
hi_IN: विवरण बॉक्स की स्थिति का चयन करें

en: Top Fullsize
hi_IN: ऊपर-पूर्णआकार

en: Top-Left
hi_IN: ऊपर-बाएं

en: Top-Center
hi_IN: ऊपर-मध्य

en: Top Right
hi_IN: ऊपर दाएं

en: Center Left
hi_IN: केन्द्र बांया

en: Center Center
hi_IN: केन्द्र केंद्र

en: Center Right
hi_IN: केन्द्र दांया

en: Bottom-Left
hi_IN: नीचे-बाएं

en: Bottom-Center
hi_IN: नीचे-मध्य

en: Bottom Right
hi_IN: नीचे दाएं

en: Bottom Fullsize
hi_IN: नीचे पूर्णआकार

en: Description Width
hi_IN: विवरण चौड़ाई

en: Width of description box
hi_IN: विवरण बॉक्स की चौड़ाई

en: Slider Layout
hi_IN: स्लाइडर लेआउट

en: Slider Border
hi_IN: स्लाइडर बॉर्डर

en: Color of border around slider
hi_IN: स्लाइडर के आसपास बॉर्डर का रंग

en: Autoplay Pause
hi_IN: ऑटोप्ले पॉज़

en: The amount of time (in sec) between each auto transition
hi_IN: प्रत्येक स्वतः परिवर्तन के बीच (सेकंड में) समय की मात्रा

en: Navigation Position
hi_IN: नेवीगेशन स्थिति

en: Select position of slider navigation
hi_IN: स्लाइडर नेविगेशन की स्थिति का चयन करें

en: Outside of Slider
hi_IN: स्लाइडर के बाहर

en: Inside of Slider
hi_IN: स्लाइडर के अंदर

en: Thumbnail Border
hi_IN: थंबनेल बॉर्डर

en: Color of border around the thumbnails
hi_IN: थंबनेल के आसपास बॉर्डर का रंग

en: Slider Descriptions Layout
hi_IN: स्लाइडर विवरण लेआउट

en: Width of description box for all slides
hi_IN: सभी स्लाइड्स के लिए विवरण बॉक्स की चौड़ाई

en: Vertical Offset
hi_IN: लम्बवत ऑफसेट

en: Top and bottom offset of description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स के ऊपर और नीचे का ऑफसेट

en: Horizontal Offset
hi_IN: क्षैतिज ऑफसेट

en: Right and left offset of description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स का दायां और बायां ऑफसेट

en: Background of description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स की पृष्ठभूमि

en: Color of title in description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स में शीर्षक का रंग

en: Title Size
hi_IN: शीर्षक का आकार

en: Font size of title in description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स में शीर्षक के फ़ॉन्ट का आकार

en: Color of text in description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स में पाठ का रंग

en: Button Color
hi_IN: बटन का रंग

en: Color of button in description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स में बटन का रंग

en: Color of text on button in description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स में बटन पर पाठ का रंग

en: Button Opacity
hi_IN: बटन की अपारदर्शिता

en: Opacity of button in description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स में बटन की अपारदर्शिता

en: Count
hi_IN: गिनती

en: Number of items listed on page
hi_IN: पृष्ठ पर सूचीबद्ध आइटमों की संख्या

en: Layout
hi_IN: लेआउट

en: Select layout type of displayed items
hi_IN: प्रदर्शित आइटमों के लेआउट प्रकार का चयन करें

en: Box
hi_IN: बॉक्स

en: List
hi_IN: सूची

en: Text Rows
hi_IN: पाठ पंक्ति

en: Number of rows for description text
hi_IN: विवरण पाठ के लिए पंक्तियों की संख्या

en: Advanced Info
hi_IN: एडवांस्ड जानकारी

en: Enable or disable post information
hi_IN: पोस्ट की जानकारी सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Box Layout settings
hi_IN: बॉक्स लेआउट सेटिंग्स

en: Columns
hi_IN: स्तंभ

en: Number of items in one row
hi_IN: एक पंक्ति में आइटमों की संख्या

en: Carousel
hi_IN: कैरोज़ल

en: Enable or disable carousel feature
hi_IN: कैरोज़ल विशेषता सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Carousel Autoplay
hi_IN: करौज़ल ऑटोप्ले

en: Enable or disable carousel autoplay feature
hi_IN: करौज़ल ऑटोप्ले सुविधा को सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Carousel Fading
hi_IN: करौज़ल फेडिंग

en: Enable or disable carousel fading feature
hi_IN: करौज़ल फेडिंग सुविधा सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Carousel Rows
hi_IN: कैरोजल पंक्तियां

en: Number of rows in carousel
hi_IN: करौज़ल में पंक्तियों की संख्या

en: Select format for images in carousel
hi_IN: कैरोज़ल में छवियों के लिए प्रारूप का चयन करें

en: List Layout settings
hi_IN: लेआउट सेटिंग्स सूचीबद्ध करें

en: Select type of Facebook box
hi_IN: फेसबुक बॉक्स के प्रकार का चयन करें

en: Comments
hi_IN: टिप्पणियां

en: Color Scheme
hi_IN: रंगों के स्कीम

en: Select color scheme of Facebook box
hi_IN: फेसबुक बॉक्स की रंग योजना का चयन करें

en: Light
hi_IN: हल्का

en: Dark
hi_IN: काला

en: Likebox settings
hi_IN: लाइकबॉक्स सेटिंग

en: Facebook Page URL
hi_IN: फेसबुक पृष्ठ का यूआरएल

en: URL of Facebook page displayed in box, use valid URL format with http://
hi_IN: बॉक्स में फेसबुक पृष्ठ का यूआरएल प्रदर्शित किया गया, http:// के साथ वैध यूआरएल का उपयोग करें

en: Height
hi_IN: ऊंचाई

en: Height of Facebook box
hi_IN: फेसबुक बॉक्स की ऊंचाई

en: Show Faces
hi_IN: चेहरा दिखाएँ

en: Display profile photos in Facebook box
hi_IN: फेसबुक बॉक्स में प्रोफाइल तस्वीरों का प्रदर्शन करें

en: Show Stream
hi_IN: स्ट्रीम दिखाएँ

en: Display latest posts stream in Facebook box
hi_IN: फेसबुक बॉक्स में नवीनतम पोस्ट स्ट्रीम का प्रदर्शन करें

en: Show Header
hi_IN: हेडर दिखाएँ

en: Display Facebook box header
hi_IN: फेसबुक बॉक्स हैडर का प्रदर्शन करें

en: Comments settings
hi_IN: टिप्पणियां सेटिंग

en: Number of Posts
hi_IN: पोस्ट की संख्या

en: Count of visible posts in Facebook box
hi_IN: फेसबुक बॉक्स में दिखाई देने वाली पोस्ट की संख्या

en: Number of visible items
hi_IN: दृश्य आइटमों की संख्या

en: Alphabetically
hi_IN: वर्णक्रमानुसार

en: Category Data
hi_IN: वर्ग का डाटा

en: Display category information on page
hi_IN: पृष्ठ पर श्रेणी जानकारी का प्रदर्शन करें

en: Select type of Google Map
hi_IN: गूगल मैप (मानचित्र) के प्रकार का चयन करें

en: Normal Map
hi_IN: सामान्य मानचित्र

en: Satellite Map
hi_IN: उपग्रह मानचित्र

en: Hybrid Map
hi_IN: हाइब्रिड मानचित्र

en: Select size of Google Map
hi_IN: गूगल मैप के आकार का चयन करें

en: Height of Google Map
hi_IN: गूगल मैप की ऊंचाई

en: Markers
hi_IN: मार्कर

en: Add new Marker by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Marker by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Markers.
hi_IN: "+ नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक कर नया मार्कर जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक कर मौजूदा मार्कर को हटा दें। सभी मौजूदा मार्कर को हटाने के लिए "सभी आइटम हटा दें" लिंक पर क्लिक करें।

en: Title displayed in infowindow
hi_IN: शीर्षक इंफोविंडो में प्रदर्शित किया गया है

en: URL of link displayed in infowindow, use valid URL format with http://
hi_IN: इंफोविंडो में लिंक का यूआरएल प्रदर्शित किया गया, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

en: Description displayed in infowindow
hi_IN: विवरण इंफोविंडो में प्रदर्शित किया गया है

en: Icon Image
hi_IN: आइकन छवि

en: Marker image URL
hi_IN: मार्कर छवि का यूआरएल

en: Address for marker position
hi_IN: मार्कर स्थिति के लिए पता

en: Address of default position shown on Google Map
hi_IN: गूगल मैप पर दिखाई गई डिफ़ॉल्ट स्थिति का पता

en: Zoom level of Google Map
hi_IN: गूगल मैप का ज़ूम स्तर

en: Map General Colors
hi_IN: सामान्य रंगों को योजनाबद्ध करें

en: Map's Border
hi_IN: मैप का बॉर्डर

en: Border color of Google Map
hi_IN: गूगल मैप के बॉर्डर का रंग

en: Map's Hue
hi_IN: मैप का रंग

en: Hue color of Google Map
hi_IN: गूगल मैप का रंग

en: Map's Saturation
hi_IN: मैप की संतृप्तता

en: Saturation level of Google Map
hi_IN: गूगल मैप का संतृप्ति स्तर

en: Map's Brightness
hi_IN: मैप की चमक

en: Brightness level of Google Map
hi_IN: गूगल मैप का चमक स्तर

en: Map Object Colors
hi_IN: वस्तु के रंगों को योजनाबद्ध करें

en: Saturation
hi_IN: संतृप्ति

en: Saturation level of Google Map objects
hi_IN: गूगल मैप में वस्तुओं का संतृप्ति स्तर

en: Brightness
hi_IN: चमक

en: Brightness level of Google Map objects
hi_IN: गूगल मैप में वस्तुओं का चमक स्तर

en: Landscape Hue
hi_IN: लैंडस्केप का रंग

en: Hue color of Google Map landscape
hi_IN: गूगल मैप में परिदृश्य का रंग

en: Administrative Hue
hi_IN: प्रशासनिक रंग

en: Hue color of Google Map administrative areas
hi_IN: गूगल मैप में प्रशासनिक क्षेत्रों का रंग

en: Roads Hue
hi_IN: सड़कों का रंग

en: Hue color of Google Map roads
hi_IN: गूगल मैप में सड़कों का रंग

en: Water Hue
hi_IN: पानी का रंग

en: Hue color of Google Map water
hi_IN: गूगल मैप में पानी का रंग

en: POI Hue
hi_IN: पीओआई रंग

en: Hue color of Google Map Points Of Interest
hi_IN: गूगल मैप में पसंद के स्थानों (पॉइंट्स ऑफ इंटरेस्ट) का रंग (ह्यू)

en: MouseWheel Zoom
hi_IN: माउसव्हील ज़ूम

en: Image to display
hi_IN: प्रदर्शित करने के लिए छवि

en: Width of image
hi_IN: छवि की चौड़ाई

en: Image Layout
hi_IN: छवि का लेआउट

en: Layout of the image displayed on the page
hi_IN: पृष्ठ पर प्रदर्शित छवि का लेआउट

en: Keep Aspect Ratio
hi_IN: पहलू अनुपात रखें

en: Crop to Square
hi_IN: वर्गाकार में काटें

en: Rounded
hi_IN: गोल

en: Border
hi_IN: बॉर्डर

en: Display or hide borders
hi_IN: बॉर्डरों को प्रदर्शित करें या छुपाएं

en: Image Title
hi_IN: छवि शीर्षक

en: Title of the image displayed as ALT text
hi_IN: आल्ट (ALT) पाठ के रूप में प्रदर्शित छवि का शीर्षक

en: Place Title to Caption
hi_IN: शीर्षक को कैप्शन पर रखें

en: Display Title of the image in caption
hi_IN: छवि के शीर्षक को कैप्शन में प्रदर्शित करें

en: Image Caption
hi_IN: छवि का कैप्शन

en: Image description displayed as caption
hi_IN: छवि का विवरण कैप्शन के रूप में प्रदर्शित

en: Link Settings
hi_IN: लिंक सेटिंग्स

en: Link to
hi_IN: से लिंक करें

en: Where to link the image?
hi_IN: छवि को कहाँ लिंक करें?

en: Media File
hi_IN: मीडिया फ़ाइल

en: Custom Url
hi_IN: कस्टम यूआरएल

en: Custom URL
hi_IN: कस्टम यूआरएल

en: URL of link on the image, use valid URL format with http://
hi_IN: छवि पर लिंक का यूआरएल, http:// के साथ उचित यूआरएल का उपयोग करें

en: Link Target
hi_IN: लिंक लक्ष्य

en: Target of the link
hi_IN: लिंक का लक्ष्य

en: Open in Current Window
hi_IN: मौजूदा विंडो में खोलें

en: Open in New Window
hi_IN: नई विंडो में खोलें

en: Data for Custom Label
hi_IN: कस्टम लेबल के लिए डेटा

en: Use Label
hi_IN: लेबल का उपयोग करें

en: Set custom label on the image
hi_IN: छवि पर कस्टम लेबल सेट करें

en: No Label
hi_IN: कोई लेबल नहीं

en: Size of the label
hi_IN: लेबल का आकार

en: Icon
hi_IN: आइकॉन

en: Class for FontAwesome icon
hi_IN: FontAwesome आइकन के लिए क्लास

en: Title of label
hi_IN: लेबल का शीर्षक

en: Description of label
hi_IN: लेबल का विवरण

en: Label Position
hi_IN: लेबल की स्थिति

en: Zero point for X and Y coordinates of label position
hi_IN: लेबल स्थिति के X और Y निर्देशांक के लिए शून्य बिंदु

en: Top Left Corner
hi_IN: शीर्ष बायां कोना

en: Top Right Corner
hi_IN: शीर्ष दायां कोना

en: Bottom Left Corner
hi_IN: निचला बायां कोना

en: Bottom Right Corner
hi_IN: निचला दायां कोना

en: X Coordinate
hi_IN: X निर्देशांक

en: + / - coordinate on X axis
hi_IN: X अक्ष पर + / - निर्देशांक

en: Y Coordinate
hi_IN: Y निर्देशांक

en: + / - coordinate on Y axis
hi_IN: Y अक्ष पर + / - निर्देशांक

en: Label URL
hi_IN: लेबल यूआरएल

en: URL of link on the label, use valid URL format with http://
hi_IN: लेबल पर लिंक का यूआरएल, http:// के साथ उचित यूआरएल का उपयोग करें

en: Label Link Target
hi_IN: लेबल लिंक लक्ष्य

en: Image Container
hi_IN: छवि का कंटेनर

en: Image Border Color
hi_IN: छवि बॉर्डर का रंग

en: Color of border around image
hi_IN: छवि के चारों ओर बॉर्डर का रंग

en: Left Offset
hi_IN: बायां ऑफसेट

en: Left offset around the image
hi_IN: छवि के चारों ओर बायां ऑफसेट

en: Right Offset
hi_IN: दायां ऑफसेट

en: Right offset around the image
hi_IN: छवि के चारों और दायां ऑफसेट

en: Colors and Advanced Layout
hi_IN: रंग और उन्नत लेआउट

en: Caption Position
hi_IN: कैप्शन की स्थिति

en: Position of the image caption
hi_IN: छवि के कैप्शन की स्थिति

en: Outside of Image
hi_IN: छवि से बाहर

en: Inside of Image
hi_IN: छवि के अंदर

en: Caption Size
hi_IN: कैप्शन का आकार

en: Width of the Caption
hi_IN: कैप्शन की चौड़ाई

en: Caption Top Offset
hi_IN: कैप्शन का शीर्ष ऑफसेट

en: Top margin of caption placed outside
hi_IN: बाहर रखे कैप्शन का शीर्ष मार्जिन

en: Caption Background Color
hi_IN: कैप्शन की पृष्ठभूमि का रंग

en: Backgroud Color of caption
hi_IN: कैप्शन की पृष्ठभूमि का रंग

en: Caption Text Color
hi_IN: कैप्शन के पाठ का रंग

en: Color of texts in caption
hi_IN: कैप्शन में पाठ का रंग

en: Label Background Color
hi_IN: लेबल की पृष्ठभूमि का रंग

en: Backgroud Color of label
hi_IN: लेबल की पृष्ठभूमि का रंग

en: Label Text Color
hi_IN: लेबल के पाठ का रंग

en: Color of texts in label
hi_IN: लेबल में पाठ का रंग

en: Select layout style
hi_IN: लेआउट शैली का चयन करें

en: Show or hide lines between items
hi_IN: आइटमों के बीच में लाइनें दिखाएं या छुपाएं

en: Select icon style
hi_IN: आइकन शैली का चयन करें

en: Icon Color
hi_IN: आइकन का रंग

en: Custom color of icon bullets
hi_IN: आइकन बुलेट्स का कस्टम रंग

en: Title Style
hi_IN: शीर्षक शैली

en: Select typography style
hi_IN: टाइपोग्राफी शैली का चयन करें

en: Items
hi_IN: आइटम

en: Add new List item by click on "+ Add New Item" link, or remove existing List item by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing List items.
hi_IN: "+ नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक द्वारा सूची में नया आइटम जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक द्वारा मौजूदा आइटम हटा दें। सूची में मौजूद सभी आइटमों को हटाने के लिए "सभी आइटमों को हटा दें" लिंक पर क्लिक करें।

en: Select member displayed on page
hi_IN: पृष्ठ पर प्रदर्शित सदस्य का चयन करें

en: Select format for image of member
hi_IN: सदस्य की छवि के लिए प्रारूप का चयन करें

en: Collapsible Rows
hi_IN: कोलेप्सिबल (सिमटने वाली) पंक्तियां

en: Collapsible hidden exceeded rows
hi_IN: सिमटने वाला छुपा हुआ पंक्तियों से बाहर निकल गया

en: URL of song used in player, use valid URL format with http://
hi_IN: प्लेयर में गाने के यूआरएल का उपयोग किया गया, http:// के साथ वैध यूआरएल का उपयोग करें

en: Height of player
hi_IN: खिलाड़ी की ऊंचाई या लंबाई

en: Artwork
hi_IN: कलाकृति

en: Display artwork in player
hi_IN: प्लेयर में कलाकृति का प्रदर्शन करें

en: Player Colors and Layout
hi_IN: प्लेयर के रंग और लेआउट

en: Color
hi_IN: रंग

en: Decorative color of player
hi_IN: प्लेयर का सजावटी रंग

en: Color of border around player
hi_IN: प्लेयर के आसपास बॉर्डर का रंग

en: Monday
hi_IN: सोमवार

en: Tuesday
hi_IN: मंगलवार

en: Wednesday
hi_IN: बुधवार

en: Thursday
hi_IN: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi_IN: शुक्रवार

en: Saturday
hi_IN: शनिवार

en: Sunday
hi_IN: रविवार

en: Empty Days
hi_IN: खाली दिन

en: Display or hide empty days in table
hi_IN: तालिका में खाली दिनों का प्रदर्शन करें या छुपायें

en: Note
hi_IN: नोट

en: Text visible as note below table
hi_IN: पाठ तालिका के नीचे नोट के रूप में दिखाई देगा

en: Description text displayed with page title
hi_IN: पृष्ठ शीर्षक के साथ विवरण पाठ प्रदर्शित किया गया

en: Custom Spaces
hi_IN: कस्टम स्पेस

en: Offset of partner's logo
hi_IN: भागीदार लोगो का ऑफसेट

en: Portfolio Layout
hi_IN: पोर्टफोलियो लेआउट

en: Filter
hi_IN: फिल्टर

en: Display Portfolio filter
hi_IN: पोर्टफोलियो फिल्टर का प्रदर्शन करें

en: Item Display
hi_IN: आइटम डिस्प्ले

en: Select how to show the content of Portfolio item
hi_IN: पोर्टफोलियो आइटम की सामग्री को किस प्रकार दिखाया जाए इसका चयन करें

en: Link to detail
hi_IN: विवरण के लिए लिंक

en: Open in popup
hi_IN: पॉपअप में खोलें

en: Excerpt
hi_IN: अंश

en: Display Portfolio item description
hi_IN: पोर्टफोलियो आइटम के विवरण का प्रदर्शन करें

en: Image Height
hi_IN: छवि की ऊंचाई

en: Height of Portfolio images. For automatic height enter auto or 0.
hi_IN: पोर्टफोलियो छवियों की लंबाई। स्वत: लंबाई के लिए ऑटो या 0 दर्ज करें।

en: Image Offset
hi_IN: छवि ऑफसेट

en: Offset of Portfolio images
hi_IN: पोर्टफोलियो छवियों का ऑफसेट

en: Horizontal
hi_IN: क्षैतिज

en: Vertical
hi_IN: लम्बवत

en: Standard Color
hi_IN: मानक रंग

en: Decoration color of standard items
hi_IN: मानक आइटमों का सजावट रंग

en: Featured Color
hi_IN: विशेष रंग

en: Decoration color of featured items
hi_IN: विशेष आइटमों का सजावटी रंग

en: Revolution Slider plugin is not active
hi_IN: रिवोल्यूशन स्लाइडर प्लगइन सक्रिय नहीं है

en: Revolution Slider Alias
hi_IN: परिक्रमण स्लाइडर का उपनाम

en: Select slider displayed on page
hi_IN: पृष्ठ पर प्रदर्शित स्लाइडर का चयन करें

en: Alternative Image
hi_IN: वैकल्पिक छवि

en: Image displayed in responsive layout instead of slider
hi_IN: छवि स्लाइडर के बजाय प्रतिक्रियाशील लेआउट में प्रदर्शित की गई है

en: Responsive Resolution
hi_IN: प्रतिक्रियाशील रिजॉल्यूशन

en: Breakpoint when alternative image is displayed
hi_IN: जब वैकल्पिक छवि प्रदर्शित होती है तब ब्रेकपाइंट

en: Disable
hi_IN: अक्षम करें

en: Select type of rule
hi_IN: रुल के प्रकार का चयन करें

en: Simple Line
hi_IN: साधारण पंक्ति

en: Bold Line
hi_IN: बोल्ड पंक्ति

en: Dashed
hi_IN: डैश वाला

en: Shadowed
hi_IN: छाया वाला

en: Select size of rule
hi_IN: रुल के आकार का चयन करें

en: Slide Up Button
hi_IN: स्लाइड अप बटन

en: Display button on rule to slide up
hi_IN: स्लाइड अप करने के लिए मापक के ऊपर डिस्प्ले बटन

en: Color of rule
hi_IN: मापक का रंग

en: Space above rule
hi_IN: मापक के ऊपर रिक्त स्थान

en: Space below rule
hi_IN: मापक के नीचे रिक्त स्थान

en: Use
hi_IN: उपयोग

en: Include SEO meta data into header
hi_IN: हैडर में एसईओ मेटा डेटा शामिल करें

en: Write title for page
hi_IN: पृष्ठ के लिए शीर्षक लिखें

en: Keywords
hi_IN: कीवर्ड्स (खोजशब्द)

en: Write keywords for page
hi_IN: पृष्ठ के लिए कीवर्ड लिखें

en: Write description for page
hi_IN: पृष्ठ के लिए विवरण लिखें

en: no change - icons
hi_IN: कोई परिवर्तन नहीं - आइकॉन्स

en: Select type of items
hi_IN: आइटमों के प्रकार का चयन करें

en: Pages
hi_IN: पृष्ठ

en: Posts
hi_IN: पोस्ट

en: Count of items listed on page. Enter 0 for all items.
hi_IN: पृष्ठ पर सूचीबद्ध आइटमों की गणना। सभी आइटमों के लिए 0 दर्ज करें।

en: Pages Parameters
hi_IN: पृष्ठ मानदंड

en: Depth
hi_IN: गहराई

en: Depth of listed items
hi_IN: सूचीबद्ध आइटमों की गहराई

en: Posts Parameters
hi_IN: पोस्ट मानदंड

en: Comments Count
hi_IN: टिप्पणियों की गणना

en: Display or hide count of comments
hi_IN: टिप्पणियों की गिनती प्रदर्शित करें या छुपायें

en: Author
hi_IN: लेखक

en: ID number of author, or multiple IDs delimited by comma
hi_IN: लेखक की आईडी संख्या, या एक से अधिक आईडी को अल्पविराम द्वारा सीमांकित किया

en: Select size of player
hi_IN: खिलाड़ी के आकार का चयन करें

en: Large
hi_IN: बड़ा

en: Small
hi_IN: छोटा

en: Use autoplay on page load
hi_IN: पृष्ठ लोड पर ऑटोप्ले का प्रयोग करें

en: Select type of toggles
hi_IN: टॉगल के प्रकार का चयन करें

en: Accordion
hi_IN: एकोर्डियन

en: Toggle
hi_IN: टॉगल

en: Horizontal Tabs
hi_IN: क्षैतिज टैब्स

en: Vertical Tabs
hi_IN: लम्बवत टैब्स

en: Username
hi_IN: उपयोगकर्तानाम

en: Twitter username (account)
hi_IN: ट्विटर उपयोगकर्ता नाम (खाता)

en: Count of displayed posts
hi_IN: प्रदर्शित पोस्ट की गणना

en: Twitter API Data
hi_IN: ट्विटर एपीआई डेटा

en: Date Format
hi_IN: तिथि फॉर्मेट

en: Format of posts dates
hi_IN: पोस्ट की तिथियों का स्वरूप

en: Escape Special Characters
hi_IN: विशेष वर्ण एस्केप करें

en: Escaping special characters used in posts
hi_IN: पोस्ट में प्रयुक्त विशेष वर्णों से बाहर निकलना

en: Clickable Links
hi_IN: क्लिक करने योग्य लिंक

en: Possibility click on posts links
hi_IN: पोस्ट के लिंकों पर संभावित क्लिक

en: Display posts dates
hi_IN: पोस्ट की गई तिथियों का प्रदर्शन कीजिये

en: Select video source
hi_IN: वीडियो स्रोत का चयन करें

en: URL of video displayed on page, use valid URL format with http://
hi_IN: वीडियो का यूआरएल पृष्ठ पर प्रदर्शित किया गया, http:// के साथ वैध यूआरएल का उपयोग करें

en: Width of player
hi_IN: खिलाड़ी की चौड़ाई

en: Color of border around video
hi_IN: वीडियो के आसपास बॉर्डर का रंग

en: View author archive
hi_IN: लेखक पुरालेख देखें

en: Title:
hi_IN: शीर्षक:

en: Display Post Count?
hi_IN: पोस्ट संख्या दर्शाएं?

en: Display Author Gravatar?
hi_IN: लेखक ग्रावतार प्रदर्शित करें?

en: Customize displaying posts
hi_IN: प्रदर्शित पोस्ट अनुकूलित करें

en: Theme &rarr; Posts
hi_IN: थीम &rarr; पोस्ट

en: Number of posts
hi_IN: पोस्ट की संख्या

en: Excerpt length
hi_IN: अंश की लंबाई

en: Show read more
hi_IN: 'आगे पढ़ें' दिखाएं

en: Show thumbnails
hi_IN: थंबनेल दिखाएँ

en: Thumbnail width
hi_IN: थंबनेल की चौड़ाई

en: Thumbnail height
hi_IN: थंबनेल की ऊंचाई

en: Thumbnail position
hi_IN: थंबनेल की स्थिति

en: Display social icons for current page
hi_IN: वर्तमान पृष्ठ के लिए सोशल आइकॉन्स प्रदर्शित करें

en: Theme &rarr; Social Icons
hi_IN: थीम &rarr; सोशल आइकॉन्स

en: Show icon title
hi_IN: आइकॉन शीर्षक दिखाएं

en: Display submenu for current page
hi_IN: वर्तमान पृष्ठ के लिए सबमेनू प्रदर्शित करें

en: Theme &rarr; Submenu
hi_IN: थीम &rarr; सबमेनू

en: Optional Class
hi_IN: वैकल्पिक श्रेणी

en: Top menu
hi_IN: शीर्ष मेनू

en: Social icon link
hi_IN: सोशल आइकॉन लिंक

en: Header menu
hi_IN: हैडर मेनू

en: Header Widget Areas
hi_IN: हैडर विजेट क्षेत्र

en: Widget Area
hi_IN: विजेट क्षेत्र

en: Select alignment of widgets in widget area
hi_IN: विजेट क्षेत्र में विजेट्स के संरेखण का चयन करें

[ctx: name of element]
en: Matches
hi_IN: मैच

en: Custom Background
hi_IN: कस्टम पृष्ठभूमि

en: Choose custom html background
hi_IN: कस्टम एचटीएमएल (HTML) पृष्ठभूमि चुनें

en: Select type of display for the element
hi_IN: एलिमेंट के लिए प्रदर्शन के प्रकार का चयन करें

en: Actual Match
hi_IN: वास्तविक मैच

en: All Matches
hi_IN: सभी मैच

en: Actual Match Display Options
hi_IN: वास्तविक मैच के प्रदर्शन विकल्प

en: Select type of display actual match
hi_IN: वास्तविक मैच खाने वाले प्रदर्शन के प्रकार का चयन करें

en: Latest Match Only
hi_IN: केवल नवीनतम मैच

en: Next Match Only
hi_IN: केवल अगला मैच

en: Both
hi_IN: दोनों

en: Display Category Title
hi_IN: श्रेणी शीर्षक का प्रदर्शन करें

en: Image Ratio
hi_IN: छवि अनुपात

en: Page Title Background
hi_IN: पृष्ठ शीर्षक पृष्ठभूमि

en: Site Header
hi_IN: साइट शीर्षलेख

en: Background color and opacity of site header
hi_IN: पृष्ठभूमि रंग और साइट शीर्षलेख की अस्पष्टता

en: Menu Hover Items
hi_IN: मेनू होवर आइटम्स

en: Hover Color of menu items text
hi_IN: मेनू आइटम्स के पाठ का होवर रंग

en: flexible images
hi_IN: लचीली छवियाँ

[ctx: name of element]
en: Widget Area
hi_IN: विजेट क्षेत्र

en: Monday Menu Link
hi_IN: सोमवार मेनू लिंक

en: Tuesday Menu Link
hi_IN: मंगलवार मेनू लिंक

en: Wednesday Menu Link
hi_IN: बुधवार मेनू लिंक

en: Thursday Menu Link
hi_IN: गुरुवार मेनू लिंक

en: Friday Menu Link
hi_IN: शुक्रवार मेनू लिंक

en: Saturday Menu Link
hi_IN: शनिवार मेनू लिंक

en: Sunday Menu Link
hi_IN: रविवार मेनू लिंक

en: Show or hide title
hi_IN: शीर्षक दिखाएं या छुपाएं

en: Select format for images
hi_IN: छवियों के लिए प्रारूप का चयन करें

en: Widget area
hi_IN: विजेट क्षेत्र

en: Select widget area to display
hi_IN: प्रदर्शित करने के लिए विजेट क्षेत्र का चयन करें

en: Titles Color
hi_IN: शीर्षक का रंग

en: Custom color of titles
hi_IN: शीर्षकों के परंपरागत रंग

en: Text Color
hi_IN: टेक्स्ट का रंग

en: Custom color of text
hi_IN: टेक्स्ट का परंपरागत रंग

en: Links Color
hi_IN: लिंक्स के रंग

en: Custom color of links
hi_IN: लिंक्स के परंपरागत रंग

en: Custom Button
hi_IN: परंपरागत बटन

en: Button Text Color
hi_IN: बटन टेक्स्ट का रंग

en: Custom text button color
hi_IN: परंपरागत टेक्स्ट बटन का रंग

en: Text displayed in the Button
hi_IN: बटन में प्रदर्शित टेक्स्ट

en: Button Url
hi_IN: बटन यूआरएल

en: Imput url for the Button
hi_IN: बटन के लिए इनपुट यूआरएल

en: Double
hi_IN: दोहरा

[ctx: name of element]
en: Header Map
hi_IN: शीर्षलेख मानचित्र

[ctx: name of element]
en: Search Form
hi_IN: खोज प्रपत्र

[ctx: name of element]
en: Taxonomy List
hi_IN: वर्गीकरण सूची

[ctx: name of element]
en: Items
hi_IN: आइटम

[ctx: name of element]
en: Items Info
hi_IN: आइटमों की जानकारी

en: Header Map
hi_IN: शीर्षलेख मानचित्र

en: Image Options
hi_IN: छवि के विकल्प

en: Header Image
hi_IN: शीर्षलेख छवि

en: Item Category / Location Options
hi_IN: आइटम श्रेणी / स्थान के विकल्प

en: Basic Options
hi_IN: मूल विकल्प

en: Category Default Icon
hi_IN: श्रेणी डिफ़ॉल्ट आइकन

en: Default icon for categories without own icon
hi_IN: स्वयं के आइकन के बिना श्रेणियों के लिए डिफ़ॉल्ट आइकन

en: Category Default Map Marker
hi_IN: श्रेणी डिफ़ॉल्ट मानचित्र सूचक

en: Default marker for categories without own map marker
hi_IN: स्वयं के मानचित्र सूचक के बिना श्रेणियों के लिए डिफॉल्ट सूचक

en: Category Default Image
hi_IN: श्रेणी डिफ़ॉल्ट छवि

en: Default image for categories without own header image
hi_IN: स्वयं की शीर्षलेख छवि के बिना श्रेणियों के लिए डिफ़ॉल्ट छवि

en: Location Default Image
hi_IN: स्थान डिफ़ॉल्ट छवि

en: Default image for locations without own header image
hi_IN: स्वयं की शीर्षलेख छवि के बिना स्थानों के लिए डिफ़ॉल्ट छवि

en: Header image height
hi_IN: शीर्षक छवि की ऊंचाई

en: List Options
hi_IN: सूची के विकल्प

en: Number of items per row
hi_IN: पंक्ति प्रति आइटमों की संख्या

en: Sorting Options
hi_IN: क्रमण के विकल्प

en: Number of Items
hi_IN: आइटमों की संख्या

en: Number of items listed on one page
hi_IN: एक पृष्ठ पर सूचीबद्ध आइटमों की संख्या

en: ASC
hi_IN: छोटे से बड़ा

en: DESC
hi_IN: बड़े से छोटा

en: Item Detail Options
hi_IN: आइटम विस्तार के विकल्प

en: Default Featured Image
hi_IN: डिफ़ॉल्ट प्रदर्शित छवि

en: Default image for items without own featured image
hi_IN: स्वयं की प्रदर्शित छवि के बिना आइटम के लिए डिफ़ॉल्ट छवि

en: Default Header Image
hi_IN: डिफ़ॉल्ट शीर्षलेख छवि

en: Default image for items without own header image
hi_IN: स्वयं की शीर्षलेख छवि के बिना आइटमों के लिए डिफ़ॉल्ट छवि

en: Contact Owner Options
hi_IN: मालिक से संपर्क का विकल्प

en: Button Title
hi_IN: बटन का शीर्षक

en: Title displayed on contact button
hi_IN: संपर्क बटन पर प्रदर्शित शीर्षक

en: Disabled Button Title
hi_IN: निष्क्रिय बटन शीर्षक

en: Title displayed on disabled contact button
hi_IN: निष्क्रिय संपर्क बटन पर प्रदर्शित शीर्षक

en: Email Message
hi_IN: ईमेल संदेश

en: Text displayed in email sent via contact form
hi_IN: संपर्क फॉर्म के माध्यम से भेजे गए ईमेल में प्रदर्शित टेक्स्ट

en: Name Input Label
hi_IN: नाम इनपुट लेबल

en: Label for name input
hi_IN: नाम इनपुट के लिए लेबल

en: Email Input Label
hi_IN: ईमेल इनपुट लेबल

en: Label for email input
hi_IN: ईमेल इनपुट के लिए लेबल

en: Subject Input Label
hi_IN: विषय इनपुट लेबल

en: Label for subject input
hi_IN: सब्जेक्ट इनपुट के लिए लेबल

en: Message Input Label
hi_IN: संदेश इनपुट लेबल

en: Label for message area
hi_IN: संदेश क्षेत्र के लिए लेबल

en: Send Button Label
hi_IN: 'भेजें' बटन लेबल

en: Label for send button
hi_IN: 'भेजें' बटन लिए लेबल

en: Validation Error Message
hi_IN: मान्यता त्रुटि संदेश

en: Server Error Message
hi_IN: सर्वर त्रुटि संदेश

en: Map Options
hi_IN: मानचित्र के विकल्प

en: Map Height
hi_IN: मानचित्र की ऊंचाई

en: Map Zoom
hi_IN: मानचित्र ज़ूम

en: Features Options
hi_IN: सुविधाओं के विकल्प

en: Icon Size
hi_IN: आइकन का आकार

en: Size of features icons
hi_IN: सुविधा आइकनों का आकार

en: Display Descriptions
hi_IN: प्रदर्शन का विवरण

en: Display features descriptions
hi_IN: सुविधाओं का वर्णन प्रदर्शित करें

en: Price
hi_IN: मूल्य

en: Telephone
hi_IN: टेलीफोन

en: Web
hi_IN: वेब (Web)

en: Opening Hours
hi_IN: खुलने के घंटे

en: Gallery
hi_IN: गैलरी

en: Features
hi_IN: विशेषताएँ

en: Clustering
hi_IN: क्लस्टरिंग

en: Enable or disable clustering feature
hi_IN: क्लस्टरिंग विशेषता सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Cluster Radius
hi_IN: क्लस्टर रेडियस

en: Set size of radius for clustering
hi_IN: क्लस्टरिंग के लिए रेडियस के सेट आकार

en: Geolocation
hi_IN: भौगोलिक स्‍थान (जियोलोकेशन)

en: Enable or disable geolocation feature
hi_IN: जियोलोकेशन विशेषता सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Location
hi_IN: स्थान

en: Select type of Search Form
hi_IN: खोज प्रपत्र के प्रकार का चयन करें

en: Search Form
hi_IN: खोज प्रपत्र

en: Search Sentence
hi_IN: खोज वाक्य

en: Radius units
hi_IN: रेडियस यूनिट्स

en: Select units for radius
hi_IN: रेडियस के लिए यूनिट्स का चयन करें

en: Kilometers
hi_IN: किलोमीटर

en: Miles
hi_IN: मील

en: Radius Help
hi_IN: रेडियस सहायता

en: Write sentence represented the search form
hi_IN: खोज फॉर्म द्वारा प्रदर्शित वाक्य लिखें

en: Display category
hi_IN: प्रदर्शन श्रेणी

en: Item Categories
hi_IN: आइटम श्रेणियां

en: Item Locations
hi_IN: आइटम स्थान

en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

en: Locations
hi_IN: स्थान

en: Register or login users form
hi_IN: रजिस्टर या लॉगिन उपयोगकर्ता फॉर्म

en: Theme &rarr; Login
hi_IN: थीम → लॉगिन

en: Login Description
hi_IN: लॉगिन विवरण

en: Logout Description
hi_IN: लॉगआउट विवरण

en: Register Description
hi_IN: रजिस्टर विवरण

en: Account
hi_IN: खाता

en: Select type of item
hi_IN: आइटम के प्रकार का चयन करें

en: Large Image
hi_IN: बड़ी छवि

en: Video
hi_IN: वीडियो

en: Crop From Position
hi_IN: स्थान से काट दें

en: Anchor point of the source image, used when cropping image
hi_IN: स्रोत छवि के एंकर बिंदु का उपयोग, छवि को काटते समय किया गया

en: Link To Website
hi_IN: वेबसाइट के लिए लिंक

en: Link to website used with Website type, use valid URL format with http://
hi_IN: वेबसाईट के प्रकार के साथ वेबसाईट के लिंक का उपयोग किया गया, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

en: Link To Video
hi_IN: वीडियो के लिए लिंक

en: Link to video used with Video type, use valid URL format with http://
hi_IN: वीडियो के प्रकार के साथ वीडियो के लिंक का उपयोग किया गया, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

en: Video Format
hi_IN: वीडियो प्रारूप

en: Select format of video
hi_IN: वीडियो के फॉर्मेट का चयन करें

en: Information
hi_IN: जानकारी

en: Item gallery
hi_IN: आइटम गैलरी

[ctx: name of element]
en: Facilities
hi_IN: सुविधाएं

en: Subtitle
hi_IN: उपशीर्षक

en: Text displayed with main title of service box
hi_IN: पाठ सर्विस बॉक्स के मुख्य शीर्षक के साथ प्रदर्शित किया गया

en: URL of image displayed in service box
hi_IN: छवि का यूआरएल सर्विस बॉक्स में प्रदर्शित किया गया

en: Hover Image
hi_IN: होवर छवि

en: URL of image displayed in service box on hover event
hi_IN: छवि का यूआरएल होवर इवेंट पर सर्विस बॉक्स में प्रदर्शित किया गया

en: Main text displayed in service box
hi_IN: मुख्य पाठ सर्विस बॉक्स में प्रदर्शित किया गया

en: "Read more" text
hi_IN: "और अधिक पढ़ें" पाठ

en: Text for "Read more" link
hi_IN: "और पढ़ें" लिंक के लिए पाठ

en: URL of "Read more" link, use valid URL format with http://
hi_IN: "और पढ़ें" लिंक का यूआरएल, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

[ctx: job position]
en: Position
hi_IN: पोजीशन (स्थान)

en: Position of member in the company, community, etc
hi_IN: कंपनी, समुदाय, आदि में सदस्य का स्थान

en: About member
hi_IN: सदस्य के बारे में

en: Information about member
hi_IN: सदस्य के बारे में जानकारी

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by click on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
hi_IN: "+नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक कर नया सोशल आइकॉन जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक कर मौजूदा सोशल आइकॉन को हटा दें। सभी मौजूदा सोशल आइकनों को हटाने के लिए "सभी आइटम हटा दें" लिंक पर क्लिक करें।

en: Featured
hi_IN: विशेषताएं

en: On
hi_IN: ऑन

en: Off
hi_IN: ऑफ

en: Featured Item
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित आइटम

en: Share
hi_IN: साझा करें

en: Title Color
hi_IN: शीर्षक का रंग

en: Order:
hi_IN: क्रम:

en: Rating
hi_IN: रेटिंग
