skeleton - en to hi_IN translation catalogue (1060 entries)

en: "Page templates" option is available only on local options for specific page.
hi_IN: विशिष्ट पृष्ठ के लिए "पेज टेम्पलेट्स" विकल्प केवल स्थानीय विकल्पों पर उपलब्ध है।

en: "Read more" text
hi_IN: "और अधिक पढ़ें" पाठ

en: %s (blog)
hi_IN: %s (ब्लॉग)

en: %s - WooCommerce Shop Page
hi_IN: %s - वूकॉमर्स शॉप पृष्ठ

en: &hellip; saving &hellip;
hi_IN: &hellip; सहेजा जा रहा है &hellip;

en: + / - coordinate on X axis
hi_IN: X अक्ष पर + / - निर्देशांक

en: + / - coordinate on Y axis
hi_IN: Y अक्ष पर + / - निर्देशांक

en: + Add New Item
hi_IN: + नए आइटम जोड़ें

en: 1 Col
hi_IN: 1 कॉलम (स्तंभ)

en: 404 page
hi_IN: 404 पृष्ठ

en: <strong>%s</strong> Local Options
hi_IN: <strong>%s</strong> स्थानीय विकल्प

en: <strong>All available %s will be displayed.</strong><br><em>(Because there are no categories in %s or all categories are empty)</em>
hi_IN: <strong>सभी उपलब्ध %s प्रदर्शित हो जायेंगे।</strong><br><em>(क्योंकि %s में कोई श्रेणी नही है या सभी श्रेणियाँ खाली हैं)</em>

en: <strong>Default Layout</strong> Options
hi_IN: <strong> डिफॉल्ट लेआउट </strong> विकल्प

en: <strong>Theme Options:</strong> %s
hi_IN: <strong> थीम विकल्प:</strong> %s

en: <strong>Warning!</strong> Importing of demo content will delete all your current content in database.
hi_IN: <strong>चेतावनी!</strong> डेमो सामग्री आयात करने से डेटाबेस में आपकी सारी वर्तमान सामग्री हट जायेगी।

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all entries in database for selected option
hi_IN: <strong>चेतावनी!</strong> यह आयात चयनित विकल्प के लिए डेटाबेस में सभी प्रविष्टियों को हटा देगा

en: AIT Shortcodes
hi_IN: एआईटी शॉर्टकोड

en: AIT Themes Requirements Checker
hi_IN: एआईटी थीम्स रिक्वायरमेंट्स चेकर

en: AIT Themes Requirements Checker checks if your server and PHP configuration meets the requirements for running this AIT Theme. It checks version of PHP, if appropriate PHP extensions have been loaded, and if PHP directives are set correctly.
hi_IN: एआईटी थीम्स रिक्वायरमेंट्स चेकर जांच करता है यदि आपका सर्वर और पीएचपी विन्यास इस एआईटी थीम को चलाने की आवश्यकताओं को पूरा करता है। यह पीएचपी के संस्करण, पीएचपी के उपयुक्त एक्सटेंशन लोड किये गए हैं या नहीं, और पीएचपी निर्देश सही प्रकार से स्थापित किये गए हैं या नहीं, इसकी जांच करता है।

en: ASC
hi_IN: छोटे से बड़ा

en: About member
hi_IN: सदस्य के बारे में

en: Accordion
hi_IN: एकोर्डियन

en: Account
hi_IN: खाता

en: Active Menu Item
hi_IN: सक्रिय मेनू आइटम

en: Actual Match
hi_IN: वास्तविक मैच

en: Actual Match Display Options
hi_IN: वास्तविक मैच के प्रदर्शन विकल्प

en: Add New Page
hi_IN: नया पृष्ठ जोड़ें

en: Add another tab
hi_IN: अन्य टैब जोड़ें

en: Add new Counter by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Counter by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Counters.
hi_IN: "+ नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक कर नया काउंटर जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक कर मौजूदा काउंटर को हटा दें। सभी मौजूदा काउंटरों को हटाने के लिए "सभी आइटम हटा दें" लिंक पर क्लिक करें।

en: Add new Footer Widget Area by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Footer Widget Area by clicking on red cross.
hi_IN: "+नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक कर नए फुटर विजेट क्षेत्र को जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक कर मौजूदा फुटर विजेट क्षेत्र को हटा दें।

en: Add new List item by click on "+ Add New Item" link, or remove existing List item by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing List items.
hi_IN: "+ नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक द्वारा सूची में नया आइटम जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक द्वारा मौजूदा आइटम हटा दें। सूची में मौजूद सभी आइटमों को हटाने के लिए "सभी आइटमों को हटा दें" लिंक पर क्लिक करें।

en: Add new Marker by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Marker by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Markers.
hi_IN: "+ नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक कर नया मार्कर जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक कर मौजूदा मार्कर को हटा दें। सभी मौजूदा मार्कर को हटाने के लिए "सभी आइटम हटा दें" लिंक पर क्लिक करें।

en: Add new Sidebar by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Sidebar by clicking on red cross.
hi_IN: "+नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक कर नया साइडबार जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक कर मौजूदा साइडबार को हटा दें।

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by click on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
hi_IN: "+नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक कर नया सोशल आइकॉन जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक कर मौजूदा सोशल आइकॉन को हटा दें। सभी मौजूदा सोशल आइकनों को हटाने के लिए "सभी आइटम हटा दें" लिंक पर क्लिक करें।

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
hi_IN: "+नया आइटम जोड़ें" लिंक पर क्लिक कर नया सोशल आइकॉन जोड़ें, या लाल क्रॉस पर क्लिक कर मौजूदा सोशल आइकॉन को हटा दें। सभी मौजूदा सोशल आइकनों को हटाने के लिए "सभी आइटम हटा दें" लिंक पर क्लिक करें।

en: Address
hi_IN: पता

en: Address for marker position
hi_IN: मार्कर स्थिति के लिए पता

en: Address of default position shown on Google Map
hi_IN: गूगल मैप पर दिखाई गई डिफ़ॉल्ट स्थिति का पता

en: Admin Footer Text
hi_IN: एडमिन फुटर पाठ

en: Admin Title
hi_IN: व्यवस्थापक शीर्षक

en: Admin branding
hi_IN: व्यवस्थापक ब्रांडिंग

en: Administrative Hue
hi_IN: प्रशासनिक रंग

en: Administrator settings
hi_IN: व्यवस्थापक सेटिंग

en: Advanced
hi_IN: एडवांस्ड

en: Advanced Info
hi_IN: एडवांस्ड जानकारी

en: Advertising Colors
hi_IN: विज्ञापन के रंग

en: Alignment
hi_IN: संरेखण

en: All
hi_IN: सभी

en: All Matches
hi_IN: सभी मैच

en: All attachments were sucessfully downloaded
hi_IN: सभी संलग्नक सफलतापूर्वक डाउनलोड किये गए

en: All inserts of theme settings to the database failed.
hi_IN: डेटाबेस में थीम सेटिंग्स डालना विफल रहा।

en: All theme settings could not be imported. Reason(s): %s
hi_IN: सभी थीम सेटिंग्स को आयात नहीं किया जा सका। कारण: %s

en: All theme settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
hi_IN: सभी थीम सेटिंग्स को आंशिक रूप से आयात किया गया। कुछ डेटा आयात नहीं किया जा सका। यहाँ रिपोर्ट है: %s

en: All theme settings were successfully imported, yay!
hi_IN: सभी थीम सेटिंग्स को सफलतापूर्वक आयात किया गया, वाह!

en: Allow Comments
hi_IN: टिप्पणियों की अनुमति दें

en: Allow users to comment this page
hi_IN: उपयोगकर्ताओं को इस पृष्ठ पर टिप्पणी करने की अनुमति दें

en: Alphabetically
hi_IN: वर्णक्रमानुसार

en: Alternative Image
hi_IN: वैकल्पिक छवि

en: Anchor point of the source image, used when cropping image
hi_IN: स्रोत छवि के एंकर बिंदु का उपयोग, छवि को काटते समय किया गया

en: Animation
hi_IN: एनिमेशन

en: Archive pages
hi_IN: पुरालेख पृष्ठ

en: Are you sure you want to delete custom page options of this page?
hi_IN: क्या आप वास्तव में इस पृष्ठ के कस्टम पृष्ठ विकल्पों को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to import backup? All tables will be truncated before import!
hi_IN: क्या आप वास्तव में बैकअप आयात करना चाहते हैं? आयात से पहले सभी तालिकाओं को छोटा किया जाएगा!

en: Are you sure you want to import demo content? Whole content of your website will be replaced!
hi_IN: क्या आप वास्तव में डेमो सामग्री आयात करना चाहते हैं? अपनी वेबसाइट की सारी सामग्री बदल जायेगी!

en: Are you sure you want to import options from Global Options to this element?
hi_IN: क्या आप वास्तव में इस तत्व के लिए वैश्विक विकल्पों में से विकल्प आयात करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to remove this element?
hi_IN: क्या आप वाकई इस तत्व को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to reset "Theme Options"?
hi_IN: क्या आप वाकई में "थीम विकल्प" रीसेट चाहते हैं?

en: Are you sure you want to reset all options?
hi_IN: क्या आप वाकई में सभी विकल्प रीसेट चाहते हैं?

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults?
hi_IN: क्या आप वाकई में सभी सेटिंग्स को डिफॉल्ट के लिए रीसेट करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to reset options from this element to default values?
hi_IN: क्या आप वाकई में इस तत्व के विकल्पों को डिफॉल्ट के लिए रीसेट करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to reset options from this group to default values?
hi_IN: क्या आप वाकई में इस समूह के विकल्पों को डिफॉल्ट के लिए रीसेट करना चाहते हैं?

en: Are you sure?
hi_IN: क्या आपको यकीन है?

en: Artwork
hi_IN: कलाकृति

en: Ascending
hi_IN: छोटे से बड़ा

en: Attachment pages
hi_IN: अटैचमेंट पृष्ठ

en: Author
hi_IN: लेखक

en: Autoplay
hi_IN: ऑटोप्ले

en: Autoplay Pause
hi_IN: ऑटोप्ले पॉज़

en: Backgroud Color of caption
hi_IN: कैप्शन की पृष्ठभूमि का रंग

en: Backgroud Color of label
hi_IN: लेबल की पृष्ठभूमि का रंग

en: Background
hi_IN: पृष्ठभूमि

en: Background Color
hi_IN: पृष्ठभूमि रंग

en: Background Image
hi_IN: पृष्ठभूमि छवि

en: Background color and opacity of footer bar
hi_IN: फुटर पट्टी का पृष्ठभूमि रंग और अपारदर्शिता

en: Background color and opacity of icons
hi_IN: आइकनों का पृष्ठभूमि रंग और अपारदर्शिता

en: Background color and opacity of main menu
hi_IN: मुख्य मेनू का पृष्ठभूमि रंग और अपारदर्शिता

en: Background color and opacity of site header
hi_IN: पृष्ठभूमि रंग और साइट शीर्षलेख की अस्पष्टता

en: Background color of advertisement
hi_IN: विज्ञापन का पृष्ठभूमि रंग

en: Background of description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स की पृष्ठभूमि

en: Basic
hi_IN: मूल

en: Basic Options
hi_IN: मूल विकल्प

en: Bold Line
hi_IN: बोल्ड पंक्ति

en: Border
hi_IN: बॉर्डर

en: Border Color
hi_IN: किनारों का रंग

en: Border color of Google Map
hi_IN: गूगल मैप के बॉर्डर का रंग

en: Both
hi_IN: दोनों

en: Bottom Color
hi_IN: सबसे नीचे का रंग

en: Bottom Fullsize
hi_IN: नीचे पूर्णआकार

en: Bottom Left Corner
hi_IN: निचला बायां कोना

en: Bottom Margin
hi_IN: निचला हाशिया

en: Bottom Padding
hi_IN: निचली पैडिंग

en: Bottom Right
hi_IN: नीचे दाएं

en: Bottom Right Corner
hi_IN: निचला दायां कोना

en: Bottom space inside element
hi_IN: तत्व के भीतर नीचे का रिक्त स्थान

en: Bottom-Center
hi_IN: नीचे-मध्य

en: Bottom-Left
hi_IN: नीचे-बाएं

en: Box
hi_IN: बॉक्स

en: Box Layout settings
hi_IN: बॉक्स लेआउट सेटिंग्स

en: Breadcrumbs
hi_IN: ब्रेडक्रंब्स

en: Breadcrumbs Text
hi_IN: ब्रेडक्रंब्स पाठ

en: Breakpoint when alternative image is displayed
hi_IN: जब वैकल्पिक छवि प्रदर्शित होती है तब ब्रेकपाइंट

en: Brightness
hi_IN: चमक

en: Brightness level of Google Map
hi_IN: गूगल मैप का चमक स्तर

en: Brightness level of Google Map objects
hi_IN: गूगल मैप में वस्तुओं का चमक स्तर

en: Bullets
hi_IN: बुलेट्स

en: Button Color
hi_IN: बटन का रंग

en: Button Opacity
hi_IN: बटन की अपारदर्शिता

en: Button Text
hi_IN: बटन पाठ

en: Button Text Color
hi_IN: बटन टेक्स्ट का रंग

en: Button Title
hi_IN: बटन का शीर्षक

en: Button Url
hi_IN: बटन यूआरएल

en: By enabling this you can override advanced options from Default Layout
hi_IN: इसे सक्षम करके आप डिफॉल्ट लेआउट से उन्नत विकल्प निरस्त कर सकते हैं

en: CSS styles for Wordpress Login screen
hi_IN: वर्डप्रेस लॉगिन स्क्रीन के लिए सीएसएस शैलियां

en: Captcha Label
hi_IN: कैप्चा लेबल

en: Captcha Text
hi_IN: कैप्चा पाठ

en: Caption Background Color
hi_IN: कैप्शन की पृष्ठभूमि का रंग

en: Caption Position
hi_IN: कैप्शन की स्थिति

en: Caption Size
hi_IN: कैप्शन का आकार

en: Caption Text Color
hi_IN: कैप्शन के पाठ का रंग

en: Caption Top Offset
hi_IN: कैप्शन का शीर्ष ऑफसेट

en: Carousel
hi_IN: कैरोज़ल

en: Carousel Autoplay
hi_IN: करौज़ल ऑटोप्ले

en: Carousel Fading
hi_IN: करौज़ल फेडिंग

en: Carousel Rows
hi_IN: कैरोजल पंक्तियां

en: Categories
hi_IN: श्रेणियाँ

en: Category
hi_IN: श्रेणी

en: Category Data
hi_IN: वर्ग का डाटा

en: Category Default Icon
hi_IN: श्रेणी डिफ़ॉल्ट आइकन

en: Category Default Image
hi_IN: श्रेणी डिफ़ॉल्ट छवि

en: Category Default Map Marker
hi_IN: श्रेणी डिफ़ॉल्ट मानचित्र सूचक

en: Category, Taxonomy, Tag, Author, Date
hi_IN: श्रेणी, वर्गीकरण, टैग, लेखक, तिथि

en: Center
hi_IN: मध्य

en: Center Center
hi_IN: केन्द्र केंद्र

en: Center Left
hi_IN: केन्द्र बांया

en: Center Right
hi_IN: केन्द्र दांया

en: Changes have been made.
hi_IN: परिवर्तन किए गए हैं।

en: Checkbox Horizontal
hi_IN: चेकबॉक्स क्षैतिज

en: Checkbox Vertical
hi_IN: चेकबॉक्स लम्बवत

en: Choose custom html background
hi_IN: कस्टम एचटीएमएल (HTML) पृष्ठभूमि चुनें

en: Choose&hellip;
hi_IN: चयन&हेलिप; (Choose&hellip;)

en: Class for FontAwesome icon
hi_IN: FontAwesome आइकन के लिए क्लास

en: Click to add custom description
hi_IN: अनुकूलित वर्णन जोड़ने के लिए क्लिक करें

en: Clickable Links
hi_IN: क्लिक करने योग्य लिंक

en: Cluster Radius
hi_IN: क्लस्टर रेडियस

en: Clustering
hi_IN: क्लस्टरिंग

en: Collapsible Rows
hi_IN: कोलेप्सिबल (सिमटने वाली) पंक्तियां

en: Collapsible hidden exceeded rows
hi_IN: सिमटने वाला छुपा हुआ पंक्तियों से बाहर निकल गया

en: Color
hi_IN: रंग

en: Color Scheme
hi_IN: रंगों के स्कीम

en: Color and opacity of page background
hi_IN: पृष्ठ की पृष्ठभूमि का रंग और अपारदर्शिता

en: Color and opacity to make objects darker
hi_IN: वस्तुओं को गहरा बनाने के लिए रंग और अपारदर्शिता

en: Color and opacity to make objects lighter
hi_IN: वस्तुओं को हल्का बनाने के लिए रंग और अपारदर्शिता

en: Color displaying current value
hi_IN: वर्तमान मान प्रदर्शित करता रंग

en: Color of active menu item text
hi_IN: सक्रिय मेनू आइटम पाठ का रंग

en: Color of border around advertisement
hi_IN: विज्ञापन के आसपास बॉर्डर का रंग

en: Color of border around image
hi_IN: छवि के चारों ओर बॉर्डर का रंग

en: Color of border around player
hi_IN: प्लेयर के आसपास बॉर्डर का रंग

en: Color of border around slider
hi_IN: स्लाइडर के आसपास बॉर्डर का रंग

en: Color of border around the thumbnails
hi_IN: थंबनेल के आसपास बॉर्डर का रंग

en: Color of border around video
hi_IN: वीडियो के आसपास बॉर्डर का रंग

en: Color of button in description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स में बटन का रंग

en: Color of lines
hi_IN: रेखाओं का रंग

en: Color of links
hi_IN: लिंक का रंग

en: Color of links with mouse cursor over
hi_IN: माउस के कर्सर को ऊपर रखने के साथ लिंक का रंग

en: Color of main text
hi_IN: मुख्य पाठ का रंग

en: Color of menu items text
hi_IN: मेनू आइटम पाठ का रंग

en: Color of plain text
hi_IN: सादे पाठ का रंग

en: Color of rule
hi_IN: मापक का रंग

en: Color of text in description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स में पाठ का रंग

en: Color of text on button in description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स में बटन पर पाठ का रंग

en: Color of texts in caption
hi_IN: कैप्शन में पाठ का रंग

en: Color of texts in label
hi_IN: लेबल में पाठ का रंग

en: Color of title in description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स में शीर्षक का रंग

en: Color of titles text
hi_IN: शीर्षक पाठ का रंग

en: Color of widget titles
hi_IN: विजेट शीर्षकों का रंग

en: Colors
hi_IN: रंग

en: Colors and Advanced Layout
hi_IN: रंग और उन्नत लेआउट

en: Column
hi_IN: कॉलम

en: Columns
hi_IN: स्तंभ

en: Comments
hi_IN: टिप्पणियां

en: Comments Count
hi_IN: टिप्पणियों की गणना

en: Comments settings
hi_IN: टिप्पणियां सेटिंग

en: Configuration directive <code>register_globals</code> is enabled. We recommend this to be disabled for security reasons.
hi_IN: विन्यास निर्देश <code>रजिस्टर_ग्लोबल्स</code>सक्षम है। हम सुरक्षा कारणों से इसे निष्क्रिय करने की सलाह देते हैं।

en: Contact Form Layout
hi_IN: संपर्क फॉर्म लेआउट

en: Contact Owner Options
hi_IN: मालिक से संपर्क का विकल्प

en: Content
hi_IN: सामग्री

en: Content Size
hi_IN: सामग्री आकार

en: Content could not be imported. Reason(s): %s
hi_IN: सामग्री आयात नहीं की जा सकी। कारण: %s

en: Content from the file "%s" can not be read.
hi_IN: फ़ाइल "%s" में से सामग्री को पढ़ा नहीं जा सकता।

en: Content of received email. Use Name attribute to get value of input, example: {name}
hi_IN: प्राप्त ईमेल की सामग्री। इनपुट का मान प्राप्त करने के लिए नाम एट्रीब्यूट या विशेषता का उपयोग करें, उदाहरण: {नाम}

en: Content of the backup file is corrupted, can not be uncompressed.
hi_IN: बैकअप फाइल की सामग्री दूषित है, असंपीड़ित नहीं किया जा सकता।

en: Content of the tab
hi_IN: टैब की सामग्री

en: Content was imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
hi_IN: सामग्री को आंशिक रूप से आयात किया गया था। कुछ डेटा आयात नहीं किया जा सका। यहाँ रिपोर्ट है: %s

en: Content was partialy imported. Some errors occured. %s
hi_IN: सामग्री को आंशिक रूप से आयात किया गया था। कुछ त्रुटियां हुई हैं। %s

en: Content was successfully imported, yay!
hi_IN: सामग्री को सफलतापूर्वक आयात किया गया, वाह!

en: Controls are not allowed to render
hi_IN: नियंत्रणों को रूपांतरित करने की अनुमति नहीं है

en: Count
hi_IN: गिनती

en: Count of displayed posts
hi_IN: प्रदर्शित पोस्ट की गणना

en: Count of items listed on page. Enter 0 for all items.
hi_IN: पृष्ठ पर सूचीबद्ध आइटमों की गणना। सभी आइटमों के लिए 0 दर्ज करें।

en: Count of visible posts in Facebook box
hi_IN: फेसबुक बॉक्स में दिखाई देने वाली पोस्ट की संख्या

en: Creation Date
hi_IN: रचना की तिथि

en: Crop From Position
hi_IN: स्थान से काट दें

en: Crop to Square
hi_IN: वर्गाकार में काटें

en: Current Value
hi_IN: वर्तमान वैल्यू

en: Custom Background
hi_IN: कस्टम पृष्ठभूमि

en: Custom Button
hi_IN: परंपरागत बटन

en: Custom CSS
hi_IN: कस्टम सीएसएस

en: Custom CSS for Login Screen
hi_IN: लॉगिन स्क्रीन के लिए कस्टम सीएसएस

en: Custom Class
hi_IN: कस्टम क्लास

en: Custom JavaScript Code
hi_IN: कस्टम जावास्क्रिप्ट कोड

en: Custom Meta Box
hi_IN: कस्टम मेटा बॉक्स

en: Custom Spaces
hi_IN: कस्टम स्पेस

en: Custom URL
hi_IN: कस्टम यूआरएल

en: Custom Url
hi_IN: कस्टम यूआरएल

en: Custom color of icon bullets
hi_IN: आइकन बुलेट्स का कस्टम रंग

en: Custom color of links
hi_IN: लिंक्स के परंपरागत रंग

en: Custom color of text
hi_IN: टेक्स्ट का परंपरागत रंग

en: Custom color of titles
hi_IN: शीर्षकों के परंपरागत रंग

en: Custom text button color
hi_IN: परंपरागत टेक्स्ट बटन का रंग

en: Custom width of form labels
hi_IN: फॉर्म लेबलों की कस्टम चौड़ाई

en: Customize displaying posts
hi_IN: प्रदर्शित पोस्ट अनुकूलित करें

en: DESC
hi_IN: बड़े से छोटा

en: Dark
hi_IN: काला

en: Darker Objects
hi_IN: गहरे रंग की वस्तुएँ

en: Dashed
hi_IN: डैश वाला

en: Data for Custom Label
hi_IN: कस्टम लेबल के लिए डेटा

en: Date
hi_IN: तिथि

en: Date Format
hi_IN: तिथि फॉर्मेट

en: Date From
hi_IN: से तिथि

en: Date To
hi_IN: तक तिथि

en: Decoration
hi_IN: सजावट

en: Decoration color of featured items
hi_IN: विशेष आइटमों का सजावटी रंग

en: Decoration color of standard items
hi_IN: मानक आइटमों का सजावट रंग

en: Decorative color of elements on website
hi_IN: वेबसाइट पर तत्वों का सजावटी रंग

en: Decorative color of player
hi_IN: प्लेयर का सजावटी रंग

en: Decorative color of some elements and links with mouse cursor over
hi_IN: माउस कर्सर ऊपर रखने के साथ कुछ तत्वों और लिंक्स के सजावटी रंग

en: Default Featured Image
hi_IN: डिफ़ॉल्ट प्रदर्शित छवि

en: Default Header Image
hi_IN: डिफ़ॉल्ट शीर्षलेख छवि

en: Default Layout
hi_IN: डिफॉल्ट लेआउट

en: Default Layout <small>Default Layout Options Administration for all pages</small>
hi_IN: डिफॉल्ट लेआउट <small> सभी पृष्ठों के लिए डिफॉल्ट लेआउट विकल्प एडमिनिस्ट्रेशन </small>

en: Default Template
hi_IN: डिफॉल्ट टेम्पलेट

en: Default icon for categories without own icon
hi_IN: स्वयं के आइकन के बिना श्रेणियों के लिए डिफ़ॉल्ट आइकन

en: Default image for categories without own header image
hi_IN: स्वयं की शीर्षलेख छवि के बिना श्रेणियों के लिए डिफ़ॉल्ट छवि

en: Default image for items without own featured image
hi_IN: स्वयं की प्रदर्शित छवि के बिना आइटम के लिए डिफ़ॉल्ट छवि

en: Default image for items without own header image
hi_IN: स्वयं की शीर्षलेख छवि के बिना आइटमों के लिए डिफ़ॉल्ट छवि

en: Default image for locations without own header image
hi_IN: स्वयं की शीर्षलेख छवि के बिना स्थानों के लिए डिफ़ॉल्ट छवि

en: Default language
hi_IN: डिफॉल्ट भाषा

en: Default marker for categories without own map marker
hi_IN: स्वयं के मानचित्र सूचक के बिना श्रेणियों के लिए डिफॉल्ट सूचक

en: Depth
hi_IN: गहराई

en: Depth of listed items
hi_IN: सूचीबद्ध आइटमों की गहराई

en: Descending
hi_IN: बड़े से छोटा

en: Description
hi_IN: विवरण

en: Description Animation
hi_IN: विवरण एनिमेशन

en: Description Width
hi_IN: विवरण चौड़ाई

en: Description displayed in infowindow
hi_IN: विवरण इंफोविंडो में प्रदर्शित किया गया है

en: Description of label
hi_IN: लेबल का विवरण

en: Description text displayed with element
hi_IN: विवरण पाठ तत्व के साथ प्रदर्शित किया गया

en: Description text displayed with page title
hi_IN: पृष्ठ शीर्षक के साथ विवरण पाठ प्रदर्शित किया गया

en: Details
hi_IN: विवरण

en: Dev mode:
hi_IN: डेवेलपर मोड:

en: Developer's IP address
hi_IN: डेवेलपर का आईपी पता

en: Development mode
hi_IN: विकास मोड

en: Diameter of countdown circles
hi_IN: काउंटडाउन वृत्तों का व्यास

en: Dimension
hi_IN: आयाम

en: Dimension of counters
hi_IN: काउंटरों का परिमाण

en: Directory '%s' can not be created.
hi_IN: डाइरेक्टरी '%s' का निर्माण नहीं किया जा सकता है।

en: Disable
hi_IN: अक्षम करें

en: Disabled
hi_IN: अक्षम कर दिया गया

en: Disabled Button Title
hi_IN: निष्क्रिय बटन शीर्षक

en: Disabled or does not work properly
hi_IN: निष्क्रिय या ठीक से काम नहीं करता

en: Disabled or without UTF-8 support
hi_IN: निष्क्रिय या यूटीएफ-8 के समर्थन के बिना

en: Display
hi_IN: प्रदर्शन

en: Display Author Gravatar?
hi_IN: लेखक ग्रावतार प्रदर्शित करें?

en: Display Category Title
hi_IN: श्रेणी शीर्षक का प्रदर्शन करें

en: Display Descriptions
hi_IN: प्रदर्शन का विवरण

en: Display Facebook box header
hi_IN: फेसबुक बॉक्स हैडर का प्रदर्शन करें

en: Display Portfolio filter
hi_IN: पोर्टफोलियो फिल्टर का प्रदर्शन करें

en: Display Portfolio item description
hi_IN: पोर्टफोलियो आइटम के विवरण का प्रदर्शन करें

en: Display Post Count?
hi_IN: पोस्ट संख्या दर्शाएं?

en: Display Title of the image in caption
hi_IN: छवि के शीर्षक को कैप्शन में प्रदर्शित करें

en: Display artwork in player
hi_IN: प्लेयर में कलाकृति का प्रदर्शन करें

en: Display breadcrumbs
hi_IN: ब्रेडक्रंब्स डिस्प्ले करें

en: Display button on rule to slide up
hi_IN: स्लाइड अप करने के लिए मापक के ऊपर डिस्प्ले बटन

en: Display category
hi_IN: प्रदर्शन श्रेणी

en: Display category information on page
hi_IN: पृष्ठ पर श्रेणी जानकारी का प्रदर्शन करें

en: Display current website title in breadcrumbs. Have not any effect on standard Wordpress installation, only on Wordpress Multisite installation.
hi_IN: मौजूदा वेबसाइट का शीर्षक ब्रेडक्रंब्स में प्रदर्शित करें। वर्डप्रेस के साधारण इंस्टालेशन पर नहीं, केवल वर्डप्रेस मल्टीसाईट इंस्टालेशन पर प्रभाव डालता है।

en: Display features descriptions
hi_IN: सुविधाओं का वर्णन प्रदर्शित करें

en: Display footer widgets area
hi_IN: फुटर विजेट क्षेत्र का प्रदर्शन करें

en: Display full-width or fixed-width layout of website
hi_IN: वेबसाईट की पूर्ण-चौड़ाई या निर्धारित-चौड़ाई के लेआउट का प्रदर्शन करें

en: Display latest posts stream in Facebook box
hi_IN: फेसबुक बॉक्स में नवीनतम पोस्ट स्ट्रीम का प्रदर्शन करें

en: Display or hide borders
hi_IN: बॉर्डरों को प्रदर्शित करें या छुपाएं

en: Display or hide count of comments
hi_IN: टिप्पणियों की गिनती प्रदर्शित करें या छुपायें

en: Display or hide empty days in table
hi_IN: तालिका में खाली दिनों का प्रदर्शन करें या छुपायें

en: Display or hide this element on page
hi_IN: पृष्ठ पर इस तत्व का प्रदर्शन करें या छुपा दें

en: Display posts dates
hi_IN: पोस्ट की गई तिथियों का प्रदर्शन कीजिये

en: Display profile photos in Facebook box
hi_IN: फेसबुक बॉक्स में प्रोफाइल तस्वीरों का प्रदर्शन करें

en: Display reset button in form
hi_IN: फॉर्म में रीसेट बटन प्रदर्शित करें

en: Display social icons for current page
hi_IN: वर्तमान पृष्ठ के लिए सोशल आइकॉन्स प्रदर्शित करें

en: Display social icons on website
hi_IN: वेबसाइट पर सोशल आइकनों का प्रदर्शन करें

en: Display submenu for current page
hi_IN: वर्तमान पृष्ठ के लिए सबमेनू प्रदर्शित करें

en: Double
hi_IN: दोहरा

en: Drag&Drop here elements from the right hand side
hi_IN: दाहिने हाथ की दिशा से तत्वों को खींचें और छोड़ें

en: Dummy demo images were sucessfully downloaded
hi_IN: डमी डेमो छवियां सफलतापूर्वक डाउनलोड की गईं

en: Edit Page
hi_IN: पृष्ठ संपादित करें

en: Edit different page&hellip;
hi_IN: अलग पृष्ठ संपादित करें&hellip;

en: Edit element description
hi_IN: तत्व विवरण संपादित करें

en: Edit page: %s
hi_IN: पृष्ठ सम्पादित करें: %s

en: Element Background
hi_IN: तत्व पृष्ठभूमि

en: Email
hi_IN: ईमेल

en: Email Address
hi_IN: ईमेल पता

en: Email Content
hi_IN: ईमेल की सामग्री

en: Email Input Label
hi_IN: ईमेल इनपुट लेबल

en: Email Message
hi_IN: ईमेल संदेश

en: Email Subject
hi_IN: ईमेल का विषय

en: Email address of recipient
hi_IN: प्राप्तकर्ता का ईमेल पता

en: Empty Days
hi_IN: खाली दिन

en: Enable
hi_IN: सक्षम करें

en: Enable or disable carousel autoplay feature
hi_IN: करौज़ल ऑटोप्ले सुविधा को सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Enable or disable carousel fading feature
hi_IN: करौज़ल फेडिंग सुविधा सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Enable or disable carousel feature
hi_IN: कैरोज़ल विशेषता सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Enable or disable clustering feature
hi_IN: क्लस्टरिंग विशेषता सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Enable or disable geolocation feature
hi_IN: जियोलोकेशन विशेषता सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Enable or disable post information
hi_IN: पोस्ट की जानकारी सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Enable or disable progressive loading of page
hi_IN: पृष्ठ की प्रगतिशील लोडिंग सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Enable or disable sticky menu on website
hi_IN: वेबसाइट पर स्टिकी मेनू को सक्षम या अक्षम करें

en: Enable or disable the autoplay feature
hi_IN: ऑटोप्ले सुविधा को सक्षम या निष्क्रिय करें

en: Enabled
hi_IN: सक्षम कर दिया गया

en: Enabled and works properly
hi_IN: सक्षम है और ठीक से काम करता है

en: Ending date for countdown
hi_IN: काउंटडाउन के लिए समापन तिथि

en: Error Message
hi_IN: त्रुटि संदेश

en: Escape Special Characters
hi_IN: विशेष वर्ण एस्केप करें

en: Escaping special characters used in posts
hi_IN: पोस्ट में प्रयुक्त विशेष वर्णों से बाहर निकलना

en: Excerpt
hi_IN: अंश

en: Excerpt length
hi_IN: अंश की लंबाई

en: Export
hi_IN: निर्यात

en: Export method '%s' does not exist. Something is wrong.
hi_IN: निर्यात विधि '%s' मौजूद नहीं है। कुछ गड़बड़ है।

en: Exporting...
hi_IN: निर्यात किया जा रहा है...

en: Facebook Page URL
hi_IN: फेसबुक पृष्ठ का यूआरएल

en: Fade
hi_IN: धुंधला करें

en: Featured
hi_IN: विशेषताएं

en: Featured Color
hi_IN: विशेष रंग

en: Featured Item
hi_IN: विशेष रुप से प्रदर्शित आइटम

en: Features
hi_IN: विशेषताएँ

en: Features Options
hi_IN: सुविधाओं के विकल्प

en: File from URL "%s" can not be fetched. Reason: %s
hi_IN: यूआरएल "%s" से फ़ाइल को प्राप्त नहीं किया जा सकता। कारण: %s

en: File with demo content '%s' doesn't exists.
hi_IN: डेमो सामग्री वाली फ़ाइल '%s' मौजूद नहीं है।

en: Filter
hi_IN: फिल्टर

en: Finished Text Screen
hi_IN: तैयार पाठ स्क्रीन

en: Font size of title in description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स में शीर्षक के फ़ॉन्ट का आकार

en: Footer
hi_IN: पाद लेख (फूटर)

en: Footer Bar
hi_IN: फुटर बार

en: Footer Widget Areas
hi_IN: फुटर विजेट क्षेत्र

en: Footer Widgets Area
hi_IN: फुटर विजेट क्षेत्र

en: Footer menu
hi_IN: फुटर मेनू

en: Form Inputs
hi_IN: फॉर्म के इनपुट

en: Format of posts dates
hi_IN: पोस्ट की तिथियों का स्वरूप

en: Friday
hi_IN: शुक्रवार

en: Friday Menu Link
hi_IN: शुक्रवार मेनू लिंक

en: Full Size
hi_IN: पूरा आकार

en: Fullwidth Elements
hi_IN: पूर्णचौड़ाई वाले तत्व

en: Fullwidth Size
hi_IN: पूरी चौड़ाई वाला आकार

en: Fullwidth or Columnable Elements
hi_IN: पूर्ण चौड़ाई वाले या स्तंभों में आ सकने वाले तत्व

en: Function <code>flock()</code> is not supported on this filesystem. AIT Theme requires this to process atomic file operations.
hi_IN: फंक्शन <code>flock()</code> इस फ़ाइलसिस्टम पर समर्थित नहीं है। फ़ाइल पर छोटी कार्रवाइयां करने के लिए एआईटी थीम को इसकी आवश्यकता होती है।

en: Function <code>gzcompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
hi_IN: फंक्शन <code>gzcompress()</code> सक्षम नहीं है। डेटा बैकअप प्रक्रिया के लिए एआईटी थीम को इसकी आवश्यकता होती है।

en: Function <code>gzuncompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
hi_IN: फंक्शन <code>gzuncompress()</code> सक्षम नहीं है। डेटा बैकअप प्रक्रिया के लिए एआईटी थीम को इसकी आवश्यकता होती है।

en: Function flock()
hi_IN: फंक्शन flock()

en: Function gzcompress()
hi_IN: फंक्शन gzcompress()

en: Function gzuncompress()
hi_IN: फंक्शन gzuncompress()

en: GD and ImageMagick extensions are absent. WordPress requires any of them for image resizing.
hi_IN: जीडी और इमेजमैजिक एक्सटेंशन अनुपस्थित हैं। छवि का आकार बदलने के लिए वर्डप्रेस को उनमें से किसी एक की आवश्यकता होती है।

en: GD/ImageMagick extension
hi_IN: जीडी/इमेजमैजिक एक्सटेंशन

en: Gallery
hi_IN: गैलरी

en: Gauge
hi_IN: गेज

en: General
hi_IN: सामान्य

en: Geolocation
hi_IN: भौगोलिक स्‍थान (जियोलोकेशन)

en: Google Analytics Tracking ID in form UA-XXXXX-YY
hi_IN: फॉर्म में गूगल एनालिटिक्स ट्रैकिंग आईडी UA-XXXXX-YY

en: Half Size
hi_IN: आधा आकार

en: Half Size - one per row
hi_IN: आधा आकार - एक प्रति पंक्ति

en: Header
hi_IN: हैडर

en: Header Image
hi_IN: शीर्षलेख छवि

en: Header Map
hi_IN: शीर्षलेख मानचित्र

en: Header Type
hi_IN: हेडर का प्रकार

en: Header Widget Areas
hi_IN: हैडर विजेट क्षेत्र

en: Header image height
hi_IN: शीर्षक छवि की ऊंचाई

en: Header menu
hi_IN: हैडर मेनू

en: Height
hi_IN: ऊंचाई

en: Height of Facebook box
hi_IN: फेसबुक बॉक्स की ऊंचाई

en: Height of Google Map
hi_IN: गूगल मैप की ऊंचाई

en: Height of Portfolio images. For automatic height enter auto or 0.
hi_IN: पोर्टफोलियो छवियों की लंबाई। स्वत: लंबाई के लिए ऑटो या 0 दर्ज करें।

en: Height of player
hi_IN: खिलाड़ी की ऊंचाई या लंबाई

en: Here are no options.
hi_IN: यहाँ कोई विकल्प नहीं हैं।

en: Here you can put your own CSS
hi_IN: यहां आप अपना खुद का CSS रख सकते हैं

en: Hidden
hi_IN: छुपा हुआ

en: Homepage (blog)
hi_IN: मुख्यपृष्ठ (ब्लॉग)

en: Horizontal
hi_IN: क्षैतिज

en: Horizontal Offset
hi_IN: क्षैतिज ऑफसेट

en: Horizontal Tabs
hi_IN: क्षैतिज टैब्स

en: Hover Color of menu items text
hi_IN: मेनू आइटम्स के पाठ का होवर रंग

en: Hover Image
hi_IN: होवर छवि

en: Hue color of Google Map
hi_IN: गूगल मैप का रंग

en: Hue color of Google Map Points Of Interest
hi_IN: गूगल मैप में पसंद के स्थानों (पॉइंट्स ऑफ इंटरेस्ट) का रंग (ह्यू)

en: Hue color of Google Map administrative areas
hi_IN: गूगल मैप में प्रशासनिक क्षेत्रों का रंग

en: Hue color of Google Map landscape
hi_IN: गूगल मैप में परिदृश्य का रंग

en: Hue color of Google Map roads
hi_IN: गूगल मैप में सड़कों का रंग

en: Hue color of Google Map water
hi_IN: गूगल मैप में पानी का रंग

en: Hybrid Map
hi_IN: हाइब्रिड मानचित्र

en: ICONV extension
hi_IN: आईसीओएनवी (ICONV) एक्सटेंशन

en: ICONV extension is required and must work properly.
hi_IN: आईसीओएनवी (ICONV) एक्सटेंशन आवश्यक है और उसे ठीक से काम करना चाहिए।

en: ID number of author, or multiple IDs delimited by comma
hi_IN: लेखक की आईडी संख्या, या एक से अधिक आईडी को अल्पविराम द्वारा सीमांकित किया

en: Icon
hi_IN: आइकॉन

en: Icon (Optional)
hi_IN: आइकन (वैकल्पिक)

en: Icon Color
hi_IN: आइकन का रंग

en: Icon Dark
hi_IN: आइकन डार्क

en: Icon Image
hi_IN: आइकन छवि

en: Icon Light
hi_IN: आइकन लाइट

en: Icon Size
hi_IN: आइकन का आकार

en: Icon image displayed in menu
hi_IN: आइकॉन छवि को मेनू में प्रदर्शित किया गया

en: Image
hi_IN: छवि

en: Image Border Color
hi_IN: छवि बॉर्डर का रंग

en: Image Caption
hi_IN: छवि का कैप्शन

en: Image Container
hi_IN: छवि का कंटेनर

en: Image Format
hi_IN: छवि स्वरूप (फॉर्मेट)

en: Image Height
hi_IN: छवि की ऊंचाई

en: Image Layout
hi_IN: छवि का लेआउट

en: Image Offset
hi_IN: छवि ऑफसेट

en: Image Options
hi_IN: छवि के विकल्प

en: Image Ratio
hi_IN: छवि अनुपात

en: Image Title
hi_IN: छवि शीर्षक

en: Image description displayed as caption
hi_IN: छवि का विवरण कैप्शन के रूप में प्रदर्शित

en: Image displayed in responsive layout instead of slider
hi_IN: छवि स्लाइडर के बजाय प्रतिक्रियाशील लेआउट में प्रदर्शित की गई है

en: Image to display
hi_IN: प्रदर्शित करने के लिए छवि

en: Import
hi_IN: आयात

en: Import / Export
hi_IN: आयात / निर्यात

en: Import Demo Content
hi_IN: डेमो सामग्री आयात करें

en: Import method '%s' does not exist. Something is wrong.
hi_IN: आयात विधि '%s' मौजूद नहीं है। कुछ गड़बड़ है।

en: Importing is done. Check out the report.
hi_IN: आयात समाप्त हुआ। रिपोर्ट की जाँच करें।

en: Importing...
hi_IN: आयात किया जा रहा है ...

en: Imput url for the Button
hi_IN: बटन के लिए इनपुट यूआरएल

en: In New Row
hi_IN: नई पंक्ति में

en: Include SEO meta data into header
hi_IN: हैडर में एसईओ मेटा डेटा शामिल करें

en: Information
hi_IN: जानकारी

en: Information about member
hi_IN: सदस्य के बारे में जानकारी

en: Input Type
hi_IN: इनपुट प्रकार

en: Insert Image
hi_IN: छवि दालें

en: Insert shortcode
hi_IN: शॉर्टकोड डालें

en: Inserting of the WordPress option "%s" failed.
hi_IN: वर्डप्रेस विकल्प "%s" डालना विफल रहा है।

en: Inserting of the theme option "%s" failed.
hi_IN: थीम विकल्प "%s" को डालना विफल रहा।

en: Inside of Image
hi_IN: छवि के अंदर

en: Inside of Slider
hi_IN: स्लाइडर के अंदर

en: Install Required Plugins
hi_IN: आवश्यक प्लगइन्स को इंस्टाल करें

en: It is recommended for better performance of your whole site with our theme to have PHP version 5.4 or newer. But it is not mandatory. PHP 5.2 should be ok.
hi_IN: हमारी थीम के साथ आपकी संपूर्ण साइट के बेहतर प्रदर्शन के लिए PHP संस्करण 5.4 या नए का सुझाव दिया जाता है। लेकिन यह अनिवार्य नहीं है। PHP 5.2 भी ठीक रहेगा।

en: Item Categories
hi_IN: आइटम श्रेणियां

en: Item Category / Location Options
hi_IN: आइटम श्रेणी / स्थान के विकल्प

en: Item Detail Options
hi_IN: आइटम विस्तार के विकल्प

en: Item Display
hi_IN: आइटम डिस्प्ले

en: Item Locations
hi_IN: आइटम स्थान

en: Item Order
hi_IN: आइटम ऑर्डर

en: Item gallery
hi_IN: आइटम गैलरी

en: Items
hi_IN: आइटम

en: JavaScript Code
hi_IN: जावास्क्रिप्ट कोड

en: Keep Aspect Ratio
hi_IN: पहलू अनुपात रखें

en: Keywords
hi_IN: कीवर्ड्स (खोजशब्द)

en: Kilometers
hi_IN: किलोमीटर

en: Label
hi_IN: लेबल

en: Label (Optional)
hi_IN: लेबल (वैकल्पिक)

en: Label Background Color
hi_IN: लेबल की पृष्ठभूमि का रंग

en: Label Link Target
hi_IN: लेबल लिंक लक्ष्य

en: Label Position
hi_IN: लेबल की स्थिति

en: Label Text Color
hi_IN: लेबल के पाठ का रंग

en: Label URL
hi_IN: लेबल यूआरएल

en: Label Width
hi_IN: लेबल की चौड़ाई

en: Label for Captcha input
hi_IN: कैप्चा इनपुट के लिए लेबल

en: Label for email input
hi_IN: ईमेल इनपुट के लिए लेबल

en: Label for message area
hi_IN: संदेश क्षेत्र के लिए लेबल

en: Label for name input
hi_IN: नाम इनपुट के लिए लेबल

en: Label for send button
hi_IN: 'भेजें' बटन लिए लेबल

en: Label for subject input
hi_IN: सब्जेक्ट इनपुट के लिए लेबल

en: Landscape Hue
hi_IN: लैंडस्केप का रंग

en: Large
hi_IN: बड़ा

en: Large Image
hi_IN: बड़ी छवि

en: Latest Match Only
hi_IN: केवल नवीनतम मैच

en: Layout
hi_IN: लेआउट

en: Layout Type
hi_IN: लेआउट का प्रकार

en: Layout of the image displayed on the page
hi_IN: पृष्ठ पर प्रदर्शित छवि का लेआउट

en: Left
hi_IN: बायां

en: Left Offset
hi_IN: बायां ऑफसेट

en: Left Sidebar
hi_IN: बायां साइडबार

en: Left Sidebar Width
hi_IN: बाएं साइडबार की चौड़ाई

en: Left offset around the image
hi_IN: छवि के चारों ओर बायां ऑफसेट

en: Light
hi_IN: हल्का

en: Lighter Objects
hi_IN: हल्के रंग की वस्तुएँ

en: Likebox settings
hi_IN: लाइकबॉक्स सेटिंग

en: Line
hi_IN: रेखा

en: Line Width
hi_IN: पंक्ति की चौड़ाई

en: Lines
hi_IN: रेखाएं

en: Link
hi_IN: लिंक

en: Link Settings
hi_IN: लिंक सेटिंग्स

en: Link Target
hi_IN: लिंक लक्ष्य

en: Link To Video
hi_IN: वीडियो के लिए लिंक

en: Link To Website
hi_IN: वेबसाइट के लिए लिंक

en: Link for Logo image displayed on Wordpress Login screen, use valid URL format with http://
hi_IN: वर्डप्रेस लॉगिन स्क्रीन पर

en: Link to
hi_IN: से लिंक करें

en: Link to detail
hi_IN: विवरण के लिए लिंक

en: Link to video used with Video type, use valid URL format with http://
hi_IN: वीडियो के प्रकार के साथ वीडियो के लिंक का उपयोग किया गया, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

en: Link to website used with Website type, use valid URL format with http://
hi_IN: वेबसाईट के प्रकार के साथ वेबसाईट के लिंक का उपयोग किया गया, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

en: Links
hi_IN: लिंक

en: Links Color
hi_IN: लिंक्स के रंग

en: Links Hover
hi_IN: लिंक हॉवर

en: List
hi_IN: सूची

en: List Layout settings
hi_IN: लेआउट सेटिंग्स सूचीबद्ध करें

en: List Options
hi_IN: सूची के विकल्प

en: Loading...
hi_IN: लोड हो रहा है...

en: Location
hi_IN: स्थान

en: Location Default Image
hi_IN: स्थान डिफ़ॉल्ट छवि

en: Locations
hi_IN: स्थान

en: Login Description
hi_IN: लॉगिन विवरण

en: Login Screen Logo
hi_IN: लॉगिन स्क्रीन लोगो

en: Login Screen Logo Link
hi_IN: लॉगिन स्क्रीन लोगो लिंक

en: Login Screen Logo Tooltip
hi_IN: लॉगिन स्क्रीन लोगो टूलटिप

en: Logo image displayed on Wordpress Login screen
hi_IN: लोगो छवि को वर्डप्रेस लॉगिन स्क्रीन पर प्रदर्शित किया गया

en: Logo image for website header
hi_IN: वेबसाइट हैडर के लिए लोगो छवि

en: Logout Description
hi_IN: लॉगआउट विवरण

en: Look of element background. Color, opacity and background image.
hi_IN: तत्व की पृष्ठभूमि का रूप। रंग, अपारदर्शिता और पृष्ठभूमि छवि।

en: Look of section background. Color, opacity and background image.
hi_IN: खंड पृष्ठभूमि का रूप। रंग, अपारदर्शिता और पृष्ठभूमि छवि।

en: Main Menu Colors and Backgrounds
hi_IN: मुख्य मेनू के रंग और पृष्ठभूमि

en: Main Theme Colors and Backgrounds
hi_IN: मुख्य थीम के रंग और पृष्ठभूमि

en: Main Website Font
hi_IN: मुख्य वेबसाइट फॉंट

en: Main color of countdown circles
hi_IN: काउंटडाउन वृत्तों का मुख्य रंग

en: Main color of counters
hi_IN: काउंटरों का मुख्य रंग

en: Main menu
hi_IN: मुख्य मेनू

en: Main text displayed in service box
hi_IN: मुख्य पाठ सर्विस बॉक्स में प्रदर्शित किया गया

en: Main theme color
hi_IN: मुख्य थीम का रंग

en: Map General Colors
hi_IN: सामान्य रंगों को योजनाबद्ध करें

en: Map Height
hi_IN: मानचित्र की ऊंचाई

en: Map Object Colors
hi_IN: वस्तु के रंगों को योजनाबद्ध करें

en: Map Options
hi_IN: मानचित्र के विकल्प

en: Map Zoom
hi_IN: मानचित्र ज़ूम

en: Map's Border
hi_IN: मैप का बॉर्डर

en: Map's Brightness
hi_IN: मैप की चमक

en: Map's Hue
hi_IN: मैप का रंग

en: Map's Saturation
hi_IN: मैप की संतृप्तता

en: Marker image URL
hi_IN: मार्कर छवि का यूआरएल

en: Markers
hi_IN: मार्कर

en: Media File
hi_IN: मीडिया फ़ाइल

en: Memory limit
hi_IN: मेमरी लिमिट

en: Memory limit is too low. At least <b>%sMB</b> are needed for AIT Theme to work properly.
hi_IN: स्मृति सीमा बहुत कम है। एआईटी थीम के सही से काम करने के लिए कम से कम <b>%sMB</b> की आवश्यकता है।

en: Menu Area Width
hi_IN: मेनू क्षेत्र की चौड़ाई

en: Menu Hover Items
hi_IN: मेनू होवर आइटम्स

en: Menu Items
hi_IN: मेनू आइटम

en: Message Input Label
hi_IN: संदेश इनपुट लेबल

en: Message displayed when form is sent successfully
hi_IN: फॉर्म के सफलतापूर्वक भेजे जाने पर संदेश प्रदर्शित किया गया

en: Message displayed when form sending failed
hi_IN: फॉर्म भेजने में असफलता पर संदेश प्रदर्शित किया गया

en: Message displayed when validation is not successful
hi_IN: सत्यापन सफल नहीं होने पर संदेश प्रदर्शित किया गया

en: Miles
hi_IN: मील

en: Minimum Width in px (Optional)
hi_IN: px में न्यूनतम चौड़ाई (वैकल्पिक)

en: Monday
hi_IN: सोमवार

en: Monday Menu Link
hi_IN: सोमवार मेनू लिंक

en: MouseWheel Zoom
hi_IN: माउसव्हील ज़ूम

en: Move
hi_IN: ले जाएं

en: Multibyte String extension
hi_IN: मल्टीबाईट स्ट्रिंग एक्सटेंशन

en: Multibyte String extension is absent. Some internationalization components may not work properly.
hi_IN: मल्टीबाईट स्ट्रिंग एक्सटेंशन अनुपस्थित है। कुछ अंतर्राष्ट्रीयकरण घटक शायद ठीक से काम नहीं करें।

en: Multibyte String function overloading
hi_IN: मल्टीबाईट स्ट्रिंग फंक्शन ओवरलोडिंग

en: Multibyte String function overloading is enabled. AIT Theme requires this to be disabled. If it is enabled, some string function may not work properly.
hi_IN: मल्टीबाईट स्ट्रिंग फंक्शन ओवरलोडिंग सक्षम है। एआईटी थीम के लिए इसे निष्क्रिय करने की आवश्यकता है। यदि यह सक्षम हो, तो कुछ स्ट्रिंग फंक्शन शायद ठीक से काम नहीं करें।

en: Name
hi_IN: नाम

en: Name Input Label
hi_IN: नाम इनपुट लेबल

en: Name of input, used for email content
hi_IN: इनपुट का नाम, ईमेल की सामग्री के लिए उपयोग में लाया गया

en: Name of widget area displayed in Widgets options
hi_IN: विजेट विकल्पों में प्रदर्शित विजेट क्षेत्र का नाम

en: Navigation
hi_IN: नेविगेशन

en: Navigation Position
hi_IN: नेवीगेशन स्थिति

en: Next Match Only
hi_IN: केवल अगला मैच

en: No
hi_IN: नहीं

en: No Items Defined
hi_IN: कोई आइटम परिभाषित नहीं है

en: No Label
hi_IN: कोई लेबल नहीं

en: No items. Add some items to "%s"
hi_IN: कोई आइटम नहीं। "%s" में कुछ आइटम जोड़ें

en: No tabs
hi_IN: कोई टैब नहीं

en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: Normal Map
hi_IN: सामान्य मानचित्र

en: Normal pages
hi_IN: सामान्य पृष्ठ

en: Not tested
hi_IN: जांचा नहीं गया

en: Note
hi_IN: नोट

en: Number of Items
hi_IN: आइटमों की संख्या

en: Number of Posts
hi_IN: पोस्ट की संख्या

en: Number of items in one row
hi_IN: एक पंक्ति में आइटमों की संख्या

en: Number of items listed on one page
hi_IN: एक पृष्ठ पर सूचीबद्ध आइटमों की संख्या

en: Number of items listed on page
hi_IN: पृष्ठ पर सूचीबद्ध आइटमों की संख्या

en: Number of items per row
hi_IN: पंक्ति प्रति आइटमों की संख्या

en: Number of posts
hi_IN: पोस्ट की संख्या

en: Number of rows for description text
hi_IN: विवरण पाठ के लिए पंक्तियों की संख्या

en: Number of rows in carousel
hi_IN: करौज़ल में पंक्तियों की संख्या

en: Number of visible items
hi_IN: दृश्य आइटमों की संख्या

en: Off
hi_IN: ऑफ

en: Offset of Portfolio images
hi_IN: पोर्टफोलियो छवियों का ऑफसेट

en: Offset of partner's logo
hi_IN: भागीदार लोगो का ऑफसेट

en: On
hi_IN: ऑन

en: Opacity of button in description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स में बटन की अपारदर्शिता

en: Open In New Window
hi_IN: नई विंडो में खोलें

en: Open in Current Window
hi_IN: मौजूदा विंडो में खोलें

en: Open in New Window
hi_IN: नई विंडो में खोलें

en: Open in popup
hi_IN: पॉपअप में खोलें

en: Open links in new window or tab
hi_IN: नई विंडो या टैब में लिंक खोलें

en: Open/Collapse All Items
hi_IN: सभी आइटमों को खोलें/छोटा कर दें

en: Opening Hours
hi_IN: खुलने के घंटे

en: Optional Class
hi_IN: वैकल्पिक श्रेणी

en: Order
hi_IN: क्रम

en: Order By
hi_IN: द्वारा आर्डर

en: Order:
hi_IN: क्रम:

en: Outside of Image
hi_IN: छवि से बाहर

en: Outside of Slider
hi_IN: स्लाइडर के बाहर

en: PCRE extension
hi_IN: पीसीआरई (PCRE) एक्सटेंशन

en: PCRE extension is required and must support UTF-8.
hi_IN: पीसीआरई (PCRE) एक्सटेंशन आवश्यक है और उसे यूटीएफ-8 का समर्थन करना चाहिए।

en: PHP Version
hi_IN: PHP संस्करण

en: PHP is not allowed to write to "wp-content/uploads" directory
hi_IN: पीएचपी को "wp-content/uploads" डाइरेक्टरी में लिखने की अनुमति नहीं है

en: PHP tokenizer is required.
hi_IN: PHP टोकनाईज़र आवश्यक है।

en: POI Hue
hi_IN: पीओआई रंग

en: Page Background
hi_IN: पृष्ठ पृष्ठभूमि

en: Page Builder
hi_IN: पेज बिल्डर

en: Page Title Background
hi_IN: पृष्ठ शीर्षक पृष्ठभूमि

en: Pages
hi_IN: पृष्ठ

en: Pages Parameters
hi_IN: पृष्ठ मानदंड

en: Percentage width of area
hi_IN: क्षेत्र की प्रतिशत चौड़ाई

en: Place Title to Caption
hi_IN: शीर्षक को कैप्शन पर रखें

en: Place for your custom Javascript codes
hi_IN: अपने कस्टम जावास्क्रिप्ट कोड को रखने का स्थान

en: Placeholder
hi_IN: प्लेसहोल्डर

en: Player Colors and Layout
hi_IN: प्लेयर के रंग और लेआउट

en: Please enter title of the page
hi_IN: कृपया पृष्ठ का शीर्षक दर्ज करें

en: Please fix the issues listed below and try again. You can go back to your <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress themes administration &raquo;</a>
hi_IN: कृपया नीचे सूचीबद्ध समस्याओं को ठीक करें और पुन: प्रयास करें। आप अपने <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank"> वर्डप्रेस थीम्स एडमिनिस्ट्रेशन पर वापस जा सकते हैं&raquo;</a>

en: Please select backup file
hi_IN: कृपया बैकअप फ़ाइल का चयन करें

en: Portfolio Layout
hi_IN: पोर्टफोलियो लेआउट

en: Position
hi_IN: पोजीशन (स्थान)

en: Position of Description
hi_IN: विवरण की स्थिति

en: Position of member in the company, community, etc
hi_IN: कंपनी, समुदाय, आदि में सदस्य का स्थान

en: Position of the image caption
hi_IN: छवि के कैप्शन की स्थिति

en: Possibility click on posts links
hi_IN: पोस्ट के लिंकों पर संभावित क्लिक

en: Posts
hi_IN: पोस्ट

en: Posts Parameters
hi_IN: पोस्ट मानदंड

en: Price
hi_IN: मूल्य

en: Progressive Page Loading
hi_IN: प्रगतिशील पृष्ठ लोड हो रहा है

en: Radio Horizontal
hi_IN: रेडियो क्षैतिज

en: Radio Vertical
hi_IN: रेडियो लम्बवत

en: Radius Help
hi_IN: रेडियस सहायता

en: Radius units
hi_IN: रेडियस यूनिट्स

en: Random
hi_IN: यादृच्छिक

en: Rating
hi_IN: रेटिंग

en: Read/Write permissions for wp-content/uploads folder
hi_IN: डब्ल्यूपी-कंटेंट/अप्लोड्स फोल्डर के लिए पठन/लेखन अनुमतियाँ

en: Reflection extension
hi_IN: परावर्तन एक्सटेंशन

en: Reflection extension is required.
hi_IN: रिफ्लेक्शन एक्सटेंशन आवश्यक है।

en: Register Description
hi_IN: रजिस्टर विवरण

en: Register or login users form
hi_IN: रजिस्टर या लॉगिन उपयोगकर्ता फॉर्म

en: Remote file have incorrect size
hi_IN: रिमोट फाइल का आकार गलत है

en: Remote server did not respond
hi_IN: रिमोट सर्वर ने प्रतिक्रिया नहीं की

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
hi_IN: रिमोट सर्वर ने त्रुटिपूर्ण प्रतिक्रिया %1$d %2$s लौटाई

en: Remove
hi_IN: हटाएं

en: Remove All Items
hi_IN: सभी आइटम हटा दें

en: Repeat
hi_IN: दोहराएँ

en: Required
hi_IN: आवश्यक

en: Reset
hi_IN: रीसेट करें

en: Reset All Options
hi_IN: सभी विकल्प रीसेट करें

en: Reset Button
hi_IN: बटन रीसेट करें

en: Reset Theme Options
hi_IN: थीम विकल्प रीसेट करें

en: Reset to Defaults
hi_IN: डिफॉल्ट के लिए रीसेट करें

en: Resetting&hellip;
hi_IN: फिर से रीसेट किया जा रहा है&hellip; (Resetting&hellip;)

en: Responsive Resolution
hi_IN: प्रतिक्रियाशील रिजॉल्यूशन

en: Revolution Slider Alias
hi_IN: परिक्रमण स्लाइडर का उपनाम

en: Revolution Slider plugin is not active
hi_IN: रिवोल्यूशन स्लाइडर प्लगइन सक्रिय नहीं है

en: Right
hi_IN: दायां

en: Right Offset
hi_IN: दायां ऑफसेट

en: Right Sidebar
hi_IN: दायाँ साइडबार

en: Right Sidebar Width
hi_IN: दाएं साइडबार की चौड़ाई

en: Right and left offset of description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स का दायां और बायां ऑफसेट

en: Right offset around the image
hi_IN: छवि के चारों और दायां ऑफसेट

en: Roads Hue
hi_IN: सड़कों का रंग

en: Rotate
hi_IN: घुमाएँ

en: Rounded
hi_IN: गोल

en: SPL extension
hi_IN: एसपीएल (SPL) एक्सटेंशन

en: SPL extension is required.
hi_IN: SPL एक्सटेंशन आवश्यक है।

en: Satellite Map
hi_IN: उपग्रह मानचित्र

en: Saturation
hi_IN: संतृप्ति

en: Saturation level of Google Map
hi_IN: गूगल मैप का संतृप्ति स्तर

en: Saturation level of Google Map objects
hi_IN: गूगल मैप में वस्तुओं का संतृप्ति स्तर

en: Saturday
hi_IN: शनिवार

en: Saturday Menu Link
hi_IN: शनिवार मेनू लिंक

en: Save Options
hi_IN: विकल्प सहेजें

en: Save and Open in Page Builder
hi_IN: पेज बिल्डर में सहेजें और खोलें

en: Scroll
hi_IN: स्क्रॉल

en: Search Form
hi_IN: खोज प्रपत्र

en: Search Sentence
hi_IN: खोज वाक्य

en: Search page
hi_IN: पृष्ठ खोजें

en: Select
hi_IN: चयन करें

en: Select Background Image for: %s
hi_IN: %s के लिए पृष्ठभूमि छवि का चयन करें

en: Select Image
hi_IN: छवि का चयन करें

en: Select Image for: %s
hi_IN: %s के लिए छवि का चयन करें

en: Select alignment of title and description
hi_IN: शीर्षक और विवरण के संरेखण का चयन करें

en: Select alignment of widgets in widget area
hi_IN: विजेट क्षेत्र में विजेट्स के संरेखण का चयन करें

en: Select category displayed on page
hi_IN: पृष्ठ पर प्रदर्शित श्रेणी का चयन करें

en: Select color scheme of Facebook box
hi_IN: फेसबुक बॉक्स की रंग योजना का चयन करें

en: Select format for image of member
hi_IN: सदस्य की छवि के लिए प्रारूप का चयन करें

en: Select format for images
hi_IN: छवियों के लिए प्रारूप का चयन करें

en: Select format for images in carousel
hi_IN: कैरोज़ल में छवियों के लिए प्रारूप का चयन करें

en: Select format of images
hi_IN: छवियों के फॉर्मेट का चयन करें

en: Select format of video
hi_IN: वीडियो के फॉर्मेट का चयन करें

en: Select how to show the content of Portfolio item
hi_IN: पोर्टफोलियो आइटम की सामग्री को किस प्रकार दिखाया जाए इसका चयन करें

en: Select icon style
hi_IN: आइकन शैली का चयन करें

en: Select if the field is required
hi_IN: यदि आवश्यक हो तो फील्ड का चयन करें

en: Select image used as Favicon
hi_IN: फेविकौन के रूप में प्रयुक्त छवि का चयन करें

en: Select layout style
hi_IN: लेआउट शैली का चयन करें

en: Select layout type of displayed items
hi_IN: प्रदर्शित आइटमों के लेआउट प्रकार का चयन करें

en: Select member displayed on page
hi_IN: पृष्ठ पर प्रदर्शित सदस्य का चयन करें

en: Select order of items listed on page
hi_IN: पृष्ठ पर सूचीबद्ध आइटमों के क्रम का चयन करें

en: Select position of description box
hi_IN: विवरण बॉक्स की स्थिति का चयन करें

en: Select position of slider navigation
hi_IN: स्लाइडर नेविगेशन की स्थिति का चयन करें

en: Select sidebar displayed on the left side of page
hi_IN: पृष्ठ की बायीं ओर पर प्रदर्शित साइडबार का चयन करें

en: Select sidebar displayed on the right side of page
hi_IN: पृष्ठ की दायीं ओर पर प्रदर्शित साइडबार का चयन करें

en: Select size of Google Map
hi_IN: गूगल मैप के आकार का चयन करें

en: Select size of input
hi_IN: इनपुट के आकार का चयन करें

en: Select size of player
hi_IN: खिलाड़ी के आकार का चयन करें

en: Select size of rule
hi_IN: रुल के आकार का चयन करें

en: Select size of slider
hi_IN: स्लाइडर के आकार का चयन करें

en: Select slider displayed on page
hi_IN: पृष्ठ पर प्रदर्शित स्लाइडर का चयन करें

en: Select text alignment in description box
hi_IN: विवरण बॉक्स में पाठ संरेखण का चयन करें

en: Select type of Facebook box
hi_IN: फेसबुक बॉक्स के प्रकार का चयन करें

en: Select type of Google Map
hi_IN: गूगल मैप (मानचित्र) के प्रकार का चयन करें

en: Select type of Search Form
hi_IN: खोज प्रपत्र के प्रकार का चयन करें

en: Select type of animation for description
hi_IN: विवरण के लिए एनिमेशन के प्रकार का चयन करें

en: Select type of counter
hi_IN: काउंटर के प्रकार का चयन करें

en: Select type of display actual match
hi_IN: वास्तविक मैच खाने वाले प्रदर्शन के प्रकार का चयन करें

en: Select type of display for the element
hi_IN: एलिमेंट के लिए प्रदर्शन के प्रकार का चयन करें

en: Select type of input
hi_IN: इनपुट के प्रकार का चयन करें

en: Select type of item
hi_IN: आइटम के प्रकार का चयन करें

en: Select type of items
hi_IN: आइटमों के प्रकार का चयन करें

en: Select type of rule
hi_IN: रुल के प्रकार का चयन करें

en: Select type of slider animation
hi_IN: स्लाइडर एनीमेशन के प्रकार का चयन करें

en: Select type of slider navigation
hi_IN: स्लाइडर नेविगेशन के प्रकार का चयन करें

en: Select type of toggles
hi_IN: टॉगल के प्रकार का चयन करें

en: Select type of website header
hi_IN: वेबसाइट हेडर के प्रकार का चयन करें

en: Select typography style
hi_IN: टाइपोग्राफी शैली का चयन करें

en: Select units for radius
hi_IN: रेडियस के लिए यूनिट्स का चयन करें

en: Select video source
hi_IN: वीडियो स्रोत का चयन करें

en: Select widget area to display
hi_IN: प्रदर्शित करने के लिए विजेट क्षेत्र का चयन करें

en: Send Button Label
hi_IN: 'भेजें' बटन लेबल

en: Separator
hi_IN: सेपरेटर

en: Separator used between links in breadcrumbs
hi_IN: ब्रेडक्रंब्स में लिंक के बीच सेपरेटर का उपयोग किया गया

en: Server Error Message
hi_IN: सर्वर त्रुटि संदेश

en: Set custom label on the image
hi_IN: छवि पर कस्टम लेबल सेट करें

en: Set size of radius for clustering
hi_IN: क्लस्टरिंग के लिए रेडियस के सेट आकार

en: Settings Administration for the special page type
hi_IN: विशेष प्रकार के पृष्ठ के लिए सेटिंग्स एडमिनिस्ट्रेशन

en: Settings Administration for this standard page only
hi_IN: केवल इस मानक पृष्ठ के लिए सेटिंग्स एडमिनिस्ट्रेशन

en: Shadowed
hi_IN: छाया वाला

en: Share
hi_IN: साझा करें

en: Show Faces
hi_IN: चेहरा दिखाएँ

en: Show Header
hi_IN: हेडर दिखाएँ

en: Show Stream
hi_IN: स्ट्रीम दिखाएँ

en: Show icon title
hi_IN: आइकॉन शीर्षक दिखाएं

en: Show or hide lines between items
hi_IN: आइटमों के बीच में लाइनें दिखाएं या छुपाएं

en: Show or hide title
hi_IN: शीर्षक दिखाएं या छुपाएं

en: Show read more
hi_IN: 'आगे पढ़ें' दिखाएं

en: Show thumbnails
hi_IN: थंबनेल दिखाएँ

en: Sidebars
hi_IN: साइडबार

en: Sidebars & Widget Areas
hi_IN: साइडबार और विजेट क्षेत्र

en: Sidebars <strong>%s</strong> here
hi_IN: साइडबार <strong>%s</strong> यहां हैं

en: Simple Line
hi_IN: साधारण पंक्ति

en: Single - WooCommerce Product
hi_IN: एकल - वूकॉमर्स (WooCommerce) उत्पाद

en: Single post
hi_IN: एकल पोस्ट

en: Site Header
hi_IN: साइट शीर्षलेख

en: Size
hi_IN: आकार

en: Size of features icons
hi_IN: सुविधा आइकनों का आकार

en: Size of the label
hi_IN: लेबल का आकार

en: Slide Horizontal
hi_IN: क्षैतिज स्लाइड करें

en: Slide Up Button
hi_IN: स्लाइड अप बटन

en: Slider Border
hi_IN: स्लाइडर बॉर्डर

en: Slider Descriptions Layout
hi_IN: स्लाइडर विवरण लेआउट

en: Slider Layout
hi_IN: स्लाइडर लेआउट

en: Slides
hi_IN: स्लाइड

en: Small
hi_IN: छोटा

en: Small Admin Menu Icon (16x16)
hi_IN: छोटा एडमिन मेनू आइकॉन (16x16)

en: Social Icons
hi_IN: सोशल आइकन

en: Social icon image
hi_IN: सोशल आइकॉन छवि

en: Social icon link
hi_IN: सोशल आइकॉन लिंक

en: Social icon link, use valid URL format with http://
hi_IN: सोशल आइकॉन लिंक, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

en: Social icon title
hi_IN: सोशल आइकॉन शीर्षक

en: Something is wrong with export form
hi_IN: निर्यात फॉर्म में कुछ गड़बड़ है

en: Something is wrong with import form
hi_IN: आयात फॉर्म में कुछ गड़बड़ है

en: Sorry, your server configuration does not match all requirements for this AIT Theme. <em>Your previous theme was reactivated.</em>
hi_IN: क्षमा करें, आपके सर्वर का विन्यास इस एआईटी थीम की सभी आवश्यकताओं से मेल नहीं खाता है।<em>आपकी पिछली थीम दोबारा सक्रिय की गई।</em>

en: Sortable elements
hi_IN: क्रम योग्य तत्व

en: Sorting Options
hi_IN: क्रमण के विकल्प

en: Space above element
hi_IN: तत्व के ऊपर रिक्त स्थान

en: Space above rule
hi_IN: मापक के ऊपर रिक्त स्थान

en: Space below element
hi_IN: तत्व के नीचे रिक्त स्थान

en: Space below rule
hi_IN: मापक के नीचे रिक्त स्थान

en: Spaces around Element
hi_IN: तत्व के आसपास रिक्त स्थान

en: Special pages
hi_IN: विशेष पृष्ठ

en: Standard Color
hi_IN: मानक रंग

en: Starting date for countdown
hi_IN: काउंटडाउन के लिए आरंभ तिथि

en: Sticked unsortable elements
hi_IN: स्थापित क्रम अयोग्य तत्व

en: Sticky Menu
hi_IN: स्टिकी मेनू

en: Subject Input Label
hi_IN: विषय इनपुट लेबल

en: Subject of received email
hi_IN: प्राप्त ईमेल का विषय

en: Submenu Position
hi_IN: सबमेनू की स्थिति

en: Subtitle
hi_IN: उपशीर्षक

en: Success Message
hi_IN: सफलता का संदेश

en: Successfully downloaded and saved file from URL "%s"
hi_IN: यूआरएल "%s" से फ़ाइल को सफलतापूर्वक डाउनलोड किया गया और सहेजा गया

en: Successfully reset. This page will reload&hellip;
hi_IN: सफलतापूर्वक रीसेट हुआ। यह पृष्ठ दोबारा लोड होगा&hellip;

en: Sunday
hi_IN: रविवार

en: Sunday Menu Link
hi_IN: रविवार मेनू लिंक

en: System font
hi_IN: प्रणाली का फॉंट

en: Target of the link
hi_IN: लिंक का लक्ष्य

en: Telephone
hi_IN: टेलीफोन

en: Text
hi_IN: पाठ

en: Text Alignment
hi_IN: पाठ एलाइनमेंट

en: Text Area
hi_IN: पाठ क्षेत्र

en: Text Area Width
hi_IN: पाठ क्षेत्र की चौड़ाई

en: Text Color
hi_IN: टेक्स्ट का रंग

en: Text Rows
hi_IN: पाठ पंक्ति

en: Text displayed after end date
hi_IN: पाठ समापन तिथि के बाद प्रदर्शित किया गया

en: Text displayed as description with counter
hi_IN: पाठ काउंटर के साथ विवरण के रूप में प्रदर्शित किया गया

en: Text displayed as label for input. To hide label leave this input empty.
hi_IN: पाठ इनपुट के लिए लेबल के रूप में प्रदर्शित किया गया। लेबल को छुपाने के लिए इस इनपुट को खाली छोड़ दें।

en: Text displayed as label of counter
hi_IN: पाठ काउंटर के लेबल के रूप में प्रदर्शित किया गया

en: Text displayed as placeholder while input is empty
hi_IN: पाठ प्लेसहोल्डर के रूप में प्रदर्शित किया गया, जब इनपुट खाली है

en: Text displayed before breadcrumbs
hi_IN: पाठ ब्रेडक्रंब्स से पहले प्रदर्शित किया गया

en: Text displayed beside Captcha input
hi_IN: पाठ कैप्चा इनपुट के बगल में प्रदर्शित किया गया

en: Text displayed in description box
hi_IN: पाठ विवरण बॉक्स में प्रदर्शित किया गया

en: Text displayed in email sent via contact form
hi_IN: संपर्क फॉर्म के माध्यम से भेजे गए ईमेल में प्रदर्शित टेक्स्ट

en: Text displayed in footer bar text area
hi_IN: पाठ फुटर पट्टी पाठ क्षेत्र में प्रदर्शित किया गया

en: Text displayed in footer of Wordpress Admin screen
hi_IN: पाठ वर्डप्रेस एडमिन स्क्रीन के फुटर में प्रदर्शित किया गया

en: Text displayed in input for text input types. For types with more values use semi-colon delimiter. Example: select value 1;select value 2;select value 3
hi_IN: पाठ डालने के प्रकार के लिए इनपुट में पाठ प्रदर्शित किया गया है। और अधिक मान वाले प्रकार के लिए अर्धविराम परिसीमक का उपयोग करें। उदाहरण: मान 1 का चयन करें; मान 2 का चयन करें; मान 3 का चयन करें

en: Text displayed in the Button
hi_IN: बटन में प्रदर्शित टेक्स्ट

en: Text displayed with main title of service box
hi_IN: पाठ सर्विस बॉक्स के मुख्य शीर्षक के साथ प्रदर्शित किया गया

en: Text for "Home"
hi_IN: "होम" के लिए पाठ

en: Text for "Read more" link
hi_IN: "और पढ़ें" लिंक के लिए पाठ

en: Text for button displayed in description box
hi_IN: बटन के लिए पाठ विवरण बॉक्स में प्रदर्शित किया गया

en: Text for home link in breadcrumbs
hi_IN: ब्रेडक्रंब्स में होम लिंक के लिए पाठ

en: Text visible as note below table
hi_IN: पाठ तालिका के नीचे नोट के रूप में दिखाई देगा

en: Textarea
hi_IN: पाठक्षेत्र

en: The amount of time (in sec) between each auto transition
hi_IN: प्रत्येक स्वतः परिवर्तन के बीच (सेकंड में) समय की मात्रा

en: Theme &rarr; Login
hi_IN: थीम → लॉगिन

en: Theme &rarr; Posts
hi_IN: थीम &rarr; पोस्ट

en: Theme &rarr; Social Icons
hi_IN: थीम &rarr; सोशल आइकॉन्स

en: Theme &rarr; Submenu
hi_IN: थीम &rarr; सबमेनू

en: Theme Admin
hi_IN: थीम व्यवस्थापक

en: Theme Color
hi_IN: थीम रंग

en: Theme Default Font
hi_IN: विषय का डिफॉल्ट फॉंट

en: Theme Options
hi_IN: थीम के विकल्प

en: There was an error during importing. Check out the report.
hi_IN: आयात के दौरान एक त्रुटि हुई थी। रिपोर्ट की जाँच करें।

en: Thickness
hi_IN: मोटाई

en: Thickness of counters
hi_IN: काउंटरों की मोटाई

en: This AIT Theme requires WordPress 3.7 or newer.
hi_IN: इस एआईटी थीम के लिए वर्ड

en: Thumbnail Border
hi_IN: थंबनेल बॉर्डर

en: Thumbnail height
hi_IN: थंबनेल की ऊंचाई

en: Thumbnail position
hi_IN: थंबनेल की स्थिति

en: Thumbnail width
hi_IN: थंबनेल की चौड़ाई

en: Thumbnails
hi_IN: थंबनेल

en: Thursday
hi_IN: बृहस्पतिवार

en: Thursday Menu Link
hi_IN: गुरुवार मेनू लिंक

en: Time
hi_IN: समय

en: Time visibility of advertisement in seconds
hi_IN: सेकेंड में विज्ञापन की समय दृश्यता

en: Title
hi_IN: शीर्षक

en: Title Color
hi_IN: शीर्षक का रंग

en: Title Size
hi_IN: शीर्षक का आकार

en: Title Style
hi_IN: शीर्षक शैली

en: Title displayed in Wordpress menu
hi_IN: शीर्षक वर्डप्रेस मेनू में प्रदर्शित किया गया

en: Title displayed in description box
hi_IN: शीर्षक विवरण बॉक्स में प्रदर्शित किया गया

en: Title displayed in infowindow
hi_IN: शीर्षक इंफोविंडो में प्रदर्शित किया गया है

en: Title displayed on contact button
hi_IN: संपर्क बटन पर प्रदर्शित शीर्षक

en: Title displayed on disabled contact button
hi_IN: निष्क्रिय संपर्क बटन पर प्रदर्शित शीर्षक

en: Title for the tab
hi_IN: टैब का शीर्षक

en: Title of label
hi_IN: लेबल का शीर्षक

en: Title of the image displayed as ALT text
hi_IN: आल्ट (ALT) पाठ के रूप में प्रदर्शित छवि का शीर्षक

en: Title text displayed with element
hi_IN: शीर्षक पाठ तत्व के साथ प्रदर्शित किया गया

en: Title:
hi_IN: शीर्षक:

en: Titles
hi_IN: शीर्षक

en: Titles Color
hi_IN: शीर्षक का रंग

en: Toggle
hi_IN: टॉगल

en: Tooltip text for logo image displayed on Wordpress Login screen
hi_IN: लोगो छवि के लिए टूलटिप पाठ वर्डप्रेस लॉगिन स्क्रीन पर प्रदर्शित किया गया

en: Top Color
hi_IN: शीर्ष चुनें

en: Top Fullsize
hi_IN: ऊपर-पूर्णआकार

en: Top Left Corner
hi_IN: शीर्ष बायां कोना

en: Top Margin
hi_IN: ऊपरी हाशिया

en: Top Padding
hi_IN: उपरी पैडिंग

en: Top Right
hi_IN: ऊपर दाएं

en: Top Right Corner
hi_IN: शीर्ष दायां कोना

en: Top and bottom offset of description boxes
hi_IN: विवरण बॉक्स के ऊपर और नीचे का ऑफसेट

en: Top margin of caption placed outside
hi_IN: बाहर रखे कैप्शन का शीर्ष मार्जिन

en: Top menu
hi_IN: शीर्ष मेनू

en: Top space inside element
hi_IN: तत्व के भीतर उपरी रिक्त स्थान

en: Top-Center
hi_IN: ऊपर-मध्य

en: Top-Left
hi_IN: ऊपर-बाएं

en: Tuesday
hi_IN: मंगलवार

en: Tuesday Menu Link
hi_IN: मंगलवार मेनू लिंक

en: Turn on/off development mode
hi_IN: डेवेलपर मोड को चालू/बंद करें

en: Twitter API Data
hi_IN: ट्विटर एपीआई डेटा

en: Twitter username (account)
hi_IN: ट्विटर उपयोगकर्ता नाम (खाता)

en: Type
hi_IN: प्रकार

en: Typography
hi_IN: टाइपोग्राफी

en: URL
hi_IN: यूआरएल

en: URL of "Read more" link, use valid URL format with http://
hi_IN: "और पढ़ें" लिंक का यूआरएल, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

en: URL of Facebook page displayed in box, use valid URL format with http://
hi_IN: बॉक्स में फेसबुक पृष्ठ का यूआरएल प्रदर्शित किया गया, http:// के साथ वैध यूआरएल का उपयोग करें

en: URL of image displayed in service box
hi_IN: छवि का यूआरएल सर्विस बॉक्स में प्रदर्शित किया गया

en: URL of image displayed in service box on hover event
hi_IN: छवि का यूआरएल होवर इवेंट पर सर्विस बॉक्स में प्रदर्शित किया गया

en: URL of image displayed in slide, use valid URL format with http://
hi_IN: स्लाइड में छवि का यूआरएल प्रदर्शित, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

en: URL of link displayed in infowindow, use valid URL format with http://
hi_IN: इंफोविंडो में लिंक का यूआरएल प्रदर्शित किया गया, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

en: URL of link for image in slide, use valid URL format with http://
hi_IN: स्लाइड में छवि के लिए लिंक का यूआरएल, http:// के साथ वैध यूआरएल प्रारूप का उपयोग करें

en: URL of link on the image, use valid URL format with http://
hi_IN: छवि पर लिंक का यूआरएल, http:// के साथ उचित यूआरएल का उपयोग करें

en: URL of link on the label, use valid URL format with http://
hi_IN: लेबल पर लिंक का यूआरएल, http:// के साथ उचित यूआरएल का उपयोग करें

en: URL of song used in player, use valid URL format with http://
hi_IN: प्लेयर में गाने के यूआरएल का उपयोग किया गया, http:// के साथ वैध यूआरएल का उपयोग करें

en: URL of video displayed on page, use valid URL format with http://
hi_IN: वीडियो का यूआरएल पृष्ठ पर प्रदर्शित किया गया, http:// के साथ वैध यूआरएल का उपयोग करें

en: Url (Optional)
hi_IN: यूआरएल (वैकल्पिक)

en: Use
hi_IN: उपयोग

en: Use Captcha feature
hi_IN: कैप्चा सुविधा का उपयोग करें

en: Use Label
hi_IN: लेबल का उपयोग करें

en: Use autoplay on page load
hi_IN: पृष्ठ लोड पर ऑटोप्ले का प्रयोग करें

en: Username
hi_IN: उपयोगकर्तानाम

en: Validation Error Message
hi_IN: मान्यता त्रुटि संदेश

en: Value
hi_IN: वैल्यू

en: Value displayed by counter (number from 0 to 100 for type Gauge and Line)
hi_IN: काउंटर द्वारा प्रदर्शित मान (टाइप गेज और लाइन के लिए 0 से 100 तक संख्या)

en: Vertical
hi_IN: लम्बवत

en: Vertical Offset
hi_IN: लम्बवत ऑफसेट

en: Vertical Tabs
hi_IN: लम्बवत टैब्स

en: Video
hi_IN: वीडियो

en: Video Format
hi_IN: वीडियो प्रारूप

en: View Page
hi_IN: पृष्ठ देखें

en: View author archive
hi_IN: लेखक पुरालेख देखें

en: View page: %s
hi_IN: पृष्ठ देखें: %s

en: Warning Message
hi_IN: चेतावनी संदेश

en: Water Hue
hi_IN: पानी का रंग

en: We highly recommend to <a href="%s" class="button button-primary">reactivate your previous theme</a> until all of the listed issues are resolved. <a href="%s" class="button button-secondary">Continue</a> only if you know what you are doing.</p>
hi_IN: हम चाहेंगे कि जबतक सभी सूचीबद्ध समस्याओं का समाधान नहीं हो जाता <a href="%s" class="button button-primary">आप अपनी पिछली थीम को दोबारा सक्रिय कर दें।</a> आगे अपनी जिम्मेदारी पर <a href="%s" class="button button-secondary">जारी रखें</a>।</p>

en: Web
hi_IN: वेब (Web)

en: Website Background
hi_IN: वेबसाइट पृष्ठभूमि

en: Website Logo
hi_IN: वेबसाइट लोगो

en: Website Title
hi_IN: वेबसाइट शीर्षक

en: Website Width
hi_IN: वेबसाइट चौड़ाई

en: Wednesday
hi_IN: बुधवार

en: Wednesday Menu Link
hi_IN: बुधवार मेनू लिंक

en: Where to link the image?
hi_IN: छवि को कहाँ लिंक करें?

en: Widget Area
hi_IN: विजेट क्षेत्र

en: Widget area
hi_IN: विजेट क्षेत्र

en: Width
hi_IN: चौड़ाई

en: Width of countdown circles
hi_IN: काउंटडाउन वृत्तों की चौड़ाई

en: Width of description box
hi_IN: विवरण बॉक्स की चौड़ाई

en: Width of description box for all slides
hi_IN: सभी स्लाइड्स के लिए विवरण बॉक्स की चौड़ाई

en: Width of image
hi_IN: छवि की चौड़ाई

en: Width of left sidebar
hi_IN: बाएं साइडबार की चौड़ाई

en: Width of player
hi_IN: खिलाड़ी की चौड़ाई

en: Width of right sidebar
hi_IN: दाएं साइडबार की चौड़ाई

en: Width of the Caption
hi_IN: कैप्शन की चौड़ाई

en: Width of the website layout
hi_IN: वेबसाइट लेआउट की चौड़ाई

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) could not be imported. Reason(s): %s
hi_IN: वर्डप्रेस सेटिंग्स को (साइडबार, विजेट, आदि..) आयात नहीं किया जा सकता है। कारण: %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) were successfully imported, yay!
hi_IN: वर्डप्रेस सेटिंग्स (साइडबार, विजेट, आदि...) को सफलतापूर्वक आयात किया गया, वाह!

en: WordPress settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
hi_IN: वर्डप्रेस सेटिंग्स को आंशिक रूप से आयात किया गया। कुछ डेटा आयात नहीं किया जा सका। यहाँ रिपोर्ट है: %s

en: WordPress version
hi_IN: वर्डप्रेस संस्करण

en: Write description for page
hi_IN: पृष्ठ के लिए विवरण लिखें

en: Write keywords for page
hi_IN: पृष्ठ के लिए कीवर्ड लिखें

en: Write sentence represented the search form
hi_IN: खोज फॉर्म द्वारा प्रदर्शित वाक्य लिखें

en: Write title for page
hi_IN: पृष्ठ के लिए शीर्षक लिखें

en: Write your custom class for own element identification
hi_IN: स्वयं के तत्व की पहचान के लिए अपनी कस्टम क्लास लिखें

en: Write your custom class for own page identification
hi_IN: स्वयं के पृष्ठ की पहचान के लिए अपनी कस्टम श्रेणी लिखें

en: X Coordinate
hi_IN: X निर्देशांक

en: Y Coordinate
hi_IN: Y निर्देशांक

en: Yes
hi_IN: हां

en: You are about to create custom options for page:
    {pageTitle}.
    Is this ok?
hi_IN: आप पृष्ठ के लिए कस्टम विकल्प बनाने जा रहे हैं:
    {पृष्ठशीर्षक}.
    क्या यह सही है?

en: You can only enable or disable these elements
hi_IN: आप इन तत्वों को केवल सक्षम या निष्क्रिय कर सकते हैं

en: You just got a file download dialog or ribbon.
hi_IN: आपको अभी-अभी फ़ाइल डाउनलोड संवाद या रिबन प्राप्त हुआ।

en: You selected option '{option}' but file was '{filename}'. We corrected this for you :)
hi_IN: आपने विकल्प '{विकल्प} का चयन किया किन्तु फ़ाइल '{फ़ाइल का नाम}' थी। हमने इसे आपके लिए सही किया :)

en: Your custom CSS
hi_IN: आपका कस्टम सीएसएस

en: Your file download failed. Please try again.
hi_IN: आपकी फ़ाइल का डाउनलोड विफल रहा। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: Your server configuration does not fully match all requirements for this AIT Theme.
hi_IN: आपके सर्वर का विन्यास इस एआईटी थीम की सभी आवश्यकताओं से पूर्ण रूप से मेल नहीं खाता है।

en: Zero point for X and Y coordinates of label position
hi_IN: लेबल स्थिति के X और Y निर्देशांक के लिए शून्य बिंदु

en: Zero size file downloaded
hi_IN: शून्य आकार की फ़ाइल डाउनलोड की गई

en: Zoom
hi_IN: ज़ूम

en: Zoom level of Google Map
hi_IN: गूगल मैप का ज़ूम स्तर

en: bottom center
hi_IN: नीचे मध्य

en: bottom left
hi_IN: नीचे बाएँ

en: bottom right
hi_IN: नीचे दाएं

en: center center
hi_IN: मध्य मध्य

en: center left
hi_IN: मध्य बाएं

en: center right
hi_IN: मध्य दाएं

[ctx: default title for cloned form item]
en: Input
hi_IN: इनपुट

en: end
hi_IN: समाप्त करें

[ctx: export]
en: All
hi_IN: सभी

[ctx: export]
en: All theme settings
hi_IN: थीम की सभी सेटिंग्स

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress Content, theme settings and WordPress settings
hi_IN: सभी वर्डप्रेस सामग्री, थीम सेटिंग्स और वर्डप्रेस सेटिंग्स को निर्यात करता है

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content. All your posts, pages, comments, custom fields, taxonomies, navigation menus and custom post types.
hi_IN: सभी वर्डप्रेस सामग्री को निर्यात करता है। आपकी सारी पोस्ट, पृष्ठ, टिप्पणियां, कस्टम फील्ड्स, वर्गीकरण, नेविगेशन मेनू और कस्टम पोस्ट के प्रकार।

[ctx: export]
en: Exports all the theme settings (Theme Options, Default Layout and Page Builder)
hi_IN: थीम की सभी सेटिंग्स (थीम विकल्प, डिफॉल्ट लेआउट और पेज बिल्डर) को निर्यात करता है

[ctx: export]
en: Exports some WordPress settings (menu settings, sidebars, widgets)
hi_IN: कुछ वर्डप्रेस सेटिंग्स (मेनू सेटिंग्स, साइडबार, विजेट) को निर्यात करता है

[ctx: export]
en: WordPress Content
hi_IN: वर्डप्रेस सामग्री

[ctx: export]
en: WordPress settings
hi_IN: वर्डप्रेस सेटिंग

[ctx: export action button label]
en: Export
hi_IN: निर्यात

en: fixed
hi_IN: फिक्स्ड (निश्चित)

en: flexible images
hi_IN: लचीली छवियाँ

en: home
hi_IN: होम

[ctx: import]
en: All
hi_IN: सभी

[ctx: import]
en: All theme settings
hi_IN: थीम की सभी सेटिंग्स

[ctx: import]
en: WordPress Content
hi_IN: वर्डप्रेस सामग्री

[ctx: import]
en: WordPress settings
hi_IN: वर्डप्रेस सेटिंग

[ctx: import action button label]
en: Import
hi_IN: आयात

[ctx: import action button label]
en: Import Demo Content
hi_IN: डेमो सामग्री आयात करें

[ctx: job position]
en: Position
hi_IN: पोजीशन (स्थान)

[ctx: mark for form input]
en: Required
hi_IN: आवश्यक

[ctx: name of element]
en: Advertisements
hi_IN: विज्ञापन

[ctx: name of element]
en: Columns
hi_IN: स्तंभ

[ctx: name of element]
en: Comments
hi_IN: टिप्पणियां

[ctx: name of element]
en: Contact Form
hi_IN: संपर्क फॉर्म

[ctx: name of element]
en: Content
hi_IN: सामग्री

[ctx: name of element]
en: Countdown
hi_IN: काउंटडाउन

[ctx: name of element]
en: Counters
hi_IN: काउंटर

[ctx: name of element]
en: Easy Slider
hi_IN: आसान स्लाइडर

[ctx: name of element]
en: Events
hi_IN: कार्यक्रम

[ctx: name of element]
en: FAQ
hi_IN: एफएक्यू / अक्सर पूछे जाने वाले प्रश्न

[ctx: name of element]
en: Facilities
hi_IN: सुविधाएं

[ctx: name of element]
en: Google Map
hi_IN: गूगल मैप

[ctx: name of element]
en: Header Map
hi_IN: शीर्षलेख मानचित्र

[ctx: name of element]
en: Horizontal Rule
hi_IN: क्षैतिज मापक

[ctx: name of element]
en: Image
hi_IN: छवि

[ctx: name of element]
en: Items
hi_IN: आइटम

[ctx: name of element]
en: Items Info
hi_IN: आइटमों की जानकारी

[ctx: name of element]
en: Job Offers
hi_IN: नौकरियां

[ctx: name of element]
en: Lists
hi_IN: सूचियां

[ctx: name of element]
en: Matches
hi_IN: मैच

[ctx: name of element]
en: Member
hi_IN: सदस्य

[ctx: name of element]
en: Members
hi_IN: सदस्य

[ctx: name of element]
en: Opening Hours
hi_IN: खुलने के घंटे

[ctx: name of element]
en: Page Title
hi_IN: पृष्ठ का शीर्षक

[ctx: name of element]
en: Partners
hi_IN: भागीदार या साथी

[ctx: name of element]
en: Portfolio
hi_IN: पोर्टफोलियो

[ctx: name of element]
en: Posts
hi_IN: पोस्ट

[ctx: name of element]
en: Price Table
hi_IN: मूल्य टेबल

[ctx: name of element]
en: Products
hi_IN: उत्पाद

[ctx: name of element]
en: Search Form
hi_IN: खोज प्रपत्र

[ctx: name of element]
en: Services
hi_IN: सेवाएं

[ctx: name of element]
en: Sitemap
hi_IN: साइटमैप

[ctx: name of element]
en: Taxonomy List
hi_IN: वर्गीकरण सूची

[ctx: name of element]
en: Testimonials
hi_IN: प्रशंसापत्र

[ctx: name of element]
en: Text
hi_IN: पाठ

[ctx: name of element]
en: Toggles
hi_IN: टॉगल

[ctx: name of element]
en: Video
hi_IN: वीडियो

[ctx: name of element]
en: Widget Area
hi_IN: विजेट क्षेत्र

en: no change - icons
hi_IN: कोई परिवर्तन नहीं - आइकॉन्स

en: no-repeat
hi_IN: कोई दोहराव नहीं

[ctx: options]
en: Delete
hi_IN: हटाएं

[ctx: page]
en: Edit
hi_IN: संपादित करें

[ctx: page]
en: New
hi_IN: नया

[ctx: page]
en: View
hi_IN: दृश्य

en: repeat
hi_IN: दोहराएँ

en: repeat-x
hi_IN: दोहराएं-x

en: repeat-y
hi_IN: दोहराएं-y

en: scroll
hi_IN: स्क्रॉल

en: settings were saved successfully
hi_IN: सेटिंग्स को सफलतापूर्वक सहेजा गया

[ctx: sidebar]
en: None
hi_IN: कोई नहीं

en: start
hi_IN: शुरू करें

en: there was an error during saving
hi_IN: सहेजने के दौरान एक त्रुटि हुई थी

en: top center
hi_IN: ऊपर मध्य

en: top left
hi_IN: ऊपर बाएं

en: top right
hi_IN: ऊपर दाएं
