Doctor+ Admin 1.14 - en to fr_FR translation catalogue (1352 entries)

en: Theme Admin
fr_FR: Administrateur du thème

en: Dev mode:
fr_FR: Mode Développement :

en: Empty theme cache
fr_FR: Vider le cache de thème

en: Empty image (WPThumb) cache
fr_FR: Vider le cache d'image (WPThumb)

en: Default language
fr_FR: Langue par défaut

en: Custom Meta Box
fr_FR: Meta Box personnalisée

en: Homepage (blog)
fr_FR: Page d'accueil (blog)

en: 404 page
fr_FR: page 404

en: Search page
fr_FR: Rechercher une page

en: Archive pages
fr_FR: Pages d'archives

en: Category, Taxonomy, Tag, Author, Date
fr_FR: Catégorie, Taxonomie, Mot clé, Auteur, Date

en: Attachment pages
fr_FR: Pages jointes

en: Single post
fr_FR: Publication unique

en: Single - WooCommerce Product
fr_FR: Unique - Produit WooCommerce

en: %s - WooCommerce Shop Page
fr_FR: %s - Page d'achat WooCommerce

en: Install Required Plugins
fr_FR: Veuillez installer les plugins requis

en: &hellip; saving &hellip;
fr_FR: &hellip; enregistrement &hellip;

en: settings were saved successfully
fr_FR: les paramètres ont bien été enregistrés

en: there was an error during saving
fr_FR: une erreur est survenue pendant l'enregistrement

en: Resetting&hellip;
fr_FR: Réinitialisation en cours&hellip;

en: Successfully reset. This page will reload&hellip;
fr_FR: La réinitialisation a réussi. Cette page se va se recharger&hellip;

en: Are you sure you want to remove this element?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer cet élément ?

en: Are you sure you want to delete custom page options of this page?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les options de page personnalisée de cette page ?

note: translators: {pageTtile} is placeholder like %s
en: You are about to create custom options for page:
    {pageTitle}.
    Is this ok?
fr_FR: Vous êtes sur le point de créer des options personnalisées pour la page :
    {pageTitle}.
    Est-ce OK ?

en: Settings Administration for the special page type
fr_FR: Administration des paramètres pour le type de page spéciale

en: Settings Administration for this standard page only
fr_FR: Administration des paramètres pour cette page standard seulement

en: Click to add custom description
fr_FR: Cliquer pour ajouter une description personnalisée

en: Please select backup file
fr_FR: Veuillez sélectionner le fichier de sauvegarde

note: translators: {option} and {filename} are placeholders like %s
en: You selected option '{option}' but file was '{filename}'. We corrected this for you :)
fr_FR: Vous avez sélectionné l'option '{option}' mais le fichier était '{filename}'. Nous avons corrigé ceci pour vous :)

en: Are you sure you want to import backup? All tables will be truncated before import!
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir importer la sauvegarde ? Tous les tableaux seront tronqués avant l'importation !

en: Are you sure you want to import demo content? Whole content of your website will be replaced!
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir importer du contenu de démonstration ? Ceci remplacera l'intégralité du contenu de votre site !

en: Importing...
fr_FR: Importation en cours...

en: Importing is done. Check out the report.
fr_FR: L'importation est terminée. Veuillez consulter le rapport.

en: There was an error during importing. Check out the report.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l'importation. Veuillez consulter le rapport.

en: Exporting...
fr_FR: Exportation en cours...

en: You just got a file download dialog or ribbon.
fr_FR: Vous venez de recevoir une boîte de dialogue ou un ruban de téléchargement de fichier.

en: Your file download failed. Please try again.
fr_FR: Le téléchargement de votre fichier a échoué. Veuillez réessayer.

en: Please enter title of the page
fr_FR: Veuillez saisir le titre de la page

en: Save and Open in Page Builder
fr_FR: Enregistrer et Ouvrir dans Page Builder

en: Something is wrong with import form
fr_FR: Il y a un problème avec le formulaire d'importation

en: File with demo content '%s' doesn't exists.
fr_FR: Le fichier avec le contenu de démonstration '%s' n'existe pas.

en: Something is wrong with export form
fr_FR: Il y a un problème avec le formulaire d'exportation

en: Export method '%s' does not exist. Something is wrong.
fr_FR: La méthode d'exportation '%s' n'existe pas. Il y a un problème.

en: Directory '%s' can not be created.
fr_FR: Impossible de créer le répertoire '%s'.

en: Import method '%s' does not exist. Something is wrong.
fr_FR: La méthode d'importation '%s' n'existe pas. Il y a un problème.

en: Content of the backup file is corrupted, can not be uncompressed.
fr_FR: Le contenu du fichier de sauvegarde est corrompu et ne peut être décompressé.

en: Content from the file "%s" can not be read.
fr_FR: Le contenu du fichier "%s" ne peut être lu.

en: Inserting of the WordPress option "%s" failed.
fr_FR: L'insertion de l'option WordPress "%s" a échoué.

en: All inserts of theme settings to the database failed.
fr_FR: Toutes les insertions des paramètres du thème dans la base de données ont échoué.

en: Inserting of the theme option "%s" failed.
fr_FR: L'insertion de l'option %s du thème "%s" a échoué.

en: Content was partialy imported. Some errors occured. %s
fr_FR: Le contenu a été partiellement importé. Des erreurs se sont produites. %s

en: File from URL "%s" can not be fetched. Reason: %s
fr_FR: Impossible de récupérer le fichier depuis l'URL "%s". Motif : %s

en: Successfully downloaded and saved file from URL "%s"
fr_FR: Le téléchargement et l'enregistrement du fichier depuis l'URL "%s" ont réussi

en: Dummy demo images were sucessfully downloaded
fr_FR: Le téléchargement des images factices de démonstration a réussi

en: All attachments were sucessfully downloaded
fr_FR: Toutes les pièces jointes ont bien été téléchargées

en: Remote server did not respond
fr_FR: Le serveur distant n'a pas répondu

en: Remote server returned error response %1$d %2$s
fr_FR: Le serveur distant a retourné une réponse d'erreur %1$d %2$s

en: Remote file have incorrect size
fr_FR: La taille du fichier distant est incorrecte

en: Zero size file downloaded
fr_FR: La taille du fichier téléchargé est égale à zéro

en: Content was successfully imported, yay!
fr_FR: Le contenu a bien été importé, youpi !

en: Content was imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
fr_FR: Le contenu a été importé partiellement. Certaines données n'ont pas pu être importées. Vous pouvez consulter le rapport ici : %s

en: Content could not be imported. Reason(s): %s
fr_FR: Le contenu n'a pas pu être importé. Motif(s): %s

en: All theme settings were successfully imported, yay!
fr_FR: Tous les paramètres du thème ont bien été importés, youpi !

en: All theme settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
fr_FR: Tous les paramètres du thème ont été importés partiellement. Certaines données n'ont pas pu être importées. Vous pouvez consulter le rapport ici : %s

en: All theme settings could not be imported. Reason(s): %s
fr_FR: Tous les paramètres du thème n'ont pas pu être importés. Motif(s) : %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) were successfully imported, yay!
fr_FR: Les paramètres WordPress (barres latérales, widgets, etc.) ont bien été importés, youpi !

en: WordPress settings were imported partialy. Some data could not be imported. Here is the report: %s
fr_FR: Les paramètres WordPress ont été importés partiellement. Certaines données n'ont pas pu être importées. Vous pouvez consulter le rapport ici : %s

en: WordPress settings (sidebars, widgets, etc..) could not be imported. Reason(s): %s
fr_FR: Les paramètres WordPress (barres latérales, widgets, etc.) n'ont pas pu être importés. Motif(s) : %s

en: Fullwidth Elements
fr_FR: Éléments en pleine largeur

en: Fullwidth or Columnable Elements
fr_FR: Pleine largeur ou éléments agençables en colonne

en: Edit element description
fr_FR: Modifier la description de l'élément

en: Sidebars <strong>%s</strong> here
fr_FR: Barres latérales <strong>%s</strong> ici

en: start
fr_FR: début

en: end
fr_FR: fin

en: Here are no options.
fr_FR: Il n'y a pas d'options ici.

en: Controls are not allowed to render
fr_FR: Affichage/écriture non autorisés par les commandes

en: Basic
fr_FR: Basique

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Are you sure you want to import options from Global Options to this element?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir importer des options depuis les options globales vers cet élément ?

en: Are you sure you want to reset options from this element to default values?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir réinitialiser les options de cet élément pour rétablir les valeurs par défaut ?

en: Are you sure you want to reset options from this group to default values?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir réinitialiser les options de ce groupe pour rétablir les valeurs par défaut ?

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: WordPress version
fr_FR: Version WordPress

en: This AIT Theme requires WordPress 3.7 or newer.
fr_FR: Ce thème AIT nécessite WordPress 3.7 ou une version plus récente.

en: PHP Version
fr_FR: Version PHP

en: It is recommended for better performance of your whole site with our theme to have PHP version 5.4 or newer. But it is not mandatory. PHP 5.2 should be ok.
fr_FR: Pour une meilleure performance de l'ensemble de votre site avec notre thème, il est recommandé d'avoir la version PHP 5.4 ou plus récent. Mais ceci n'est pas obligatoire. PHP 5.2 devrait également fonctionner.

en: Memory limit
fr_FR: Limite de la mémoire

en: Memory limit is too low. At least <b>%sMB</b> are needed for AIT Theme to work properly.
fr_FR: Limite de mémoire est trop faible. Au moins <b>%sMo</b> sont nécessaires pour que le thème AIT fonctionne correctement.

note: translators: "wp-content/uploads" is exact path to folder
en: Read/Write permissions for wp-content/uploads folder
fr_FR: Permissions Lecture/Écriture pour le dossier wp-content/uploads

en: Yes
fr_FR: Oui

en: PHP is not allowed to write to "wp-content/uploads" directory
fr_FR: PHP n'est pas autorisé à écrire dans le répertoire "wp-content/uploads"

en: Function flock()
fr_FR: Fonction flock ()

en: Function <code>flock()</code> is not supported on this filesystem. AIT Theme requires this to process atomic file operations.
fr_FR: La fonction <code>flock()</code> n'est pas prise en charge dans ce système de fichiers. Le thème AIT en a besoin pour effectuer des opérations atomiques sur les fichiers.

en: Function gzcompress()
fr_FR: Fonction gzuncompress()

en: Function <code>gzcompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
fr_FR: La fonction <code>gzcompress()</code> n'est pas activée. Le thème AIT en a besoin pour la procédure de sauvegarde des données.

en: Function gzuncompress()
fr_FR: Fonction gzuncompress()

en: Function <code>gzuncompress()</code> is not enabled. AIT Theme require it for data backuping process.
fr_FR: La fonction <code>gzuncompress()</code> n'est pas activée. Le thème AIT en a besoin pour la procédure de sauvegarde des données.

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Configuration directive <code>register_globals</code> is enabled. We recommend this to be disabled for security reasons.
fr_FR: La directive de configuration <code>register_globals</code> est activée. Nous vous invitons à la désactiver pour des raisons de sécurité.

note: translators: "Reflection" is the name of the extension
en: Reflection extension
fr_FR: Extension de réflexion

en: Reflection extension is required.
fr_FR: Une extension de réflexion est nécessaire.

note: translators: "SPL" is the name of the extension
en: SPL extension
fr_FR: Extension SPL

en: SPL extension is required.
fr_FR: Une extension SPL est nécessaire.

note: translators: "PCRE" is the name of the extension
en: PCRE extension
fr_FR: Extension PCRE

en: Enabled and works properly
fr_FR: Activé et fonctionne correctement

en: Disabled or without UTF-8 support
fr_FR: Désactivé ou sans prise en charge UTF-8

en: PCRE extension is required and must support UTF-8.
fr_FR: Une extension PCRE est nécessaire et doit prendre en charge l'UTF-8.

note: translators: "ICONV" is the name of the extension
en: ICONV extension
fr_FR: Extension ICONV

en: Disabled or does not work properly
fr_FR: Désactivé ou ne fonctionne pas correctement

en: ICONV extension is required and must work properly.
fr_FR: Une extension ICONV est nécessaire et doit fonctionner correctement.

en: PHP tokenizer is required.
fr_FR: Un traducteur de code PHP est nécessaire.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: Multibyte String extension
fr_FR: Extension de chaîne de caractères multi-octet

en: Multibyte String extension is absent. Some internationalization components may not work properly.
fr_FR: L'extension de la chaîne de caractères multi-octets est manquante. Il est possible que certains composants d'internationalisation ne fonctionnent pas correctement.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: Multibyte String function overloading
fr_FR: Saturation de la fonction de chaîne de caractères multi-octets

en: Multibyte String function overloading is enabled. AIT Theme requires this to be disabled. If it is enabled, some string function may not work properly.
fr_FR: La saturation de la fonction de la chaîne de caractères multi-octets est activée. Le thème AIT exige que celle-ci soit désactivée. Si elle est activée, il est possible que certaines fonctions de la chaîne de caractères ne fonctionnent pas correctement.

note: translators: "Multibyte String" is the name of the extension
en: GD/ImageMagick extension
fr_FR: Extension GD/ImageMagick

en: GD and ImageMagick extensions are absent. WordPress requires any of them for image resizing.
fr_FR: Les extensions GD et ImageMagick sont manquantes. WordPress a besoin de l'une ou l'autre pour pouvoir redimensionner les images.

note: translators: "AIT Themes" is a name
en: AIT Themes Requirements Checker
fr_FR: Contrôleur de conditions des thèmes AIT

en: AIT Themes Requirements Checker checks if your server and PHP configuration meets the requirements for running this AIT Theme. It checks version of PHP, if appropriate PHP extensions have been loaded, and if PHP directives are set correctly.
fr_FR: Le contrôleur de conditions des thèmes AIT vérifie si votre serveur et la configuration PHP répondent aux conditions pour exécuter ce thème AIT. Il vérifie la version de PHP, si les extensions PHP appropriées ont bien été chargées, et si les directives PHP sont définies correctement.

en: Sorry, your server configuration does not match all requirements for this AIT Theme. <em>Your previous theme was reactivated.</em>
fr_FR: Désolés, la configuration de votre serveur ne répond pas entièrement aux conditions pour ce thème AIT. <em>Votre thème précédent a été réactivé.</em>

en: Please fix the issues listed below and try again. You can go back to your <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">WordPress themes administration &raquo;</a>
fr_FR: Veuillez corriger les problèmes listés ci-dessous et réessayer. Vous pouvez revenir à <a href="%s" class="button button-primary" target="_blank">l'administration de vos thèmes WordPress &raquo;</a>

en: Your server configuration does not fully match all requirements for this AIT Theme.
fr_FR: La configuration de votre serveur ne répond pas entièrement aux conditions pour ce thème AIT.

en: We highly recommend to <a href="%s" class="button button-primary">reactivate your previous theme</a> until all of the listed issues are resolved. <a href="%s" class="button button-secondary">Continue</a> only if you know what you are doing.</p>
fr_FR: Nous vous invitons vivement à <a href="%s" class="button button-primary">réactiver votre thème précédent</a> jusqu'à ce que tous les problèmes listés soient résolus. <a href="%s" class="button button-secondary">Ne continuez</a> que si vous savez ce que vous faites.</p>

en: Details
fr_FR: Détails

en: Not tested
fr_FR: Non testé

en: AIT Shortcodes
fr_FR: Shortcodes AIT

en: Insert shortcode
fr_FR: Insérer le shortcode

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Demo Content
fr_FR: Importer le contenu de démonstration

en: Import / Export
fr_FR: Importer/Exporter

[ctx: export]
en: All
fr_FR: Tout

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress Content, theme settings and WordPress settings
fr_FR: Exporte tout le contenu WordPress, les paramètres du thème, et les paramètres WordPress

[ctx: export]
en: All theme settings
fr_FR: Tous les paramètres du thème

[ctx: export]
en: Exports all the theme settings (Theme Options, Default Layout and Page Builder)
fr_FR: Exporte tous les paramètres du thème (Options du thème, mise en page par défaut et Page Builder)

[ctx: export]
en: WordPress settings
fr_FR: Paramètres WordPress

[ctx: export]
en: Exports some WordPress settings (menu settings, sidebars, widgets)
fr_FR: Exporte certains paramètres WordPress (paramètres du menu, barres latérales, widgets)

[ctx: export]
en: WordPress Content
fr_FR: Contenu WordPress

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content. All your posts, pages, comments, custom fields, taxonomies, navigation menus and custom post types.
fr_FR: Exporte tout le contenu WordPress. Toutes vos publications, pages, tous vos commentaires, champs personnalisés, taxonomies, menus de navigation et types de publication personnalisés.

[ctx: export]
en: Exports all the WordPress content, theme settings and some WordPress settings
fr_FR: Export tout le contenu WordPress, le paramètres de thème et quelques paramètres de WordPress

[ctx: export action button label]
en: Export
fr_FR: Exporter

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all entries in database for selected option
fr_FR: <strong>Avertissement !</strong> Cette importation supprimera toutes les entrées dans la base de données pour l'option sélectionnée

en: <strong>Warning!</strong> This import will delete all content, all theme settings and some WordPress settings in database.
fr_FR: <strong>Attention</strong> Cette importation va supprimer tout le contenu, les paramètres de thème et quelques paramètres de WordPress dans la base de données.

[ctx: import]
en: All
fr_FR: Tout

[ctx: import]
en: All theme settings
fr_FR: Tous les paramètres du thème

[ctx: import]
en: WordPress settings
fr_FR: Paramètres WordPress

[ctx: import]
en: WordPress Content
fr_FR: Contenu WordPress

[ctx: import]
en: Import Attachments?
fr_FR: Importer les pièces attachées ?

[ctx: import action button label]
en: Import
fr_FR: Importer

en: <strong>Warning!</strong> Importing of demo content will delete all your current content in database.
fr_FR: <strong>Avertissement !</strong> L'importation de contenu de démonstration supprimera tout votre contenu actuel de la base de données.

[ctx: import action button label]
en: Import Demo Content
fr_FR: Importer le contenu de démonstration

en: Default Layout <small>Default Layout Options Administration for all pages</small>
fr_FR: Mise en page par défaut <small>Administration des options de mise en page par défaut pour toutes les pages</small>

en: Reset to Defaults
fr_FR: Revenir aux paramètres par défaut

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir réinitialiser tous les paramètres par défaut ?

en: <strong>Default Layout</strong> Options
fr_FR: Options de <strong>mise en page par défaut</strong>

en: Changes have been made.
fr_FR: Les modifications ont bien été effectuées.

en: Sticked unsortable elements
fr_FR: Éléments non triables collés

en: You can only enable or disable these elements
fr_FR: Vous ne pouvez qu'activer ou désactiver ces éléments

en: Sortable elements
fr_FR: Éléments triables

en: Drag&Drop here elements from the right hand side
fr_FR: Glissez-déposez des éléments ici depuis la droite

en: Save Options
fr_FR: Options d'enregistrement

en: Edit different page&hellip;
fr_FR: Modifier page différente&hellip;

en: Select a page from which to import options
fr_FR: Sélectionner une page à partir de laquelle importer les options

en: View page: %s
fr_FR: Afficher la page: %s

[ctx: page]
en: View
fr_FR: Affichage

en: Edit page: %s
fr_FR: Modifier la page : %s

[ctx: page]
en: Edit
fr_FR: Modifier

[ctx: options]
en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Add New Page
fr_FR: Ajouter une nouvelle page

[ctx: page]
en: New
fr_FR: Nouveau

en: <strong>%s</strong> Local Options
fr_FR: <strong>%s</strong> Options locales

en: Loading...
fr_FR: Chargement en cours...

en: home
fr_FR: accueil

en: Special pages
fr_FR: Pages spéciales

en: Normal pages
fr_FR: Pages normales

en: View Page
fr_FR: Afficher la page

en: Edit Page
fr_FR: Modifier la page

en: Are you sure you want to reset "Theme Options"?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir réinitialiser les « Options du thème » ?

en: Reset Theme Options
fr_FR: Réinitialiser les options du thème

en: Are you sure you want to reset all options?
fr_FR: Êtes-vous certain de vouloir réinitialiser toutes les options ?

en: Reset All Options
fr_FR: Réinitialiser toutes les options

en: Theme Options
fr_FR: Options du thème

en: <strong>Theme Options:</strong> %s
fr_FR: <strong>Options du thème :</strong> %s

[ctx: name of element]
en: Page Title
fr_FR: Titre de la page

[ctx: name of element]
en: Content
fr_FR: Contenu

[ctx: name of element]
en: Comments
fr_FR: Commentaires

[ctx: name of element]
en: Portfolio
fr_FR: Portefeuille

[ctx: name of element]
en: Testimonials
fr_FR: Témoignages

[ctx: name of element]
en: Text
fr_FR: Texte

[ctx: name of element]
en: Columns
fr_FR: Colonnes

[ctx: name of element]
en: Partners
fr_FR: Partenaires

[ctx: name of element]
en: Google Map
fr_FR: Carte Google

[ctx: name of element]
en: Member
fr_FR: Membre

[ctx: name of element]
en: Price Table
fr_FR: Tableau des prix

[ctx: name of element]
en: Video
fr_FR: Vidéo

[ctx: name of element]
en: Toggles
fr_FR: Boutons

[ctx: name of element]
en: Counters
fr_FR: Compteurs

[ctx: name of element]
en: Countdown
fr_FR: Compte à rebours

[ctx: name of element]
en: Horizontal Rule
fr_FR: Règle horizontale

[ctx: name of element]
en: Events
fr_FR: Événements

[ctx: name of element]
en: Events With Map
fr_FR: Événements Avec Carte

[ctx: name of element]
en: Job Offers
fr_FR: Offres d'emploi

[ctx: name of element]
en: Opening Hours
fr_FR: Heures d'ouverture

[ctx: name of element]
en: Contact Form
fr_FR: Formulaire de contact

[ctx: name of element]
en: Sitemap
fr_FR: Plan du site

[ctx: name of element]
en: Advertisements
fr_FR: Publicités

[ctx: name of element]
en: Posts
fr_FR: Publications

[ctx: name of element]
en: Members
fr_FR: Membres

[ctx: name of element]
en: Products
fr_FR: Produits

[ctx: name of element]
en: Lists
fr_FR: Listes

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Your custom CSS
fr_FR: Votre CSS personnalisé

en: Here you can put your own CSS
fr_FR: Ici vous pouvez mettre votre propre CSS

en: Admin branding
fr_FR: Branding administrateur

en: Admin Title
fr_FR: Titre administrateur

en: Title displayed in Wordpress menu
fr_FR: Titre affiché dans le menu WordPress

en: Login Screen Logo
fr_FR: Logo de l'écran de connexion

en: Logo image displayed on Wordpress Login screen
fr_FR: Image du logo affichée sur l'écran de connexion WordPress

en: Login Screen Logo Link
fr_FR: Lien du logo de l'écran de connexion

en: Link for Logo image displayed on Wordpress Login screen, use valid URL format with http://
fr_FR: Lien vers l'image du logo affichée sur l'écran de connexion WordPress, veuillez utiliser un format d'URL valide commençant par http://

en: Login Screen Logo Tooltip
fr_FR: Infobulle du logo de l'écran de connexion

en: Tooltip text for logo image displayed on Wordpress Login screen
fr_FR: Texte de l'infobulle pour l'image du logo affiché dans l'écran de connexion WordPress

en: Custom CSS for Login Screen
fr_FR: CSS personnalisé de l'écran de connexion

en: CSS styles for Wordpress Login screen
fr_FR: Styles CSS de l'écran de connexion WordPress

en: Small Admin Menu Icon (16x16)
fr_FR: Petite icône du menu administrateur (16 x 16)

en: Icon image displayed in menu
fr_FR: Image de l'icône affichée dans le menu

en: Admin Footer Text
fr_FR: Texte du bas de page administrateur

en: Text displayed in footer of Wordpress Admin screen
fr_FR: Texte affiché dans le bas de page de l'écran administrateur WordPress

en: Administrator settings
fr_FR: Paramètres administrateur

en: Development mode
fr_FR: Mode Développement

en: Turn on/off development mode
fr_FR: Activer/Désactiver le mode Développement

en: Developer's IP address
fr_FR: Adresse IP du développeur

en: Megamenu settings
fr_FR: Paramètres du megamenu

en: Enable megamenu
fr_FR: Activer le megamenu

en: Turn on/off megamenu
fr_FR: Activer/désactiver le megamenu

en: Default Layout
fr_FR: Mise en page par défaut

en: Title for the tab
fr_FR: Titre de l'onglet

en: Content of the tab
fr_FR: Contenu de l'onglet

en: No tabs
fr_FR: Aucun onglet

en: Add another tab
fr_FR: Ajouter un autre onglet

en: Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan

[ctx: mark for form input]
en: Required
fr_FR: Obligatoire

en: Background Image
fr_FR: Image d'arrière-plan

en: Select Background Image for: %s
fr_FR: Veuillez sélectionner une image d'arrière-plan pour : %s

en: Insert Image
fr_FR: Insérer une image

en: Select Image
fr_FR: Sélectionner une image

en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: repeat
fr_FR: répéter

en: no-repeat
fr_FR: ne pas répéter

en: repeat-x
fr_FR: répéter-x

en: repeat-y
fr_FR: répéter-y

en: top left
fr_FR: en haut à gauche

en: top center
fr_FR: en haut au centre

en: top right
fr_FR: en haut à droite

en: center left
fr_FR: centre gauche

en: center center
fr_FR: centre centre

en: center right
fr_FR: centre droit

en: bottom left
fr_FR: en bas à gauche

en: bottom center
fr_FR: en bas au centre

en: bottom right
fr_FR: en bas à droite

en: Scroll
fr_FR: Défilement

en: fixed
fr_FR: réparé

en: scroll
fr_FR: défilement

en: All
fr_FR: Tout

en: <strong>All available %s will be displayed.</strong><br><em>(Because there are no categories in %s or all categories are empty)</em>
fr_FR: <strong>Tous les %s disponibles seront affichés.</strong><br><em>(Parce qu'il n'y a pas de catégories dans %s ou que toutes les catégories sont vides)</em>

en: Are you sure?
fr_FR: Êtes-vous certain ?

en: No Items Defined
fr_FR: Aucun élément défini

[ctx: default title for cloned form item]
en: Input
fr_FR: Entrée

en: + Add New Item
fr_FR: + Ajouter un nouvel élément

en: Open/Collapse All Items
fr_FR: Ouvrir / Réduire tous les éléments

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Remove All Items
fr_FR: Supprimer tous les éléments

en: 1 Col
fr_FR: 1 Colonne

en: Choose&hellip;
fr_FR: Choisissez&hellip;

en: None
fr_FR: Aucun

en: Select Image for: %s
fr_FR: Veuillez sélectionner une image pour : %s

en: Enable
fr_FR: Activer

en: By enabling this you can override advanced options from Default Layout
fr_FR: En activant ceci, vous pouvez écraser les options avancées depuis la mise en page par défaut

en: Default Template
fr_FR: Template par défaut

en: "Page templates" option is available only on local options for specific page.
fr_FR: L'option « Templates de page » n'est disponible que dans les options locales pour une page spécifique.

en: There are no payments defined, please add payments first
fr_FR: Veuillez d\'abord ajouter un mode de paiement

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Find
fr_FR: Trouver

en: Clear map
fr_FR: Effacer la carte

en: Not Installed
fr_FR: Non installé

en: No items. Add some items to "%s"
fr_FR: Aucun élément. Veuillez ajouter quelques éléments à "%s"

[ctx: sidebar]
en: None
fr_FR: Aucun

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
fr_FR: % s (non valide)

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
fr_FR: % s (en attente)

en: sub item
fr_FR: sous objet

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Edit Menu Item
fr_FR: Modifiez Menu Objet

en: Label (Optional)
fr_FR: Étiquette (facultatif)

en: Navigation Label
fr_FR: Étiquette de navigation

en: Title Attribute
fr_FR: Attribut du titre

en: Open link in a new window/tab
fr_FR: Ouvrez le lien dans une nouvelle fenêtre/onglet

en: CSS Classes (optional)
fr_FR: Catégories CSS (facultatif)

en: Link Relationship (XFN)
fr_FR: Relation lien (XFN)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
fr_FR: La description sera affichée dans le menu si le thème en cours en est compatible.

en: Icon (Optional)
fr_FR: Icône (facultatif)

en: Submenu Position
fr_FR: Position du sous-menu

en: Theme Default
fr_FR: Thème par défaut

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Right
fr_FR: Droit

en: Center
fr_FR: Centre

en: Content Left
fr_FR: Contenu gauche

en: Content Right
fr_FR: Contenu droite

en: Full Content Width
fr_FR: La largeur entière du contenu

en: Url (Optional)
fr_FR: Url (facultatif)

en: Minimum Width in px (Optional)
fr_FR: Largeur minimale en px (facultatif)

en: In New Row
fr_FR: Dans une nouvelle ligne

en: Original: %s
fr_FR: Original : % s

en: Add Column
fr_FR: Ajoutez Colonne

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Custom Class
fr_FR: Classe personnalisée

en: Write your custom class for own page identification
fr_FR: Écrivez votre classe personnalisée pour propre page d'identification

en: Right Sidebar
fr_FR: Barre latérale droite

en: Select sidebar displayed on the right side of page
fr_FR: Veuillez sélectionner la barre latérale à droite de la page

en: Left Sidebar
fr_FR: Barre latérale gauche

en: Select sidebar displayed on the left side of page
fr_FR: Veuillez sélectionner la barre latérale affichée à gauche de la page

en: Footer Widgets Area
fr_FR: Zone des widgets du bas de page

en: Display footer widgets area
fr_FR: Afficher la zone des widgets du bas de page

en: Breadcrumbs
fr_FR: Fil d'Ariane

en: Display breadcrumbs
fr_FR: Afficher le fil d'Ariane

en: Main menu
fr_FR: Menu principal

en: Footer menu
fr_FR: Menu du bas de page

en: General
fr_FR: Général

en: Layout Type
fr_FR: Type de mise en page

en: Display full-width or fixed-width layout of website
fr_FR: Afficher la mise en page du site en pleine largeur ou en demi-largeur

en: Website Width
fr_FR: Largeur du site

en: Width of the website layout
fr_FR: Largeur de la mise en page du site

en: Left Sidebar Width
fr_FR: Largeur de la barre latérale gauche

en: Width of left sidebar
fr_FR: Largeur de la barre latérale gauche

en: Right Sidebar Width
fr_FR: Largeur de la barre latérale droite

en: Width of right sidebar
fr_FR: Largeur de la barre latérale droite

en: Progressive Page Loading
fr_FR: Chargement progressif de la page

en: Enable or disable progressive loading of page
fr_FR: Activer ou désactiver le chargement progressif de la page

en: Main Theme Colors and Backgrounds
fr_FR: Couleurs principales et arrière-plans du thème

en: Select image used as Favicon
fr_FR: Sélectionner l'image utilisée en tant que Favicon

en: Website Background
fr_FR: Arrière-plan du site

en: Look of section background. Color, opacity and background image.
fr_FR: Aspect de l'arrière-plan de la section. Couleur, opacité et image d'arrière-plan.

en: Theme Color
fr_FR: Couleur du thème

en: Main theme color
fr_FR: Couleur principale du thème

en: Page Background
fr_FR: Arrière-plan de la page

en: Color and opacity of page background
fr_FR: Couleur et opacité de l'arrière-plan de la page

en: Titles
fr_FR: Titres

en: Color of titles text
fr_FR: Couleur du texte des titres

en: Text
fr_FR: Texte

en: Color of main text
fr_FR: Couleur du texte principal

en: Links
fr_FR: Liens

en: Color of links
fr_FR: Couleur des liens

en: Links Hover
fr_FR: Survol des liens

en: Color of links with mouse cursor over
fr_FR: Couleur des liens lors du survol avec la souris

en: Decoration
fr_FR: Décoration

en: Decorative color of elements on website
fr_FR: Couleur de décoration des éléments sur le site

en: Lines
fr_FR: Lignes

en: Color of lines
fr_FR: Couleur des lignes

en: Lighter Objects
fr_FR: Objets plus clairs

en: Color and opacity to make objects lighter
fr_FR: Couleur et opacité pour éclaircir les objets

en: Darker Objects
fr_FR: Objets plus sombres

en: Color and opacity to make objects darker
fr_FR: Couleur et opacité pour assombrir les objets

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Header Type
fr_FR: Type d'en-tête

en: Select type of website header
fr_FR: Sélectionnez le type d'en-tête de site Web

en: Website Logo
fr_FR: Logo du site

en: Logo image for website header
fr_FR: Image du logo de l'en-tête du site

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Sticky Menu
fr_FR: Menu rigide

en: Enable or disable sticky menu on website
fr_FR: Activer ou désactiver le menu rigide sur le site Web

en: Main Menu Colors and Backgrounds
fr_FR: Couleurs principales et arrière-plans des menus

en: Background color and opacity of main menu
fr_FR: Couleur d'arrière-plan et opacité du menu principal

en: Menu Items
fr_FR: Éléments du menu

en: Color of menu items text
fr_FR: Couleur de texte des éléments du menu

en: Active Menu Item
fr_FR: Élément actif du menu

en: Color of active menu item text
fr_FR: Couleur du texte de l'élément actif du menu

en: Custom JavaScript Code
fr_FR: Code JavaScript personnalisé

en: JavaScript Code
fr_FR: Code JavaScript

en: Place for your custom Javascript codes
fr_FR: Emplacement de vos codes Javascript personnalisés

en: Footer
fr_FR: Bas de page

en: Color of widget titles
fr_FR: Couleur des titres des widgets

en: Color of plain text
fr_FR: Couleur du texte brut

en: Decorative color of some elements and links with mouse cursor over
fr_FR: Couleur de décoration de certains éléments et lien lors du survol par la souris

en: Footer Bar
fr_FR: Barre du bas de page

en: Text Area Width
fr_FR: Largeur de la zone de texte

en: Percentage width of area
fr_FR: Largeur de la zone en pourcentage

en: Menu Area Width
fr_FR: Largeur de la zone de menu

en: Background color and opacity of footer bar
fr_FR: Couleur d'arrière-plan et opacité de la barre du bas de page

en: Text Area
fr_FR: Zone de texte

en: Text displayed in footer bar text area
fr_FR: Texte affiché dans la zone de texte de la barre du bas de page

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Main Website Font
fr_FR: Police principale du site Web

en: Theme Default Font
fr_FR: Thème de police par défaut

en: System font
fr_FR: Police du système

en: Separator
fr_FR: Séparateur

en: Separator used between links in breadcrumbs
fr_FR: Séparateur utilisé entre les liens dans le fil d'Ariane

en: Breadcrumbs Text
fr_FR: Texte du fil d'Ariane

en: Text displayed before breadcrumbs
fr_FR: Texte affiché avant le fil d'Ariane

en: Text for "Home"
fr_FR: Texte de « l'Accueil »

en: Text for home link in breadcrumbs
fr_FR: Texte pour le lien vers la page d'accueil dans le fil d'Ariane

en: Website Title
fr_FR: Titre du site

en: Display current website title in breadcrumbs. Have not any effect on standard Wordpress installation, only on Wordpress Multisite installation.
fr_FR: Afficher le titre actuel du site dans le fil d'Ariane. Ceci n'a aucun effet sur l'installation standard de WordPress, seulement sur l'installation multisite de WordPress.

en: Sidebars & Widget Areas
fr_FR: Barres latérales et zones de widgets

en: Sidebars
fr_FR: Barres latérales

en: Add new Sidebar by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Sidebar by clicking on red cross.
fr_FR: Ajoutez une nouvelle barre latérale en cliquant sur le lien « + Ajouter un nouvel élément » ou supprimez la barre latérale existante en cliquant sur la croix rouge.

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name of widget area displayed in Widgets options
fr_FR: Nom de la zone du widget affichée dans les options des widgets

en: Footer Widget Areas
fr_FR: Zones Widgets de bas de page

en: Add new Footer Widget Area by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Footer Widget Area by clicking on red cross.
fr_FR: Ajoutez une nouvelle zone Widgets de bas de page en cliquant sur le lien « + Ajouter un nouvel élément » ou supprimez la zone Widget de bas de page existante en cliquant sur la croix rouge.

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Google Analytics Tracking ID in form UA-XXXXX-YY
fr_FR: Numéro de suivi Google Analytics au format UA-XXXXX-YY

en: Social Icons
fr_FR: Icônes sociales

en: Display
fr_FR: Afficher

en: Display social icons on website
fr_FR: Afficher les icônes sociales sur le site

en: Background color and opacity of icons
fr_FR: Couleur de l'arrière-plan et opacité des icônes

en: Open In New Window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Open links in new window or tab
fr_FR: Ouvrir les liens dans une nouvelle fenêtre ou un nouvel onglet

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
fr_FR: Ajoutez une nouvelle icône sociale en cliquant sur le lien « + Ajouter un nouvel élément » ou supprimez l'icône sociale existante en cliquant sur la croix rouge. Cliquez sur le lien « Supprimer tous les éléments » pour supprimer toutes les icônes sociales existantes.

en: Title
fr_FR: Titre

en: Social icon title
fr_FR: Titre de l'icône sociale

en: Icon Light
fr_FR: Lumière d'icône

en: Social icon image
fr_FR: Image de l'icône sociale

en: Icon Dark
fr_FR: Icône sombre

en: Link
fr_FR: Lien

en: Social icon link, use valid URL format with http://
fr_FR: Lien d'icône sociale, veuillez utiliser un format d'URL valide commençant par http://

en: Display or hide this element on page
fr_FR: Afficher ou masquer cet élément sur la page

en: Write your custom class for own element identification
fr_FR: Écrivez votre classe personnalisée pour l'identification de votre propre élément

en: Title text displayed with element
fr_FR: Texte du titre affiché avec l'élément

en: Description text displayed with element
fr_FR: Texte de description affiché avec l'élément

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: Select alignment of title and description
fr_FR: Veuillez sélectionner l'alignement du titre et de la description

en: Element Background
fr_FR: Arrière-plan de l'élément

en: Look of element background. Color, opacity and background image.
fr_FR: Aspect de l'arrière-plan de l'élément. Couleur, opacité et image d'arrière-plan.

en: Spaces around Element
fr_FR: Espaces autour de l'élément

en: Top Margin
fr_FR: Marge du haut

en: Space above element
fr_FR: Espace au-dessus de l'élément

en: Top Padding
fr_FR: Remplissage haut

en: Top space inside element
fr_FR: Espace du haut à l'intérieur de l'élément

en: Bottom Padding
fr_FR: Remplissage bas

en: Bottom space inside element
fr_FR: Espace du bas à l'intérieur de l'élément

en: Bottom Margin
fr_FR: Marge du bas

en: Space below element
fr_FR: Espace sous l'élément

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Select category displayed on page
fr_FR: Veuillez sélectionner la catégorie affichée sur la page

en: Order By
fr_FR: Classer par

en: Select order of items listed on page
fr_FR: Veuillez sélectionner l'ordre des éléments affichés sur la page

en: Creation Date
fr_FR: Date de création

en: Item Order
fr_FR: Ordre des éléments

en: Random
fr_FR: Aléatoire

en: Order
fr_FR: Ordre

en: Ascending
fr_FR: Croissant

en: Descending
fr_FR: Décroissant

en: Time
fr_FR: Temps

en: Time visibility of advertisement in seconds
fr_FR: Temps de visibilité de la publicité en secondes

en: Advertising Colors
fr_FR: Couleurs de la publicité

en: Border Color
fr_FR: Couleur de bordure

en: Color of border around advertisement
fr_FR: Couleur de la bordure autour de la publicité

en: Background color of advertisement
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la publicité

en: Allow Comments
fr_FR: Autoriser les commentaires

en: Allow users to comment this page
fr_FR: Autoriser les utilisateurs à commenter cette page

en: Email Address
fr_FR: Adresse e-mail

en: Email address of recipient
fr_FR: Adresse e-mail du destinataire

en: Email Subject
fr_FR: Objet de l'e-mail

en: Subject of received email
fr_FR: Objet de l'e-mail reçu

en: Email Content
fr_FR: Contenu de l'e-mail

en: Content of received email. Use Name attribute to get value of input, example: {name}
fr_FR: Contenu de l'e-mail reçu. Utilisez l'attribut Nom pour obtenir la valeur de l'entrée, par exemple :  {name}

en: Success Message
fr_FR: Message de réussite

en: Message displayed when form is sent successfully
fr_FR: Message affiché lorsque l'envoi du formulaire a réussi

en: Error Message
fr_FR: Message d'erreur

en: Message displayed when form sending failed
fr_FR: Message affiché lorsque l'envoi du formulaire a échoué

en: Warning Message
fr_FR: Message d'avertissement

en: Message displayed when validation is not successful
fr_FR: Message affiché lorsque la validation a échoué

en: Form Inputs
fr_FR: Entrées de formulaire

en: Use Captcha feature
fr_FR: Utiliser la fonction Captcha

en: Captcha Label
fr_FR: Étiquette du Captcha

en: Label for Captcha input
fr_FR: Étiquette de l'entrée du Captcha

en: Captcha Text
fr_FR: Texte du Captcha

en: Text displayed beside Captcha input
fr_FR: Texte affiché à côté de l'entrée du Captcha

en: Reset Button
fr_FR: Bouton de réinitialisation

en: Display reset button in form
fr_FR: Afficher le bouton de réinitialisation dans le formulaire

en: Escape Form Inputs
fr_FR: Échapper les saisies de formulaire

en: Turn on/off characters escaping of form inputs
fr_FR: Activer/désactiver l\'échappement des saisies de formulaire

en: Label
fr_FR: Étiquette

en: Text displayed as label for input. To hide label leave this input empty.
fr_FR: Texte affiché en tant qu'étiquette pour les entrées. Pour masquer l'étiquette, laissez cette entrée vide.

en: Name of input, used for email content
fr_FR: Nom de l'entrée, utilisé pour le contenu des e-mails

en: Input Type
fr_FR: Type d'entrée

en: Select type of input
fr_FR: Veuillez sélectionner le type d'entrée

en: Checkbox Horizontal
fr_FR: Alignement horizontal du texte des cases à cocher

en: Checkbox Vertical
fr_FR: Alignement vertical du texte des cases à cocher

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Hidden
fr_FR: Masqué

en: Radio Horizontal
fr_FR: Alignement horizontal du texte des boutons radio

en: Radio Vertical
fr_FR: Alignement vertical du texte des boutons radio

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Textarea
fr_FR: Zone de texte

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Text displayed in input for text input types. For types with more values use semi-colon delimiter. Example: select value 1;select value 2;select value 3
fr_FR: Texte affiché en entrée pour les types d'entrée texte. Pour les types avec plus de valeurs, veuillez utiliser un point-virgule comme séparateur. Exemple : sélectionner la valeur 1, sélectionner la valeur 2, sélectionner la valeur 3

en: Placeholder
fr_FR: Paramètre substituable

en: Text displayed as placeholder while input is empty
fr_FR: Texte affiché en tant que paramètre substituable lorsque l'entrée est vide

en: Size
fr_FR: Taille

en: Select size of input
fr_FR: Veuillez sélectionner la taille de l'entrée

en: Full Size
fr_FR: Plein format

en: Half Size - one per row
fr_FR: Demi-taille – un par rangée

en: Half Size
fr_FR: Demi-format

en: Required
fr_FR: Obligatoire

en: Select if the field is required
fr_FR: Veuillez sélectionner si le champ est obligatoire

en: No
fr_FR: Non

en: Contact Form Layout
fr_FR: Mise en page du formulaire

en: Label Width
fr_FR: Largeur de l'étiquette

en: Custom width of form labels
fr_FR: Largeur personnalisée des étiquettes de formulaires

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Diameter of countdown circles
fr_FR: Diamètre des cercles de compte à rebours

en: Line Width
fr_FR: Épaisseur des lignes

en: Width of countdown circles
fr_FR: Épaisseur des cercles de compte à rebours

en: Date From
fr_FR: Date de début

en: Starting date for countdown
fr_FR: Date de démarrage du compte à rebours

en: Date To
fr_FR: Date de fin

en: Ending date for countdown
fr_FR: Date de fin du compte à rebours

en: Finished Text Screen
fr_FR: Écran de texte terminé

en: Text displayed after end date
fr_FR: Texte affiché après la date de fin

en: Colors
fr_FR: Couleurs

en: Bottom Color
fr_FR: Couleur du bas

en: Main color of countdown circles
fr_FR: Couleur principale des cercles de compte à rebours

en: Top Color
fr_FR: Couleur du haut

en: Color displaying current value
fr_FR: Couleur d'affichage de la valeur actuelle

en: Select type of counter
fr_FR: Veuillez sélectionner le type de compteur

en: Gauge
fr_FR: Jauge

en: Line
fr_FR: Ligne

en: Dimension of counters
fr_FR: Dimension des compteurs

en: Thickness
fr_FR: Épaisseur

en: Thickness of counters
fr_FR: Épaisseur des compteurs

en: Add new Counter by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Counter by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Counters.
fr_FR: Ajoutez un nouveau compteur en cliquant sur le lien « Ajouter un nouvel élément », ou supprimez le compteur existant en cliquant sur la croix rouge. Cliquez sur le lien « Supprimer tous les éléments » pour supprimer tous les compteurs existants.

en: Current Value
fr_FR: Valeur actuelle

en: Value displayed by counter (number from 0 to 100 for type Gauge and Line)
fr_FR: Valeur affichée par compteur (nombre allant de 0 à 100 pour les types jauge et ligne)

en: Text displayed as label of counter
fr_FR: Texte affiché en tant qu'étiquette de compteur

en: Text displayed as description with counter
fr_FR: Texte affiché en description avec le compteur

en: Main color of counters
fr_FR: Couleur principale des compteurs

en: Select type of slider animation
fr_FR: Veuillez sélectionner le type d'animation du slider

en: Fade
fr_FR: Fondu

en: Autoplay
fr_FR: Lecture automatique

en: Enable or disable the autoplay feature
fr_FR: Activer ou désactiver la fonction de lecture automatique

en: Select size of slider
fr_FR: Veuillez sélectionner la taille du slider

en: Content Size
fr_FR: Taille du contenu

en: Fullwidth Size
fr_FR: Taille en pleine largeur

en: Image Format
fr_FR: Format des images

en: Select format of images
fr_FR: Veuillez sélectionner le format des images

en: Select type of slider navigation
fr_FR: Veuillez sélectionner le type de navigation du slider

en: Bullets
fr_FR: Puces

en: Thumbnails
fr_FR: Vignettes

en: Description Animation
fr_FR: Animation de la description

en: Select type of animation for description
fr_FR: Veuillez sélectionner le type d'animation pour la description

en: Rotate
fr_FR: Faire tourner

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: URL of link for image in slide, use valid URL format with http://
fr_FR: URL du lien de l'image dans le slide, veuillez utiliser un format d'URL valide commençant par http://

en: URL of image displayed in slide, use valid URL format with http://
fr_FR: URL de l'image affichée dans le slide, veuillez utiliser un format d'URL valide commençant par http://

en: Title displayed in description box
fr_FR: Titre affiché dans la fenêtre de description

en: Text displayed in description box
fr_FR: Texte affiché dans la fenêtre de description

en: Button Text
fr_FR: Texte du bouton

en: Text for button displayed in description box
fr_FR: Texte du bouton affiché dans la fenêtre de description

en: Text Alignment
fr_FR: Alignement du texte

en: Select text alignment in description box
fr_FR: Veuillez sélectionner l'alignement du texte dans la fenêtre de description

en: Position of Description
fr_FR: Position de la description

en: Select position of description box
fr_FR: Veuillez sélectionner la position de la fenêtre de description

en: Top Fullsize
fr_FR: Pleine largeur haut

en: Top-Left
fr_FR: Haut-Gauche

en: Top-Center
fr_FR: Haut-Centre

en: Top Right
fr_FR: Haut-Droite

en: Center Left
fr_FR: Centre-Gauche

en: Center Center
fr_FR: Centre-Centre

en: Center Right
fr_FR: Centre-Droite

en: Bottom-Left
fr_FR: Bas-Gauche

en: Bottom-Center
fr_FR: Bas-Centre

en: Bottom Right
fr_FR: Bas-Droite

en: Bottom Fullsize
fr_FR: Pleine largeur bas

en: Description Width
fr_FR: Largeur de la description

en: Width of description box
fr_FR: Largeur de la fenêtre de description

en: Slider Layout
fr_FR: Présentation du slider

en: Slider Border
fr_FR: Bordure du slider

en: Color of border around slider
fr_FR: Couleur de la bordure autour du slider

en: Autoplay Pause
fr_FR: Pause de la lecture automatique

en: The amount of time (in sec) between each auto transition
fr_FR: Temps (en secondes) entre chaque transition automatique

en: Navigation Position
fr_FR: Position de navigation

en: Select position of slider navigation
fr_FR: Veuillez sélectionner la position de navigation du slider

en: Outside of Slider
fr_FR: Extérieur du slider

en: Inside of Slider
fr_FR: Intérieur du slider

en: Thumbnail Border
fr_FR: Bordure de la vignette

en: Color of border around the thumbnails
fr_FR: Couleur de la bordure autour des vignettes

en: Slider Descriptions Layout
fr_FR: Présentation des descriptions du slider

en: Width of description box for all slides
fr_FR: Largeur de la fenêtre de description pour tous les slides

en: Vertical Offset
fr_FR: Offset vertical

en: Top and bottom offset of description boxes
fr_FR: Offset haut et bas des fenêtres de description

en: Horizontal Offset
fr_FR: Offset horizontal

en: Right and left offset of description boxes
fr_FR: Offset droite et gauche des fenêtres de description

en: Background of description boxes
fr_FR: Arrière-plan des fenêtres de description

en: Color of title in description boxes
fr_FR: Couleur du titre dans les fenêtres de description

en: Title Size
fr_FR: Taille du titre

en: Font size of title in description boxes
fr_FR: Taille de la police du titre dans les fenêtres de description

en: Color of text in description boxes
fr_FR: Couleur du texte dans les fenêtres de description

en: Button Color
fr_FR: Couleur du bouton

en: Color of button in description boxes
fr_FR: Couleur du bouton dans les fenêtres de description

en: Color of text on button in description boxes
fr_FR: Couleur du bouton dans les fenêtres de description

en: Button Opacity
fr_FR: Opacité du bouton

en: Opacity of button in description boxes
fr_FR: Opacité du bouton dans les fenêtres de description

en: Count
fr_FR: Nombre

en: Number of items listed on page
fr_FR: Nombre d'éléments listés sur la page

en: Layout
fr_FR: Présentation

en: Select layout type of displayed items
fr_FR: Veuillez sélectionner le type de présentation des éléments affichés

en: Box
fr_FR: Boîte

en: List
fr_FR: Liste

en: Text Rows
fr_FR: Lignes de texte

en: Number of rows for description text
fr_FR: Nombre de lignes du texte de description

en: Advanced Info
fr_FR: Infos avancées

en: Enable or disable post information
fr_FR: Activer ou désactiver les informations de la publication

en: Box Layout settings
fr_FR: Paramètres de présentation de la fenêtre

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Number of items in one row
fr_FR: Nombre d'éléments par ligne

en: Carousel
fr_FR: Carrousel

en: Enable or disable carousel feature
fr_FR: Activer ou désactiver la fonction Carrousel

en: Carousel Autoplay
fr_FR: Lecture automatique du carrousel

en: Enable or disable carousel autoplay feature
fr_FR: Activer ou désactiver la fonction de lecture automatique du carrousel

en: Carousel Fading
fr_FR: Fondu du carrousel

en: Enable or disable carousel fading feature
fr_FR: Activer ou désactiver la fonction de fondu du carrousel

en: Carousel Rows
fr_FR: Lignes du carrousel

en: Number of rows in carousel
fr_FR: Nombre de lignes dans le carrousel

en: Select format for images in carousel
fr_FR: Veuillez sélectionner le format des images dans le carrousel

en: List Layout settings
fr_FR: Paramètres de présentation en liste

en: Select type of Facebook box
fr_FR: Veuillez sélectionner le type de fenêtre Facebook

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Color Scheme
fr_FR: Charte chromatique

en: Select color scheme of Facebook box
fr_FR: Veuillez sélectionner une charte chromatique pour la fenêtre Facebook

en: Light
fr_FR: Clair

en: Dark
fr_FR: Foncé

en: Likebox settings
fr_FR: Paramètres Likebox

en: Facebook Page URL
fr_FR: URL de la page Facebook

en: URL of Facebook page displayed in box, use valid URL format with http://
fr_FR: URL de la page Facebook affichée dans la fenêtre, veuillez utiliser un format d'URL valide commençant par http://

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Height of Facebook box
fr_FR: Hauteur de la fenêtre Facebook

en: Show Faces
fr_FR: Afficher les visages

en: Display profile photos in Facebook box
fr_FR: Afficher les photos de profil dans la fenêtre Facebook

en: Show Stream
fr_FR: Afficher le flux

en: Display latest posts stream in Facebook box
fr_FR: Afficher le flux des dernières publications dans la fenêtre Facebook

en: Show Header
fr_FR: Afficher l'en-tête

en: Display Facebook box header
fr_FR: Afficher l'en-tête de la fenêtre Facebook

en: Comments settings
fr_FR: Paramètres des commentaires

en: Number of Posts
fr_FR: Nombre de publications

en: Count of visible posts in Facebook box
fr_FR: Nombre de publications visibles dans la fenêtre Facebook

en: Number of visible items
fr_FR: Nombre d'éléments visibles

en: Alphabetically
fr_FR: Par ordre alphabétique

en: Category Data
fr_FR: Données de catégorie

en: Display category information on page
fr_FR: Afficher les informations de catégorie sur la page

en: Select type of Google Map
fr_FR: Veuillez sélectionner le type de carte Google

en: Normal Map
fr_FR: Carte normale

en: Satellite Map
fr_FR: Carte satellite

en: Hybrid Map
fr_FR: Carte hybride

en: Select size of Google Map
fr_FR: Veuillez sélectionner la taille de la carte Google

en: Height of Google Map
fr_FR: Hauteur de la carte Google

en: Markers
fr_FR: Marqueurs

en: Add new Marker by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Marker by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Markers.
fr_FR: Ajoutez un nouveau marqueur en cliquant sur le lien « + Ajouter un nouvel élément », ou supprimez le marqueur existant en cliquant sur la croix rouge. Cliquez sur le lien « Supprimer tous les éléments » pour supprimer tous les marqueurs existants.

en: Title displayed in infowindow
fr_FR: Titre affiché dans la fenêtre d'information

en: URL of link displayed in infowindow, use valid URL format with http://
fr_FR: URL du lien affiché dans la fenêtre d'infos, veuillez utiliser un format d'URL valide commençant par http://

en: Description displayed in infowindow
fr_FR: Description affichée dans la fenêtre d'information

en: Icon Image
fr_FR: Image de l'icône

en: Marker image URL
fr_FR: URL de l'image du marqueur

en: Address for marker position
fr_FR: Adresse de la position du marqueur

en: Address of default position shown on Google Map
fr_FR: Adresse de la position par défaut affichée sur la carte Google

en: Zoom level of Google Map
fr_FR: Niveau de zoom de la carte Google

en: Map General Colors
fr_FR: Couleurs générales des cartes

en: Map's Border
fr_FR: Bordure de la carte

en: Border color of Google Map
fr_FR: Couleur de bordure de la carte Google

en: Map's Hue
fr_FR: Couleur de la carte

en: Hue color of Google Map
fr_FR: Couleur de la carte Google

en: Map's Saturation
fr_FR: Saturation de la carte

en: Saturation level of Google Map
fr_FR: Niveau de saturation de la carte Google

en: Map's Brightness
fr_FR: Luminosité de la carte

en: Brightness level of Google Map
fr_FR: Niveau de luminosité de la carte Google

en: Map Object Colors
fr_FR: Couleurs des objets des cartes

en: Saturation level of Google Map objects
fr_FR: Niveau de saturation des objets sur les cartes Google

en: Brightness
fr_FR: Luminosité

en: Brightness level of Google Map objects
fr_FR: Niveau de luminosité des objets sur les cartes Google

en: Landscape Hue
fr_FR: Couleur des paysages

en: Hue color of Google Map landscape
fr_FR: Couleur des paysages sur les cartes Google

en: Administrative Hue
fr_FR: Couleur administrative

en: Hue color of Google Map administrative areas
fr_FR: Couleur des régions administratives sur les cartes Google

en: Roads Hue
fr_FR: Couleur des routes

en: Hue color of Google Map roads
fr_FR: Couleur des routes sur les cartes Google

en: Water Hue
fr_FR: Couleur de l'eau

en: Hue color of Google Map water
fr_FR: Couleur de l'eau sur les cartes Google

en: POI Hue
fr_FR: Couleur des Points d'Intérêt

en: Hue color of Google Map Points Of Interest
fr_FR: Couleur des Points d'Intérêt sur les cartes Google

en: MouseWheel Zoom
fr_FR: Zoom avec la molette de la souris

en: Image to display
fr_FR: Image à afficher

en: Width of image
fr_FR: Largeur de l'image

en: Image Layout
fr_FR: Mise en page de l'image

en: Layout of the image displayed on the page
fr_FR: Mise en page de l'image affichée sur la page

en: Keep Aspect Ratio
fr_FR: Conserver les proportions de l'aspect

en: Crop to Square
fr_FR: Couper au format carré

en: Rounded
fr_FR: Arrondi

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Display or hide borders
fr_FR: Afficher ou masquer les bordures

en: Image Title
fr_FR: Titre de l'image

en: Title of the image displayed as ALT text
fr_FR: Titre de l'image affiché comme un texte ALT

en: Place Title to Caption
fr_FR: Placer titre de légende

en: Display Title of the image in caption
fr_FR: Affichage du titre de l'image dans la légende

en: Image Caption
fr_FR: Légende de l'image

en: Image description displayed as caption
fr_FR: Description de l'image affichée comme légende

en: Link Settings
fr_FR: Paramètres de lien

en: Link to
fr_FR: Lien vers

en: Where to link the image?
fr_FR: Vers où envoyer le lien de l'image ?

en: Media File
fr_FR: Fichier multimédia

en: Custom Url
fr_FR: Url personnalisée

en: Custom URL
fr_FR: URL personnalisée

en: URL of link on the image, use valid URL format with http://
fr_FR: URL du lien sur l'image, utiliser le format d'URL valide avec http://

en: Link Target
fr_FR: Cible du lien

en: Target of the link
fr_FR: Cible du lien

en: Open in Current Window
fr_FR: Ouvrir dans la fenêtre actuelle

en: Open in New Window
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Data for Custom Label
fr_FR: Données pour étiquette personnalisée

en: Use Label
fr_FR: Utiliser étiquette

en: Set custom label on the image
fr_FR: Configurer étiquette personnalisée sur l'image

en: No Label
fr_FR: Sans étiquette

en: Size of the label
fr_FR: Taille de l'étiquette

en: Icon
fr_FR: Icône

en: Class for FontAwesome icon
fr_FR: Classe pour icône FontAwesome

en: Title of label
fr_FR: Titre de l'étiquette

en: Description of label
fr_FR: Description de l'étiquette

en: Label Position
fr_FR: Position de l'étiquette

en: Zero point for X and Y coordinates of label position
fr_FR: Point zéro pour les coordonnées X et Y de la position de l'étiquette

en: Top Left Corner
fr_FR: Coin supérieur gauche

en: Top Right Corner
fr_FR: Coin supérieur droit

en: Bottom Left Corner
fr_FR: Coin inférieur gauche

en: Bottom Right Corner
fr_FR: Coin inférieur droit

en: X Coordinate
fr_FR: Coordonnée X

en: + / - coordinate on X axis
fr_FR: Coordonnée + / - sur l'axe X

en: Y Coordinate
fr_FR: Coordonnée Y

en: + / - coordinate on Y axis
fr_FR: Coordonnée + / - sur l'axe Y

en: Label URL
fr_FR: Étiquette URL

en: URL of link on the label, use valid URL format with http://
fr_FR: URL du lien sur l'étiquette, utiliser le format d'URL valide avec http://

en: Label Link Target
fr_FR: Cible de l'étiquette du lien

en: Image Container
fr_FR: Conteneur d'images

en: Image Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure de l'image

en: Color of border around image
fr_FR: Couleur de la bordure autour de l'image

en: Left Offset
fr_FR: Décalage gauche

en: Left offset around the image
fr_FR: Décalage gauche autour de l'image

en: Right Offset
fr_FR: Décalage droit

en: Right offset around the image
fr_FR: Décalage droit autour de l'image

en: Colors and Advanced Layout
fr_FR: Couleurs et Mise en page avancée

en: Caption Position
fr_FR: Position de la légende

en: Position of the image caption
fr_FR: Position de la légende de l'image

en: Outside of Image
fr_FR: A l'extérieur de l'image

en: Inside of Image
fr_FR: A l'intérieur de l'image

en: Caption Size
fr_FR: Taille de la légende

en: Width of the Caption
fr_FR: Largeur de la légende

en: Caption Top Offset
fr_FR: Décalage haut de la légende

en: Top margin of caption placed outside
fr_FR: Marge en haut de la légende placée à l'extérieur

en: Caption Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de légende

en: Backgroud Color of caption
fr_FR: Couleur de l'arrière-plan de la légende

en: Caption Text Color
fr_FR: Couleur du texte de légende

en: Color of texts in caption
fr_FR: Couleur des textes de la légende

en: Label Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan d'étiquette

en: Backgroud Color of label
fr_FR: Couleur de l'arrière-plan de l'étiquette

en: Label Text Color
fr_FR: Couleur du texte d'étiquette

en: Color of texts in label
fr_FR: Couleur des textes dans l'étiquette

en: Select layout style
fr_FR: Sélectionner le style de mise en page

en: One Column
fr_FR: Une Colonne

en: Two Columns
fr_FR: Deux Colonnes

en: Show or hide lines between items
fr_FR: Afficher ou masquer les lignes entre les éléments

en: Select icon style
fr_FR: Sélectionner le style de l'icône

en: Icon Color
fr_FR: Couleur d'icône

en: Custom color of icon bullets
fr_FR: Couleur personnalisée d'icônes puces

en: Title Style
fr_FR: Style du titre

en: Select typography style
fr_FR: Sélectionner le style de typographie

en: Items
fr_FR: Éléments

en: Add new List item by click on "+ Add New Item" link, or remove existing List item by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing List items.
fr_FR: Ajoutez un nouvel élément de liste en cliquant sur le lien « Ajouter nouvel élément », ou retirez l'article de la liste existante en cliquant sur la croix rouge. 
    Cliquez sur le lien « Supprimer tous les éléments » pour supprimer tous les éléments existants dans liste.

en: Select member displayed on page
fr_FR: Veuillez sélectionner le membre affiché sur la page

en: Select format for image of member
fr_FR: Veuillez sélectionner le format de l'image du membre

en: Collapsible Rows
fr_FR: Lignes réductibles

en: Collapsible hidden exceeded rows
fr_FR: Lignes réductibles masquées en excès

en: Open links in new window
fr_FR: Ouvrir les liens dans une nouvelle fenêtre

en: URL of song used in player, use valid URL format with http://
fr_FR: URL de la chanson utilisée dans le lecteur, veuillez utiliser un format d'URL valide commençant par http://

en: Height of player
fr_FR: Hauteur du lecteur

en: Artwork
fr_FR: Œuvre

en: Display artwork in player
fr_FR: Afficher l'œuvre dans le lecteur

en: Player Colors and Layout
fr_FR: Couleurs et présentation du lecteur

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Decorative color of player
fr_FR: Couleur de décoration du lecteur

en: Color of border around player
fr_FR: Couleur de la bordure du lecteur

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

en: Empty Days
fr_FR: Jours vides

en: Display or hide empty days in table
fr_FR: Afficher ou masquer les jours vides dans le tableau

en: Text visible as note below table
fr_FR: Texte visible sous forme de note sous le tableau

en: Description text displayed with page title
fr_FR: Texte de description affiché avec le titre de la page

en: Custom Spaces
fr_FR: Espaces personnalisés

en: Offset of partner's logo
fr_FR: Offset du logo du partenaire

en: Portfolio Layout
fr_FR: Présentation du portefeuille

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Display Portfolio filter
fr_FR: Afficher le filtre du portefeuille

en: Subcategory Filter
fr_FR: Filtre Sous-catégorie

en: Display items from subcategories when filtering
fr_FR: Afficher objets des sous-catégories lors du filtrage

en: Item Display
fr_FR: Affichage des éléments

en: Select how to show the content of Portfolio item
fr_FR: Veuillez sélectionner le mode d'affichage du contenu de l'élément du portefeuille

en: Link to detail
fr_FR: Lien vers les détails

en: Open in popup
fr_FR: Ouvrir dans un popup

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Display Portfolio item description
fr_FR: Afficher la description des éléments du portefeuille

en: Image Height
fr_FR: Hauteur de l'image

en: Height of Portfolio images. For automatic height enter auto or 0.
fr_FR: Hauteur des images du portefeuille. Pour régler la hauteur automatiquement, saisissez auto ou 0.

en: Image Offset
fr_FR: Offset de l'image

en: Offset of Portfolio images
fr_FR: Offset des images du portefeuille

en: Standard Color
fr_FR: Couleur standard

en: Decoration color of standard items
fr_FR: Couleur de décoration des éléments standard

en: Featured Color
fr_FR: Couleur mise en valeur

en: Decoration color of featured items
fr_FR: Couleur de décoration des éléments mis en valeur

en: Revolution Slider plugin is not active
fr_FR: Le plugin Revolution Slider n'est pas actif

en: Revolution Slider Alias
fr_FR: Raccourci vers Revolution Slider

en: Select slider displayed on page
fr_FR: Veuillez sélectionner le slider affiché sur la page

en: Alternative Image
fr_FR: Image alternative

en: Image displayed in responsive layout instead of slider
fr_FR: Image affichée dans une présentation adaptative au lieu du slider

en: Responsive Resolution
fr_FR: Résolution adaptative

en: Breakpoint when alternative image is displayed
fr_FR: Point de rupture lorsqu'une image alternative est affichée

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Select type of rule
fr_FR: Veuillez sélectionner le type de règle

en: Simple Line
fr_FR: Ligne simple

en: Bold Line
fr_FR: Ligne en gras

en: Dashed
fr_FR: Pointillés

en: Shadowed
fr_FR: Ombré

en: Select size of rule
fr_FR: Veuillez sélectionner la taille de la règle

en: Slide Up Button
fr_FR: Bouton glissement haut

en: Display button on rule to slide up
fr_FR: Afficher le bouton de glissement vers le haut sur la règle

en: Color of rule
fr_FR: Couleur de la règle

en: Space above rule
fr_FR: Espace au-dessus de la règle

en: Space below rule
fr_FR: Espace sous la règle

en: Use
fr_FR: Utiliser

en: Include SEO meta data into header
fr_FR: Inclure les métadonnées SEO dans l'en-tête

en: Write title for page
fr_FR: Veuillez rédiger un titre pour la page

en: Keywords
fr_FR: Mots clés

en: Write keywords for page
fr_FR: Écrivez les mots clés de la page

en: Write description for page
fr_FR: Écrivez une description de la page

en: no change - icons
fr_FR: aucun changement - icônes

en: Select type of items
fr_FR: Veuillez sélectionner le type d'éléments

en: Posts
fr_FR: Publications

en: Count of items listed on page. Enter 0 for all items.
fr_FR: Nombre d'éléments listés sur la page. Saisissez 0 pour tous les éléments.

en: Pages Parameters
fr_FR: Paramètres des pages

en: Depth
fr_FR: Profondeur

en: Depth of listed items
fr_FR: Profondeur des éléments listés

en: Posts Parameters
fr_FR: Paramètres des publications

en: Comments Count
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Display or hide count of comments
fr_FR: Afficher ou masquer le nombre de commentaires

en: Author
fr_FR: Auteur

en: ID number of author, or multiple IDs delimited by comma
fr_FR: Numéro de référence de l'auteur, ou références multiples séparées par une virgule

en: Select size of player
fr_FR: Veuillez sélectionner la taille du lecteur

en: Large
fr_FR: Grand

en: Small
fr_FR: Petit

en: Use autoplay on page load
fr_FR: Lancer la lecture automatique lors du chargement de la page

en: Select type of toggles
fr_FR: Veuillez sélectionner le type de boutons

en: Accordion
fr_FR: Accordéon

en: Toggle
fr_FR: Bouton

en: Horizontal Tabs
fr_FR: Onglets horizontaux

en: Vertical Tabs
fr_FR: Onglets verticaux

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Twitter username (account)
fr_FR: Nom d'utilisateur Twitter(compte)

en: Count of displayed posts
fr_FR: Nombre de publications affichées

en: Twitter API Data
fr_FR: Données de l'API Twitter

en: Date Format
fr_FR: Format de date

en: Format of posts dates
fr_FR: Format de date des publications

en: Escape Special Characters
fr_FR: Échapper les caractères spéciaux

en: Escaping special characters used in posts
fr_FR: Échapper les caractères spéciaux utilisés dans les publications

en: Clickable Links
fr_FR: Liens cliquables

en: Possibility click on posts links
fr_FR: Possibilité de cliquer sur les liens des publications

en: Display posts dates
fr_FR: Afficher la date des publications

en: Select video source
fr_FR: Veuillez sélectionner la source de la vidéo

en: URL of video displayed on page, use valid URL format with http://
fr_FR: URL de la vidéo affichée sur la page, veuillez utiliser un format d'URL valide commençant par http://

en: Width of player
fr_FR: Largeur du lecteur

en: Color of border around video
fr_FR: Couleur de bordure de la vidéo

en: Theme &rarr; Blog Authors
fr_FR: Thème &rarr; Auteurs de Blogs

en: View author archive
fr_FR: Afficher les archives de l'auteur

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: Display Post Count?
fr_FR: Afficher le nombre de publications ?

en: Display Author Gravatar?
fr_FR: Afficher le gravatar de l'auteur ?

en: Customize displaying posts
fr_FR: Personnaliser l'affichage des publications

en: Theme &rarr; Posts
fr_FR: Thème &rarr; Publications

en: Number of posts
fr_FR: Nombre de publications

en: Excerpt length
fr_FR: Longueur de l'extrait

en: Show read more
fr_FR: Afficher Lire la suite

en: Show thumbnails
fr_FR: Afficher les vignettes

en: Thumbnail width
fr_FR: Largeur de la vignette

en: Thumbnail height
fr_FR: Hauteur de la vignette

en: Thumbnail position
fr_FR: Position de la vignette

en: Display social icons for current page
fr_FR: Afficher les icônes sociales pour la page en cours

en: Theme &rarr; Social Icons
fr_FR: Thème &rarr; Icônes sociales

en: Show icon title
fr_FR: Afficher le titre de l'icône

en: Display submenu for current page
fr_FR: Afficher le sous-menu pour la page actuelle

en: Theme &rarr; Submenu
fr_FR: Thème &rarr; Sous-menu

en: Optional Class
fr_FR: Catégorie optionnelle

en: Top menu
fr_FR: Menu supérieur

en: Custom Html
fr_FR: Personnaliser le HTML

en: Custom html for your header.
fr_FR: Personnaliser le HTML de votre en-tête.

en: Title Website Font
fr_FR: Police Titre Site Internet

en: Font Sizes
fr_FR: Tailles de Police

en: Standard Text
fr_FR: Texte Standard

en: Basic text size in px
fr_FR: Taille texte de base en px

en: Small Text
fr_FR: Petit Texte

en: Small text size in px
fr_FR: Petite taille de texte en px

en: Decoration Text
fr_FR: Texte Décoratif

en: Size of decoration texts, buttons and other texts in px
fr_FR: Taille des textes décoratifs, boutons et autres textes en px

en: Main Menu Text
fr_FR: Texte Menu Principal

en: Menu text size in px
fr_FR: Taille texte menu en px

en: Submenu Text
fr_FR: Texte du sous-menu

en: Submenu text size in px
fr_FR: Taille en pixel du texte du sous-menu

en: Input Text
fr_FR: Texte d'entrée

en: Form input text size in px
fr_FR: Taille en pixel du texte du formulaire d'entrée

en: Size of H1 titles in px
fr_FR: Taille de titres H1 en px

en: Size of H2 titles in px
fr_FR: Taille de titres H2 en px

en: Size of H3 titles in px
fr_FR: Taille de titres H3 en px

en: Size of H4 titles in px
fr_FR: Taille de titres H4 en px

en: Size of H5 titles in px
fr_FR: Taille de titres H5 en px

en: Size of H6 titles in px
fr_FR: Taille de titres H6 en px

en: Social icon link
fr_FR: Lien pour icône de réseau social

en: Unlimited
fr_FR: Illimité

en: 1 row
fr_FR: 1 ligne

en: 2 rows
fr_FR: 2 lignes

en: 3 rows
fr_FR: 3 lignes

en: 4 rows
fr_FR: 4 lignes

en: 5 rows
fr_FR: 5 lignes

en: Header menu
fr_FR: Menu d'en-tête

en: Header Widget Areas
fr_FR: Zones de widget en-tête

en: File
fr_FR: Fichier

en: Widget Area
fr_FR: Zone de Widget

en: Select alignment of widgets in widget area
fr_FR: Sélectionner l'alignement des widgets dans la zone du widget

[ctx: name of element]
en: Matches
fr_FR: Correspondances

en: Custom Background
fr_FR: Arrière-plan personnalisé

en: Choose custom html background
fr_FR: Choisir un arrière-plan html personnalisé

en: Select type of display for the element
fr_FR: Sélectionner le type d'affichage de l'élément

en: Actual Match
fr_FR: Correspondance actuelle

en: All Matches
fr_FR: Tous les correspondances

en: Actual Match Display Options
fr_FR: Options d'affichage de la correspondance actuelle

en: Select type of display actual match
fr_FR: Sélectionner le type d'affichage pour la correspondance effective

en: Latest Match Only
fr_FR: Dernière correspondance seulement

en: Next Match Only
fr_FR: Prochaine correspondance seulement

en: Both
fr_FR: Les deux

en: Display Category Title
fr_FR: Affichage du titre de catégorie

en: Image Ratio
fr_FR: Ratio de l'image

en: Page Title Background
fr_FR: Arrière-plan de page titre

en: Site Header
fr_FR: Entête de site

en: Background color and opacity of site header
fr_FR: Couleur d'arrière-plan et opacité de l'entête du site

en: Menu Hover Items
fr_FR: Menu d'éléments consultés

en: Hover Color of menu items text
fr_FR: Couleur de consultation du texte du menu d'éléments

en: flexible images
fr_FR: images flexibles

[ctx: name of element]
en: Widget Area
fr_FR: Zone de Widget

en: Header & Page Title Background
fr_FR: En-tête et Arrière-plan Titre de la Page

en: Color is set for header, image is set for page title
fr_FR: La couleur est définie pour l'en-tête, l'image est définie pour le titre de la page

en: Monday Menu Link
fr_FR: Lien de menu lundi

en: Tuesday Menu Link
fr_FR: Lien de menu mardi

en: Wednesday Menu Link
fr_FR: Lien de menu mercredi

en: Thursday Menu Link
fr_FR: Lien de menu jeudi

en: Friday Menu Link
fr_FR: Lien de menu vendredi

en: Saturday Menu Link
fr_FR: Lien de menu samedi

en: Sunday Menu Link
fr_FR: Lien de menu dimanche

en: Show or hide title
fr_FR: Afficher ou masquer le titre

en: Select format for images
fr_FR: Sélectionner un format pour les images

en: Widget area
fr_FR: Zone Widget

en: Select widget area to display
fr_FR: Sélectionner la zone widget à afficher

en: Item Background Color
fr_FR: Couleur d'Arrière-plan de l'Élément

en: Item Optional Background Color
fr_FR: Couleur d'Arrière-plan Optionnelle de l'Élément

en: Titles Color
fr_FR: Couleur des titres

en: Custom color of titles
fr_FR: Couleur des titres personnalisée

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Custom color of text
fr_FR: Couleur de texte personnalisée

en: Links Color
fr_FR: Couleur des liens

en: Custom color of links
fr_FR: Couleur des liens personnalisée

en: Custom Button
fr_FR: Bouton personnalisé

en: Button Text Color
fr_FR: Couleur de texte du bouton

en: Custom text button color
fr_FR: Couleur de texte du bouton personnalisée

en: Text displayed in the Button
fr_FR: Texte affiché dans le bouton

en: Button Url
fr_FR: URL du bouton

en: Imput url for the Button
fr_FR: Saisir l'URL pour le bouton

[ctx: name of element]
en: Header Map
fr_FR: Plan de l'entête

[ctx: name of element]
en: Search Form
fr_FR: Formulaire de recherche

[ctx: name of element]
en: Taxonomy List
fr_FR: Liste de taxonomie

[ctx: name of element]
en: Items
fr_FR: Éléments

[ctx: name of element]
en: Items Info
fr_FR: Informations sur les items

en: Header Map
fr_FR: Plan de l'entête

en: Image Options
fr_FR: Options d'image

en: Header Image
fr_FR: Image de l'entête

en: Header Image Align
fr_FR: Aligner l'image de l'en-tête

en: Display Header Resources
fr_FR: Afficher les ressources de l'en-tête

en: Item Category / Location Options
fr_FR: Options de catégorie / emplacement

en: Basic Options
fr_FR: Options basiques

en: Category Default Icon
fr_FR: Icône de catégorie par défaut

en: Default icon for categories without own icon
fr_FR: Icône par défaut pour les catégories sans leur propre icône

en: Category Default Map Marker
fr_FR: Repère de carte de catégorie par défaut

en: Default marker for categories without own map marker
fr_FR: Repère par défaut pour les catégories  sans leurs propres repères de carte

en: Location Default Icon
fr_FR: Icône de Position par Défaut

en: Default icon for locations without own icon
fr_FR: Icône par défaut pour positions n'ayant pas d'icône dédié

en: Category Default Image
fr_FR: Image de catégorie par défaut

en: Default image for categories without own header image
fr_FR: Image par défaut pour les catégories sans leur propre image d'entête

en: Location Default Image
fr_FR: Image d'emplacement par défaut

en: Default image for locations without own header image
fr_FR: Image par défaut pour les emplacement s sans leur propre image d'entête

en: Header image height
fr_FR: Hauteur d'image d'entête

en: List Options
fr_FR: Options de listes

en: Number of items per row
fr_FR: Nombre d'items par rangée

en: Sorting Options
fr_FR: Options de tri

en: Number of Items
fr_FR: Nombre d'items

en: Number of items listed on one page
fr_FR: Nombre d'items listées sur une page

en: Item Detail Options
fr_FR: Options de détail de l'item

en: Default Featured Image
fr_FR: Image affichée par défaut

en: Default image for items without own featured image
fr_FR: Image par défaut pour les items sans leur propre image d'affichage

en: Default Header Image
fr_FR: Image d'entête par défaut

en: Default image for items without own header image
fr_FR: Image par défaut pour les items sans leur propre image d'entête

en: Contact Owner Options
fr_FR: Options de contact du propriétaire

en: Button Title
fr_FR: Titre du bouton

en: Title displayed on contact button
fr_FR: Titre affiché sur le bouton de contact

en: Disabled Button Title
fr_FR: Titre du bouton désactivé

en: Title displayed on disabled contact button
fr_FR: Titre affiché sur le bouton de contact désactivé

en: Email Message
fr_FR: Message email

en: Text displayed in email sent via contact form
fr_FR: Texte affiché dans l'email envoyé via formulaire de contact

en: Name Input Label
fr_FR: Étiquette de saisie du nom

en: Label for name input
fr_FR: Étiquette pour saisie de nom

en: Email Input Label
fr_FR: Étiquette de saisie de l'email

en: Label for email input
fr_FR: Étiquette pour saisie d'email

en: Subject Input Label
fr_FR: Étiquette de saisie du sujet

en: Label for subject input
fr_FR: Étiquette pour saisie de sujet

en: Message Input Label
fr_FR: Étiquette de saisie du message

en: Label for message area
fr_FR: Étiquette pour zone de message

en: Send Button Label
fr_FR: Étiquette du bouton d'envoi

en: Label for send button
fr_FR: Étiquette pour bouton d'envoi

en: Validation Error Message
fr_FR: Message d'erreur de validation

en: Server Error Message
fr_FR: Message d'erreur serveur

en: Map Options
fr_FR: Options de plan

en: Map Height
fr_FR: Hauteur de carte

en: Map Zoom
fr_FR: Zoom du plan

en: Display landscape
fr_FR: Afficher en format paysage

en: Display administratives
fr_FR: Afficher les administrations

en: Display roads
fr_FR: Afficher les routes

en: Display water
fr_FR: Afficher l'eau

en: Display poi
fr_FR: Afficher un groupe de CI

en: Address Options
fr_FR: Options d'adresse

en: Hide Empty Values
fr_FR: Cacher les valeurs vides

en: Hide empty contact information
fr_FR: Cacher les informations de contact vides

en: Hide GPS
fr_FR: Cacher le GPS

en: Hide GPS information
fr_FR: Cacher les informations du GPS

en: Nofollow Web Link
fr_FR: Lien Web nofollow

en: Use nofollow attribute in web link for SEO purposes
fr_FR: Utilisez un attribut nofollow sur un hyperlien pour la SEO

en: Features Options
fr_FR: Options des capacités

en: Icon Size
fr_FR: Taille d'icône

en: Size of features icons
fr_FR: Taille des icônes présentées

en: Display Descriptions
fr_FR: Afficher descriptions

en: Display features descriptions
fr_FR: Descriptions des options d'affichage

en: Packages
fr_FR: Paquets

en: Enable Email Notification
fr_FR: Activer la notification par e-mail

en: Email Notification Time
fr_FR: Délai de la notification par e-mail

en: Number of days before account expires
fr_FR: Nombre de jours avant expiration du compte

en: Email Notification Subject
fr_FR: Sujet de l\'e-mail de notification

en: Email Notification Message
fr_FR: Message de l\'e-mail de notification

en: Package Types
fr_FR: Types de paquet

en: Admin approve
fr_FR: Approbation admin

en: Admin must approve item before showing on frontend
fr_FR: Un admin doit approuver l\'article avant d\'être affiché sur l\'interface

en: Admin approve edited
fr_FR: Administrateur approuve l'édition

en: Admin must approve edited item before showing on frontend
fr_FR: L'administrateur doit approuver l'item édité avant la publication sur l'interface

en: Featured items
fr_FR: Articles en vedette

en: Items in this package can be featured
fr_FR: Les éléments de ce pack peuvent être présentés

en: Maximum Items
fr_FR: Articles maximum

en: Expiration Limit
fr_FR: Délai d\'expiration

en: Package expiration limit in days (0 for unlimited). Used for free and single paypal payments.
fr_FR: Date d'expiration du pack en jours (0 pour illimité). Utilisé gratuitement et les paiements paypal uniques.

en: Price
fr_FR: Prix

en: Package price (0 for free)
fr_FR: Prix du pack (0 pour gratuit)

en: Content (Editor)
fr_FR: Contenu (éditeur)

en: Content (Media)
fr_FR: Contenu (Média)

en: Telephone
fr_FR: Téléphone

en: Opening Hours
fr_FR: Heures d'ouverture

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: Features
fr_FR: Capacités

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: Currency
fr_FR: Devises

en: Currency code for payments
fr_FR: Code de devise pour les paiements

en: Payment Gates
fr_FR: Portails de Paiement

en: Bank Transfer
fr_FR: Virement Bancaire

en: Auto Zoom & Fit Map
fr_FR: Auto Zoom & Adapter la carte

en: Clustering
fr_FR: Groupage

en: Enable or disable clustering feature
fr_FR: Activer ou désactiver l'option de groupage

en: Cluster Radius
fr_FR: Rayon de grappe

en: Set size of radius for clustering
fr_FR: Définir taille du rayon pour le groupage

en: Geolocation
fr_FR: Géo-localisation

en: Enable or disable geolocation feature
fr_FR: Activer ou désactiver l'option de géo-localisation

en: Infobox options
fr_FR: Options de l'infobox

en: Enable Telephone Numbers
fr_FR: Activer les numéros de téléphone

en: Display landscapes
fr_FR: Afficher en format paysage

en: Location
fr_FR: Lieu

en: Select location displayed on page
fr_FR: Sélectionnez le lieu affiché sur la page

en: Top Rated
fr_FR: Mieux Noté

en: Display only "Featured Items"
fr_FR: Afficher uniquement « Articles en Vedette »

en: Show only featured items of the selected category
fr_FR: Afficher uniquement les articles en vedette de la catégorie sélectionnée

en: Select type of Search Form
fr_FR: Sélectionner type de formulaire de recherche

en: Search Form
fr_FR: Formulaire de recherche

en: Search Sentence
fr_FR: Phrase de recherche

en: Radius units
fr_FR: Unités de rayon

en: Select units for radius
fr_FR: Sélectionner unités pour rayon

en: Kilometers
fr_FR: Kilomètres

en: Radius Help
fr_FR: Aide pour rayon

en: Write sentence represented the search form
fr_FR: Écrire phrase représentée dans le formulaire de recherche

en: Display category
fr_FR: Catégorie d'affichage

en: Item Categories
fr_FR: Catégorie d'items

en: Item Locations
fr_FR: Emplacement d'item

en: Display items
fr_FR: Afficher les articles

en: Theme &rarr; Items
fr_FR: Thème &rarr; Articles

en: No items found
fr_FR: Aucun article trouvé

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Locations
fr_FR: Emplacements

en: Register or login users form
fr_FR: Formulaire d'inscription ou d'enregistrement des utilisateurs

en: Theme &rarr; Login
fr_FR: Thème &rarr; Enregistrement

en: Opened Tab
fr_FR: Onglet Ouvert

en: Login Description
fr_FR: Description de l'enregistrement

en: Logout Description
fr_FR: Description de la désinscription

en: Register Description
fr_FR: Description du registre

en: Terms and Conditions acceptation required
fr_FR: L'acceptation des Termes et Conditions est requise

en: Terms and Conditions label
fr_FR: Label Termes et Conditions

en: Display newest item
fr_FR: Afficher dernier élément

en: Theme &rarr; Newest Item
fr_FR: Thème &rarr; Dernier Élément

en: CityGuide: Account Disabled
fr_FR: CityGuide : Compte désactivé

en: Account
fr_FR: Compte

en: Expiration in days
fr_FR: Expiration en jours

en: Payment type
fr_FR: Mode de paiement

en: Renew Account
fr_FR: Renouveler le compte

en: Upgrade Account
fr_FR: Mette le compte à niveau

en: Account type
fr_FR: TYpe de compte

en: Post <a href='%s'>#%d</a> was updated and awaiting your moderation.
fr_FR: La publication <a href='%s'>#%d</a> a été mise à jour et attend votre modération

en: Post ready for review
fr_FR: Publication prête pour révision

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account renew via Bank Transfer
fr_FR: L'utilisateur %s dont l'identifiant est #%d (%s) demande un renouvellement de compte par virement bancaire

en: Account renew request
fr_FR: Demande de renouvellement de compte

en: User %s with ID #%d (%s) is requesting account upgrade to (%s) via Bank Transfer
fr_FR: L'utilisateur %s dont l'identifiant est #%d (%s) demande une amélioration de compte vers (%s) par virement bancaire

en: Account upgrade request
fr_FR: Demande d'amélioration de compte

en: Maximum items for the current package exceeded
fr_FR: Nombre maximum d'articles dépassé pour le pack actuel

en: Rating was approved
fr_FR: L'évaluation a été approuvée

en: Menu Width
fr_FR: Largeur du menu

en: Tools Width
fr_FR: Largeur de l'outil

en: Select type of item
fr_FR: Veuillez sélectionner le type d'élément

en: Large Image
fr_FR: Grande image

en: Website
fr_FR: Site

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Crop From Position
fr_FR: Recadrer depuis la position

en: Anchor point of the source image, used when cropping image
fr_FR: Point d'ancrage de l'image source, utilisé lors du recadrage de l'image

en: Link To Website
fr_FR: Lien vers le site

en: Link to website used with Website type, use valid URL format with http://
fr_FR: Lien vers le site utilisé avec le type de site, veuillez utiliser un format d'URL valide commençant par http://

en: Link To Video
fr_FR: Lien vers la vidéo

en: Link to video used with Video type, use valid URL format with http://
fr_FR: Lien vers la vidéo utilisée avec le type de vidéo, veuillez utiliser un format d'URL valide commençant par http://

en: Video Format
fr_FR: Format vidéo

en: Select format of video
fr_FR: Sélectionner le format vidéo

en: Information Title
fr_FR: Titre de l'information

en: Item gallery
fr_FR: Galerie d'objet

en: Floating
fr_FR: Flottant

[ctx: name of element]
en: Facilities
fr_FR: Équipements

[ctx: name of element]
en: Infopanel
fr_FR: Panneau d'information

en: Theme Color Dark
fr_FR: Thème Couleur Sombre

en: Dark theme color for dark elements
fr_FR: Thème couleur sombre pour éléments sombres

en: Theme Color Light
fr_FR: Thème Couleur Claire

en: Main theme color for light elements
fr_FR: Thème couleur principal pour éléments clairs

en: Header Share
fr_FR: En-tête - Partage

en: Header Social Icons
fr_FR: En-tête - Icônes sociales

en: Enable Facebook
fr_FR: Activer Facebook

en: Enable Twitter
fr_FR: Activer Twitter

en: Enable Google+
fr_FR: Activer Google+

en: Menu Items Hover
fr_FR: Survol Menu Objets

en: Color of menu items text on hover
fr_FR: Survol couleur du texte menu objets

en: Icon Font
fr_FR: Police Icône

en: Class of icon from FontAwesome - disable Icon Image
fr_FR: Classe d'icône de FontAwesome - désactiver Image Icône

en: Subtitle
fr_FR: Sous-titre

en: Text displayed with main title of service box
fr_FR: Texte affiché avec le titre principal de la fenêtre de service

en: Item Color
fr_FR: Couleur Objet

en: Color of this Item
fr_FR: Couleur de cet Objet

en: Class of icon from FontAwesome
fr_FR: Classe d'icône de FontAwesome

en: URL of image displayed in service box
fr_FR: URL de l'image affichée dans la fenêtre de service

en: Hover Image
fr_FR: Image de survol

en: URL of image displayed in service box on hover event
fr_FR: URL de l'image affichée dans la fenêtre de service lors du survol par la souris

en: Main text displayed in service box
fr_FR: Texte principal affiché dans la fenêtre de services

en: "Read more" text
fr_FR: Texte « En savoir plus »

en: Text for "Read more" link
fr_FR: Texte du lien « En savoir plus »

en: URL of "Read more" link, use valid URL format with http://
fr_FR: URL du lien « Lire la suite » veuillez utiliser un format d'URL valide commençant par http://

en: Advanced Settings
fr_FR: Paramètres Avancés

en: Submenu Icon Font
fr_FR: Police Icône Sous-menu

en: Class of icon from FontAwesome on dropped submenu
fr_FR: Classe d'icône de FontAwesome sur sous-menu abaissé

en: Item Submenu
fr_FR: Sous-Menu Objet

en: Add new links for item submenu or remove existing links by clicking on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing links.
fr_FR: Ajouter nouveaux liens pour le sous-menu objet ou supprimer les liens existant en cliquant sur la croix rouge. Cliquer sur le lien « Supprimer Tous les Objets » pour supprimer tous les liens existant.

en: Link title text
fr_FR: Lien titre texte

en: Link, use valid URL format with http://
fr_FR: Lien, utiliser format URL valide avec http://

en: URL of page to be redirected, use valid URL format with http://
fr_FR: URL de la page doit être redirigé, utiliser format URL valide avec http://

en: Position of member in the company, community, etc
fr_FR: Position du membre dans la société, la communauté, etc.

en: About member
fr_FR: À propos du membre

en: Information about member
fr_FR: Informations sur le membre

en: Add new Social Icon by click on "+ Add New Item" link, or remove existing Social Icon by click on red cross. Click on "Remove All Items" link to remove all existing Social Icons.
fr_FR: Veuillez ajouter une nouvelle icône sociale en cliquant sur le lien « + Ajouter un nouvel élément » ou supprimer l'icône sociale existante en cliquant sur la croix rouge. Cliquez sur le lien « Supprimer tous les éléments » pour supprimer toutes les icônes sociales existantes.

en: Menu Order
fr_FR: Menu Commande

en: Custom color of Icons
fr_FR: Personnaliser la couleur des Icônes

en: Items Background
fr_FR: Arrière-plan des Objets

en: Background of the items
fr_FR: Arrière-plan des objets

en: Display item descriptions
fr_FR: Affichage descriptions objet

en: Social Icons Type
fr_FR: Type d'Icônes Sociales

en: Font icons
fr_FR: Icônes de police

en: Image icons
fr_FR: Icônes d'image

en: Select display style for submenu of items
fr_FR: Sélectionner style affichage pour sous-menu d'objets

en: Drop Up
fr_FR: Augmenter

en: Drop Down
fr_FR: Abaisser

en: Image 1:1
fr_FR: Image 1 : 1

en: Image 2:1
fr_FR: Image 2 : 1

en: Image 4:3
fr_FR: Image 4 : 3

en: Image 16:9
fr_FR: Image 16 : 9

en: Image 1:2
fr_FR: Image 1 : 2

en: Image 3:4
fr_FR: Image 3 : 4

en: Image 9:16
fr_FR: Image 9 : 16

en: Icon Offset
fr_FR: Icône Offset

en: Enable or disable vertical icon offset
fr_FR: Activer ou désactiver icône offset verticale

en: Icon Type
fr_FR: Type d'Icône

[ctx: name of element]
en: Background Slider
fr_FR: Curseur d'arrière-plan

en: Logo area width
fr_FR: Largeur de la zone de logo

en: Menu area width
fr_FR: Largeur de la zone de menu

en: Menu cols
fr_FR: Colonnes Menu

en: Featured
fr_FR: Mis en valeur

en: Display social icon also in header
fr_FR: Afficher également l\'icône sociale dans l\'en-tête

en: Transparent Background
fr_FR: Arrière-plan transparent

en: Element has transparent background outside sidebars section
fr_FR: L'élément possède un arrière-plan transparent en dehors des marges

en: Slide Duration
fr_FR: Durée de la diapositive

en: The time while one slide is displayed
fr_FR: Le temps durant lequel la diapositive est affichée

en: Animation Duration
fr_FR: Durée de l'animation

en: Duration of animation between slides
fr_FR: Durée de l'animation entre les diapositives

en: Background Slides
fr_FR: Diapositives d'arrière-plan

en: Text for own identification of slide
fr_FR: Texte d'identification de la diapositive

en: Background image of slide
fr_FR: Image d'arrière-plan de la diapositive

en: Color of slide displayed with transparent image
fr_FR: Couleur de diapositive affichée avec une image transparente

en: Background Position
fr_FR: Position de l'arrière-plan

en: Position of background image in slide
fr_FR: Position de l'arrière-plan dans la diapositive

en: Enable or disable street view feature
fr_FR: Activer ou désactiver la fonction Street View

en: Title Section Options
fr_FR: Options de la section de titre

en: Height of title section
fr_FR: Hauteur de la section de titre

en: Float
fr_FR: Flottant

en: Show description floated over portfolio gallery
fr_FR: Afficher description flottante par-dessus la galerie du catalogue

en: Theme rule
fr_FR: Règle du thème

en: Scroll Main Menu
fr_FR: Dérouler le menu principal

en: Enable or disable main menu to be scrollable
fr_FR: Activer ou désactiver le déroulement du menu principal

en: Scroll Left Sidebar
fr_FR: Dérouler la barre transversale gauche

en: Enable or disable left sidebar to be scrollable
fr_FR: Activer ou désactiver le déroulement de la barre transversale gauche

en: Header Background
fr_FR: Fond de l'en-tête

en: Site Header Background
fr_FR: Fond de l'en-tête du site

en: Tiny Text
fr_FR: Petit texte

en: Tiny text size in px
fr_FR: Taille du petit texte en pixels

en: Featured Item
fr_FR: Produit vedette

en: Icon Effect
fr_FR: Effet icône

en: Display border for product image
fr_FR: Ajouter une bordure sur les images de produits

en: Slider displays navigation arrows, title and description only if page is blank (without any other content and elements).
fr_FR: Le contrôleur affiche les flèches de navigation, le titre et la description seulement si la page est vide (sans autre contenu ou élément).

en: Short description of slide
fr_FR: Brève description de la diapo

en: Display banner for current page
fr_FR: Affichage de la bannière pour la page courante

en: Theme &rarr; Banner
fr_FR: Thème &rarr; Bannière

en: Link:
fr_FR: Lien :

en: Open in new window?
fr_FR: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre ?

[ctx: name of element]
en: Authors
fr_FR: Auteurs

en: Post Geolocation
fr_FR: Géolocalisation de l'article

en: Post Background
fr_FR: Arrière-plan de l'article

en: Post Gallery
fr_FR: Gallerie de l'article

en: Theme Color Colorful
fr_FR: Couleur du thème Coloré

en: Main theme color for colored elements
fr_FR: Principale couleur du thème pour les éléments colorés

en: Background Height
fr_FR: Hauteur de l'arrière-plan

en: Header background height in px
fr_FR: Hauteur en px de l'arrière-plan de l'en-tête

en: Authors
fr_FR: Auteurs

en: Default User Role
fr_FR: Rôle de l'utilisateur par défaut

en: New users will be registered with selected role
fr_FR: Les nouveaux utilisateurs seront enregistrés avec le rôle sélectionné

en: Subscriber
fr_FR: Abonné

en: Contributor
fr_FR: Contributeur

en: Editor
fr_FR: Éditeur

en: Login Redirect
fr_FR: Redirection de la connexion

en: If nothing selected redirect to author's blog page
fr_FR: Si rien n'est sélectionné, redirection vers la page de blog de ​​l'auteur

en: Registration Redirect
fr_FR: Redirection de l'enregistrement

en: If nothing selected redirect to home page
fr_FR: Si rien n'est sélectionné, redirection vers la page principale

en: Author's Blog Default Content
fr_FR: Le contenu par défaut du blog de l'auteur

en: In case author hasn't published any posts yet you can create custom content for his empty page. If author already has some post this content will be ignored.
fr_FR: Au cas où l'auteur n'a pas encore publié d'article, vous pouvez créer du contenu personnalisé pour sa page vide. Si l'auteur a déjà un article, ce contenu sera ignoré.

en: Author's Welcome Screen
fr_FR: Écran d'accueil de l'auteur

en: This content will be shown as welcome screen for logged author with no posts
fr_FR: Ce contenu sera affiché comme écran d'accueil, pour l'auteur connecté sans aucun article

en: Visitor's Welcome Screen
fr_FR: Écran d'accueil du visiteur

en: This content will be shown for visitors of author blog with no posts
fr_FR: Ce contenu sera affiché pour les visiteurs d'un blog d'auteur sans articles

en: Add custom background for your post page
fr_FR: Ajoutez un arrière-plan personnalisé à votre page d'article

en: Choose custom background for your author page
fr_FR: Choisissez l'arrière plan personnalisé pour votre page d'auteur

en: Biographical Info
fr_FR: Infos biographiques

en: Add user's biography information
fr_FR: Ajoutez les infos biographiques de l'utilisateur

en: Select authors listed on page
fr_FR: Sélectionnez les auteurs indiqués sur la page

en: Select order of authors listed on page
fr_FR: Sélectionnez l'ordre des auteurs indiqués sur la page

en: Post count
fr_FR: Nombre d'articles

en: Registered
fr_FR: Enregistré

en: Number of authors listed on page
fr_FR: Nombre d'auteurs indiqués sur la page

en: Select layout type of displayed authors
fr_FR: Séléctionnez le type d'affichage des auteurs indiqués

en: Item Background
fr_FR: Arrière-plan de l'item

en: Enable or disable item background
fr_FR: Activez ou désactivez l'arrière-plan de l'item

en: Item Background Image
fr_FR: Image d'arrière-plan de l'item

en: Enable or disable author background image
fr_FR: Activez ou désactivez l'image de fond de l'auteur

en: Additional Information
fr_FR: Informations Complémentaires

en: Author Avatar
fr_FR: Avatar de l'auteur

en: Enable or disable author avatar
fr_FR: Activez ou désactivez l'avatar de l'auteur

en: Posts Count
fr_FR: Décompte des articles

en: Enable or disable post counts
fr_FR: Activez ou désactivez le décompte des articles

en: Author Bio
fr_FR: Bio de l'auteur

en: Enable or disable author biography
fr_FR: Activez ou désactivez le décompte des articles

en: Enable or disable social icons
fr_FR: Activez ou désactivez les icônes sociaux

en: Number of authors in one row
fr_FR: Nombe d'auteurs dans une rangée

en: Columns Layout
fr_FR: Disposition des colonnes

en: Display lines between columns
fr_FR: Affichez des lignes entre les colonnes

en: Special Page Title
fr_FR: Titre de page spéciale

en: Use settings specific for special pages (author, post, category, archive). Title field above will be ignored.
fr_FR: Utilisez les paramètres spécifiques pour les pages spéciales (auteur, article, catégorie, archives). Champ du titre ci-dessus sera ignoré.

en: Display Posts
fr_FR: Affichez les articles

en: Post Markers
fr_FR: Marqueurs d'articles

en: Special Page Settings
fr_FR: Paramètres des pages spéciales

en: Use settings specific for special pages (author, single post, category, archive). Category option will be ignored.
fr_FR: Utilisez les paramètres spécifiques pour les pages spéciales (auteur, article seul, catégorie, archives). L'option de catégorie sera ignorée.

en: Share
fr_FR: Partager

en: Display or hide page share
fr_FR: Affichez ou masquez le partage de la page

en: Enable or disable post author
fr_FR: Activez ou désactivez l'auteur de l'article

en: Enable or disable categories list
fr_FR: Activez ou désactivez la liste des catégories

en: Visits
fr_FR: Visites

en: Enable or disable post visits count
fr_FR: Activez ou désactivez le comptage des visites d'articles

en: Enable or disable post date
fr_FR: Activez ou désactivez la date de l'article

en: Enable or disable post excerpt
fr_FR: Activez ou désactivez l'extrait de l'article

en: Image Size
fr_FR: Taille de l'image

en: Height of images
fr_FR: Hauteur des images

en: Item Colors
fr_FR: Couleurs des items

en: Custom color of background
fr_FR: Couleur personnalisée de l'arrière-plan

en: Title Color
fr_FR: Couleur du titre

en: Custom color of title
fr_FR: Couleur personnalisée du titre

en: Custom Width
fr_FR: Largeur personnalisée

en: Custom max-width of element
fr_FR: Largeur max personnalisée de l'element

en: Display posts based on their view count.
fr_FR: afficher les publications en fonctions de leur nombre de vues

en: Theme &rarr; Entry Views
fr_FR: Thème →Vue

en: Limit:
fr_FR: Limite :

en: Order:
fr_FR: Ordre :

en: Show view count?
fr_FR: Montrer combien de vue ?

en: G &#8212; Suitable for all audiences
fr_FR: G — Adapté à tout public

en: PG &#8212; Possibly offensive, usually for audiences 13 and above
fr_FR: PG — Potentiellement offensive, habituellement pour un public âgé de plus de 13 ans

en: R &#8212; Intended for adult audiences above 17
fr_FR: R — À l'intention d'un public adulte au dessus de 17 ans

en: X &#8212; Even more mature than above
fr_FR: X — Encore plus mature que la précédente

en: Local Avatars Only
fr_FR: Avatar en local seulement

en: Local Upload Permissions
fr_FR: Permissions de téléchargement local

en: Choose an Avatar
fr_FR: Choisissez un avatar

en: Set as avatar
fr_FR: Enregistrer comme avatar

en: Upload Avatar
fr_FR: Télécharger un avatar

en: Choose an image from your computer:
fr_FR: Choisir une image de votre ordinateur :

en: Choose from Media Library
fr_FR: Choisir depuis la Bibliothèque Média

en: Delete local avatar
fr_FR: Supprimer l'avatar local

en: No local avatar is set. Set up your avatar at Gravatar.com.
fr_FR: Aucun avatar local n'a été défini. Choisissez votre avatar sur Gravatar.com.

en: You do not have media management permissions. To change your local avatar, contact the blog administrator.
fr_FR: Vous n'avez pas d'accès à la gestion des médias. Pour changer votre avatar local, contactez l'administrateur du blog.

en: Rating
fr_FR: Évaluation

en: If the local avatar is inappropriate for this site, Gravatar will be attempted.
fr_FR: Si l'avatar local est inapproprié pour ce site, Gravatar sera tenté.

en: For security reasons, the extension ".php" cannot be in your file name.
fr_FR: Pour des raisons de sécurité, l'extension « .php » ne peut pas être contenue dans le nom de votre fichier.

en: Please upload a valid image file for the avatar.
fr_FR: Télécharger une image valide pour l'avatar.

en: There was an error uploading the avatar:
fr_FR: Il y-a eu une erreur pendant le téléchargement de votre avatar :

en: You do not have permission to edit this user.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de modifier cet utilisateur.
